guldeu ontvreemdden. De dieven kocden de tentoonstellingszalen eerst bereiken, nadat zij over de daken van verscheidene huizen waren geklommen. Door het breken van een spiegeiruit werden zij in hun werk gestoord en moesten zij in allerijl ont- vluchten. Een 7an Dijk- portret, dat op een waarde van 300,000 gulden wordt geechat, moesten zij daardoor in den steek laten. Twee kosttare gotelins, eenige tapjjten en een groote hoeveelheid bronzen en Chineesche voorwerpen voerden de ban- dieten in een auto mee. DE^'MODE VAN HET KORTE HAAR. De Figaro weet te verfellen, dat de mode van het korie haar, zooals die tegenwoor- dig door de. dames wordt gevo'gd, volstrekt niets nieuws is in Frankrijk. In 1796 lieten de vrouwen, een huivering mengend in haar lichtziniiigheid, zich de haren knippen als de slachtoffers van de Terreur, die voor de guillotine bestemd waren. Zij zeiden dan gekapt te zijn „a la saerifiee". Deze mode ging vcorbij, maarkeeidein 1836 terug onder den naam van Jeane d'Arc-kapsel, toen prinses Marie van Orleacs haar beeldhouwwerk, Jeanne voorstellend, tentoonstelde. In 1848 verdween deze korte haren-mode opnieuw, maar in het begin van de derde Republiek kwam zij opnieuw voor den dag. Men was toen „a la linon" gekapt. Ook deze haardracht geraakte in onbruik totdat ze als page-haar, bubi kopje of hoe men de tegenwoordige mode wil noemen, terug- keerde. Moeten we uit de historie leeren, dat ook ditmaal het korte haar weer voor een ander kapsel zal wijken E1LAND VERKOCHT. Dertig jaar geleden kocht de Fransche „ehocolade-konicg" Gorton Menier voor 25.000 pond het eiland Naticosti in de golf van Sint Laurence, dat hij als een ideaal jachtterrein beschouwde. Het is een sigaarvormig eiland, 3120 vierkante mijl grcot. Rijk aan hout als het is, hadden papierfabrikanten er reeds lang het oog op gestagen en thans heeft Menier hun zjjn eiland verkocht voor 2.400.000 pond sterlirg. Zijn koop heeft hem een wel behoorlijke rente opgeleverd. EEN ZWEEFMOLEN AFGEKNAPT. Op e-n „uitspanning" te Mitcham in het Engelsche graafechap Surrey heeft zich een ernstig ongeval vcorgedaan met een der meest ge'iefde eermaaksapparaten van het Engelsche vacantie genietc nde publiek een zweefmolen. Op een gegeven moment, toen veertig menschen, jong tn oud, daaraan naar hartelust door de lucht zwierden, hoorde men een onheilspelhnd gekraak en het volgende oogenblik stortte het zware toestel, als een riet afgeknspt, ter aarde, een groot aantal p'eiziei makers onder zich begravende. Nadat de eerste ortsteltenis der toe- schouwers was gekalmeerd, was weldra de balans van dezen treurigen feestafloop opgemaakt. Vijftien personen waren min of meer ernstig gekwetst. Vier van hen, die been-, arm- of echouderbreuken hadden opgeloopen, moesten direct naar het ziekenhuis woiden gebrachi RISICO VAN HET KANAAL ZWEMMEN. Farstad, fen Noorsch politie-beamlte en zwemkampioen, die Maandagavond om half 11 bp kaap Gris-Ney aan de Fransche kust te water ging, met het doel den Britschen oever te bereiken, moest na 9 uur en 25 min. zwemmen zijn poging opgeven. L'e hooge stortzeeendiezelfs schade aan de vo'gboot en kwetsuien van eenige der inzilter.den veroorzaakDn maakten het reeds haast ocdoenlijk, den man van voedsel te vcorzien. Erger nog was, dat hij voortdurend gevolgd v erd door een troep haaien, beesten van 4.50 meter lengte, die hem als fen welkome buit beloerd n. Beangst voor deze zeerronsters, wier nabijhtid tiouwens iedere kars op app'oviandeerirg van den zwemmer weg nam, verliet Farstad toen Dinsdagmorgen maar liever het ongastvrij element. ZIJN DOODENPE KRACHT BEHOUDEN. Twee broedeis van 20 en 10 jaar gin- gen naar Wulveiingbam (West- Vlaanderen) om daar granaten en ander achtergebleven dorlogstuig op te graven Ze vonden een granaat van groot kaliber te Dickebusch en trachtten deze uit den grond te halen. De gracaat ontplofte en beiden werden gedood. EEN REISGEZELSCHAF TER AARDE GEWORPEN. De Schlesische Zeitung meldt. dat bp de jongste hevige onwedess de bliksem een geze'schap van 16 toeristen lieeft getroffen, dat op weg was van de Hockschar naar de Heidebruendel. Allen werden op den grond geworpfn en waren eanvankelijk bewustelocs. De mann8n kwamen spoedig weer bp, doch twee vrouwen waren van den scbrik bevangen. Een harer moest in het schuilhuis op den Hockschar ge- bracht wordeD. ALS DE MAN DE VROUW OORVIJGT Te Weenen speelde zich onlangs het volgende pikante gevalletje af In een cafe zat op een namiddag aan de leestafel een knappe jonge vrouw, die de aandacht van haar buurman, een elegant gekleeden heer, op zich wist te vestigen. Er ontwikkelde zich een levendig oogen- duel, dat weldra leidde tot een alleronder- houdendst gesprek. Ten slotte werd een afepraakje gemaakt voor de te'efooncel, waar de meeste kennismakirgen in die gelegenheid worden aangegaan en bezegeld. Het paartje had aan vrijmoedigheid en omgang inmiddels reeds aardig gewonnen. Echter nauwelijks was het minnegesprek goed aan den gang, of plotseling verscheen de echtgecoot, die de jonge vrouw ver- raste. Wild van woede en opwinding diende hij haar zonder veel ombaal een klinketden oorvijg toe. De galante derde maakte dat hij stilletjes wegkwam en ook het echtpaar verliet het cafe. Weldra echter bespturde de vrouw tot haarschrik dat van haar rechteroor, waarop de oorvijg met ontstellende kracht was terechtgeko- men, haar parel oorbel was afgerukt en verdwenen. Het tweetal holde naar het cafe terug, maar al het gezoek was ver- geefsch. Men vermoedt dat de galante derde het kleinood als souvenir heeft mee- genomen. EEN NIEUWE HEERENMODE. Te Berlijn dcet men moeite om een nieuwe mode in te voeren, doch alleen voor heeren bestfmd. In de laalste warme dagen bebben de Berlpners het, naar het schpnt, mceilpk gehad. Ten mirs'e de marnen, de dames klaagden minder over de ongewone warmte. Want zp zijn lucbtig gekleed terwpl de zoogenaamde heeren der schepping zich buitengewocn onpractisch kleeden over't geheel en vooral in warme zomerdagen. Daarom waren eenige vernuftige geesten op den inval gekomen om een nieuwe heerenmode in te voeren. Overwegende dat de al te stevige jassen en vestrn, de stijve boorden en overhemden lastig, nadeelig in 't gebruik en misschien wel schadelijk voor de gezondheid zijn. Overwegende ook dat de vrouwen zooveel van de mannen hebben overgenomen: kor'geknipt haar, sigaretten, smoking en wandelstokken, zoodat zp het niet kwalijk kunnen nemen als men revanche neemt. Zij besloten, dat de mannen zich zullen ontdoen van boorden, jas en vest en wat hen verder knelt en kwelt en in 't vervolg, alihans in den zomer, blousts zullen dragen als de dames. Voor dit schoone denkbceld moest na- tuurlijk propaganda gemaakt worden. Men huurde een zaal en een musiceerend gezel- schap negers, want er zou in blouses een zeer moderne dans gedanst worden. Matige entre'e. Maar de zaak is mislukt. De negermu- sici verschenen in blouses. De kellners ook. maar de meeste bezoekers droegen de kleeding waaraan zij gewoon zpn en zullen die wel verder dragen. Want de mannen zijn zoo conservatief HET BALLONONGELUK IN ENGELAND. Over het ongeluk in Bedfordshire, waar een ballon-captif zich uit het net losrukte, het schuitje neerstortte en vier personen gedood en een gewond werden, vinden wij in de Daily Telegraph uitvoerige bijzon- derheden. Daaraan zp dit ontleend De ballon had gedurende den namiddag van Dinsdag reeds onverlet verscheidene opstpgiogen verricht en de parachutiste, mrs- Spencer, zou er 's avonds uit neer- springen. Duizenden stondf n op hetterrein te kijken. De ballon zat n et een kabel vast aan een motor-win das, waarmfe hp telkens werd neergehaald. Voor de noodlott'ge opstijging had de piloot om drie passagiers gevraagd, maar daar twee ccbtparen meewilden, stemde hij toe in vier passagiers. De ballon steeg toen tot 200 metfr en alles ging goed tot bp het inhalen. Toen het gevaarte weer op 20 meter boven den grond was, greep de kabel in een boom, tn de windas moest stilgezet worden. Htt !o3iraken girgzeer moe lijk. Tofn de ballon eicdetijk los- kwam en daaidoor opeens een eind vrij stijgfn kon, wes het onjjelukkig toeval daar, dat een hevige rukwind kwam op zetten Dat kon de constructie niet hou- den. in doode'ijke ontstelfenis zag het publ ek het network, waaiin de ballon gevat was, doorbreken en het volgend oogenblik s'oeg het schuitje tegen den grond, terwijl de ballon zelf in de wolken verdween Ooggetuigen zegger, dat de rest ;n haar val eruit zag als ,,de sch 1 die van een banaan is afgestroopt". De piloot lag een eind van de menigte af, dood. Hij was op het beslissend mo ment uit het schui-je geoprongen, en op zpn hoofd neergekoroen. Hp had zijn nek gebroken. Nog twee inzittenden een der echtparen sprongen in den val naar benedeD, en stierven weinige oogenblikken daarna. Van den man en de vrouw, die in het schuitje waren ge'oleven, was de vrouw zoo hopeloos verwond, dat ook zp weldra den geest gaf. De man is in hoogstbedenkelpken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. COCAINE IN KINDERPOPPEN. Wij lezen in de ,,Tel. H. A. Boom, de vlasblomde, steviq ge- bouwde, correct gekleede Nederlander, die seidert vijf jaar in Londen de gevaar- lijke sneeuw heeft doen verstuiven, die hij op zeidzaam slimme wij'ze uit Ne.derland en Franikrijk liiet bdninensmokkelen, heeft zijn hoog spel moeten bekoopen met 9 maanden gevangenis-arfoeiid. Daarna zal hij worden gedeporteend, evenals inder- tijd Brilliant Chang, de Chineesche cocaineJkommg, wdens opvolger hij is ge- weest en die mi, naar de Engelsche politie meent, zijn sluik bedrijf in Nederland voortzet. Scotland Yard heeft lang getnaeht, den cocainesmokkel te onitsluieren, maar de man, die zijn bedrijf zoo doortastend, za- kelijk en voorzichtig voerde, dat men na zijn arrestable noch in zij.n weelderig inge- richt West-End flats, noch in zijn voor- naam ingericht, degelijk kantoor in Ox ford Street, ook maar het geringste bewijs tegen hem kon vinden, terwijl hij nog slechts een uur voor zijn arrestatie ander- half pond verhandeld had, heeft langen tijd geen vat gegeven. Zijn handigheid vrijwaarde hem echter niiet er voor, ten slotte in een eenvoudige val te loop en. Een detective van Scotland Yard wist zich aan B. als gegadiigde te doen voor- stellen en aan het Victoria Station ver- Celde B. Jiem, hoe eenvoudig het spelletje wel was. B. heeft ingezien, dat de slim- ste taktaek de argeloosheid is. Wat nu is argeloozer dan kinderen en kinderpoppen? De vriienden van B. kwamen een dagje over en mamen de kleine moid mee, voor wiie vader een nieuwe pop gekocht en moeder een nieuw manteltje gemaakt had. In een pop gaan gemakkelijik een paar pond poeder en een dikike mantelzoom kan ook heel wat bergen. Voorloopig zullen de Engelsche douanebeambtien dus wel vrag en de ..nice', little doll" wat van naderbij te mogen zien. De detective van Scotland Yard vond de zaak interessant, maar. gelijk reeds ge- meld, toonde overmatige belangstelling voor het pakje, dat B. naast zich had liig- gen. B. zeaide wel, dat er alleen maar brood in zat, maar de ..klant" meende, dat Scotland Yard dat ..brood" wel eens zou wiillen zien. B. werd gearresteerd en het pakje brood bleak te zijn pond 89 zuivere cocaine. B. bekende iheden schuld en hoewel zijn v'erdediiger meende, dat de magistraat wel rekening zou wiillen houden met den strop, die het verlies van een zoo grooten voor- raad cocaine voor B. beteekent het pakje zou waarschijnlijk minstens 700 pond sterling opgebracht hebben legde de magistraat de genoemde straf op. Het feit, diat B. de cocaine, behalve in onschul- diige kinderpoppen. ook naar Londen smokkelde in de bagages van elegante dames met een bekende reputatie in Euro- peesche hoofdsteden en badplaatsen, heeft den reclhter niet gunstiger vermogen te st e mm en. INGEZONDEN STUKKEN. „HOE HET IS'', EN „HOE HET ZOU MOETEN ZIJN". Mijniheer de Redacteur, Het mag algemeen bekend worden geaoht, dat de „ambtenaar'' bij de gemeenschap niet erg in tel is, dat hij is het z.g.n. „bete noir". Je behoeft heusch geen bijzondere opmerker te zijn om te observeerem hoe je als ambtemaar door het gros van het pulbliek wordt beoo-r- ileeld, ja zelfs wordt geminadht. Nog veel minder behoef je te hooren, wat men van je zegt; voor wat soort „onkruid'' men je houdt. Ja men zou je wel onschadelijk widen maken. Als het maar onder den dekmantel bleef. Het kan niet worden onitkent, dat het op- treden van verschillendie ambtenaren tegen-- over het publieik niet is „wat je noemt". Doorzich-t en tactiek, zijn voor den ambte maar twee onmisbare factoren. En wanneer men die mist, en nog roank gaait aan het euve.l van eigenwij'sheid, en verwaandiheiddan zijn zulke ambtenaren voor een goede gang van zakan-, en regulier functioneereu van de ge- meenschaps-machine, beslist een „sta in den weg''. En is het ook niet te verwonderen, dat het publiek met den „amibteiniaar" „niets op heeft". Maap. niet alleen het pubLiek heeft last van die onigure niaturen? Den meesten last van die eleimenten heeft het, in doonsnee goede amb- tenarencorps daar zelf van. Immers het is begrijpelijk, dat dergelijke mensohen ook voor oollegiale belangen niets voelen. Dat men wanneer men met zulke na- fcuren moet samen werken; b.v. in den gewo- nen dieinst, of voor verbetering van positie e.d., diat men dan totaal niets bereikt en nooit be reiken kan! Veel erger is het wanneer gemelde naturen een verantwoordelijke positie bekleeden. Is dan de onderlinge geest der ambtenaren welke dergelijke mensohen als chef hebben niet bij voonbaat vergiftiigd Met als noodzakelijk ge- volg een beroerde terugwerking op de ge- meenschap Dat ka,n toeh niet anders! Hoe kan men dan als amibtamaar, wat toch zoo noodig is, op medewerking rekenen van col- lega's ambtenaren, van een categonie, waar „onderling bederf dredgt!" Om een voorbeeld te noemen. Stel er wordt een ambtenaar (en) b.v. van een administratieve afdeeling, en dat gebeurt n-atuurlijk, door Jan Publiek onder handten genomen"; en een dergelijke „oauserie'' wordt ge'houden in het bijzijn van mede-ambtenaren, b.v. van de politioneele; denlkt U dam, dat die mede-amibtenaar voor zijn collega partij za! trekken? Kam, je begrijpen! Hij zal deftig medezingen in het afkeuringis-k-oor. Zoo mo- gelijk nog een solo. Bewijzen zijn daarvoor te over. Zoo is dan in het ambten-arencorps voor een groot gedeelte, rivalitedt voor, ijverzucht na, die cihrondsch heersdhende ziekte. Zoo is het!! Kan nu in die onzuivere toestand geen ver betering worden gebracht? Ik zou zeggen ja. Wanneer men de ,,omgeneeslijtoe zieken", en die zijn er, onder de ambtenaren uitschakeld, dan is, met eenigen goeden wil, en niet steeds het naar voren brangen van het „edgen ik wanneer men dat vervloekte egoi'sme uitscha keld, wel ieibs te bereiken. Kan men nu, wanneer men in de udtoefen.ing van zijn ambt is, en het publiek vraagt Uw raadi, Uw steun, Uw medewerking, en het is niet in strijd met Uwe instruotie of beddening, dien vrager niet helpen?, niet fatsoenlijk te woord sitaan geein goeden raad geven?, hem den weg wijzen Zou dat aan Uw prestige te kort doen heer amibtenaar? Zou ihet b.v. de waardiigfhedd van den politie- beambte schaden wanneer hij den hier ter ptaatse nog gebruikelijken dorpsgroet bracht, in plaats vain zooals er thans zijn als „echte bokkanezen" te doen? Of moet men dat „lompe'' soms als Stadsche alures beschouwen Zoo is er meer, nog veel meer te noemen. Doch, ik wou het immers anders hebben. Wanneer nu eens, in de eerste plaats, de ambtenaren wat meer respect voor elikaar kregen niet alleen, maar bij „aanvallen van buiten" ook voor elkaar partij kozen, (diat is tocih menschenplicht) Ten tweede tegenover het publiek wat meer hand- en bebulpaamer werden, en ten derde noet zooals het tlhans is, het zich buiten de ge- - anschap houdien, niet medeleven, (tenzij het eigen ik in het gedrang komt). Wanneer men deze drie factoren in practijk brengt, dan zal men voldoening krijgen voor zich zelf, omdat men zal weten iets goeds te doen, ook in het belang van de gemeenschap. Het pulbliek zal een andiaren kijik krijgen op den ambtenaar. Het zal mi-et meer zoo srna- lenid over U spreken. Enmisischien zullen ook die eerlijkan onder hen, zich willen her- inneren, dat wij vroegier toeh eehte armoed- zaaiers, lees: ljjders waren. En de gemeen schap zal het misschien dan niet meer zoo heel erg vinden dat wij thans eemgezins beter zijn gesitueerd. Ook in de gemeenschap stel ik nog wel eenig vertrouwen. Maar gij amibtenaar moet een goed voorbeeld geven. Gij moet respect afdwingenU Zoo zou het moeten zijn! AMBTENAAR. Ter Neuzen, Aug. 1926. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Donderdag 29 Juli 1926. (2. Slot.) Nadat de vergadering na een verloop van ongeveer anderhalf uur openlbaar is geworden doet de VOORZITTER de Omvraag. De heer VAN DIXHOORN heeft opgemerkt dat de direeteur der gasfabriek gebruik maakt van een motorrijwiel. Krijgt deze daarvoor van wege het bedrijf eene tegemoetlkomdng of is dat geheel ten zijnen koste? Imdien dit laatste het geval is, zou hij de wenschelijkhei-d willen uitspreken, dat hem eene tegemoetko- ming wordt verleend. Vooral met de aanstaan- de ui tbreiding- is het gewemsjeht, dat het hoofd van den dienst hier en daar een kijkje kan gaan nemen. Het is billijk, dat hij een vergoeding krijgt. De VOORZITTER deelt mede, dat de diree teur het motorrijwiel pas heeft, hij heeft nog niet naar een tagemoetkoming gevraagd en dit omderwerp is bij de gaiscommissie of Burg-e- measter en Wethoudiers nog niet ter sprabe gekomen. Spreker is wel genegen die zaak bij genoemde colleges ter sprake te brengen, aan- gezien de direeteur het .motorrijwiel in het be lang van den dienisit gebruikt. Dan kan het doen voor een voorsitel in overwegimg genomen worden. De hear OGGEL merkt op, dat het een voor- reoht is, dat de direeteur nog van dat vervoer- mididel gebruik kan maken. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat de heer Van Dixhoorn hem met zijn vraag heit gras voor de voeten heeft weggemaaid, hij had ook over het geven van een tegemoetko- ming voor het gebruik van het motorrijwiel willen spreken. b. De heer 't GILDE, opmerkende, dat hij iets later ter vergaderiinig kwam, heeft van zijn buurman gehoord, dat de raad den wensch heeft te kennen gegeven, diat de uitbredding van het gasnet naar de buitemwijken ter 'hand zal worden genomen. Zal dit nu zoo spoedig moigelijk geschieden De VOORZITTER: De raad heeft de uitvoe- ring aan. Burgemeester en Wetihouders opge- dragen en deze hebben toegezegd daaraan ge- volg te zullen geven. c. De heer 't GILDE geeft te kennen, in de tweede plaats een prettige m-ededeeling te moeiten doen, Hij heeft n.l. van een medelid vernomen, dat de heer Oggel iheeft gezegd, dat de Vooii zdtter aan, den heer Van de Casteel en mij een hekel had. Daar wordt om g-elachenmaar spreker lacht er niet om. Na lang beiaad is hij in deze kwestie tot de conclusde gekomen, dat hier werkelijk een soort actie gevoerd wordt, die zeer edgenaardig is. Zoo had, volgens die mededeeling, de heer Oiggel tot den heer Van de Casteel gezegd, dat de Burgemeester tijdens de landbouwtentoon- steliing aan de politie een graitificatie had ge geven van f 30 en ook voor rekening van de gem-eente lekiker gegeten had en diaaraan de opmerking bad toegevoegd, dat wij dit maar eens ter sprake moesten Ibrengen in den raad. Spreker verklaart aan de politie van harte die graitificatie te gunnen, want deze heeft zich die dagen uitnemend van hare taak gekweten. Hoe koimt de heer Oggel er toch bij zoo iets teigen den heer Van de Casteel te zeggen en te zeggen diat moeten u en 7t Gilde maar eens ter sprake brengen En dan te zeggen, dat de Voorzitter een hekel aan ons had! De heer OGGEL verklaart zoo iets niet ge zegd te hebben. De heer *t GILDE: Dat hebt u den heer Van de Casteel vertelt. Ik zuig, dat niet uit mijn vingers. De VOORZITTER deelt meidie, dat in een van de laatste vergaderingen van Burgemeester en Wethouders is besloten aan de rijfcspolitie een gratificatie te verlieenen van f 5 en de veld- wachters kregen, 2,50. Den dag der tentoon- steHing waren hier ook rijfcsiveldwachters om dienist te doen en die vroegen waar ze koniden gaain eten. Toen heeft spreker hen naar De - Lozanne gezonden. Dat is geibaurd en dat wordt betaald uit het crediet van f 1000, diat de raad aan Burgemeester en, Wethouders voor de ten- toonstellirug hebben toegestaan. Dat komt op de gemeenterekening van 1926, die te zijner tijd onder de oogen van den raad kom-t. De heer 't GILDE verklaart over deze be- handeling der politie ten hoogste tevreden te zijn, die menschen, hebben zeer bijzonder hunne taak verricht tot het haudhaven der orde en het brengen van regel in het venkeer. Hij gunt hen ook gaarne dat eiten, want dat waren dan toch maar de kruimkenis die van de tafel vie- len. Maar hij acht het sohande van, den heer Oggel, diat hij op die wijze traoht raadsleden tegen den Burgemeester op te hitsen, om het gebeurde hier ter tafel te brengen. De heer KOSTER wil omtremit het eten der politie even opmerken, dat hij heeft waarge- nlomen, dat het allerminst „krudmp,jens van de tafel" waren, die den politiemanmen zijn voor- gezet, het was niets minder dan wat hij zelf kreeg. Hij juicht hetgeen in dit opzicht is ge- beurd toe, doch meende tegenover de woorden van den heer 't Gilde die opmerking te moeten maken ter voorkoiming van verkieerdie gevolg- trekkingen. De heer WEIJNS betreurt het, dat de heer t Gilde zulke persoonJijke zaken hier in open- bare zitting ter tafel brengt. Waarom moet heel die wereld we,ten, dat er hier een toestand j is, die niet goed is, Laat men toch zulke zaken j in besloten vergadlering te berde brengen. De VOORZITTER vraagt den heer Van de I Casteel of deze hetgeen de heer 't Gilde mee- deelde kan bevestigem. De heer VAN DE CASTEEL zegt, dat de heer Oggel Zaterdag met ihem sprak over die subsidie aan de politie, maar dat de heer Oggel zou gezegd hebben,, dat de Voorzitter aan spre ker en den heer 't Gilde een hekel had, daar west hij niets van, wel heeft de heer Oggel ge zegd, aldus vervolgde spreker, diat de Voorzit ter, doelende op mij en dem heer 't Gilde, ge zegd had, dat hij on# graaig mocht lijden, om dat wij steed® rond voor onze meendng uitko- men. De heer 't GILDE kijkt beteekendsvol naar j j zijn buurman en, wendt zich dan schouderop- halend af. Niemand meer 't woord verlanigende sluit de VOORZITTER de vergadering, door het uit- spreken van het dankgebed. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. Op 30 Jul-i 1926 vergaderde de gemeenteraad voor die eerste maal, onder voorzitterschap van den nieuw,benoemdan burgemeester, den E.A. heer Vienings. Alle leden waren aanwezig en ditmaal was er ook op de publiefce tribune be langstelling, n.l. van emkele klompenmakers. Na opening betuigt de voorzitter nogmaals zijn dank voor de hem en zijne familie door den gemeenteraad en de ingezetenen bereide or.t-. anig-st op 10 Juli j.l. Vervolgens drukt spreker de hoop uit door eene vruchtbare sa- menwenking met die vergadering voor de veel- zijdige belangen van deze uitgestrekte en volk- rijke gemeente den bloei en weivaart van hare bevolfcmg te kunnen bevorderen. Spreker wii een begin maken met den noodtoestand onder de klompenimakens em mosseWssohers onder de 00,gen te zien en wenischt daartoe in te stellen twee commissies met de opdraeht op te sporen o.m. de oorzaken der malaise en de aan te wen- den middelen om deze te keeren. In de commis- sie voor de klompenindustrie worden benoemd tot voorzitter, de wethouder S. van Duijse, tot leden, d<e heeren A. M. Plasschae.rt en J. Lagaij, in de commisie voor het mosseivdaschersbedrijf worden, de wethouder C. J. Kegalaer tot voor zitter en de heeren Th. E. Praet en E. E.-van der Heijden tot ledlen benoemd, die alien ver- klaren de opdraeht te aanvaarden. De commis sies worden uitgenoodigd voor eind dezer maa/nd van het resultaat van hun onderzoek schrifteiijk verslag uit te brenigen. Ven oligen® heeft de voorzitter zich doen in- ldchten omtrent de hrandiweer en brandblusch- middelen in de gemeente en is tot de bedroe- ven,cle ei-vari,ng gekomen, diat beide er aller- treurigst aan toe zfjn. Spreker stedt zich voor plannen tot reorga- nisatie bij burgemeester en wethouders ter sprake te brenigen en den raad zoodra mogelijk voorsitellen op dit punt te doen. Spreker deelt verder mede, dat het zijn plan is, voor het eerst op 6 Augustus a.s. en vervolgens telkens na veertien dagen ook te Nieuw-Namen, gele genheid te geven hem aldaar te spreken. Onder de ingekomen stukken verdiemen de aandlacht ihet goedgekeurd raadisbesluit tot ver- laging met tien cent per maand, m.i. van 1 Juni j.l. van het tarief voor meterhuur, een verzoek van den burgemeester om, daar geene geisehikte woning te huur i®, een woning te bouwen en hem tegen billijken prijs te verhu- ren (we,lk adres na aflhandeling der agenda in besp raking zal komen), het door den Minister van Oorlog goedgekeurd contract inzake de huur door het rijk ten, hehoeve der Koninklijke mareohaussee te Nieuw-Namen, van eene woning dezer gemeente m.i. van 1 Maart 1926, voor den prijs van f 300 per jaar. Een verzoek van L. Malcontent om eene bij- drage in zijne geneeslkundige belhandeling en, een idem van P. Voet te Hulst am vergunning tot het houden van een bokswedistrijd, worden daar zij niet behoorlijk op gezageld papier zijn gesteld, Cvemeens voor kenniisgevi.ng aangeno- men. In verband met de insteliing der commissie voor de klompenindustrie wordt aangehouden de behandeling van het adres der klompen makers, houdende verzoek te trachten de noo- dige maatregelen te verkrijgen tot besoherming hunner industrie en, tot voorkoming van werk- loosheid en armoede onder de circa 250 klom- penmakers-patroons m -aibeiders en -arbeid- sters dezer gemeente. Als leden van het college van zetters worden aanbevolein de aftredende leden P. Bolsens en L. Lan,su, alsmede Theoph. Hendriekx en J. W. Bol. Nu de rekening der gemeente over 't dienst- jaar 1924 door Ged. Staten is gesloten, wordt vastgesteld, de aan elk der bijzondere soholen te Clinge en Nieuw-Namen over dat jaar toe- komende vergoeding der kosten van instand- houding enz., dier scholen. Deze vergoeding bedraagt voor de bijzondere school te Olinge (d-orp) 2266,95, voor die te Nieuw-Namen (deze school is eerst geopend op 30 Juni 1924) 990,67% alsmede f 105 voor het bandwerk- onderwijs. De wettelijk voorgeschreven ver- rekeming der kosten van instandihouding, tel kens na drie jaren, wordt voor de bijzondere school te Olinge (dorp) vastgesteld als volgt: a. volgenis de door het schoolbestutu- ing-e- dienlde verrekeninig bedragen de werkelijke - kosten dier school: over 1922 1967,01%. over 1923 2047,85%; over 1924 203.8,43 te samen 6053,30%. b. de uitgekeerde (en over 1924 geueeltelijk nog uit te keeren) vergoeding hedraagf: over 1922: a. voonschot 1670,38; b. restant 149,86; over 1923: a. voorsohot 1601,85%; b. restant f 566,78%over 1924: a. voorschot 1613,39 b. restant 654,56 (nog uit te kee ren) samen 6255,83. c. de genieentelijike vergoeding bedraagt ten hoogste het totaal der in de jaren 1922 1923 en 1924 werkelijk gamaakte kosten d.i. 6053,30%, zoodat op het restant der uitkee- ring over 1924 blent te worden ingehouden een bedrag van f 202,52%. Op verzoek van d'en heer Van der Heijden, deelt de. voorzitter mede, dat de vergoeding over 1924 berekend is naar een gemiddeld kos te,ncijfer per leerling der o. 1. scholen van 8,92%. In verband met de door de Provinciale Sta ten, aan de toekenning van het renteloos voor schot voor de verharding der Olingsche Molen- straat en RoSkamstraat verbonden voorwaar- de, dat de ondenhoudsplioht dier wegen ten laste der gemeente moet worden gebraoht, wordt, nadat de noodige afkondiging en ken- nisgeving overeenkomstig het regieiment op de wegen en voetpaden heeft plaats gehad en daar geene bezwaren zijn ingebracht, de d,oor burge meester en Wethouders ontworpen wijziging van den Jigger van wegen en voetpaden door den raad voorloopig vastgesteld. Aangeboden warden de rekeningen over 1925 van de gemeente, het electrisch bedrijf en het burgerlijk armbestuur. Overeenkomstig het paalde in het reglement van orde worden deze in handen gesteld van eene commissie van onderzoek, tot leden waarvan door den raad worden benoemd de heeren P. Bolsens, F. E. van der Heijden en C. Bleijenberg, die verkla- ren de benoeming aan te nemen. Bij de rondvraag legt wethouder Kegelaer eene kostenopgave over van de door hem noo dig geachte herstellimgen en verbeteringen aan de haven in den Koningin-Emmapolder, welke de voorzitter toezegt bij burgemeester en wet houders ter tafel te zullen brengen. De heer Bolsens informeert of de nieuwe marechausseeswoning te Nieuw-Namen gelheel is afgewerkt. De heer Leenknecht informeert of en wat er besloten is, aangaande de aangevraagde slaap- kamertjes in het kazemegebouw aldaar. De voorzitter zal zich omtrent een en ander op de hoogte doen stellen en de leden inlich- ten. Vervolgens heeft eene bespreking plaats omtrent het al of niet bouwen en zoo ja, waar van eene woning voor den burgemeester, het slot hiervan is, dalt de kwestie wordt aange houden en nader overwogen en voorzoover noodig, tevens zal uitgezien worden naar een geschikt terrein. Hiema sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6