AL8EMEEN NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KWATlVg.V Dot's KWATTA bDTt e w l aw p. No. 7973. Maandag 4 October 1928. 86e Jaargang. brandstoffen. biwhehlahd. Een vervolging in Thibet. ABONNE MENTSPRIJS Bekendrn&kitig. ,JAV\ REEITN FEUILLETON. Burgemres'er en Wethouders van ZAAMSLAG, zul'en op Maandag 11 October 1926, des voormiddags ten 10 ure, trachten aan te besteden de leveiantie van 15000 K.G. gezeefde Anthraciet en 2000 K.G. Stukkolen franco plaats van bestemming. SH Leveren: Gemeentehuis, Openbare Lagere School Dorp, idem Grooten Huissenspolder en idem Othene. Zaamslag, 1 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOB DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. DE TWEEDE MEMORIE VAN ANTW OVER HET BELGISCHE VERDRAG. Geen nadere ondcrhandeling. Reeds dadelijk in den aanvang deelt de Minister mee in. antwooird dus op de m het af deelingsverslag algemeen uitgespro- ken hoop op nieuwe onderhandelingen met Belgie om te streven voor wegnemmg van de nog groote, en voor talrijke leden onoverkomelijke bezwaren dat tenge- volge van de inmiddels dooir het Belgfeche par'lement verleende goedkeuring van het verdrag in de positie een wijziging is ge- komen. die nadere onderhandelingen uit- sluit. Gelijk bekend, kwam het verdrag m de Belgische Kamer in behandeling in de week, waarin hier te lande het Voorloo- pig Verslag verscheen. Maar ook indien dit niet had plaats gehad, zou de vraag zijn gerezen, of in het denikbeeld der Ka mer had kunmen worden getreden. De be- oogide onderhandelingen zouden trouwens principieel een ander karakter hebben ge had dan die, welke tot het additioneel protocol hebben geleid, en feitelijk op ge- heele of ged'eeltelijke tenietdoeniing van het verdrag zijn gerieht. Onderhandelin gen met zoodanige strekking zouden evenwel bij de behandeling van een ge- sloten verdrag minder gebmikelijk zijn geweest. De Midd. Crt. schrijft over een moqe- lijike verwerping: Een punt udt de Memorie van Ant woord zij reeds dadelijk naar voren ge- bracht. Bij het verschijnen van het tweede at- deelingsverslag over het verdrag met Bel- gie Jieeft daarin vcel aandaclht cjetrokken die medledeeling: ..Daarom d. w. z. omdat zeer vele leden een verwerping zouden betreuren, vanwege de verhouding met Belgie en voorts, oimidat ook Belgie belangrijke tegemoetkomingen voor de goede on- derlinge verhouding over zal hebben daarom wend algemeen de hoop uit- gesproken, dat de regeering, om het verdrag voor de Staten1 Generaal aan- memelijk te maken, met de Belgische Regeering opnieuw in onderhandelin gen zal treden om te streven naar weg- neming van de nog groote en voor tal- Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post J 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling tr. per post 6,60 per jaat Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bi] vooruitbetaling. Dit totad verschljnt iederen Adaanda«., Woen.dag- en VriJdaBavond. INGEZONDEN MEDEDEELrNGEN- Slechts een merk kan't beste zijn Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 36) (Vervolg.) Zonder zich een oogenblik te bedenken gaf Shernington als antwoond een vrije vertaldnig van Nima's woorden. ,,'t Was een soort van uitdaging, dat jij nu aan de beurt was om voor doel te fungeeren. Maar hij schijnt niet bepaald een hoog idee van je moed te hebben en daarom vroeg ihij mij „Dat zal ik hem eens laten zien", was het verwaanide antwoord meteen richt- te Craydon zich op en ging met zijn han- den im ide zakken van zijn lange jas acihter het muurtje staan. Sherrington sloeg hem scherp gad'e. En bij het zien van het zelf-verzbkerde air, waarmee de man stond rond te kijiken, be- greep hij, dat zijn vermoedens niet zonder grand waren. Maar toch wachtte ihij zon der iets te zeggen af, tot Craydon zich met een triomfantelijk gezioht naar hem toe- keeride en spottend vroeg: ..Hoe lang moet dit graoje duren „Net zoolang als je zelf wilt!" gaf hij hem rustig ten antwoord. „Voor het ge- vaar behoef je het niet te laten, dat is niet zoo groot." ,,Even groot als in het geval van je schurtkadhtiigen vrienid Niima-tashi". ver- klaarde Craydon, terwijl hij zich ouhandig achter het muurtje op den grond Met val- len, „en dientengevolge is de vent feite- rij ke leden der Kamer onoverkomelij ke bezwaren. Dit zou kunnen geschieden door een nader protocol, maar beter nog door een gewijzigd traktaat." Die '..algemeene hoop" in zulk een stuk was een hoogst belangrijke aanwijzing voor den Minister van een algemeene stemming. De Minister heeft dan ook in zijn ant woord allereerst die kwestie behandeld en afgewezen. De inmiddels geschiede aanneming van het traktaat door de Belgische Kamer sluit zi. nadere onderhandelingen uit. Maar bovendien kon niet in het den'kbeeld dler Kamer getreden worden omdat in het verslag niet waren aangewezen welke de punten waren waarover een nadere rege- ling de algemeene instemming had; terwijl verschiillende bezwaren tegen de grond- slagen van het verdrag waren gerieht. En vol'gens den Minister zijn onderhande lingen met zoodanige strekking bij de be- hanideling van een gesloten verdrag .min der gebruikelijk", terwijl de regeering re- ikening .zou hebben moeten houden met cfe positie die bij een ruegatieve uitkomst zou zijln ontstaasn. In ihoever het „minder gebruikelijke ook beteekenen moet het „onmogelijke laten we voor het oogenblik rusten. De belangrijke beteekenis van deze verklaxing is, dat er geen uitzicht is op een alsnog in ihet verdrag aan te brengen w ij ziging, zoodat de Kamer er over zal heb ben te beslissen, zooals het verdrag riu luiiidt met het Protocol. Daarmee zijn de kansen op aanneming niet verbetend. We zeggen niet, dat de verwerping vast staat. Daar is nog niets van te zeg gen. We hebben nog onlangs bij het fel bestredien h a nde Is verdrag met Duitsch- land gezien, 'hoe weinig houvast men aan het a fid eeling sverslag heeft voor het wer- kelijke lot van een ontwexp. Maar de mogelijkheid van een verwer ping wondt er -door vergroot. Hoe wondt 'dan de positie? Uit de Mem. van Antw. is ook geble- ken, dat er geen geheime motieven van internatianalen diplomatieken aard ach ter ihet voonstel schuilen. De Minister verklaart daarin uitdrukkedijk, dat slechts een ontkennend antwoord gegeven moet worden op de vraag: of er ook overwe- gingen in het spel zijn, die bezwaarlijk in het openbaar kuninen worden medege- d'eeld. Zelfs de opvatting, dat de inhoud van het verdrag ,,in verlegenheid en druk zou zijn geboren, en dat daarin een ex- ceptie zou kunnen liggen om zich thans daaraan te onttrekken," wordt door den Minister afgewezen, als miskennend den gadacihtengang, die, aan het verdrag en het Neiderlandsc'he standpunt ten grond- sla g ligt. lijik verpliciht me zijn iexcuus te maken, zeg hem .dat maar, compliment van mij." Sherrington bracht de boodschap aan Niima-tashi over. Met een onverschillig gebaar haalde de T'hibetaan zijn breede schouders op. ,,'t Is dien man achter de rotsen evenmin om hem als om mij te doen, begrijpt die arak-ezel dat niet Nu het maisje nog..." Omder Ihet spreken keek hij een paar maal den kant van Janet op. In zijn angst dat Janet Craydon begrijpen zou, waar het om ging, viel Sherrington hem bijna row in de rede. ,,Nee, Nima Niet dat ze weigeren zou." „Natuurlijk niet, broeder zij met haar oogen ,,Maar 't hoeft niet. Kijk maar." Tegelijk met het laatste woord sprong hij van den grand op, ging zoo staan, dat hoofd en schouders boven het muurtje uit- kwamen en Met zich toen weer achterover vallen. Bijna op hetzelfde oogenblik schramide de kogel den bovenkant van het gebeidsmuurtje en zette, over hun hoofden, zijn reiis voort. Nima begon te lachen en riep Sherrington iets toe. De jonge Engelsehman hoorde de woor den, zonder dat idle beteekenis ervan tot hem dooirdrong, zoo was hij met zijn aan- dacht bij Husky Craydon, die dadelijk na het gelukken van de manoeuvre van zijn mededinger met een bleek geziciht en een teleurgestelden, verbeten trek om zijn slappen mond, met zijn rug tegen het muurtje was gaan zitten. Die houding versterkte Sherrington's vermoeden nog meer. Na die laatste proef was het maar al te duidelijk, dat het den schutter tus- schen de rotsen om hem te doen was, dat en Craydon en Nima immuun waren. En Mag en moet nu de mogelijikheid var verwerping met haar gevoigen alleen be- schouwd worden uit een oogpunt van on- ze betrek'kingen met Belgie Volgens de beschouwing van den Mi nister 'in zijn eerste Memorie van Antw. moet er bij verwerping rekening worden gehouden ,,met den terugslag daarvan op de verhouding tusschen Nederland en Belgie en op de orientatie der Belgische politiek", evenals me het effect van die verhouding ten opzichte van de andere bij deze herziening betrokken partijen. Dat zijn dus: Franikrijk en Engeland. Een vraag: gelooft men, dat de Bel gische politiek, die zich sedert den oorlog zeker niet in onze richting heeft georien- teerd, idat wel zal doen als het verdrag wordt aangenomen Of dat Engeland er zich ibijzonder warm over zal maken, wanneer onze Kamer niet geneigd moc'ht blijken aan Belgie de concessdes te geven die in 'het verdrag liggen opgesloten We rneenen beide vragen ontkennend te moeten beantwoorden. We gelooven wel, en verwachten ook, dat na een verwerping in Belgie vee! ont- stemiming zal heerschen.. En we zijn niet zoo optimistisch om te denken, dat men .daar in eigen binnenste zal inkeeren met de vraag, of de houdiag van Belgie ten onze opzichte dadelijik na den oorlog met ide grievende annexa.tie-eischen wellicht de geneigdheiid der Nederlandens om aan Belgie tegemoet te komen, heeft bedorven. Maar zal die ontstemming van zulk ee*n blijvenden aard zijn, dat er geen kans meer is op een nieuwe onderhandeling over een andersluidend verdrag Laten we niet vergeten, dat het al eens gebeurd is, dat een geteekend en door een der partijen reeds in de Kamers aangeno men verdrag, door de andere partij ver- worpen werd. Dat was in 1876 bij het verdrag over de verbreeding van het Kanaal van Ter Neuzen, waarin tevens een regeling van de differentieele spoorwegtarieven voor Ter Neuzen was opgenomen. Ook toen is er een geweldiige oppositie tegen het verdrag ontstaam, maar toen in Belgie, speciaal in Antwerpen, dat zulk een be- voorrechtiug van Ter Neuzen niet wenscbte. Ook toen is dank zij die op positie het reeds door de Ministers ge- teekende, en ter goeidkeuring voorgelegde verdrag tusschentijd's gewijzigd, o.a. door die begunstigiing van Ter Neuzen slechts voor 15 jaar te doen gelden. En hoewel toen de Nederlandsche Kamers het ge wijzigd verdrag hebben goedgekeurd, is het door de Belgische Kamer verworpen Dat gold wel niet een verdrag van den omvang van het nu aanhangige. Maar het was toch een verdrag waarover groote bewegimig gaande was. In Belgie leidde Het is zeker wel merkwaardig, dat in dat verdrag van 1876 de differentieele spoorwegtarieven voor Ter Neuzen wa ren. gieregelld, terwijl nu de Minister in zijn. tweede Mem. van Antw. dit differentieele tarieven een administratieve maatregel der Belgische regeering noemt, die niet in het verdrag thuisibehoort, omdat dit alleen de herz'ieniinig van de scheidingsregeling van 1839 betreft. Was dat verdrag van 1876 inzak-e het Ter Neuzemsdhe kanaal ■niet ook een herziening van een regeling die in het verdrag van 1839 geboren werd? Evengoed als nu de heele regeling inzake het kanaal naar Moerdijk? de verwerping zelfs tot een ministerieele crisis. Heeft men toen ook gezegd: nu is er geen gelegen'heid meer om de onderhan delingen te heropenen Heelemaal niet. Ze zijn eendgen tijd later hervat, en in '79 is een nieuw verdrag aan de goedkeuring der beide volksvertegenwoordigingen voorgelegd, die het toen aannamen. Moeten we dan nu bang zijn voor de gevoigen van een verwerping, zoo zelfs, dat we reeds de kritdek moeten matigen bij de gedachte aan die gevoigen We meenen van niet. De Kamer zal goed doen het verdrag te beoordeelen in zijn gevoi gen voor ons, zonder angst voor hetgeen er zou mogen gebeuren als de Kamer de concessies als te ver gaand, weigert. Een verdrag met Belgie is noodzakelijk, en een herziening van versohillende on- derdeelen van het verdrag van '39 ge- wenscht. We stellen ook hoogen prijis op een goede verstandhouding tot Belgie. Maar de prij® door dit verdrag bepaald, is ons te hoog, en kwetsenid voor ons na- tionaal zelfbewustzijn. HET UISTEKEN VAN DE VLAG OP VERJAARDAGEN VAN HET KONINKLIJK HUIS. Naar die N. R. Crt. ter oore komt. bestaat bij de regeering het aanvankelijk voornemen een algemeenen maatregel van bestuux uit te lokken, waarbij de ge- meentebesturen met de zorg worden be- j last, op verjaardagen van de leden van het Konii.nl lijk Huis de vlag uit te steken. Wij herinneren eraan, dat de gemeente- raad van Goor in Augustus besloten heeft op den verjaardag van de Koninqin niet te vlaggen. Hetzelfde geschiedde reeds eerder' in enkele andere qemeenten, waar de meerderheid van den raad en de burgemeester sociaal-democraten zijn. INTERNATIONALE SAMEN- WERKING. Onlangs is te Geneve door een confe rence van .staatslieden en parlements- leden uit 24 Europeesche staten opgericht een Federation pour 1'Entente euro^een- ne, welke Vrij'dag in een manifest haar doel bekend maakt". Zij wil in Europa het werk der regeeringen voor een betere verstandhouding aanvullen door bij de volken zelf het sol ida ri t eit sbew u st zijn wakker te roepen, opdat het werk van Locarno tot geheel Europa wordt uitge- hreid. De Nederlandsche qroep dezer federa- tie bestaat uit: Mir. Th. Heemskerk, prof. M. W. F. Treub, Dr. J. Th. de Visser, Dr. A. G. B. M. van Ryckevorsel, Dr. E. B. B. F. baron Wittert van Hooqland, W. H. Vliegen en prof. D. van Embden. De Nederlandsche groep heeft een spe- ciale verklaring aan het manifest toeqe- voegd, waarin wordt meegedeeld, dat de federatie voor een betere verstandhou ding in Europa, wier doel is politieke en economische toenadering tot stand te brengen, in Nederland een zeer gunistig ont'haal zal ontmoeten, mits de statuten duidelijk vermelden, dat de federatie in geen enkel opzidht het werk van den Volkenlbond in den weg zal staan en in- tegendeel met den Bond zal samenwerken en dat de actie voor faciliteiten in den in- ternat'ionalen handel en op de Europee sche markten voor industrieele- en land- bouwproducten in gelijke mate groote en kleine mogenidheden ten goede zal komen. als gevolg van die conclusie drong zich de vraag op: ,,Wist Craydon dat? Was zijn zoogenaamde moed van een paar miinuten geieiden .niets dan wat bluf met als j grond het zich veilig weten Bij die ge- daohten voelide hij zich verstrakken van verontwaardiging dat er op hem ge- schoten werd was erg genoeg, maar dat een van zijn reisimaklkers tot zoo iets, tot op zoon' manier zijn haat en jaloezie, be- vredigen in staat was Met harde, koude oogen keek hij Craydon strak aan de Amerikaan verdroeg dien blik niet, hij werd omrustiig, keek eerst den eenen en toen den anderen kant op en vroeg ein- delijk quasi4uchtig, om zich een .hou- ding te geven: ..'Moet die tour de force van daarnet nog eens herhaald worden, Sherrington ,',Neen, niet noodig", gaf Sherrington sarcastisch ten antwoord. ,,Ik ben te weten gekomen wat ik weten wikfe ,,En dat was?" vroeg Janet, met iets heel ernstigs in haar oogen. ,,Toe, ver- tel 't me Mr. Sherrington ik zou 't graag Ben luiid geschreeuw en gelach maakte dat het laatste gedeelte van hetgeen ze zeggen wilde, verloren ging. Het geluid kwam van den kant van het bergpad. Nima-tashi was opgespirongen en schreeuwde, met zijn hand als een roeper voor zijn moinid, iets in het Thibetaansch. Sherrington kroop naar zijn kant toe, keek over het muurtje heen en zag een kara- vaan van zwaar beladen yaks met hun be- geleiders langs het smglle pad naar hem toekomen. Bij het ihooren van N;ma's waarschuwende woorden hield de kara- vaan halt. Op een lcort bevel van den man vooraan, renden drie van de mannen op de rotsgroep af, die de Thibetaan ach ter den gebedsmuur hun ter verduidelij- king van zijn waarschuwing, aangewezen had. Maar toen ze de bewuste plek be- reikt hadden, stonden ze op zulk een on- beholpen manier om zich heen te kijlcen, dat en Sherrington en Nima dadelijk be- grepen: de man is er niet meer. Nima sprang over het muurtje heen en liep in looppas recht op de groep rotsen en hees- ters af; Sherrington volgde een andere taktiek: met zijn blik strak op den heuvel bij den pas. bleef hij staan wachten. Eerst zag hij .niets, maar na een paar minuten ontdekte hij op de met rotsblokken be- zaaide helling achter het Boeddhabeeld. een donkere gedaante. die van rotsblok naar rotsblok sloop. Met een: Hallo Nima klom hij op het muurtje en toen de Thibetaan, die met het drietal vaks- begeleiiders stond af te wachten, opkeek. deelde hij hem door een paar woorden, verdmidelijikt door armgebaren, mee, wat hij ontdekt had. Jammer genoeg, was de man al te ver weg, dan dat vervolgen nog iets zou geven. Terwijl Nima met zijn collega's daarover aan het argumenteeren ging, bleef Sherrington, teleurgesteld. maar ondamks dat, toch gei'nteresseerd, de vlucht van den man, bewonderens- waardiig snel ondanks de groote terrein- moealijkheden, gadeslaan. Opeens voelde hij, dat liiemand hem aan zijn hand'schoe.n troik. Hij keek naar omlaag: Janet Cray don stond vlak bij hem en traohtte zoo zijn aandacht te trekken. Met een: ,,Ja, Miss Craydon, wat is er sprang hij van zijn observatie-post af. ,,Lk wilde u wat vragen. Mr. Sherring ton begon ze aarzelend. ..Zooeven, toen u en Nima en Husky om de beurt recht op NOG EEN SCHENKING VAN DR. VAN AALST. Blijkens een in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hertogeinbosch voorgelezen brief van de Kamer voor West-Friesland te Hoorn, heeft Dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handel Maat- schappij te Amsterdam, het perceel Groote Oosit 55 te Hoorn, waarin hij geboren is, aan genoemde Kamer in eigendom afge- staan. DE WERKVERSCHAFFING IN DEN BIESBOSCH. Men meldt aan de N. R. Crt.: Met de bedijkingswerkzaamheden in den Baeslbosch is het good gesteld. Alles heeft een vlot verloop, hetgeen voor een groot deel verooirzaakt T door de goede arbeiidsprestaties der werkloozen, die meer gepresteerd hebben dan menigeen verwachtte. Vele deskundigen hebben het werk reeds bezooht en bekeken, en zij waren eenparig in hun oordeel, dat het verbazing wekt, dat met behulp van de arbeiidskracht van stadswerkloozen der- gelijk werk is gemaakt en het verkregen reisultaat werd bereikt. Deze omstamdig- heid is echter oorzaak geweest, dat er minder werkloozen noodig waren, dan aanvankelijk werd verondersteld. Beste'k I is reeds gereed en de bestekken III en IV zullen deze maand gereed ko men. Thans is men bezig het wegenplan uit te zetten en men verricht hiervoor de noodige waterpassdngen. Dan komt het zoogenaamd binnenwerk: het ontgrienden en rijp voor cultuur maken van de gron- den. Voor dit werk zal het aantal werk loozen geleidelijk worden opgevoerd tot 5 a 600 man. Deze nieuwe faze zal men binnenkort i nitre den. Met de leiding van dlit werk zal de Nederlandsche Heide- maatschappij worden belast. Deskundigen roemen de kwalitedt van de ingepolderde gronden en vexzekeren, dat hier land van uitste'kende hoedanigheiid is aangiewon- nen. Reeds kwarnen aanvragen binnen om grand in eigendom te verkrijgen. DE HERVATTING VAN HET WERK IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Indien ik eenige kans zeg, om het te winnen door vol te houden, zou ik het jelui giraag zeggen". Aldus het parlementslid Spencer, een van de leiders der mijnwer- kers, in een vergadering van stakers te Hucknall. Vrijdag waren meer dan 200.000 man (met inbegrip van het per- soneel van den bevedligiingsdienstj aan den slag. Dat is een vij'fde, schrijft de N. R. Crt., van Ihet heele aantal. maar deze week zal het tempo waarmee het werk hervat wordt. stellig nog zeer ver- sneld worden. In Lancashire deed welis- waar, terwijl zijn collega Spencer den mannen beduidde, dat er niets anders op zat dan weer in de mijnien af, te dalen, een ander parlementslid Stephen Walsh, de vroegere minister van oorlog, al zijn best om in Lancashire den stroom van tot wer- ken gezinden naar de mijnen te stuiten. Maar geen 8 zouden, volgens de be- ric'hten van de Engelsche avondbladen, naar hem geluisterd hebben. Men weet, dat de districten middeler- wijl bezig zijn, hun meaning te zeggen gingen staan toen zed u dat het was om iets te weten te komen ,,Ja", gaf hij synisch lachend ten ant woord. „Ik wou weten wie van ons het wild was, dat in de tasch van dien jager daar moest verdwijnen." schoten vroeg ze met een stem die even trilde. ,,Ja, 't was dien scherpschutter blijkbaar niet om Nima-taslhi en niet om uw neef te doen." Weer ladhte hij even spottend. met een minachtenden trek om zijn mond. Janet 'keek hem wat onzeker aan. Dan, met iets angstigs in haar oogen, vroeg ze, fluiste- rend: ,,Waaxom zou 't hem alleen om u te doen geweest zijn ,.Ja, waarom herhaalde Sherrington. ,,Dat vand ik ook dat is het gekke er vanbegon Craydon gewichtig. ,,Zoo is het", viel Sherrington hem row in de rede, ,,'t Is zoo gek, dat je het on- gelooflijke gaat gelooven dat je dingen zdet, die je anders nooit gezien zou heb ben." Craydon Met zijn pose van vriendsehap- pelijk gestemden reisgenoot varen en keerde zich haastig af. Janet keek ver- ontrust van den een naar den ander; .ze voelde de vijamdelijke stemming, maar wat de oorzaak er van betreft. verkeerde ze volkomen in het duister. Op dat kritieke oogemblSk bracht Nima-tasihi met zijn ge- wone luiidruchtigheid afleidang. ..Vooruiit, broeder. Van dien bandiet zullen we geen last meer hebben en als we voortmaken, kunnen we voor de ka- ravaan uit relzen. Waar is de muilezel van het meisje 1" (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE CO U RANT —■i 111 1111ii i y iiiia 111 „Enu was'ter werd op u ge~

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1