LANDbOUW BLBiCHTE Medische Rubriek. n. 1925 416 578 200 56 620 195 52 DE TARWEOOGST DER WERELD. Het Britsc'h ministeitf'e van lan/d'bouw iheeft een voorloopig overzidht gepubliceerd, van de wereldpositie van tarwe. Daarin wondt de reedis eerider uitgedriuikte verwach- ting bevestigd, dat de overvloedige oogst dien Europa het vorige jaar heeft binnen- geliaald, dit jaar niiet za;l warden her'haald, maar dat aan den anderen kamt Amerika een aanziemlijik grooteren oogst zal hebben aan te wijzen, zoodat het tekort door invoer gemakkehjk zal kunnen worden geidekt. In Engeland en Wales wordt een goede oogst tegemoet gezien; hoewel de beplante oppervlakte slechts 100.000 acres grooter is, wordt de oogst geraamd op 28.600.000 cwts tegen 27,200.Lou cwts in 1925. De ramingen voor Italie en Spanje geven een stijging boven het gemiddelde van 1920/24 te zileii, maar een vermindering vergelelkein met 1925. Een met-otficieele raming van Frankrij'k en Duitsohlanid doet verwachten, dat deze landen dit jaar meer zullen moeten imvoeren dan het vorige jaar. Roemenie meldt een goeden oogst, n.il. 59.000.000 cwts, zijnde 3.000.000 cwts meer dan verleden jaar. Anidere Donaulanden zullen eveneens een matig exportsurplus hebben. Omtrent Rus- land valt onmogelijik met eenige zekerheid te zeggen, of dit land in staat zal zijn meer dan een onibeteek'emende hoeveelheid uit te voeren. in de Ver. Staten wordt 'n oogst verwacht van 449.000.000 cwts, zijnde 90.000.000 meer dan verleden jaar. Voor Canada meldt de laatste officeele opgave 170.000.000 cwts; de laatste maand is ernstige schade aan den oogst toegebracht en genoemd derm elk dan die uit de koemelk op- nemen, zoodat bij kunstmatiige vceding anderhalf a twee uur langer suiker in de darmen blijft dan bij borstvoeding deze suiker mi dient den darmbaetenien tot vcladisel, die daardoor op hun beurt oor- zaak worden van bovengenoemde darm- ziekte. Het groate belang van een vlugge oipname van de suiker door de darmen is hiermee aangetoond. Aan den anderen kamt veroorzaakt een telkont aan suiker in het bloed ondervoe- ding en vengiftiging, aangezien de sudiker onontbeerlijk is voor de verteering van ax der voicidsel. Er onitstaat daardoor een ziiektetoestandi, bekend onider den niaam van ziunrvergiiftiging. De oorzaak van de slechte suikerop- name uilt anidere dan moedermelk is nog niet voldoende bekend, maar wellicht vindt men een vingerwijzing hierin, dat terwijl bij het gebruik van de wei van koemelk de opname door de darmen van de daarin aanweziige suiker te langzaam gaat, bij het gebruik van verlhitte wei, waardoor alle daarin aanwezige eiwitten neergeslagen en verwijderd zijn, de suiker even snel opgenomen wordt als die van de moedermelk. Alles bij ellkaar blijft dit groote feit, dalt zoowel voor mensch als dier voor de voe- ding van de pasgeborenen abets boven moedermelk gaat Int. Roode Kruis GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 31 Augustus 1926, des voarmiddags 10 uur. Voorzitter, de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenrwoordig de leden: M. J. Oggel, M. Kos- ter, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert. cijfer zal dan "oak 507000.000 cwts.* TK'*. Gild®' F" Di?le?®f' J- deIF?«*®r en dan de overvloedige oogst van 1925. de Feijte^ Secretary de heer J. L. J. Mans, j rl v, Afwezijg de heeren Fh. J. van Dixhoom en In het jongste bulletin van net Interna- tioniaal Landbouw Bureau te Rome worden van het Noordelij'k halfrond de volgende cijrers van de tarweoogsten gepubliceerd: Gemidd. 1926 38S 1920/24 Europa (15 landen) 328 Canada en de Ver. Stat. 630 Azie (4 landen) 205 N.-Afrilka (4 landen) 46 Totaal (25 landen) 1209 1250 1255 Omtrent het Zuidelijik halfrond kan alleen worden g'ezegd, dat de vooruitzichten voor den nieuwen oogst in Australde zeer bevre- d'jgend zijn en dat in Argentinie het weder tot nu toe nog niet zeer bevredigend is ge- weest, maar dat thans een gunstige wending iis ingetreden. NEEM VOORZORGSMAATREGELEN! E. van de Casteel. (2. Vervolg.) 7. Electrificatie van de gemeente. f Gedieputeerdie Staten van Zeeland geven bij schrijven did. 6 Augustus 1926 te kennen in j het bij hun sdhirijvien van 28 Juli 1.1., no. 115, j 2e afdeelinig, overgelegde concept-contract be- i treffeinde die garanitie voor electrificatie der i geheele gemeente zoovetr gegaian te zijn als mogelijk is; verdere tqgeimoetkioiminig is van hen dan ook niet meer te verwachten. Zij zien nu binnen 14 dag'en na den verzen- dinigsdiag van dezen brief (10 Augustus 1926) bericht tegemoet of de raad het voornoemde contract wil aanneimen, ja dan neen. In ihet laatste geval zullen zij.dan de positie van hun college en van die P. Z. E. M. ter zake van de electrificatie dezer geimeente nader on- der het oog zien. Op dlen raad zal alsdan de j verantwoordelijikheid rusten, als dc electrifi- 1 catie niet plaats heedzooalis thans in, de be- doeling ligt. De VOORZITTER deeit mede, dat dit scihrij- i ven 11 of 12 Augustus 1.1. is ontvangen. Burge- I meester en We-thoudeis nebben Een jaarlijiks terugkeerende werkzaam- heid in het landibouwbodrijif is het uitstrooien van Norige Salpeter. Norge Salpeter is onsclhuldiig als men zich vioeger dan heden worden beleigd. Burgemees- maar streng houdt aan de vooirschriiften, die ter en Wethouders meenen, op g-rond van Je voor het uitzaaien door de fabrikanten van j reeds, in de vorige vergaderimg gehouden be- o.aaiover nog stelt eens naged'acht. De raadsziitt ,g kon niet deze mestisbof zielven worden gegeven. Doet m>en dit echter niet, en de practijk leert, dat de anbeideris het dikwijls te veel moeite vin- den orn de giegeven voorscihriften op te vol- gen, dan zijn verwonidiingen en ontstekingen, die gewoonlijk meerdere weken duren, vrij- wd niet te vermijiden. De werkgevers die- nen te zorgen, dat hun a-rbeiders bij het uit- sprtikinigen te moeten voorstellem niet op de j aangeboden concept-regeling in te gaan. Trou- wenis, de raad, heeft zich fedtelijk in de vori vergaderimg door zijn besluit reeds uitg. sproken. De heer DIELEMAN kan, het voorstel van Burgemeester en Wethouders van harte toe- juichen. Hij vdmdt dit een zeer sc'herpe brief en wat die veranitwoordelijkjheid betreft, dat de strooien zich houden aan de voorschriften, electrificatie der gemeente niel ten voile zal - die wij hiier la ten volgen: Zaai kalksalpeter altijd met tot boven den elleboog ontblooten arm. Hierdoor blijft de huid droog en vrij vain de mouw, en kan dus niet stuk sdhuren. Alleen wanneer lang achtereen gezaaid moet worden en in het bijzonder bij warm weder moeten handen en armen boven/dien met vasalinie inigesmeerd worden,, nadat men zweet en stof eerst heeft weggiewasschen. Besciherm bij zulk weer ook de voeten, b.v. door een stuk jute boven het schoeisel te binden. Gebruik een oud pak en een voorschoot van zakkenigoed. Wasoh handen, armen en voeten onimid- dellijik nadat het zaai-en is afgeloopen. MOEDERMELK EN KUNSTMATIGE VOEDING. In dezen tijd van steeds grooter wor- denide geneigd'nieid bij de moeders, om haar kinideren niet ze'lf te zoogen, moge eens de nadruJk gelegd worden op de groote vcordeelen aan de borstvoeding veiibonden. Helaas is die ndet altijd mo gelijk, maar zou toch bij goeden wil veel vaker toegepast kunnen worden dan wei het geva'l is. Het is tot nog toe niet gelukt de koe melk zoodaniig in haar samenstelling te veranderen, dat zij zonder bezwaar de moedermelk zou kunmein vervangen. Het is den talloozen onider,aoekers mogen ge- lu'kken, de verscihillenide bestaniddeelen van de melk, als daar zijn eiwitten, vetten en koolhydraten af te zonderen. En door de vehhouding, waarin die vootikomen, te wijzigen, hebben zij een melk verkregen, die volgenis hen de moedermelk zeer nabij komt en goede resultaten bij de zuiigelin- gen zou geven. Vergeten dient hierbij echter nieit te worden, dat zij werkten met zoo veirsch mogelijk verkregen melk en iniachtnnme der strengste hygiene. De be- kenide hoogleeraar in de kinderziiekten Finckelstein heeft eclhter onlangs ver- klaard, dat de op deze wijze verkregen melk meer als welke anidere het ontstaan der bekenide zuigiel'ingenidiarrhee zou ver- oorzaken. Door velen is het eiwit van de koemelk als de veroorzaker dezer ziekte aangewezen, door anderen de kaasstof. Het was alweer Finckelstein, die de on- juistheid hiervan aantoonde. Hij bewees door piroefnemingen, dat indien de koe melk den zuigeling niet goed bekomt, de menscfaelijke moedermelk evenmiin ge- sohikt is, om er het kalf mede te voeden. Weliswaar is hiiermede het vraagstuk niet opgelo'St, maar het brengt de; oplos- sing toch nader. Het bloedomderzoek van zuige'lingen met regelmatige tusscihenpoo- zen verricht heeft uitgewezen, dat de dar men veel vlugger de suiker uit de moe- j geschieden, die kan de raad ten voile van zich werpen, want die berust geheel bij de P. Z. E. M. en eieni groot gedeelte van het colle. e van Gedeputeerde Staten. De raad kan dit alleen i betreuren, doch kan z.i. ndet ingaan op het con- j tract van Gedeputeerde Staten en behoort zich te houden aan zijn eerste besluit. De heer WEIJNS betreurt geheel den loop dezer zaak waarvan het gevolg zal zijn, dat een deel der gemeeinte nooit electriciteit krij- gen zal. Hij zou er voor zijn het aanbod van Gedeputeerde Staten alsnog aan te nemen; hij acht dit de eenLge weg om de geheele ge- meenite van electriciteit te voorzien en een an- dere weg zal veel meer kositen. Men moet wei bedeniken, dat, aangezien Ge deputeerde Staten niet ingaan op het voorstel van den gemeeniteraad, zij meenen, dat het te weiniig is en zij langs anderen weg meer zullen kunnen beredken. Indien het verrekenen van de gepresenteerde 23.000 garantie per jaar plaats zal hebben volgens den wensch van Ge deputeerde Staten, is het vensohil met hetgeen de gemeenteraad wilde toch niet zoo groot, dat maakt alleen een paar jaar intrast uit, doch het zal ten slotte niet meer kositen dan nu in de toekomst het geval zal zijn. Volgens dat plan zouden ooik de leidingen, in de voornaamste straten ondergrondsch komen en in de araclere straten bovengrondsch, hetgeen toch ook wei niet zoo erg is, indien men nagaat, dat er ver- sahillende plaatsen. zijn waar alle® boven grondsch is. Dat is dus ook maar een klein bezwaar. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met 7 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren P. de Feijter, 't Gilde, Oggel, Kruijsse, Koster, Baert en Dieleman; tegen stemmen de heeren J. de Feij ter en Weijns. 8. Vergunning overeenkomstig art. 70e. van her Reglement op de Wegen en voetpaden. Ingekomen is het volgende schrijven, d.d. 8 Aug. 1.1., van den directeur van de P. Z. E. M.: In verhiand met het besluit van hiet college van Gedeputeerdie Staten verzoeken wij u be- leefd ons hinnen 8 d'agen de veirgunning te ver- teenen, die wij vroegen bij schrijven, van 15 Nov. 1923, en waaraan wij uw college herin- merd'en op 27 November 1923 en 17 April 1926. Het schrijven dd. 15 Nov. 1923. luidt als volgt: Naar aanleiding van het onderhoud op 13 dezer te uwen gemeentehuize verzoeken wij u beleefd uwe bemiddeling te verleenen voor het verkrijigen van toestemming voor het aanleg- gein, ihebben en ondterhouden van laagspan- nings geleidiingen voor dte distributie van elec triciteit aan particulieren in de Ikom der ge meente. Het voomemen bestaat wegen® de k osten een bovengironidscih net aan ite leggen, daar an- dlens een rentabiliteit moedlijker voor onis te verkrijgen zal zijn. Om aan den door u uitgesprolken wenisch tot het aanleggen van een ondergrondsch niet in de Zeesitraat, Lange Noordstraiat, Station'ssitraat en Nieuwstraat te voldoen, zouiden wij u wife voorstellen tegemoet te komen in de kosten voor graaf- en straatwerk. Voorts is nog ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 19 Aug. 1926, luidende als volgt: Naar de directeur der P. Z. E. M. ons metda- diaait, heeft deze, hoewel hij daiaroim met spocd veraocht, vian uw college niag niiat de verg-un- niiing verkregen, welke hij, op ,gronid van art. 70, litt. e, van bet Wogenreglament, belhoeft tot het graven in eenil'ge wegen in uwe gemeente voor dten aanleg van eleetriciteitsweiken. Wij moodigen u met aanidranig uit, binnen 8 dagen na den verzendinigisdatum van dit scihrijven (21 Aug. 1926) eene beslissiing op dit verzoek te nemen en ons daarvan mededeeling te doen en zullen aannemen, wianneer ons bin nen dien termijn uwe definiitieve beslissing niet bere'kt, dat gij weigeirachtig zijt daartoe over te gaan., Wij zullen alsdan, aan de hand van de be- sitaande bepalingen van wet en reglement zelf de totstandkoming van de noodige vergunning bevordleren. In hunne toelichting schrijven, Burgemees ter en Wethouders, dat van de zijde der P. Z.. E. M. reeds herhaaldelijk is aanigedrongen om tie vergunning als bedoeld in art. 70e van het Reglement op de Wegen en Voetpaden, ten- einde in verschillende straten welke ge noemd zijn in den ligger van wegen en voet- i paden, t.w. Stationstraat, Lange Noordstraat, Hoogestraat, Kcrte Weststraat, Zuiddam en Lange- en Korte Weststraat laagspannings- leidingen aan te leggen, te hebben en te hou den voor de distributie van electriciteit aan particulieren in de kom dezer gemeente. Het college heeft altijd op het standpunt ge- staan om eerst te traohten overeenstecmming te verkrijgen met Heeren Gedeputeerde Staten over de electrificatie van de geheele g-e meante, alvorens op dit schrijven te antwoor- den. i De eindfoeslissing over de mogelijkheid van j de electrificatie van de geheele gemeente, die in deze vergadering genomen zal worden, zal i i hun vermoeden zoodanig zijn, dat de aan- j biedinig van heeren Gedeputeerde Staten ver- worpen wordt. Ten slotte rust op het college den plicht om op d,e aanvrage te beschikken, nadat de raad j als onderhoudspliohtige in deze is geihoord. Het college staat op het standpunt om deze vergunning te verleenen, met inachtneiming van j d'e eventueele naar voren gebrachte bedanikin- j gen van den raad. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het schrijven, van de P. Z. E. M. is gericht aan Burgemeester en Wethouders, die de vergun ning bedoeld in art. 70e van het Reglement op de Wegen en Voetpaden moeten geven. Zij zijr, echter zoo vrij geweest dit te leggen bij de stukken voor den raad. Zij hebben dezen brief reeds beantwoord met de kennisgeiving, dat zij bereid zijn de vergunning te verleenen, doch eerst den raad, als onderhoudspliohtige, moeten hooren. Dit laatste moet volgens het aangehaald artikel van het Reglement op de wegen en voetpaden geschieden. Dat hooren van den raad doen Burgemeester en Wethouders nu op dit oogen- blik. Burgemeester en Wethouders zijn voor- nemenis daarna de definitieve vergunning te verleenen, onder te stellen voorwaarden. De heer DIELEMAN verklaart, dat hem daze toelichting niet duidelijk is. Veronder- dat de raad het eens niet met Burge meester en Wethouders eens is, om de vergun- ninig te verleenen. Zullen Burgemeester en Wethouders dat dan toch doen Hoe moet spreker deze behandeling van dit punt ver- staan De VOORZITTER herhaalt, dat Burgemees ter en Wethouders de vergunning op grond van het Reg-Iement op de Wegen en Voetpaden moeten verleenen; zij moeten echter ook, al vorens die vergunning te verleenen, den on- deihoudsplichtige hooren. De onderhoudsplioh tige is de raad, die hooren zij nu. Indian de raad zich in een of anderen zin uitspreekt, dan kunnen Burgemeester en Wethouders daar rekenhng mede houden. De heer DIELEMAN meent, dat, al.s het toch gebeurt, hoe de raad er ook over oordeelt, de behandeling wei gestaakt kan worden, want dan zit men hier zoo maar. De VOORZITTER wijst er op, dat nooh de raad,, noch Burgemeester en Wethouders er ietis aan kunnen doen, de vergunning moet ge geven warden. De heer DIELEMAN vraagt of Burgemees ter en Wethouders wei alles goed hebben on- derzocht, of de gemeente in deze machteloos is em het niet hadden kunnen wiorden tegen- gqgaan, dat de P. Z. E. M. zonder concessde van gemeentawege is overgegaan tat het leve- ren van stroom te SluiskAl en Drie Schouwen. De VOORZITTER: Ja, daar konden we niets aan doen. De heer OGGEL merkt op, dat Burg; mees ter en Wethouders voor de buitenwegen ook de poideribesturen hebben moeten hooren evenals nu de raad, maar als dat hooren heeft plaats gehad, kan de uitvoering niiet worden tegen gehouden. Men kan nu zijn meening zeggen over de te stellen voorwaarden. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat de raad Burgemeester en Wethouders in deze geen op- dracht kan geven. Zal het college echter reke- ning houden met een uitgesproken meening van den raad De VOORZITTER: Zeer zeker! De heer KRUIJSSE stelt in het lioht, dat ondenhoudspiliichtigen, indien Burgemeester en Wethouders een besluit nemen., dat niet over eenkomstig hun wensch is, in beroep kunnen gaan bij Gedeputeerde Staten, doch dit z,ou naturlijk in dit geval niets helpen,, en daarom was het misschien verstandiger maar naar 'huis te gaan. Men kan er toch ndets aan doen. Overigens wijst hij er op, dat men n:et uit het oog moet verliezen, dat die verplichting vol gen® het Reglement op de Wegen en Voet paden alleen betreft het verleenen van de ver gunning voor het leggen van kabels. Met die vergunning heeft de P. Z. E. M. nog niet het recht stroom te leveren aan de ingezetenen. De VOORZITTER: Ze hebben een provin- ciale ooncessie verkregen oveireenkomstig art. 8 der Provinciale Electrioiteitsverordening. Daar zijn we dus aan koud. De heer KRUIJSSE is het daarmede nog ndet eens; nog Dimmer is onomstootelijk vast- gesteld, dat die verordening recbtskracht be- zit. Hij zou er veel voor gevoelen om zich daartegen met een beroep op den rechter te verzetten en heeft er weinig zin. in zich als een schaap naar de slachtbank te laten voeren. De heer DIELEMANIndien Gedeputeerde Staten aan de P. Z. E. M. concessie verleenen, geven ze die aan z khz elf. Kunnen we geen betere oplossing vindem? De VOORZITTER: Indien de raad meent, dat geen vergunning moet gegeven women, dan moeten we van het besluit van Gedepu teerde Staten in beroep gaan bij de Kroon. Indien ze dan komen am te graven moeten we zeggen: „stop!" en mididels den rechter laten uitimaken of de provinciale electrioiteitsver ordening rechtskracht bezit. De heer KRUIJSSE: Indien we zouiden be- letten de kabels te leggen, wordt het een rechtszaak. De heer OGGEL betoogt, dat de P. Z. E. M indertijd is opgerieht om de geheele streek tc voorzien van electrische stroom. Men href: - nu hier al ,3r jaar met? gesulUkeld, cm e~ vcorziening te krijgen hetzij van wege de ge meente of door het sluiten eener overeankcmst met de P. Z. E. M. maar men is er niiets verde^ mede gekomen, en thans staat de P. Z. E. M. gereed om het eigener beweging aan te vat ten, waarnaar een groot deel der inwoners verlan- gend uitziet, terwijl die voorziening bovendien zal geschieden zonder eenige risico voor de ge meente. Hij meent, dat het nu bezwarend zou worden, indien de raad dit nog langer zou wil- len tegenhouden. Hij zou nu de bewoners, die dit naar eigen wensch willen in.richten niet langer van de stroomlevering verstoken, willen laten, en hen niet langer achterstellen bij de in gezetenen van de andere gemeenten in de om- geving en hen voor de verlichting met gas wil len laten voortsukkelen. Wat is er toch ge- makkelijker, dan dat men am licht te hebben maar aan een knopje behoeft te draaien. Hij maant den raad aan than® een iu .3; standpunt in te nemen. Er is getracht op al- -e mogelijke andere wijzen de belangen der ge meente in deze zoo goed mogelijk te dienen, noch de raad staat than® aan het eind van zijn pogen en zal in het belang van de ingezetenen die zich wenschen aan te sluiten het verstan- digst doen er zich thans maar bij neer te leggen. De heer KRUIJSSE is het met dit betoog met eens. Indien men de hisborie dezer zaak nagaat, moet men zich heninneren, dat het eigenlijk daarover gaat, dat ook de buiten de kom wonenden aansluiting zullen krijgen. In dien men alleein rekening had gehouden met de kombewoners, dan was de kwestie al lang van de baan, maar het gelieele streven van den raad iheeft zich steed® gericht op huln voor de buitenmenschen. In deze vergadering is het relfs nog gelbleken, dat de heeren Weijns ein J. k Feijter ter wiile van volledige electrifica zelfs zouden willen aanvaarden de voorwaar den van Gedeputeerde Staten. Indien de raad nu echter de gelegenheid geeft om zonde:- meer in de kom te beginnen, zal het gevolg worden, dat alleen de kombewoners het krijgen maar de buitenmenschen er in de eerste jareri niet meer aan denken moeten, dat ze electri sche stroom zullen krijgen. En indien de raad door zijn recht zou kun nen beletten, dat de P. Z. E. M. hier kabels komt leggen om stroom te leveren in de kom, zou daarvan, bet gevolg kunnen zijn, dat Ge deputeerde Staten op hun besluit moeten terugkomen en de electrificatiie zoowel buiten als hinnen aanvatten, waardoor ook de buiten menschen zouden geibaat zijn. In hun belang moet er thans tegen op gekomen worden. De heer OGGEL merkt op, dat ze toch ook buiten de gemeente wei stroom zullen brengen. De heer 't GILDE: Hoewel deize kwestie zoo zoetjes aan ieder de keel moet gaan uit- hangen, wou ik toch ook bij deze gelegenheid een duit in het zakje doen. Reeds lang ben ik de meening toe gedaan, dat voor Gedeputeerde Staten ten. opziohte van deze kwestie niets te dol is. Ik zal het daarom niet heibben over hun tweeveudiige rol bij deze gelegenheid, het dua- lisme waairdoor de heele wanverhoud/ d ergerlijkste wantoeistand is ontstaan, man wil mij beperken tot het strikt zakelijke van het aan de orde gestelde schrijven, en de no ontstane toestand. Het valt licht te beg. ijpen daarom, mijnheer de Voorzitter, dat ik mijn over den eu,velen moed van Gedeputeerde Sta ten niet meer verbaasd, waar zij de schu'd van de opnieuw ontstane vertraging bij de onder- handelinigen weer maar a bout portant op het Axelsche gemeentebestuur werpen. Maar de vrijmoedigheid waarmede zij dit doen, de uit- tartende bouding die zij daar bij aannemen is toch wei teekenend. En al schijnen zij met hun ultimatums van 11 Aug. waarin zij binnen 14 dagen van den raad bericht eisohten of deze het contract wil aannemen ja dan neen, op den geheelen raad, ja zelfs op Burgemeester en Wethouders niet den minsten indruk te maken, ik bewonder hunne brutaliteit, diat zij in dat schrijven durven zetten, dat alsdan de verant woordelijikheid op den raad komt te liggen, in dien nl. de electrificatie niet plaats heeft zoo- als thans in de bedoeling ligt. De Voorzitter houdte mij ten goede, dat ik een schrijven van de P. Z. E. M. vereenzelvig met een van Gedeputeerde Staten, maar voor mij en zoo zachtjes aan voor elk, is dat het- zelfde. Gedeputeerde Staten lieten toen deze termijn zoowat verstreken was hooren, dat zij van de P. Z. E. M. waren medegedeeld, dat de gemeente nog niet geantwoord had op hun vraag om de vergunning bedoeld bij art. 70'e van het Wegenreglement, noodig voor het graven in eenige wegen onzer gemeente voor den aanleg van electrische werken, Andermaal werd de gemeente binnen 8 dagen met aand.rang uitgenoodigd een besluit op dit verzoek te nemen en zij nemen en zij namen aan, wanneer binnen dezen termijn van 8 dagen bij hen geen bericht was, wij weigerach- tig geacht zouden worden te zijn daartoe over te gaan, nl. tot het geven van de vergunning. Alsdan zoo schrijven, zij zullen, zij aan de hand van de hestaande bepalingen van wet en regle ment zelf de tot standkoming der noodige ver gadering bevorderen. De feiten nu, mijnheer de Voorzitter zijn er, diat het niiet opgaat voor deze heeren „de beleedigde onschuld" uit te hangen en de gemeente de sohuld van alles te geven. Burgemeester en Wethouders hebben dit maar al te wei begrepen naar het schijnt en hebben den raad er niet voor bij een geroe- pen in spoedeischende zitting en dat is ook maar het best. Ik zou beslist den dag zegenen, dat ik met Burgemeester en Wethouders samen op kon trekken om op de voor de gemeente meest gewenischte manier de tot standkoming van de electrificatie te helpen bevorderen. Zoo ik zei, de houding van Gedeputeerde Staten als beleedigde onschuld, is een zeer piotsierlijke houding. Immers in de vergade ring van 29 Juli lag bij de ingekomen stukken het schrijven van Gedeputeerde Staten, inhou- dende mededeeling, dat zij de electrificatie be reid waren te bevorderen met eem gelii>- stroomprijis in het te electrificeeren gebied van ten hoog'ste 45 cent voor licht en ten hoog- ste 20 cent voor kracht. Wanneer van de zijde der gemeente een garantdestelling -van 230.000 verzekerd werd over 10 jaar met de bepaling, dat indien in eenig jaar de 23.000 werd overtreden restitutie of ontheffing van dat meerdere zal geschieden een en ander met definctieve af rekening na afloop van het 10- jarige tijdvak. De gemeente was er vast en zeker op in gegaan, ware het niet, dat de Gede puteerde Staten zelf een blauwe Maandag later ontrouw waren geworden aan hun eens gegeven en, op schrift gesteld woord en met voor de gemeente onaanniemelijke voorwaarden voor den dag was gekomen. Op het schrijven uit de vergadering van 13 Juli was de raad in overgroote meenderhetd ingegaan. Mijn liefste wat wil je nog meer zou het hebben moeten klinken, doch neen de P. Z. E. M. komt in de gedaante van een schrokikige Gij® met ongehoorde eischen en de geimeente aanvaardt. deze niet ten voile. Is ds houding van deze heeren nu niet potsderlijk als ze de gemeente nu, zij het ook onder allerle" dreigementen voorkomen als de beleedigde on schuld. Burgemeester en Wethouders heb.ben naar het schijnt eenige rnaling gehad aan den ulti- matumstijl van de beide hier ter tafel liggendf brieven en den gestelden termijn kalm 'ater verstrijken. Toch heeft het mij gr-iroffen, da' hun prae-advies zoo uitermate onduidelijk en geheiimzinnig is. Er wcrdt geen duidelijke taal in gesproken. Er staat: ,,Ons college heeft altijd op het standpunt gestaan om eerst te trachten overeenstemiming te verkrijgen met heeren Gedeputeerde Staten over de electrifi catie van de geheele gemeente, alvorens op dit sohnjven te antwoorden". Wat willen Burge meester en Wethouders hiermee zeggen Wil len zij thans misschien in deze vergadering met een voorstel komen om de geheele ge meente geelectrificeerd te krijgen? Ik heb het al halt verondersteld, maar mijn idee is, dat zij dan openlijk daarvan in hun prae-advies daarvan hadden moeten getuigem. Verd-er lees 1 dat de eindbesliissing over de inoig^elijkh©id van de electrificatie van de geheele gemeente. die m deze vergadering genomen zal worden naar ons vermoeden zoodaniig zal zijn, dat de aarubiedrng van heeren Gedeputeerde Staten verworpen wordt. Ook hier geen duidelijke tea Van een aanbieding van Gedeputeerde Staten kan hier toch geen sprake zijn! Zij bie- den niets aan, zij gelasten, dreigen en Vergen yergunning van ons. En het zijn Burgemees ter en Wethouders die spreken over een eimd- besliisising. Ja, mijnheer de Voorzitter. Hoe dikwijls hebben jullie al niet gedaoht, dat er een emdibeslissing was en hoe vaak hebt u de gemeente al gelukgewenscht, de hoop uitspre- kende „dat het genomen besluit voor de ge- mec Re tot heal en zegen zou zijn". Het stemt mij waarlijk treurig te moeten zeggen, dat men in dezen niet anders meer dan mistrouwig kan zijn, een gevolg van de vele sMnkscbe stre- ken, die al met ons uitgehaald zijn. Ik wou even, vastnagelen, dat hier niets aangehc en wordt, maar dat de P. Z. E. M. enkel ver un- mng vraagt als bedoeld in artikei 70 van het reglement op wegen en voetpaden, teneinde in de verschillende strate-n laagspanningsleidiii- gen aan te leggen voor de levering en distribu tie van stroom. Dat is geen aanbieding doch een in den vorm van een eisch gesteld gebod ot' ultimatum. Een eisch om naar bun e'gen willekeur zonder voorwaarden en vorm van proces hier stroom te brengen. Mijnheer de Voorzitter. Let wei, de P. Z. E. M. vraagt al leen vergunminig voor het aanleggen van laag- spanningsnetten, over concessie voor het leve ren van electriciteit aan particulieren wordt met gerept en dat is voor de raad juist de hoofdzaak! Of om eens een sterk voorbeeid te nemen vinden de heeren het een ideale toe- stand, dat het hier*straks als in Hulst gaat, waar de eene electriekverbruiker in de kom voor ean K. W. U. 45 cent foetaalt, terwijl "een straat, vender een andere verbruiker 50 cent of nog meer voor een K. W. U. moet betalen Zonder concessdewoorwaarden het is duidelijk wordt hier een dergelijke toestand gesohapen en ik gel oof, clat mi em,and in den raad er a,an denkt daaraan ^mede te werken. Wij moeten ons ahsoluut niet laten initiimideeren door de heeren van de beleedigde onisohuld. De P. Z. E. M. is en blijft een maatschappij en ten slotte zal er een rechter zijn die de P. Z. E. M. op zijn plaats terug zal brengen, want het staat voor mij als een paal boven water, dat de maatschappij de P. Z. E. M. oak al stellen Ge deputeerde Staten zich er voor of er achter voor het leveren van stroom aan particulieren concessie van de gemeente moet hebben. Daar aan dienen wij als gemeente vast te houden omdat het de eenige manier is zoowel voor haarzelf als voor hare ingezetenen naar behoo- ren, te waken. Dit is zeer noodzakelijk tegen- over elken concessionaris, inzonderheid echter tegienover de P. Z. E. M. Ware het ook niet, dat hier zulk een wantoestand gaschapen was door de samenikoppeling van Gedeputeerde tjtaten. Commiissarissen er zou geen denken meer aan zijn, dat wij nog iets met de P. Z. E. M. zoud'en willen te maken heibben. Iedere andere particuliere onderneminig zou gewis voor de P. Z. E. M. gaan. Van meet af aan heeft de raad zich unaniem verklaard te-gen het nemen van de vette brokken alleen, en nu de 230.000 garantie die eerst door Gedepu teerde Staten is aamvaard en later weer is ver worpen van de baan is, nu kan men vrij aan nemen, dat zij alleen de vette brokken zullen nemen. Volgens de gewisselde stukken tus- schen de gemeente en de P. Z. E. M. is door deze laatste reeds eerder aan de gemeente ooncessie gevraagd voor de stroomlevering. Ik heb daarvan een staatje gemaakt en wil om niet al te veel tijd te vergen aan den Voor zitter verlof vragen dit op te mogen nemen in de notulen em enkel verwijzen naar de belang- rijikste feiten. Zoo b.v. bet schrijven van 8 October '23 toen van terzijde door de P. Z. E. M. vemomen was dat de gemeente ,,voor de kom" den, aanleg van leidingen zou willen toestaan. Verzocht werd toen de voorwaarden daarvoor te willen mededeelen. Op 25 Oct. een brief van de P. Z. E. M. waarin deze schreef: Indien de voorwaarden (deze waren juist door het ge meentebestuur aan de P. Z. E. M. gevraagd) matii'g zijn, hopen wij in Axel stroom te leve ren. Den 15 November '23 kwam de P. Z. E. M. terug op een plaats gehad hebbend oiniderhoud met Burgemeester en Wethouders en verzocht aan deze bemiddelinig voor het verkrijgen van toestemming voor het aanleggen, hebiben en onderhouiden van laagspanningsleidingen voor de distributie van electriciteit aan particulie ren in de kom der gemeente. Burgemeester en Wethouders antwoorden 15 Nov. '23, dat de verzochte medewerkdng eerst kon worden, verleend indien eem concept-acte van concessie was ontvangen. Tegemoetko- ming in d;e kosten zou alleen aan den raad kun nen worden voongesteld, voarzoover het betrof de kosten van onderhoud der bestrating. Op 27 Nov. '23 antwoordde de P. Z. E. M. met de in- diening van een ooncept-vergunning waarin slechts het recht gevraagd weird leidingen op het grondgebied der gemeente aan te bren gen, terwijl de gemeente de kosten van het on derhoud zal dragen. Over die stroomlevering aan de gemeente werd met geen woord gerept. Op 22 Dec. d.a.v. verklaarde de P. Z. E. M. zich te kunnen vereeniigen met de volgende punten, die blijfcbaar bij een op 20 December plaats gehad hebbend onderhoud te berde ge- braoht zijn le er wordt eonces'sie verleend voor stroomlevering aan particulieren. 2e. Er wordt vergunning gegeven voor het aanbren- gen van hoog en laagspanningsleidingen. 3e. Bij o,ndergrond®che leidingen geschdedt het onderhoud der bestratingen door de gemeente. 4e. Over boven- en onidergrondische leidingen zal telkens in gemeen overleg beslist worden, evenals over de plaatsen van kabels en mas- ten. 5e. Werd verzocht tot spoedige afwikke- liin-g aangezien de P. Z. E. M. binnen zeer kor- ten tijd aan enkele afnemers stroom zou willen leveren. Hierop beriohtten Burgemeester en Wethouders 15 Jund '24, dat de heer Van der Hegge Zijnen geimachtigd werd om voor de gemeente over een eventueele concessie te on- derhandelen. De P. Z. E. M. antwoordde 18 Juni '24 hierop woordelijk o.a.: „Indien U onder onze concessie-aanvraag om vergunning voor het aanleggen, hebben en onderhouden van electrische geleidingen in, op en boven de gemeentegronden en eigendommen, dan begnj- pen wij niet, waarom wij met een electro- technischem ingenieur te maken krijgen,^ daav dit eerder het werk voor een bouwkundige is. Indien u onder een concessie-aanvraag ook wilt begrijpen het recht van stroom te leveren bin nen de gemeientegrenzen, dan mogen wij u in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6