66e Jaargaagr. ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. E. H. Kantoorhouders Een vervolging In Thibet Bats KWATTA Ho 7970 Maandag 27 September 1926 H. Hr Kantoornoiners w yv ngnr*! A?sffct, Bekendmaking. VOLLEMELfcl REEPEN A B 0 N H E M E N T S P R U Sr, SINNENIAND. FETJILLETON. BUITENLAND. mt _,,niien Voor buiten Ter Neuzen tr. per post J 1.80 per 3 maanderr Bij vooruitbetaiing tr per post ti.bC pet jaat w w vr 1 A I iNGEZONDEN MEDEDEELINGEH welke met de inning der abonne- |;4 Vv/A A'"J%~ mentsgelden van de Ter Neuzensche I Courant zijn belast, worden dringend verzocht voor of op 1 October 1926 eene lijst in te zenden met het voil&digs adres van de abonnees. DE UITOEEFSTER. Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor 15 October in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen worden slechts aan- genomen bij vooruitbetaiing. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnements geld over het 3e kwartaal 1926 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 October in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijkde toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. VAN EEN STAKING, DIE NIET D GORGING. Het orgaan van den Ghr. Metaalbe- werikensbond meldit: Door den Alg. Bond werd sedert eeni gen tijd actie gevoerd bij de firma Gebr. De Boer -te Lemmer. De firma gaf ecihter een niet thuis! Een ultimatum wend gesteld. Ook wij hebben aan die werf enkele ledien, en eerst na het stellen van het ulti matum we-rden we met het feit in kennis Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 33) Vervolg.) Daar vonid N-ima-tashi hem een uur voor zonso-pqang, huiverend in den scherp-kouden ochtendwind van de be sneeuw-de bergen. Bij het zien van de eenzame figuur v'lak naast de groote poort bleef de Thibetaan stokstijf staan toen het tot hem do-or- drong wie het was en wat de man vol gens hem daar deed, barstte hij, ver- maakt, in een bulderend lac-hen uit. ..Ho, ho, ho breeder! De rozeknop binnen is-uw vnouw niet, wel? en toch...' ,,En toch sta ik hier in de kou op wacht, om te zorgen, dat haar niets over- komt". De spottende ui-tdrukking in de donke re oogeh trek weg, het gebronsde gezicht werd heel ernstig. ,,Zoo, is dat de'reden: Een onnoodige maatregel, breeder, het m-eisje was veiliig. Maar kom we zul len den dronken dwaas gaan halen, om- dia-t de sterren verbleeken daarna ko-mt zij aan de beurt". Door de nauwe, kronkelige, slecht-rde- kende straiten girtg het nu terug naar de Herb erg der Zeven Bronnen. Waar ze langs kwamen, om de hooipen vuilnis en rotitenden afval heen, wemelde het van mag1 ere, uitgehong-erde honden, die bij hun nadering br<xm mend, maar met den -staart tussclhen de pooten, wegslopen. In het roclk-eit'ig-e zuurriekende vertrek van de Herberg der Zeven Bronnen voniden ze Slechts een merk kan aan de spits staan gesteld en verzocht men onzen leden te adviseeren den arbeid neer te leggen. We hebben hierover vergaderd en be- sloten bij een eventueel conflict niet aan den arbeid te gaan, evenwel den Alg. Bond te verzoeken om medezeggenschap in de eventueel te kom en o-plossing. Dus bij voorkomend geval mee ter conference te gaan. Dit laa'tste werd ingewilligd. Groat was echter onze verwondering, teen we verniamen, dat de staking niet doorging. Wat was daarvan de reden? De werkgever heeft Zaterdags bij de uitbetaling medegedeeld, dat bij een sta king de arbeiders wer-den ontslagen en hun, die w-oningen bewoonden, waarvan de firma eigenaresse was, werd met ac-ht dagen de huur opgezeg-d; zij moesten de woning ontruimen. Deze bedreiging sloeg in. Er werd vergaderd en besloten niet te staken. De staking ginig niet door. Wie was nu die blazende en dreigende werkgever? Een liberaal, een Christelijke of een Kafcholiake werkgever? De heer De Boer is een S. D. A. P.-er. Een, die dus op den Rooden Zondag mee moet demonstreeren achter ,,voor Medez egg enschap Als je dan van 't zijne maar afblijft! HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. De heer Hermans, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Finan- cien de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister, volgens zijn toezeg- ging in de vexgadering der Tweede Ka mer van 29 Jucni 1926 (Handelingen, bldz. 1303) overwogen de billijkheid, dat de herdassificatie van sommige gemeenten bij de jongste herzdening van het Bezoldi- gingsbesluit voor in die gemeente wonen- dle ambtenaren tot gevolg moet hebben een aan de klasseverhooging evenradige verhooging van werkelijk inikomen? Zoo ja, is de Minister 'dan bereid mede te deelen tot welke resultaten die over- weging heeft gel-eld? PRIJSGEVEN VAN RUIM EEN MILLIOEN AAN ZEGELRECHT. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft aan den Minister van Financien de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de Nederlandsche bankiersgroep, die hier te lande de 6 pCt. Belgische Spoorweglee- ning heeft geintroduceerd, voor het beta- len van het zegelrecht den Belgischen frank op zijn werkelijke waarde van on- geveer 7 cent heeft mogen rekenen, ter- wijl tot nu toe steed's het zegelrecht op Belgische stulkken berekend werd volgens de waarde van 0,50 den frank? Kan de Minister, bij bevestigende be- Huslky Crayidon met zijn hoofd in zijn handen op de brits waarop hij den nacht doorgebracht had, zitten. Bij hun binnen- komen keek hij op. Hij zag asch-grauw en zijn groote, uitpuilende, met bloed be- loiopen oogen waren nog rusteloozer en schichtiger dan anders. Met een zekere bravoure trachtte hij Sherrington's minaclhtenden bilk uit te hiouden. maar de poging mislulkte. Om ziidh een bonding te geven begon hij daar na zijn nagels te bekijken. Het volgende oogenblik vergat hij echte-r zijn pose, ver- g,at hij zijn licfhamelijke misere. bij 't h-oo- ren, van d'en toon, waarop Sherrington beval: ,,Sta cup Craydon. We moeten weg" ,.Weg waar naar toe?" ,,Naar Dze-chuvoor het aanbre- ken van den dag moeten we al een eind in de rich ting zijn". ,,Maar O, vervelende kerel, zie je niet, dat ik niet in sltaa.t ben op reis te gaan". ,,Daar kunnen we gieen rekening mee ihouden.. Sta op. Tijd om met kletsen te veriknoeien hebben we ni-et. We moete-n weg „Wou jij mij commandeeren? ]e kunt voor mijn part naar de Waar Sherrington heen mocht loopen werd niet gezegd. Want Nima-taslhi die uit hun toon van spreken en de uitdrukking van hun gezdchit de poirtee van hun woor- den afgeleid had, kwam op een manier, teeikenend voor zijn karakter, tussohen beiden. Hij deed een stap naar de opstan- dige figuuir op de brits toe, g-reep hem bij den kraag van z'n tuniek en trek hem van zijn zitplaats af. Craydon was nu wel ge- dwongen zijn beenen te gabnui'ken, maar nauwelijiks voelde hij den grond onder zij" voeten, of hij werd, ondanks tegenstrib- belen en zidh telkens schrap zetten, diz deur uitgeduwd en voordat hij recht wist antwoording van de eerste vraag, de mo- tieven mededeelen, waarom in dit geval met een vaststaande praktijk is gebroken en waarom de Minister een bedrag van 1.075.000 aan zegelrecht heeft prijs- gegeven? Ligt. het in -de bedoeling van den Minis ter o-m voortaan steed,, het zegelrecht op j buiteniandsche stukken vast te stellen vol- gens de werkelijke waarde? P. T. T.-BEGRC GTING 1927. Verschenen is de begrooting van het P, T. T.-bedrijf voor 1927. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleen-d, dat aang-ezien het bij de samen- stelling dezer begrooting voor den Minis ter van Waterstaat nog geenszins vast- staat, op welke wijze de reorganisatie van -het staatsbedrijf der P. T. T. zich zal voltrekken, en overigens voor 1927, afge- scheiden van de verlaging der posttarie- ven, noch ten aanzien van de ontvangsten nodh ten opzichte van de uitgaven voor- uitzichten bestaan, die zeer belangrijke aifwijking'en van de voor 1926 geraamde beidragen zouden redhtvaardi'gen, de thans aangeboden begrooting een beeld ver- toont, hetwelk met dat der begrooting voor het dienstjaar 1926 zeer veel gelijke- nis veritoont. Inmiddels blij-ft de Minister zijn voile aandacht aan het vraagstuk der algeheele reorganisatie wij den, en kunnen eindbe- slissingen worden tegemoet gezi-en, zoo- dra hij meent de voile verantwoordelijk- he-id daarvoor te kunnen dragon. Bij de samenstelling van deze begroo ting is rekeniing gehouden met de op 1 October 1926 ingaande verlaging van sommige posttarieven. Deze verlaging betreft, zooals bekend: 1. Verlaging van de port der binnen- landsche briefkaarten van 71/- tot 5 cent. 2. Verlaging van de port -der binnen- landsdhe postpaketten met 10 cent per paikket. 3. Verlaging, zoowel voor de brief- postzeniding en als vooir postpaketten van het in het binneniand'sCh verkeer ver schuldigde expreaserech met 10 cent voor elk stuk. 4. Verlaging van de port der brief kaarten in het grensverkeer met Duatsch- land en Belgie van 7j/2 tot 5 cent. 5. Gelijkstelling van de porten der brieven en briefkaarten welke per land- mail naar Nederlandsch-Indie, Suriname of Curasao worden gezonden met de bij verzendi-ng per zeepost voorgenoemde stukken geldende porten, met gelijktijdige verlaging van het port der briefkaarten tot 5 cent. 6. Geliiikstelling van het port der bij abonnement gefrankeerde mieuwsbladen, welke per zeepost naar Nederlandsch- Indie, Suriname of Curasao worden ver- zonden, met het in 't hinnenlandsche ver keer hier te lande voor bij abonnement gefrankeerde nieuwsbladen geldende porr, 7. Verlaging van het recht van verze- kering voor brieven en doosijes met aan- gegeven waarde, welke per lamdmail naar Nederllandscih-Indie, Suriname of Cura sao worden verzond'en, van 10 tot 5 cent per 150 aangegeven waarde. Van de vorenstaande tariefsverlagin- gen wordt een vermind-ering van ontvang sten van f 3,2 millioen per jaar verwacht. wat er gebeurde, schoot hij dwars de binnenplaats over en door een penetrant- stinikenden sfcal heen de straat op. Of, eigienlijk was het geen straat, maar een donlkere, kronkelende steeg, hier en daar zoo mauw, dat hat voor twee personen onmiogelij-k was om naast elkaar te loo-pen. Dilt was voor Nima-tashi edh-ter geen be- zwaar. Hij gaf Craydon zulk een -duw, dJat het katterig-e jongemensoh een eind de steeg invloog en hi-eld toen de gang erin do-or hem, onvenmoeid, op zij.n hielen te trappen. Eenmaal prebeerde Craydon venandering in den niet te dulden toestand te brengen door zic'h, al voortloopende om te keeren en vloekend en tierend een pro test te be"unnen. Sherrington stopte de- monstratief zijn vingers in z'n ooren. Nima-tasbi ecihter, de man van de dras- tiscihe maatregelen, legde het slacihtoffer met een zwaai van zijn langen arm een groote ongewasschen hand op den mond en maakte zo-o een einde aan alle pro test eeren. Na e-en twintiig minuten gaans wees Nima hun een open opglooiend stuk land, ingesloten door beirgen, aan den westelij- ken ran-d van de stad. Na eenigie in- structies voor Sherring-ton, welke in ho'ofdzaak hierop neerkwamen, dat de beide miannen daar moesten waahten en onidter ge-en voorwaard'e zich van die pl-ek moohten verwijderen, ging de Thibetaan terug. Sherrington keek oplettend om ziclh heen; Craydon liet zidh op een rets- blok neervallen en bleef daar, in neer- slachtige houding, met zijn hoofd in zijn handen, zitten. Op geen tien meter afstands draaide een gebedseylindier, door water in bewe- ging gebracht, krakend en piepend om en om; boven de heuvels in het Wes-ten, fel citroengeel in een strakke lei-blauwe luciht, fonkelde nog hier en daar een ster. Beneden hen in het dal lag Tacihiendu, Het ligt in de bedoeling, om, zoo-dra de bedrijfsuitkomsten, in verband met de be- hoeften der sdhaibkiist zulks t-oe'laten, zoo mogellijk nog in 1927 tot verdere tariefs- veriaging lover te gaan. De ontvangsten voor de drie diensten poterijen, telegrafie en telefonie waren voor 1926 in totaal geraamd op 76.927.950, en vcor 1927 zijn zij qe- raamd op f 74.391.200. De raming voor 1927 blijft derthalv-e met e-en bedrag van 2.536.750 beneden die van 1926. Minder is geraamd de ontvangsten van de poste- rijen met f 3.785.300; meer is geraamd de ontvangsten der telegrafie met f 359.400 en die der telefonie met f 1.087.150. De 'Ontvangsten van den postdheque en yiredienst over 1925 bedroegen rend f 614.000. Bij een ontwikkeling van den dienst, zooals deze zich in het eerste half- jaar van 1926 afteekent, is een raming voor 1927 ad 676.100, ongetwijfeld aan ■den veiligen kant. DE TYPHUS TE BREDA. Men schrijft uit Breda: De bron van de uithreiding der typhus- gievallen aflhier moet naar ons van ter zake kundige medische zijde werd verze- kerd, zoo goed als zeker in het besmette water der rivier de Mark liggen. Het bed vanveen der eerste patienten is in de Mark geworpen, waandoor het water zou be- smet zijn. Wij hebben onzen zegsman ook nader-e inlichtingen gevraag-d omtrent d-e moge- lijkheid eenex eventuee|le ontsmetting van het water. Zooals ook de gezondheids- commiissie alhier mededeelde zijn daaraan zeer groote moeilijkheden, groote kosten en alhaast onoverkomelijke bezwaren ver- bonden. Gaat men bijvoorbeeld de rivier o-ntsmetten met petroleum, dan zal het vee in de weide verstoken zijn van drinkwa- ter. Het water te ontsmetten met een kleurstof zou voorts tot groote kosten lei- den. Men tracht tot heden do-or allerlei voorzorgsmaatreg-elen de ziekte zooveel mogelijk te stuiten. En het is van het grootste belang, dat het publiek trouw de strenge maatregelen, die door de autori- teiten gen omen wo-rden, opvolgt. De be- strijiding wordt 'ecthter nog te moeielijker, omdat nog dezer dagen een geval (n.l. dat van een kapitein van een vrachtb-o-ot die uit Leeuward-en kwam) hier te Breda geimporteerd is. Vender vernemen wij, dat buiten de officieel opgegeven nog meer gevallen voorikomen, gevallen die men aanvan- kelijk geheim houdt. Ook doen zich ver- sclhillende gevallen der liChtere paratyphus voor. De toestand (h-oewel niet alarmeerend) wordt als vrij ernstig* gekenschetst. DE TOESTAND. Ons pessimisme ten aanizien van de ver- wachting, dat overeenstemming in het conflict bij de Engelsche kolenmijnen op til was, is sclhrijft de N. R. Crt., gerecht- vaardigd gebleken. Za ter dag heeft Baldwin in een brief aan het bestuur van de mijnw-erkers mede gedeeld, dat hij zidh op grond van de een slapend-e stad in gnauwe oahtend- schem-ering, maar van den anderen kant, van het Westen droeg de fel-koude berg- wind welluiidend'e klanken mee, het zin- gen van de lama's uit het klooster, een paar h-o-nderd meter vender de bergen in. Opeens hief Craydon het hoofd op en keek om zi'dh heen. Bij het zien van de snelstroomende rivier, beneden hem luis- terde hij even, toen stond hij op en ke-erde zic'h met een nijdiig gezidht naar Sherring ton. ,,Wat heeft dit belachelijke gedoe te beduiden?" begon hij op minachtend- airroganten toon toen ineens verwoed „Hioe heeft die kerel me op zoo'n infame manier durven behandelen?" Maar Sherrington was niet in een stem ming om een dergelijik optreden te dulden van een man dien hij uit den grond van zijn hart verac'htte; daarom gaf, hij .kortaf antwoord. „Je eigen sahuld - je hebt het ver- diiend. Dank zij jouw stommiilteit, moeten we, voor dag en dauw als een stel boeven uit Tachiem-lu wegtrekken ,,iViijn stommiteit?" viel Craydon hem op verontwaardigden toon in de rede... „Wat „Ja, jouw stommiteit. Hoe kun je nog vragen wat! Jij weet evengoed als ik, dat Nima-tashi je gdsteren stomdronken in de Zeven Bronnen teruggebracht heeft. Je schijnit er zonderling-e vriienden op na te hou'den, een kerel die luistervink speelt en die daarom van Nima-tashi bijna een pak op z'n broe'k gehad heeft. Natuurlijk kemt hij Engelsch en natuurlijk ben jij aan het uit de school iklappen gewee3t .Neen op mijm wioord van eer!" ,,Ocih, jouw woord van eer! Ni-ma-tashi heeft het zelf gehoord, dat de vent En gelsch spraik en wat jij gezegd hebt ,,Wat ik gezegd heb?" Het slappe ver- loopen gezicht van Craydon werd nog voorstellen, die het voor een regeling ge- daan had, niet gerechtvaardagd achtte een conferentie van de drie partijen bijeen te roepen. En tegelijk is bekend gewor- den, dat de mijnwerkersleiders, bij n hand- having van den zevenuurswerkdag, voor- loopig genoegen wilden nemen met een loonschaal, die niet lager zou zijn dan die, wel'ke bij de regeling van 1921 is aange- nomen. De eigenaars moeten de regeering, on- derhands hebben ingelicht, dat zij op zulk een basis niet aan een drie-partijen-con- ferentie wilden dee-lnemen, want de Lon- densche avoud'bladen gaven het volgende standpunt der eigenaars ertegenover weer: ,,Het is niet mogelijk -de regeling van 1921, welke een vermindering van het loon voor een zevenuurs-wer'kdag meebrengt, opnieuw automatisch in wer- king te stellen. De oeconomische toestand van de mijnnijverheid is niet dezelf-de als toen die regeling van kradht wer-d. Ver- der was die regeling gegrond op den zevenuiurs-werkdag en er zijn nauwelijks districten, waar thans o-p zulke (loons)- voorwaarden een zevenuurs-werkdag mo gelijk zou zijn. De toepassing van de re geling van 1921 zou tevens nationale on- derhandelingen meebrengen, en de eige naars zijn ni-et van plan daarin toe te stemmen". De kern van het verschil tusschen de twee partijen is hiermee aangegeven. De eigenaars blijven verlenging van den zevenuurs-werkdag noodzakelijk achten met regeling van het loon districtsgewijs, wat in vele gevallen een loonsverbetering mogelijk maakt; de mijnw-erkers eischen handhaving van den zevenuurs-werkdag met als concessie van h-un kant een vo-or- lo-opige verlaging van het loon met tien percent tot nadere vaststelling van een nationale over-eenkomst over de loon schaal en de verwez-enlijking van de reor ganisatie der industrie, volgens de beslis- sing van een centraal arbitrage-lichaam, aan welke beslissing d-e eigenaars zich ■zouden moeten on-derwerpen. Er zijn nu al zoovele vredespoqingen beproefd, dat het -emit ga-at zien, of de s-trijd tot het -biittere einde uitgevochten zal worden, waarbij de eigenaars de kans krijgen hun -tegenstanders te dwingen tot aanvaarding van de voorwaarden, die zij voor de districten afzonderlijk aanbieden. Dit is geen gunstig vooruitzicht voor het vestigen van een duurzamen industri-eelen vrede en als de regeering meent dit te moeten laten begaan, zal zij er van de o-o- positie in het parlement heel wat over te hooren krijgen. M-e-n weet intusschen, dat haar eigen- partij, ondanks Churchill's aanvankelijke be-dreiging met tusschen- k-omst tegen de eigenaars. zulk een t-us- schenkomst niet zou gedoogen, ir.d-ien zij dwangmaatregelen tegen de mijneigenaars zo-u inslulten. De heel-e geschieden-is van het bele-i-d der regeering in het groote I conflict, eerst het o-ngelulkkige su'bs-'die uit de sch-atkist, vervolgens het sterilisee- 1 ren van het verslag van de kolencommis- 1 s-ie en laa-tstelijik vage dreigementen met wettelijke tusschenkomst, die niet ernstig gemeend schijnen kan haar prestige geen goed gedaan hebben. Haar meer- derheid in het Lagerhuis is echter nog ail tijd zoo s-terk, dat haar "olitieke leven daar geen gevaar van te duch-ten heeft. grauwer van tint„Ik... Ik heb niets gezegd ,,Nee!" ,,Nee ten-minste n-iets dat kwaad kon?" Kerel ,je was stomdronken! Hoe kun je p'Osi'ti-ef weten wat je gezegd hebt? Je weet wel, als de wij-n is in den man ..Maa-rmaar ,,Je b-ent zelfs in je slaap aan het pratan g ewe est. Je zed Bij het zien van het gezicht voor hem verga-t Sherrington zijn z-in af te m-ake.n. Al het bloed leek erui-t weggevlo-eid, zelfs -de lippen waren wiit en de oog-en, de met bl-oed bel-oopen don-kere oogen, waren b-ol en gla-zig, alsof de man in do-osangst ver- -ke-erde. Bij het zien van dii-e oogen be- greep Sherrington al-les. De man was bang, doodsbang voor wat hij in zijn slaap verraden had. En terwijl Sherrington zich nog ston-d af te vragen, wait hij op zijn kerfstok kon hebben, vroeg Craydon, met zijn o-og-en sdhichtig een anderen kant uit met een eigenaardi-ge, onvaste stem: „Wat helb ik gezegd?" ,,0 niet veel en niets bijzond-ers. Ik ge- loof dat je het over je ndchtje had. Je zei telkens: Ze wil nietze wil ni-et maar .Anders niet?" vroeg Craydon, terwijl zijn g-ezicht zich in opluch-ting on-t-s-pande. ,,je deed net, of ik ik weet ni-et wat ge zegd hadBen je er zeker van. dat dat alle® is?" ,Ja, hoor, heel zeker", gaf Sherrington o-p minadhtenden toon ten antwoord toen keek hij Craydon opeens scherp aan en vroeg: ..VVaaram keekjezooeven zoo... zoo angstig? Was je bang, dat je wat verra-den had-t?" (Wordt vervolgd.) MBHW T 1 miMMMilWi NEUZENSCHE URANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat vanaf heden gedurende DRIE naanden op de gemeente-seeretarie voor een ieder is ter lezing nedergelegd de door hen afgekondigde »Wijziging der verordening op het Bouwen, Sloopen enz. in de gemeente Ter Neuzen", welke wijziging in afsehrift. tegen hetaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Ter Neuzen, den 27 Sept. 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secrataris. - -- vr.vTiw.ee/7susuami

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1