ter ITT\S d" l6T: °e^' M Kol JNGEZONPEN MEDEDEELINGEN, Dieze an.twaa.kte, bemerkte hij, dat het stoomgemaal niet werkte, terwijl door den hoogen waterstand dlag en nacht gemalen moest warden. Bij onderzoek bleek de hiilp-maohiinist M. Kwakkel, die nacht- dienst had, spoorloos verdwenen, alleen een oliekannetje werd op den grond ge- vonden. Daar de machine automatisch b'lijft stilstaan, wanneer iets tusschen de schoepen van den molen en den beton- vloier van het anderhalven meter diepe reservoir komt, vreesde men, dat Kwak kel te water was geraakt, wat later bleek werkelijkheid te zijn. Het duurde zeer lang voor het lijk van onder de machine verwijderd kon worden. De beenen wa- ren op verschillende plaatsen gebroken. Hij is blijik'baar bij het smeren te water geraakt en door den sterken stroom mee- gesleu,rtd tot onder de schepraderen. Kwakkel was een oppassende ongehuwde man van 27 jaar. MOTOR ONTPLOFT. Op de Nederlandsche sleepboot „Fris- co", eigenaar Van der Veen te Huijsen, was Zaterdagmiddag de 27jariige Albert van der Veen met zijn breeder Jacob, 21 jaar oud, in geze'lschap van de mecani- ciens Windels en Van Daele van Gent, bezig de bonhomie" met samengepenste luch't te ontladen. Plotseiliinig hoorde men een giewieldigen knial, een ideel van de motor wierd weggeslagen en Albert van der Veen werd weggeisilagen en viel dood neer. Naast den doode viel zijn broer, die ook erig gekwetst werd door een stuk ijizer en naar het gasthuis moest igebracht worden. De mecanicien Winidels werd niet gekwetst, maar schijnt aan het gehoor te lijden. Van Daele werd aan het oog verbrand. EEN MOORD. Op den Passartweg bij de staatsmijn ,,Anna" te Heerlen" is Zondagavond de ■45jarige gromdlwerlker Vedde van Vondel, in dienst bij de bruiinikoolonderneming ,,Korisiborg" en wonenlde te Heerlerheide, door een onibekende doodgestoken. De geneeslheer uit Treebeek kon slechts den dood comsitateeren. Van Vondel had een messteek gekregen in de linkerzijde van de iborst. De slagader was geraakt, tengevolge waarvan de man na eeniige oogenblikken moet zijn doodgebloed. Men is den vermoedelijken dader op het spoor. BOTSING VAN TWEE GOEDEREN- TREINEN. Zaterdagmiddig had bij hetstationsempla cem?nt van het station Staatsspoor te Ede een botsing piaats tusschen twee gosderen- treiaen. De goederentrein uit Arnhem, die ruim half vier te Ede moest aankomen, was ruim een kwartier over tijd de machi- van dien trein reed doo~ een onveilig signaal, tengevolge waarvan een botsing ontstond met den uitrijdenden goederentrein van de lijn Ede -Nijkerk, Beide locomo'ieven werdm beschadigd. Die van den Arnbemachen trein ligt geheel op^jj, terwijl een vie.-tal wagms van dien trein ontspoorde en gedeelteljjk in elkaar gedrukt werd. Het treinpersoneel wist zich bijtijds in veiligheid te stellea, zaodat geen persoonlijke ongelukken gebeurden en er alleen veil materieele schade is Het Noordelijk spoor was geheel versperd. MISLUKTE INBRAAK IN HET POST*- K1NT00R TE AMMERZODEN. Des nachts's ingebroken in het postkantoor te Ammerzoden. Door het uitsnijden van een ruit waren de d even in het gebouw gekomen Met een boor trach'ten zjj kasfcen te forceeren. De directeur van het post kantoor, die op de bovenverdieping van dit gebouw woont, hoorde eveiwel onraad. Hij loste uit een revolver eemge schoten buiten het ve-.ster. De inbrekers sloegen toen, zonder dat zij iete konden medeuemen, op de vlucht. De poliiie stelt een onderzoek in. 160. Tegamoetkomi rig in of vergoeding van hasten van onidenwijis, bedoeld in art. 13 eerste lid, der Lager-ond'erwijsiwet 1920. f 700. 161. Kosten van openbaar onderwijs, in de piaats tredend van het in de L .0. Wet 1920 geregeldte vervolgonderwijs. f 125. 162. Alsvorcn voor bij'zonidter onderwijs. f 375. 13. Middelbaar onderwijs. 163. Bijdrage in de kosten van rijks hoo- gere burgerscholen, als bedoeld in art. 36 qua,ter sub 4 d'er wet op het middtelbaar onder wijs. f 6000. 164. Kosten van handelsonderwijs. 30. 165. Kosten van landibouiwonderwijs. f 200. 15. Nijverheidsonderwijs. 166. Subsidiie voor sdbolen voor lager nij- vei'hekteonderwijs. f 500. 167. Bijdragen aan genieenten. in de kosten van soholen voor het lager nijverheidsonder wijs. 1000. 16. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. 168. Kosten voor openbare bibliotheken. Memorie. De beer't GILDE stelt in afwijking met het afwijzend voorstel van Burgemeester en Wet- houders voor aan de 3 bestaande bibliotheken ieder f 100 suibstidie te verleenen en daaivoor f 300 op de beg rooting te brengen. N-adat hij wordt ingelicbt, dat er 4 biblio theken bestaan verlhoogt bij bet bedrag tot 400 De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wetouders adviseeren de verzoeken niet in te willigen, omdat zij het thans in bet algemeen niet raadzaam achten nieuwe subsi dies op de Ibegrooting te brengen. De beer DIELEMAN zou er uit billijikheids- oogpunt wel voor zijn, ook deze subsidies te verleenen, omdat die van bet muziek bleef be- staan. Hij beeft daaraan niet getomd, en had hoop, dat nu ook de andere niet naar voren zouden komien. In het algemeen is hij niet voor zulke subsidies en meent, dat die parti- culiere vereeniigingen zidhzelf moeten kunnen ontwifckelen, dat bewijst dan de levensvatbaar- heid. Hij zal tegen dezen post stemmen. Aangezien bet voorstel niet gesteund wordt, kan dit niet verder een punt van beraadsla- ging uitmaiken. 169. Uitgaven voor volksfeesten. Meimorie. 170. Subsidicn aan sehouwburgen of mu- ziekkorpsen. 300. Hoofdistuk IX. Ondersteuning aan bethoeftigen en werkloozen. j 1. Ondersteuning aan behoeftigen. 172. Belooning van dloctoren, heelmeesters, vroedvrouwen, enz. 1550. 173. Kosten van overfbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. f 4005. 174. Subsidde aan armlbesitmren. 7750. 175. Kosten van pensionneering van ambte- naren en beambten. f 266,85. 2. Onder.steuindng aan werkloozen. 176. Steun aan uitgetrokken werkloozen. 1500. 217. Bijdrage aan Hoofdstuk XVI van den Kapitaaldienst. 100. INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. 1. Batdg -slot van den gewonen dienst vol- TRACHTAUTO VERPLETTERD. De twee gebroeders Jos. en H. Verkojen, ongehuwl, oud 24 en 22 jaar, wonende te Venlo gingen Vrgdagmorgeu 5 uur met een zwaren lastauto en aaohangwagen, be- stuuvd door den jongsten, over de grena, om voor een Venlosche firma ijzerdraad te halen van een fabriek te Am^rm Op den onhewaakten overweg bij Burg Waldniel zgn zij te omstreeks zeven uur door een arbeiderstrein van Dii'ken naar Amern, verpletterd. De aulo werd achter de stuurkast door de locomotief in voile vaartgegrepen en een 50 meters me-gesleurd. De benzinetank vloog in brand en detwee inzittenden zjjn vermoedelijk terstond be- wosteloos geworden en zoo levend verbrand. EEN STEVIGE MAAG Te Bochok werd dezer daigen de dOjarigie Auguista N., een bekende alco- boliste gearresteerd wegens dronkenschap voor de zooveelste maal, zij moest spoe- a'9 naar het ziekenhuis worden overge- Dracht, waar bij een operatie bleek, dat ze en vork had ingeslilkt. Ook werd een penh.oudier gevondien. ij een vroegere maagoperatie bleek, ze een sleutelring met twee sleutels dat Hoofdstuk X. Landbouw. 177. Subsidie ten beboeve van land- en tuin- bouw. Memorie. 178. Suibsidie aan de Geitenvereeniging ,,Ter Verbetering". 37,50. Hoofdstuk XI. Handel ean Nijverheid. 181. Subsidien voor openlbare middelen van vervoer. 1040. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de suibsidie voor de autobus van Axel en Hulst, via Koewadht en St. Jansteen te schrappen. De beer 't GILDE is er niet zoo tegen om opembare verkeersimiddielen te steunen, indien deze in een belboefte voorzien. Deze heeft eeh- ter bewezen weinig levensvatbaarbeid te be- ziitten, tserwijl de gemeentelijke subsidie tevens als lokaas gebruikt wordt, am deze dienst aan ean ander te verkoopen, hetgeen bleek uit een des.betreffende advertentie. Dit is voor hem aanleiding zicfa tegen die suibsidie te verklaren. Zoo'n subsidie mag niet diemen am een nood- lijdend bedrijf aan een ander over te doen. Het voorstel wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren 't Gilde, Oggel, Weijns en Dieleman; tegen stemmen de heeren Kruijsse, Koster, Baert, Van Dixhoom en P. de Feijter. De heer 't GILDE vraagt, of er geen post moet uitgetrokken worden, voor de auto voor schoolikinderen van Kijkuit. De VOORZITTER deelt mede, dat de bij drage daarvoor beigrepen is in post no. 160. 182. Subsidie aan werkloozenkassen. f 600. 183. Kosten van de districtsarbeidsbeuris en van die initereommumale arbeidsbemiddelingr. 250. Kosten pensionneering ambtenaren. gens de laatst vastgeistelde rekening. 4694,24. 2. Gedeelte van het (vermoedelijk) batig slot van den gewonen dienst (1925). /5000. 3. AchterstalHge inkomsten van vorige dienstjaren. Memorie. Hoofdstuk II. Algenneen beheer. 5. Uitkeering van bet rijk, overeenkomstig de artt. 1 tot em met 9 der Wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) laatstelijk gewijzigd bij de wet van 12 Nov. 1921. f 7505. 6. Uitkeering van het Rijk, overeenkomstig art. 10 der Wet van 24 Mei 1897. f 600. 7. Seoretarie-leges en rechten van den bur- gerlijken stand, f 300. 8. Rechten ingevolge het Vuurwapenregie- ment. f 125. 9. Venhaal van bijdragen voor eigen en weduweinpensioen, ingevolge art. 36 der Pen- sioenwet 1922 (Stbl. 240). f 821,08. 37. Vergoeding van de bedrijven in de kos ten van verzekerimg, pensionneering enz. van ambtenaren en beambten. Nihil. 38. Restitutie van te veel betaalde kosten verzekeriing tegen ongevallen. Memorie. Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. 51. Venhaal van pensioensfojjdragen. 210,0-5. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid 68. Teruggave van kosten van ontsmetting voor zoover niet onder andere artikelen val- lende. Meimorie. 69. Aandeel batig slot keuringsdienst van waren. Memorie. 70. Venhaal pensioensbijdragen. f 0,70. Hoofdstuk V. V olkshuisvesting. 80. Reniten en aflossing van voorschotten verleend in het foelang van de verbetering der vol kshui sve s.t ing12.764,49. 81. Bijdragen van het Rijk, krachtens art. 38, derdte lid, der Woningwet. /5100. Hoofdstuk VI. Openbare werken. 86. Marktgelden, wik-, weeg- en meetgel- den. f 60. 87. Heffing voor het geibruik slachtlokaal. f 20. 93. Begrafeniisrechten. Memorie. 94. Opbriengst verkoop asob en Memorie. 95. Terugontvangst van kosten van ver- stratingen, ten behoeve van de bedrijven en van derden, Memorie. 96. Venhaal van pensioensbijdragen. f 264,80. 97. Ontvangsten ter zaike van de beerrui- ming. 750. 98. Vergoeding wegens overname wegen. Memorie. 107. Heffing van bet geibruik van. de visch- bank. Memorie. Hoofdstuk VII. Eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd. Hu,ur van huizen en andere gebouwep. van het vuilnis. vooikomen, ze hebben pas hun aanslagbiijet orabvangem, en het hoogere cijfer kunnen con- stateeren. De VOORZITTER betwist, dat dit een ge- ■\rolg is van de atijginig dier belasting. Het vorig jaar is bet vermeniigvuldigingiscijfer ge- steld op 0,75, docb dit was feitelijk te laag, maar werd gedaan omdat het jaar te voren door bet gestagen inkomen te veel was ont- vangen. Het venmeniigwuldiginug'scijfer op 1 was een normale belasting,, waarop deze van 1,43 gediaald was en nu staat het wear op 1. Men heeft bier niet te klagen, de belasting is lager dan in verschillende andere gemeenten. De beer WEIJNS: 't Gilde dioet voorkomen alsof de werkmian hier zooveel moet betalen, doch dat is onjuist. Ik hoorde onlangs van eem werkman die van Ter Neuzen gekomen was en daar was aangeslagen voor f 25, terwijl hij hier maar een gulden of vijf moest betalen. De VOORZITTER gelooft oak, dat bet er bier niet zoo slecht voorstaat. De heer OGGEL zit ook in de oommissie van aamslag en kan verzekeren, dat de aanslagen voor de kledne menschen, voor de arbeiders, zoo billijk mogelijk behandeld worden. De beer 't GILDE geeft te kennen, dat zijn meening omtrent den toestand een andere is, vooral amdbt wordt uitgesproken, dat de uit gaven het volgend jaar nog wel in stijgende richting zullen gaan. Dan kan het niet uit- blijven, dat ook de lasten m-oeten stijgen. In dien men bezwaar beeft tegen 100' wil hij ook wel gemoegen neimen met 50 opcenten. Hij stelt dat voor. Het voorstel wordt niet ondersteund' en ver- vialt daardoor. 190. Uitkeering van bet Rijk wegenis op centen op de boofdisom der dividend- en tan- tiemeibelasiting. Memorie. 191. Belasting naar bet inkomen. f 81.000. 192. Belasting op de honden. f 500. 198. Opbrengst van bet vergunningsirecht wegens verkoop van sterken drank in bet klein. 625. 199. Opbrengst van vervolgingskosten. Memorie. 111. J175. 112. 113. 114. 115. 116. 2. 123. 124. 184. f 45. 185. dering 186. Suibsidie aan vereenigdnigen ter bevor- van Vreemdelingenverkeer. Memorie. Premuen en andere kosten van mark- en een ring naar bin,men had gewerkt. GEMEENTERAAD van axel. Vergadering van Dinsdag 5 October 1926 des namidags 2 uur. Voorzdtter, de beer P. Blok, Burgemeester f 'rrt' 9; ,KrUAJlsse, J. Weijns, J. M. Baert A. Th. t Glide, F. Dieleman en P. de Feijter- Secretans de heer J. L. J. Maris. J. deWFeifterde" K V&n de Casteel (3. Vervolg.) 12. Lager onderwijs. f Kosben van plaatselijk scbooltoezioht. 159. Kosten sdhoolverzuim. 175. comnnssie tot wering van ten f 200. Hoofdstuk XII. Belastingen. 193. Kosten van toezicht op en invordering van plaatselijke belastingen. 100. 194. Teruggave van belasting. f 100. 195. Uitkeering aan 'het rijk van het aan deel in de kwade posten, wegens de directe be lastingen. 300. 196. Belooning sohatter en herschatter van de huurwaarden der Dranklooaliteiten. 10. 197. Teruggave aan het rijk van de uitbe- taalde gnondfoelastmg geb. en ongeb. eigen- dkummen en personeele belasting. Memorie. Hoofdstuk XIII. 2. Grondbedrijf. 202. Renten van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk XIII 2 komende. f 750. 203. Aflossing van geldleeningen ten laste van Hoofdistuk XIII 2 komemdie. /1500. 3. Gasbedrijf. 204. Kosten van pensionneering van ambte naren en beambten. f 1841,15. 205. Rente van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk XIII 3 komende. 6464,77. 206. Afloss'ng alsvoren. 5610. 208. Bijdrage aan Hoofdistuk XIII 3 van den Kapitaaldienst. f 500. 4. Vleesohkeuringsbedrijf. 209. Kosten ter zake van verzekering, pen sionneering van ambtenaren, en beambten f 558. Hoofdistuk XIV. Kasvoorzieningen. 212. Voorschotten ten behoeve van het riik f 10. 213. Voorschotten aan ambtenaren der ge- meente, ten einde daaruit voorloopig kleine be- talingen ten beh oeve der gem een te te doen 455. Hoofdstuk XV. Overige inkomsten en uitgaven. 215. Overige uitgaven niet onder een der vomge hoofdstukken begrepen. 25. Hoofdstuk XVI. Onvoorziene uitgaven, 216. Onvoorziene uitgaven, 4261,60. Huur of pacht van landerijen. f 145. Opbrengst van d'en houthak'. Memorie. Cijnzen en erfpaahten. f 175,30. Recognition ven vergunningen. f 7,50. Renten van kapitalen. f 150. Hoofdstuk VIII. Openbaar gewcon lager onderwijs, iSchoolgeldlen. f 800. Vergoeding van bet Rijk kraohtens art. 56 der Lager Oniderwijswet 1920. f 12,950. f 1211 47Verlllaal van pen si oenb ijdragen 7. Bijzonder gewoon lager onderwiis 141. Sclhoolgeild'en. J2000. 142 Uitkeering van gemeenten ingevolge art. 86 der L. 0. Wet 1920. f70. 143. Alsvoren, ingevolge art. 104 f 100. 144. Uitkeering aan andere gemeenten in die aan scboolbesturen te betalen vergoedina- bedoeld in art. 205 der L. 0. W. 1920. f 70. §12. Lager onderwijs. if5- Schoolgelden voor openbaar onderwijs in de piaats tredend v-an het ,in de L. O. Wet i920 geregekl vervolgondterwijs. Memorie. Memorie m V°°r bijaonicJer vervolg-onderwijs. Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. 1. Ondersteuning aan, behoeftigen. lrt. Venhaal van pensioensbijidragen. 49,60. Hoofdistuk XI. Handel en Nijverheid. 179. Bijdrage van het Rijk belooning cor respondent Arbeidsbemiddeling. f 100. 180. Verhiaal van penisoembijdragen. 8,75. Hoofdstuk XII. Belastingen. IS i. 60 opcenten op de boofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen. J3200. 188. 15 opcenten op de boofdsom der belas ting op de ongebouwde eigendommen. f 1700. 189 40 opcenten op de hoofdisiom der per soneele belasting. f 5000. jfeer GILDE stelt voor 100 opcenten te heffen op de Venmogensbelasting. De in komsten zullen nog dalen en het belastbaar in komen alzoo lager worden, terwijl de arbexleris met hooger kunnen worden belast. Hij acht dit geen bezwaar, daar de kleine vermo^-ens tech met veel moeten betalen. De beer WEIJNS wijst erop, dlat de gemeen- te, door bet heffen van die opcenten, wel eens acibteruit zou ikunmen gaan, omdat dit voor sommigen aanleiding zou kunmen zijn de ge- meente te yerlaten. Dat zou dan juist uitloo- pen tot nadeel van de arbeiders. Dat gevaar rs met denikbeeldig en spreker aaht die opcen ten ook met rnoodig.. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat de aI llde zich dit wel wat verkeerd voor- stelt. Als men 5 rekent, hebben kledne ren- teniertjes met een vermogen van 16.000 een inkomen van 800 per jaar. Arbeiders met f 18 en f -0 inkomen per week hebben meer. Hii aoht bet met oorbaar die kleine menschen zv^aarder te belasten, Indien men die belasting zou in veer en, zou men bij de groote vermogens moeten kunnen beginnen. f beer, ,GfLD1E zet uiteen, diat men voor •fQonoo Jon betaalid' voor 20.000 10, voor f 30.000 30, enz., hfl aoht die heffing zoo bil lijk mogelijk. Die belasting zou hier 9000 op- rengen en hij aoht dit beter, dan d.at men de oeiasting ook zal moeten vinden door verhoo- ging van bet verboudingscijfer bij de arbeiders en kleme middenstamdiers. De VOORZITTER adht de belasting voor de arbeiders en kleine middenstanidters niet zoo drukkend, in verband met den aftrek voor levemsonderhoud en kindteren. Tal van arbei ders vail en daardoor buiten de belasting. Rem- teniers met een klein inkomen zouden er door worden getroffen. De heer't GILDE merkt op, dat de menschen bet wel andens weten dan de Voorzitter doet Hoofdstuk XIII. 2. Grondbedrijf. 200. Uitkeering van het bedrijf. f 2250. 3. Gasbedrijf. 201. Uitkeering van bet bedrijf. f 14.415,92. De heer't GILDE vraagt of het juist is, dat een reorganiisatie is vaorgenomen betreffende het antstaken der lantaams. De VOORZITTER bevestigt dit; er komen veel klachten over het ontsteken en dooven der lantaamis. De heer 't GILDE geeft dan in overwegin.g die menschen die door de wijiziging in den dienst zullen afvloeien, zooveel mogelijk op andere wijze bezig te bouden, aangezien dit dan men- 'Schen zijn, die tegen hun zin ontslag mioeten nemen. De VOORZITTER deelt mede, dat IJselbaert tech voomemens w.as binnenkort te bed'aniken. Er komen verschillenide klachten en de direc teur kan daartegen bij de ibuiidige regeling weinig doen, aangezien de ontstekers zegt hij niet onder hem werkzaam zijn. Binnen kort zal die nieuwe regeling worden ter tafel gebracht. De heer OGGEL bevestigt, dat de maatregel wordt genomen naar aanleiding van bij den directeur ingekomen klachten, Hij gaf te ken nen over die menschen geen voldoende zeg- gingsohap te hebben. Spreker beeft hem er toen op gewezen, dat hij dan, vroeger bij Bur gemeester en Wethouders bad moeten komen, daar die dan ihadiden kunnen ingrijpen. Wel vindf spreker het vreemd, dat hij, hoewel over die menschen klagende, Sonber wil behouden. De heer 't GILDE: De directeur heeft mij gezegd, dat er geen klachten zijn, De VOORZITTER: In de volgende vergade- ring zal dan hieromtrent een schriftelijk rap port van den directeur worden overgelegd. De beer 't GILDE vermeent, dat dan de di recteur iets anders gaat bereiken dan hij be- oo.gt. Spreker heeft er alleen op wOlen wijzen, dat hij het een verkeerde toestand zou aobten, indien die menschen zonder meer aan den dijk worden^ gezet, en zij recht hebben op wacht- geld; zij wenisohen hun inkomsten niet te der- ven. Kan d'e Voorzdtter niet zeggen of dit ver- zoek door Burgemeester en Wethouders in gunstige over-waging zal worden genomen? De VOORZITTER kan hierover niets zeg gen aangezien dnt niet in de vergadering van Burgemeester en Wethouders ter sprake is ge komen. De heer P. DE FEIJTER deelt mede, dat deze kwestie in de laatste vergadering der Gascommissie op dezelfde wijze is ter snrake gebracht. De narigheiid van kloven in de handen, win- tenhanden en voeten, kan spoedig verdwijnen door gebruiik van Foster's Zalf. Eczeem, huid- uitslag, dauiwworm, psoriasis en de meeste jeuikeede huidziekten moeten sp.oedig zwiehten voor de verzachtende wer,king dezer anti- septische zalf. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a f 1,75 per doos, f 1,per tube. 9 den kapitaaldienst. f 500. Waar niets anders is vermeld zijn de posten der begrootimg goedgekeurd met algemeene stemmen. De begrootimg wordt vastgesteld met alge meene stemmen. 8. Vaststelling begrooting gasbedrijf. De beer 't GILDE maakt aanmerking op het loon, ad 650 's j-aars, dat op d:e gasfabriek wordt uitgekeerd aan een bijna volwassen jongen. Dit is omvoldoende. De VOORZITTER acht die bezoldiging voor het werk ruim voldoende. De beer 't GILDE merkt op, dat hij ook de zorg heeft voor zijn oude moeder. De VOORZITTER wijst er op, dat hij als losse kradht op die fabriek is. De beer't GILDE vraagt, of dit nu een loon is voor een menschwaardig bestaan. De heer OGGEL acht het niet raadzaam er diep op in te gaan, want dan zou de kans ont- staan, dat hij geheel wordt weggedaan. De heer P. DE FEIJTER merkt op, dat de gasfabriek geen filantropisehe instellimg is. De begrootimg wordt met algemeene stem- men vastgesteld voor den gewonen d'ienst op een eimdcijfer van f 56.515,72% en voor den kapitaaldienst op 75.610. Vaststelling begrooting grondbedrijf. begrooting voor het grondbedrijf voor wondt met algemeene stemmen vastge- voor den gewonen dienst op 2600 en voor den kapitaaldienst op f 1500. begrooting Vleeschkeu- De 1927 steld: 10. Vaststelling ringsdrijf. De begrooting voor bet Vleeschkeuringsbe- drijf voor den, dienst 1927 wordt met alge meene stemmen vastgesteld' op een eindciifer van 4718. 207. 210. 211. het bedrijf. 4. Vleeschkeuringsbedrijf. Uitkeering van het bedrijf. f 558. Hoofdstuk XIV. Kasvo orzi eningen. Teruggave van het rijk. f 10. Teuiggr.ve voorschotten aan ambtena ren versterkt voor het doen van uitgaven ten beboeve der gemeente. f 455. Hoofdstuk XV. Overige imkomsten en uitgaven. 214. Overige inkomsten,, niet onder een der vorige hoofdstukken begrepen. Memorie. KAPITAALDIENST. UITGAVEN: Hoofdstuk III. Openbare veilighedd. 219. Aaraschaffing van een automoibiel- brandspuit. f 6000. Hoofdstuk XIII. 3. Gasbedrijf. 222. Kapitaalverstrekking aan f 70.000. 223. Bijdrage aan Hoofdstuk XVI van den Kapitaaldienst. f 500. Hoofdstuk XVI. Geldleening. 225. Kosten van het sluiten ni.nigen. 600. 226. Bijidrage aan Hoofdstuk III van den Kapitaaldienst. f 6000. 227. Idem Hoofdstuk XIII 3. f 70.000. INKOMSTEN: Hoofdstuk I. Vroegere diensten. 217a. Vermoedelijk batig slot (of gedeelte daanvan) van den kapitaaldienst 1924. 192,73®. Hoof dstuk III. Openbare veiligheid. 218. Geldleening overgebracht van hoofd stuk XVI. f 6000. Hoofdistuk XIII. 3.. Gasfabriek. 220. Geldleening overgebracht van hoofd stuk XVI. f 70.000. 221. Bijdrage van hoofdistuk XII 3 van den gewonen dienst. 500. Hoofdstuk XVI. Geldleening. 224. Geldleening. 76,000. 228. Bijidrage van hoofdistuk XVI van den gewonen dienst. f 100. 229. Bijdrage van hoofdstuk XIII 8 3 van van geldlee- 11. Vaststelling begrooting Burgerlijk Arm- bestuur. De begrooting voor het Burgerlijk Arm- bestuur, is imgezonden met een eindciifer van 9888,51%. De beer KRUIJSSE vraagt waarvoor op die begrooting een post voor vuur en licht voor- komt. Als dat college hier vergadert, heeft het toch vuur en licht gratis. De VOORZITTER verrooedt dat het is voor bedeeling in natura. De heer KRUIJSSE acht dat onwaarschijn- lijk, aangezien er maar 15 voor uitgetrokken is. Het betreft dan ook niet zoozeer een be zwaar tegen het bedrag, maar hij kan niet be- grijpen waarvoor die post noodig is. De VOORZITTER kan daarover thans ook geen inlichting verstrekken. De begrooting wordt met algemeene stem- men vastgesteld. 12. Omvraag. De beer VAN DIXHOORN wijst er op, dat van wege den rijksiwaterstaat begonnen" is de brug aan die Zeestraat af te breken, zonder dat er een noodlbrug is igelegd. Alleen zijn er be- neden aan dien dijk over de waterieiding een paar plariken gelegd. Hij vindt, dat een der- gelijke handeling niet te pas komt, aangezien het daar em zeer druk verkeer is. Er wordt wel gezegd, dat het maar een eindje om is langs het kanaal en dern Hulsterschen weg, doob dat is alleen het geval voor menschen die tijd hebben om den geheelen dag rond te wan- delen of die per automofoiel of motor zijn. Voor zakenmenschen, die daar te voet of per rij- wiel moeten passeeren is het een groot onge- rief. Spreker heeft als kind de thans afge- broken brug zien bouwen, doch toen lag er een hulpbrug. Hij acht het niet onimogelijk, dat dit thans ook nog gesabiedt en vraagt daarom of bet van gemeentewege niet mogelijk is te bevorderen, dat daarin wordt voorzien. De VOORZTTTER deelt mede, dat Burge meester en Wefhouders met het oog op de uit- voering van dit werk om een noodbrug hebben gevraagd, doch de hoofdingenieur van 's rijks- waterstaat was daarvoor niet te' vinden. Deze gaf te kennen, dat het werk slechts een dag of 14 zou duren en dat het langs de tweede of derde Verkorting niet zooveel om was. Burge meester en Wethouders konden er dus verder niets aan doen, al achten zij de regeling ook verkeerd. De heer VAN DIXHOORN wijst er voorts op, dat het ook nog verschil zou hebben ge- maakt, op welk tijdsti.p bet werk wordt uitge- voerd. Indien dat in de Meimaand gebeurt, zou men er niet zoo-veel ongerief van onder- vinden, aangezien het dan voor de landbouwers met het vervoer niet zoo druk is. Het wordt thans echter uitgevoerd in den druksten tijd, dien van het bietenrooien en aardappels ver- voeren. Iedereen wordt er door gedupeerd. De voetgangers kunnen nu over een paar plan- ken het water oversteken en moeten dan langs den dijk naar boven klauteren om weer op den weg te komen. Met kruiwagens en handkarren gaat dat natuurlijk niet en moeten den toer rond maken. Dan wordt er bJijkens het ant- woord gemeend dat 14 dagen kort is, maar als het menschen zijn die genoemidie voertuigen in hun bedrijf moeten gebruiken is 14 uren nog te lang. De VOORZITTER: Wij hebben het moge- lijke gedaan. De heer DIELEMAN deelt het standpunt van den heer Van Dixhoorn. Is het niet moge lijk, dat er dan van gemeentewege zelf in voor zien wordt? De heer VAN DIXHOORN zag, dat men van morgan bezig was om over de er naast gelegen tramburg planken te leggen, om daar een pas sage mogelijk te maken. De directie van de Zeeuwsch-Vlaamsohe tram maakt daartegen bezwaar, omdat zij geen verantwoording wil dragen voor ongelukken die daarvan het gevolg zouden zijn. Hij meent dat, indien het van ge meentewege gevraagd wordt, door de directie zal worden toegestaan, dat op die wijze in de behoeften van het kleinverkeer zal worden voorzien. Men zou er dan, voor de veiligheid, van 's morgems 6 uur tot 's avonds half 9 een verkeersagent bij kunnen zetten. De VOORZITTER verklaart zich bereid, zich hierover in verbinding te stellen met de tram- directie en dat dan wel zal worden nagegaan of dat denkbeeld uitvoerbaar is. De heer VAN DIXHOORNKunnen doet het, waar een wil is is een weg. De VOORZITTER vraagt of Burgemeester en Wethouders gemachtigd worden de hiervoor noodige uitgaven te doen. De heer VAN DIXHOORN vraagt welke kosten dat zijn kunnen. Voor de bewaking Maar, de gemeen+e heeft immers zelf agenten. Met algemeene stemmen worden Burgemees-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3