EEN VARKEN DAT BLIJKBAAR LEVENSMOE WAS. Een niet alledaagsch bezoek althans niet in dezen vorm heeft de slagers- winkel van den beer J. H. Berkhout in de Halvemaansteeg te Amsterdam niogen ontvangen, lezen we in de „Tel." Plotse- ling zagen de knec'hts, die in den winkel bezig waxen, een varken naar binnen glippen. Het draaide eemigen tijd rond en legde zich toen neer achter een der hak- blokken. Het bleek, dat het dier uit een vracht- schuit, gelegen aan den Amstel ter hoogte van de steeg ontsnapt was, en den eersten den besten winkel was binnengeloopen. Het toeval wilde, dat dit juist een vleesc'h- houwerij was. Het feiit, dat in de hoofdstad alleen ge- slacht mag worden in het gemeentelijk abattoir redde dit dier het leven. Want alle factoren, die het einde van een var ken kunnen verhaasten waren aanwezig: knechts met lange messen, een hakblok enklanten. In een oogwenk was de steeg" gievuld met honderden nieuwsgieringen. Het ein de was, dat het personeel van de boot het varken, dat inmiddels achter het hakblok was ingedut, wekten en het weer naar de schui't brachten. Wat eigemlijk neerkwam met uitstel van exeeutie. VERSCHRIKKELIJK DRAMA. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zaterdagochtend te Airaines in het de- partement der Somme afgespeeld. Een dronkaard van 43 jaar, weduwnaar, heeft in een aanval van dronkemanswaanzin zijn drie dochtertjes, van wie het oudste- een kind was uit het eerste huwelijk van zij.n vrouw, in haar slaap vermoord. De kinderen waren veertien, zeven en vijf jaar oud. De scboonvader, die op het gerudbt, dat de dronkaard maakte, toe- snelde onderging hetzelfde lot; hij werd afgemaakt met hamerslagen. De krank- zinnige heeft ten slotte zddh zelf in een sohuur opgelhanqen. OP SLAG DOOD. In het oude stadje Bouvines bij Dinant reed Zondagavond een auto op het trot- toir voor een huis, waar een vrouw was gezeten, die haar kind de borst gaf. Zij werd zwaar gewond. De echtgenoot liep het huis binnen, nam een geweer en vuur- de door het raam op een der automobilis- ten, die op slag dood blieef. EEN DRIEVOUDIGE MOORDENAAR. niet meer als minder aanlokkelijk uitzien- de vruohten( maar als fijne Marokkaan- sche bloedappelen. Doch (het ,,bloed" van de vruclhten ging niet vender dan de schil. GEVAARLIIK IJS. Zondag 2ijn niet minder dan 30 perso nam te Offenbach-Altstadt, na het gebruik van ijs, ziek geworden. Achttian hunner mo est en naar het ziekenhuis worden ge bracht. Een jonge man is reeds overleden. DE GEHEIMZINNIGE JUWEELEN- DIEFSTAL OP RiiGEN is opgehelderd. De Berlijnsohe politic ontdekte bij pandhouders verschillende si/eraden, die te Binz gestolen wiaren en legde de hand op een lSjarigen arbeider Torse. Bij een huiszoeking bij Torse kwiam de rest der gestolen voorwerpen voor den dag. De i,n- en uitbreker Frank is dus niiet de dader. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LEHRTE. Naar wordt medegedeeld, is het de Hannoversohe politie gelukt twee belang- rijke arrestables te doen in verband met den aanslag op den D-ifcrein Berlijn Keulen. In 'den omtrek van Leiferde wer- den twee Jiaden aangehouden, die er ver- dacht uitzagen. Reeds bij het eerste ver- hoor werd de politie in haar vermoedens verster'kt, daar de arrestanben vaak be gan- strijdig waren in hun beweringen en ten- slotte elkanider beschuldigdem meer van den aanslag af te weten. Een der gear- resteerdon werd daar op naar Hannover overg.ebraciht, waar ihij vender in verlhoor zial worden gemomen. De beide gearres- teerden zijm te slechter naam en faam be kend e indlividuen, die reeds meermaien met de politie in aanraking zijn geweest. De politie is op 't spoor van deze lieden gekomen door aanwijzingen van ontsla- gen tuchtlhiuis-gevanigenen, die mededeel- den, dat zij ihadden gehoord, dat twee med'egevangenen, kort voor hum ontslag de mogelijkthaid van Pen spoorwegaanslag bespraken. Het Aoht Uhr Abendblatt meldt uit Hannover, dat de Duitsche Rijksspoor- wegmaatschappij den wisselwachter Klus- mann, die kort na het ongelu'k van den D-trein B'erlijnKeulen een van Hanno ver komende trein tegemoet ging en een sjgnaal gaf om te stoppen, wiaardoor een ndeiuw onigeluk, waarvan de gevolgen niet te overzien geweest zouden zij'n, werd vermeden, een gratificatie van 1000 mark heeft gesclhonken. en juist doen neerkomen op de plek aan welker bi menzgde Aart gewoon is zijn tabakspruim te deponeeren. Aan ieder die het hooren wil vertelt hp, dat Jans voluit genaamd JannetjeKers?n geen poe'je is om zondjr handschoeaen aan te pakken. Hij t,och heeft met haar „kersen gegeten, doch is echter met de pitten ge- g°°'d- Aangez:en echter aungifie aan de politie is gedaan, za? die ongetwijfeld wel uitmaken welke parti] da waarheid heeft gesproken, teDzij aan het licht mocht komen dat beiien hun gedragslgn wat al te gunstig hebben voorg s'eld. DE K1NDEREN ACHTERGELkTEN De politie te Weesp werd er mede in kennis gesteld, dat de commissaris van po'itie te U'recht aanhouding en overbren- ging verzocht van A. H. B., oud 26 jaar, tot voor k >rt wonende in een woonschip, Fggende in de Vrechf, onder de gem. Ltrecht. De vrouw is gehu^vd met A. B,, die haar echter een jaa1* geleden vetliet. /ij wordt verdacht, aid is de //Tel", zich schuldig gemaakt te hebben aan overtreding van art. 255 Wetb. van Strafr.het in hulp behoevenden stuat achterlaten van kinderen door ouders. Een viertal zeer jonge kinderen is in de woonschuit achtergeble en, j.l. Zondag heeft de vrouw tegenorer een familielid verklaard, dat //nadat zij een jaar voor de kinderen had gezorgd, de man het nu maar weer eens doen moest." Miandagmiddag heeft zij zich bij de van Houten's fabrieken te Weesp, om werk aangeme'd, doch dit kon haar niet gpgeven worden Dinsdagavond is zij per laatsten trein naar Amsterdam vertrokken; den volgenden och- tend kwam het verziek der Utrechtsche po litie om aanhouding; zij wist dus, voor het oogenbjik teaminste juist den dans te ont- springen. EEN SCHAT IN EEN RIJWIEL. Bij een fietshandelaar aan den Gouw- sluischenweg te Alphen aan den Rijn werd vorige week een oud rijwiel ter reparatie gebracht. Toen het karretje onder handen werd genomen en het stuur was verwijderd, kwamen er tot groote vervassing van den reparateur eenige zilverbons van 1 te voorschijn. Dit gaf hem aanleiding het rijwiel aan een meer grondig onderzoek te onderwerpen en weldra was het bedrag tot 40 aangegroeid. Het rijwiel werd na deze vondst garepareerd, doch voor alle zekerheid onderzocht de man h:t nog verder, Inderdaad bleek de fiets nog grooter schat te bevattenuit de stang onder het zadel kwamen geldswaard;ge papieren tot een bedrag van 250 benevens familieportretten te voo-schijn. Derijwiel- reparateur stelde den gelukkigen bezitter van het rijwiel in kennis van den vondst, die zulks niet anders kon verklaren, dan dat een thans overleden familielid het geld op daze zonderlinge wijze had opgebo-gen. „DE MAN ZONDER W1JSVINGER" VEROORDEELD. De reehtbank te Breda veroordeelde Dinsdag J. A B., d e om verzakeringsgelden, ten bedragi van 11.525 te krijgen, zich zijn wijsvinger had laten afhakken, tot 3 jaar gevangenisstraf De eisch Iuidde een jaar en drie maanden. Zijn medeplichtige, C. J. A. M, werd veroordeeld overeenkomstig den eisch tot acht maanden gevangenisstraf. WEER EEN TRE1N-AANSLAG? Maandagavond tegen elf uur merkte de machinist van een boemeltreintje van Ber lijn naar de voorstal Bernau dat de loco- mofief op een bindernis stiet. Hij stopte onmiddellijk en bp onderzoek bleek, dat een groote steen op de rails lag. Na ver- wijdering van den steen is ds trein door- gereden. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Zaterdagmorgen te omstreeks zeven uur zijn twee autobussen uit Belgie, die Belgi- sche arbeiders brachten naar Valkenswaard waar zij werkzaam zij n op de sigarenfabrieken Karel I, nabij Valkenswaard bij het elkaar voorbjjrij den tegen elkaar opgebotst. De autobus van djn ondernemer Hylen sloeg om. Van de ongeveer 20 inzittenden wer den er 8 gewond, van wie 2 vrij ernstig. De autobus werd zwaar beschadigd. De gewonden werlen, na door 2 doctoren uit Valkenswaard te zijn verbonden, naar Be'gie teruggebracht. Ook de niet ge- wonde arbeiders der autobus keerden naar Belgie terug. De politie stelt een onderzoek in. VERDRONKEN. Zondagmorgen om halfelf hoorden wan- delaars in het Sterrebosch te Sc'hiedam huipgeroep, dat uit 'de rich ting der rivier kwam. Zij begaven zich daariheen en za gen op pl.m. 200 meter van den walkant een man in de rivier spartelen. Daar het weder ruw en geen sdh,H in zicht was, kon den man geen redding worden ge bracht, zoodat hij in de diepte verdween en verdronk. Even daarna passeerde de passag.iersiboot ,,Prinses Juliana" de plaats van het ongeval. De kapitein, op een en anlder attent gemaakt, heeft zijn sc'hip nog gedraaiiid en den omtrek afgezoGht, echter zorider resultaat. Wde de verdron- kene is, is niet bekend. Wei was even tevoren een zeesdhip voorbijgevaren in de richting Hoelk van Holland, zoodat het niet onmogelijk is, dat de man daarvan ongemerkt overboord is gevallen. De zeeman is gebleken te zijn de 26jarige Oostenrijker L. D. Gammer, De man wilde blijkbaar deserteeren en is »ter hoogte van het Sterrenbosch van zijn schi'p. de Vae Victis, gesprongien. Ver- moedelijk dioor den sterken stroom heeft hij den wal niet kunnen bereiiken. DE DEURWAARDER VAN SITTARD NIET TOEREKENBAAR Zooals men weet heeft de deurwaarder der gemeentebelas'tingen H., te Si'ttard, die sinds 22 Juni vermist was, zich ter be- schikking van de politie gesteld. De man geeft, naar de Limb. K. meldt, een zeer eigenaardig verlhaal van wat er met hem is giebeurd. Den 22sten Juni heeft hij in Heerlen het geld geind en heeft tegen 4 uur het mijn- kantoor verlaten. Wat er daarna met hem gebaurd is, weet hij iniet. Hij was zijn geiheugen totaal kwijt geraakt. Wei herinnert ihij zioh nog in Herzogenrath geweest te zijn. Wat er gebeurd is van dien 'datum af tot 20 Aug. lis voor hem een raadsel. 20 Augustus kwam hij plo'tseling door opsdhriften en plakkaten tot de ontdek- king, dat hij zich in Duisburg bevond. Aanstonds heeft ihij toen een trein naar Sittard genomen. Op hem werd nog gevoinden een be drag van f 550. Hij oordeelde het moge- lijlk, dat dit het restant was van het be drag van f 1000, dat hij in Heerlen was gaan inneu. Dit verhaal wint aan waarschijnlijkheid door de diroeve omstanidigheid, dat twee broers van den verdachte eveneens in hun geestvermogens gekirenkt zijn. VERDRONKEN. Aohter het terredn der Matex aan de Maaskade te Schiedam is Zondagmiddag circa 5 uur het 13jarig meisje H. B., dat daar aan (het spelen was, te water geraakt. Een man, die haar onmiddellijk nasprong, en herhaaldelijk dook, kon het meisje niet bereiken. Vermoedelijik is zij onder een sc'hip geraakt. ONGELUK TIJDENS EEN VEILING. Bij een houtverikoop aan het Zalker- veer te Kampen door notaris Jihr. Bloys van Treslong aldaar, heeft een ernstig onigeluk plaats gelhad. Toen de verkoop op enkele perceelem na was afgeloopen, stortte de houtstelling plotseling om, juist naar de zijide waar de notaris en het pu- Miek zich bevonden, ten gevolge waarvan de notaris en zijn klerk en een tiemtal an- deren onder de houtmassa bedolven wer- den. Onmiddellijk werd met alle macht aan het oprudmiingswerk begonnen, zoo dat binnen een kwartier alien uit hun be- narde positie bevrijd waren. De heer Bloys van Treslong bleek linwendige kneuzingen beloopen te hebben en was tevens aan een been verwond. Ook de klerik en enkele anderen klaagden over lichaaimspijn'en. Erger nog waren de boe- ren Ruitenlberg en Van Gelder, beiden uit Zalik, er aan toe; met emstige hoofdwon- den moesten zij in bewusteloozen toestand worden weggevoerd. Vermoed wordt, dat de stelling is omgevallen, ten gevolge van het ontijdig wegrukken van planken,. (Tel.) 'T CHeQUE-MYSTERIE. Omtrent de verdwenen cheque van f 245.000 vemeemt de Tel. nog de vol- gende bijzonderheden: Ten postkamtore 's Gravenhage kwam de vorige week een aangeteekend schrij- ven binnen, gedateend 17 Augustus, uit Weenen, waarop als adres alleen voor- kwam „Algemeeine Industrie Maatschap- pij Haag." Aangezien er geen straat of naid'ere aanduidling op den brief stond en bij de posterijen de genoemde maatschap- pij niet beikenid was, wendde men zich tot de Kamer van Kooplhandel oim nadere in- liChtinigen. Deze gaf toen als adres op een kantoor in de Anna Paulownastraat, waar de post den brief vervolgens deed bezorgen. Hier bleek inderdaad de Alge- meene Industrie Maatschappij gevestigd te zijn en de Directeur liet dan ook het aangeteelkend schrijven ten postkantore afhalen. Bij opening van den brief, die van oogenschijnlijk ongeschonden lakken was voorzien, trof hij een schrijven aan van een hem onlbekende bankinstelling uit Weenen, benevens een gesloten enve- loppe. In dft schrijven werd de Alg. Ind. Maat schappij medegedeeld, dat ingeisloten was een cheque ter waarde van f 245.000,-— betaalbaar bij het bankiershuis Pierson Co., te Amsterdam, ter verrekening van gedane transaoties. Toen de directeur de gesloten enve- loppe opende, vond hij echter in plaats vai^de verwachte cheque eenvelletje bianco papier Direct heeft hij daarop de politie met het geval in kennis gesteld en tevens medegedeeld, dat de cheque niet voor zijn maatschappij bestemd kon zijn, daar hij niet tot de afzendster, de Weensche fir- ma, in relatie stond. De politie heeft natuurJijk allereerst Pierson Co. te Amsterdam gewaar- sohuwd de cheque bij aanbiieding niet te honoreeren. Zij stelt naar deze gdheim- zinnige affaire een uitgebreid onderzoek in. Dat de cheque tusschen Weenen en Amsterdam zou zijn ontvreemd staat nog niet vast. Het is eveneens mogelijk, dat de cheque reeds in Weenen verduisterd is ofdat er in 't geheel geen cheque geweest is In aansluiting aa'n 'dit bericht in zake de verdwijniing van de cheque ter waarde van f 245.000, kan worden gemeld, dat de afzendsteir is de Bankaktien Gesellschaft Trenca I, Wallmerstrasse 4 te Weenen. WAT ZOO AL AANGEHOUDEN WORDT AAN DE GRENS. De smokkelarij van vee, koffie en tabak is, nog voordat de lange avonden aange- broken zijn, in vollen gang. Dit blijikt wel uit den aan'Zienlijken buit, dien de Duit sche kommiezen in een week wisten aan smokkelaars afhandig te maken. Deze buit biestond bij het grensdorp Buslo uit 2 paarden, 3 koeien, 59 varkens, 31 jonge ha-nen, 130 pond koffio, 16 pond cacao cn 176 pond tabak. behalve de kleine par- tijen gesmoikkelde waren. Verschillende smoklkelaars werden daarbij aangehou- den. Een 31jarige kapper, die te Maillyle Camp bij Troyes in een herberg een potje bier zat te driinlken, raakte in een twist- gesprek, dat wel wat erg geanimeerd was. Om hem wat af te koeien hield een der gasten even een flesch in zijn nek. Daar* door werd de kapper zoo opgewonden, dat hij naar huis ging, zich met een revol ver wapenide en op goed geluk af op de ibezoekers van het cafe begon te schieten. Eerst trof hij een korporaal van de kolo- niale infaniterie, vader van twee kinderen, in de voile borst; de man gaf na enkele minuten den geest. Een moeder van drie kinderen werd in den bulk getroffen; haar inigewanden werden doorlboond en ze overleed op weg .naar het ziekenhuis; een derde slachtoffer, eveneens in de borst geraakt, verkeert in levensgevaar. De drievoudige moordenaar werd in zijn woning gearresteerd. DOOR EEN SPIJKER MISSCHIEN GERED. In den nacht voor iden aanvang van een tenni'Stournooi te Pwllheil (natuurlijk in Wales) heeft aldaar een ongemeen onge val plaats gehad. Een der deelnemers aan het tournooi, die den vonigen avond te miiddernacht in zijn hotel was teruggekeerd, wilde nog even een luchtje scheppen. Te dien einde opende hij het raam van zijn slaapkamer en boog zich naar buiten. Door de een of andere oorzaak verloor hij plotseling zijn evenwicht en stortte hij uit de vierde verdieping omlaag. Zijn vai werd evenwel wonder boven wonder ge- brolken door een spij'ker in den muur. Hieraan bleef hij met zijn jas haken en in deze benarde positie, zwevend tusschen hemel en aarde, bleef hij den geheelen nacht hangen, door niemand opgemerkt. Eerst tegen zes in den morg'en zagen voor- bijgangers hem. Onmiddellijk werd hulp gehaald, een brandladder werd tegen den muur geplaatst en de jonge man werd naar beneden gebracht. Helaas echter bleek, dat hij tijdens zijn val hoogst emstige verwondingen, w.o. een sclhedelbreuk, had opgeloopen. Klaar- blijlkelijlk heeft hij dientengevolge onmid dellijk het bewustzijn verloren, daar hij anders natuurlijk wel om'hulp zou hebben geroepen. De ongelukkige is onmiddellijk naar het ziekenhuis overqebracht. Zijn toestand is in 'hooge mate zorgwekkend. HET OOG WIL OOK WAT. Na de banikbiljettenvervalischingen in allerlei lamden, brengt Engelanid thans het nieuwtje van valsche sinaasappelscihillen. Een medisclh tijdschrift te Birmingham heeft het onthuld. Het trok de aanidacht, dat groote zendingen sinaasappelen van heel lichtgele kleur op de markt van Bir mingham kwamen en dlat deze tegen lagen prijs werden ver'kocbt, omdat het udterlijk der appelen niet bijzonder aan- trekkelijk was. Niettemin, de opkoopers deden er goede zaken mee. Gebleken is, dat de si naasappelen later met allerlei preparaten en verfstoffen werden behandeld, soms werden gedrenkt in kokenid water en daarna met olie, gemengd met een verf- stof, werden bestreken. Al deze bewer- kingen hadlden ten doel, de vruchten een kleur te bezorgen, die men bij sinaas appelen gaame ziet, donker-oranje op rood af. Het gevolg was, dat alle lichtgekleurde sinaasappelen na verloop van tijd aan het publiek werden aangeboden. Nu echter EEN PRACTISCHE RECLAME, die tevens van groot nut ds, is door de Berlijmsehe Morgenpost bedacht. Het blad heeft een 70tal werkloozen aange- nomen, die Maandagmorgen vroeg het Griine Wald moesten rainigen van alle papieren enz., door het Zondagspubliek adhtergelaten. De reiniging wordt gron- dig gedaan, zoodat de werkloozen de ge- iheele week werk zullen hebben. Voor het verwijideren van het vuil heeft de Morgenpost een aantal vrachtauto's met aanhaugwagenis ter besohJkkinig gesteld. HET BANDIETENWEZEN OP CORSIKA. Eenige maanden geleden werd in den stirijd tegen het Corsikaansche bandieten- wezen door de politie een groote overwin- ninig behaald door het sne-uvelen van den rooverhoofdman Romanetti in een 'hinder- laag. Als een merkwaardig staaltje van den gevaarlijken invloed, welke dat bandie- tenwezen in die streken tot voor kort nog op de miaa'tschappelijke samenleving uit- oeren/de, lean ihet volgende gelden. De naam en het romantiSch leven van den gedooden bandietenaanvoerder wer den weer druk ibesproken, omidat nu pas gebleken is, dat tusschen een burgemees- ter en R-bmanetti nauwe betrekkingen v. erden oniderlhouden. Deze burgervader n. aan wiens ihoede de burgerij van Alata was toevertrouwd, koesterde sinds ang het hevige verlangen in het bezit te komen van het huis van een van zijn medeburgers, die eclher hard'nekkig wei- gerde zij.n eirgendom te vefkoopen, al ware het den burgemeester z-elf. Niet gewoon zij<n wenisclhen te zieh gedwarsboomd, stelde de burgemeester zich in verbinding met zijn vriend Romanetti. Deze ging op een goeden dag op bezoek bij den huis- eigenaar, en verzekerde dezen heel vrien- delijk, terwijl hij zadhtjes over de kolven van zijn revolvers in zijn gordel streek, dat hij hem een goeden raad wilde geven en wel om zijn huiis te verkoopen aan den burgemeester, teneinde te vermijden, dat hem een ongeluk zou overkomen. Waar- aan Romanetti glimlacbend toevoegde, dat de kooppenningen niet dadelijk be- taald oilden worden, d'aar de burgemees ter zeiker wiilde zijn, dat de huiseigenaar geen klacht tegen hem zou indienen. Deze begreep wel, dat er niets anders opzat, dan den goedgemeenden raad op te yolgen. De burgemeester van zijn kant hield zie'h aan de afspraak; na eenige maanden voldeed hij den koopprijs, toen hij meende, dat wel voldoende tijd ver- streken was om de woede van zijn slacht offer te doen bedaren. De dood van Romanetti heeft den man echter weer moed doen vatten, Met het gevolg, dat de burgemeester van Alata thans in het gevang zdt te mediteeren over het gevaarlijke van al te intieme relaties met illuistere personages als wijlen zijn vriend Romanetti. Wellicht, dat zoo straks bij het rechts- gedino te Ajaccio verschillende hoofdstuik- ken uit het leven van dezen mod emeu rooverhoofdman nader belicht zullen worden. TALRIJKE BRANDEN IN BADEN. In den loop der laatste dagen hebben in Baden talrijke branden gewoed, welker oorzaaik meerendeels aan brandstichting moet worden toegeschreven. Zoo zijn naar het ..Berl. Tagebl." me- dedeelt, j.l, Zondag te Landeshausen bij Bruchsal, niet minder dan 15 huizen een prooi der vlammen geworden. Het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat een 16jarige jongen den brand had gestichit. Vervolgens zijn Woensdag te Wieden in het Zwarte Woud twee huizen in de asch gelegd, waardoor 22 personen dak- loos werden. Ook hier heeft men onge twijfeld met een geval van brandstichting te doen, daar dit in een kort tijdsbestek reeds de derde brand is, die in het plaats- je heeft gewoed. Te Hochstetten bij Karlsruhe gingen een woorihuis en vijf schuren in vlammen op; hier bestaat even eens een vermoeden van brandstichting. Ten slotte is te Hinterzarten een groote, oude hofstede een prooi der vlammen ge worden, waarbij de geheele voorraad hooi en veevoeder is verbrand. Een 14jarige herdersknaap is gearresteerd, onder ver- denking den brand te hebben gesticht. GEVAARLIJKE LEDIKANTJES. Eenige jaren geleden zijn hier te lande aangetroffen kinderledikanten, die met loodhoudende verf geschilderd waren, en die voor de oorzaak werden gehouden van ziekteverschijniselen, althans van vage klachten, van kinderen, die daarin gere- geld geslapen hadden. De geringe hoe- veelheid lood die zij, hetzij direct van den rand van het hekje afgekloven, dan wel elken dag aan hun vingers en zoo naar binnen gekregen hadden, zou vergifti- gingsverschijnselen hebben opgewekt. De bekende duidelijke symptomen van chro- nische loodvergiftiging konden echter niet gieconstateerd worden. Dat de gegeven ver'klaring nocihtans niet onwaarschijnlijk is, blijkt uit de proeven van Sollmann, (Toral'd Sollmanin J. of Pharmacologie 19, 375-385, 1922), die aan ratten langen tijd achtereen uiterst geringe hoeveelheden loodcarbonaat voederde. Bij een dagelijk- sche dosis van een tweemilliardste deel van het lichaamsgewicht aan lood trad reeds eenige vermindering van groei en van eetlust in, terwijl 25 der ratten bin nen drie maanden stierf. Daar er geen reden is om meerdere gevoeligheid van ratten dan van menscihen voor lood aan te nemen, zou dus het dagelijksche gebruik van een dertigste milligram lood voor een volwassen persoon, van een honderdste milligram voor een kind gevaarlijk zijn. De praktij'k der KeU'ringsdiensten over de geheele wereld, om met kracht looden speelgoed, met loodverf geschilderd speel- goed, en natuurlijk ook lood in keuken- gerei, tegen te gaan, vindt in deze recen- te onderzoekingen nieuwen steun. (Voeding en Hygiene). EEN VOS IN PLAATS VAN EEN VISCH. Op het strand van Ecalgraiin bij Jo- bourg dwaalde een vos hongerig rond. Naar alien kant speurden zijn gretige blik- ken, doch er viel niets te versdhalken. Toen werd zijn aanidacht getrokken door een visch, idiie eenzaam op het strand lag. Gulzig slokte Reintje den buit naar bin nen, doch tegelijkertijd daarmede ook den haak, waaraan de visch zat en deze bleef hem zoo vast in de keel zitten, dat hij hem zelfs na de wanhopigste capriolen niiet kon verwijde'ren. Kort daarop kwam de visscher, een brave klerk ter secretarie, eens naar zijn uitgezeltte lijn ikij/ken. Hij vond dus een vos in plaats van den verwachten visch, en was daarmee zoo in zijn schik. dat hij het arme Reintje aan een vellen- koopman overdeed. CONSERVEEREN VAN HOUT. Een metihode om hout te conserveeren door behandeling met zinkchloride en pe troleum is aan de Universiteit te Pittsburg onderzocht met oogen'Schijnlijk goede re- sultaten. Gebruik van zinkchloride-alleen om het hout te bewaren was al bekend, doch dez-e methode had het nadeel, dat het chloride in vochtige atmosferen gewoon wegigewasscihen werd. Vandaar thans een poging om door menging met petroleum een beter stand houdende emulsie te krij gen. Deze emulsie wordt bereid uit resi- dus van asfalt en gedistilleerde olie in een zoodanige verhouding, dat de noodige v 1 oe ibaa.rh e.idsg raad verkregen wordt. Daarna wordlt aan het mengsel een oplos- sdng van 10 tot 40 ZnC12 gevoegd. De juiste samenstelling van de emulsie moet geregeld wiorden naar de houtsoort. terwijl zij bovendien nog fijn genoeg moet zijn voor de injectie in het hout. De proeven, genomen op 3500 dwars- liggers, gaven bevredigende resultaten. DE KANAALTOCHT VAN MEJ. EDERLE. In de .Westminster Gazette" doet een der mannen, die den tocht van mej. Eder- le over het Kanaal hebben meegemaakt, van dezen tocht een omstandig verhaal. Daarin verldaart hij o.m., dat mej. Ederle op haar tocht vergezeld was van twee groote zeesleepbooten. Een van de twee voer zoodanig naast haar, dat de wind werd afgesneden, terwijl de andere boot zoodanig voor haar manoeuvreerde, dat de groote golven werden gebroken. Men heeft dus er voor gezorgd, dat mej. Ederle gedurende den geheelen tocht, of althans gedurende het zwaarste gedeelte van den tocht, in kalm water zwom. In dat kalme water kon ze een grooter snelheid ont- wikkelen dan wanneer ze tegen de hooge golven had moeten worstelen, haar snel heid in het midden van het Kanaal moet ongeveer dubbel zoo groot geweest zijn. als die welke de meeste Kanaalzwemmers tot dusver wisten te bereiken. Door die grootere snelheid behoefde ze ook minder lang in het water te blijven. Uit een en ander blijkt, dat men hier dus ongeveer te -doen heeft meit een tocht met gangmaking. lets dergelijks als een wielerwedstrijd achter een motor met windschermen. De N. R. C-rt., aan wie we dit ontlee- nen, vraagt om een organisatie die de controle voor een tocht zonder gangma king op zich neemt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3