66e Jaargang. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ter He aze&sclie Courant No 7980 Wow^dag 20 October 1925, FUIIOL ABONNEMENTSPRIJS Rumto Huid Maaadag 18 Oct 1926. Bo. J979. De A bonne's van het Gei'llustreerdZon dagsblad, aan wien dit Blad per post wordt toegezonden, deelen wij mede dat* bij diegenen weike hun abonnement voor het V I E R D E kwartaal nog niet hebben betaaid, NGEZQNDEN MEDEDEELINGEN X' WaHDB BXjj9lX> -£>. TER NEUZENSCHE Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. blad verschiint iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Dit r\r\c 4Luw4*ualla-zal nrrlpn hpcrhikt I laat r spoe van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. g-evers-vere-eniging wendde zich in April 1926 met een adres tot ide Tweede Kamer Den plicht n et alle n jegens ons zelf, maar ook jegens anderen, plicht bo enal jegei s ben die na ons komen en wien wjj ods land hebben a te iaten zooals wp het held en gevonden, vrij en ongerspri Prof, Colet.brander, die in de tweede verg dtring eindipde wees er op, dat een land, dat met ors op goeden voet wil leven, 0; s op een ai dere wipe moet naderen dan Belgie gedaan he.fr in i919 en 1920. Minister van Karnebeek heeft in 1920 baar zijn, en op een daarbij behoorend bordered, dat mede aan ide kantoren -der posterijen tegen betaling van 1 cent ver- krijgbaar is, zijn ingieschreven. De k witan;tieformulieren zijn tweedee- lig, zij bevatten de eigenilijlke kwi'tantie en een storitiingsf-ormulier. Het reciht, hetwelk bij vooruitbetahng door opplakking van cien frankeerzeg-el op de kwitantien is te voldoen, be-draagt: voor een bedrag tot en met f 500, 15 cent; boven f 500 tot en met f 1000, 20 cent. Deze kwitantien de schrikke'ljaren is de September-ten- toonstelli-ng internationaal - kon een vergelij.king gemaakt worden tusschen het op de z.g. melkerij-ten,toons telling van April j.l. aangevoerde Nederlandsche vee en het in Argen-tinie geboren en thans geexposeerde vee van Nederlandschen stam. Deze v-ergelijking viel voor het laatstibedoelde vee zeer ongunstig uit. Om op een hoog peil te blijven, zal aanvoer van vee uit Nederland voor het z.g. Iio- lando-Axgentino xas steeds no-odZakelijk VAN GEMEENTEEAAD VAN AXEL. Vergaderinig van Dinsidag 5 October 1926, -des namidags 2 uur. Voorzitter, de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de ledeli: M. J. Oggel, M. Fos ter, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en P. de Feijter; Becretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heeren E. van de Casteel en J. de Feijter. (2. Verv-olg.) UITGAVE N. Hoofdistuk I. Vroegere diensten. 4. Achterstalldge uitgaven van vorige dienstjaren. f 5000. Hoiofdstuk II. Algemeen beheer. 10. Jaarwedide van den Burgemeester. f 4000. 11. Jaarwedde van de Wethouders. f 540. 12. Jaarwedde van den Secretaris. f 3866,67. 13. Jaarwedde van den ontvanger. f 1000. 14. Presentieg-elden der leden van den ge- meenteraad. /412,50. 15. J-aarwe-dden van de ambtenaren en be- dienden der gemeente-,secretarie, concierge enz. 4230. De beer 't GILDE vraagt, of het in de be- dioeling van Buxgeimeester en Wethouders ligt zoo spoediig moigelijk in het b-egro-otingsjaar over te gaan tot de bemoeming van een ambte naar ter secretarie en of ze ook rekening ziul- len houden met een •gediplameerde kradht. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voomemens zijn een aimibtenaar te benpemen zoodra definitief zal zijn besldst omtrent de benioeming van een hoeWiouder der gasfaibri-eik. De heer 't GILDE vraagt nog rtader of een gediplameerde zal wonden benoamd. Hij rneent, dat de eerste ambtenaar ter secretarie een ge- daplo-meerde behoort te zijn, opdat deze daar de zaken met de noodige kennis kan be- hamdelen. De VOORZITTER: In de oproeping is ver- me-ld, dat het bezit van diploma tot aanbe- veling zal strekken. De besiissing is nog niet gevallem, rnaar Burgemeester en Wetboud'ers zullen tracihten uvt de sollicitanten een zoo goed mogelijke keuze te doen, zoo moge'ijk de beste te nemein. De heer 't GILDE zou gaarne zien, dat het bezit van diploma als eisoh gesteld werd. De VOORZITTER: We kunnen met uw wensch rekening houden. De heer VAN DIXHOORN vraagt, of de be- trekking van ambtenaar ter secretarie niet zou kunnen, gecomlbineerd word em met boekhouder der gasfabriek. Eisoht dit laatste bep;aald een gettieelen persoon. Misisclhien was er langs dien weg ook bezuiniging mogelijk. De VOORZITTER geeft te kennen, dat voor de boekhouding der ga.sfabri.ek in de toekomst een voile kradht noodig is. Die functie kan niet 'vervuld worden door iemand die werkzaam is op de secretarie. Tegenwoordig ondervindt men er daar reeds d'en overlast van. Dat moet iemand zijn die zich daaraan geheel geven kan. De heer VAN DIXHOORN vraagt of het dan niet met ontvanger kan geconabineerd worden, want dat vordert toch niet den ge- heelen menisdh. Men dient toch een weg te zoeken om tot inkrimpinig der uitgaven te kun nen overgaam, want dat kan niet uitblijvem. De VOORZITTER merkt op, dat de raad daarmede dan ook rekening behoort te houden, want dat die todh de posten der uitgaven vaststelt en op de begrootdng brengt. De heer 't GILDE was van oordeel, dat de derde man op de secretarie overtollig was en dus kon gemist worden. Nadat echter in de af- deelingen door den secretaris pertinent het tegendeel veiklaard is, wil hij d'aarop niet ver- der ingaan. Hij zou echter graag zien, dat de secretarie ook des namidkiags geopend was. Door het publiek wordt er over geklaagd, dat die des namididags gesloten is en vele inwomers onder- vinden daarvan ongerief. In verbamd met het geringe aantal uren, dat ze er zijn kan dat geen bezwaar zijn. Bovendien zijn de ambte naren er todh voor het publiek en niet omge- keerd. De VOORZITTER verklaart, dat op de se cretarie igeem enkele ambtenaar kan gemist worden. Hij steimt toe, dat de ambtenaren er zijn voor het publiek, maar kan niet aanmemen, dat het pulbliek van de tegenwoordige regeling hinder ondervindt. De menschen worden, als het noodiig is, ook des namiddags gc.'iolpen. Er belhioort echter eenige reigelinjg te ,.ijn, en een, tijd dat de memsdhem rustig en ongestoord kunnen werken. Wat betreft de opmerking, dat ze er zoo weinig uren zijn, deelt spreker mede, dat het veelvuldig voorkomt, dat de ambtenaren werk mee naar huis moeten nemen om daarmede op tijd klaar te komen. Bij spre ker is nog geen enkele Kacht ingekomen. De heer't GILDE: Dat wil ik wel gelooven, als de bepaling zoo soepel wordt toegepast. Maar heft haar dan liever op! De VOORZITTER: De menschen voor w.e het noodig is,, wordten steeds geholpen, Voor de afgifte van certificaten voor aardappels is nu een reigeling getroffen, dat die van 8 uur voor- tot 8 uur namiddag buiten de secretarie- uren kunnen verkregen worden bij een der siecretarieamtotenaren aan huis, tegen betaling van 10 cent extra. De heer OGGEL: Men kan alles overdrijven, er zijn er die er om 11 uur nog omkomen, of- sdboom ze am 7 uur al wbten ze noodig te helbben De VOORZITTER kent een voorbeield van iemand van buiten de ko,m, die eern geheelen voormiddag op de Markt had gestaan, do.eh pas des middags om 3 uur, toen deze gesloten was, zich ter secretarie wilde vervoegen. Er dient regel te zijn,. Het seicretariepersomeel dient een, tijd te hebben, dat het verschillende werkzaamhieden kan verriclliten zonder daarin door publiek aan het loket gestoord te worden. Ze blijven er echter tot 4 uur. De heer 't GILDE zal geen voorstel tot wij- zi-ging doen. De heer OGGEL stemt hiermede in. Kom.t er eens iemand voor e,en, noodzafcelijke kwestie, dan wordt die geholpen, maar het personeel moet ook een tijid krijgen, dat het kan door- werken. De VOORZITTER ziet niet in, welk bezwaar de tegenwoordige regeling kan hebben. De heer VAN DIXHOORN noeimt het voor- beeld, dat iemand in den namiddag wordt op- geroepen naar Belgie en daa.rvoor een identi- teitskaart noodig heeft. Dan kan hij die niet ■meer bekomen. De VOORZITTER deelt. mede, dat zoo ieimand direct geholpen wordt. Er is voor zoo- ver hem bekend nog niemand weggestuurd. Er kamt ook wel eens iemand bij spreker aan huis dien hij dan als dit noodig is meeneemt naar de secretarie om hem te belpen. Er wordt alles gedaan om het publiek te helpen zooals het behoort. De heer 't GILDE heeft ook gehoord, dat er zelfs bepaalde dagen zijn aangewezen voor het afgeven van bewijzen van Nederianderschap. De VOORZITTER geeft te kennen, d'at dit ook noodig was. Er is eens een morgen ge- weest, dat er daarvan over de 150 werden af- ge geven. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij daarover een ander gezichtspunt heeft. Hij meent, dat de secretarie voor die dingen altijd open zou moeten zijn. Hij noemt het een snort gemakzucht en als men de secretarie voor be paalde zaken op bepaalde dagen gaat open stellen, waar is dan de- grens Hij kan er zich hee.leim.aal niet me.e vereenigen. De ambtena ren behoorem de voile kantooruren volledig ter besclilkking te staan, van het publiek, hij heeft zich daarorn van meet af niet met deze rege ling kunnem vereenigen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, als men op de regeling aanmerking maakt, men dan zou moeten aantoonen hoe ze dan wel moet zijn. Meent men dat openstellen der secretarie tot 2 uur noodig is, daar is hij dan misschien voor te vinden, wellicht ook nog tot 3 uur, maar dan moet de noodzakelijkheid aan- getoond worden. Verder zou hij niet kunnen gaan, daar er een tijdstip van rustig werken moet overblijven. Bovendien is de maatregel bij wijze van proef genomen en kan zij ge- wij:zi<gd of ingeitrokken worden als zij niet vol- doet, maar daarvan is hog niets gebleken. 16. Schrijf- en burectahehoeften, briefpor- ten, vraohtloonen enz. 800. 17. Druk- en bindwerk. f 650. 18. Onderhiouden en schoonhouden gemeen- tehuis. f 300. 19. Onderhoud en aankoop meuibelen ge- meentehuis. 100. 20. Verlichting enverwarming gemeente- huis. f 300. 21. Abonnement op het Staatsblad, Provin- ciaalblad en de dag-, week- of maandbladen en aankoop van boeken. f 125. 22. Archdef. 25. 23. Aanplakken en omroepen. 20. 24. Plaatsen van advertentien. f 225. 25. Reis- -en verblijfkosten. 225. 26. Onkosten en even-tueele rechten vallen- d-e op de po-streken-ingen. f 30. 27. Abonnement en kosten telefoon. 200. 28. Contributie Vereeniging Nederlandsche Gemeeratem 90. 29. Eiezerslijisten en uitoefenen der kiesver- richtingen. 300. 30. Verteringen ten behoeve van d-e bu reaux van stemopnaming. f 275. 31. Kosten van de dubbelen der leggers en plans van het kadaster. 5. 32. Bezoldiging ambtenaar van den Burger- lijken Stand. /270. 33. Overige kosten van den Burgerlijken Stand, f 60. 34. Bevolkingsregister en huisnummering. 150. 35. Kosten vallende o-p het houden der loting, -het keuren voor den dienstplioht en on- derzoek van verlofgangers. f 20. 36. Verzekering tegen ongevallen en inva- liditeit. f 223,91. 39. Kosten verzekering tegen brandschade. 65. 40. Grondlasten. Nihil. 41. Dijk- en polderlasten. Nihil. 42. Bijid'ragen voor bigen wedu-wen en wee- zenpensioenen, ingevolge art. 36 der Peaisioen- wet 1922 (Staatsblad 240.) 1987,77. 43. Bijdnagen voor inkoop van pensioen, in gevolge de Pensioenw-et. 427.22. 44. Rernten en geldleeningen. Nihil. 45. Aflossing van geldleeningen. Nihil. 46. Kosten wagerus verificatie van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. f 350. De VOORZITTER merkt op, dat dit een ra- ming is, de werkelijke kosten kunnen nog niet worden opigageven. 47. Vergoeding kantoor gemeente-ontvan ger. /100. 47a. Kosten druikken officieel raadisvers-lag. f 250. 48. Kosten van vergad'eringen. 100. 49. Regeling gemeenschappelijke belangen. /10. 50. Toeslag op pensioen. f 708,40. Hoofdstuk III. Openbare veiligtoeid. 52. Belooning gemeemte-veldwadhters. f 2983,33. 53. Kleedin-g en uitrusting gemeemte-veld- wachters. f 290. 54. Reisgeld passanten an overige uitgaven. /100. 55. Belooning brandmeesters en brandspuit- lied-en. 300. 56. Ondlerhioud brandblusohmiddelen. f 250. Hierbij wordt overgelegd een schrijven van den opperbrandmeester, den heer J. Hoebe, lui- denide als volgt: Ingevolge Uwer geeerde opdracht heb ik bij deze de eer U heden aan te bieden een rapport inzake aanschaffing van een autobrandspuit: ad. 1. Daar bij de laatst geh-ouden oefening der branidweer gebleken is, dat de handbrand- ■spuiten niet meer als brandihluschmididielen. kunnen worden besohouwd, omdat de water- stralen te z,wak zijn en een zwakke straal in een madhtig vuur geworp-en, geheel verdampt voor hij de zetel van het vu-ur zelfs maar be- redkt, is vernieuwing en uitbreiiding der brand- spuiten zeer gewenischt, j-a zelfs dringend nood- zaikelijk. Om nu de brandweer zooveel moige lijk te doen beantwoord'en aan de ei,schen des tijdis;, is de aanschaffing van een autobrand spuit zeer aan te bevelen: le. amdat door -de uitgebreidheid der ge meente deze wagen altijd gereed staande zeer vlug met eigen kradht naar het terrein van den brand kan verplaatst worden; 2,e. omdat door afschaffing der handbrand- spui-t^-n het personeel met minstens 100 man- schappen ban worden ingekrompen; een voor- naam gervolg dezer verminidering van het aan tal man-schappen is: minder gedrang op het terrein van den brand, hierdoor dus minder vertragimg der werkzaamheden, minder sdhade aan materialen, sneller blussdhinig dus vermin- dering der bran/dschade zoowel als verminde- ring der blussdhingskosten ddor kortere werk- tijden en een geringer aantal werklieden; 3e. amdat een goed uitgeruste brandweer minder in ondedhoud kost dian een brandweer met minderwaardige artikeleni. Bij even-tueele aanischaffing van een auto brandspuit dient te worden gelet op: 1°. op een goede constructie der wagen in verb-and met de berijdbaarheid dter we-gen; 2°. op de capaciteit der pomp in verband met de ho-ogte der -gebouwen en de af stand waaro-ver het blusschingswater naar de brand- plaats moet worden gepierst; 3°. op een goede -afkoeling, en waar de pomp d-oor de bewegingsimotoh -wordt aange- dre-ven op een goede en soliede overbren-ging; 4°. op een goede inrichting voor het mee- nie-men der manscJiappen-, berging der gereed- schappen -en plaats v-oor het meenemen van ladders en brandhaken; 5°. op een goede inrichting (haspels) voor het meenieimen van branidislangen 6°. op een goede electrische verlichting, uitru-stinig voor moto-r -en pomp. De nu bestaande motor,spuit zou kunnen wor den ingeruild of wat nog verkieselijk-er is zou kunnen worden behouden, omdat wij dan, waren uitgerust met een- tweetal goede spuiten ofte- wel een dubbel-e ploeg, w-at ook hierin zijn voo-rdeel he-eft, dat bij groote of meerdere branden, wat bij onv/eder niet denkbeeklig is, er altijd een 2s m-otorspuit disponibel is. Er zijn gemeenten waar de brandspuit tijden-s een onweder niet uit de plaats zelf mag ook al is er buiten brand, terwijl in een gemeente als Axel, dat rondom in zijn g-ehuchten ligt, een uitbrekende bran-d ook -daar zeer ermstige ge- vo-lgen kan hebben. Deze bedd-e motorbrand- spuiten zouden kunnen bediend worden met circa 45 mansohappen, terwijl dit aantal thans 145 bedraagt. De aamschaffingskosten van een autobrandspuit zooals bedoeld zouden naar raiming bedragen autobrandspuit c.a. f 4000, 400 meter per-sslanig c.a. 700, 10 naeuwe fakkels c.a. 200,— diverse uitrustingen c.a. 150, reorganisatiekosten c.a. 150, voor Chevrolet chassis 600, f 5800,— Wanneer inplaats van luchtbanden, cushion banden worden, genomen is- een glob-ale raming van f 6200,aan de veiligste kan-t. Toelichtingen: 400 meter persslang zijn mins-tens noodig om alle plaatsen in de gemeente te ber-eiken; 10 nieuwe fakkels zijn noodig voor een dub- bele ploeg. Diverse uitrustingen: hieronder zijn beigr©- pen aanschaffing van verschillende nog benoo- digd-e gereedschappe-n. Reorganisatie: dat vloeit uit den aard der zaak van zelf vo-ort en is ook zeer gewenischt, hieronder zijn ook begrepen drukwerken, her- kennimgsteekens enz. enz. Chevrolet chassis is ten zeerste aan te be velen, omdat de co-nstruetie zwaard-er is dan van een Ford1 chassis waarop de wagens in den regel zijn gebou-wd, zulks met het oog op de wegen alihaer. Cnsliion banden zijn vaste -ban- d'en met veerende gaten en worden door de be- roep-sbrandweermannen ten zeerste aanbevolen, ter voorkoming van bandenpech en daardoor ontstaan-d-e vertraging. Om nu reeds een zeker merk aan. te bevelen is niet wel doenlijk, om dat vo.'gens de prospecti alle wagens goed zijn; toch voldoen de wagens der fabrieken uit Ap- pinged-am en Midwolda wel het best aan de te stellen ei-scihen. In de hoop, dat Uw college door een en an der genoegzaam zal zijn inigdicht verblijf ik met -de meeste hooigachtin-g, enz. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders naar aanleidinig van dit rapport voorstellen de oude hand'spuiten op te ruimen en aan te schaffen een auto-motor- brandsp-uit en daarvoor uit te trekk-en een som van 6000. De heer 't GILDE meende, dat in het rap port gesproken was van f 4000. De heer OGGEL bevestigt dit, doch wijst er op, dat ook nog verschillende benoodigdheden, o.m. persslangen en een chassis moet worden aan-gekocht. 43) (Vervolg.) Zonder verder een w.oord, rolde hij zich om en om in een groote deken van yak- hiuidenj na een- paar minuten verried zijn zwaxe, rustige aidemhaling dat hij sliep. Met een van de zware dekens van -dieren- huiden -stirak om zijn schouders getrokken, om hem te beschermen tegen den ijzig- kouden wind, die -door den nauwen berg- pas gedireven werd. en rond het plateau Wasar bet kamp opgeslagen was, om en om cir-kelend een uitweg zodht, Ibleef Sher rington in bet vuur zitten staren. Het was een mooie nacht; al>s een schemer lag het scbijnsel van--de duiizen-den en duizenden sterrein, tWinkelen-d in den rossig-strakken heme] over de bergen - de eenige donkere plek was het dad beneden hem, zwart, in contrast met het grauw en wit om hem heen-. Telkens, wanneer de wind even om krachten te verzamelen voor een nieuwe vlaag, uitrustte, hoord-e hij het vrij luide klateren van een waterval, ergens 'in de buurt. En na een poos h-oorde hij een nieuw g-eluid het langg-erekte huilen van een wolf, dht na twee of dxiema-al herihaald te zijn, van een half dozijn kan- ten tegelij-k beantwoor-d werd. Sherring ton luist-erde sc-herp toe. Ergen-s in de buuit van h-e-i kamp en waarsohijndijk aai zelfd-e oogenblik een aanval in ernst op de peezen van -de aohterpooten, -waardoor het diier kwam te vallenof, wanneer die ta-ktiek niet gelukte, een achtervolging tot volkomen uitp-utting van hun prooi het- zelfde resultaat ten gev-olge had. En .terwijl hij, onder het overpeinzen van die gedachten, in het vuur zat te sta ren, vormde zich in den rossen gloed voor hem een gezicht, een gezicht, met hooge julkbeende-ren, plat'ten neus en een mond als een klem, met gladg-estreken zwart haar en eigenaardig, ondoorgr-ondelijke oogen, het gezicht van den man, die na elf lange jaren nog bet spoor volgde van zijn angstig slacbtoffer. Stargard bezat dezelfde leigenschap -die de wolven tot zullke formidabele vijanden- maakte: hardnek-kigbeid. Met een eilandengroep ver in het Zui-den als uitgangspunt, had hij zijn prooi gevolgd, dan bier, dan daar naar toe er moesten tijden van het spoor bijlster raken gewee-st zijn maar na een tiental jaren van oinrvermo'eid s-peu- ren leek het dan toch nu of hij het wild achterhalen zou... nu werd het jacht- maken tot het bitte-re -einid, tot zijn vijand weexloos, uitgep-ut aan zijn vo-eten lag. Weer klonk het gehuil van de w-olven nu iets verder af. Door zijn gedac-hte reage-erd-e Sherrington op een eigen- had gelij-k. Hier in de bergen, waar geen bestaanide wetten van kracht waren, gol den andere wetten, hier won de man met de sclherpste oogen en de meest vaste hand. In het g-eval dat zijn vermoeden bewaarheid werd, diat ze werkelijk achter- volgd zouden worden, konden ze nog al tijd hun toevilucht ne-mien tot de wet van de bergen, een wet, volgens welke geen kwiartier gevraagd en geen kwartier ge- g-even wordt. Met de rustg-evende zekerheid van die gediach'te kwam de behoefte aan slaap. Sherrington rolde zich in zijn -deken. Tegen den oc.htend werd hij pas weer wakker. Het was vinnig koud boven zijn hoofd welfde zich een strakke lucht, waar de grootsche sterren zich nog, zwak scihitterend, tegen het ldcht van den nieu- wen dag probeerden te handhaven. Hij stond op en maakte samen met Nima het ontbijt klaar. Daarna, nog voor een der beide Craydons op was, begaf hij zich op weig naar een kHe-in plateau, ongeveer op een derde der hoogte van den zuidelijken berg wand, waarvandaan hij den weg tot aan de obo's zou kunnen afzien. Het kostte hem een half uur moeizaam 'klim- men voor hij -de gewemschte plek bcreik- had. Toein hij eimdelijk op zijn uitkijkpunt stond, was het om hem heen al dag, was daalde hij langs denzeltden weg weer naar het kamp af; -daar vond hij alien ge reed voor het vertrek. De tent was afge- broken, die yaks waren opgeladen en stonden in een -rij geduldig op 't ,,en route "-bevel van hun begell eider te wach- ten. Toen de Thibetaan hem zag aanko- men, kwam hij hem een eindweegs tege- moet. Op een vragenden blik gaf hij kort, maar afdoend an-twoord: Niets!" Nima-tashi lach-te vergenoegd dan, met philosophische kalmte: Niets, of wel iets, broed'er, wat komt het er op aan. Wij dit met een 1-iefkoozend st reel en van zijn g-eweerkoilf - dragen het remedie zoo wel voor het een als voor het an-der bij ons". Een- paa-r minuten later beg-aven ze zich i,n dezelfde volgorde van den vorigen dag Ni-ma vooraan en Sherrington in de achterhoede weer op ma-rsch. De ijzig- koude wind, dien ze van het oogenblik van hu-n vertrek af voor gehad hadden, w-oei oo-k nu nog met -bijna onvermimderde kracht, maar de lucht was onb-ewolkt, de /hoogste bergtoppen -lagen al in een bleek- gouden licht. Na e-en uur gestadig kk'm- men werd het pad steiler ien, nog smaller; over een lengte van een honderd metor liep het vlak langs een diep ravijn met ren. Ver onder de voor dit jaargetijde geldien-de -lij-n kondigde dit zich aan door dboge, poeierige sneeuw tusschen het yakmos, da't op dezen breedtegraad j ove-ral ove-rvloedig groeide, -maar naar- i mate de kleine karavaa-n v-ord'erde ver- dween elk spoor van veg-etatie, werden de plekken hier-en-d'aar een dik sneeuwdek, dat alles verborg, waarvan -de boven-ste - laag, losgestreken door den wind, bij elke nieuwe vlaag als een witte wo'lk over de gladde oppervlakte voortstoof voor de menschen de oorzaak van een scherpe pijn aan oogen en neusvleugels. Onder zulke conditi-es werd voortgegaan bij de minuut moeilijker. Als protest zacht snorlkend, liepen de yaks tegen een helling op, zoo sclhiuin a-ls het dak van ee-n huis, die een vijf-en-twintig meter verder naar rechts, plotseling o-verging, eeirst op een no-g stei- lere helling en dan in een loodrechten s wand. Na een poos zwijgend voortzwoe- g-en verdw-een de eerste yak over het hoog.ste punt, een breede-n b-ergTug een sohal'lende tri-o-mfantelijke juichkreet van Ni-ma k-ondigd-e het feit aan daarna volgde een tweede, een derdeten slotte de zesdle en daarna was de beiurt aan den muilezel. (Wordt vervolg-d.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5