SPORT. 6EMEN6DE BERICHTEN. Veillgheid en Voiksgezondheid. werd te Oostburg aanbesteed de bouw en inr.chting van een nieuwe lagere school met als bovenbouw localiteiten voor de By kskweekschool yoor onderwjjzers en on der wijzeressen. Of die datum gekozen werd in de hoop, dat op zu.k een nationalen feestdag de inscsirjj vers wat schappeljjk zou d n zjjn in hun berekeningen, is ons niet bekend zeker is echter, dat in dat geval er wel eenige teleurstelling zal zjjn geweest Oe inschrijvingen toch varieerden ran J i 13,980 (firma Den Hollander te KluDdert) tot 91 750 (Voet en De Waal te Honte- nisse) voor den bouw en van 7200 (gebr. Wiericx te Breda) tot f 5485 (firma Belde- rok eu Zonen te Oostburg) voor de meu bi leering. De totale uitgaaf, waarvoor de gem eute Oostburg dus zou komen te staan, loopt van 121.180 als hoogsteinschrijving, tot J 97,235 als laagste. In het gunstigste geval dus een kleine ton op het budget van een gemeente van 2600 zielen. Oostburg durft. Oostburg wil een cen trum worden ook van onderwijs. En het heefc daar wat voor over. Maakt niet het onderwijs tot sluitpost van het budg t. Begnjpt, dat zoo ergens, dan toch zeker bier aan de grens, met onderwijs, goed onderwijs en vooral Nederlandsch onderwijs, de Zeeuwsch-Vlaming zich NederJander zal bljjven voelen. E n Ambachtsschool, die vol iseen H B.8., die wat gebouw en bevolking aan- gaat, kan wedijveren met H B.S.'en in vele steden nu een Rjjkskweekschool.j Het instituut Kijkskweekschool was er. 'Iwee jaren geleden werden de Rjjks Nor maallessen omgezet in een kweekschool en sedert dien tijd werden de lessen gegeven gedeeltelijk in een houten hulpgebouw, ge- deeltelijk in een paar lokalen van de H.B.S. Mei 1927 moet volgens bestek het nieuwe gebouw klaar zijn. Dan komt een eind aan dien moeilijken toestand en Z euwsch- Vlaanderen zal een eigen Kweekschool hebben in een eigen gebouw. Een Kweekschool voor Zeeuwsch-Vlaan- deren in naam. In werkelijkheid voor de Omstreken van Oostburg. En voor de zeer gegoeden van elders. Tenzij de regeering steuuen wil, en door het beschikbaar stellen van studiebeurzen, zy het ook in beperkt aantal en grootte, den minder gegoeden uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de gelegenheid wil geven hun kinderen een goede opleiding te laten genieten. Dat kost geld Jawel, maar kosten bijv. de beurzen aan de Rij kskweekschool voor onderwijzeressen te Apeidoorn geen geld Kunnen de leerlingen van die inrichting niet naar een rykskweekschool inhunom geving gaan, nu toch alle kweekscholen gemengd zijn Voeit men niet, dat hard noodig is het besef„ik ben Nederlander" in ien Zeeuwsch-Vlaming levendig te houden Zijn er niet reeds invloeden genoeg, die zijn belangstelling trekkeu naar de andere zijde van de grens De annexatieplaunen van Belgie zijn tenminste voorloopig van de baau, maar de ,/penetration pacifique" gaat rustig haar gang, te snelier nu de lage stand van den frank het den Belgen heeft gemakkelijk gemaakt hier de markt te veroveren. Wie inkoopen moet doen, groot of klein, gaat naar Belgie; wie voor plezier uit wil, bezoekt de Belgische bad- plaatsen. Laat men dan toch inzien, dat iedere toenadering tut het Zuiden een verwijdertng van het Noorden beteekent. Hier trachlte men het onderwijs te brengen op't hoogste peil. Hier steun aan hen, die hun kinderen van dat onderwijs willen doen profiteeren, doch uit eigen middelen dat met kunnen bekostigen. Hier .beurzen om gened Zeeuwsch-Viaanderen te geven de Rijks kweekschooi, waarvoor Oostburg een gebouw sticht. Een eeresaluut aan Oostburg, dat begrijpt de waarde van goed onderwijs, vooral in deze streek, vooral aan hen, die dat onder- wys later zeifzullen geven. Een eeresaluut aan Oostburg, dat zich daarvoor groote opofferingen wil getroosten. Zal het Rijk volgen SAS VAN GENT. Gisteren wend alhier een muziekfeest gdhoiuiden, ten gelegenheiiid der kermis, ui.tgesclhreven door het mueiekqezelschap ,,De vereteinigide vnienden", 'hetgeen be- doeld was ads een muzikale damonistratie vani vereenigingen uit 'de naaste om- gevinig, zooals de voorzitter van ,,De verleeniigde vrienden", tevens waarne mend bungemeester, de heer A. G. Stub- be, dat bij zijn woord van welkom op de reeeptie 'diar besturen ten stadhuize uit- eenzette. Meer dan op driulkke festivals kregeri der deelnemende gezelschappen thans gelegenlheid tot het uitvoeren van een wait ruinier genomen aantal miuziiek- nummers. Het welkom werd beantwoord door den voorzitter van ,,De vereenigde werk- lieden" van Ter Neuzen en door den voorzitter van de gemengide zangveree- nigdng „Kun;stmin" te Selzaete, waarvan we aanstippen, dat men, bij gebr eke van een plaats in eigen land waar men inJich- tingen voor het stichten en werken eener zoodanige vereeniging, daarvoor was ge- togen naar die gemengde zanigvereeniging te Sluiskill en den directeur, den heer A. Eedklhout, zeer dankbaar is voor de wel- willend verstrekte inlidhtinigen, vooral omtrent het aanschaffen van Vlaamsche liederen. Aan het feest is deelgenomen door ,,De vereenigde vrienden" te Sas van Gent, ,,Vredekring" van Selzaete, ,,Viug en Blij" van Assenede, „Kunstmin" van Selzaete, ,,Eikels worden boomen" van Westdoirpe, „Diedenick van Assenede" te Assenede, en „De vereenigde werklie- den" van Ter Neuzen. Des namiddiags werd aan het station een stoet geformeerd en onder het beurte- lings uitvoeren van marschmuziek trok deze door de verschillend'e straten der stad. Na afloop van den stoet had de hier boven vermelde ontvangst ten stadhuizie plaats, waarna op 3 kiosk en de uitvoering van die muiziek- en zangnummers aanving. Deze vonden een aandlaclhtig luisterend pulbliek en hadden algemeen succes. Of- schoon drie of vier nummers werden uit gevoerd, waren de uitvoeringen reeds omstreeks 6 uur beeindigd ien konden de leden der vereenigingen zich op eigen ge legenheid amuseeren met hetgeen de Sas sclhe kermis hood. We mogen constateeren, dat het indtia- taef van het bestiuur van het Sassche mU'Ziek succes heeft gehad, daar er dank zij die paging van een druk bezoek kan gesproiken worden. Bij a'lles werkte daar ook ijitstekend toe mede ihet mooie weer. D'ibmaal werd Sas van Gent daarmede bij uitistek ibaguimstiqd. Vender geven we hier nog plaats aan de indruikiken omtrent het kermis-muziekfeest i van onizen gewonlen correspondent: Onze karmiiissen hebben weil niet veel gelijkenis met vroeger, waarvan het heet: „Men zaig e;r menig 'kraam en tent, Diaar alles was te koop: Daar werd een macht van koek gevent En, brandewij-n met stmop", want de tijden zijn er niet meer naar om het geld, maair over den balk te gooien, de koek is door ijsco verdlrongen, vooral op war-me dagen en de hrandewijn met stiroop heeft wegens den hoogen accijns ook al het hacJhje eribij ingeschoten, maar sommige aantrekkelijkheden hebben zich onidamks -den drang van het modernisme toch nog we ten te hanidhaven. Caroussell en zweefmolen als kinder- vermaken .staan nog steads op de rol, een poffertjes- en een patatte-frite-kraam wor den door giroot en klein nog in eere ge- houden, en de boeienkoniing vraagt nog steads drie gullden als hij er twee, en vier als hij er drie ontvangen heeft. Maar overigens beginnen de kermissen als volksvermaken tamelijik veel van haar belamgrijlkheid in te iboeten. Nieuwe tijden, nieuwe zeden. Daarom was het een gelukkige gedach- te om aan de :kermdsvermakelijkhe'den een muziekfeast te verbmden, als miidldel om het tot kermis-vieren gestemde puh'liek onitspanniinig en genot te vensclhaffen. Zooals zulks hier ter plaatse altijd ge- schiedt, g.ing het iniatief tot het muziek- feest van Zondag uit van het bestuiur der Ve ree nig.de V r i e nd en Een z even tail ,,muzieken" waren ter op- luisteriing van dit muzikale feest versche- nen en birac'hten door hun opgewekte marschen tijdens den „omgang" door de gemeente en later door het ten gehoore brengen van de beste stukken van hun repertoire de noodiqie stemming teweeq. Zelfs was uit het naburige Selzaete de Gemengde Chorale ,,Kunstmin" versche- nen, welke onder ,de leidiing van den heer Maurice Govaert ons met een zestal uit- gelezen chooirwerken kwam verrassen. Deze Selzaetsche vereeniging beschikt over een flinik stemmenmatariaad en goecl- gesclhoolde krachten, waarmee het moge- lijik was, gezden den korten tijd van haar bestaan, nagenioeg een jaar, tamelijk zwa- re koorwertken als Le Moulin en O! Pe- piita! op schittereinde wijze uittevoeren. Heit laatste werd zelfs glabisseerd e.n alhoeweJ bij deze zomersche temperatuur reeds veal van de choristen gevergd was dbor de vriendelijke welwillendlheid des presidenten, den heer Palmans met een j'oviaal: „A'lla, laten we het .nog maar eene keer zingein", voor de tweede maal uitge- voerid, tot giroot genoeglen van het talrijk gehoor, dat zich schijinbaar ten zeerste verlbazen moe'st over de rappe tongslagen. Probeer het zelf maar eens om in snel tempo O pepepepetapetapettete pepita uit te sprelken en ge zult onidervinden, hoe gauw ge over uw eigen to.ng struikleJt. Een serie oud-Nederlanidlsche liederen met het Wilhelnms als finale was het slot van dit welgeikoizen programma, waarop een volmondig ,,Das Werk soli den Meis- ter loben", van toepaissing is. Het zou ons natuurlijk te ver voeren nader in details te treden over de muzi kale preistatdes vain -de eigenlijlke ,,mu- zieken". Laten we echter eien uiitzonldiering ma- ken voor Pynnert's ,,Aubade d'ete" uitge- voerd door ,,De Vereenigide Vrienden", onder leading van den componist zelf. ,,Zomermorgen-zang", heeft hij haar ge- noemd. Geinispireerd idoior zullke zomer sche morgenstemminig heeft hij zijn oor te lufs'teren gelegd aan de Naituur. Ik stel mij voor, dat de toonkunstenaar zich od een vroeqen heerlijken zomer- morgen bij het oipg,a,an der zon neergezet he^ff- in een bebosciht landschap. De eer- ste voge'l ontwaaikt en laat zijn eersten j,oon idoor het gebladerte klinken. Een andere volgt, schuichter nog, maar allengs met meer ikracht stemt het heele koor id'eis hates de ces boas" in en vereeniigen hun stemmen tot een melodieus geheel, waardn zich langzamerhand nog anidere geluiid'en ikomen iniassdhen. Zoo is m.ii. Aulbade d'ete omtstaan. Het is een repertoire st.uk, dat ook el ders steeds met groot genot zal geihoord worden. Tegen het invallen van het doniker, zoohten de versichillende korpsen weer hun haardsteden op. Maar ibinnen het Sas heersdhte nog lan- gen tijd eiene gezellige dnulkte, die zich nog later in de,n avond conicentreeridie in de talrijke danisgelegenheden, zonder wel ke een kermis aigenlijk geen kermis zou zijln. Op 31 Augustus kwam de raad gemeente Sas van Gent in openbare zitting bijeen. Afwezig was de heer A. Marquinie. De notulen der vorige bijeenkomst werden na opening van de vergadering door den I ten geleide der rekening van het Vleesch- vooizitter, door den secretaris voorgelezen I keuringsbedrijf over 1925 ter goedkeuring. besloten wordt, mgerolge herhaald voor- stel, van de Gezondheidscommissie te Hulst, en onveranderd vastgesteld. De voorzitter memoreerde, alvorens tot afwerking der agenda over te gaan, den verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina en sprak zijne beste wimschen voor haar en haar Huis uit. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten met niet goedkeuring van bet raadsbesluit der ge meente betreffende wijziging der kermis dagen. De heer D.erick betreurde het. dat den laatsten tijd verschillende besluiten, welke door den raad waren genomen, door Gedeputeerde of door de Kroon werden vernietigd en vond, dat de Sassche raad tegenwoordig onder strenge curateele staat. Hij was van meening dat de belangeu slechts in handen zijn van den Burgemeester, Ged. Staien en de Kroon Besloten werd de kermisdagen voorloopig vast te stellen op den eersten Zondag van September met daaraanvolgende Maandag en Dinsdag met bepaling, dat hierop later wordt teruggekomen. Ook de electrificatie der Zandstraat lokte eenige discussies, waarop de raad met het voorstelder P.Z.E. zich kon vereenigen. De vernietigirg van het raadsbesluit betreffende de carnavals kwestie werd voorgelezen, waarop wetliouder Stubbe ten zeerste betreurde, dat dit oude volksgebruik werd gijacht als in strijd met t algemeen belang, terwjjl de oude gebruiken zooals er verschillende in den lande zijn toch in hooge eer worden gehouden. Wet- houder Neeteson vestigde de aandacht op het feit, dat de Burgemeester a{snog be- voegt blijft de maskerades in de gemeente toe te staan en hoopte Aangeboden werden voorts de rekeningen van het Gemeentelije Electriciteitsbedrijf, gemeente en burgerlijk armbestuur 1925, waarna de commissie, welke rapport had uit te brengen, hare goedkeuring aan de reken'ng hechtte. De heer Dierick maakte enkele opmerkingen, waarna zij alle voor loopig en met algemeene stemmen werden vastgesteld. Ook die voor 1927, hierbij gevoegd de rekming der gezondheidscom missie werd den raad aangeboden. Bij deze laatste vestigde de heer Dierick de aan- dacht op de verschillende krotwoningen in de gemeente en welke spreker als onbe- woonbaar beschouwde en wdke door de gezondheidscommissie niet werden afge- keurd. De heer Versehaffel, als lid der genoemde commissie deelde alhoewel hij niet verplicht was, van repliek te dienen mede, dat de commissie geen aanleiding tot afkeuring der woningen hadgevonden. De Voorzitter was het met den heer Dierick eens, waarop de heer VerschaffT adviseerde, de commissie op een en andtr te wijzen. Het verzoekschrifi van W. L. Lammens om wijziging van zijn aanslag in de hon denbelasting werd ingewilligd, terwijl voor het college van zetters werden gekozen de heeren P. J. Hamelink en E. Govaert, beiden aftredende, en de heer F. Kieboom en Uyt den Bogaerd. Ingewilligd werd z.li s. het verzoekschrift van liet muziekgezel- schap „De Vereenigde Vrienden" om f 100,— verhoogd subsidie uit de gemeente- kas, terwijl met 5 tegen I stem van den heer Dierick, die eerst de rekeningen nauwkeurig wilde nazien, werd aangenomen het voorstel tot vaststelling van bet bedrag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920 over 1924 voor de bijzondere lagere scholen met af- rekening over de laatste drie jarec. Het verzoekschrift van de vereeniging het Wit Gele Kruis om een subsidie van 500,ontvir.g een goed ontliaal, doch werd aangehouden tot een bijet nkomst zal hebben plaats gehad tusschen het bestuur van verzoekende vereenigingen en het ge- meentebestuur. De heer Dierick vond, dat de steun beter via het Burgerlijk Armbestuur zou worden gegeven. Een schrijven van den heer H. Dierick om toeslag te geven op de huren der woniugen der bouwvereenigingen. Wethouder Neete son en de heer Versehaffel waren van meening, dat als men hieraan begint men aan geen eir.de komt, terwijl de voorzitter de aangelegenheid eerst nader wilde onder- zoeken. De heer Dierick licbtte zijn schrijven toe. Spreker had in zijn schrijven geen bedrag genoemd, doch wilde hiervnor een post op de begrooting zien uitgetrokken. Na re en dupliek werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. De verzoek- schriften van F. van Hulle in A. van Reet om gemeentegrond in erfpacbt en afwijking van art. 7 der bouwverordening werden og.v. ingewilligd. Nadat nog z.h s. de gemeentebegrooting 1926 was gewijzigd, sloot de voorzitter de bijeenkomst te onge- veer acht uur. CLINGE. In de op 27 Augustus gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De navolgende ingekomen stukken werden in handen gesteld van Burg, en Weth. teneinae daaromtrent te dienen van bericht en raad het verslag der Commissie voor werkverruimirg, tevens inhoudende eene aansporing tot het verleenen eener jaar- lijksehe bijdrage ad f 5 verzoek van Ed. van den Branden om, in verband met de opheffing van het Correspondentschap der Openbare Arbeidsbemiddeling, eene ver goeding tot het bedrag zijner wedde als Correspondent, over het tijdvak 1 Maart 23 Juni j.l.verzoeken om subsidie St. Elisabeths-vereeniging, van het Wit Gele Kruis" te Hulst en van de R.K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlenverzoek van den Gemeenteveldwachter M. de Block, om in vetband met het besluit tot afbraak van de bestaande veldwachterswoning, hem eene andere ambtswoning te bouwen schrijven van Burg, en Welh. van Hulst, onbewoonbaar C 249, 250 voorstel van den te verklaren de woningen en 251 te Nieuw-Namen; op van den heer van der Hejjden wordt hiertoe slechts besloten, indien ge- bleken is dat de eigenaar in de voornaamste gebreken dier woningen niet binnen zeer korten tijd verbetering heeft gebracht. Aangeboden worden de begrootingen dienst 1927: van de g-meente, beloopende in totaal f 61549,595 voor den gewonen dienst en f 1020,07 voor den kapitaaldienst b. voor het G. E. B. in totaal ad f 12306,555 respectievelijk fl530, c. voor het Burgelijk Armbestuur ad f 4179,59. Deze worden gesteld in handen eener Commissie van onderzoek tot leden waar van worden benoemd de heereu Bolsens, Van der Hejjden en Bleyenberg In de gemeentebegrooting 1926 worden eenige wyzig ngen aangebracht. Voorloopig vastgesteld worden de rekeningen over het dienstjaar 1925 a. van de gemeente, voor den gewonen dienst in ontvang op f 68.252,SO1/, in uit gaaf op f 62 945,80, voor den kapitaaldienst in ontvang op f 52.695,951/2 in uitgaaf op f 52.766,027, i b. van het G.E.B. de batenopfll.072,45, de lasten op f 11.072,45, de kapitaalsin komsten op f 16.137,30, dekapitaalsuitgaven op f 15.210,81. Goedgekenrd wordt de rekening van hi t Burgerlijk Armbestuur in ontvang op f 5,123,211/2, in uitgaaf op f 5020,21. Door den beer van der Hejjden worden namens de Commissie van onderzoek dier rekeningen, opmerkingen gemaakt omtrent enkele uitgaafposteu der gemeenterekening welke opmerkingen de Commissie ter over- weging aan Burgemeester en Wethouders aanbeveelt. Nadat in het Reglement vai Orde en in de instructie van den Gemeente Ontvanger wjjzigingen zijn aangebracht, tengevolge waarvan de Secretaris belast wordt met de vervanging van den Gemeente en de eerste Ambtenaar ter secretarie met de vervanging van den Secretaris, worden de heeren Van der Bom en Goossens als waarnemend Ontvanger respectievelijk waarnemend Gemeente-Secre- taris beeedigd. Het vaststeilen der vooiljjn voor de Molenstraat wordt uitgesteld in afwachting van nadere inlichtingen die B. en W. noodig achten. Mededeeling wordt gedaan van den uit- van het onderzoek inzake de malaise in klompenindustrie en mosselvisscherij de voorzitter stelt zich voor aan de haud van de ingekomen raporten pogingen tot verbetering van de toestand aan te wenden door bemiddeling van invloedrjjke personen bij den betrokken Minister. Op voorstel vau den heer Van der Hejjden wordt in stemming gebracht het voorstel B. eu W. om voor de burgemeesters- f 6500 woning een crediet toe te staan van het wordt aangenomen met zeven tegen vier stemmen. De gemeentelijke vergoeding der Bijzon dere School te Nieuw-Namen over 1924, die naar geMeken is berekend te zijn naar een onjuist aantal leerlingen, wordt nader vastgesteld. Na gehouden rondvraag en besloten zitting wordt de vergadering gesloten. BRESKENS. Donidendagmorgen kwiamen twee meis- jes van No. Een per Betis naar haar werk in de fabriok vain de N.V. Van Melle s Conf. Woriks alhier gereiden. Plotseling raaikten de rijwielen elkaar, met het nood- ig 'Qevolg, dat de Mjanige M. v. W. zoodanig op den weg kwam te vallen, daft zij niet kon, opstaan, zoodat gieneeskun- ge hulp wend ingero'epen. Per auto wend ze naar die ouderlijke woning ver- voerid. Men verimoedt een hefsensehud- ding. (Br. Crt.) VOETBAL. Gisteren speelde te Sluiskil S.V.V. I van Sluiskil tegen Voorwaarts I van Ter Neuzen. De rust ging in met 20 in het voor- deel van S. V.V. Het einde bracht echter een 52-over winning voor Voorwaarts. EEN ERNSTIG ONGELUK. Donderdag heeft te Waddinxvem een ernstig ongeluk plaats gehad in de Gouwe. Een motorjacht, waarin zich twee dames twee heeren bevonden, is in aanvaring met een stoomboot van de maat- schappjj Volharding en gekanteld, waar- door de inzittenden te water geraakten De omstreeks 30jarige mejuffrouw De W.. uit Moordrecht, zonk spoedig naar de diepte en is verdronken de overige drenke- lingen werden gered. gekoinen GRANAAT. EEN In een woning te Middelburg, waarvan de vorige bewoner enkele wekpn geleden vertrokken is, heeft de nieuwe bewoner op den zolder een voorwerp aan een balk hangende gevonden, dat bjj onderzoek een granaat bleek te zjjn. De vinder, die oud- militair is, bemerkte spoedig, dat het een geladen granaat was Hij bracht het pro- jectiel onmiddelljjk naar de politie, welke het op haar beurt bij de militairen bracht die er een betere bewaarplaats voor hadden. DE BANKOVERVAL TE BUSSUM. V lijdag is, zooals reeds is gemeld, door de jusiitie te Amsterdam de van den overvai te Bussum verdachte E. B. in vijjheid ge steld. In de instructie, geleid door den recbter-commissaris mr. V. G. A. Boll, waai bij de verdachte, volgens de nieuwe bepalingen van het wetboek van stralvor- dering, door een verdediger, in dit geval mr. Max Levenbach, werd bijgestaan, zjju naar het „Hbld' meldt, niet minder dan tien getuigen komen verklaren, dat de veidacnte op den dag van den overvai in de Boazbank te Bussem den geheelen dag in het woonwagenkamp aan de Hembrug heeft doorgebracht. Zij noemden tevens de namen van tai van andere personen, die zulks eveneens konden bevestigen, en gaven, tot staving van hun verkiaringeD, aanwjjzingen, die bp nader onderzoek volkomen klopten. Onder die omstandigheid achten nocb de substituut-officier van justnie, noch de rechter van instructie zich verantwoord, verlenging van den termjjn der voorloopige hechtenis, die eei gisteren ahiep, bjj de recht- bank aan te vragen. Eergisteren is Br. dan ook in vrijlieid gesteld. INBRAAK. Tijdens de Woensdag te Haaksbergen gehouden kermis is daar op klaarlichten dag op twee plaatsen ingebroken. Bij den landbouwer D. lag ae bewoner ziek te bed. Toen deze iemand hoorde, stond by op, en hjj trof den inbreker aan, die juist op het punt stond met ongeveer f 600 te vertrekken. De dief ging met achterlating van de geld- som er vandoor. Vermoedeiijk heeft dezelfde persoon later een bezotk gebracht aan de boerderij van W., in de buurtschap Langelo. flier was niemand thuis, en wist de inbreker ongeveer f 500 te bemachtigen. EEN 103-JARIGE. De weduwe J. Heida—Jellema te't Maar bjj Heerenveen vierde heden haar 103en jaardag Zij beeft 8 kinderen gehad, van wie nog maar een de trouwe ver- pleegster in leven is. Opmerkeljjk is, dat baar kinderen niet oud zjjn geworden: een overleed op 8-jarigen leeftijd, de meeste anderen tusschen 30 en 50 jaar. Ze heeft 35 kleinkinderen het juiste aantal achter- kleinkinderen kon de dochter niet opgeven. Sedert een drietal jaren is het oudje bet- overgrootmoeder. Haar geregelde levenswijze isj, in den laatbten tyd om 8 a 9 uur opstaan, tegen drie uur verlangt ze weer naar bed. Haar eetlust bljjft nog goed in verhouding tot haar hooge jaren. Ze is slechts een weinig doof. VECHTPARTIJ. Vrijdagnacht kregen eenige vreemde zee- lieden, afkomstig uit Esthland,in de Schitt baacstraat ruzie. De twist liep zoo hoog, dat het rnes er aan te pas kwam. Op bet oogenblik, dat de vechtparlij bet bevigst was, passeerde een 39-jange havenarbeider uit de Adrianastraat met vrouw en kind. Nauweljjks was hjj de vechtenden gepas- seerd, ot hij werd van achteren aangevallen en onmiddellijk daarna in de buik gestoken. Vrjj ernstig gewond moest by opgenomen worden in een ziekenhuis. De dader wist te ontkomen. ONBEW AAKTE OVERVVEGEN. Een 24-jarige reiziger van de firma Dros, van Texel, de heer J. Stompedissel, wonende in Den Helder, is Donderdagmiddag met zijn auto bjj den tweeden onbewaakten overweg bjj Oudesluis tegen den sneltrein gereden, die om 3 uur 55 uit Den Helder vertrekt. De auto werd geheel vernield en stortte van ongeveer 8 meter boogte in een gracht. De heer Stompedissel werd er uit geslingerd en brak op twee plaatsen een been. Per auto werd hjj naar het marine- hospitaal in Den Helder vervoerd. REPARAT1ELOODS SPOORWEGEN AFGEBRAND. le Rotterdam is Vrijdag een reparatie- loods van de spoorwegen, gelegen aan den Beukelsdjjk in brand geraakt. Te rmm half vjjf was een spoorweg- beambte in deze loods bezig het onderstel van een open, platten goederenwagen, die met strooliulzen geladen was, na te zien. Hij gebruikte hierbij een olielamp, een z.g. snotneus. Bjj het uitblazen van deze lamp, is vermoedeljjk een vonk terecht gekomen op het dekzeil, dat over de stroohulzen lag. Het gevolg was, dat in zeer korten tijd, de geheele wagen in lichten laaie stond. Het vuur deelde zich snel mede aan het houten dak, dat met asphaltpapier bedekt was en aan de houten wanden. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, stonden in de loods, waarin 5 sporen boven werkputten, z. g. n. verzonken sporen naast elkaar liggen, belialve de wagen met stroo hulzen, een oude locomotief, twee tweede kiassewagens van electrische nieuw model twee gewone passagiersrjjtuigen een groote D- bagagewagen en twee goederen- wagens. Te brand greep snel om zich heen. Weldra sloegen aan alle kanten de vlammen uit het gebouw. De brandweer had eerst moeite om de VEEREN KUSSENS EEN GEVAAR. Moeders, wil diit te.rdege leeren, Gevaarlijk voor Uw kleine is een [kussen met veeren, Wilt ge den zuigeling voor feed [bewiaren, Laat hem slapen op een dun kussen [met varen„ GEZONDHEIDSRAAD. On An voeonrlne^ imahYAnt-nU H/» Li.I L)lj_ o van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2