ALGEMEEN WIEUWS- EW ADVERTEWTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DIENSTPLICHT. I GeeP ze wat hmttoekomt Backiri I No. 7972. Vrijdag 1 October 1925, 66P Jaargang. ABOKKEMEKTSPRIJS: TZ""-"uZ—.'.".ST VfiSj/jS jiSST" BINNENLAND. Een vervolging in Thibet. Een AppeSfaart Bakpoeder ■SVWEJHEDIEl BT i A 33. Keuring van Handvlasserspersoneel. FETJILLETON. DrOel-ker's e pijptabak is Dit blad verschljnt iederen Haandag-, Woensdag- en Vrlldagavond. Uitspraak inzakc vrijstelling. ~ONZE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL. Het is zeker wel voor een ieder "duide- lijk, dat het belang van Nederland bij een goeden gang van zaken in Nederlandsch- Inidie nietgetting is. Het is zeker de mo-eke waard bij het optr-eden van den nieuwen Gourverneur-Generaal dien gang van zaken eens na te gaan. Het door Holland in vro-eger jaren over het Indisdhe eilandenxijk gevoerde beheer was goed. Voor ail het bestuur van den vroegeren Gouverneur-Generaal Van Heutsz 'heeft Nederlanidsdh-I ndie groote voordeelen gebracht. Tij-dens diens be- winid w-erden de grondslagen gelegd noo- dig voor Indie's verdere on-twikkeling. Het Gouvernement volgde toenmaals een verstandige finanoe-ele politiek en de be- lastingen 'waren matig, en hoe de vroegere verstandige politiek van de Indische Re- geering het land tot voordeel heeft ge- kr-ekt,' kan blijken uit de navolgende cij- fers: In 1906 bedroeg de import f 219,4 millioen en de export f 329J/2 millioen; deze bedragen stegen tot resp. f 761,6 en 1148,3 millioen in 1922; in 16 jaren is dns de import en export in Nederlands-ch- Indie meer dan verdiri-edubbe-ld. Van 1906 tot 1920 moest het Gouvernement voor de belhoefte van den geldscimloop f 93 miilioen aan zilveren munt en f 41 millioen aan pasmun-t i-nvoeren. Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 35) (Vervoig.) Een kwtartier trokken ze zwijgend voort, toen-Veranider.de de omgeving weer. De engte lag aahter hen, naakt en ikaal verhieven de grill'ig-gevormde rotsen zich weer aan beide kanten. Sherrington bleef sitaan en keek om ondanks de groote hoogte waarop ze zidh bevonden was Tac-hien-lu verdwenen jui-st wilde hij zich weer om keeren, toen hij tussc'hen de rotsen aan zijn linker'hand iets zag be- weg-en. ,,Een schaap misschien," stelde hij zicihzelf geru-st misschien wat vlug- ger tevreden met dien ui-tleg, dan hij on der andere omstandigheden geweesit zou zijn, omdat hij Janet wilde inhalen, die in- eengedoken op haar muilezel langzaam voortgereden was. Na een meter of vijf- tiig in 1-ooppas had hij zijn doel bereikt, nu had hij weer den tijd om zijn omgeving te bestudeeren. Voor hen uit zag hij een r-oraderling-gev-ormde rots-massa bij het dichterbij komen bleek het een reus- achtige figuur van Boeddlha te zijn, ge- houwen uit een groote rots. Tientallen en fiiental'len jaren moesten er sedert de sohepping van dit kunstwerk voorbijge- gaan zijn de oppervlak-te was ver- weerd, -hier en daar zelfs afgebrokkeld. Voor hen uit werd het pad ve-rsperd door Helaais is de verstandige financieele po litiek van het Indische Gouvernement na 1917 gewijzigd. Niettegenstaande Ne- derlan-dsch-1 niclie door den oorlog sterk profiteerde, daar de prijzen zijner produc- ten sterk o-mhoog gin-gen, toonde het bud get van Indie na 1916 steeds stijgende te- korten. Deze tekorten op den gewonen dienst bedroeg en zelfs f 124.7 millioen en f 122,5 miillioen in de jaren 1920 en 1921. Door deze ruineuze financieele politiek steeg de scihuldenlast van Indie na 1916 met' meer dan f 1 milliard, terwijl de be- volking van Indie, die uit 46 millioen zie- len bestaat, aan belastingen nauwelijks f 5 per hoofd op'brengt en zelfs die op- brengst allleen verkregen kan worden door den belastingdruk tot het uiterste op te voeren. De belastingdruk op de be- volking is na 1905 dan ook verdubbeld e,n trof het meest de Europeesche nijverlheid, landbouw en handel, omdat de Indische bevolking, die 98 uitmaakt van de ge- heele bevolking, practisch geen draag- kracht heeft. De voortdurende geldnood, waarin de Indische Regeering zich be- vond, bradht haar er zelfs toe om op fis- caal gebied de beginselen van recfht en billijkheid over boord te gooien, door in haar fiscale wetgeving in te voeren he: systeeim van uitzonderingsbelastingen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Schoenen vragen meer dan glans alleen. Erdal bevat stoffen, die het leer soepel en ienig houden. Gebruikt Erdal en Uw schoenen F blijven langer Jn conditie. een grooten rotsklomp, de rechterknie van de onder -het li-chaam gekruiste beenen, die, met fragmenten van de rots erom- heen, naar beneden gekomen was. Met een o-mweg ging het om deze nieuwe hindernis heen; maar nauwelijks waren ze voonbij of Sherrington hoo-r-de een gelulid ergens achter zich, alsof er een stuk rots naar omlaag rolde. Hij bleef staan en keek om zidh heen. Maar hoe seherp hij oolk keek, hij zag niets, dat het geluid veroorzaakt kon h ebb en. In de voile overtuiging, dat het een stuk afge- brokkelde ro-tswand' geweest moest zijn, wilde hij zic'h juist omkeeren, toen er plot- seling, missdhien op een paar duim af- stand van zijn hoofd, iets langs hem floot. Hij herkende het eigenaardig suizend-flui- tend geluid van een geweerkogel voor hij het schot hoorde het volgende oogen- blik rende hij, een waarschuwing schreeu- wend, naar Janet Craydon toe. Nima- tashi lag al op zijn knieen; een seconde lang dacht Sherrington, diat 4e kogel doel getr-offen had, maar toen hij even sc'herp toekeek. zag hij tot zijn verlichting, dat de groote Thibetaan op die manier, door snel voo-rtkruipen, een klein, maar solide ge- bouwd mani-muurtje, het zooveelste bo-uwwerk waarin een volger van den grooten B-oeddha zijn. devotie had vast- geleg-d probeerde te bereiken. Craydon- bevond zidh al in Veili-gheid bij het eerste alarm was hij er in loop- pas van do-or g-egaan. Sherrington zag zijn harige muts, juist bo-ven het muurtje uitstdken. Hij be:'cot het goede voorlbeel-d van zijn beide tcchtgenooten te vol gen; zonder een oogenblik te aarzelen trek hij a net van den muilezel en liep met haar voor bepaalde bedrijven. De groot-land- bou-w en -d-e petroleuminidustri-e moesten speciale belaistingen o-p-brengen, waarvan ande-re takken van bedrijf waren vrijge- -stel-d. Bovendien was de rechtspraak in belastingzaken zoo sledht ingericht, dat -de belastingscihuldigen practisch overgele- ver-d waren aan -den will-ekeur der met de inning b-elaste ambtenaren. De'z-e politiek van het Indische Gouver nement -heeft tengevolge gehad, dat de groote v-ooruitgang, waarop wij hienb-oven weiz-en, plaats maakte voor een achteruit- gang. De inlandsche bevolking verax-mde, de zilveren munt stroom-de w-e-er uit haar haniden -tenug in de kassen van de Java- sche Bank. De opbrengsten van de sp-o-or- en tramwegen, van den post- en te'legraafdienst liepen achteruit. Gel-ukki-g he'bben deze verschijnselen aan d-e Re geering onder Gouv.-Gen. Fock de oog-en geopend en er haar toe gebracht om terug te keeren tot haar vroegere ver standige financieele politiek. Men mag sl-ec'h-ts van harte hopen, dat de nieuwe Gouverneur-Generaal eveneen-s deze po litiek op kraclhtige wij.ze zal vo-ortzetten EEN ONDEUGDELIJK SYSTEEM. De „Tel." bevat de volg-ende beschou- wdng van de hand van den luit.-kalonel der Kon. Marechaussee Thomson te Vught, die na 25 jaren actief dienst te hebben gedaan bij het wa-pen der Kon. Marechaussee, en 37 jaren lang officier te zijn g-ewe-est, binnenkort den dienst met pen-sioen zal verlaten. „I-k heb het voorxecht gehad, al-dus kol. Thomson, met alle lag-en der -bevolking, met allerlei v-olkstypen, kennis te kunnen maken. Mijn oord-eel is steeds geweest: Onze soldaat is een gewiillig man. Men krijgt van hem gedaan wat men wil. Hij geeft zich aan die meerderen, welke voor hem g-e-voelen, die met hem medeleven, aan die meerideren, die weten te beseffen, -dat zij hu-n naam, hun succes te danken hebben aan de soldaten. Mens-ch zijn voor alles! Dat is n-oodig! Dan eerst komt ex orde en tuch-t, gegrond op waardeering en toewijdin-g. Is het nu niet diep treurig, dat soldaten bevel krijgen op eig-en makke-rs te vuren? Te h-open is het, da-t zulks ni-et meer zal voorkomen, o-pdat er helaas niet meer sla-cht-offers vallen, mannen van goeden wil. Soldaten op eigen soldaten! Dat sy- steem deugt m. i. niet. Steeds -heb ik het instituut der Mi-litaire politie-troepen af- gekeurd. Reeds v-oor jaren heb ik dit openlijik kenbaar g-emaakt. De soldaat met een wit nest-el op de uniform zal nooit of bij hoog-e ui-tzonide-ring het ver- trouwen genieten van -den tr-oep. Niets is gemakkelijker voor de hoogere leiding om te bevel-en, maar men dii-en-e rekening te ho-uiden met het gevoel „van mensc'h zijn". Daarom steeds herhaald den wen-sc-h; uitbreidii-ng van het wapen der Kon-ink- dijike Marechaussee, een strev-en, steeds tegen-gdhouden door machtspersonen, die acbt-er de schrijftafel zulks m-eenen beter te weten. De marechaussee w-eet kal-m, rustig en b-ezadiigd op te treden, maar als t moet... ook krac-htig. De marechaussee staat meer naast het 1-eger. Hij is -de vaikman, die men gelhoorzaamt, op kalme, rustig e aaniwijizin-gen of flinke bevelen. Eigen belang heeft bij mij niiet voor- gezeten. Trouwens, men (dient in het al- gemeen zijn -eigen belang nooit met schrij- ven tegen vaste begr-ippen van cihefs, zoo hard als haar ho tiding het toeliet uit voorzorg liepen zij bijna dubbel gebo- gen naar het gebeds-muurtje toe. NEGENDE HOOFDSTUK. De geheimzinnige schutter. Nauwelijlks bevond Sherrington zich met Janet Craydon in veiliglheid, of hij besloot in hoofdzaak ter wille van zijn reisgenooten iets te riskeer-en. Voorzich- tig hief hij zijn hoofd op, tot zijn oogen zich op gelij-ke hoogte met den bovenkant van het muurtje bevonden en keek uit. Nergens in de desolate opeenstapeling van rotsen en niets dan rotsenbewoog zich iets het onverwadhte schot kon uit elke r-idhting gekomen zijn. In een behoefte om beter te z-ien hief hij zijn hoofd iets hooger op - er geibeurde niets. Zoo nauw- keurig als zijn bonding het toeliet zocht hij de omgeving af, vooral het hoekige gewirwar van rotsen om het groote Boed- dhabeelid gaf hij een g-oede beurt. Maar hoe hij ook keek, nergens zag hij een s-poor van -den schutter, aan wien ze dit minder aa'ngena-me intermezzo te dan- ken hadden. Zij vieren met den muil ezel n-atuurlijk waren de eenige leven-dc wezen-s in deze verlatenhei-d van rots-en en steenen tot aan het punt wa-ar het door het -half-duister tusschen de kl-oof- wand-en niet langer zicihtbaar was, lag het b erg pad eenzaam en uitg estorven. Sher rington dook weer achter het muurtje weg en keerde zi-ch naar Nima-tashi. Ma*r terwijl hij d'at deed, keek hij lar s den grooten Thibetaan heen, in het ge- zicht van Husky Craydon en het zien van Thanis, nu ik af treed, kan zeker niet m-e-er aan eigen b-elang g-edacht worden, a'ls ik voor luitbreidling van het wapen der Ko- ninklij-ke Marechaussee plei-t, of nog be ter, voof een groote Rijkspolitie, o-n-der den naam bijv. ,,Nationale Gendarmeri:: in alle geval voor opheffing van de Mili- taire Polifcie. Hoew-el jaren bui-ten het eigenlijke le- ger staande, b-esef ik, als oud-infanterie- offi-cieir, v-oiko-men, hoe de geforceer-de marsch-e-n' madeelig kunnen werken. Laat men to-ch heus-ch ni-et vergeten, dat zij, die voor herhalings-oefe-nin-ge-n o-pkomen, in hun burgerleven niet veel me-er liepen. Alles gaat thans per rijwiel naar fabriek, w-erkplaats en kantoor. Men loop-t in deze eeuw niet mee-r, maar vliegt liefiSt per rijwiel, motor en auto, zoo snel mog-elijk langs -den weg. Vandaar, dat die marschen veel moeilijker en veel inspan- nender zijn dan 30 a 40 jaar geleden, toen ik die zelf als officier meemaakte. En wat was die geest toen goe-d in- een com.pagnie, waar met lief de en toewijdinig gedienid wend. De enkele uitvaller werd uitge- lachen en spoedig geholpen am de eer van de compagnie h-oog te houden. M.i. kan zulks nog. Echter dient men volkomen met zijn -mannen mede te leven. Het suc- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. is goedkoop, voedzaam en gezond, mits gebakk. m. HEEREN'BAAi dat gezidht gaf hem n>- rooter schok dan het schot g-e-daan had. Geen spoor van angst was erop te bekennen. De man ziag bleek, dat was waar, m-aar zijn oogen sc-hitterden en zijn gezic-ht verried in elken trek een groote spanning, alsof hij in af- wa-dhting verlkeerde van iets, dat elk oogenblik gebeuren kon. Onwillekeurig !ha-d Sherrington bij het zic-h omdraaien naar Nima zich iets meer opgericht dan moodzakelij-k was. Maar die uitdrukking op het gezicht van Craydon was een waarsc-huwing snel dook hij weer achter het muurtje weg een be- weging, die geen seconde te vroeg kwam. Want terwijl zijn muts verdween, kwam d'e do-ffe slag van den tweeden kogel, die d-en bovenkant van het muurtje raa-kte, erlangs a-fgleed -en fluitend de lucht in- fling. ..Blijf in dekking broeder", lachte Ni.ma- taslhi, ,.die was van heel dichtbij". Sherrington negeerde de waarschu wing. Hij sprong op en keek oyer het muurtje in de rich,ting, waaruit de kogel gekomen was. Tot zijn voldoening zag hij een klein rookwolkje, een wit pluimpje in de stille, ijle lucht, boven een kartelig rotsblo-k geflankeerd met dorre struiken op geringen afstand van het Boedd'ha- beel-d. Vlug -dook hij weer weg en keek om naar Huskey Craydon. Het wat on- benullig gezicht droeg nog dezelfde uit drukking van in spanning afwachten, maar onder Sherrington's critischen blik verschoot de man van kleur als een jon- gen* die op een streek betrapt werd. Het bleed st-eeg hem naar het hoofd, zij i oogen kregen iets schichtigs. Bij het zien van die teekenien van innerlijke onrust ces -is verzek-erd bij oordeel-kundige be velen. (W^ij lazen nog kor't -geleden over den goeden geest -bij het regiment te Har- derwijk). Orde en tuclht kunnen verze- kerd zijn all zijn de tijden ook moeilijker ge worden. Onrechtvaar-dig-e opmerking-en over niet passen-de kleeding, late men achter- wege. Men- zo-rge tijdig voor herstelling en verbetering voor de soldaat moet op- komen. Een inspectie voor dien tijd zou best -overgelaten kunnen worden aan offi- cieren der Koniniklijlke Marechaussee. Dit zou vee-l onaangenaams voorkomen. MATIGHEID. Matigheid is een eige-nschap die in di rect verb-and staat tot het karakter van den menisch, tot zijn geest- en zijn wils- krac'ht. De aanleg tot matighei-d is bij ieder menisch, die ni-et op de e-en of andere wijize erfelijk b-elast is, van zijn geboorte af aanwezig, al krijgt men wel eens den in- druk, dat zuige-lingen tot de onmati-gen be- ho-oren. Van nature is de mensch niet tot uitersten genei-g-d. Vandaar, -dat -de d-o-or- sn-ee-menisch een matig mensch is. Wanm-eer men over matigheid spreekt, dam is men over het algemeen geneigd het eeirst te demken aan matigheid in het gebruiik van alcoholhoudende dranken. To-ch is dat on-logisch. Die evenwiclhtige menisch stedt het zonder verbi-nding van deze beide gedachten, omdat hef niet in hem op-komt onmatig te zijn. Zijn zelfbe- heers-chin-g, zijn staan boven wat men ge- w-o-oinlijik verleid-ing noe-mt, zijn hem vol- d-oende levemsgidisen -die hem t-egen elk gevaa-r van o-nmatigheid beschermen. En vooral d-e matige, die tevens een man van een goede verstamdelij/ke ont wikkeling is, wat men een intellectiueel n-oemt, veribaast er zidh over, dat er goed- w-iJiiige m-edememscihen zijn, die hem v-oor- houden, dat matigheid onvermijdelij-k tot cin-matiigiheiiid moet lei-den. Is dat dan zoo op elk ander gebied d-es levens Leidt matig r-ook-en tot o nima tig r-o-oken, o-nver- mijidelij-k? Vormt de onmatig-e op sexueel gebied niet d-e uitzondering? De menisch die wezenilijk matig is, kent kwam er een verschrikkelijk vermoeden bij Sherrington op, een gedachte zoo af~ sclhuwelijk, dat hij er zich voor schaam-de, dat hij zoo iets kon den-ken. Maar meteen beigreep hij, dat dit niiet het gesc-h-ikte oogenblik was voor scurpules-aankwee- ken. Als -hij toch zulke dinigen dac'ht, deed hij het verstandigst om meteen het waar of niet waar-zijn ervan te toetsen. Snel besloten keerde hij zich tot Nima- tashi. ,,De man met het geweer zit tus schen de rotsen met de boschjes, vlak bij het groote beeld. Nu zou ik een ding willen weten, ben ik h-et of is het een van de anderen op wien hij sdhiiet. Durf jij 't pr-obeeren, Nima Met een eigeniaard'ig gebrom, dat zoo- wel instemmiing, als weigering had kun nen betee'kenen, heesch de Thibetaan zich ove-reind err ging achter het muurtje staan. Een halve minuut lang volhardde hij in die houding met de kan-s ieder oogenblik een kogel in de borst te krijgen. Daarna liet hij zich langzaam in zijn knieen door- zakken en ging zitten. ,,Ik ben de gelukkig-e niet, broederzei hij o.nverschillig. ,,Maar misschien is onze arak-drinlker het wel. Als ge ex hem toe zoudt kunnen brengen, o-m -de proef te nemen Onder het spreken be-keek hij Husky Craydon van het hoofd tot de voeten met iets minachtends in zijn oogen. Craydon zag dien blik. Rood van drift keerde hij zich tot Sherrington en vro-eg op een snauwtoon.: ,.Wat heeft die nikker over me te zeggen?" Wordt v e rvo l-.gd w NEUZENSCHE COURANT De Burgemeester van TEK NEUZEN brengt ter algeraeene kennis, dat uitspraken op aanvragen om vryste"in8 van den dienstplicht, ter secretu iedezer gemeente, voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen deze uitspraak kan binrten tien dagen na den dag van deze bekendraaking in beroep wor- den gekoraen A. door den ingescbrevene wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor- diger B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of door hun wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed z\jn" Het hehoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend by aen Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending, Voor zooveel betreft uitspraken door Gedeputeerde btaten gedaan kan bovendien de Commissaris der Konmgin, binnendenzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 30 September 1926. De Burgemeester voornoemd, i. IIUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be- kend, dat alle Biannelijk jeugdige personen en vrouwen in deze gemeente, die zich willen onder- werpen aan een geneeskundig onderzoek, teneinde bij eventueele goedkeuring het aanstaande seizoen in handvlasserijen werkzaam te zijn, zich op de Gemeente-Secretarie kunnen aanmelden tot uiterlijk 6 October a.s. Ter Neuzen, dtn 30 September 1926. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. e/i; 9 «)edep0 ff een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken 125 gt boter f 0.35 marg 0.15 125 gr. suiker ca. 0.07 3 eieren,.0.18 200 gr. tarwebloem ..ca. 0.17 I pakje Dr. Oetker's Backin 0.07Vs liter melk0.04 750 gr. geschilde appelen ca; 0.18 r 0.86x/v Bertiding: Men roere boter en suikei to! room en voege na elkaar de eierdooiers, he- met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roere men hot stijtgekloptf eiwit door de massa, en vulle er een ingevet* ten springvorm medemen beleggc het deej. met de geschilde in 6 stukken gesneden appe* len, bestrooie het met suiker en bakke het om geveer uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann &- Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijghaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden ECHTE FRIESCHE Sedert 1753

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5