GEHEIME BRANDERIJ. Maandag is door de rijlksambtenaren te Eindhoven' een gcheime branderij onbdekt. De aanzaten-lijlke hoeveel'heid werkt-mgen en vloeistoffen is in beslag geno-men. VRACHTAUTO MET MILITAIREN OMGESLAGEN. Maandag-mo-rgen ongeveer halfzes is een vrachtauto van Amsterdam, waa-rin 23 mild-taken van bet 7de regiment unfau- terie gezeten waxen, op weg van de hoofds-tad naar Harderwijk, in den bocht aan den Koedijkerweq bij Amersfoo-rt om- qeslagen. Acht militairen werden unit den wagen geslingexd; zes -hunner kregen lie te kw-estunen; D. Peltjer kreeg een sche- delbreuk en de milicien I. Godschalk is met een dubbele armfractuur naar Utrecht vervoerd. De overigen werden naar het militaiire h-ospitaal te Amersfoort gebracht en daar verb-onden. INBRAAK IN EEN POSTKAN- TOOR. Maandagmorgen is onbdekt, dat in den nacht van Zaterdaq op Zondag of Maan- daanachit ingeib-r-ok-en is in -het po-stkantoor aan het Af-riikaander-plein te Rotterdam. De dieven hebben zich toegan-g verschaft door over den tudnmuur te klimmen, di-e tusschen het po-stkantoor en de eveneens aan het plein gelegen R.K. pastori-e staat, en daarna -een- ruit in te gool-en. Eerst hebben zij een 1-oket opengebro ken, maar hie-r kond-en zij wein-ig van hun gadting vind-en. Daarna is -de bra-ndkasi opengeboo-rd. Hiernit is voor f 120U aan postzieqels gestolen. De politic -heef-t dadelijk een uitgebreid ond-erzoek ingest eld. Virgerafdrukken zijn qefotografeerd en er as met speurhon- d-en gewe-rkt. Tot Maandagmi-ddag even- wel noig zonider ee-n'Lg resu'ltaat. ERNSTIG ONGELUK OP DE MAAS. Vrijdag is te Rotterdam aan-gekomen het 16,650 ton groote Engelsche mailschip Ranchi, van de Peninsulair and Oriental stoomvaarbmaatschappijmet aan boord 'n 500 Engelsche toeristen, -die een rond- r-eis hebben gemaakt langs de Noord- Europeesdhe havens, onder auspicien van hejc reisbureau Cook anid son. Het schip nam liqjdaats in -de Jobs-haven, aan d-en Oostwal. Zondagm-id-dag ongeveer 2 uiur zou het schip weer vertrekken. Om de Ran-chi uit de haven te bren-g-en en midden op de r-ivier te trek-ken, waren vier sleepbooten van L. Srnit en Co.'s in-ternationalen sl-eepdienst aangenomen. D-e ,,Gharl-ois en de „IJsselmonde' werden aan den voorsteven vastg-emaa-kt, de Schiedam en de Minervakwamen aan het a-cht-er- schip. De Ranchi'' moest ac-hteruit uit de h-aven getroklken w-orden en -daarna zwaaien. Toen deze manoeuvres verrich't waren, zou -de „Ran-chi" op eigen kracht naar zee stoomen. De sleeptrossen moes- ten losgego-oi-d worden, hetgeen o-p de „Oharlois", d-e „IJsselmonde" en de Schiedam" g-eb-eurde, maar aan boord van de Minerva" door ele-n nog nie-t o-p- gehelderde oorzaak, mislukte. Men ver- moedt, dat -de sleep-haalk nie-t -spoed'ig ge noeg losgegooid ikon wo-rden. In ieder geval ble-el de Minerva" door middel van den sleeptros met d-e „Ranichi ver bonden. Inm'iddels was aan boord van de Ran chi" het commando voo-ruit gege-ven, en alleng-s -kreeg het schip meer en meer g-ang, -de ,,'M-inerva" achterwaarts met ziidh meesleepende. Plotselin-g -ra-akte de Minerva" dwars op den stroom en dade- lijk da-arop kap-seisde het sc-hi-p. Het zonk onmi-ddellijk. Aan bo-ord van de „M-inerva waren vijf opvarenden en wel de kapifcein, de 36- jarige M. Kroon, uit de Spanja-ardstraat, de m-achiniist, de 48-jarige A. van Raffen, uit de Gaffelstraat, de 27-jarige stoker T. van Es, van -den West-Zee-dijk, de 25- jarige le matroo-s A. Lobs, uit -de v. d. Takstra-at, en de 15-jarige 2-e matroos B. v. -d. Steen, uit de Bloemkweekersstraat. Al'h-n ge-raakten te water. Zoodra de ..Minerva" b-egon te zinken, is de slee-otnos geknapt. De Ranc-hi" ziet- te haar reis voort. Hulpverl-eening door een schip van dergdijke afmetin-gen is niet zoo heel gemakkelij-k. Bovenidiien kwamen d-a-delijk van alle kanten roeibooten toe- schieten, om h-ulp te verlee-nen.Het ge- lukte, den machin-ist, den stoker -en den e-ersten m-atroos uit h-et water o-p te pik- fcen. De kapitein -en d-e 2e ma-tro-os zijn niet meer terug-geaien. Zij zijn dadelijk n-aar de die-pte meegezogen en verdronken. De geredden werden overgebracht naar het bureau van de mvierpolitie in de Park- haven. Hier werden Van Es en Lobs van dnoge kloeren v-oorzien. De machinist V-an Raffen had een -ernsbig-e hoofdwond gekregen. Hij is op het bureau voorloo-pig verbonden en da-arna d-oo-r den genees- kun-digen -di-en-st n-aar het ziekenhuis aan den (doolsi-nqel over-g-ebracht, waar hij ter verplegimg is opgen-omen. Dadelijk na het bekemd word-en van het on-gie-luk iis de ,,Politie 2" uitgevaxen om n-aar de verm-isten te zoeken. Er wer-d urenlan-g g-e-dr-eg-d, maar het is nog niet mogen gelu-kken de lij-ken van de beide verongelukten op te halen. Men neem-t aan. dat -de sterke stro-om -de lijken mee- g-esleurd -heeft. HET IS GOEDKOOP SCHENKEN VAN EENS ANDERS COGNAC Een de-r o-mwonenden van het pakhu-is d-er wijnfirma T en Co., aan de Wester- straat te Rotterdam ha-d opgemerkt, dat in de laatst-e d-a-gen geregel-d 's morgens vroeg i-eman-d aan dat palkihuis een bezoek br-acht. Hij had dan -een kr-ui-k bij z-ich wel-ke hij blijkbaar gevul-d weder mede- nam. Van deze ontdekking deed d-e Westerstraat-bewoner mededeel-ing aan de politie die be-sloot, eens een ondexzoek te doen instell-en. Ben rech-exdh-eur werd op den uitkij-k gestel-d en jawe'l, omstreeks halfzeven ver scheen de m-an in kwestie. Met een groo te kruik -in -de hanid verdween hij, na eers-t eens goed ma-ar niet goed genoeg te hebben uitgeke-ken en verscheen na e-en poosje weer. Hij werd aanglehouden en met de kruik overgebracht n-aar het po- litiebureau aan de W-itte -de W-ithsitraat aldaar. De in b-eslag genomen kruik bieek 5 liter cognac te beva-tten. In verband hier- medfe zijn resp. al-s verdacht van diefstal in dii-enstb-etrekkinig en van hel-ing, in be- wairinig giesteld de 64^jarige meesterknecht der fi-rnia, M. de K. geinaamd, en -de 51- j-arige cafehouder B. J. B. Ve-rimoed wordt, dat zij he-t win-stgeven-de spelletje de kruik met vijf liter cognac blee'k voor f 3 te zijn verkociht reeds gerul- men tijd hebben uitgeoefend. AUT03DS DOOR ROOVERS A.ANGE V'ALLEN. Tussehen Warschau en Poeltoesk hebben struikroovers in den avond een autobus met 14 passagiers aangevailen. Zij hielden let gezelschap met revolvers in bedwang, ontnamen hen alle kostbaarheden en gingen et toen vandoor, nadat zp de beroofden n den bus opgesloten hadden. EEN AUTO-ONGELJK. Na afloop van een bijeenkomst van Brussels;he journalisten aan het minister e van buitenlanische zaken 'te een redacteur van le Soir, met zpn auto aan den haek van de Weststraat en de Koningsstraat tegen een lantaarnpaal gereden. De journalist wilde plotseling stoppen ore aanrijding van een voor'ojjganger te vermijden, maar zwei.kte rechts af. De au'o wierp vier personen omver, van wie er een op slag werd ge- dood, Een 15jarige telegrambesteller liep vreeselpke verwondingen am de beenen op, zoodat een dezer ledematen moest worden afgezet. Dejongen verkeertin levensgevaar. Er was doze week nog geen dag voorbij- gegaan zonder auto-ongelukken metdoole- lijken afioop. VERGIPTIGDE PADDENSTOELEN. Te Falkenberg in de provineie Branden- aurg is het geheele pers neel 19 per- sanen van het E mangel sch tehuis voor kinderen Sint M cha9l ziek geworden na het eten van vergiftigde paddenstoelen. Vier verp'eegsters en een huisknecht zijn reeds overleden. Acht patienten verkeeren nog in levensgevaar. De 150 kinieren in het gesticht hebben niet van de champig nons gegeten. Zij waren echter plotseling zonder hulp aan hun lot overgelaten. Uit Berlijn zijn eergisterochtend een aantal verplegers naar Falkenberg vertrokken om voor de kleinen te zorgen. DE BOMAANSLAG OP DE BANK TE PITTSBURGH. Zooals reeds in het k-ort gemeld, is Dinsdaig een geweldige paniiek veroox- z-aakt in een ibanlkgebouw te Pittsburgh, ten gev-ol-ge van een bom-on-tploffin-g. In den n-a-mi-ddaig, even na drie uur, kwa-m -een als arbei-der g-ekleed vreemde- ling de Ibaiik binnen. Hij vro-e-g om uit- betalmig van een wissel ten b-edrage van 2000 d'ollar. De bamkb-ediende verlan-gde e-en-ige infl-iclhting-en, die -d-e man nie-t wil-de gleven. Er on-tstonid een heftige wo-oriden- wiisseli-ng, zoodat -de bankbeid-ien-de ten slotte tw-ee g-ewapenide amb-tenaren de-r bank te hulp riep, om den man te verwij- d-eren. Toen deze hem bij den arm wilde grij'pen, wier-p de m-an zij-n tascih neer, waarop een vreeselijke antploffing plaa-ts had. Den vreem-d-eling z-elf werd het h-oof-d van het licihaam gerulkt, een der bankbadienden werd eveneens gedood, te-r-wijl m-eer d-an twi'nitig anidere perso- nien vrij ernst-ige verw-on-ding-en be-kwa- men. Vel-e menschen, die z-iclh ook in de mabijih-eid van het bewiu-ste loket bevon- den, werden de Ikl-eeren van het lichaa-m gerukt. Er onitsto-nd een pa-nii-ek. I-e-der re-pte ziicih n-aar de de-ur, waa-rbij ver-scheidene menschen onder -den voet raakten. En in het bankgeb-o-uw zlelf waren groote ver- woestingen aangeric-ht. Toen -d-e groote rioolkwolken, di-e door de ontp-loff-ing ver- oorzaal't waren, wegtro-kken en men het toon-eel van de ramp ko-n overzi-en, werd geoons't-ateend, dat de gelhe-ele ve-rdieping verwoest was. Muren waren weggedrukt, lesseniaa-rs verspli-nter-d, lampen in stuk- ken- In zaken-krinigen veroor-z-aak-te het ge- rudht v-an de on-tpl-off-inig aanvankelij-k buitiengewoon groote op-windincj. De wild- site gemdhten aangaanid-e het aantal sl-acht-offens de-den -de ro-nde, zoodat er spoed-ig -in -de staid een panie-kstemming ontistomd. en i-ede-r z-ich na-ar de plaats des onheil-s s-poedde. De poliitie kon -eerst na veel m-oeite de rust herstellen. EEN EISCH TEGEN DE ECHTGE- NOOTE VAN DEN EX-KEIZER. Juffrouw Mulle-r, een onderwijzeres uit Dresden, heeft een ei-sch inge-di-enid tegen pri-nses Hermine von Sdhonaich Carolath, de ecihitgenoote van den gewezen keizer. Over d-e voorg-esclhiiedeniiis van d-it proces wo-riden flhan-s enkele bijzoniderheden ge m-eld. Prins Ferdinand, de 12-jarige zoon van prinses Hermine, was in 1925 ge- opareerd d-oor een zenuwa-rt-s te Dresden. Daar de prins ook aan een spraakg-ebrek lead, had de geneesheer zijn m-o-e-der den r-aa-d g eg even-, zich tot juffrouw Muller te wenden. Deze sla-ag-de erin, den jeu-gdi- g-en pri-ns in v-ier maaniden tijds van zijn spr-aakge-brak g-eheel te -g'en-ezen. De on- de-rwij-zeres vroeg -daar-op van prfnse-s Hermine een honorarium van 2400 mark, dat deze te hoo-g von-d. Zij was van mea ning, dat 1250 mark v-ol-doende wa-s. Juf frouw Muller wendde zich n-u eerst schrif- tdlijik na-ar Doom, ma-ar kreeg e-en weige- rend antwoord. Daarop di-ende juffrouw Muller haar eisch in: 29 September zal de rechtbank te Dresden uitspraak doen in dez-e zaak. M-ej. Muller, wi-er financi-eele positi-e zeer veel te wemschen schij-nt -over te laten, beroept zich op een brief van den zenuwarts, waa-rin deze -haar den raad geeft, niet een te la-a-g ho-no-rarium te vra-gen. KINDEREN. Te Leeds zijn voor d-en kinderrechter 2 jo-nigens verschen-en van 8 en 9 jaar. Zij ha-ddem met zalkmesjes een aantal kalve- ren v-erm-inikt o-p zoo ongelooflij-k afgrijse- lijikie manlier dat het bijn-a niet te beschrij- ven is. De a-rme -beesten waren in een beper'kte ruimte gebracht bij het abattoir en daar zander toezicht gel-aten. De kin deren ha-dden de beesten met hun messen gelkerf-d en van twee de staart afgesneden. De vfeearts die als deskundige gelhoord wer-d zei-de in zijn vij.ftigj-arige pra'ktijk nooit zoo'n vreeselij-k geval van wreed- hei-d te hebben meegemaakt. De kinid'errechter, sir George Gock- burn, verklaa-nd-e: ,,Ik w-eet niet hoe ik deze zaak mio-et behandel-en. Het is te erg o-m onder woord-en te kun-nen worden ge bracht. In de v-eertig jaar dat ik in deze sbad recihter ben, ben ik nooit zoo diep gesch-okt g-eweest, en heb ik n-o-oit ges-taan voor een da-ad van zoo duivelsche ver- d-orvenlheiid al-s deze. Dez-e zaalk is zoo ernsbig, dat de rechtbank een week moet memen om te over-legge-n wat er gedaan m-oe-t worden. Gedurend-e dien tij-d moe- ten de jomg-ens in het huis van bewaring blijven." Toen -deze verlklar-ing was at-g-elegid be- gon een aantal vrouwen te smilkken en hoor-de men g-ilien: ,,Arm-e schapen BERGBEKLIMMING. Bij een bei-gbeklimmi-n-g in het Glock- nergebi-ed i-s -een 50j-a-ri-ge Berlij-ner bij den overgang van den Kiein-Glo-ckner naar den "Grio-ot-Gl-ockner in -de sneeuw ui-bg-e- g led en en van een hoog-t-e van 700 M. neerg-esbort. Hij w-erd zwaar vermiinkt t e rugg e voniden Uit Salzburg wo-rdit gle-meld, dat 18 s-cholieren, -di-e in een vacanti-eoord bij M-ittersiill vertaefiden een uitstapje -onde-r- namen in de b-ergen. Eemig-en h-unner d-waald-en of naar een gevaarlijke plek. Bij -deze -ex cur si e istortt-e een der scholie- ren van een helling en wa-s onmiddellijik d-oad. V-ol-gens -een beridbt ui't Innsbruck is de vo-orzitte-r der Weensc'he afdeeling van die Duitsch-O-ostenr. Al-penvereeniig-ing, Schattauer met zij|i zoon in een gletscher- s-ple-et g-est-ort. De zoon werd ged-oo-d, de vaider b-ekwam slec-hts verwondingen-. "Woenisda-gochtend zijn in een r-avijn in d'e buurt van Gh-ampagny -bij B-azel -de 'lijlken van d'rie to-erist-en, twee m-ann-en en eeti vrouw, gev-onden. WEER EEN AAN SLAG OP EEN TREIN. Zaterda-g is te Franlkf-ort a.d. Main weer een aansl-ag op een trein gepl-eegd. Bij den ovengan-g aan de Si-emenstrasse was -e-en gro-o-t stuk ijzer op -de rails g-e- legd. Een 1-okaaltrein van Offenbach l.iep op de hinder nils doch -de machinist kon door ster'-k remmen -een onltspor-ing v-oor- k'Omen. De spoorw-egdirecti-e te Frankfort heeft 300 M. uitgel-oofid voor die ontdekking van -den da-der. EEN MIJN UIT DEN OORLOGSTIJD. Ud-t Ga-pe May (New Jersey) w-o-rdt ge-melid: Donderd-ag ontdakten visschers, die dadht-en -een bijzo-n-der goed-e vang-st te hebben gemaa'kt, -iin hun netten verward een van die Duibsche mijn-en, die tij-denis de oorl-o-g zoo veel in d-e Eur-o-peesche wateren voonkwamen. Nat-uiu-r-lijlk v-oeren zij -knaclhti-g t-er-ug naar het station van de kustwadht. Een patro-uil-leboo-t. die uit- gez-ond-en werd, on-bdekt-e de mijn eeni-ge uren later en beschoot dien op veiligen afstan-d met gra-naiten. De mijn onibpl-ofte met een vervaar-lijke kn.al. Later op d-en -dag werden er patrouille- boo-ten uit-gezo-n-den om een twe-eide mijn te o-ntidekiken, -die naar g-ezeg-d we-rid lan-g-s de ikiusiten z-o-u -d-rijven, maar tot du-s-ver is e-r n-iets ontdekt. EEN GEWAAGDE ONTSNAPPING. Een gewaagide ontsnapping uit Rus-lan-d heeft een stafo-ffi-cier van de sowjet-s on- dernom-en, die die Ra-jajoiki, de Finsche grensr-ivier, is overg-ezwommen, terwijl de Russische gr-enswacht hem on-oplh-oudelijk beschoot. De o-fficier werd -edht-er niet geraakt. Hij bl-eelk in -het b-e-zit van j-uwee- le-n en an-dere kostbaar-heden en verklaar- d-e vroege-r in het Tsaristisdhe leger ge- di-enid te 'he-bben en niu naar Fr-anlkrij-k te wille-n gaan. IN WOEDE ONTSTOKEN. Een Spanjaard, wonend-e -te Courbevoie bij Patijs, leefde in onmii-n met zijn buren. Vrij-da-g kwam een ba'l van spelend'e kin deren in een ruit terecht. De Spanjaard, hier-over in woede ontstoken, nam een groat -m-es, liep de st-raat op en achter- v-olig-de dr-eiig-en-d -d-e vluchtenide kin-der-en. Hij dr-on-g het huis binnen, waa-r d'e kin deren een on-derkomen gezoclht ha-dden, v-erwondde ee-n vrouw, die hen wil-de ver- dledi-gen, kwetste het kindj-e, dat zij op den a-rm -dr-oeg en bracht een gapende won-de toe a-an een 17jarige knaap; dS-e zijn moe- de-r ter h-ulp sn-elide. De knaap had echter nog de kr-adht een f'lesoh te gTijpen en op het ho-ofd va-n den woestaard te verb-rij-Zie- 1-en. De man keerde ern-stig gewon-d hu-is- w-aarts, wa-ar hij aan-g-ehouden we-r-d. EEN 14-JARIGE MOORDENAAR. Emaniiel Silberst-ein, de Mjardge zoon van een New-Yo-nk-sclhen rijkaard, he-eft zijn leermeester de 63jarig-e James Calush vermoo-r-d. De jeugdig-e mi-sda-dig-er veriklaar-de aan den r-echter van in-structie, -die hem on - dervroeg n-aar d-e red-en van zijn wan- daa-d, dait hij het ,,grappi-g" had gevonden om den ou-de-n man te dood-en. De jongen werd naar een zi-ekenhu-is gestuurd, waar men zijn geestelij-ke v-ermag-en-s zal onder- zoe-ken. H-et dro-evig g-eval is, naar d-e Chicago Tribune" meldt, i-ets dergielijiks als de Leopold-Loeb-affaire te Chicago. Loe.b en Leopold dooden hun slachtoffer bij wij-ze van sport". Silbersitei-n, die voor zijn leeftijd zeer in- tellectueel ontwikkeld is, kreeg van Ca lush les in de philosofie. O.a. zou hij hem geleerd -hebben, dat de eigen verlangens van een p-ersoon de eenige ma-atstaf zijn vo-or diens g-edragingen. D-e knaap vatte deze lessen ai te letterlijik o-p en do-odde zijn leerm-eest-er. EEN OPWINDENDE JACHT. Woensdhgochtend b-egaf de spoorweg- beambte-Baicsjik te Tyrnau zich met een portefeui'11-e melt 44,000 Tsjedh-iscihe kro nen en een cheque van een aanzien-lijk be- drag door een der -dru-kste str-at-en van de sta-d naar de bank. Hij w-erd door twee j-onge mann-en g-e-volg-d, van wi-e er plotse ling -een naar voren sprong en hem peper i-n de oog-en str-ooide. Meteien greep de and'er zijn portefeuille, waarop beide aan- raniders het op een 1-oopen ze-tten. Een van beiden slaag-de erin in de men-igte te ont- komen, -doch op den anider vo-lg-de een o-p- winidlen-de ja-cht. Hij r-e-nde de straa-t af in de richting van de Promenade. Een lijn/werker van de tel-efoon, die daar b-ezig wa-s, wd-erp hem een stulk ijzer n-aar het hoo-f-d, dat den m-an in-derid-aa-d trof en wiaar-d-o-or hij op d-en -gr-on-d v-iel. De lijn- weriker spiron-g op he-m, doch de banidiet trok een m-es en sta-k zijn vervolger in de hanid. D-eze verl-oor even zijn tegenw-oor- diiglhei-d van -g-eest wat den verv-olgde de gelegenh-ei-d bo-o-d o-p te sprinigen en zijn vlucht te vervolgen. Daar hij op straat gle-en uitweg meer zag, sp-ron-g hij in de Waag, de lijmwerker en twee -andere maninien hem na. In de rivier w-erd daar op een hevi-g gevedht geleverd, w-aarbij het den vluchteii-ng, dank zij zijn mes, ge- lukte zijn vervo-lger-s van zich af te sohu-d- den -en den an-der-en oever te bereiken. Da-ar liep hij -echter net in de a-rmen van een polli'bieag-ent. Oo-k n-u k-ostte het strijd, maar ten slotte moest de aanrander toc-h het onderspit d-elven, OUDE SPORTBROEDERS. T-e St. Colo-mb (Cornwall) vierde on- larag-s een groo-t-e boksclub haar 100-jarige besta-an. Bij het feest verscheen ook de 83-j-arige Phil Handcock en dli-e za-g dadr in de zaal werachti-g z'n 81-jar-ig-en ouiden- vr-iend Tom Stone zitten. Nou .ze m-aaik- ten zoo -een pr-aatje, en h-anlden met grin- n-i-kjes -de herinnering op aan h-uin vro-egere b-o-kspartij-en. Her-inner je j-e nog, vroeg Tom, dat ik je altij-d kllop gaf N-ou, z-ei Phil, -dat mo-et je nou niet zeg- gen (en hij verschoof zijn pruii-m), ik her- inner m-e nog heel wat a-n-ders, ik zou jo-u best nog kn-ock out kunnen slaan. Daar op deed' Phil zijn gebit uit en b-egaf zich in den ring, gevolgd do-or zijn vroegeren teg-enstamdter, die ook t'hans weer van strij-dlusit blaakt-e. De oude ieertjes trokken hun baadjes ui-t en zooveel-ons-hanidscih-oenen aan-, wacht-te-n op h-et sein ..Helpers w-eg". drukten el'kaax d-e-n rechterhands-cihoen em kwamen elkaa-r op de gerimpelde hui-dje-s. Het publd-ek amuseerd-e zich k-o-stelijk, m-aar toen het m-erkte, dait bei-de kampdoe- nian -het reeds voor het einide van de eerste ro-nde steeds moedlijker kregen, en vooral Phil teekenen van bij-zond-ere udtput-tdn-g beg-on te geven, leischfe het beein-d-iging van het gevecht. Hetg-een den s-trij-ders zeer gelegen kwam. Nadat de -scheidsrechit-er het resultaat -match n-ul" ha-d gen-o-emd, drukten Phil en Tom elkaar de hand -onder het gejubel der b-oksvrieniden in -de zaal. DE PRESTATIES VAN EEN CYCLOON BOVEN NEW-YORK. Over -den geweldd-gen storm, die in den nacht van Maan-da-g o-p D-insdag b-oven New-York heeft g-ewoed, vernem-en wij nog het volgen-de-: De st-orm w-oedide eerst in het boven- einde der stad, waar 35 huizen werden verniel-d, tientallem anidere werden be- schadigd, b-oomen werden on-tworteld, te- legraaipalen uit den grond gierukt e-n strat-en en kelders overstroom-d. Uit het West-en k-omenide, nam de stor-m alras -de gedaan-te van een cyclo-on aan. Eerst raakte hij Riidg-efield in den staat New-Jersey, waar in een b-reede stroo-k 15 huizen tegen den grond werden g-eslagen. Vervolgem-s passeerd-e de cycloon 'n de-el van d-en staat New-York en woe-dde hij op Long Island. Hon-der-dduizen-den ki'lo- grammen w-ater w-e-r-den hier tot een h-oog- te van 45 Meter o-p-g-etild en met geweldi ge kracht v-ervol-gems op de Staid Glenc-ove n-eergesmakit, waar 20 huizen tegen den grond werden geslagen. De wateiLioos werd het eerst door de b-emanning van een te Glencove th-uisbe- hoorend ja-cht g-ezi-en. De b-eman-niinig, die van meening was, -dat d'e water-massa's door elen kanoinisko-gel uit elkaar z-ouden kunn-en word-en geslagen, ging o-p -de wa- terh-oos schi-eten. In elk geval had dit tot resu'ltaat, dat d-e bewoners van Glencove intijds werden gewaarschuw-d en z-ich i-n v-eilighei-d koniden brengen. Toen de watermassa's de kust bexe-ik- ten, stontten zij zich op de daar staan-de lamdhuizen, die als het ware van den aardbodem werde-n weggev-aagd. Nog een halve mijl leg-de die cycloon vervblg-ens d-oo-r de stad af; toen was zijn krac-h-t ten einde. Op zijn weg tilde hij een groot gebouw van de fun-damenten en verplaatste het 12 Meter. Oo-k werden van een paar p-akhui- zen de benedeniv-erdiepingen weggesla- gen, w-aar-door de bovenvexdi-epingen op de fundamenten iterechit kwame-n. Tot overmaat van ramp kwa-m de sta-d ook nog in het doniker te lig-gen, daar de electrische ka'bels werden vern-ield. Wander boven won-d-er zijn geen men- schenileven-s te bet-reur-en. HET HUWELIJK AAN DE AMAZONE-RIVIER. In een E-nigelsch vaktijidlschrift vertelt een ontdekkinigsreiziger van d-e avonturen die hij beleef-de tij-dens ee-n explor-atietocht erg-ens i-n het s-troomgeb-ied van de Am-a- zon-e-r-ivier. Onder a n-de-rien belandde hij bij een kamndbalenstam, we-l-ks leden nim- mer tev-oren een blank-e hadden gezien. Hij werd d-oor dit oervo'lik als een g-ezant de-s hemells omtvangen en kre-eg gelegien- h-ei-d om s-inids eenigen tij-d de zeden en g-ewoonten van de st-reek te b-estudeeren. Uitvoe-rig vertelt hij ervan en speciaal weii-dt hij uit over de zon-derl-inge wijze waarop dk jonge me-isjes op den echtelij- ken staat wor-den voorb-eriaid. Als de dochteren van den stam den huWba-ren leef tijd hebben b-ereikit, verlhui- zen ze aa-ar een kamp, dat dag en nacht op -de meest stren-ge wijze bewaalkt w-ordt. Ouide vrouw-en zorgen er vo-or, dat haar di'S'Ciipelen, v-ol-komen afg-ezonid-erd van de buite-hwereild, haar dagen slij-ten. Het voed-sel b-estaat uit speciale, sinds eeuwen voor dirt doel b-erei-de spijzen en dranken. Terwijl de een-e partij al-d-us -in de ver- ban-ning leeft, worden tusschen de vaders van den aanstaandlem br-uidegom en zijn ui-tverk-orene onderhandelingen gev-oerd over den koopprijs. Is die vastgesteld dan breng-t men h-et mei-sje van het kamp naar het bosc-h. Daar wordt ze aan een boom vastgebonden, terwijl de tooven-aars en de pri-esters van d-en stam zi-ch in een cirkel om haar heen groepeeren. Op een gieigevein oogen'blik ru-kt uit een der zijipaiden een groep mannen aan met roeden gewa-pend. De pri-esters heffen roe- ren-de zang-en aan en voeren all-erlei zon- d'erldng-e dan-sen udt. Ook de vrouwen uit het dorp komen zich bij de men-igte voe- gen. Zij nemen n-och -aa-n h-et g-ezang, n-och aan het dan-sen deel. Met voorbeeldig-en ij-v-er za-melen zij -sprokkalhout en ma-ken daarvan een bramdstapel. Terwijl de pri-esters zing-en en -dansen, ran-selen de mannen me-t de roeden het meisje zoo-lang, to-t zij b-ewustel-o-o-s n-eerval-t. Als het zoo- ver is, h-o-udlt men met de strafoefen-ing op, want dan hebben de booze geesten haar licihaam verlaten en in -den boom waa-raan zij was vastgebond-en, een heenkom-en ge- z-ocht. Het meisje word-t naar het kamp teruggebracht, waar de matron-es haar w-onid-en verbi-nden en haar verde-r op voorbe-eldiige wijzie verzorg-en. De a-chter- gebl-even schare stee-kt den brand in den boom; de r-oeden waiarmede de mishan- del-ing plaats ha-d worden op den stapel spr-o-kkelihout geg-ooid en g-a-an eveneens in rook op. Men heeft n-u de zekerh-eid, dait de booz-e geesten voorg-oed zij-n ver- dwenen,. En z-oodra het j-onge mei-sje voi- komen hersteld is, wo-r-dlt op scbitterende wijiz-e -de bruilo-f-t gevi-erd. ONVEILIGHEID IN ENGELAND. In een win-kel in Leinster Terrace, bij Baywater Road in Lond-en, wer-d kort ge- leden de eig-enaar op gruwelij-ke wijze do-or diev-en berodfd, die verdwenen zon der een spoor achter te laten. Wel waren er 1-i-eden, die -in an-oniieme briefkaarten aan de politic meed-eelden, dat zij er wel meer van w-isten, d-och die person-en zijn niet z-elf voor den draa-d g-ekomen. Het heeft er den s-chij-n van, dat ook deze moordzaak weer onopgehelder-d zal blij ven. Voor Scotland Yard, het hoofd- kwartier -der Enigelsche crimin-eele politie i-s da-t een pijnlijlk-e zaak, want het aantal in Eng-eland geplee-gde on-opgelh elder d-e moor den van de laatst-e jaren is bescha- men-d lang. Hi-er v-ol-gt een lijstje van zulke mysterieuze moorden: Mag-gy Nal'ly te Aldengate, April 1915; Ellen R-aul-t teit Bedfort, Mei 1919; Jo seph Hoare en Laura Sarah te Truro, Januari 1920; mevr. Frances Buxton te Cross Keys in Ghilsea, 1920; verplelegster Florence Shore i-n den trein van Victoria station naar Hastings, Januari 1920; Vin cent Favn-rgue op het golfterrein te Ahs- ford, April 1921; Ma-ry Pellham te Ports mouth, Jan. 1923; Vera H-oad te Chices- te-r, M-aarit 1924; Martial Lechevali-er te Piccadilly, Juni 1924; Grace Goodall te Lo-nid-en, Dec. 1924; en Nellie Clarke te B-iiike-nhead Januari 1925. HET HINDENBURG-KOPJE. Het haar w-ordit steeds korter! Na het pa-gekopje kreeg men den jongemskop en nu komt he-t Hindenburg-ko-pje. Te Geneve zijn die eerste Hindenburg- kopjes reeds voor d-en dag gekomen. De groote vraag van Geneve is dan ook nief mee-r of de Du-itschers toekomen-de maand to-t d-en Volkenband zullen toetreden, maar of het Hindenburg-kopje door het Vol-kenbonidseiz-oen zal geconsacreerd worden. Mevrouw Chamberl-a-in met de haren a la Hindenburg, zou dit niet de grootste trio-mf zijn van den Locarno-ge-est? Hinideniburg draa-gt zijn haar „en -br-os- se", dat is rechtopsta-anjd en kort gekn-ipt. De m-eisjes wiillen hem dat nu nadoen. Het experiment is echter niet zonder gev-a-ar. Een Engel-sche kapper wijs-t er o-p i-n de Ev-eniinig Standard: er zijn zoo wei- niig mo-oi gevorm-de vrouwenhoo-fden, zegt hij". Al-s het Hindenburg-ko-pje werkelijk m-ode word-t dan zal een salon sp-oedig een pihren-olagisch museum lijken. En wat zal Hindenbur-^ z-elf wel zeg- gen van zijn kopje? HIJ MOEST BETALEN. In kr-ingen va-n zake-nlui in New-York gn-uift men over een geschiedenis, die juist aan 'it lich-t -gekomen i-s en die een rijk NewYorksch importeur betreft, iemand, dii-e i-edereen ken-t, m-aar die niiet bijster po- pulair i-s. Toen dez|e Amenilkaan in het voorjaar een bezoek aan Euro-pa bracht, g-ing hij ook n-aar Monte Carlo, vast be- sloten -de ba-nlk door een .onfeilbaar sy- ste-em te laten sp-ringen. Met het resul taat, dat hij nog een cheque van 12.000 pond moest afgeven! In Parijs aangekomen, hiel-d hij echter de uitbetaling van de cheque op en wees alle aanspraken van d-e advooa-ten van het casino van de hand, dat het een eere- sdhul-d was, wel-ke hij betal-en moest. Den volgend-en dag ging hij naar New-York, m-aar moest korten tijd later naar Europa terug. O-ngeluikkig voor hem en zijn vrouw, onderna-m hij een uitstapje van Eng-eland naar Ost-ende waar, op het oogenblii-k, dat hij aanikwam, de advoca- ten van het casino, van Brussel uiit ope- ree-rend, h-e-m netjes ded-en opsluiten op grond van ,,frauduleuze hanideling-en n strafbaar f-eit volg-ens het B-el-gische wet- boek van strafreciht. Na 48 uur in -de ge- vang-enis te Ostenide gezeten tet hebben, had hij er genoeg van en telegrafeerde naar New-York om de be-n-o-odigde som daar het casino verlan-gde, dat hij in klin- ken-de mutnt betalen zou.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3