PUROL Piinlijke Kloven G£HI£N80£ BERICHTEN. Storm. JNGEZONDEN MEDEDEELINGE? verzacht en $eneest men met mnister van fiaancien, by -oorbaat de be- denkingen daa:tegen te ont'.enuwen. Hp sehrijfc o. m.„Redenen van po i ieken aard, waarover het ryk te beslissen heeft, maken een terugkeer van den iaatsten koning ocunogelijk Yan bet rechtom te Homburg te wonen, zal mitsdien alleen de echtgenoate van den gewezen keizer gebruik kunnen maken.-J De redact e van het Berl. Tagebl. uit in een bijschrift twijfel aan de ju stheid van deze beschauwing. Zij verklaart niet in te zien, waarom een lid der Pruisischeregeering een terugkeer Van den ex keizer onmogelyk verklaart op hetzelfde tijdstip dat diezelfde regeering een kasteel in Duitschland ter beschikking van den ex keizer en zijn eeht- genoote stelt TER NEUZEN, 13 October 1926, EEN ZILVEREN JUBILe. Men maakt ons opmerkzaam, dat de beer M. A. Kwaak op Vrijdlag 16 dezer den dag herdenkt, dat hij 25 jaar geleden allhier in dieast trad als agent van polditie. Het zal dezen bezadigiden dienaar van Hermanidad d'ien dag zeker niet aan be- langstelling ontbreken. OPERETTE. Zij die gisteravond zijn opgegaan naar het Luxor-theater" alhier, hebben daar ten zeerste genoten van de opvoering van de operette in 3 bedrijven „De geliefde van Zijne Hoogheid", door het gezel- schap van* den Minard-sdhou'wburg te Gent, onider dinectie van den heer Bor- gpers. De initrdge der operette berust op vergissingen, oritstaan uit de omstandig- heid, dat de danseres Rita Tamara zich om reclame te maken voordoet als de vriendin van den Prins van Cyprus, het- geem deze onifidekt op belt tijdstip, dat hij zich zal verloven met een rijke Ameri- kaansche en over de handeling der dan- seres zeer verstoord is. De optredende dames en heeren krijgen volop gelegen- heid bm comische tafreeltjes weer te geven, met mooien zang en melodieuse muziek, begeleid door het volledig orkest onder leading van den heer Arschodt. N evens den heer Burgers, als adjudant van den Prins, moeten als naar voren tredend genoemd worden mej. Nelly Goossens, die de danseres vertolkte, en een keurigen partner had in den heer Fritz Varewijck, als haar manager, doch die ook interessant spel te zien gaf met mej. Rezi Norbert, als Poldi Spitsmuller, de „Co." van het modehuis. In hun sa- menspel hidden zij telkens de geheele zaal vast. De hier bekend'e heer Jules Moens gaf in de rol van den hoofdman van de geh,eime politic blijk, dat hij nog steeds de kunst verstaat ook van een onbeteeke- nende rol „iets" te maken. Dat schijnt met recht zijn ,,specialiteit". Het applaus dat de spders herhaaldelijk ten deel viel was wdverdiend. De kenniismaking met het gezelsdhap was zeker een aangename. Voor de onderneming echter jammer, dat, de opkomst, hoewel niet onbevredigend, niet wat drukker was. POST- EN TELEGR iFlE. Het telegramverkeer met Brugge en Gent zal voo taan ter bespoediging door alle kan'oren via Ter Neuzen worden afge- wi&keld. INVOER VAN VEE IN BELGIE. De Maas mde meldt, dat in overeenkomst tusschen Ned.rland en Belgie tr een be- sluit tot stand is gekomen, dat het Neder- landsch vee in delgie mag ingevoerd worden langs de tolkantoren van De Ciinge, om in de staateveestallen gekeurd te worden. NAJAARSZITTING VAN DE PROV. STATEN VAN ZEELAND. Door Ged. Scaten van Zee'and is de opening d-r Najaarszitting bepaa d op Dinsdag 30 November a.8. en ligt het in de bed jeling om op Woensdag 1 December d.a.v. over te gaan tot de benoeming van een griffier der Stateu alsmede om de ver- slagen der afd^elingen te behandelen op Dinsdag 21 December a.s. SAS VAN GENT. De campagne begonnen. ^|Door ruime toezendingen van materia ll daartoe in de gelegenb it g-stell, is Vrydagmorgen om 6 uur de campigne begonnen. Dit begin wordfc steeds met groote be- langstelling tegemoet gezien. De werke'oaze. die reeds geruimen tijd geen gelegmheid had om zijn werkkracht aan den man te brengen, heeft thans weer zijn post bezet naast zijn meer gelukkigen collega, die niet door het noodlot totnon- activiteit gedoemd was. De boer ziet zijn product, dat hem tot dusverre niets anders dan geld gekost heeft, omgezet in klinkende munt. De fabrikant mag zich weer verheugen in een levend bedrijf, ofschoon niet ontkend mag worden dat hij het is, op wien thans de grootste zorgen drukken. Maar de buitenwereld geeft zich van dit alles slechts weimg rekenschap. Voor haar beteekent campagne de gouien tijd, die is aargebroken. De neringdoende wordt het alras gewaar in zijn zaken, de schipper behoeft zich niet meer druk te maken, waar hij in de naaste dagen een vrachtje zal kunnea opscharrelen. Tram en spojr, alles staat in het teeken der campagne En niet de onmidd-llijke omgeving der fabriek alleen voelt den polsslag van den aangevaDgen raid, maar uren ver in den omtrek doet zich den klop gevoelen van den aortus, de g oote slagader, waarbij de in werking zynde fabriek kan vergeleken worden. Hier «iert thans de g oo'e coalitie tusschen de anders elkunder zoo vijandige elementen haar grootste triomphen. Wohltafig ist des Feuers Macht, Wean sie der Measch bezaihmt, bewacht, Undj was er bildet, was er schafft Pas danikt er diieser Hiimimelskraft. Het is waar, wel worden gedurende den tyd der campagne van alien, die er bij betrokken zjjn, groote offers gevergd, het is een perlode van Anstrengung, die en van den lichamelijken en van den geeste ljjken arbeid meer dan gewone Ausdauer eischen, maar Die fleiszigen Hande Mehren den Gewinm Mit ordnenidem Sinn, Und fiililen mat Sohatzen die duftenden [Laden. De slag der kleuren. Zondag stond Belgie in het teeken der gemeenreraadsverkiezingen. In tegenstelliog van de Nederlandsche verkiezingen voor den gemeenteraad, die nog attijd min of meer het persoonljjk element op den voorgrond ste len, ondanks het stelsel der evenredige vertegenwoordi- ging, is het bij onze naburen het partg-ele- ment, dat tot inzet gekozen is. Alhoewel tot vlak voor den grooten slag slechts matige be'angstelling aan den dag gelegd werd, raken op het laatste oogenblik de politieke gemoederen, fel op- gezweept door de partybladen, aan het gisten De politieke partijen be- en ver- oordeelen elkander naar hetgeen door haar mandatarissen in de afgeloopen zittings- periodegepresteerd werd, of werd nagelaten. Maar de personen zelf blijven meestal op den achtergrond. Wel wordt iedere party als 't ware ge- personifieerd en als person'ficatie geldt meestal een der vooraanstaande kopstukken der party, maar overigens zyn deze ver kiezingen vrywel identiek met de groote stembuskampen voor de kamers van volks- vertegenwoordigers. Het zyn de drie ver- schillende politieke groepen socialisten, clerikalen en libera'en, die elkander als om strijd de zetels achter de groene tafel betwisten. Deze namen zyn echter in den volks- mond weinig p^ulair, weshalve men enkel hoort sprtken, en de //gazetten" byna uit- sluitend schryven van: sosseD, tseven en vrymetselaren. Wat deze laatste kwa'ificatie betreft, moet opgemerkt worden, dat de Belgische liberalen in zake religieus denken en voelen in een heel andere verhouding tot het geloof staan, dan de Neierlandsche, doch er heerscht in het kwilificeeren hij den tegen- stander meestal orerdrijving. Op het platteland echter waar de libe rate levensopvatting en de liberale poli tieke gezindheid evengoed verschijnen als in de stedeD, beteekent het kwalificatief Hibernal" even wel tegenstander van den geestelyken in»loed, wat nog altyd heel iets anders is, din aanhanger der vry- metselarij De //sossen, clerikalen en lib»ralen" worden dror het gewone volk meeffal slechts door kleuren aangednid, zoodat evengoed als hier te lande gewoonlijk en met voorliefde gesehermd wordt met de woordenrooden, gelen en blauwen. In hun aanplakorieven en circulaires worden door de respectieve partijen deze kleuren met stipte consequentie gehandhaafd, zoo dat men nimmer in dubio behoeft te ver- keeren van welke party deze afkomstig is. Wat opvallend is, en waarop ik als slot nog even wensch te wijzen, is, dat door de vrouwen met zooveel aiimo aan de verkiezingen wordt deelgenomen. MLschien vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de verkiezingen steeds op Zondag plaats hebben en de Zondag zich buiten gewoon leent om het der vrouw geschonken recht met meer gemak te gaan uitoefenen. Maar er mag toch geenszins ontkend worden, dat ook een cbelbewuff; streven om aan het politieke leven een werkzaam aandeel te nemen, het zijne er toe bijdraagt om de vrouw ter stembus te zien optrekken met een air, alsof zij te kennen willen gevenVandaag zullen w ij eens een hartig woordje meespreken. ZAAMSLAG. J.l. Maamdag vond men den koewach- ter van den lanidibouwer J. V., en zoon van den wer.kman B. G., met gebroken been in het bouwland en bij de koeien liggen. Door het springen en het maken van grimassen was hem dit ongeluk cvver- komen. Hij werd op een ladder huis- waarts gebracht. - BOSCHKAPELLE. -armfffioTL Het mond- en klauwzeer heerscht in deze gemeente en in de omgeving op on- rnstbarende wijze er is wellicht g^en hof- stede, waar d ze zi°kte zich met vertoont. Ook varkens warden reeds aangetast en verscheidene koeien zijn reeds bezweken. Verleden week is hier een moeder- cursus geopend De belangstelling was buitengewoon groot, want niet minder dan 63 moed-rs en aanstaande moeders namen er aan ded. Het, onderricht in de b-han deling van zuigelingen wordt elken Dins dagavond gegeven en wel zes weken lang. WE8TDORPE.; Dmsdagnamiddag geraakte in een bocht tusschen de Axelsche straat en de kom van Wes:dorpe een gelaLn bietenwagen ler Zeeuwsch- Vlaamsche Tra n wegmaatschappij uit de rails en waardoor de li) i onveilig werd. De middagtram u.t Sas van Gent, richting Axel kon niet pas-eeren en waar door reservematerieel van Drie Schouwen de re zigers in staat atelde de reis voort te zetteo. Door een en ander werd we nig oponthoud veroorzaakt. De bietenwagen werd met grooten spoed terug in de rails gebracht. KOEWACHT. Door Z D. H den Bisschop van Breda is benoemd tot lid van het R. K. Kerkbe stuur a hier de heer Alph. de Waele en zulk3 in plaats van den heer E. v. d. Vy ver, die op 1 September 1.1. naar Belgie ver- trokken is. Zondagnamiddag had hier in de kerk een indrukwekkende plechtigheid plaats. De kerk was namelijk verrykt met een nieuwen kruisweg, een geschenk van de Eerw. Znster Overste van het klooster te Oudenbosch In tegenwoordigheid van een groote menigte geloovigen werden de ge wijde houten kruisjes geplaatst, waarna, afgewisseld doir g^zaogen, de gebeden van den kruisweg werden verricht. Maandag was de heer R. L. van Aardenburg met zijne echtgenoote per auto naar hier gekomen om een begrafenis van een familieiid bij te wonen. Op den terug weg geraakte hij op dan Ouden Molen, doordat het stuur niet »goed werkte, van den dijk en reed tegen een boom. Het voorste gedeelte van den auto werd zwaar beschad gd, doch de inzit'enden kwamen gelukkig met den schrik vrij. BRESKENS. Naar wij uiit goed'e bron vernemen, is die vroegere vlasfabriek in die Langeweg alhier verkocht. De gebouiwen zullen mi worden ingericht als gamalen- en visch- drogerij. De bedoeling der ondiernemers is, al leen die producten te drogen, die anders overboond geworpen werden', teneinde die in gedroogden toestand te verkoopen tot het samenstellen van kracht- en ochtend- voer. Wij kunnen niet aniders dan den wensch uitspreken, dat het bedrijf zal bloeien en dat de vissohers het zooveel mogelijk zullen steunen. Dan kan het een kradhtige onderneming worden, die voor velen een bron van inkomsten zal zijn. (Br. Crt.) RAMP NOORDZEE. Het Hoofdbesituur van het Nederl. Roode Knuis zend het volgende com munique: De storm der laatste dagen heeft helaas weer zijn slachtoffers gevraagd. De colu mn ten hebben het ons doen weten, dat de visschersvloot door het ruwe element zwaar geitroffen is door het vergaan van 4 harer schepen, waardoor 46 personen 12 man, 10 man, 11 man en 13 man het leven hebben verloren. Wat dit be- richt in werkelijklheid beteekent voor hen, di'e men „vader, kostwinner" verloren hebben, behoeft niet nader te worden ver- meld. Helaas worden wij daar te dikwijls aan herinmerd. Intusschen is het steeds een verblijdend verschijnsel, dat velen zidh gedrongen ge- voelen, te traahten het leed der nabe- staanden op eenigexlei wijze te helpen lenigen en wel op materieel gebied. Voor hen, die zulk een blijlk van sym- pathie wenschen te geven, verklaart het Hoofdbeistuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, 's-Gra- venhage (postgiro no. 22120) zich gaarne bereid, gelden in ontvangst te nemen on der het motto: Ramp Noordzee. De „Katwijk 103" behouden Schipper D. Glas van de Maandag- nacht te IJmuiden binnengekomen stoom- trawler Witte Zee" (IJm. 26) heeft ge- rapiporteerd, Maanidagmorgen 9 uur ter hoogte van Terschellmg een logger te hebben gezien, die zeer vermoedelijk was de „Katwijk 103", sdhipper Jan Keus, van die reederij Gebr. Taat, waarover men zich ernstig ongerust maakt. Schipper Glas heeft den Joggdr niet gepraaid, maar een der opvarehden heeft het schip her- kend en de beschrijving, die hij van het schip gaf, klopte geheel. De logger kwam uit de Terschellinger gronden en had het aus blijklbaar wel moailijik gehad. Maar toen men aan boord van de Witte Zee" d'en logger zag, was deze op zee en thuis- varende. W^anneer alles goed gaat, werd de logger Dinsdagavond te IJmuiden bin- nen verwacht. De „Copernicus" vergaan. De logger „Vlaardingen 47" van de reederij Pot te Vlaardingen, is Dinsdag- morgen aldaar binnengekomen. De schip per rapporteert, dat de logger .Coperni cus" Vlaardingen 46, schipper Dirk Pen ning, Zondag j.L tijdens het zware storm- weer nabij DoggerSba.nk is vergaan. De opvarenden van de Vlaardingen 47 konden 7 leden, der bemanning van de .Vlaardingen 46" redden. Op de thuis- reis zijn echter vier van hen overleden. De bemanning van de Vlaardingen 46" bestond uilt 18 koppen, zoodat in totaal bij deze ramp 15 personen om het leven zijn gekomen. Hoe schipper Van der Toorn van de „Theodoor" gered werd. Ernstig gewond aan het dijbeen en uit- geput door de verschrikkelijke ervarin- ge.n, heeft schipper v. d. Toorn, die in het ziekenhuis te North Shields liefderijik ver- pleegd wordt, slechts enkele bijzonder- heden kunnen mededcelen omtrent den ondergang van den haringlogger ,,Theo- door" aan de Engelsche Oostkust; waar bij overigens de geheele bemanning, 12 koppen, het leven heeft gelaten, aldus lezen wij in de „Tel." M,aar die enkele bijzonderheden geven van het aloud e drama van een schipbreuk de altijd nieu- we versohrikkingen aangrijpend weer. Na een wanhopigen strijd tegen de wioeste storm en, die den geheelen Zater- dagnacht in de Noordzee gewoed hebben, werd die ,,Theodoor Z-ondagmorgen, toen het schip zich ongeveer op de hoogte van Doggersbank bevond, lek geslage'n. De bemanning had gderi anideren uit- weg, dan, met de reddimgsgordels om het middel, in zee te springen, waarbij zij den schipper, die in den nacht door een vallenden balk aan t dijbeen gewond was, hulpeloos in zijn kooi adhterlieten. Schipper v. d. Toorn slaagde er echter in, naar het nog boven water uitstekende achtersahip te kruipen, waar hij met be- hulp van sltukken van den schoot een soort vlot wist samen te stellen uit plan- ken en een harington. Met dit wrakke vlot, als zijn eenige kans op behoud, wierp hij zich in zee, en terwijl hij zich in de woeste golven slechts met groote inspan- minig drijvende kon houden, kwam hij in die nabijheid van den 17-jarigen scheeps- maait Keus. De jongen was volkomen uit- geput. De schipper nam hem op zijn rug en de twiee schipbreuk el ingen slaagden er in drijvende te blijven, to'tdat zij werden opgepikt door den Duitschen trawler Grimm", die van Cuxhaven op weg naar IJsland was. De jongen had echter te veel van uit- puitting en koude te lijden gehad en hij bezweek ongeveer een uur, nadat hij was gered, aan boord van de „Grimm". De trawler zette koers naar Nortih Shields, waar het lijk van den jongen naar het lijkenhuis werd vervoerd, terwijl de sdhip per in het ziekenhuis werd opgepomen. De bemanning van de „Grimm" ver- klaarde, op een soort vlot, even voor zij dien schipper en den scheensmaa+ -ukte, nlog andlere leden der bemanning te heb ben geziien, doch, voordat de Grimm" in de nabijheid kwam, was het vlot met de schipbreukelingen in de diepte ver- dwenen. Later wordt gemeld, dat schi-^er Van den Toorn de gevolgen van de schipbreuk weer te boven is. Zijn been is echter ver moedelijk gebroken. De ondergang van de „Theodoor". Met betrekking tot de ramp van de ,,Theodoor" Vlaardingen 213, vernemen wij nog nader, dat de matroos Zaanen zich niet aan boord heeft bevonden en de matroos Plugge evenmin de reis heeft meegemaakt. Hun plaatsen werden inge- nomen door de matrozen H. Dijkhuizen en J. Roos, beiden eveneens uit Scheve ning en. Er bevonden zich dus twee personen aan boord, die Roos heejten. De kranige redding van 9 Noorsche zeelieden. Omtrent de redding van de 9 leden der bemanning van den Noorschen driemast- motorschoener ,,Guitihorn Alsaker" uit Drammen wordt gemeld: Schipper J. Stam van den stoomtreiler Holland IV", IJm. 180, verteide, dat hi) Zaterdagmorgen ter vissc'herii was uitge- varen. Het werd 's middags slecht weer en in den nacht van Zaterdag op Zondag was het een zware storm. Op 25 mijl O.N.O. van Terschellingerbank, betmerk- ,te men Zondagmorgen 11 uur een zeil- sdhip, dat het noodsein op had. Schmoex Stam stoomde er heen en bemerkte een driemast-igaffelschoener, die in zinlkenden staat verkeerde. Het dek stond reeds on der water en de lading spbelde er uit. De opvarenden zaten in het want, viif in den aohtermast en vier, waarbij de kapitein en de stuurman, in den voorimast. Dadelijk besl'ooit men de menische-n zoo moaeliik te redden, waartoe hun 'n lijn moest worden toegeworpen. Schipper Stam moest daar- bij zorgen, met te diclht bij het z.inkende schip te komen en zijn eigen schip op zee te houden. Bij de woeste, holle zee was daar veel stuurmamskunst voor noodig. Maar het gelukte en op het zwaar slinge- rende Noorsche schip wist men telkens de lijn te grijpen, die dan een der mannen om het middel werd gebonden, waarna deze in zee sprong en aldus aan boord van den Hollandsche'n stoomtreiler werd ge- trokken. Schipper Stam sprak vol bewonidering over een der Noorsche zeelieden, die in den achtermast zat. Tot vdermaal toe hielp deze zijn maats de -lijn omdoen en bleef zelf zi'fiten. De vij'fde maal werd een der mannen uit den voormast gered, maar schipper Stam smaakte de voldoening, ook den held te mogen redden. De kok was een teere jongen van 17 jaar, die veel water had ingekregen en bijkans be- wusteloos aan boord kwam. Ondertussc'hen was ook de stoomtreiler .Azalea" IJm. 18 ter plaatse gekomen. die meidehie'lp aan het reddingswerk en 3 man van boord heeft gehaald. De Hol land IV" is vier uur met de redding bezig geweest en heeft zes man gered. De Noorsdhe zeelieden werden liefde rijik aan boord der Hollandsche schepen verzorgd. Schipper Stam decide mede, dat de Hollandsche vissdhers een stuk Ideeren uittrokken, opdat de Noren droge kleeren konden aantrekken. Ze kregen warm drinken en de kache! werd opge- stookt. zoodat de manff^ti, die vier uur in het want hadden gezeten spoedig opknap- ten en weer gauw een sigaret opsitaken. Voor de .Holland IV" was het thuis- varen nog een zware tocht. Het schip had water in de machinekamer gekregen en schade aan de schroef. Maar schipper Stam bracht het schip en de geredden Maandagmorgen half 10 behouden te IJmuiden bihnen. Onze visschers hadden twee zware dagen en twee zware nachten achter den rug. De Noorsche zeelieden werden in het Koning Willemshuis opgenomen. De Holland IV" blijft een paar dagen bin- nen, omdat het schip moet dokken. Nederlandsche driemaster gezonkeu. Voor Cuxhafen is de Nederlandsche driemaster „Neptunus" gezonken. Naar gemeld wordt, zou de bemanning in vei- ligheid zijn. Moeilijke overtocht. De storm van Zaterdag en Zondag maakte den overtodht over ihet Engelsche Kanaal moeilijk. Dit werd een groot ge- zelschap Engelschen gewaar, dat met de Kanaal-boot Biarritz" overstak, om in het Delvillebosch aan het vroegere Fran- sche front het geidenkteeken voor de daar gesneuvelde Zuid-Afrikaners te ontihullen. Onder hen waren prins Arthur van Cou- naught, graaf Haig, Amery, de minister van kolonien, generaal Hertzog, de eerste- minister van Zuid-Afrika, mevrouw Louis Botha enz. De zee was erg woelig en toen de Biarritz" de haven van Bou logne binnen wilde loopen, werd zij door een sterken stroom uit haar koers ge bracht en liep vast. -Na een half uur kwam de boot pas vlot„t HEV1G ONWEDER. Boren Veenendaal heeft zich een kort, doch hevig onweer outlast, gepaard gaande met geweldige r^gea- en hagelbuien. In een oogenblik stonden de straten blank. Na een half uur zakte de bui af in Noorde- lijke richting. Veenendaal was er betri-k- kelijk goad afgekomen, nergens had het hemelvuur doel g troffen, dcch in de na- burige plaats Renswoude was het anders. De molen van den heer v. Harfe werd g-troffen, een der wieDn stond dadelijk in vlam. De brand werd echter spoedig gebluscht, zoodat de molen behoudtn bleef. Verder zijn daar een drie stuks vee getroffen en gedood. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Beerta (Gr.) is gisternacht de groote boerderij van den heer J Harmeyer totaal afgebrand. Ook de iuboedel en de geheele oogst gingen verloren. Zeven paarden, t en varkens en veel pluimvee kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. BLIK8EM OP VERSCHILLENDE PLAATSEN INGESLAGEN. Gedurcnie het kort, maar hevig onweer, dat zich Zaterdagavond boven Arnhem en omgeving ontlastte, sloeg de bliksem in een arbeiderswoning aan den Broekveldsche- weg te Rheden, bewoond door de familie Weienberg. De menschen waren thuis, doch niemand werd getroffen. Een 19jarig meisje werd echter zoo door den schrik bevangen, dat zy na het ongeval niet meer kon loopen. Zy is onder geneeskurdige behandeling gesteld. Het hu s stond in een oogwenk in lichte- laaie en brandde, in weerwil van de po- gingen van de brandweer, die met eenige slangen op de waterleiding bet vuur aan- tastte, tot den grond toe af. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. NOODWEER. Een geweldig onweer heeft in verschei dene deelen van Belgie groote schade aan- gericht Te Kortrijk slo g de bliksem in een glasfabriek welke geheel uT brandde. In dezelfde streek, te Bissegem, werden verscheidene vlasoppers, een prooi der vlammen. Te Maike en Swevegem brardden pach'hoeven geheel of gideeltelyk af en kon, in sommige gevallen slechts een deel van het vee worden gered. WEER EEN RAMP OP DE MAAS. Zondagavond is op de rivier de Maas, ter hoogte van de Rotterdamscbe Droogdok- maatschappij een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks half negen kwam het Neder landsche stoomscbip Larenberg van de N.V. Hillegersberg (Vinke Co te Amsteidam), metende 3256 ton, de rivier op varen, met bestemming naar de Waalhaven, waar het aan paal 24 gemeerd moest worden. Ter hoogte van de Rotterdamsche Droogdok- maatschappy kwam de sleepboot Denemarken van de Nederlandsche Stcomsleepdienst voorheen Piet Smit, een van de grootere types riviersleepbooten naast het vo rschip van de Larenberg, om de sleeptros uit te brengen en by het meren te helpen, De Denemarken is, door nog onbekende oorzaak, dwars voor den kop van den Larenberg geraakt. In dit schip zat nog tamelyk veel gang en het gevolg was, dat de Laren berg op de Denemarken liep. Laatstge coemde werd midscheeps getroffen en zonk byna onmiddellijk. Pe Larenbirg is geheel over den sleepboot heengevaren. Oogen- blikkelyk werden van de Larenberg alle beschikbare boeien over boord gezet. Door de diepe duisternis was bet onmogelijk iets te zien en er is ook niets meer gehoord. Het liet dan ook weldra geen twijfel meer, dat alle opvarenden van de Dene marken, te weten de kapitein, de machinist, de matroos en de stoker, mee naar de diepte zijn gezogen en zyn verdronken. Dit is in zes weken het derde ernstige ongeluk met een sleepboot op de Maas Zondag was het juist zes weken geleden dat de sleepboot Minerva op de Maas, by het nit de Jobshaven sleepen van het Engelsche toeristenschip Ranchi onder water getrokken is, doordat de sleephaak niet tydig losgegooid kon worden. Bij dit on geluk zijn twee opvarenden verdronken. Op 15 September j 1- is op de rivier de Maas ter hoogte van IJsselmonde, de Belgi sche sleepboot Jupille 40 door het acbterop komende Duitsche stoomscbip Elbingl over- varen. Daarbij zijn eveneens twee van de opvarenden verdronken. De rivierpolitie is, dadelijk na het bekend worden van de ramp met de Denemarken, met de Polit:e 3 naar de plaals gevaren, waar de sleepboot is gezonken. Pijnlijke Kloven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2