SURGERLIJKEN STAND. dit verband wijzen op de aan Onze Vennoot- sohap door Gedleputeerde Staten verleeode con cessie voor stroomlevering voor geheel Zee- land. Deze concessie is ons verleend op grond van de Electxiciteitsverordening voor Zeeland, volgens welke verordening indertijd alle ge- meentebesturen gehoord zijn. Wij maken er U daarom attent op, dat wij ons niet zullen inla- ten over voorwaarden de stroomlevering be- treffemde. Het gaat bij onze aanvraag enkel en alleen over onze voorwaarden voor de electrische lei- dingen. De voorwaarden welke U op uw ver- zoek op 27 Nov. '23 werden toegezonden zijn ook alleen op die basis gesteld". Zie, mijnheer de Vaorzitter, uit al dat ge- scbrijf blijkt tooh wel duidelijk, dat de P. Z. E. M. op 8 en 25 Oct. en 13 en 15 Nov. wel wist vol gens deze brieven en besprekingen, dat het ging ©m een door haarzelf verzooht recht tot het aanleggen van leidingen en het stroom leveren aan de ingezetenen volgens voorwaar den der gemeente. Op de indiening op 27 Nov. '23 van de con- cept-vergunning is op den 20 December een onderhoud van Burgemeester en Wethouders met de P. Z. E. M. gevolgd, waarop op 22 Dec. '23 de P. Z. E. M. een concept-stroomleverings- contract he eft ingediend. Hierdoor is onher- roepelijk het bewijs geleverd, dat de P. Z. E. M. herhaalde malen em het recht van stroomleve ring heeft gevraagd. Uitdrukkelijk wijs ik er nog eens op, dat de bevoegdheid van het be- stuur der Provinoie en van de gemeente is vastgesteld in de Grondwet en niemand zijn eigen reohter mag zijn. Daairom maken alile ultimatums en dredgementen van Gedeputeer de Staten hun onmogelijke houding nog onmo- gelijker. Het zijn woorden zonder beteekenis en inhoud en om hun intolerabele bonding diende de gemeente slechts een kort en bondig antwoord te geven, n.l.: Probeer eens zonder concessie ons stroom te leveren in onze ge meente. Wij zullen dit u alsdan weten te belet- ten door inroeping van interventie van de Re- geering! Mijnheer de Voorzitter! Er is geen logica te vimden in de geheele electriciteitskwestie, zoo- min aan de zijde van Gedeputeerde Staten als de P. Z. E. M. Immers eerst vraagt de P. Z. E. M. om concessie, vervolgens om de voor waarden te mogen kennen en ten slotte geeft zij te kennen, dat zij reeds de gevraagde con cessie bezit en zich derhalve niet op de voor waarden zail inlaten. De logica ontbreekt, de grootste tegenstrijdigheden met de meest on- logische gevolgtrekkingen vindt men er voor in de plaats en dat alles paart zich aan een machtsmisbruik, dat men wel in Italie of in Rusland zou verwachten. Er past den raad dan ook niets dan een vlammend protest! De heer Oggel verklaarde nog onlangs er niet veel meer voor te voelen met hangende pootjes bij de P. Z. E. M. te komen. Welnu heeren! Laat het dan genoeg zijn en ons eens een anderen weg inslaan, Toon in plaats van die hangende pootjes eens een krachtige Zeeuwsche vuist. Door een lid van deze vergadering is nog niet j lang geleden verklaard, dat er, na al het ge- j beurde, wel een onaangename kant inzat om met die P. Z. E. M. in zee te gaan, maar moest toch vragen. of er geen grooter gevaar zou ant- j staan als men met een partieulier of met een andere vennootschap in zee zou gaan. Het bepalen tot BeoostenJblij en, Kijkuit, doch antwoord kan niet anders zijn dan: Neen, want erger dan, met de P. Z E. kan het onimogelijk. Tegenover een andere partieuliere ondemeiminig of vennootschap hebben wij nog concessievoorwaarden, terwijl wij tegenover die P. Z. E. M. geiheel maohteloos staan. Deze meet PB tenslotte de gemeente maar rui'neeren en daar- bewoners der buitenwijken dezelfden prijs voor om is het oogenlblik voor interventie van de be electriciteit moeten betalen als de afnemers gaan bij de Kroonr, dat hoewel de raad in het gelij'k gesteld werd ook op niets uithep, later heeft de taad garantie widen stellen en dacht men, dat de kwestie opgelost was, doch nu is het weer anders geloopen. Burgemeasber en Vvebhouders stellen zooeven voor bet garantie- contract van (jedeputeer.de Staten niet te aan- vaarden, maar geven thans als bun voornemen te kennen vergunning te zullen verleenen. De VOORZITTER merikt op, dat nurge- meester en Wethouiders toch niet konden voor- uitioopen op het besiiuit van den raad De heer OGGEL wijet er op, dat de heer 't Gilde blijkenis zijn rede de zaak zelf niet goed snapt. De eerste viaag die in deze ver gadering moest beantwoord word en was dm van Gedeputeerde Staten, of de raad de voor- waiaraan van dat college alsnog wilde aanvaar- den. Er moest eerst besliist worden omtrent punt 7 der agenda, eer punt 8 kon besproken worden. Venonderstelt eens, dat de raad het voorstel van Burgemeester en Wethouders ver- worpen bad en met de heeren J. de Feijter en Weijms had gesitemd voor aanneming van het contract, dan had alles een andere wending ge- kregen. Het voorstel omtrent punt 7 en de inededeeliing over punt 8 zijn daarom in het ge heel geen bewijzen voor onbeslistheid bij Bur gemeester en Wethouders. De zooeven geval- len beslissang wordt door hem beisehouwd als een eindibeslissing van den raad. Hij geeft voorts te kennen, dat er bij hem geen kwestie is van met hangende pootjes terug te komen bij de P. Z. E. M. Er is gedaan wat gedaan kon woiden om een andere oplossing te ver- krijgen, maar als men niet verder kan moat men het wel opgeven; alle andere middelen zijn thans uitgeput. Blijkens de op verschillende tijdstappen ge- nomen besiuiten is de raad overtuigd, dat er bij de ingezetenen behoefte bestaat aan elec trische stroom, welnu, laat men dan thans ver gunning geven en zegigen tot de P. Z. E. M. Maar dan wil ik dit wel zeggen, dat van de ge heele reohtskracht van de P. Z. E. M. nog niets gebleken is. Het is wel opmerkelijk, dat juist de heeren Weijns en Oggel er zoo voor blijken te zijn om de vergunning te geven, terwijl zij toch weten, dat het dan nog wel 25 jaar zal duren eer de buitenwijken zullen worden aan- gesloten,, want men kan overtuigd zijn, dat in- dien de vergunning zonder meer wordt ver leemd1 wij pas aan het begin van de ellende zul len staan. Ik geef om heel die verordening niet zooveel, omidat deze door de belanghebbenden, hier dus Gedeputeerde Staten, zelf is opgemaakt, zoo- Lang van den rechtsgrond van deze verordening nog niets is gebleken. Deze bepaling is voor mij waardeLoos omdat zij strijdig is met de Grondwet, want niemand mag zijn eigen rech- ter zijn. Nog dient opgemerkt te worden, dat artikel 8 van de verordening op de stroomlevering voor de P. Z. E. M. buitengewoon gevaarlijk is, want volgens de laatste zinsnede staat er let- terlijk, dat de P. Z. E. M. verplicht is zich schriftelijk te verbinden alle schaden te ver- goeden, die voor de gemeente mochten ont- staan. Dus indien door het plaatsen van de electri- cite'itswerken de gemeente schade lijdt, b.v. de gasfabriek minder gas kan afleveren, moet de P. Z. E. M. dit vergoeden. De heer WEIJNS gelooft niet, dat de be- doelde zinsnede hierop van toepassimg is. De heer 't GILDE: J a, zeker is artikel 8 van bedoekle verordening hierop van toepas- sing. De VOORZITTER merkt op, dat volgens ar tikel 70 van het Reglement op de Wegen en Voeipaden Burgemeester en Wethouders de raad moet hooren. Over bijkomistige omstan- dighedein hebben wij ons thans niet uit te spreken. De heer WEIJNS komt op tegen de beschul- ga je gang. Laat on,s nu niet langer de zaak diging van den heer 't Gilde als zouden hij en tegenhouden, doch het belang van de in-gezete- a d'an heer Oggel niets gevoelen voor de bewo- nen diemem, dat vordert dat het aanleggen ners van de buitenwijken.. Integendeel, juist om voortgang kan heibben. net gevaar af te wenden, dat een gedeelte der De heer DIELEMAN is het niet eens met de buitenwijken van electriciteit zouden vensto- heeren Vv eijns en Oggel, als zij het laten voor- ken blijven, waarvoor veel kans zou zijn als wij komen alsof het belang der gemeente alleen bezwarende bepalingen aan de vergunning zou worden gediemd als nu aan de P. Z. E. M. gaan toevoegen, doet ons het voorstel van Bur- vergunning wordt verleend voor het leggen gemeester en Wethouders steunen. Als de heer t Gilde eerlijik is, zal hij moeten bevestigen, dat spreker juist was voor het geven, van ga rantie om te voorkomen, dat de P. Z. E. M. wordt verleend voor het van kabels. Men kan daarover toch ook een andere meaning hebben. Hij is het er ook over eens dat, als de vergunning verleend wordt, er van de voorziening buiten de kom niet veel te- recht zal komen. Indien de voorziening van wege de gemeente had plaats gehad zouden alleen een undformen prijs van 45 cent per K alleen de vette brokken zou nemen en de rest genomen werd, wij er voor moeten zorgen, dat de voorwaarden waaronder electriciteit zal I worden geleverd, zoo gunstig mogelijk zijn, want anders zitten wij later voor het feit, dat wij later voor een Kilowattuur een flinlken prijs Regeerimg aangebroken Ik verwacht nu eens steun van hun die altijd vastgehouden he-bben aan het baas in eigen huis en de electrificatie voor de geheele ge meente, maar ben de meening toegedaan, dat het eenige middel tenslotte zal zijn zelfopwek- kin.g van den stroom. Burgemeester en Wethouders, indien werke- de koim veel en veel te duur te zijn. zou laten liggen. De heer 't GILDE: Dus het begimsel van baas in eigen huis, wilt U prijs geven? W. U. betaald hebben. Maar als de P. Z. E. M. j De heer WEIJNS: Dat kan niet anders, het het doet, zou het wel kunnen zijn, dat sommi- i is het eenige middel om iets te bereiken. gen 55 of 60 cent moeten betalen. j De VOORZITTER vraagt o"f een der leden Verder geloof ik tooh, dat wanneer het aan- een nader voorstel willen doen. De heer ROSTER zegt, dat over de electri- citeits-kwestie te Axel zeer veel is gesrproker j en geschreven en acht het het beste, dat zoo i vlug mogelijk tot een oploissimg wordt geko- i men. Ofschoon hij zelf buiten de kom der gc- zullen moeten betalen. Overigens juich ik het j meente woont, acht hij de offers, die de P. Z. toe dat alleen zij voor de electriciteit zullen E. M. vroeg, te groot voor d'e gemeente em zal moeten betalen die afneimer daarvan zijn. thans gaarne zijn stem geven aan bet voorstel Wat het bezwaar betreft, dat de buitenwijken 5 van Burgemeester en Wethouders om de P. Z. niet zouden worden aangesloten, zou dit zich j E. M. de verlangde vergunning te geven. Ver- sohillemde bewoners zitten te hunkeren naar indien inderdaad zou blijken, dat aklaar een electiiiciteit en om hen tegemoet te komie-n wil flinke afname van electriciteit zou zijn, zal 1 hij, hoe groot voorstamder hij ook :s van elec- de P. Z. E. M. deze aansluitingen wel voor haar trifioatie der geheele gemeente, zijn eigen eigen risico nemen. voorstel er voor opofferen. De VOORZITTER: Dus U zou in de ver- 1 De heer KRUIJSSE merkt op, dat de heele gunning wensohen te zien opgenomen, dat de I kwestie waarover het hier gaat, is dat Burge- meester en Wethouiders de raad eerst moeten 3 hooren, doch de eindibeslissing berust bij Bur- gemeester en Wethouders. Waar nu dit college op het standpunt staat, dat deze vergunning moet worden verleend, a.oht sipreker het best; in de kom. De heer DIELEMANDat is te zeggen in tweede insta.ntie, dus wanneer de vergunning lijk zijnde voor aigeheele electrificatie van den gemeente, hadden m.i. den eemig overlblijven- den weg moeten aanbevelen: een beroep op de Kroon voor zelfopwekking van den stroom. Het offer van 230.000 is door de P. Z. E. M. ten slotte versmaad, het gemeentebestuur ont- vamgrt ultimatum op ultimatum, bedreig.ingen zou worden verleend dan zou ik dit er in willen dat de raad zich in deze uitspreekt, dan kun- mstliaggien opdat niemanid meer dan, 45 cent nen Burgemeester en Wethouders hiermede zou behoeven te betalen per K. W., want an- j reikeninig houden.. Hij stelt daarom de volgende dors zou het blijken voor do bewoners buiten 1 rustle voor: ,,De raiad der gemeente Axel, in openbare i vergadering op heden, 31 Augustus 1926, I bijeen, De heer OGGEL is van meening, dat een be paling omtrent den ,stroomprij,s niet noodig is, want zoodra de P. Z. E. M. hier electriciteit gaat leveren wordt zij concurrent van de gas fabriek en zal zij er zelf wel voor zorgen, dat zij de stroom zoo goedkoop mogelijk zal leve ren. Met het vaststellen der prijzen heeft de en verwijten, en dan moet Axel na alle ellende raad niets te maken en bovendien als de elec- vain jaren her nog te slikken, krijgen, dat als dan de verantwoordelijkheid op onzen raad zal rusten als de electrificatie niet plaats heeft zocals thans in bedoeling ligt. Wel, mijnheer de Voorzitter! het is de bedoeling de vette triciteit te duur is dan nemen toch vanzelf de menschen gas, waaibij nog komt dat, wanneer wij iets over den prijs zouden bepalen, het er op neer zou komen, dat wij zelf het verbruik' van gas ginigen tegenwerken. Het beste is, dat brokken te nemen, daarom het versmaden van wij de P. Z. E. M. de vrije hand laten hoe zij ons offer, doch dat kan en mag onze bedoeling - - niet zijn en willen wij daarom ndet de verant- woording dragen, maar moeten deze werpen op Gedeputeerde Staten en niemand anders, Het is een hoon, mijnheer de Voorzitter, een ongekenden hoon, te schrijven in den trant van Ged. Staten op de wijize waarop zij op grond van artikel 70e, van het wegreiglement de ge meente aan schrijven (zie schrijven). Hoe lang wachtem wij al op onze vergunning op grond van dat artikel tot het leggen van de buizen naar Spui. Reeds 7 maanden naar ik haar exploitable regelen wil. Integendeel laat zij maar zoo duur mogelijk leveren, des te beter is dit voor onze gasfabriek. De heer DIELEMAN meent, dat het die- nen van de belaragen der ingezetenen mede- brengt, dat er gewaakt wordt, dat de prijzen voor de afname van electriciteit niet te hoog worden. Voor een concurrence tegen de gas fabriek behoeft men werkelijk niet te vreezen, want als de bewoners van de buitenwijken gas kunmem afnemen, zal het gas zich zelf wel aan- bevelen. Missohien is al dat dreigen met ver- !T!Le" .1^! Ta."/lS antwoordelijkheid enz., wel bangmakerij. Dit neemt echter niet weg, datim'sommige gemeen- in ons eigen gemeente. Een concessie voor de gaslevering hebben we niet noodig Goddank, maar wij moeten toch steeds nog wachten op de vergunning om de gaspijp in den provin cial en weg Axel'Ter Neuzen te leggen. Het wordt tijd daarom, dat aan dat heele stelsel ten de menschen veel te veel moeten betalen voor electriciteit, en daarom zou 't hoogst ge- wenischt zijn, dat, wanneer het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd aangeno wilieVevnr 'n-TrW in, j men' ('e voorwaarden omtrent den stroom- willekeur m Middelburg eens een emde lvrH 1a010.0T1 komt en de Regeering ingrijpt. Mijnheer de Voorzitter. Ik heb er het mijme over gezegd, en zal er niet veel woorden verder aan verspil- len. De heeren mioeten zelve de verantwoor delijkheid dragen. De heer WEIJNS apprecieert het doel van den heer Kruijisse: de buitenbewoners te hel- pen, maar de tijd is daarvoor voorbij. Het is nu uitgekomen zooals spreker altijd heeft voor- speldt, omdat hij daarvan op de hoogte was gesteld: de P. Z. E. M. heeft ten slotte alle rechten. Daarmede is te weinig rekening ge- houden, doch de andere leden hadden zich daar over ook kunnen laten inliohten. Er wordt gesproken van naar de Kroon te gaan of het lamgs gerechtelijken weg te belet- Dat zal niets baten en alleen tengevolge hebben, diat de gemeente bij hare eigen kosten misschien nog een f 250.000 schadevergoediiig aan de P. Z. E. M. zou moeten betalen, dus nog meer dan de in uitzicht gestelde garantie, maar dan zonder, dat men er iets aan heeft. Spreker moet er voor waarsohuwen, dat de Provinciale Staten baas zijn. Hij keurt de handelingen van Gedeputeerde Staten ook af, hij zal hen niet verdedigen, maar de raad staat nu voor de zaak en hij aoht het in het belang der gemeen te om van tiwee kwaden de minst kwade kanis te Idezen, opdat men nog niet verder in het rrvoeras terecht komt, want hij berhaalt zulks dat zal de gemeente geld kosten! Hij ondersteunt het voorstel van Burgemeester en Wethouders wegens het aan een verzet ver- bonden gevaar. De heer 't GILDE kan Burgemeester en Wethouders niet goed begrijpen, aangezien die altijd op het standpunt hebben gestaan, dat de geheele gemeente van electriciteit moest wor den voorzien. Waren er toen dan andere ge- zichtspunten Eerst hebben Gedeputeerde Staten. geweigerd het contract met de P. Z. E. M. goed te keuren en is de raad in beroep ?e- prijis er in vast leggen. De heer OGGEL: Dit gaat aLles buiten het punt om; er wordt alleen vergunning gevraagd voor het leggen van kabels. De heer WEIJNS: Hetgeen, de heer Die- leman zegt over den stroomprijs ondersohrijf ik geheel, doch iets anders is of wij daarover iets te vertelien hebben. Wij zouden wel bepa lingen kunnen maken doch de P. Z. E. M. zal eenvoudig zijn gang gaan, want de electriciteit gaat toch door. Wij zijn in. deze slechts knecht. De VOORZITTER is het hiermede niet ge heel eens, want de raad moet zooveel 'mogelijk voor de inwoners trachten te bereiken. Moge lijk, dat wij op den prijs geen invloed kunnen uitoefenen, doch wanneer de raad hiertoe po- gingen in het werk heeft gesteld, dan treft hem deze later geen sdhuld. De heer WEIJNS: Dit is zoo, doch dan had den wij het contract moeten aanvaarden zooals het deistijdis werd aangabodetn. De heer KRUIJSSE merkt op, dat wanneer absoluut vast staat, dat wij volgens artikel 70 van het Reglement op de wegen en voetpaden het recht hebben voorwaarden te stellen, dan hebben wij eveneens het recht het leggen van kabels te verhioden. De VOORZITTER Volgens bet Reglement op de wegen en voetpaden moeten wij feitelijk vergunning tot het leggen der kabels verlee nen, maar kunnen er volgens artikel 70 voor waarden aan verbinden. De heer DIELEMAN hoorde zoo juist van den heer Weijns, dat wij er niets tegen konden doen, want dat wij tenslotte slechts knecht zijn. De heer WEIJNS: Wij kunnen niets anders doen dan de P. Z. E. M. haar gang laten gaan, want mocht de Raad zich hiertegen verzetten dan gaat de P. Z. E. M. toch door en eischt zij later schadevergoeding. De heer 't GILDE: Het schijnt, dat de heer Weijns dooddbenauwd voor de P. Z. E. M. is. gez'en het schrijven van Gedeputeerde Sta ten, waarbij vergunning gevraagd wordt voor h.et leggen, heibben en anderhouden van laa,g- spanningsleildiinigen voor de du'stributie van electriciteit aan particulieren in de kom dezer gemeente, spreekt zijnen wensch uit, dat Burgemeester en, Wethouders, op grond van artikel 70e van het Reglement op de Wegen en Voetpaden, h ertcs geen vergunnnig zullen verleenen, en gaat over tot de orde van den dag". De heer OGGEL: Zij, die dan tegen de elec triciteit zijn kunnen dan voor de motie stem- men. De heer 't GILDE moet protesteeren tegen de woorden van den heer Oggel. Wij willen het electriciteitsibedrijf tot voile ontwikkelir.g laten, lcomen, doch de belangen van de gemeen te mogen er ndet aan worden opgeofferd. De heer OGGEL merkt op, dat de heer 't Gilde steeds tegen electriciteit is geweest. Telkens wanneer de electrificatie werd behan- deld werden de voorstellen daartoe dcor den heer 't Gilde tegen gewerkt. De heer P. DE FEIJTER zou willen vragen wat er gaschieden zal als deze motie wordt aangenomen en de raad zich diaardoor heeft uitgesproken tegen het verleenen van de ge vraagde concessie te zijn, doch de P. Z. E. M. zijn gang gaat en de leidingen gaat aanleg gen Er zou dan ten slotte niets overschieten dan in hooger beroep te gaan en daar ben ik zeer huiverig van, ofschoon ik het betreur, dat Gedeputeerde Staten niet genegen zijn op het voorstel van den. raad betreffen.de de garantie in te gaan, waar zelfs door een der leden van Gedeputeerde Staten, die tevens commissaris vain de P. Z. E. M. is, gezegd is, dat hij het zelfs zonder garantie van de gemeente zou aanleg.gem. Toen destijds werd voorgesteld om 230.000 garantie te stellen, onider voorwaarde, dat de geheele gemeente van electriciteit zou worden voorzien, em de buitenwijken een gelij- kan stroomprijs als de kom zouden moeten be talen, heb ik daaraan mijn stem gegaven. Thans beloopt men de kans, dat men in Axel zeer eoncurreerend electriciteit zal krijgen, ter wijl de bewoners der buitenwijken een vhoo- geren prijs zullen moeten betalen, hetgeen weer neerkioimt op een ongelijke belasting. Spreker zou daarom willen, voorstellen alsnog aan Gedeputeerde Staten de garantie van f 230.000 aan te ibieden, onder de bovenge- noemde voorwaarden en mochten zij dit niet accepteeren dan alleen de concessie verleenen onder de voorwaarde, dat de geheele gemeente tegen een gelijken stroomprijs electriciteit verkrijgt. De heer KRUIJSSE is het niet een/s met den heer De Feijter. Bij aanneminig van de motie spreekt alleen de raad den wensch uit, dat Burgemeester en Wethouders geen vergunning tot het leggen der kabels zullen geven. Bur gemeester en Wethouders blijven echter ge heel vrij. Wanneer dan de vergunning wordt gegeven, kan de raad in hooger beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Door deze motie wordt een eind gemaakt aan deze zaak en weten Burgemeester en Wethouders tevens het gevoelen van den raad. De heer OGGEL zegt, dat de raad als on- derhoudspilioht':,ge van de straten moet worrier gehoord en als zoodaniig zijn verlangens kan kenbaar maken, doch dat is dan ook vrij wel het eenige, want over Jen prijs van den stroom hebben wij niets te zegigen, De heer WEIJNS moet deze motie ontraden, want wat zal hie van het gevolg kunnen zijn. Burgemeester en Wethouders zijn verplicht de vergunning te verleenen en nu komt de raad en spreekt zich tegen deze concessie uit, het gevolg dus, dat er kwestie komt tusschen het college van Burgemeester en Wethouiders en den raad. Hij zou daarom in overweging geven de ge/volgen van deze motie goed te overzte" De heer KRUIJSSE antwoordt, dat door aanneming van. de motie Burgemeester en Wethouiders een leiddraad hebben aan het ge voelen van den raad. Artiikel 70e eischt, dat de raad in deze wordt gehoord, welnu, dat de raad zich dan ook in deze motie uitspreekt. Wij heibben een heel en morgen over deze ver gunning zitten spreken, doch verder zijn wij niet gekomen. De VOORZITTER brengt thans de motie, zoo als die door den heer Kruijsse is voorgesteld, in stemming. Zij wordt verworpen met 5 teigen 4 stemmen. Voor stemtmen de heeren 't Gilde, Kruijsse, Baert en Dieleman; tegen stemmen de heeren P. de Feijter, Oggel, J. de Feijter, Raster en Weijns. Alsnu sluit de VOORZITTER de openbare vergadering welke overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het wader openbaar worden der verga dering deelt de VOORZITTER mede, dat in den- avond van den 25 Juni tijdens de land- bouwtentoonstellimg zich een incident heeft voorgedaan tusschen den heer Den Boggende en den Burgemeester, waarbij deze als hoofd der politic werd beleedigd. Hij 'heeft gemeend dit in een besloten vergadering, op 29 Juli ge- houden, ter kennis te moeten brengen van den raad, die daarop een commissie heeft ingesteld om deze zaak te onderzoeken. Deze commissie heeft van dit onderzoek een rapport samen- gesteld en dit in de zooeven geboudien beslo- tem vergadering ter kennis van den raad ge- bracht, waarop begloten werd dit rapport in openbare vergadering voor te lezen en een motie van afkeuring in te dienen. Het rapport uitgebracht door bedoelde com missie luidt als volgt: RAPPORT der commissie, inigeisteld bij raadsfoesluit van 29 Juli 1926, met de taak het insteilen van een onderzoek naar datgene, wat op 25 Juni 1.1. op den datum der lamd- bouwfeesten, omstreeks half twee des naohts, is voorgevallen tusschen den, burgemeester dezer gemeente in zijn kwaliteit van hoiofd der politie optredende en den heer W. A. den Bog gende, gemeen te -ontv anger Bij deze gefegenhaiid zou laatstgenoemde den Burgemeester voor hem als hoofd van het ge- zag beleedi'giende woorden hebben toeigevoegd, althans hem zoodandg bejegend, dat naar aan- leiriing daarvan proces-verba al is opgemaakt. De Burgemeester heeft zich verder verplicht gevoaid van geimeld feit mededeelimg te doen aan den raad in besloten zitting op bovenge- noemden datum. De raad benoemde uit zijn midden daarop een commissie, welke tot taak had dit feit te onderzoeken, welke commissie bestaat uit on- dergeteekenden. Het resultaat van dit onderoek was als volgt: 1. werd van den Officier van Justitde te Mlddellburg verlof bekomen verschillende po- litiebeambten (getuigen) in deze zaak te hooren; 2. werd door den Burgemeester en verschil lende getuigem een relaas van het gebeurde tot in bijzonderheden nauwkeurig kloppende en waaruit duidelijk viel op te maken: a. dat genoemde Boggende opzettelijk aan het adres van den Burgemeester heeft toege- voegd de volgende woorden: „Het is me een lekkere vent! Je kunt ham van mij cadeau krijgen en nog een tientje er bij!" b. dat al de getuigen .sterk den indruk hadden, dat Boggende tot een relletje provo- ceerde en aldus de openibare orde verstoorde; c. dat genoemde Boggende als ieidemde fi- guur bij dit relletje ten zeerste zijn houding moet worden afgekeurd, temeer waar hij in zijn kwaliteit van gemeente-ontvanger zich verre behoort te houden van ondermijning van het gezag; 3. werd door de commissie eenstemmig de houding van genoamden ambtenaar ten sterk- ste afgekeurd, zoodat bij eventueeJe herhaling volgens hare meaning de strengste maatrege- len dienen te worden getroffen; 4. werd met algemeene stemmen besloten de hierbij gaainde motie van afkeuring aan uiwen raad voor te stellen in de eerstvolgende l'aaidisvergadering met het verzoek deze aan den persoon in kwestie ter kennis te brengen. Hierop brengt de VOORZITTER de voigen- de motie in stemming: „De raad ('er gemeente Axel in openibare vergadering bijeen op 31 Augustus 1926, geziien het appcit der commissie, benoemd bij raadsbeshut van 29 Juli 11., met het doel een onderzcai in t,. stellen naar bet voorge- vallene tusst hen den Burgemeester dezer ge meente en d n heer W. A. den Boggende bij het sluiting.sv ur op 25 Juni 11. gedurende de landibouwf eesten overvveg. ide het feit, dat genoemde Den Boggende is gemeenteomttvanger en door hem don Burgemeester gebleken iis te zijn beleedigd, terwijl verder in diens persoon den raad en het gezag i,s aangetast en beleedigd, spreekt over dit feit zijn scherpste afkeuring uit, besluit deze mot'e ter kennis te brengen van genoemden Den Boggende en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt aangenomen met algemee ne stemmen. Alsnu doet de VOORZITTER mededeeling, diat het trotboir aan de Roomsch Katholieke kei'k nog niet is gelegd geworden, daar Bur lier en Wethouders eerst een begrooting hiervan hebben, laten maken. De kosten hier- van zijn begroot op 350, en vragen Burge meester en Wethouiders thans macihtiging tot het aanbrenigan van dit trottoir over te gaan. Met algemeene stemmen wordt de ge- vi-aagde machtigdng verleend. Verder deelt de VOORZITTER mede, dat met de werkza.amhed.en aan den Buitenweg is aangevangen. Niemand meer het woord verlangende sluit de VOORZITTER onder het uitspreken van het dankgebed, de vergadering. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. Carolus Ludovicus Hoefnagels (van Clinge), oud 43 j., jm. en Margaretha Maria Apolonia van der Meijden, oud 37 j., jd. Geboortem 14 Aug. Josephus Jacobus, z. van Jotzef van Bastelaar en van Louisa Virgi nia Mangnus. 21 Aug. Bemardus Joseph, z. van Alouisius Blonidinus Ingels en van, Maria Elisabeth Dankaart. 25 Aug. Paulus Jacobus, z. van Lea Ferdinandus Hermans en van Flo- rentina Pieters. GRAAUW. Huwelijiks-aiaingiften. 4 Aug. Eduard'us Theo- philius Asselman, oud 23 j., jm. en Evelina Catharina de Rock, oud 20 j., jd. 13 Aug. Florentinus van Denderen, oud 26 j., jm. en Magidalena Veneranda Maas, oud 24 j., jd. Adrianus Petrus Versijp, oud 24 j., jm. en Ma ria Cornelia d'Haens, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Aug. Bduardus TheophSltuis Asselman, oud1 23 j., jm. en Evelina Catharina de Rook, oud 20 j., jd. Geiboorten. 19 Aug. Johannes Petrus Fide- lus, z. van Johannes Francies Jacobus de Back- ker, en van Jusitina Maria Mariman. 29 Aug. Johannes Nonbertus, z. van Eduardus Bertinus Blommaert en van Juliana Isaibella van Gassen. HOEK. H u wel ij ks-iaanig if te n5 Aug. Jan de Put- .cr, oud 28 j., jm. en Levina Barbara van Dix- hoorn, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrdkkingen. 19 Aug. Jan de Putter, oud 28 j., jm. en Levina Barbara van Dixhoorn, oud 24 j., jd. Geboortem. 21 Aug. Nellij, d. van Steven Kraaij en van Wilhelmina Cornelia Nijissen. 23 Aug. Rosee Theophile, z. van Joseph Ber- nardus Dhuijvetter en van Marie Louise Stu:j- vaart. Overlijden. 11 Aug. Dirk Adriaan Rinkhoud, oud 17 m., z. van Jan en van Maria Jansen. 16 Aug. Jacob de Bok, oud 21 j., z. van An- dries en van Adriama Openeer (overl.) 19 Aug. Jacoba Wolfert, oud 46 j., echtg. van Gelein Dieleman. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 12 Aug. P. E. J. van der Wielen, oud 31 j., jm. en Anna M. van der Poel, oud 25 j., jd. 19 Aug. Josephus Wilhel- mus Ludovicus Bogaert, oud 28 j., jm. en Louisa Catharina Mahu, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Joseph Franc'scus, z van D. Sohelfhout en van M. L. Hoefeijzers. 4 Aug. Anna Paulina, d. van E. Asselman en van M. C. de Waal. 5 Aug. Emile Theresia, z. van F. Nijiskens en van E. C. van de Velde. 14 Aug. E'lza Maria Catharina, d. van J. F. Asselman en van M. Stallaert. 25 Aug. Maria Clothilda, d. van H. Bisschop en van Ph. M. M. Poppe. 26 Aug. Elisabeth, d. van P. F. Sponselee en van M. R. van, Meele. 31 Aug. Petrus Jacobus en Paulina Louisa, z. en d. van J. A. van Driessohe en van L. M. Broekaert. Overlijden. 20 Aug. Judocus de Booij, oud 62 j., eohtg. van A. M. van Zwaal. 29 Aug. Maria Bogaert, oud 85 j., wed. van J. Goosen. 30 Aug. Suizanna Cornelia van Rie, oud 78 j., wed. van J. van Zweden. 31 Aug. Jacobus Bun, oud 66 j., echtg. van A. Everaert. SAS VAN GENT. Huwelijks-aan.giften. 30 Aug. Egbert Geert van der Veen, oud 27 j., jm. en Rosalia Ma thilda Kalfsvel, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Aug. Johannes Jacobus Amoldus Roem, oud 31 j., jm. en Eli sabeth Maria Aarsen, oud 26 j., jd. 10 Aug. Nicolaas Kieboom, oud 27 j., jm. en Bertha Gilson, oud 23 j., jd. 19 Aug. Amandus Eduarduis Josephus Franciscus Geimaerdt, oud 27 j., jm. en Nelly Rosalia Jeamnette Michiel- sen, oud 26 j., jd. Geboorten. 7 Aug. Cornelia, d. van Aart van Gent en van Cornelia Raauwendaal. 12 Aug. Jeannette Rosalia Augusta, d. van Ge- rardus F. Govaert en van Celina M. de Bock. Kiaas, z. van Johannes Touwen en van Maria Diepeveen. 18 Aug. Rilda Clara, d. van Pieter A. de Fever en van Maria Vermeersch. 22 Aug. Rita, d. van Rosalia H. Dierick. 28 Aug. Raymond Camil August, z. van Louis A. Re- nique en van Maria L. Bosnian. 29 Aug. Su- zanna Amelia Paulina, d. van Augustinus J. Duliaert en van Emma M. van Rompu, Overlijden. 7 Aug. Johannes Franciscus Hamerlimck (overl. te Ter Neuzen), oud 79 j., weduwn. van Stefanie van de Velde.. 9 Aug. Aohille Schieffer, oud 25 j., z. van Ferdinand L. Soheffer en van Victorina Riteco. 12 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van Johan nes Touwen en van Maria Diepeveen. 13 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van Alphon- sius de Caluwe en van Albertina H. de Graeve. 22 Aug. Gustavus Victor Leroux, oud 35 j., z. van Augustus en van Carolina M. Trock. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 27 Aug. Charles Lu dovicus Aerts, oud 37 j., jm. en Josephina Co- leta Antonia Rosier, oud 26 j., jd. Johannes Franciscus Everaard (van Graauw), oud .22 j., jm. en Leootina Maria de Smet, oud 26 j., Geboorten. 6 Aug. Agnes Matbilde Paulina d. van C. M. M. Michielsen-Van Acker. 9 Aug Josephus Eduardus Augustinus, z. van V. Ser- raremsMangnus. 25 Aug. Cecilia Margare tha, d. van E. M. MahuDe Vree. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. Henricus Franciscus van der Goore, oud 48 j., j.m. er: SerapMna Theresia Maria Raes, oud 35 j., jd. Geboorten. 9 Aug. Gabrielle Philomena Leo- nie, d. van Trijphon Joseph de Pau en van Eli- sa van Walle. 19 Aug. Oscar Honore Gustaaf, z. van Antoniuis van Poecke en van Christina Maria Aiitheumis. 28 Aug. Omer Francies, z. van Adolf Josef Verstraeten en van Maria Louisa Annaert. 31 Aug. Adrienne Romanie Adeline, d. van Franciscus Dominicus Vermei- re en van Maria Hageniers. Overlijden. 2 Aug. Elvira Stephanie de Pot ter, oud 21 j., d. van Bruno de Potter en van Solvie Emerence Bracke. 12 Aug. Maria Lu- dovica D'hondt, oud 74 j., wed. van Petrus van Pottelberghe. 17 Aug. Petrus Roegdest, oud 78 j., weduwn, van Ajdela'ida van Acker. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 25 Aug. Maurice Eu gene Dehulsters, oud 25 j., jm. en Martha Ma ria Ingels, oud 23 j., jd. 31 Aug. Ciriel Ca- miel van Graefsehepe (van Zuiddorpe), oud 27 j., jm. en Maria Johanna Vlasveld, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Roger Petrus Leonardus, z. van Alfred de Bock en van Lima Ludovica Maria Losie. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 5 Aug. Marinus Wil- lemsen (van Amsterdam), oud 26 j., jm. en Catharina Haak, oud 28 j., jd. 12 Aug. Hen- drik Jacobus Bevelander (van Koerwacht), oud 28 j., jm. en Krina Herrebout, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Aug. Marinus Willemsen (van Amsterdam), oud 26 j., jm. en Catharina Haak, oud 28 j., jd. 26 Aug. Hendrik Jacobus Bevelander (van Koewacht), oud 28 j., jm. en, Krina Herrebout, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Pietemella, d. van Fre- derik Zegers en van Leuntje Sctheele. 5 Aug. Suzanna, d. van Jakob Wisse en van Pieter- nella Dekker. 8 Aug. Franqoise Pietemella, d. van Pieter de Feijter en van Cornelia Braal. 18 Aug. Marinus, z. van. Arie Schoonakker en van Maria Verberkmoes. 20 Aug. Dina, d. van Jojakim Jacobus Verlinde en van Adriana Cornelia Goosen. 21 Aug. Wilhelmina, d. van Jan Drabbe en van Anna de Jonge. 28 Aug. Geertrui Pietemella, d. van Jacobus Verpoorte en van Geertrui Pietemella de Ruijter. Overlijden. 9 Aug. Pietemella Catharina van Es, oud 76 j., d. van Jacobus en van Leun tje de Blaeij.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 7