ALGEMEEN NIFUWS- EN ADVERTEWTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VEAANPEREN. No. 7950 Woensdag 11 Augustus 1926 66R Jaargang derweti Dienstpiicht. ABOKNEMENTSPRIJS: iF1"™ Een vervolging in Thibet. Beter dan Goed: DE BESTE BINNENLANB. Wenschen omtrent inlijving. Opleiding tot ziekenverple- ger of tot ziekendrager. FEUILLETON. Indeeling bij den Motordienst, enz. Vrijdagavond. V Opleiding tot ziekenverpleger. Opleiding tot ziekendrager. Naar het Engeisch van OTTWELL BINNS. DE BELOODSING VAN WIELINGEN EN OOSTGAT. De hoefijz ere or respondent van het „Handelshlad", Iherimmert aan het voor- niitloopen op de be paling in het verdrag met Belgie, volgens walike de Wielingen beloodst wordt door de Belgen en het Oostgat door ons. Hij herhaalt de reeds vroeger door hem daartegen aangevoerde badenkinigen. Doch nu zijn hem laabstelijk dingen ter oore ge komen, die hem doen vreezen, dat we, bij de fraaie verdragsregel'imgwaar- op onze regeering rich gehaast heeft vooruit te loopen, binnen korten tijd ook de beloodsing van het Oostgat aan de Belgen zullen verliezen. Door twee middelen tracht Belgie de beloodsing van het Oostgat tot zich te trekken, Het eerste is het in discrediet brengen van het Oostgat. Dat is niet zoo moeilijk, want dat vaarwa.ter is mu eenmaal lang niet zoo breed en roy-aal als de \Vieliinc[en. Wat gebeurt nu De Belgen wijzen, an Antwerp en en op de sclhepen, den pezacj" voerders op het ongeriefelijke van het Oostgat tegenover de Wielingen en nan- gen een domker tafereel op van de geva- ren der nauwe Sardijngeul. Zoo'n gezag- voarder gaat er dan allicht toe over om, vooral wanneer hij een groot schip com mand eert, ook als hij uit het Noorden ko'mt, liever maar een eind lorn te varen en door de Wielingen binnen te loopen. Doet hij dat echter met een Nederland- schen loods (van den post bij de Midden- steearbank) dan ervaart' hij;, dat deze,. hem niet in de Wielingen mag binnenloodsen, maar hem naar den Belgischen loodspost bij den Wandelaar moet brengen om daar het schip aan een Belgischen loods over te geven. Maar dat ovenkoimt hem maar eeiiis. Een volgend maal neemt hij een belgischen loods van deil post bij Schou- wenbarrk. Het ware daarom in elk geval wenschelijlk, dat een schip, dat een Neder- andischen loods voor het Oostgat heeft genomen, desverkiezend met dien loods ook den omweg door de Wielingen zou mogen maken. 'En men vergete niet, dat ret voornameJijk gaat om de zeer groote, dat zijn de meest befialfende, schepen. Het tweede middel van sabotage (wij kunnen het waarlijk niet anders kwalifi- ceeren) ligt in het instituut der ,,lijnboo- ten". De groote vaste lijnen die Antwer- pen aandoen, hebben alle haar vaste lood- sen, sommige lijnen Belgische, andere Nederlandsehe loodsen. En de Belgen zijn virtuozen (ze toonden zich dat al lang voor de tegenwoordige, geantici- peende tracbaatr eg eling; we hebben er in 1921 al op gewtezen) in het doen procla- meeren, door de buitenlandsche reede- rijen van hun schepen tot „lijnlbooten B'lijkelijk worden zulke booten stilzwij- gend geacht, buiten het acooord Wielin- gen-Oostgat te vallen, want die ,,lijnboo- ten" hebben hun vaste loodsen behouden en het is dus heel aannemelijk, .dat, gelijk een hardnokkig gerucht wil, de aanstaan- de Scheldecommissde zie uitdrukkelijk, krachtens hare bevoegdheid volgens de voorlaatste zinsnede van paragraaf 9, van de algemeene regeling zal nitsluiten, al- thans het status quo te dien aanzien zal hanldhaven, Blijkelijik zijn de Belgen nu reeds aan 't werk om dat .status quo zoo gunstig mo- gelij'k voor hen te doen zijn. Onlangs is, naar ons ter oore kwam, de inspecteur van het Belgische loodswezen bij den commissaris van het Nederlandsehe loodswez/en te Antwerpen komen vragen, hoeveel en welke vaste ilijnen wij belood- sten. En, goadige sullen als altijd jegens Belgie, hebben we ons ook nu zoo be- tootfid: Men verzekerde ons, dat de ge- vraagde opgaaf is gegeven Welnu, de Hollandlsdhe rivierloods, die vaste loods is voor de schepen der Deut sche Ost-Afrikaliniede Hamburg-Ame- rtikalijn en de Woermanhjn (benevens voor de Stinneslijn, maar die is hier niet in 't geding) heeft onlangs van de directie dier lijnen een brief gebregen (d.d. 15 Jukiwaar in deze mededeelde, dat ze ,,tot haar leadwezen" zich genoopt zag om, wegens .redenen van zakelijken aard (Gesdhaftsgriinde) een deel van haar schepen door Belgische rivierloodsen te doen bedienen. Dientengevolge zouden de Woermann- en de Hamburg-Amerika- booten aan hem blijven maar de schepen van de D. O. A. L. gingen naar de Bel gen over. En af die schepen loopen, op de uitreis, de Scihelide nochtans gemeenlijk door het Oostigat binnen Ziedaar waarmee wij worden bedreigtd: Uit de Wielingen laten wij ons verjagen. En uit het Oostgat draigen we te worden verjaagd. HOE BORCULO DEN DAG HERDACHT. Borculo kon den dag van gisteren 10 i Augustus, den dag waarop het juist een 1 jaar geleden was, dat de cycloonramp de l plaats trof, niet ongemerkt voorbij laten gaan, j Zoo is in de voormalige M.U.L.O.- 1 school een cycloontentoonsteliing gehou- 1 den. In het hotel ,,Weggelaar" op het j sindsdien herdoopte Muraltplein heeft de plechtige uitreiking plaats gehad van de cycloonmadailles (verguld zilveren, zilve- 1 ren, bronzen) aan burgers, die zich bij de ramp hebben onderscheiden. De avond gang nit van het gemeentebestuiur. Om zeven minuten voor zevenen (het moment dat een jaar geleHen de cycloon aanving) maakte mejuffrou-w Stoel, zan- geres uit Velp, een aanvang met het zin- gen van toepasselijke liederen. De liedeirenreeks was zoo gekozen, dat de stemmiingen van t begin tot het eind van den cycloon, daar.in tot uiting kwamen. 1 Om halfacihit is in het gei'mproviseerde hulpkerkje in de openbare school een bid- en dankstomd gehouden. JHR. C. M, E. R. C. VON BOSE. f Te Griinhof in Luxemburg is plotse- ling overleden J'hr. C. M. E. R. C. von Bose, gepensionneerd luit.-kol. tit. van het O.-I. leger. Omtrent den staat van dienst van den thans ontslapenen kan het vol- genjde worden medegedeeld: Jhr. Von Bose, die 5 Nov. 1852 te Am'boina werd geboren, werd 10 April 1875 benoemd tot tweede knit, bij het corps mariniers; in 1876 giing hij in zelfden rang over naar het Indiscihe leg'er, waarna hij in 1877 werd benoemd tot eerste-luitenanit. Van 1881 tot 1886 was Jhr. Von Bose gedeta- cheerd bij het leger in Nederland. Terug- gekeerd in Indie volgde in 1889 zijn be- noeming tot kapitein, waarna hij in 1896 wegens lichaamsgebreken den miilitairen dienst a^S majoor-tit. der infanterie met pensioen verliet. In 1906 verkreeg de overledene den titulairen rang van luit.- kol on el. Jhr, von Bose was o.m. in het bezit van het eexe-teeken voor belangrijke krijgs- bejdrijven 18731880 Atjeh. De overledene was voorts een bekend fiiguur in tal van vaderlanidslievende ver- eenigingen. Voorts was hij mede-oprich- ter van de Kon. Ver. „Ons Leger" en lid van het hoofdbesbuuT van het Alg. Ned. Verbond, in welk verbond hij de groep Noord-Amerika vertegenwoordigde. Jhr. Von Bose was ook seer, en tevens redac- teur van het maandblad Allen Weer- baar". Bij het vijf-en-twinfcig-jarig be staan van ,,Volksiweerbaarheid" erkendie de regeering zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassa/u. 13) (Vervolg). Bij die gedachte steeg het bloed hem naar het gelaat. Als Stargand lets derge- lijks in den zin had, als hij het waagde omZijn gediachtengang werd afge- broken door het plotselinge verschijnen Vein Grayidon, die tussdhen de tafeltjes door naar hem toekwaim en zich met een zucht van wefbehagen in den gemakkelij- ken riieten fauteu'il liiet neervallen. ,,Zeg Sherriinigton, je hebt het baantje, hoor", begon hij op gewiild-joviiialen toon, Janet wil je per se mee hebbenen wat het kost komt er niets op aan. Ze heeft me boven de pen op den neus gezet; ik moest 't jou laten zeggen en i'k moest niet gaan beknibbelen. Dus vooruit ermee! Maar als ik je een zachten wenfc mag geven vijf honderd dollars 's maands, onkosten niet inbegrepen, is wat ze beta- len wil. Als je dat genoeg vindt nou en dat vindt je wel, veroniderstel ilk, hm?" Sherrington voelde zich verstrakken van ergenis, om den neexbuigenfden toon van den man. 't Was, of hij tegen een van z'n oindergeschikten sprak. Blijkbaai was hij van de opinie, dat Sherrington zich in zijn handen moclht knijpen van blijdischap over het goed, te goed, betaal- de baantje. En feitelijk had de man gelijk, dat besefte Sherrington wel. Maar dit weten kalmeeride hem niet, integendeel, het zweepte zijn gevoelens op. Hij was er de man niet naar, om op de manlier van een hond een boegeworpen been gretliig te accepteeren. De man had hem in zijn trots gekwetst, de eenige wijze om hem dit aan zijn verstamd te brengen was hem een koude douche boedienen. ,,De salarieering komt wel in orde", gaf hij daarom koeltjes ten antwoord, ,,maai er is iets anders; waar ik 't nog niet ge heel en al mee eens ben. „Och ja?" verbaasde Crayidon zich toen, wieer in zijn pose van jovialen wel- doener: .Vooruit ermee, kerel, maak van je hart geen moordkuil." „Ik zou graag dit nog wiillen weten: Wie heeft de leiidang over dezen bocht, wlie geeft de bevelen, w.ie draagt de ver- antwoord'ing?" Craydon grinnikte vermaakt. ,,Ik na- tuurlijk." Sherrington knikte. Toen ging hij recihtop izitten en keek den ander rusbig aan. „Dan trek ik me terug." „Watstotterde Craydon, een en al verbazing en verontwaardigingVerder kwam hij niiet, daarom deed hij een poging om zich te beheerschen en ging iets kal- mer idoor: ,,Goeie genade, kerel, hoe kom je bij den onzin, jij wilt den baas spelen en wij mogen je betalen?" ,,Ja, waarom niet?" gaf Sherrington sdherp ten antwoord. ,,Wat weet u van China, van de toestanden hier? Ik wed, dlat u zonder gids Che-fco niet eens zoudt kunnen vinden. En daarna! Thibet! Kent u Thibet? Neen? Ik wel. En ik verklaar u hierbij, dat het reizen daar u niet mee zal vallen 't is geen plezierreisje wat u gaat doen, 't is e-en.groote onderneminig. En daarom, als ik uw aanbod aanneem, gebeurt dat onder voorwaarde, dat ik de leading Ibebin alles - dat ik de eenige ben, die te bevelen heb, dat mijn woord wet is. Gaat u daanmee accoord?" Husky Crayidon staande hem overbluft aan. Toen haalde hij een .paar maal diep adem en vroeg ongeloovig: ,,Ik ik zou dus jouw bevelen moeten opvolgen?" ,Ja." ,,God betere 't. Dat nioem ik de bruta- liteit wel wat te ver drijven", stotterde Craydon. ,,Ik mag g>ehangen worden voordat ik zoo stom ben ,,Dan wilt u Miiss Craydon wel uit mijn naam zeggen, dat ik het aambod afgesla- gen heb." Onder het uitsprekien van de laatste paar woorden was Sherringbon opge- staan. Hij bqgreep heel goed, dat hij groote kains liep, door ziclh op dat stand point te plaatsen, om ten slotte boch nog in de stookxuimte van het eerste het beste schip teredh't te komen, maar de overtui- gling, dat niet de neef maar de nichit het Saatste woord te zeggen zou hebben, gaf hem den moed tot het uiitspreken van dit verkapte ultimatum. En, toen hij daarna een bewteging maakte also! hij weg wilde gaan, kreeg hij het bewijs, dat zijn over- tuiigimg juiist geweest was. ,,Zeg, vertikke! Wat ben jij heet geba - kerd! Ga zitten asjeblieft en maak niet zooveel tdrukte om miets. Als jij per se de De begrafenis van het stoffelijk over- schot zal heden plaats hebben te Echter- nach. DE WAARDE DER RENTEKAART. Een waarschuwend voorbeeld. Bij den Raad van Arbeid te Haarlem, werd dezer dagen het navolgende geval bekend meldt ,,Het Vol'k Een dienstmeisje, wees, oud 22 jaar, was van 15 September 1924 tot 15 Octo ber 1925 in dienst van mevrouw A. en van 15 Nov. 1925 tot 15 Jund 1926 van mevrouw B., zonder zich echter voor de Invaliditeitsverzekering aan te melden. Er werden dus geen zegels voor haar ge- plalkt. Wie hiervan de schuld draagt, weten wij niet, maar vast staat, dat zij op 14 November 1925 een begin van uitvoe- ring heeft gegeven aan hare verplichting om zich aan te melden en hoogstwaar- schijnlijk is, dat zij dlaarvan door be-% 1 moeiingen van mevrouw B. is weerhou- den. Toen werd zij ongesteld (tuberculose) en de familde B zegde haar vermoedelijk uit dien hoofde, de betrekking op. Zij aanvaardde, door den nood ge- dwongen, nu enkele weken gieleden, een nieuwe betrekking bij de familie C., waar men terstond van de aanmelding vobr de Invaliditeitswet werk magkte. Zij kan echter thans niet in de verzekering wor den opgenotm'en, omdat zij bij de aanmel ding invalide was, want kort daarop reeds moest zij het werk opgeven, omdat zij niet meer kon. Thans dieride zij op dokters- advies een aanvraag in bij den Raad van Arbeid, om gratis geneeskundige behan- delin/g. i Deze aanvraag .moest echter zonder nader onderzoeik worden van de hand ge- wezen, omdat voor betrokkenie niet was geplakt. Ook wendide zij zich tot haar tegen- wioondigen werkgever C. om verpleging. i Dieze beroept zich evenwel op het fedt, dat anderen verzuimlden voor haar te plakken 1 en zij reeds ziek was, toen zij bij hem in dienst kwam. j Daar staat nu de arme wees, zonder hulp, slechts hopende op de liefdadigheid. Slachtoffer van eigen schuld en van die der families A. en B. Op het moreele rechtsgevoel van de beiide families zal nu een beroep worden qedaan. (HbkL) EEN AANNEMERSVENNOOT- SCHAP VOOR DE ZUIDERZEE. Het is het voornemen van. den dienst der Zuiiderzeewerken om de werken tot het aanleggen van den afsluitdijk van Wleringen naar Medembliik onderhan.ds aan te besteden. Het zou de bedoeling zijn, dat vier groote aanmiemingsfirma'3 een naamlooze vennootschap oprichten, ten einde die werken uit te voaren. Ook het rijk of de diilemslt der Zuiderzeewerken zal bij deze vennootschap betrokken zijn, Als aannemingsfirma's die hiervoor in aan- mertking zouden komen, worden genoemd de firm a Van Hattem en Blankevoort, de Hollandsche Aannemings Maatschappij. beide te 's Gravenhage; Volker en Bos te Sliedrecht, en Den Breejen van den Bout te Nijmegen. Het werk dat in 8 jaar zal worden uit- gevoerid beloopt 60 millioen gulden. Vad.) DE ROODE DUIZENDMARK- BILJETTEN. Onze Berlijnsc'he corresp. meldt ons: Te bevoegder plaatse in Berlijn be- schik't men over vertrouwbare berdchten, baas wil zijn, nou, dan moest ik je je zin maar geven. Eenmaal onderweg, zijn we toch op genade of ongetrade aan jou over sell ever d." „Blij, dat u dat tenminste bagrij.pt," gaf Sherrington, terwijl hij weler ging zitten. koeljes ten antwoord. ,,Hou dat maar goed voor oogen, dat maakt het juk min der zwaar." Craydon zat met een onitstemd gezicht voor zich uit te kijlken. Door zijn houding verried hij maar al te duidelijk. dat zijn jovdaliteit pose geweest was, dat hij den ander, als hij zijn eigen ziin gedaan had, met een kalm geweten ,,de laan uitge- stuurd" zou hebben. Sherrington liet die stemming echter volikomen onverschillig. Hij bald zijn doel ber-eikt, dat was voor hem genoeg. Had de ander .tegelijkertijd de les ter hante genomen, des te beter voor hem zelf en des te gemakkelijker voor de ondeulinge verlhouding, maar van belang was het niet. „Is ex misschien nog wat?" vroeg Cray don nijdig. ,,Neen, of eigenlijik ja. Ik heb een voor- schot noodig." Sherrington moest lachen, of hij wilde of niet. Het was dan ook wel komdsdh, deze plotseliimge overgang van met-het-air-van-hier-ben-ik eischen stel len naar nederig een gunst vragen, en dat aan een en deinzelfden persoon. ,,Ik heb den laatsten tijid nogal pech gehad." ,,Dat daciht Janetik bedoel, dat dacihten we wel. Daarom hebben we d>it besloten.. je logeert huler, ik zal zoo dade lijk een kamer voor je bespreiken en hier heb je een maand salaris. Onder het spreken hald hij zijn hand in zijn zaik gestoken; mu haaldie hij een rohetje bankbiljetten, bijeengelhouden door j een dun elasfciek, emit te voorschijn en legde het voor Sherrington op tafel neer. i Sherrington boog de hoeken een voor een 1 om en stopte het rolletje toen lacihend in den binnemzak, van zijn gerafeld jasje. ,,En, bent u mu met bang, dat ik er met dit in mijn zak vandoor zal gaan?" „Wel," gaf Craydon zoo naief, dat Sherrington moeite had hem niet in zijn gezicht uit te lachen, ten antwoord, „ik ben er wel een oogcmblik bang voor ge weest, maar Janet verbeeldt zich, dat ze menschenkennis heeft en die heeft qezegd': nee, daar is hij het type niet naar. En ten slotte geloof ik ook wel, dat je niet zoo dom zal zijn om een goed-betaald baantje als dit in den steek te laten." ,,Wlees gerust, dat zal 'ilk ook niet", laohte Sherrington. „Lk ga nu uit om een behoorlijike uitrusting te koopen, maar ik kom weer terug. Maar omdentusschen zou ik graag willen dat u iets deed." „En dat is?" ,,Dien Chinees daar bij de dieur in de gaten houden. De man is een sipion, daarvan ben ik overtuigd, maar ik zou graag willen weten wien zijn belang st el- ling geldt: Miss Craydon, u of mij. Als hij mij aohterna gaat, weten we het." ,,Goed", stemide Craydlon toe, terwijl hij op zijn gemak gong zitten en zijn sigaret- tenkoker uit zijn zalk haalde. Sherrington greep zijn hoed en ging naar de deur. (Wordt vervoilgd.) *33 Burgemeester en Wethouders van TER[NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeen - Secretarie ter inzage ligt een verzoek rnet bylagen van de Association Cobperatieve Zelandaise Carbonisation te Sluiskil gem. Ter Neuzen om VVRd VISNING tot het opnchten van eene Cokesfabriek op het perceel kadastraal bekend in Se0p6Ma'andag^den 23 Aug. as, des ramiddags teS uur, zal in het Gemeentebms gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de mwl en schrif- ■verzoek in te brengen en dtze mondeli g S "Sen, ,1. 4 di. be..™J.Jbtan, kunnen gedurende d r i e d a g e n, voor het bo ven gemelde tijdstip, ter Secretarie der Se'F£ nemen van de ter zake ingekomen scbnfttire De aandacht van bela^heb jurisprudentie gevestigd, dat volgens zij, die niet overeen- met tot beroep gerec g et 'p den bovenbepaalden komstig art 7 de r.JSmder« H vers(.henen] ten. efndeTurme bezwaren mondeiing toe te lichten. Ter Neuzen, den 9 Augustus 1926. Burgemeester en Weihouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A. P. BE VOS, w.n. Secretaris. Zii die voor de liehting van het volgend jaarzija ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijvingin geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aanden Districtscommandant hebben opgegeven of wel een biizondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen voor 5 SEPTEMBER a s. hun verlangen opgeven ter secretarie van de gemeente, voor welke zij hebben geloot, Wenschen zij echter indeeling bij den motordienst of opleiding tot chauf feur of inotorrijder bij de artillerie, dan moeten zij hun verlangen op andere wijze te kennen gev n, zooals hieronder is aangegeven. Er kan geen zekerheid worden gegeven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. Ingeschrevenendie tot gewoon dientsplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen aanvraag doen om in aar.merking te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager bij deland- macht. Indien zij dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districts- commandant hebbeft te kennen gegeven, behooren zij hun verlangen alsnog voor 5 SEPTEMBER a.s op te geven ter secretarie van de gemeente, voor welke zij hebben geloot. Hiervoor kunnen in aanmerking komen a. personen, die studeeren in de geneeskunde, in de tandheelkunde, in de pharmacie of in de veeartsenij- kunde en niet aangewezen zijn voor do officiers- opleiding 5. personen, die met vrucht lager onderwijs heb ben genoten en beschikken over een krachtig lichaamsgestelvan dezen genieten de voorkeur zij, die reeds als burger in het bezit zijn van een diploma als ziekenverpleger of daarvoor in opleiding zijn, en voorts apothekers-assistenten. Van al dezen komen het eerst in aanmerking zij, die zich vrijwillig voor deze opleiding hebben aan gemeld. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een krachtig lichaamsgestel en met vrucht lager onderwijs genoten hebben. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne van het Nederlandsehe Roode Kruis en het bewijs van ge oefendheid als zoodanig bezitten. Van al dezen komen het eerst in aanmerking zij, die zich vrijwillig voor deze opleiding hebben aan gemeld. Duur van den werkelijken dienst De duur der eerste oefening bedraagt voor de ziekenverplegers 12 maanden voor de ziekendragers 5i maand worden zij tot onderofflcier opgeleid, dan 9 maanden. De ziekenverplegers zijn vrij van herhalingsoefe- ningen volgens een bij de Tweede Kameraanhangig wetsontwerp zullen zij niet meer geheel vrij zijn van herhalingsoefeningen, maar dan wordt tevens de duur van de eerste oefening verkort. Ingeschrevenen, die tot gewoon dienstplichtige wor den bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van v.orgeoefendheid, kunnen aanvraag doen om bij de Schoolcompagnie van den Motordienst te worden ingedeeld of te worden opgeleid tot chauf feur of motorrijder bij de artillerie (onheredenen). Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige indeeling in aanmerking te komen, moeten hun verlangen daartoe schriftelijk mededeelen aan den Commandant der Schoolcompaignie van den Motordienst te Haar lem dadelijk na ontvang t van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplichtige. Het schrijven behoeft niet gezegeld te .zijn, doch moet wel gefrankeerd toegezonden worden. Zij behooren daarbij op te geven a. hijn geslachtsnaam en voornamen b. den datum van geboorte c. de gemeente, waar zij voor den dienstpiicht zijn ingeschreven d. het genoten onderwijs e. het beroep en f. voor zoover zij bij de schoolcompagnie van den motordienst wenschen «te worden ingelijfd, of zij genegen zijn in opleiding te worden genomen voor officier of voor onderofflcier, indien zij daarvoor in de termen moehten vallen. Het is noodig, bij het schrijven verklaringen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauf- feursvak of als motorrijder of monteur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De gelegenheid tot aanmelding staat ook open voor gewone dienstplichtigen van vorige lichtingen, die wegens uitstel, vrijstelling of om een andere reden hun eerste oefening nog niet vervulden. De aanmelding van laatstbedoelde personen moet ge- schieden voor 1 September a. s. Behalve het hier- boven order a tot en met f vermelde moeten bij deze aanmelding tevens worden opgegeven de lieh ting, het korps en het korpsonderdeel, waarbij de dienstplichtige is ingelijfd. Ook moet belanghebbende bij deze aanmelding schriftelijk verklaren, dat hij niet voornemens is verder uitstel van eerste oefening of vrijstelling te vragen. De Commandant van de Schoolcompagnie roept degenen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, op, tot het aileggen van een proef. Yergoe- ding voor te maken kostenovereenkomstig de laagste klasse van het Reisbesluit 1916 kan door dezen Com mandant voor rekening van het Rijk worden gegeven, voor elken aspirant gedurende 1 dag of, indien de heen- en terugreis onmogelijk in een dag kunnen geschieden bij uitzondering gedurende 2 dagen. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie voor bovenbedoelde indeeling in aanmerking komen. Ter Neuzen, 9 Augustus 1926. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1