ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KVVATTV.'ti Pats RWATTA De] fijne pijptabak is 7975 Vrijdag 8 October 1926 66e Jaargang. Opvoeding voor de Gezinstaak. VOLLEMELK REEPEN A B 0 W W E M W T S P R li S vl BINNENLANB. BUITENLAND. ,n o 1pi, voi)t buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post b.fjO pa: p. SQfOlS/STfcC IBXj-A-13- In het algemeen begimnen wij hoe lan- ger hoe meer in te zien, dat aan de op voeding voor de gezinstaak niet all een voor onze jonge meisjes maar ook voor onze jongens meer zorg besteed moet worden. Zeker, in vele kraingem wordt ook na het twaalfde jaar heel wat min of meer nuttiige kenniis aan onze dochtertjes bijge- bracht. Veel meer dan vroeger leeren ze haar eigen kost verdienen; op fabrieken, in werkplaatsen en kantoren, overal vin- den de meisjes ha.ar weg; de knappe hoof- den onder haar doen heel wat examens, die haar dan in staat stellen op eervolle wijze in haar levensonderhoud te voor- zien. Maar voor een ding schijnen we soms blind te zijn: dat is dat het meerendeel barer straks dien werkkring voorgoed of voor korter of langer tijd zal vaarwel zeg- gen, omdat ze gaan trouwen. De meisjes zelf vergeten dat volstrekt niiet; voor de meesten barer is ,,een eigen thuis nog alttijd en terecht het ideaal. En maar al te vaak wordt het werk, dat ze in haar jon- gere jaren verrichten, niiet als een ,,be- roep' opgevat, doch eenvoudig als tijide- lijtke bijverdienste, tot tijd en wijle ze ge- huwd zullen wezen. Dan komen ze in de huiahouding en ondervirud'en tal van moei- lijkhedem, waarin ide man, even onge- oefend als zij, haar niet ter zijde kan staan. Zij moetetn dan door schade en schande wijs worden en veel tijd, die ge- lukkigier en nut tiger besteed had kunnen warden, gaat daarmee verloren. Daarom is het gew.emschidat het on- derwijs ook voorbereidt voor den abheid in het gezin en dat zoowel de toekotnstige huisvaders als die buismoeders door die vooribiereidiing worden gebaat. Vooral in een tijd als deze, waar iedere kleiine reparafcie, door vader of moeder zelf verrieht, een groote besparing betee- kent op het huislhou'dgeld, waar kenniis van de voiediingswaarde der versclhi'Mende levensmiiddelein en de gesohiiktheid om die op de zuinigste wijtze smakelijk toe te be- reideni, meer dan ooit van belang is voor iedere huisvrouw, wde de lichamelijke ^e- zonidbeid van haar gezin ter harte gaait. Daarom zal het nut tig zijn om te bevor- deren, dat alle meisjes zonder uitzonde- ring het noodzakelijkste leeren om fliinke huismoeders te kunnien worden, maar bovendien ook om de opleiiding van onze jongens met wat huishoudelijke kennis aan te vuillen, teneinde hen later beter ge- schikt te maken om hum echtgenoote in de huikhouding wait werk uit de handen te nemen. In sommige landen, met name in Zwedem vindtt men het vanzelfsprekend, dat de jongens leeren een seheur te dich- ten, een knoop aan te zetten en vooral een schoen te lappen. Zij, die een edht goed gezinisleven wil- len opbouwen, komen er niet zonder wederkeerige toewijding, voor elkaar en voor hun kinideren. En zij moeten de kin- deren leeren te deelen, niet alleen in de lusten van het gezin, maar ook in zijn lasten. Ben gezellig thuds is het eenige afdoen- de middel om de aankomende jonge men- schema van de straat te houden, zoodat de meisjes niet den weg naar de prostitutie, de jongens niet den weg naar de kroeg leexen kennen AANKLACHT TEGEN EEN BURGEMEESTER. De gemeenteraad van Kattenidijke heeft met algemeene stemmen een motie van wantrouwen tegen den burgemeester aan- genomen. Tevens werd besloten, bij den officier van justitie een aanklaoht in te dienen wegens scihriftvervalsching. De burgemeester zou eigenhandig het verme- nigvuldigingiscijfer der pilaatselijke inkom- stenbe'lasitimg verhoogd hebben van 0.5 tot 0.75 terwiji hij het besluit idaartoe uitge- geven zou hebben als was het van Burg, en Wetih. afkomstig. Verder beschuldigt de raad den burgemeester ervan, dat hij de gelden der gemeente op een andere bank heeft uitgezet dan op die, door den raad aangegeven. De raad weigerde dan ook de begrooting te behandeilien. DE AMBTSWONING VAN DEN BURGEMEESTER VAN A'DAM. Naar gemeld wordt, hebben de heer S. P. van Eeghen, oud-voorzitter van de Kamex van Koopihandel en Fabrieken en twee andere ingezetenen, wier namen niet bekend zijin, aan de gemeente Amsterdam het bedrag van f 60.000 aangeboden, noo- dtig voor de meubileering van de receptie- kam'er in de.ambtswoning van den burge meester, die de stad dankit aan de edel- LNGEZONDEN MEDEDEELINGBr Slechts een rrcerk kan aan de spits staan moediigfheid van Dr. C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche H an dels- maatschappij. Met groote ingenomenheid en waardeeriug moge ook weer van dit nieuwie bewijs van burgerzin worden mel ding gemaakt. DE POLITIEKE TOESTAND. Maan:dagavond heeft te Leiden voor de plaatse'lijke -afdeelimg der Chr. Hist. Unie oud-Minister Dr. J. Schokking, een rede giehouden over den politieken toestand van dit oogenblik. Aan het verslag van de Nederl. ontlee- nen wij het volgende: Wat in ons land na September 1925 is gesdhied, stomd niet op zichzelf. Ln schier geiheel Europa is het parlementaire stel- sel miin of meer aan het wankelen ge- bracht. Hier was de dictator de uitweg, zooals in Italie, waar het parlement een instru ment van Mussolini werd; elders ontsfcond een ohaotische toestand, en man zocht vergeefs naar de hand, waarvan leiiding uitg'aat en waaraan het volk behoefte heeft. Over de oorzaken loopen de meendngen uiiteen. Spreker ziet ze vooral in twee dingen, n.l. het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Vooral dit laatste heeft het ontstaan van een aan- tal kleine par'tijen enorm in de hand ge- werkt. Dat bracbt verwarxing en deed zoeken naar een uitweg. En nu riahit men zicih weer naar twee kanten. Eenerzijds de groep, die de politdeke groepeering wil be- heerscht zien door geestelijke factoren, an'dersizijids zij, die de onderscheidiing zoe ken in het democratisoh of conservatief zijn. Op de vraag, wat voor de Chr.-Hist, den voorrang heeft, kan het antwoord niat moeilijk zijn. We kunnen het eenmaal ingenomen Standpunt hanidhaven, maar daaribij vooral doordrongen zijn vain het ..waiaiom?" Ten slotte komt spreker tot de vraag, of men weer tot de dusgenaamde coalitite moet geraken; terloops merkte hij op, dat van een eigenlijlke coaldtie niet meer ge- sproken kan worden, omdat de partijen niet, zooals vroeger, voor de stemibus het samen eens zijn geworden, om mogelijk een regeering te vormen. Thans heeft het overleg van de groepen niet met elkander plaate, maar overlegt dike groep afzon- derlijik met den formateur. De Ghrist.-Hist. zijn evenwel niet zoo zeer voor een spoedig herstel. Zij hech- ten geen geloof aan de duurzaamheid van een gedwongen huwelijik. In geen geval Ligt het op den weg om in, die ridhting te sturen. Maar daartegenover moeten we ook, besloot spreker, niet al te veel jube- len Ln dezen toestand. HET AFTREDEN VAN GENERAAL VON SEECKT. BALDWIN'S ULTIMATUM. Wat is sterker, het politieke repuibli- keinsc'he of het militaire nationalisti.sehe Duiitsdhland? Dit is, schrijft de N. R. Crt., de vraag, die de indieniing van het ont- slag van generaal von Seeckt op de lip- pen brengt. De generaal is de schepper van de weermacbt van het Duitsche rijk na den oorlog. Volgens de oorspronke- lijke bedoeling, zou die uit vrijwilligers ge- vormde weermacbt, de rijkswaarbaariheid, dienen tot hanidhaving van de binnen- lanidsche rust en, in al zijn geledingen en van hoog tot laag, van een nieuwe repu- blikeinschen zuurdeesem doortrokken worden. Er moest gebroken worden met de meer dan honderdjarige tradities van de vroegere Pruisische soldaten-koningen. Al het militaire vertoon, het gestage op- halen van den krijgsroam van oude regi- menten, het sabelgekletter, de vaandel- wijdingen, de militante toespraken zouderi in den Oreus van het verleden verdwij- nen. Van den kant der geallieerden is dikwijls bedenking geopperd aangaande de opredhbheid van het vern-ieuwingspro- ces. In de ingekrompen eenheden van het nieuwe leger leefden, met de nummering. naar zij, op grond van verschillende ver- dac'hte verschijnselen, duchtten, de flradi- ties van de vroegere regiimenten voort, de wantrouwigsten begonnen in de rijks- weer'baariheiid een skelet te zien, waarop din korten tijd ihet vleesch gehecht kon worden voor de herrijzenis van een mieuw leig-er van m.illioenen tot besfcrijdinig van een buitemlandschen vijand. te groot im- mers voor verzekering van de orde in het binnenland. Het zou ons te ver voeren in bijzonder- heden te treden. Wij mogen volstaan met te zeggen, dat de argwaneniden in generaal von Seeckt de veirpersoonlijking van een camouflage-legerstelsel zagen. De organisabie van de rijksweerbaarheid bleef, onder Dr. Gessler, als minister van rijksweerbaarheid (dien het een miniisterie vooritdurend van het andere overnam) onveranderlijk in dezelf" vaste hand van generaal von Seeckt. Zijn positie als „hoofd van het legerbestuur" hebben de nota's der geallieerden herhaaldelijk als aanvalspunt* gebruikt. Frankrijk heeft 1 vele keeren aangedrongen op zijn afzet- i ting, daar Ihet in hem zooveel als den chef van den vroegeren Pruisisdhen generalen j staf zag, die bij het tractaat van Versailles is afgeschaft, maar op bedekte wijze her- leefd scheen. Generaal von Seeckt, en daarmee de vrees voor een militair Duitsehland achter de schermen, dat zich niet richtte naar het beleid van het poli tieke Duiitschland, bleven met dat al. Nu heeft de generaal het ook naar de meening van zijn onmiddellijken chef, minister Gessler, te bont gemaakt. Hij heeft goedgevonden, dat prins W^ilihelm, de thans 20jarige zoon van den vroegeren Kroonprins, eerst alls officier werd inge- deeld bij een eenhaid te Potsdam, waarin de tradities van een feodaal regiment uit den Keizertijd voortleven, en hem ver- volgens op opzianbarende wijze aan de her'fstmanoeuvres van de rijksweerbaar heid in Wurtemberg laten deelnemen. D>e prins zou in een Pruisen, dat konink- rijk was geibleven, eenmaal voor den troon bestemd zijn geweest. Door hem als offi cier bij de republikeinsche rijksweerbaar heid te plaatsen, wekt men den indruk, dat men .dan band tusschen het Hohenzol- lernsche huiis en het rijksleger heeft wil- lan bestendigen. De heele zaak is een gevoelskwesbie, want tegen het feit, dat een Duitsch onderdaan officier van de rijksweerbaarheid wordt en dan aan ma noeuvres deelneamt, kan men moeilijk steekhouldenide bedenkingen opperen. In elk geval heeft minister Gessler den gene raal een lastig kwartierlje bereid en is het gevolg hiervan geweest, dat hij zijn ont- slag heeft ingediend. De beslissing berust bij president Hindenburg, die, meent men, het verzoek om ontslag zal inwilligen, maar zic'h zijn beSlissing nog heeft voor- bahouden. Gessler moet te verstaan ge- geven hebben, dat hij het beleid van von Seeckt niiet tegenover den Rijksdag zal willen verdedigen en dus zou een weige- ring van Hindenburg een ministerieele crisis veroorzaken, welke men moeilijk kan riskeeren, nu het gaat om den zuiver republikeinschen geest van de Duitsche instelliingen, in een tijd waarin de politiiek van Locarno en Thoiry richstnoer is ge- worden. Wanneer von Seeckt metterdaad af- treedt, moet men zich nog altijd afvragen, wat er met prins Wilhelm van Pruisen zal gebeuren, die zoolang hij officier bij de rijksweerbaarheid is, den gevoelens der onverdachte republikeinen aanstoot zal geven. Baldwin heeft aan 't congres van mijn- werkeTS-afgevaardigden, dat Donderdag opnieuw te Londen bijeengekomen is, een ultimatum gesteld. Indien dit het voorstel van de regeering om na idle hervatting van het werik een bij de wet ingest eld hof te aanvaarden, dat de districtsovereenkom- sten zou toetsen, niet aanneemt, wordt dit voorstel herroepen. Voor het oogenblik daargelaten of de stemming over het re- geeringsvoorstel in de districten niet een vertwrongen beeld van den toestand heeft gegeven, had het congres uitkomsten voor zich die zioh met groote meerdebheid tegen het regeering.svoorstel verklaren. Het zou voor de hand liggen, dat het dus te rade werd zich naar de opdracht van de commiittenten te richten en eveneens tot verwerpdng besluit, zelfs al zet Bald win het het mes op de keel. Het ultimatum van Baldwin kan licht den indruk wekken, dat de .regeerina om uit de moeilijkheden met haar ertegen ge- kante conservatieve aanhangers te komen, van het hof af wil. Want het lijkt niet erg begrijpeilijk, waarom hij anders de zaak nog niet wat laat betijen en plotseling zoo'n haast maakt. Als de staking ver- loopt, wordt de hervatting van het werk vanzelf een feit en is daarmee aan de voorwaande die de regeering voor de op- richting van bet hof stelde, voldaan. Nu geeft Baldwin's regeering zich ecli ter aan het verwijt bloot, dat zij meehelpt de mijnwerkers machteloos aan hun werk- gevers over te leveren. De toespraak va.n den aartsbisschop van Canterbury, is een aanwijzing, dat er een groot aantal welmeenende Bngelschen zijn, die er geen vrede mee hebben, de zaak aan het „spel van oeconomdsche krachten" over te laten, zonder dat er een helpe/ide hand tot verzoening wordt uitgestoken. Aan den anderen kant wakkert de regeeriiig met zulk een politick het drijven der ex- tremisten aan, die, naar verluidt, alles op haren en snaren zullen zetten, om de sta king, zelfs al zou zij tot na Kerstmis duren, 'voort te zetten. DE GRIEKSCHE REPUBLIEK KAN DE KINDERSCHOENEN MAAR NIET ONTWASSEN. De Grieksche minister van justitie zal bij de in verband met het proces tegen den voormaligen dictator Pangalos ingestelde commissie van onderzoek den eisch indie- nen, om Pangalos wegens moord te ver- oordeelen. Ter motiveering van dezen eisch wordt aangevoerd, dat de dictator de doadstraf, die hij had ingesteld voor alien, die zich aan verduistering van staatsgelden schuldig maakten op twee personen heeft toegepast met terugwer- kende kracht. Door dezen eisch zou Pan galos zich bij de komende verkiezingen voor het parlement niet kunnen candidaat stellen. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN ENGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ¥1 Abdijsiroop De anti-Venizelistisahe partijleiders hebben er bij den staatspresident Kondoe- riotis en den premier Kondylis wederom op aangedrongen, zoo spoedig mogelijk een zuiver zakenkabinet te vormen en het stelsel der evenredige verkiezingen af te schaffen,. Volgens hen zou een zuiver zakenkabinet een waarborg voor onpar- tijdigheid geven. Kondylis verMaarde, dat indien de lei- ders der politieke partijen mochten beslui- ten, niet aan de verkiezingen deel te laten nemen, hij zidh in tegenstelling met zijn oorspronkelijk voornemen niet zal terug- trekken, doch dat hij dan zal aanlblijven, daar het noodzalkelijk is, om in elk geval uit de huidiige moeilijkheden te geraken Venizelos zelf verklaart zicih in een ma nifest voor de vanning van een coalitiere regeering naar het voorbeeld van Frank rijk. Deze coalitieregeering zou zoo spoe dig mogelijk na de verkiezingen moeten worden gevormd en zij zou gedurende twee jaar het land moeten regeeren, om inzonderheid de economiische kwesties tot oplossing te brengen en het verminderde aanzien van Griekenland in de wereld te herstellen. Venizelos verklaarde zich bereid, in zulk een kabinet zelf de poritefeuille van buitenlandsche zaken te aanvaarden. Aan Kondylis geeft Venizelos in dit manifest den raad aan het stelsel der evenredige verkiezinaen vast te houden. Inmiddels is in Griekenland een krach tige beweging ontstaan, ten doel hebben de Venizelos onverwijld terug te roepen. De anti-Venizelisten gaan hiertegen hef tig te keer en zij beschuldigen Venizelos o.m. er van, dat hij imdertijd 6 monar- chiisten heeft doen tereohfcstellen. DE TOESTAND IN DE HAVEN VAN HAMBURG. De arbeid in de haven is weer normaal hervat. Eenige ongeorganiseerde haven- arbeiders hebben nog getracht de werk- willigen van het werk te houden. Zij had- den geen resultaat. BETOOGING VAN VERMINKTEN. Zondagmiddag is te Brussel een betoo- ging van verminkten gehouden, geen oor- logsverminkten, maar verminkten van den arbeid en van den vrede, zooals ,,Het Laatste Nieuws" het noemt, arbeiders bijv., die in een fabriek een ongeluk heb ben gekregen. De stoet telde 1200 niannen, vrouwen en kinderen, vertegenwoordigers van 50.000 verminkten in de lande. Doel der betooging was om te verkrijgen, dat de uitkeeringen aan de betrokkenen zullen worden verhoogd. BARBERTJE MOET HANGEN? De sooialisten van het Rhone-departe- ment hebben opnieuw tegen het aanblij- ven van Herriot als burgemeester van Lyoin gepro'testeerd. In het protest wordt verklaard, dat Herriot als minister in het kabiniet-Poincare niet meer geschikt is om aan het hoofd van een gemeente te staan, die overwegend socialistisch is. De kwes- tie heeft meer dan lokale beteekenis en is van groot politiek belang, daar het hier gaat om de loyaliteit van de geheele radi- cale partij. Reeds herhaaldelijk hebben de socialisten openlijk verklaard, dat Herriot hun vertrouwen niet meer bezit, en de socialist'i'Sche partij zal Herriot zoo lang bestrijden, tot hij zijn ambt neerlegt. HEEREN'BAAI Sedert 1753 ryper,L tin akhen DE M1JJS WERKERSSTAKI1SG, Op de bijeenkomst der gedelegeerden bleek gisteren te Londen, dat in de dis tricten warf n uitgtbracht 737,000 stemmen tegen en slechts 42,000 stemmen voor de aanneming van de voors'ellen der regeering. Van de bijna 200,000 man, die weer aan het werk zijn gegaan, heeft slechts een zeer klein gedeelte zijn stem kunnen uitbrengen. De gedelegeerden verwierpr-n, na de be- kendmakirg van dit resultaat, de regeerings- voorstellfn met algemeene stemmen. Na eenige ondergeschikte purten van huishoudelpken aard kwam het voorstel van Zuid Wales aan de orde om de veilighf ids- mannen uit de mijnen te roeper en een embargo op alle buitenlandsche steenkool te leggen. Het voorstel wtrd DOg met twee punten uitgebreid, n.l de bijeenroeping van een spec'ale bijeenkomst van het vak- vereenigingscongres en de uitzending van sprekers naar de „zwarte streken" die, waar het werk voor een goed deel hervat is, om daar de delvers opnieuw te be- werken. Om over deze voorstellen groepsgewijze te kunnen beraadslagen werd het congres te half vier een goed half uur geschorst Da de herrpeDirg werd over het uitgebreide voorstel-Zuid Wales gestemd, met het ge volg. dat dit eveneens aangenomen werd met 549,000 tegen 194,000 stemmen. Het congres ging daarna tot vanochtend uitecn. TER NEUZEN, 8 Oct. 1926. TOURNEE LOUIS DE VRIENDT. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal door den heer Louis de Vriendt op zijn doorreis a.s. Zondag een uiitvoe- ring worden gegeven in het Concert- en Bioscoopgebouw alhier. De heer De Vriendt, vroeger verbonden aan den Vlaamischen schouwburg te Gent, is hier geen onbekende. Voor hij zijn wereldreis aanving, trad hij hier enkele malen op in zijn transforinatiie stukken „In drift" en gaf hier de premiere van August". Hij verbaasde daarbij de toeschouwers door de meesterlijike vertolking van verschil lende rollen, die alle verschillende karak- ters en personen uit te beelden gavem. Het thans op te voeren stuk Golgo tha" is blijkens een recensie van de Am- sterdamsche ,,Tijd over de daar gegeven opvoering een spannend volksstuk. Het- geen daar op het gebiied van tooneelspelen door twee menschen, die te zamen 13 rol len (bewonderenswaaindig technisch vlug van omwisselingvervulden, werd te ge- nieten gegeven, reiki boven het middei- matige. Louis de Vriendt is een ras-too- neelspeler, die met een zuiver, echt gevoel en groot vermogen, zonder het er te dik op te leggen, maar geheel van binnen naar buiten spelend, in den geest van Louis Bouwmeester, heel de zaal weet te boeien. Een hem waardige tegenspeelster heeft hij in mevr. Poldi Sorel, wier zuide- lijke itongval misschien in den aanvang een weinig hindert, doch wier sterk talent dit weldra geheel en al doet vergeten. De schrijver is vol bewondering voor de kunst van uitbeelding, zoo snel, zoo af- wisselend achter elkaar, van de meest ver schillende rollen, als de moeder, de doch- ter, den komischen schoenlappexsgezel, een ouden bedelaar, een nachtkelner, een deurwaarder, commissaris, enz. enz., maar bovenal bewondert hij het sterke speel- talent vain Louis de Vriendt en mevr. Sorel. Golgotha" behelst het verhaal van een gevallen meisje, dat, met een mindexwaar- digen man getrouwid, door dezen op het slec'hte pad wordt gedreven, terwiji zij al les lijdt om haar kind een deugdzame op- voeding te geven, en wanneer haar man d't fradht te ve.rhinderen, zij ten einJe NEUZENSCHE COURANT ii irriirwrwniTTirt loigekom mii vanochtend die Abdiitiroop it e«n krachtig wcrkend kruidenmiddel bij bron chitis, influenza, kink- hoest en verkoudheid. Het bevat geen vef- doovende bestanddeelen. Per fleich van 230 gram (ia Voter) 11.50; 550 gram (2.75 ECHTE FRIESCHE 26 cl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1