ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. pyptoL To. 7983. Woensdag 27 October 1928. Q0e Jaargang. mmi&srrw inderwet. Een vervolging in Thibet. A BON NEM ENTSPRIJS; JACHTWET. BINNENLAND. rug en lender en Kloosterbalsem Piinlijke Kloven FEUILLETON. Hebt GJJ PUn in mBsmm •m.wcsm Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buitem Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f6,60 per jaa; Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dlt blad verschljnt iederen Maandag*, Woensdag- en Vrljdagavond. De Abonne's van het Geillustreerd Zon- dagsblad, aan wien dit Blad per post wordt toegezonden, deelen wij mede dat bij diegenen welke hun abonnement voor het V I R D E kwartaal nog niet hebben betaald, per postkwitantiezal wordenbeschikt met verhooging van vijuien cent (indien dit bedrag niet voor 1 Novem ber aan ons Bureau is oetaald), zoodat het te betalen oeurag dan een gulden wordt. Ter Neuzen, 20 Oct. 1926. Firma P. J VAN DE SANDE. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1927. Het voorloopig verslag is versehenen van de afdeellngen der Tweede Kaimer over het eerste hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor het idiienstjaar 1927. Verscheidene leden verklaarden, dat het gevoelen, waarmede zij dit kabinet hadiden antvangcin, nl. dat het de voor- keur vardlie.nit boven het kabinet-Colijn, bij hen is blijven best aan. Deze leden be- sclhouwden het als een geluk voor het land, idlat het van het kabinet-Colijn ver- lost lis en, dat de coalitie der rechtsche par- tijen, die ommacbtig is op sociaal gebied opbouwend werk te verridhten, ontbon- den is. De verdienste van dit kabinet is dan ook, diat het geen coalitiekaibinet is. De vraag of sinds het optred'en, van het Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 46) Vervolg.) Een poos lawg liep ze zwijgend naast hem voort toen vroeg ze, met iets van verlegetiheid .in haar manier van kijken: ,,Hab ik me zooeven goed gehouden? Niet te veel aangesteld?" ,,Op die helling, bedoelt u? Maar Miss Uraydon, u hebt u uitstekenid gehouden schitterend zou ik bijima zeggen", „Dat is niet waar "Dat is niiet waar? En u hebt geen kik gegevem. Niet een keer om hulp geroe- pen „0, maar dat was geen moed", gaf ze, met een stem die lidhlt trdld'e, ten ant- wioord. Ik was bangver'lamd van angst. Ik voelde me aldoor verder slip- pen;naar dat gevaarlijke punt toe op 't laatst zag ik niets anders, kreeg ik een glevoel of ik door die luimte gehyp- notiseerd werd „Goed maar omdertusscihen had u uw tagenwoordigbeid van geest dan toch maar weer gauw terug", kalmeerde hij haar, ,,en dat is 't, waar het op aan komt. Ik ken die gewaarwording. Nie- maind die in zijn leven wat meegeimaakt heeft, zwaait daar vrij van je bent bang, tot je v. I i.'ch weerlaat gelden „Dat was door het hooren van uw kabinet de mogelijikheid van vorming van een par.lementa.ire meerderheid naderbij is gekomen, beantwoordden deze leden ont- kemnemd. Met zijm werkplannen behoeft dit kabi net dan ook niiet al te bescheiden te zijn. De tijd, skuds het afleggen van de regee- ringsverklaring verloopen, heeft nog wei- ndg daden van 'het kabinet te zien gegeven. De Troonrede had de hier aan het woord zijmde leden in dit opzicht ernstig teleurgesteld. Er blijkt niiet, dat ernst wordt gemaakt met vervulling van de be- loften in de regeerimgsverklaring van 11 Maart vervat. Het onderscheid tussclhen het kabinet-Colijin en het kabinet-De Geer ten gunste van het laiatiste is tot dusver voor de hier aan het woord zijnde leden het duidelijikst uiitgekomen op het gebied der belastingpolitiek. Dit Oinidiersched/d is nog grooter gewor- den dan het in Maart reeds was. And'ere leden merkten op, dat het oor- deel oyer het omderthavige kabinet bij de heftig.ste tegenstand'ers van het kabinet- Colijn blijkbaar reeds spoedig is gewijizigd en dat, nadat men in Maart nog anneto- gen was geweest .over de regeeringsver klaring, thans blijkbaar niet veel goeds wordt verwacht van het kabinet, welks groote verdienste men acht, dat ;het een coalitieHkabinet tegenlhoudt. Deze leden verwond'eren zicih daarover niet. Een in- termezzo-kabinet ikan niiet krachtig zijn, het is zelfs de vraag of er wel een kabinet in den eigenlijken zin bestaat. Zij ontikenden, dat propaganda voor een kalbinet-Colijn wordt gemaakt. Ook wie herstel van de coalitie begeert en 't iheengaan van het kabinet-Colijn be- breurt, gevoelt, dat er op dlit oogenlblik geen sprake van is daarop terug te komen. Ook op politick gebied vecbreekt men ge- makkelijlker vriendschapsbaniden dan dat men ze h erst el t. Zij waren van oordeel, idat in den poli- tieken toestand siads Maart geen enkele verandlering is geikomen en dat 'daarom voor ihet optreden van dit dntermezzo- kabinet nog dezelfde motieven bestaan als destijids. Zij verklaarden er koel tegen- over te staan en het te zullen steunen, zoo- lang hun dit wegenis den aard van zijn daden en plana en mogelijk zou blijve. Sommige leden spraken er hun teleur- stelling over uit, dat dit kabinet niet vol- doende rekening houdt met de zedelijke en geestelijke belangen des volks. Zij stelden de vraag of dit kabinet als dhristelijk, anti-c,hristeiijk of neutraal moet worden aamgemerkt en verwachten, dat de miniisber-presiidenit allengs bereid zou zijin duidelijik de diepere gedac'bte aan te geven, idiiie aan dle.n te volgen koers ten grondslag zal liiggen. Op geestelij'k en zedelij'k gebied zij.n tal van voorzieningen urgent. Gedacht werd aan de Bioscoop- wet, het kwaad dex dansgelegenheden, de Zondagswetgeving, het vraagstuk der 1 ijJkv e rbra ndliing Een lid betoogdie, dat dit kabinet zich evenalis het vorige aan het lot der arbei- dersklasse weinig gelegen liaat liggen. HET VERDRAG MET BELGIe. Een motie-Van Ravensteyn. Dr. W. van Ravensteyn (comm.) heeft de volgerjde motie bij den gemeenteraad van Rotterdam inigicdiemd: De raad der gemeente Rotterdam, ken nis genomen hebbende van het ontwerp- tractaat met Belgie; van oordeel, dat het niet op zijin weg stem. Wat u gezagd hebt, weet ik niet meer en toendat mes teg en mi jn redhteihand. Tusschen twee haakjes, dat bent u kwijt; ik heb t in de sneeuw laten viallen,, geloof ik". „Wat komt dat er op aan", gaf hij lucihibig ten antwoord. ,,Het doel, waar- voor het giemaakt werd, is beneikt na gedaan werk is het wierktuig van geen be- iang meer". ,,Gelooft u dat werkelijk?" vroeg ze geintereaseerd. „Denkt u werkelijk, dat die din gen gebeuren omdiat het zoo moetomdat 't voorbeschikt is?" ,,Wel", zei hij gliimlachend1, „om die theorie zoo in haa,r geheel, zonder eenig voorbehoud, te onderschrijven, dat zou me een beetje te bar zijn. Maar zooals u weet is het de leer van het Oosten en. waar je mee omgiaat, wordt je mee be- smet, met andierle woorden: vrij blijfit je niet, je neemt altijd wat over. Neem Ni- ma bijvoonbeeld! Die heeft zeven jaar als lama in het een of andere klooster ver- blijf gehouden en op het oogenlblik be- weert hij, dat hij niets gelooft. Maar on- danks dt'|2 b^eweriing zou hij liever een diag niet eten dan dat hij een obo voorbij zou loopen zonder aan het voorgeschrevene, het toevoegen van een witten steen, te gehoorzamen en bij het ipasseeren van een manimuurtje loopt hij altijd aan den or- thodioxen kanit". Hij lachte even, alsof ©en gedachite hem vermaakte, dan ging hij schertsend voort: ,,Het zou me niet ver- wondaxen, als hij ergens, onder die large harige jas van hem een kleinen gebeds- cyli ider had, diien hij stilletjes liep rond te draaien". Janet Craydon keek naar de stoere fi- guur van den grooten Tbibetaan en lach- ligt te treden in een beoordeeling van de politieke en economische gevolgen, die de bekrachtigiinig van dit tracbaat door de Staten-Generaal voor Nelderland met zich zou brengen; tevens echter van meeniiiiig, dat de eco nomische en finanoieele belangen der ge meente bij de totstandikoming van het verdrag ten ernstigs'*e dlreiigen gesohaad te worden, en dat het belang van een niet kunstmatig benaideelde ontwikkeliing van Rotterdam een Nederiandsch belarig van den eersten rang is; verzoekt op het oogenblik, waarop het tractaat aan hunne goeidkeuring wordt onderwoirpen, de beide Kameris der Sta ten-Generaal ernstig en dringend het le- vensbelang van onze gemeente als het ge- wiohtigste handels- en verkeerscemtirum van ons land geen oogenblik uit het oog, te verJiiezen, e,n te voorkomen, dat onze groote werkgemeente in een nabije toe- komst oiuherstelbaar zal worden geschaad; besluit B. en W. op te dragien, dit ver zoek ter kennis te brengen van de beide Kamers der Staten-Generaal Een motie van den gemeenteraad van Maastricht. De soc.-dem. fractie van den Maas- triclhtschm gemeenteraad heeft de volgen- de motie ingediend; De raad der gemeente Maastricht, enz., gelhoorid het feit, dat zeer spoedig de Tweede Kameir der Staten-Generaal zal te beslissen hebben over het Nederlaridsch- Belgische veridrag; van oordeel, dat de totstandikoming van dit verdrag de goede betreikkingiein met het Belgische volk ten zeerste zal bevorderen, en dat hetzelve van zeer groat economiseh belang zal zijn vooral voor de provincie Limburg en spe ed aal voor de stad Maastricht, welke door dlt verdrag in belamgrij'ke mate van de nadeeliige gevolgen van haar geografische figging zal ontiheven worden, dringt bij dezen met nadruk bij de volksvertegen- woordiging erop aan, dit verdrag aan te neman, en besliuit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en de Staten- Generaal en ze ter opr.eming aan te bieden aan de pers. Deze motie werd Maandagavond aan het ain-d der raadsvargadering toegelicht door den heer Paris, idle zeide, dat alleen het fait, dat in het verdrag is vastgelegd, dat het kanaal LuikMaastricht zal ver- breed en gieischiikt gemaakt worden voor schepen van 1000 ton, voldoende is om voor aanneruing van het verdrag te stem- men. Mr. Janssen verwioniderde er zich over, dat dlt voorstel van soc.-dem. zijde kwam, daar de heer Maghs onlangs had be- weerd, dat de soc.-dem. Kamerleden tegen het verdrgg zouden stemmen. Hij kon iintusschen met de motie meegaan, wanneer deze zoodianiig gewijzigd werd. dat ihet slot zal warden: sipreekt de hoop uiit, dat de volksvertegenwoordiging bij de bepaling van hiaar oordeel aandaciht schenkt aan de belangen van Limfourg. De aldus gewijizigide motie werd1 a>amy g'enomen. OUD-SCHIPPER KLAASSEN VAN DE REDDINGBOOT }HR. RUTGERS VAN ROZENBURG GEHULDIGD. Ten hudze van den oud-schipper van de reddingiboot Jihr. Rutgers van Rozenburg, C. Klaassen, aan de Korbootstraa't te Scheveninigen, die gisteren zijn gouden, bruiiloft vierde, heeft de Minister van Waterstaat, Mr. v. d. Vegte, het gouden te opgewekt mee. „Laat hem maar! Van mij miag hij zoo bijgeloovig zijn als hij wii. Diat doet niets af aan zijm typewat eem flinke kerel is het". ,,}a, zoo zijn er niet veel", viel Sher- nirjgton haar volmondig bij. Een paar minuten lang bleef he-t stil. Ze liepen zwijgend voort, tot Janet Cray don met een onverwacihte vraag de stilte verbrak. ,,Wat denkt u dat Husky begrepen heeft wat daar op die helling ge- beurde...". Een oogenblik was de verleiding om haar precies te aeggen hoe hij over haar neef dac'ht: dat de man een lafaard was, iemand, op wien in tijd van nood geen staat te maken viel, hem bijna te machtig. Maar hij bedwong zich en gaf uit angst haar te kwetsen, ontwijkend ten ant woord: ,,Het was nogal plotseling. Mis- schien dat hij niet begrepen heeft Demk't u dat werkelijk viel ze hem opgewoniden in de rede. „En ik heb u hooren roepenu waarschuwde hem nog Sherrington gaf geen antwoord. Wat gaf het, of hij tegen beter weten in haar iets trachtte wij's te ma'ken, dat zij wel wilde, maar niet kon gelooven En dus zwegen ze beiden, tot Janet weer begon te spreken, larjgizaamalsof het haar moei- te kostte om haar gedaohten onder woor den te brengen. ,,Ik heb altijd gedacht waarom weet ik etigenlijik nietdat Husky moadig was het type man, wiaarop je, in gevaiar, of wanneer je in imoieiilijkheden was, ver'trou- wen kon. En mu ec'htpaar geluk gewensdht en daaribij mee- gedeeld, dat Klaassen is benoemd tot brooder in de orde van den Nederl. Leeuw (waaraan verbonden is een uitkeering van f 4 per week). Namens bet goulden edhtpaar dankte de heer Henri ter Hall, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Dorus Rijikersfomds, den Minister voor deze ondersdheidiing, waarna hij Klaassen de medaille in klein formaat op de borst spelde. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEF verdrijft de pijn STEUN AAN MOBILISATIE- SLACHTOFFERS. In een vergevorderd stadium van voor- beraidiing verkeert, naar ,,de Tel." ver- neemt op het oogenblik een wetsontwerp, houdende con iregeling voor de toeken- ntog van uitkeering aan de mobilisatie- slaclhtoffers. Tot dusver zijn deze udtkee- ringen, naar men weet, niet wettelijk ge- regeld en worden de gelden daartoe elk jaar op de begrooting van oorlog aange- vraagd. DE POT VERWIJT DEN KETEl! ,,Toen ik je moeder ontmoette" aldus sprak de gestrenge vader met een fron- semden blik tot zijn ietwa.t levenslusbigen zoon ,,had ik nog nooit eerder een meisje gekust. Zal jij dit later ook tot je zoon kunnen, zeggen?" ..Welzeker, vader" klonk het kin- derlijk besoheid ,,maar missohien niet met zoo'n effen, ernstig gezioht als U". Aan dit paiedagogiscih gesprek doet on- gctwijfcld denken de merkwaardige aan- schrijviing, met welke Minister Ka.n be- oogt het daarlheen te leiden, d'at Gedepu- teerlde Staten stronger toezicht gaan uit- oefenen op en ook meer leiding zullen geven aan het financieel beheer der ge- meenten. Voortreffelijk! Goede gemeentebestu- ren zullen dlanlkbaar zijn voor den bij het bezuinigiingiswierik te vexleenen steun van Gedeputeerde Staten, en in alle gemeenten zal dit diamkbaar weeriklamk viudein bij de burgerij. Maar, giaat het rijk hier zelf zoo vrij uit, dat het deze verm and ng met een effen, ernstig geziclht" (zie boven), tot de ge meenten kan richten? De Minister doet in zijn circulaire uit- komen, diat er diikwij.ls al te lichtvaardig geleemld wordt voor z.g. buiitenaewone werken, zoodat geleidelijk vele gemeenten buiten verlhomdimg tot haar draagkracht met schuld zijn ibezwaand geworden, en alle weerstandsvermogen tegen slechte tiiidein verloren Iheblben. Minister Kan wemscht, dat de gemeentelijke bedrijven. welke niet rendabel gebleken zijn. worden oipgehevem: dat salarissen en loonen niet te zeer worden opgegevan. Hij predikt voorts versofcerinig van den gemeente- dienst en vermindering van de op de bur gerij drukkende fasten, waarbij hij onge- twijfield zal hebben gedacht aan het weg- sciheinken van belastinggeld aan zeer kost- baren sciholenibouw, en allerlai andere ver- kwistiingen. Gevraagd mag warden, of het Rijik de aangewezene is om aldus den gemeenten den spiegel voor te houden. Het is een lang, zij het ook in velerlei opzichten juist zondenregiister, dat Minister Kon op- somt maar is het Rijk hier zelf geheel vrij van zonde? Wij zullen geen cijfers rjoemen, maar behoeven slechts te denikon aan de emorme opvoering der Staatsuit- gaven (in het bijzonider voor de Departe- menten Aribeid en Onderwijs); aan de reusaohtige toeneming oinzer Staatsschul- den; aasn de drukkende Rijksbelastdnigen; aan de afwenteling van uitgaven door het Rijk op de gemeenten. O zckier, het zijn uitmuntende aanbeve- lingen, welke Minister Kan heeft gegeven om te komen tot een isaneering vain de Overheiidishuiisihoujdding. Moge het echter tevens een aanwijzing zijm, dat het Rijk tot zelfimkeer begimt te komen! GAAT DE GEMEENTE PETTEN VERDWIJNEN, Ged. Staten an Noord-Holland crtbie'den onlangs Lun goe keuring aan de begrooting 1926 van de g meente PUten, omdat daarop twee posten van 7000 oorkwamen van rgks en pTOvinciale su! sidie. Ged. Statfn verlangden in plaats daarvan belasringver- hooging, welke de raad onmogelijk achtte. De raad ging daarop in berovp bij de krooD, doch dit is nu i p K B. rbt ontvankelgk ve klaard w> gens ovet schrgdirg van den daarvoor geste den teimpn. De financieele toestand van deze kleine gf meente scbgnt onoplosbaar, zoodat opheffing van de ge meente wel eens noodzate gk zou kurnen big ken. BET BELG1SCBE TRACTAAT. Het Senioren-convent, gevormd door de voorzitters van de groote fracties der Tweede Earner, heeft Dit sdagochtend een twtede vergadeting gehouden, g-wgd aan het Belgisch-Nederlandsche verdrag Of- schoon uit den aard der zaak omtrent de besprek ngen geen mededeeling'n kunnen worden gedaan, valt in ieder gwal a'sop- merkelijk te vtrmelden, dat in patlemen- taire kringen toer.eemt de oprattiig, dat door midd<T van een schorsingsmotie orr- loopig een uitfveg uit de moeilijkheden moet worden gevonden. Wij hebben geen inlicbtingen kunnen krijgen over het gerucht, dat ten derge- lijke motie rechtstreeks van het Set ioren- convent zcu zijn te verwachten. (Hbl OLYMP1ADE POSTZEGELS Van de zijde van het hoofd^estuur der Posterijen wo'dt perueld, dat in beginsel lNGEZONDEN MEDEDEELINGEN Ze maa.kte haar zim niiet af weg in haar ged'aohten liep ze voort. Sherring ton) keek haar van terzijde aan; wat zag ze er veridiriietig, gedesillusioneerd uit. In een opwelling van meidelij.den bestudeerde hij ellkem trek van het mooie gezicihtje, de trooste'loos-groote oogen, dlen fijnen mond met de even maar omlaag getrokken hoe- ken. Maiar hij zei nietsdoor woorden was een verdriet als het hare, een wer kelijk diepe iteleurstelling, niet weg te mamen. Na een paar homderd meter zoo zwijgen/d naast elkaar, vroeg ze opeens: ,,U gelooft dlus niiet in een Voorizienig- heiid idiat liet u tocih doorschemeren, is 't niet Sherrington keek haar gliimlachend aan. „Dat is een vraag, die moeilijk te beant- woorden is", gaf hij luchtig ten antwoord. „Kent u het gezegde: Laat miiemand den ken wij'zer te zijn dan de Voorzienigheid Neen Nu, dat is in 't kort, wat ik gieloGii. 't Is niet bepaalld duidelijk, maar iin hoofidlzaak komt het toch hierop neer, dait je gteleefld wordtdat je 't niet zelf doet." ,,Ik geloof er wel in. Neem alleen maar onze 'kennismaking. Was dat niet de Voorzienigheid, dlie u bij mij gebracht heeft1" ..Volgeins mij is Husky het geweest", gaf hij luchtig-weg ten antwoord. ..Husky was het werktuigmaar de kracht die dat werktuig hanteerde Ze liet het aan hem over om die gedaehte verder uit te werken en ging, na even na- denken langzaam voort: ,,Zomder die ontmoeting zou ik op het oogenblik miet iop weg naar mijin vader zijn. Dat was geen toeval, die omtmoetiing van u en Husky het lijkt alles zoo ge- Pijnlijke Kloven verzacht en ^ieneest men met woori, alsof je de draden in eigen hand hebt, maar wie maakt uit wat eigtem wil en wat mamipulatiie van de Voorzienig heid is In Thibet, in een klooster ergens in de bergen, houdt mijin vader zich sdhui'I, miemand van ons weet waar Opeens na jaretn, krijigen we een brief van den man, een officier uit Gyangtse, die over een blanke, die lama geworden is, heeft hoo ren spreken en die nu, heel toevallig lijkt het, een oude kraut in handen gekregen heeft met een advertent.ie. -die op dat ver- haal betreikkiing sohijnt te hebben. In dien brief noemt hij ons den r.iaam van den- geen, die hem 't veiihaal over den blan- kan lama gedaan heeft, een ziekeren N-'ma- taishi in werkelijkiheiid formidabeil ge- noeg maar die hier in Thibet ten slotte niets dan een enkeling onder honderd'en, duizenden, millioenien mede-sichepselen is. Husky en ik komen maar Chinaom niet werkeloos te blijven, maar met een kans van slag en, zoo miniiem, dat wij niet anders daehten. dan dat ihet een vergeef- sche reis zou zijn. En dan gaat alles vlug- ger binnen de week ma'ken wij kennis met u u kemt Nima-tas!hi een half uur na aankomst in Tachi-erlu e'lmo:: u Nima-tashi, die heel toevallig juist van een groote reis van Lhasa teregkomt. Als diat geen bewijzen genoeg zijn En dan mog iets. Als we u niet hadiden leeren ken- nen, als we alleen Nima-tashi omtmoet hadidenen als mijn neef met zijn yak de kanavaan-acihterhoede gevormd had, zooals hij wildewaar zou ik dan nu zijn In het ravijtn maast diien te pletter gevallen muilezel W or dit vervolg-d NSCHE COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat blijkens Ministerieelebeschik- king van 14 October j.1., met ingang van 1 NOVEM BER 1926 de jacht op PATRIJZEN in het geheele Rijk zal zijn GESLOTEN. Ter Neuzen, 25 October 1926. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, maken bekend, dat het verzoek van de AMERICAN PETROLEUM COMPANY te s Graven- hage, om op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie L, No. 2119, eene ondergrondsche benzine-bewaarplaats met aftapinriehting te mogen oprichten door hen is toegeslaan. Ter Neuzen, den 27 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. Blljf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1