No. 7962, Woensdag 8 September 1926. 66e Jaargang. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Een vervoiging in Thibet. ABONNEMENTSPRIJS: BIHKENLAND. gyiTiwiAim FEPILLETON. mmea Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen ir. per post jf 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /*6,60 per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Oit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. DE KONINGIN TER KERKE. De Ko ning in is Zondag voor de eerste maail ma haiar ongesteldheid weer ter kerke g'egaan. Zij woonide des voormid- dags de god'sdiienstoefening bij in de bad- kapel te Sch evening en, waar Ds. Adriani, predikant te Baarn, in bet gebed het her- stel van de Konimgin iherdacht. DE S. D. A. P. EN HET VERDRAG MET BELGIe. De afd. Den Haag II van die S. D. A. P. lieeft een motie aangenomen waarin zij de weiniige eenheid in de leidende partij- kring'ein iinzake het vexdrag met Belgie be- treurt, wat ze wijt aan onvoldoende voor- bereiding; waarom ze aandringt op een bijeennceping van den Partij raad ter be- spreiking van ihet verdrag en tot het tref- fen ,,van alle maatregeien waardoor de eenheid van optreden der partij ,in het Parleiment en daaibuiten gewaarborgd wordt." HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Een nota van de Kamer van Koop- handel te Maastricht, De Kamer van Kooplhandel en Fabrie- ken te Maastricht heeft, voor- en nadat zij haar sdhrijven van 17 September 1925 betreffende het aanhangige Neder- landsch-Belg'iiSch verdriag aan de leden van ide Eenste en Tweede Kamer verzond, hetgeen dlaaromitrent gescihreven en ge- sprolken i®, met de meeste aandacht ge- volgd. Op enikele door de kritiek na het ver- zenden van idit eerste s'ohrijven besproken punten, komt de Kamer thans in een twee de nota tenug. De versohillende meemiinigen ter zaike resumeerenide, is de Kamer vain meening; dat wat de Zuid-Limburgsdie belangen aangaat, welke gerekend behooren te worden tot de landlslb elan gen als die der havensteden, het tractaat moet worden aanvaard. Erlkeninende ander,zijds de ge- motiveerde bezwaren; welke tegen andere deelen van het tractaat bestaian, spreekt de Kamer het vertrouwen uit, dat de Sta- ten-Gemexaal bij de regeering zullen aan- dringen op een regaling, waardoor bij de alweging van teg'enstrijdige belangen aan die van Liruburg de beteekenis zal wor den toegekend, welke hun toekomt. HET YERDR4G MET BELGIE. In de Vrij dag j.l. gehouden vergadering vau de Vereeniging van Handelaren te Groaingen, heeft o.m. een bespveking plaats gehad over het Belgiseh Nederlandscb Ver drag, zooals het thans aan de Tweede Kamer ter goedkeuring wordt aangeboden. In het licht van al hetgeen door voor- en teg. nstanders is naar voren gebracht, be- sloot de vergadering met algemeece stem- men een adres te richten tot de leden der Tweede Kamer met het verzoek om goed keuring aan het verdrag in dezen vorm te onthouden en dit le. Omdat het prijsgeven van een deel onzor Souvereiniteisreehten over de Schelde strijdig is met onze nationale waardigheid en hierdoor niet eens internationale moei- lijklieden zullen kunnen worden voorkomen, door het ongeregeld laten der Wielingen- kwestie en de vrjje vaart van oorlogsschepen. Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 25) (Vervolg.) Meteen draaide ze zdch om en ging weg. Sherrington begreep, dat ze Cray- do 11 onder handen ging nemen. Maar al was zij.n voldoening hierover groot, zijn oncerustheid verminderde er niet door. Pas toen dag na dag verftiep zonder dat er iets gebeurde, begon dit gevoel van elk oogenblik zich klaar houden om den slag op te vangen, voor een langzaam her- levande hoop, dat aliles tocih nog wel goed kon a-floopen, plaats te maker,Zonder een incident passeerden Ze de groote bergpassen en bij aankomst in Hanksicn ging de loods van boorid en werd de man die al die waken in hun gedachten zulk een voorname plaats ingenioimen had, door een van zijn collegia's, den loods voor den bovenloop van de groote nivier, ver- vangein. Sherrington kon het maar niet met zich- zelf eens worden over de houding, die hij ten opzicihte van deze verandering aan te nemen had. En als gevolg daarvan was hij gedurende de paax eerste dagen na hun vertrek uit Hanksien, extra op zijn qui-yive. Maar ook nu gebeurde er niets. En eindelijlk kwam Chia-ling, de rivier driesprong, in zicht en twee dagen later begaven ze zich met een klein escorte Chineesdhe soldaten op weg naar Ta- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. smaakt ah room 2e. Omdat het ontodaatbaar is dat door 'tgeeischteMoerdijkkanaalde Neierlacdsche belangen ten behoeve van Belgische worden geschaad en aan de Nederlandsche handel en scheepvaart onnoemelijke schade kan worden toi-gebracht, terwijl hierlegenover geen noemensnaardige voordeelen kunnen geboekt 3e. Dat het geheele verdrag een geest adrmt van onvrijwilligheid ten eerire en van overdreven aanmatiging ten andere zijde en het niet denkbaar is, dat het toegeven liieraan de achting voor ons land zal ver- grooten noch een gevoel van bevrediging zal brengen in Belgie, waar men integen deel in den waan zal komen, nog niet gpnoeg te hebben ontvaugen. LEGER. Naar de Msb. verneemt, is een belang- rijke afvloeii'ng van het beioepskader binnen niet al te langen tijd te wachten. In hoofdzaak zou dit de onderofScieren der infanterie gelden, terwijl ook enkele offi- cieren in aanmerking zouden komen. DE TOESTAND. De co.respondent van de N. R. Crt. te Geneve heeft .Zaterdag in een telegram over de door den Volkenbondsraad genomen be slissing strekkende om aan de Assemblee voor te stellen, Duitschland bp zijn toe- lating een vasten Raadszetel te geven, te- recht schrijft het blad, gesproken van een besluit van historische beteekenis. Het is dit om tweeerlei redenen. Ten eerste om dat, nadat kieiuere tegenstanders onder de centralen als Oostenrijk, Hongarije en Bul- garije reeds in den familie-sehoot van Geneve waven opgenomen, de grootste tegenstander onder de overwinnende mogendheden een plaats krijgt met gelijken rang en rechten als dezen zelven. Dit opent een nieuw tijdvak, waarin de Volkenbond voor het eerst duidelijk het karakter ran een ver- zoeningsbond aanneemt. Zoolang Duitsch land ontbrak, kon men hem nog beschouwen als een organisatie, gesticht door en voor overwinnaars, van wie de meesten haar als instrument wilden gebruiken om de letter van het tractaat van Versailles en hun oorlogswinst te handhaven. Hetnieuwe tijdvak zal zich wellieht kenmerken door moeilijkheden, die men te Geneve totdusver nog niet ontmoet had. Bij een mogelijke nieuwe verdeeiing van de koloniale man- daten zal Duitschland misschien het deel opeischen, waarop het krachtens zijn vroegere betrekkingen met verschillende mandaat- gebieden en zijn behoette aan koloniale expansie, aanspraak meent te kunnen maken. chienilu, het beken.de karavaan-centrum, vlak bij Ghe-to, het dorpje bij >de Poort van Thibet, waar Nima-tashi wioonde. Van het oogenblik van hun aankomst in Tadhienliu af begon Sherringtooi's on- genustlheiid te bedareni. Hij kende het klei- ne, bieidrijvige s'tadje, welks bei.de helften ihet werk van de rivier, die er zich als een oikerlkleuirig lint dooibheienslinigert door hooge, statige heuvelis volkomen in- gesloten worden, van vroegere expedities. Het kostte hem dan ook ge,en moeite om het Thibetaanisdhe hotel" te vinden, een oude bdkiende van beide voriige keeren, wiaar hij ook nu weer niet te primitief ,,;logies" voor hun drieen wiist te verkrij- gen, Geen kwar-fcier nadat ze zich daar gei'nstalleerd hadden, bevond hij zich ech- ter" weer in de bedrijvig-volle straten, op zoek maar spion.nen of handlangers van Sfcargard. Maar hij vomd miemand, die er ook maar verdacht ultzag. Het was er een door elbaar loopen en een door-een schreeuwen van Thibetaanscihe en Chi- neesche kooplieden alls centrum waar de ruilhandlel tuisscihen China en Thibet groeide en bloeide bood Tachiienhi een permaneniten aarublik van een stad in op- roer m'aar boven alias uit klomkien de stemmen van de lama's, opvallenid door hun roode gewaden, die met hun eeuwig ,,Oni mani padme hum" „Heil u, Kleinood de Lotos" telkems zelfs het hand elsrum oer oversterndcn Na een uuir van scherp oipletten was Sherrington ervan overtuigid .dat ze hier, voor het oogenblik teniminste, niiets te vreezen hadden. Juist wilde hij met die ge- ruiSbs'tallendie tijdlng naar het „hot'el" terugkeeren, toen hem iets overkwam, dat Het zal voorts ijveren voor minnelijke ver- zachting van zekere territoriale bepalicgen in het traciaat van Versailles, wat tot wrijving aanleiding zou geven. Maar men moet met zulk een vooruitzicht vrede hebben omdat bet heelemaal niets vreeswekkends heeft in vergelijking met een verschiet, waarin wapens gescherpt worden tot her- ziening van de vredestvaciaten. In een ander opzicht is het besluit van den Raad van historisch gewicht, omdat het tractaat van Locar .o erdoor in behouden haven komt ZoolaDg Duitschland te Ge neve buiten de poort stond, kon het tractaat, ondanks zijn ratificatie, geen kracht krijgen. Deze week zullen de waarborging van de nieuwe grenzen in West-Europa en de be- veiliging van den vrede in het Oosten door de bepalingen nopnrs arbitrage tusschen Duitschland en Polen een felt worden. Opgesteld in den geest van Geneve, geeft dat tractaat aan het door Duitschland's toelatirg vers erkte verzoeningsinstituut nieuwen steun. De geschiedenis van Duitschland's op- neming in den Volkenbond kan in drie tpdvakken gesplitst worden. In het eerste, vlak na den oorlog, wenschte Duitschlar d toelating, maar ontmoette het v, rzet bp de Entente, die het zulk een onderscheidirg nog niet waardig keurde. In de tweede periode waren de geallieerden het nut van Duitschland's toelating in gaan zien, maar waren de invloeden van rechts in dit land zelf ertegen nog te sterk. In de derde had de politiek ran Stresemann dit verzet over- wonnen en klopte Duitschland in Maart van dit jaar aan om toeiat-ng, maar werd het geweerd door den naijver van anderen ten aanzien van de vaste Raadszetels. In het begin van deze week zal de wereld getuige zijn van het blij einder.d slot Het geduldig streven van Br and, Chamberlain en Stresemann zal eindeljjk met succes bekroond wordeD Een onzer medewerkers vat in een brief uit Geneve de indrukkcii, die journalisien pas uit Spanje meegebracht hebben, aldus samen „Een verwarde toes'and, gevaarlijk voor Primo de Rivera. Een militaire dic- tatuur die met de helft van het leger over- hoop ligt. Scherpe persoonlijke vijandtchap tusschen den Koning en den dictator. De dictator hevig aangevaUen in clandestiene publicaties door mannen van groot gezag, monarchisten en zelfs vrienden des Konings". Als ongevraagde bevestiging hierap komen de berichten, dat de officieren der artillerie, meerendeels bthoorende tot den bloem der Spaansche geslachten en ongetwijfeld goede ko; ingsgezinden,zoogenaamd wegensgrieven ver-ar.d houdende met hun traktement, tegen de Rivera's drectorio in opstand zijn gekomen. Do beweging lpkt, ondanks verzekeriugen dat de krijgstucht bij de andere wap=ns op bewonderenswaasdige wijze gthacdhaafd wordt, niet gemakkelijk in te toomen, indien juist is dat de vloot gemeene zaak met de artiileristen maakt. Kanonnen uit zee en kanonnen te land zijn krachtige argumenten. Hoewel het moeilijk zoo opeens en uit de verte te beoordeelen is, z u men geneigd zijn al3 doel van het pronunciamiento vrij- making van den Koning uit de banden der dictatuur te beschouwen. In zijn radeloos- heid heeft de dictator eerst den staat van hij in gewone omstamdigheden 'n reuzen- bof genoem.d zou hebben. Van uit de riohting van den grooten weg naar Thibet, langzaam voortstap- pemd .door de nauwe, kronkielige straa.t, kwam een karavaan van zwaar-beladen yaks. Sherrington maakte plaats voor hem, door aan den kant vain de straat te gaan s'taan en belkeeik die lange rij gedul dig voortstappemde last.diieren met de zware pakken hidden, muakus en stof- goud waarschijulijlk, de drie voornaamste ruilhanidelproducten van Thibet en de flinlke stoere begeleiders, in hun lange jassen van yak-ihuid en hun zware leeren kaplaarzeni tot aan de knie. Zij ken den het land acihter de Poort, voor hen lhad zelfs Lhasa het mystiieke Lhasa geen geheimen meer. Sherrington stonid de nuagelijklheden, door die gedachten in het ileven geroapen, te overwegen toen zijn aandacht getrok- ken werd1 door den leider van de kara vaan, een groote, forsche man met een dbniker gebronsd gezicht en groote intelli- .gente oogen met een netwerk van rimpels aani .de iboeiken, opvallend vooral door hun voortdiurend heen en weer flitsen, allsof ze op zioelk naar ihet een of ander waren. In z'n lange harige yakhuiid-jas met zijn geweer aan een riem over zijn schouder en zijn kris in een keurig fou- draal aan zijn gordel zag hij er unit als een echte bandiet. Dat hij dit niet wias. bewe- zen de beleeifde begroetingen van de Chi- neescihe kooplieden buigingen en han- den-oipheffen wellke hij met een vriend- schappelijlken knik hier en een achteloos harndgebaar daar bleantwoordde. Toen hij tot op een paar meter afstand beleg in heel het land verscherpt en daarna besloten tot een volkssttmmirg op 12 en 13 dezer, aan welke alle mannen en vrouwen boven de achttien kunnen deelnemen, ^die hun instemming met het beleid van- de regeericg wenschen uit te drukken en hun meening te zeggen over de noodzakriijk- heid van bijeenroeping van een nationale vergadering, d'e met de regeering zou samenwerken." Mogen echter degenen die het beleid van het directorio afkeuren, dit niet zeggen, dan zou de uitslag van zulk een volksstemming een wassen neus zijn. Want de zwijgers zouden degenen zijn die het regeeringsbeleid afkeuren, maar niet meetellen. De vraag die voor het oogenblik het belangrijkst lijkt, is of Primo de Rivera het nog een week lang zal uitliouden, wat aan rechtmatigen twijfel onderhevig is. Wij willen even in herinnering brengen dat Primo de Rivera inarkies van Estella zich op 15 September 1923 tot hoofd der regeering en president van een militair directorio liet benoemen, welk bewind op 3 December j.l. vervangen werd door een //burgerlijke" regeering, wedeiom onder leiding van de Rivera en samengesteld uit leden van de nieuwe politieke partij Union Patriotica. Alle ministerieele departementen werden toen her&teld, maar verder bleef vrijwel alles bij het oude, want de uitzon- deringsmaatregelen van de militaire dicta tuur werden niet herroepen. Het parlement is sedert 16 September 1923 ontbonden. HET AANBOD VAN BANKIER LOEWENSTE1N. Omtrerst het aanbod van den bankier Alfred L ewenslein, die vijf ig millioen dollar, zonder interest, voor drie jaren ter beschikking der Belgische regeering zou gesteld hebben, is der regeering nog nitts bekend, schrijft de „Standaard". Eea ver- trouwensman van den heer Loewenstein zou echter Za'erdag eenonderhoud met minister Francqui he'oben gehad. De /./Courrier de la Bourse" die dit aan bod bespreekt, schrijft hierover Het is eene vorstelijke vrijgevigheid, dit afstand doen voor een aantal jaren van den interest eener som die gelijk staat met 1 s/4 milliard francs papier. Het aanbod is be- korend en welke Staat die in geldnood ver- keerd zou zich door zulke gemakkelijke voorwaarden niet laten verleiden. Voor een particulier ware het een weergaloos geluken toch, voor den Staat, is het een gevaar. //De Staat zou de fondsen niet kunnen gebruiken, zonder te riskeeren op den ver- valdag heeft de nationale economie in ge vaar te brengen. „Het is niet mogelijk een munthervor- ming te baseeren op eene leening op korten termjjn, op een soort verhooging der vlot- tende buitenlandsehe schuld. Er zijn jaren noodig om het werk, dat men aangevangen heeft, te consolideeren. z/Wie zou het durven wagen eene operatie aan te gaan, die ons binnen twee of drie jaar zal verplichten bij ongeveer 2 milliard terug te geven, op het oogenblik dat het land zich nog midden in het werk van herstel der financien zal bevinden. genad'ericl was, vi>el zijn blik op Sherring ton, die liidhtelijk geamiuseerd stond toe te kijiken. Met een ibulderend geschreeuw; dat al de gediuldlig voortstappenide yaks tot staan bradht en de bageleiders ver- woniderd dead ronidkijklen, liet hij zich van zijin ,,rossinant" glijden, diro.ng door de verbaasde meniigte been tot hij voor Sher rington stomd en lagde hem, meteen vriendschap.pelijik g-abaar beide handen op de scihouiders. Pas op dat oogenblik herkende de En~ gelschman hem. Met een kreet van vreug- de staik ihij hem de handen toe. ,,Nima-taislhd!" ..Present regelrecht van Lhasa. Maar wat voert gij hier uit, broeder?" ,Ik was op weg naar Che-to, om jo-u een bezoelk te brengen, Nirna jij kent een verlhaal. dat ik graag z.ou widen hooren." ,,lk ken er meer dan een, broeder," lachte d'e groote Thibetaan. „Verhalen over de bergpassen., over de vrouwen en die no'teboomen Met een mauwelij'ks zichtbaar harndge baar maakte Sherrington aan deze scherts een eimde. ,,Nee, Nima, 't is me niet om je veriha'len-met-een-luahtje te doen Ik zou de gesahiiedienis van den blaniken lama met het klieine meisje nog eens willen hooren „Hm". Een onverstaanbaar gebrom teekende 's mans verbazing de ondeu- gende scihittering in de dowkere oc-gen doofde uit scherp-onderzoekend keek hij den Engelschman aan 't Moet gefluisterd worden 't is dus een gehei-m?" „Ja zoo geheim, dat ik elk oogenblik verwadhten kaneven bralk hij zijn zin z/De Staat kan niets duurzaam onder- nemec met een leening op korten ter.mijn, zelfs zonder interest. Als er quaestie moet zijn van een leening, dan kan het enkel een geconsolideerde leening zijn, op 15 jaren minstrns Die terinijn is de kortste die wij kunnen aann?men. Zonder die uit- brei-ing is het aanbod volstrekt onaan- nemlijk." EEN GEVAL VAN BUILENPEST TE LIVERPOOL. De minister van volksgezondheid deelt mede, dat 30 Augustus te Liverpool een jongen aan builenpest is gestorven, De vader van den jongen, een bootwerker, die naar men vermoedt ook deze ziekte heeft gehad, is hei*stellende. MEXICO. Htt departement van Banenlandsche Zaken bereidt nieuwe voorschrifien op den godsdienst voor, die, indien het Congres ze ratificeert, de onlangs uitgevaardigde voor- schriften zullen vervangen. Ofschoon bi- zonderheden ontbreken, meent men toch te weten, dat de nieuwe voorschviften het aantal priesters in elken staat zullen be- perken, doch ook zu'len toestaan, dat een buitenlacdsch priester in elke kerk die een buitenlandsehe congregatie heeft, den dienst waarneemt. CHINA. De gouverneur-generaal van Korea, de Japansche geDeraal Kodama, heeft de regee ring te Tokio voorgesteld in verband met den toestand in China actief in te grijpen. Hij stelt voor den spoorweg van de Moekden tot Tjantzin, door Japansche troe- pen te doen bezetten. Verder zullen Japan sche oorlogsschepen actief deelnemen aan de blokkade van CantoD. Het actieve ingrijpen van Japan is nood- zakelijk, zei hij, aangezien de Japansche kooplieden en industrieelen thans ernstig bedreigd worden. JAPAN WEER ZWAMt GETE1STERD. Omtrent de tyfoon te Tokio wordt nog gerneld, dat aldaar veel houten gebouwen zijn omgewaaid, o a. ren school, doch dat niemand gewond werd. In geheel Oost-Japan zijn echter hon- derden huizen verwoest en werd zoo groote schade aangericht aan den rpstoogst, dat men een stijging der prjjzen verwacht. Te Oeraba werden 37 huizen vernield, waarbij vijf personen om het leven kwamen. De straten te Tokio zijn bijna geheel veilaten en alle winkels hebben da blinden voor hun ramen. Het electrisch licht is afgesloten en de kaarsverlichting in de huizen levert een eigenaardigen aanblik op. Drie uur lang reden er geen trams en lokaaltreinen. Van drie stations zijn de daken geheel afgewaaid, o.m. van het station te Yokohama; de sehepen in de haven dier stad moesten het vertrek uit- stellen. De Zweedsclie kroonprins en kroon- prinses, die een bezoek brachten aan Tsjoezeni, teneinde deel te nemen aan de zeilwedstrijden aldaar, moesten hun plan opgeven. De tyfoon belette natuurlijk het doorgaan der wedstrijden. De hooge gasten af om vlug om zich heen te kijiken toen ging hij nog zachter voort: ,,om als ant- wooird op dit praten met jotu een mes tus schen mijn schouderb'laden te krijgen." ,,Aha Die groote Thibetaan mons'tende de stampvolle straat, de rij geduldig-wacn- tenide yaks en den kring niieuwsgierige kinderen om hen beiden. „Waar logeert ge, broeder! Zeg 't me vlug!" Sherrington noernde hem den naam van het Thibetaansche hotel". De forsch- gebouwde man iknikte goedkeurenid. ,,Over een uur dp zijn langst zal ik zorgen d'aar te zijn Tot dan, broeder." Hij k'eerde zich om, liep naar zijn yak toe en iheesch zich op den breeden rug van zijn zonderling rossiinant met de ge- duldiige oo.gen en groote, ver van elkaar staande horens. Een flinlce tik met den haik van zijn kaplaars en het dier zette ziclh met een lijdzaam ikrleunen weer .'n bewegiing, een voorbeeld1, dat door de ge heele rij geduldig waohtende dieren ge- volgd werd. Sherrington bleef naar 't voorbijtreikken van den stoet staan kij- ken, maar dadelijk achter den laatsten yak om staik hij de straat over. Hij voelde zich opgewonden en ver- licht, ailsof een groote last hem van de schouders genomen was. Die geheele reis lang lhad hem, bij tusschenpoozem, als een onigewenschte gedachte, d'ie zich niet weg dringen laat de vrees gekweld, dat zij Nima-tashi niet zouden aantreffen, dat hij als gidis .met een expeditie naar de bin nen fan.den mee zon zijndat zou een oponithoud van weken, van maanden heb ben kunnen beteekenen! (Wordt vervolgd.) 43M TER NEUZENSCHE COURANT Mil m i nit »i ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1