lutita 8aristitii. AD VERTENTIEN. Zondagsschoolver..SAMUEL" C. J, M. V. „BIDT en WERKT" iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN SgTfsteri?6"1661116 m6St ideaal POLITIE. 12,12^812,12V, 59,47 59 50 7,15 7,19 6,96 7,— 35,20 35,30 s.s. SCHELDEPAS in lading te Viza- gapatam voor Duinkerken en Ter Neuzen. Afd. van het Ned. Jongel. Verbond. Spelen, oude geillustreerde Bladen en Leesboeken Bij verwaarloozing van aambeien bestaat gevaar, dat een 'operatie noodzakelijik wordt. Laat de kwaal niet voortwoekcren, doch be- ha.ndel de aambeien met Foster's Zalf. Zoowel bij inwendiig© als bij uitwendige aambeien ver- Idcht deze zalf ide jeuk en pijn. Diuizende men- sahem d'anken ban herstel aan Foster's Zalf. Foster's Zalf is alam verkrijgbaar a 1,75 per doos, f 1,per tube. 9 MOORD. 1h hat Belgische gehucht Nieuwmoer, vlak bij de Be'gischNedetlandsche grens, is, naar bet Hdbl. van Antw. meldt, de 24-jarige Jaidbouwer Adiaan Brosens, uit het gehucht Achtmael, gemeente Zuadert, zoo ianig Lgestoken, dat hij kort daarna is gejtorven. 7yf Belgische jongens zijn aangehouden en naar Ant*erpen over- gebracht. VREESELIJK DRAMA TE KETHEL. In djen afgeloopen nacht heeft zddh bij spoarweghalte Kethel een vreeselijk drama afgespeeld. De 42-jarige ploegibaar C. G. N. en zijn zoon Leemdert, de 38-jarige arbei.der G. D. H., de 32-jarige arbeid'er A. J. Kw., war en 's nachts bezig geweest met hat lessen van een grinttrein tusschen Kethel en Schiedam. Te ongeveer 2 uur keerden ze huis- waar.ts en hielden daarbij als gewoonlijk die linker spoorlijn, cxmdat ze aldaar een beter uitzicht hebben. Ongeveer een 100 M. achter hen liep de ploegbaas Bl., die eveneens aan den zelfden train gewerkt had. Deze hield echter de rechter lijn. Inmiddels naderde de posttrein Rotter damAmsterdam. Ongeveer een 100 M. vooruit zag Bl.- de 4 arbeiders, die, waar- sohijnlijk, tengevolge van het ruwe weer, Een posttrein niet hoorden en ook niet meer konden ontwijken. Allen werden verpletterd. De ploegbaas Bl. begaf zich direct naar Kethel, waar de 4 omgekomenen wooniden en waarschuwde de autoriteiten De vier lijken werden, deerlijk ver- miinkt, ondergebracht in een landbouw- schuur nabij Kethel. Maatregelen werden genomen om de lijiken te kunnen Listen. Het personnel van den posttrein heeft niets gehoord, waar door de train is door- gereden. Worden er 's nachts werkzaamheden op een. lijn uitgevoerd, dan wordt daarop een matenieeltrein geplaatsf en heeft over enikel spoor het overige vervoer plaats. WaarschijnJijk zijn de arbeiders dlaar- mede niet bekend geweest of hebben er niet aan gedacht. De ploegbaas N. laat een vrouw en 3 kinderen achter, .de arbeider H. een vrouw en nton 2 jonge kinderen, beide an deren zijn niiet gehuwd. Be.grtjipelijk verkeert geheel Kethel on- de.r diepen indruk van het ongeval. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 5 October 1926, des namiddags 2 uur. (Vervolg uit het Tweede Blad.) Ook zeer duidelijk bleek d'it bij het weigeren van subsidie, die wij vroegen voor de van onzentwege opigeriohte arbeddersbibliotheek. De subsidie aan de bibliotheek van Patromo- nium werd daaraan opgeofferid. Wat voor de heeren het zwaarst was moest het zwaarste wegen! In elk geval met gemeentelijken steun geen sociale propaganda. Dat van een verkeerd (en zeer partijzuchtig) drijven viel te spreken, is duidelijk bij benoe- mingen gebleken* Niet in de eerste plaats geldt de vraag: Is u bekwaam? doch wel: Wat is uwe kerkelijke gezindheid? Van bekwamere menschen achterstellen voor een „partijman" is sprake geweest en is de vrees gewettigd, dat dat schermig en uitslag wordt indien de ver. houdingen hier bestendi'gd blijven. Alzoo doet men naar het schijnit goed aan alien, maar het meest aan de huisgenooten des geloofs! Voor welker belangen deze rechtsche raads- meerderheid het trouwst op de bres stand is duidelijk gebleken .tenslotte, n.l. voor die der bezittende klasse Reeds in 1923 by mijn intnede in den raad is dit duidelijk gebleken toen ik het voorstel deed tot het heffen van 100 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelastinig. Toen echter verkeerden wij in gansch andere omstandig- heden. De hoofdeiijke omslag leverde toen volgens de verklaring van den Voorzitter een meevallertje van 10.000 en was het ndet di rect noodig uit deze bron te putten. Tihans evenwel is de toestand gewijzigd. Te pas of te onpas ik wil dat in 't midden laten wordt er in de bij deze beg rooting gevoegde memorie van toelichtinig gewag ge maakt van een vemieuwde verhooging van het yermenigvulidigingscijfer van de gemeentelijke inkomstenbelasting. De lasten stijgen, de in- komsten daalden. Er kan niet aan gedaoht worden den druk van de belastinigen op den minderen man te verzwaren en^toch zal dat moetan indien de raad met ingrijpt en overgaat tot het nemen van een besiuit tot heffing van opcenten op de hoofdsom der v emiogensbelastingDestijds aehtte U mij nheer de Voorzitter geen vol doe n. de termen aanwezig hiertoe over te gaan om cie straks genoemde reden. Niettegenstaande de financieele toestand on- zer gemeente met verontrustend is vertoont, deze toch met meer het gunstig aspect vail 92,1. Er moet thans een andere bron aange- sproken worden. Niet bij de arbeiders en de Heme pioeteraartjes, die men bij den midden- stanid geiieft te rekenen. Een steeds grootere categone moet van jaar tot jaar ontheven worden van belasting betalen door het zoozeer gedaulde mkomen (vooral van de landarbei- aers!) Wij moeten daar thans niet voor teru'>- deinzen en wiilen wij het volgend jaar niet op. meuw naar boven thans dit besiuit nemen. Er Js mij in 1923 voor de voeten gegooid het was zeer grof en plat gezegd - dat de sociaal- democraten er steeds op uit zijn om zooveel mogelijk binnen te haJen, als het maar niet hun Mgen betreft! Aan deze plompe uitdrukking neb ik mij toen niet bijzonder geergerd! Men zal dat^heden weer zeggen. En wie z.ullen dat zlJn, mijnheer de Voorzitter? Diegenen die er voor terugschrikken het geld te halen daar aar het zit, die liever de arbeiders van hun zweet en noasten ar.beid zien, betalen, ja van hun tekorten. Is dat billijk? Neen, mijn.he.ar de Voorzitter dat is in grove mate onbdllijk. Nog steedis kan hierdoor ruim 9a/10.000 gevonaen woraen en net zm waarscnijntijk in de toekomst ook kunnen zonder verhooging van het vermenigvuldigingscijfer. En waar het hier siechfs geldt de vermogens boven de 16.000 wil ik thans andermaal wiagetn dit wet- telijk recht,. neen dozen moreelen plicht aan den raad voor te leggen in den vorm van een voorstel bij den desbetreffenden post. Ik kom thans tot den post werkloozenzorg. Daar wordt ook iets aan gedaan. Zelfs is 500 meer op de begrooting gebracht. Of het voldoemde zal zijn weet ik niet, maar ik zal daar niet pp afdingen. Als de werkeloosiheid groot is en dat belooft ze te worden is 500 zooveel als niets. Mijn-entwege was er ook mets noodig maar ik vrees, dat dit meer en meer een punt van zorg zal worden voor de gemeentebesturen, gezien de richting, die de maatsebappelijke ontwikkeling uitgaat met zijn voortsdhrijdende techniiek. Ik hoop, dat de taak van de ter dezer zake werkende commis3ie meer en meer zal versehOlen met die van een verkapt armbestuur, omreden er nooit een re- geling gemaakt wordt waar de arbeiders eenig houvast aan hebben. Te weinig wordt daarbij in aanmerking genomen, dat niemand voor zijn piezier om steun gaiat aankloppen. De begrooting bevat voorts verscihillende goede dingen die ik onbesproken laat, omdat wij daarin eerastemimig zijn en geen principieel verschil otntrent bestaat. Het zij mij vergunt daarbij te wijzen op de thans op de begrooting voorkomende post voor reorganisatie van de brandweer. Want laat ons maar eerlijk zijn, het is een door mij een paar maal achtereen bij de behandeling der begrooting bepleitte re organisatie met meer modem materiaal. Zie, mijnlheer de Voorzitter, hoe wanderlijk. Als ik mijn grieven omtrent de brandweer naar voren bracht, dan lieten de heeren het voorkomen of alias „diik in orde" was, Thans echter wordt er een van dekundigheid getiuigend rapport uitgebraoht, dat vemietigend is voor het ge- heele primitieve stelletje. Letteriijk niets deugt er meer! Zie mijnheer de Voorzitter. Zoo gaat het nu bijna altoos en vooral in de piattelandscihe gemeenteraden. Tegen beter weten in ons bestrijden en wit zeggen als wij zeggen zwart, is de algemeene taktiek. Zoo is het ook nog thans! Er zijn er die openlijk beweren ons dood te zwijgen. Ja, mijnheer de Voorzitter. Dat gaat echter niet meer! Er zijn er die het hun grootste verdienste achten tegen al onze voorstellen te stemmen al zij ft deze ook nog zoozeer in het maatsohappelijk belang en die nooit of nimmer een voorstel van ons durven steunan, omdat wij socialisten zijn. Och, mijnheer de Voorzitter. Met deze men schen past niet anders dan diep medelijden. Ze behooren, zoo zoetjes aan tot de laatst over- gebleven Mohikanen; want overal waar onze partij haar intrede doet blijkt zij willigem en vatbaar voor opbouwenden arbeid. En wij zijn heusch niet zulke snoodaards als de kleine rechtsche pers wil doen gelooven. Dat bewijst het overal stijgende vertrouwen en sympathie. Zelfs hier zal dezen stroom ondanks dogma en vooroordeel meer en meer rijzen, ondanks behoudzuchrt en vijandsch.ap aan democratie en vooruitgang. Ons ideaal zal echter in geen enkelie gemeen- teraad vervuld worden, zelfs al hebben wij daarin de meerderheid. Daarvan spreekt trou- wens duidelijk oes gemeenteprogram. Maar hoe dwaas ook om te denken, dat dit zou kun nen. Allerlei belemmerende wetsbepaling-en waar de realitedt rekening mee gebiedt te hou- den zijn er als zoovele klemmen en voetanigels. Het werk, dat wij in de gemeenteraden kun nen en zullen. doen is ook de oogen te openen aan aile vooroordeel en lastering. Tot het breken met de oude vormen en ge- dachten en het opvoeden tot het menschizijn en het aankweeken van zelfrespect en mensohen- waarde en om gezamenlijk te strijden voor een rechtvaandiger maatschappij waarin meer vrede en broederschap zal heersohen en boven- al ook zal zijn de zekerheid van bestaan voor hen die geroepen zij.n tot arbeid! Ik dank U. De fheer DIELEMAN wil ook van de ge- schonken gelegeniheid gebruik maken tot het houden van een algemeene iheiscfhou.wing over de begrooting en wil ook nog wel iets zeggen over de besohouwin.gen van den heer 't Gilde, tegen welke hij verschillende bezwaren heeft. Al betreft het een plattelandlsgemeente, zoo kan er naar de meening van spreker kwalijk iets tegen zijn, iets in het algemeen over de begrooting te zeggen, dat heeft zelfs zijn goede zijde, doch al hetgeen buiten de begroo ting om giaat zou spreker liever weggelaten zien. Die heer 't Gilde heeft aangehaald de ker- mis-misere en het doen voorkomen alsof er d'aarcimtrent afspraken zouden gemaakt zijn tusschen de Roomschen en de andere christe- lijke partijen die zouden geschonden, zijn. Spre ker had liever gezien, dat dit niet 'te berde vsras gebracht. Hij kan daarop gerust zijn, er zijn geen afspraken gemaakt en de vier anti- revolutionaire leden van den raad zijn zich ge heel gelijk gebleven, het is niet aan hun te wijten, dat er weer een verkapte kermis is ingevoerd. Voorts is door den heer 't Gilde scherp ge- critiseerd het clericalisme, dat dit zou leiden tot belemmering van de vrijOiedid van anderen, doch hier tegenover wil spreker wijzen op den dezer dagen in Den Haag gehouden rood en Zondag, waarvan het gevolg was, dat een aan- tai andersdenkenden ald'aar niet in de kerk konden komen, waaromtrent dam ook aanstonds protesten zijn geuit, doch spreker had niet ver- moed, dat er aanieiding zou zijn die in Axels gemeenteraad te bespreken. Ook de woorden die de heer 't Gilde heeft gewijd aan het Lager onderwijs, hebben niet sprekers sympathie, waar deze het uitspreekt, dat deze de school zou zijn voor „het arbeiders" kind, spreker zegt: die school is de school voor ghet^ kind"! Daarvan genieten niet alleen de arbeiders kinderen, doch alle kinderen, waar ze de opleiding moeten krijigen voor hun verder leven, in verschillende richting. En indien er fouten klevem aan de in richting als zoodanig, acht .spreker het noodig daarop kritiek uit te oefenen. Dat niet steedis zou uitgezien worden naar „bekwame" ambtenaren is een beschuldiging die, naar spreker vertrouwt, wel van wage Burgemeester en Wethouders zal worden be- antwoord, dp.ar doze de voordracht opmaken. Oritiek heeftde heer 't Gilde ook uitge- oefend over de werkloozen-commissie, als zou dit niets meer zijn dan. een verkapte armen- zorg, Spreker daarentegen heeft voor die commissie niets anders dan lof, al zal het ook wel voorkomen, dat door haar fouten gemaakt worden. De heer 't Gil de doet het thans ook voor komen, alsof hij hier voorstellen doet namer-s de sociaal-democratische party, want hij spreekt van „onze voorstellen". Zoo heeft spre ker het nimmer gezien, hij dacht, dat de heer t Glide .hier evenals de andere leden zat als vertegenwoordiger van Axels ingezetenen en dat, indien hij een voorstel .deed, deze daarbij uitging- van hetgeen het belang der gemeente Axel met betrekking tot die zaak vordende, en als zoodanig heeft spreker het dan ook opge- vat, als hij meermalen de voorstellen van den j heer 't Gilde steunide, en waarbij hij het meer- iindein betreume, -dat hij zijn eigen fractie- genooten zoo dikwijls tegen zich hao. Tnarjs tot de begrooting zelf komende, wijst spreker er op, dat op 17 December 1925 ver- woipen is een voorstel van B'urgdmee.ue. e.i Wethouders om ndet over te gaan tot het aan- stellen van een boventalligen onderwijzer aan de openbare lagere school, en zulks mat 6 tegen 5 stemmen, en dat de gevolgen van dit verworpen voorstel thams blijkens de begroo ting aan de gemeente reeds f 5340 kosten en venmoedeiyk zullen stijgen tot f 8000, indie* er nog een paar boventallige onderwijzers bij- komen en die zullen er bijkomen. Hij kan niet aannemen, dat dp tegenstemmiers de voile strekking van hun stem hebben overzien, doch spreker meent, dat aan die uitgaven straks een eind zal moeten komen. Hij kan daarover gemakkelijk spreken, omdat hij behoort tot de voorstemimer® van het voorstel van Burge meester en Wethouders om een onderwijzer op wachtgeld te stellen. De openbare school heeft thans een en de bijzondere school aan de Nieuwstraat 2 on derwijzers, die uit de gemeentekas moeten be- taaid worden. Hij kan niet aannemen, dat de voorvadens der voorstaniders van de bijzondere school in 1878 den istrijd voor de financieele gelijkstelling van het bijzonder met het open- baar onderwij.s eft de vrijiheid van onderwijs voor de geheele natie, hebben aangebonden met een bedoeldng zooals die daaraan thans hier wordt gegerven en spreker gelooft, dat, als aan een hunner scholen een onderwyzer tekort was, de ouders der scihoolgaande kinderen nog dezelfde opofferiilg zouden betoonen die ze vroeger hebben gebad, toen ze het voile onder wij.s bekostigden, en dat zelfs al moesten het er twee' zijn die zouden bezoldigd kunnen wor- e„ zonder dat het een cent aan de gemeente behoefde te kosten, en die udtgaiaf door de voorstanders van het bijzonder onderwijs zou worden hestreden. Voorts wijist spreker op een post van 6000, ten behoeive van de Rijks hoogere burgerschooi te Ter Neuzen. Naar hem is meegedeeld be treft die bijdrage nog geen 20 leerlm.gen uit deze gemeente, en komt dus op meer dan 300 per leerling en per jaar. Hij moemt dat hoogst onbiilijk, te meer waar dit voor bet meerendeei ten goede komt aan ouders die het vollediige schocigeld voor hunne "kinderen zeer wel zelf ouden kunnen betalen. Verder bespreekt hij den post subsidie aan het muziekgazeliscihap. Men behoeft zich niet ongerust te maken, dat hij een voorstel zal doen cm die subsidie terug te nemen, maar hij is het met sommige medeleden eens, dat, in dien Burgemeester en Wethouders hun stand- punt hamlihaven:, dat die 300 op de begroo ting moeten. worden behouden, het dan ook billij.k is, dat ook aan debibliotheken een sub sidie wordt verleend, want hij acht die niet minder nuttig d.an het muziekgezelschap. Spreker bestrijdt den post no. 188, waarin der finantieele gelijkstelling werd uit gedrukt. Overigens raakt dit goheel mijn persoonlijk ge- voelen. ieiii siotte, mijnl'.eer de Voorzitter, zou ik wiilen viagen, c± di.- beide wethouders ook be- paalde takken van dienst, als onderwijs, open- bare werken of financien, voor hunne rekening nemen. Ik zou dit aamgenaimer vkiden, aange- zien de wethouders dan persoonlijk hun beleid zouden kunnen verdedigen. Voorts zou ik graag zien,.'dat voor de be- grootingen de officieele rpodellen werden ge- bruikt. Ik wensoh niet verkeerd begrepen te worden, en bedoel niet die dure modellen van Samson, ik stel het op prijis, dat deze getypt warden en dus op de minst kostbare wijze wor den verstrekt, doch ik zag'graag het officieele model gebruikt. Dan wensch ik nog een opmerking te maken omtrent de afdeelingsrverslagen, waarin zijn opgenomen de namen van leden die opmerkin- gen heben gemaakt of wenschen geuit. Het komt mij voor, dat dit onjuist is, aangezien de vergaderingen commisisoriaal zyn en een ver- trouweiy'ik karakter dragen. Men kan er wel inschrijven dit lid wenscht dat en meerdere le den wenschen wat anders, doch later in de toe komst daarin namen achterwage. De heer VAN DIX HOORN stemt toe, dat er wel een omaangemaam gevoel in kan zitten, dat een werkman wordt benoemid op een weekgeld dat 2 lager is dan dat der anderen, maar daar staat tegenover, dat de gemeenteraad toch te eenigertijd zal moeten overgaan tot verlaging der salarissen, in verband met een onafwijsibare bezuiniging, die, naar spreker voorziet, i,n de toekomst iheiaas te wachten staat. De vraag zal dan zijn: hoe moeten we die toepassen. Het zal dan op alien moeten toege- past worden, te beginnen van boven af. Nu meent spreker echter, dat het de meest ge- schikte tjjd is om te verlagen wanneer een nieuwe vacature moet worden vervuld. De nieuw benoemde weet dan vooruit, op welk salaris hij wordt henoemd en is dan baas of hij het wil aanvaarden of niet. Bij verwisselen van personen is het de meest geschikte tijd. De heer DIELEMAN is het niet eens met de conclusie van. den heer Van Dixboom, dat het nu de tyd zou zijn om op het salaris van den nieuwen werkman te bazuinigen. Een goed patroon zal aan zy'n werklieden voor hetzelfde werk ook hettzelfde loon geven en de gemeente behoort een model werkgeefster te zijn. Wan neer de gemeentefinaneien in het gedrang zou den komen mag daarvan naar. spreker meent, die eene werkman niet de dupe worden, maar behoort dat over het geheele ambtenarenkorps en over de geheele gemeente te worden omge- slagen. Men moet met daarop alleen bezuini- gen. De heer VAN DIXHOORN wensdht niet ver keerd te worden begrepen, hij- heeft niet be- weerd, dat daarimede moet worden begonmen, hij wenscht dat juist van boven af, maar overi gens acht hy het een geischdkt tijdstip, als een ojum, iuj ikjl een geiscmict timstap, as het aansteilen van een derden j functionaris benoemd moet worden. begrepen is werkman in varten dirast op een weekgeld J De heer DIELEMAN dat niets'doo- van 20, zijnde f2 minder dan de anderen. dender werk op de ambitie, dL! als een ander Hij wal met bespreken de vraag of dit week- meer krijfft VOQr t&tzelfd^ werk_ Men moet geld al of met voidoande moet worden ge- j ook ^et uit het oog verliezen, dat men hiem-oor noemd, maar heeft het er wel over dat het voor den derden werkman geestdoodend moet worden, dat hij voor hetzelfde werk bij den- zelfden patroon 2 minder krijgt dan zijtn col- lega's. Hij zou 't liefst gezien hebben, dat die ddrde werkman ook met de anderen wercl ge lijk gesteld. Een flinke degelijke werkman hoort bp gelijke lasten ook gelijke lustem te genieten. Hp kor>cligt aan hierover straiks steimminig te zullenuitlokken. De heier 't GILDEc Als ik even den heer Dieleman mag beantwoordeai, wil ik in de eerste plaats er op wijzen geen beschuldiging te hebben gericht aan het adres der anti- revol utionairen omtrent woordbreuk tegencver de Katholieken. Wel heb ik gewezen op het zcaiderlinge van het feit, dat zij de kermis drie jaar lang lieten bestaan, alhoewel zij andere dagen, waarop publieke vermakelijkheden plaats hadden, samen met de Katholieken had- de.n afgeschaft, zoodat dit den indruk moest wekken, dat er een afspraak was gemaakt. Nu de heer Dieleman dit hier ontkent, wil ik hem g-aame op zijn eerewoord gelooven en dioet dit ook niet zooveel ter zake, omdat dit behoort tot de vorige periode. Verder heeft de heer Dieleman de roode Zondag erbij gehaald. Ja, dat is voor vele anti-revolutionairen een ergerniis geweest. De S. D. A. P. heeft op 19 September van zijn wettig recht gelbruik gemaakt om samen met het N. V. V. te demonstreeren voor ontwape- ning. Gal en aisem hebben da heeren eroter «nteb^J 2"©spu/wid, wat tot uitin>2" kwam Hn-nr dp vra.o'ATi an x i j ook 3a,npass0Ti een flinke jonge kracht zal kunnen krijigen, terwijl de anderen al een dagjie ouder worden. De heer VAN DIXHOORN: Mijn opmerking gold niet een te benoemen gemeentewerkman, doch geldt voor nieuwe functionarissen in het algemeen. ^,e lie^1' GGGEL wijst er op, dat de heer t Gilde zich hier in het bijzonder aandient als arbeidersafgevaardigde, doch betwist, dat deze dit met recht doet, aangezien er hier wel par tijen vertegeniwoorddgd zijn, die in deze ge meente meer arbeiders onder haar leden telt dan de partij van den heer't Gilde. Met betrekking tot de critdek op het lang uitbiij.ven der benoemdng van vaste fitters merkt hij op, diat er van de zijde van Burge- meest.er en Wethouders dikwijls genoeg moeite is gedaan om daartoe te geraken, doch dit ging zeer moealpk, omdat de tijdelijke door den di- recteur der gasfaibriek werden benoemd; er was daarvoor van die zijde geen, voldbende miedewerkiing. Spreker ontkent, dat het voorstel van Burge- aneester en Wethouders betreffende het aan- steiien van een nieuwen gemeestewerkman Diij,k zou geven van minder gevoel voor sociale maatregelen en een versieehtering van den toestand zou beteekenen. Men moet hierby letten op het gedaalde infcomen vooral in het landbouwbedrijf, en hetgeen de menschen in net particulaer bedrijf verdienen. Nu het loon in het ynje bedrijf zooveel gedaald is, moet het gespuwid. wat tot uiting kwam door de vragen van, het Kamerlid Duymaer van Twist en het anti-rev. raadsldd Vrolijk in Den Haag. Er zijn echter behalve de vele -andere smaadredtenen in „De Standaard" en de kleinere rechtsche bladen ook voorbeelden van waardteering uit de partij van den heer Dieleman gekomen, zoo h.v. uit die anti-yev. „Vrij.e Westfries" die om trent de betooging schreef: „Zondag is wel berwezen welk een macht de S. D. A. P. in ons land heeft, en welk een krachtig leven er leeft in die partij. Want het is geen kleine zaak om 80 a 90.000 menschen uit alle hoeken van het land naar de Residentie te halen. Tienduizen- den hadden daar een lange venmoeiemde reis voor over. By zeer velen moesten de kosten uit een bescheiden spaarpot gevonden worden. S. D. A. P. en N. V. V. hebben Zondag blijk g.egeven van kradht. Aangetoond is, dat zij haar toeg-erwijde aanhamgers bp tienduizenden tellen. Dat haar mgcht nog groeiende is. De tegenstander maakt ons door zpn ijver en toe- wpiding beschmiind. ''Laten diegenen onder ons, wier handen traag iijn en wier knieen slap', door het voorbeeld der vijandein gep'rikkeld worden, om te doen wat hun hand vindt am te doen. Opdat wij staande mogen blijven, in den dag des strpds". Omtrent het lager onderwijs heb ik gezegd, dat dit is het onderwijs waanmede het arbei- d'erskind het hoofdzakelijk moet doen. Dat is vol'komen waar en ik heb daarmede niet teveel gezeigd. Wat de werkeloozemeommissie betreft, deize heeft tot op zekere hoogte mij'n sympa thie, maar mijn meening blijft, dat er een re galing moet zijn waar houvast aan is, omdat anders wdllekeur en onrecht culimineeren. Dat zijn al de S. D. A. P'ers hier met mij eens! Eto dergelijke regeling is nooit ontworpen. Aangaande de electriciteitskwestie is door mij enkel aan Burgemeester en Wethouders een verwijt gemaakt, dat zij nimmer leiding hebben gegeven en het den raad daardoor niet gemakkelijk hebben gemaakt. Ook dat houd ik staande, maar is geen punt waaromtrent zoo zeer principieel verschil bestaat. In bijna led ere partij heerscht daaromtrent verschil van meening. En wat ten slotte de finantieele ge lijkstelling betreft door de heer Dieleman aan gehaald, op onderwij sgebied, deze heeft naar mpn meening meer kwaad dan goed gebrou- wen. Ik ben een vurig tegenstander van het bijzonder onderwij® en persoonlijk voel ik zelfs mets voor die geheele finantieele gelijkstelMng, omdat naar mijn meening nog steeds zou moe ten golden: „De openbare school regel, de bij zondere school uitzond'ering". Uit dit feit moeten echter geen verkeerde gevolgtrekkin- gen gemaakt worden. Op bet Groninger ccn- gres in 1911 heeft d'e S. D. A. P. de bekende mo-tie aangenomen, waarin de wenschelijklheid o, jJ ^o«,cop ook aanpassen, en spreker meent, dat men een loon niet laag kan noemen indien dat hooger is dan dat het- welk in het vnje bedrijf gehofen wordt. Burge meester en Webhouders laohten het uitgetrokken loon m verband met de omistandigheden rede- ipk. Zp wenschen de in dienst zijnde werklie den echter niet te verlagen. Een hunner is reeds op gevor.ierden leeftijd en zal misschien ibinnenkort ontslag uit den dienst vragen, dan kan een tweede op het lagere salaris worden aangesteid. Voor ondersteuning van werkloozen is door Burgemeester en Wethouders 1500 uitge trokken, omdat zp vermoeden, dat dit voidoen- de zal zpn Mccht echter het tegendeel blijken, dan weet de heer 't Gilde ook wel, dat Burge meester en Wethouders bereid zijn om bij den rami een hooger bed rag aan te vragen. Door den heer 't Gilde wordt beweerd, dat nu door het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou worden toegestemd, dat er van G+ rf brandweer niiets deugt. Dat is zoo me e gemeente bezit een goed'e motorspuit, maar Axel is uitgebreid, zoodat het aansohaf- fen van een tweede motorspuit wenschelijk is te achten en om buiten vlug hulp te kunnen verleenen dient men gebruik te maken van de than® beschakhare modem© maddelen en ver- dient daarom de aanschaffimg van een auto- mo torbrandispu it aanbeveling. De heer 't GILDENaar aanieiding van de door den heer Oggel gemaakte opmerldngen wou ik wpzen op het feit, dat de S. D A P de eenlge party is met een arbeidersprogram", met de eerste edschen op sooiaal gebied. Dat er nog meer Axelsche arbeiders rechts stem- men dan op de S. D. A. P. is zeer zeker waar, maar wp koesteren de hoop, dat dit meer en meer zal verand'eren. In verband met de op- merHng omtrent het gedaald inkomen inzom derheid van de land arbeiders ddene, dat de evensstandiaard niet noemenswaard is ged,aald om deze te wettdgen. Aliermdnst mag dit op net terrem van de gemeentepolitiek waar vol- Het voorstel omtrent de loon sverl aging van een meuw werkman getuigt van groote incon- sequentae. Indien loonsverlaging noodig was doch dit is zeker niet het geval moet dit beginnen bij Burgemeester en Secretaris. Zoo als de heer Dieleman reeds terecht zei ont- neemt men dezen man straks al aanstonds een prikkei en een stuk van zijn energie. Mijn partij stelt zich op het standpunt van „gelijk loon voor gelijkem arbeid", en ik zal deze slecbte politiek van Burgemeester en Wethou ders niet steunen. Omtrent de brandtveer is door den opper- brandmieester in zeer sterke taal het geheele stelletje zoodanig afgebroken, dat er niets van overblijft. Zelfs is de straal uit de oude hand- spuiten komende reeds verdampt voor deze den zetel van bet vuur heeft bereikt. Zoo staat er ongeveer. Het is, om een advocatenterm te ge- bruiiken, een vemietigend requisitoir. Dat de motorspuit goed functdoneert wil ik aannemen, maar dat is dan ook het eenige goede dat van het materiaal te zeggen is. De VOORZITTER sluit de algemeene be- schouwingen en gaat over tot de artikels- gewijze behandeling der begrooting. (Wordt vervolgd.) Op het bureau van politiie allhier is als gevonden gedeponeerd: een Roeiriem. Rechtheibbende vervoege zich aldiaar. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 13 October, 2 uur. Londen Berlgn Pargs Brussel Weenen (per 100 sch.) Bieden. Laten. Vreemd Bank papier. Duitsch 59,40 59,50 Pransch 7,15 7,19 Belgisch 6,96 7, Oostenrgksch (per 100 sch.) 35,20 35,35 SCHEEPVAARTBEWEGING. Voor Ter Neuzen: 12 Oct. Eng. s.s. BRY- NYMOR, 7306, ledig, Westhartlepool; Eng. s.s. PHARMIGAN, 1412 M3., ledig, Londen. Voor Gent: 11 Oct. Eng. s.s. ENID DUN- FORD, 2460 M3., ledig, Liverpool; Eng. s.s. CONISCRAG, 1125 M3., ledig, Londen. 12 Oct. Fnansch s^. BASSE INDRe, 3763 M3, ledig, Garstone; Eng. s,s. ORLEIGH, 1369 M3., ledig, Rochester; Eng. s.s. TRINGA, 5461 M3., stukg., Manchester; Eng. as. MOSTYN, 5261 M3., ledig, Port Talbot; Eng. s.s. GROS- VENOR, 717 M3., ledig, Londen; Eng. sjs. KING FISHER, 818 M3., ledig, Londen. Van Gent: 11 Oct. Eng. s.s. MONKSTONE, 2470 M3., kolen, Pensence; Eng. s.s. BORDER- FIRTH, 1325 M3., kolen, Aberdeen; Fnansch s.s. ORNAIS, 3050 M3., kolen, Liverpool. 12 Oct. Eng. s.s. INNISULVA, 748 M3., fosfaat, Yarmouth; Eng. as. CONISCRAG, 1125 M3., ijzer, Londen; Eng. s.s. LADY PHANDDA, 4973 M3., kolen, Barrydok; Eng. s.s. LONDONER, 1281 M3., kolen, Pencanse; Eng. s.s. JOLLY DIANA, 1271 M3., kolen, Londen; Eng. s.s. DON, 2936 M3., stukgoed, Goole; Fransch s.s. CHARLOTTE, 2327 M3., yzer, Brittontferry; Eng. s.a JELLIOOE ROSE, 3163 M3., kolen, Londen. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA in lossdng te Manchester. s.s. MAGDALENA van Vlaardingen naar Boston passeerde 11 dezer Prawle Point. s.s TERNEUZEN van Rotterdam naar Hampton Roads was 11 dezer 30 mijl van Lan/ds End. ZEEVAARTMAATSCHAPPIT „SCHELDESTROOM". Directie: T. L. L. NOLSON- s.s. SCHELDESTROOM in lossing te Goole. s.s. SCHELDEDIJK Ter Neuzen—Co lombo passeerde 6 dezer Gibraltar. s.s. SCHELDESTAD vertrekt heden van Antwerpen naar Duinkerken. Op Donderdag 14 October, hoopt onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JOZIAS DEN BEER, zijn 85sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven, is de wensch van Zijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zaamslag, 12 October 1926. Hartelijk dank aan alien, die belangstelling getoond hebben gedurende de ziekte, en na het overlijden van onze dierbare Dochter EMMA M. A. DE N1JS. Uit aller naam, C. J. DE NIJS-Hiel. Ter Neuzen, 13 October 1926. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden op 6 October 1.1. bij de herdenking van mijn 80sten geboortedag, betuig ik bij dezen mijnen hartelijken dank. Zaamslag, 13 October 1926. L. F. KAIJSER (Kraag). Ter Neuzen, Het Bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging maakt bekend, dat, met het oog op het naderend Kerstfeest, Zon dag 17 October a.s. de laatste dag is, dat nog nieuwe leerlingen worden aangenomen. Namens het Bestuur, B. N. VAN DIJKE, Voorz. H. J. M. KWAAK, Seer. TER NEUZEN. Wie helpt ons ten behoeve onzer Conversatieavonden aan eenige Gaarne wordt a.s. Zaterdag 16 IO van 7 tot 8 uur in lokaal „Bethel" een en ander in ontvangst genomen. DE COMMISSIE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3