kanten. De Ter Neuzensche straat zal in orde j komen, em als dit aldus is gemaakt, is dat vol- Strekt niet am de memsehen te dupeeren. Ze luisteiren ecihter graiag naar critiek. Maar die critiek meet dan juist zijn. Door de wijze waarop de straat thans wordt gemaakt, zullen dte imenschen daar juist minder water krijgen dan vroeger, toen het van af den hoogen weg alles naar hun woningen stroomde. Het is jammer, dat er enkele zijn, die zoo diep wonen, dock alles wat mogelijk is is aangewend om die memscihen tegemoet te komen. Er is beweerd, dat de Axelsdhe straat te hoog ligt, docih dat ikan spreker ndet toegeven, Er moet daar nag een trattoir en rioleering worden geanaait en dan zal de Mnkerzijde van de A^celsche straat flink in orde zijn. Er is gesproken over bakker Boer. Daar zal ook iets moeten verandlerd worden, maar daarvoor kan bovendien tech ook niet de geheele straat te laag worden gelegd? Men moet niet uit ihet oog verliezen, dat daar rekening moest wor den gdhovuden met de hoogte dter trambaan, aangezien we daar immers giaag straatspoor aowden krijgen? Dat is destijdis als voorwaar- de gesteld van veiihoogde suibsidie, doch de tram is er niet op imgiegaan, omdat dit meer zou kosten dan de verhooging der subsidie. Straks zal daarover in besloten vergadering meer kunnen worden gezegd. Spreker ziet niet in, dat bet bier anders had kunnen ge maakt worden. Spreker heeft odk wel vooruit gezegd, dat teleurstellingen in dlit geval ook niet zouden uitblijven. Burgemeester en Wethouders wil len volsitrekt ndet beweren dat ze alles weten, maar hij moet er ten sterkste tegen op komen, dat men bier beschukligingen gaat uiten, dat ze de mensdhen zoudien dupeeren en hij moet er ook op wijzem, dat, indien er men- sohen zijn, die reclames hebben om- trent het werk van Burgemeester en Wethou ders het adres daarvoor niet is buurman Van Petegem, doch bij Burgemeester en Wethou ders zelf. Indien men critiek wil uitoefemen behoort het opbouwende critiek te zijn. Spre ker begrijpt niet, dat deze nu nog met een bezwaar afkamt, waar hij zelf zwart op wit verMaard heeft genioegen te nemen met het leggen van die basaltii netegels. Indien hij nu zegt, dat daardoor de zaak niet voldoende in orde komt, had hij dat eerst eens moeten on- derzoeken, want als hij nu gelijk zou hebben in zijn bewering, is dat zijn eigen fout geworden en niet die van Burgemeester en Wethouders. De heer VAN PETEGEM sitelt hier tegen- over, dat het meer op den weg van Burgemees ter en Wethouders gelegen had om het plan zoodanig uit te voeren, dat niemand er hinder van had. On juist is het te beweren, dat de huizan vroeger overlast hadden van het water van den weg. Dat stroomde in de goot langs de stoepen en liep dian weg, dat kan nu niet meer. Bij hem is het nog altijd de vraag waarom de weg toch zoo hoog gelegd moest worden, was dat niet gebeurd, dan werden de menschen niet gedupeerd. De Axelsche straat ligt tooh zidhtbaai voor ieder* 20 tot 25 c.M. te hoog. Als spreker daarop wijist kan imen todh ndet zeggen, dat deze zieh metstraatpraatjes bezig houdt. Als men er hem over spreekt, dan geeft hij zijn meendng en de heeren van den raad kunnen daarover denken zooals ze willen, maar als er vooraf eens over gesproken was, zouden er niet zooveel mensdhen gedupeerd zijn, hij is overtuigd, dat het werk niet zou zijn uitge- voerd. De kruin van den weg bij de smid is zoo hoog, dat het Veer er onder zit. Dat we ten de amdere heeren evengoed als spreker. De VOORZITTER zou de discussie hierover willen -staken. De heer VAN HOEVE merkt op, dat men bij het uitvoeren van zulke werken iets moet geven en nemeni. Hij wijst er voorts op, dat de weg thans ndet zoo hoog ligt als vroeger het mdiddengedeelte van die oude baan. De heer VAN PETEGEM: U spreekt op de kruin, ik op den kant van den weg. De heer VAN HOEVE betoogt, dat men in verband met de ibesprekingen wel zou gaan denken, dat de weg verhoogd was, doch dat is niet het geval, zij ligt lager dan vroeger. De zijkanten zijn veranderd, omdat die volgens de tageniwoordige eischen ndet voldoen. Gaat dan todh eens kijken naar andlere gemeenten in de omgeving en leert daar wat men elders doet. Het is nu well mooi om aldus te spreken en de zaak geiheel af te breken, doch dat is niets dan spreken voor de tribune. De heer Van Petegem heeft ook het bestek thuds gehad en heeft alles kunnen bastudeeren. Hij reclameer- de, dat er niets in stond van de vodrlui, maar hij heeft dan zelf toch verzuimd om daarop te wijzen en als er in dit opzidht nog iets bereikt is, dan is zulks te daniken geweest aan het initiatief van Burigemeeester en Wethouders en ndet van den heer Van Petegem, die ver zuimd daarop attent te maken. A1 die bom- barie is duis in den grond niets anders dan spreken voor die tribune en spreker meent, dat het beter was dit wat minder te doen. De heer C. A. WISSE merkt op, dat het jammer is, dat de heer Van Petegem als oud- metselaar niet vooraf op een en antler heeft giewezen, d'an was het misschen niet zoo ge- komen. De iheer VAN PETEGEM zegt, van een voerman vemamen te hebben, dat deze geen kans hebben gelhad om voor dit werk in aan- merking te komen. De VOORZITTER antwoord, dat, indien de heer Van Petegem heeft bed'oeld dat ook de voerlieden uitsluitemd van Zaamslag moesten zijn, dlan had hij dat destijidis moeten zeggen. Bebouiderus bij het rijden voor de gemeente wordt er geen rekening gehouden, dat bewo- ners van Zaamslag het vervoerwerk moeten doen. Dat geisdhiedt voor de leveringen van macadam ook niet. Als hij er dus niets van ge zegd heeft, is dat een tekortkoming van hem. De heer VAN PETEGEM kon niet anders denken, dlan dat men vanzelf de voerlieden daaronder ook begirijpen zou. Er is onder hen toch ook werkloosheid De VOORZITTER hedhaalt, dat de heer F. Dekker van Ter Neuzen hem heeft meegedeeld, tlat ook aan voerlieden van Zaamslag is ge vraagd of ze er aan wikten meedoen, doch dat geweigerd is. De heer D. DEES constateert, dat de wegen nog niet zijn afgewerkt en dat het in het be- lang der zaak is, dat zulks zoo gauw mogelijk gelbeuirt. De Axelsdhe straat zal het zooals deze thans ligt niet houdlen. Er komen nu al groote putten in. De VOORZITTER weet ndet of er thans mid delen zijn, om het af te werken. Hij gelooft niet, dat er voor den weg gevaar is. De straat- makens zeggen, dat het zoo wel kan. Het voor- nemen bestaat er tegen de volgende begrooting een post voor uit te trekken, ook voor riolee ring onder stoepen. b. De heer C. H. H. WISSE bespreekt 3 boomen in de Rosemarijnstraat. Het zijn 3 oude boomen, die de omgeving ontsieren, hij zou die maar weg willen ihebben. De VOORZITTER: De bewohers willen ze juist graag houden. De heer C. H. H. WISSE: Stond er 'n geheele rij, dan was het iets ander-s, maar die 3 boo men beteekenen niets. De VOORZITTER: Ik zal het bij Burge meester en Wethouders ter sprake brengen, i vertrekken. Van C. J. Overdulve en v die het dan kunnen overwegen. v\ ie die tot die person en behoorde c. De heer KOOPMAN wijst er op, dat de pomp op het Veer niet is aangenomen. Niette- min heeft de raad zich bij de discuissie uitge- sproken de Verenaars te willen helpen. Hij stelt daarom een motie voor, waarbij de raad van Zaamslag Burgemeester en Wethouders opdraagt den put sdhoon te maken, daarin de noodige cementen ringen te plaatsen en van daar met zooveel leidingen als noodig zal blij- ken het water naar die buurt te voeren, opdat de watervoorziening dier buurt tot genoegen der bewoners zal worden opgelost. De VOORZITTER: Missdhien wil de heer Koopman er genoegen madie nemen, dat Burge meester en Wethouders dat eens uitwerken. De heer KOOPMANAils het maar niet te lang duurt. De heer DE FEIJTER zou willen beginnen met den put eerst eens te kuiisschen, teneinde na te gaan of het goed water is, anders zou men onkosten maiken voor ndks. De heer KOOPMAN is overtuigd, dat men dat krijgt; deze zaak is niet blind. Indien men op zekere diepte blijft krijgt men goed water, het is oppervlakte water. De VOORZITTER zegt toe, dat in de volgen de vergadering nadere medtedeeliingen hierover zullen gediaan worden. d. De heer C. H. H. WISSE herinnert, dat bij de bespreking van de beerruiming nog sprake is geweest van het aansohaffen eerier tank. Burgemeester en Wethouders gaven te kennen, niet ongenegen te zijn daarover eens te denken. Kan daarover nog niets worden gezegd. De VOORZITTER zal dat straks in beslo ten vergadering doen. Hij schorst de openbare vergadering, die overgaat in een zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering wordt met algemeene stemmen besloten het raadsibasluit van 4 April 1919, waar bij wend besloten eene tot 2870 's jaars ver- hoogde subsidie aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatscliappij toe te kennen, voor zoo- ver daaraan geen gevolg is gegeven in te trekken. Nog wordt besloten om de straat tusschen den keiwieg en de tramraids, ter breedte van 75 c.M. te beklinkeren en dit werk op te dra- gen aan den aannemer van bet bestratdngs- werk, den heer J. L. Pol te Olinge. Ten slotte wordt oveneens met algemeene stemmen besloten tot het aankoopen van een giervat, dat tegen nader bij verordening vast te stellen vergoading ter heschikking der inge- zetenen zal worden gesteki. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgehe<l. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Donderdag 29 Juld 1926, des niamiddags '2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegen woo rdig bij de opening de leden: J. M. Oggel, Ph. J. van Dixhoom; J. Weijns, J. M. Baert, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter; later ook M. W. Kos- ter en A. Th. 't Gilde. Afwezig de heer A. E. C. Kruijsse. Secretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedisformulier. Hrj deelt mede, dat de heer Kruijsse bericht heeft gezondlein wegens andtere werkzaamheden verhindlerd te zijn deze vergadering bij te wonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. Het vastistelien van de notulen der vergade ring van 13 Juli 1.1. wordt aangehouden aange- zien deze nog niet in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeand, hetreffende verzettdng der kermis te Sas van Gent. Aangenomen voor kenniksigeving. b. Een missive van den Commissaris der Koningin, houdende bericht dat aan den burge meester verlof is verleend van 1 tot en met 15 Augustus a.s. Aangenomen voor kenTLisgeving. c. Het raadslbesluit van 18 November 1925, tot het aangaan eenier leaning ad f 70.000 voor uitibreiding der gasfabriek. De heer VAN DIXHOORN vraagt of er nu direct met de uitbreiding zal worden begonnen, of dat op de beslissdng op de onderhandeiingen met Ter Neuzen wordt gewacht. De VOORZITTER herinnert, dat daarover in de vorige vergadering is gesproken, doch niets besliist werd. Aangezien het sdhrijiven pas gisterenmorgen ontvangen is, hebben Burge meester en Wethouders hierover nog niet kun nen spreken. De heer OGGEL meent, dat met de voorbe- reidende maatregelen kan worden begonnen, er zouden toch buizen kunnen worden gelegd naar de Sassing, Coagons en Spui, terwijl dan de aanshiiting tussohen Axel en Spud later kan gemaakt worden. Hij gelooft, dat het niet in de bedoeling van Burgemeester en Wethou ders ligt, de uitvoering van het werk noodeloos te vertragen. De heer VAN DIXHOORN kan zich daar- mede vereenigen, alleen waarschuwt hij er voor geen werkzaamheden te doen, die later zouden kunnen blijken beter aohterwege te zijn gebleven. De VOORZITTER merkt op, dat in elk geval met de voorbereiding kan worden begonnen. De heer DIELEMAN wijist er op, dat het de vraag is, wat men onder voorbereidende werk zaamheden verstaat. De heer 't GILDE komt ter vergadering. De heer DIELEMAN vervolgt dat, als men nu weer zou wadhten tot een volgende ver gadering er licht een maand verloopt en als men met het eene een maand wacht, wordt ook het andere een maand verschoven. Burgemees ter en Wethouders zouden toch kunnen begin nen met de geldleening te sluiten. Men heeft nu de goedlkeuring verkregen, na een wachten van jaren heeft men thans het resultaat in handen, en hij gelooft, dat het wel zoo 'kan worden gestuiurd, dat de buitenbewonens nog in dit jaar van licht- en kookgas zullen kun nen voorzien worden. Nu de directeur de vo rige maal verzekerd beeft, dat de eventueele uitbreiding naar Ter Neuzen niet van invloed is op het aanleggen der uitbreidingen, is er ook geen bepaalde reden om te wachten. De heer VAN DE CASTEEL sluit zich bij dit betoog aan en is er voor om de buitenwij- ken zoo spoedig mogelijk van gas te voorzien De heer KOSTER komit ter vergadering. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, als de raad verWaart ©r prijs op te stellen, dat di rect met de uitvoering zal warden begonnen, Burgemeester en Wethouders dit zullen doen. Geen der leden verklaart daartegem bezwaar te hebben. d. De VOORZITTER geeft te kennen nog een aangename mededeeliing te kunnen doen. Zooals men zich herinnert heeft de gemeente- raad in het begin van het jaar een crediet toe- gestaan om aan entkele ingezetenen een voor- schot toe te staan om naar Canada te kunnen an Jan behoorden heeft hij thans een schrijven ontvangen, waarin ze o.m. meedeelen, dat ze Ihet goed maken en reeds zooveel hebben kunnen oververdiienen, dat ze hun reisgeld, waaronder hot voonschot, reeds hebben kunnen aflossen. Het zal voor den raad ook zeker aangenaam zijn te hooren, dat de aan die pers'onen verleende hulp voor hen zoo'n goed resultaat oplevert. 3. Opmaken voordracht zetters. In verband met het aft reden der heeren H. van Luijk en F. J. B. Van den Berg als leden van het oollege van zetters is van den Com missaris der Koningin een schrijven ingeko men, waarin deze verzoekt een voordracht van 2 personen voor elk der openvallende vacatu- res in te1 zenden. Door Burgemeester en Wethouders worden daarvoor de volgende dubbeltalten aanbevolen: H. van Luijk en P. de Jonge; F. J. van den Berg en A. Lambert. De VOORZITTER verzoekt de heeren Weijns en Van Dixhoom met hem het stembureau te vormem. Bij eerste stemming verkrijgt de heer Van Luijk 8 stemmen, terwijl 2 briefjes van on- waarde worden verklaard. Bij de tweede stemming verkrijgt de heer Van den Berg 9 stemmen en is 1 stem uitge- braeht op den heer A. van Sahben. 4. Verkoop van grond. Naar aanledding van een ingekomen verzoek van C. van Tatenhove stellen Burgemeester en Wethouders voor aan hem te verkoopen een perceel grond in de Prins Hendrikstraat, zijnde no. 90 van het bouwplan, onder die gebruikelijke voorwaarden, tegen den pry's van 3 per M2. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Aanbieding rekeningen over 1925. Door Burgemeester en Wethouders worden aangeboden de volgende rekeningen: a. de gemeenterekeninig met op den ge wo nen dienst aan inkomsten 168.238,16; uitgaven 158.705,84; batig slot f 9.532,32. Kapitaaldienst: inkomsten f 108.788,40; uit gaven /106,527,26; batdg slot 2.161,14. b. Rekening grondlbeidrijf. Gewone dienist: baten 15.238,64; lasten 23.662.85; saldo 8.424,21. Kapitaaldienst: inkomsten 25.000: uitgaven 24.075; saldo 925. c. Rekening gasbedrijf. Gewone dienist: batan f 51.052,29; lasten 50.981,16; saldo 71,13. Kapitaaldienst: inkomsten /19.-485; uitgaven /15.310; saido 4.175. d. Rekening vleeschkeuringsbedrijf. Gewone dienst: baten 5.469,93; lasten 4.260,38; saldo 1.209,55. Kapitaaldienst: inkomsten nihil; uitgaven nihil. e. Rekening Armbestuur. Baten f 10.077,09; lasten f 7.978,58; saldo f 2.098,51. Deze reikeninigen worden, voor 't uitbrengen van rap-port gesteld in handen der volgende commisien: a. Weijns, 't Gilde en J. de Feijter. Kruijsse, Dieleman en Van Dix- Baert, Van de Casteel en P. de b en c. hoorru d en e. Feijter. 6. Electrificatie der gemeente. Burgemeester en Wethouders geven aan den raad het volgende te kennen: Bij raadsbesluit d.d. 8 Juni 1926 werd be sloten le. aan heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland een garantie aan te bieden voor het electrifdceer&n van de geheele gemeente, groot 230.000, te verdeelen over 10 jaren, met een stroomprijis door de geheele gemeente van 45 cent per K. W. U. voor licht en 20 cent per K.W.U. voor kmcht en een algeheele afreke- ning in ©ens na afloop van het tienjarig tijdvak en voorts onder nader over een te komen voor- waardien. 2e, de aanvulling van het overeengekomen garantiebedrag te betalen uit eesn aan te gane geldleening. Naar aanleiding van dit besluit zijn de voor- wiaarden samengesiteld en in een conferentie met 'heeren Gedeputeerde Staten besproken, hetwelk tot gevolg heeft gehad, dat nog een tweetal punten zijn overgebleven, waarmede wij, als college ons: le. niet direct kunnen vereenigen, n.l., dat het stroomverbruik door de Zeeuwsch-Vlaam- sdhe Tramweg Maiatsohappij niet voor onze ga rantie medetelt. 2e. in het geiheel niet kunnen vereenigen met het bepaalde in art. 7 dter overeenkomsi,, njl., dat de afreikenimg van bet garantiebedrag voor het eerst zal plaats hebben op 1 Januari 1932 en vtervolgenis elk jaar. In die bijeenkomst is al het mogelijke gedaan om die bepaling overeenkomstig den wensch van den gemeenteraad gewijzigd te krijgen, welke toezegging wij niet konden verkrijgen. Ook uit het bijgaand schrijven blijkt U, dat het college niet bereid is verder te gaan, dan zij reedis gegaan is. Zooals dte afrekening door heeren Ged. Sta ten thans voorgesteld wordt, heeft dit voor de gemeente andere financieele resultaten, wat ons geein vrijheid geeft U voor te stellen deze overeerikomst zooals thans samengesteld te ac cept eeren. Het schrijven van Gedeputeerde Staten, d.d. 23 Juld li. luidit als volgt: „In verband met de ter zake gevoerde be- sprekingen op 15 Juli 1.1. doen we u hierbij een concept-contract betreffende de gaiantie toe- kormen, waarmede de raad zich, naar wij ver- trouwen, zal kunnen vereenigen. Wij onzerzijds zijn daarin zOover gegaan als mogelijk is; verdere tegemoetkoming is van ons niet te verwaehten.'' Het concept-contract luidt als volgt: CONCEPT OVEREENKOMST tusschen de gemeente Axel en de Naamlooze Ven- nootsdhap Provincial© Zeeuwsche Elec- triciteits-Maatschappij gevestigd te Middelburg, betreffende de levering van electriischen stroom. Tusschen de gemeente Axel, in het volgende kortheidshalve aangeduid met het woord „Ge- meente" en de Naamlooze Vennootschap Pro- vdnciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij, kortheidishalve aangeduid met de letters „P. Z. E. M.'' is de volgende overeenkomst gesloten: Ontwerp Gedeputeerde Staten conform ver gadering 15 JuM 1926. Artakel 1. De P. Z. E. M. verbindt zich aan de inwoners der gemeente electricitedt voor licht, kracht en andere <loelei,nden te leveren op een wijze als verwadht kan worden van een electrische cen- trale, die naar de ei'SOhen des tijds is ingericht. Artikel 2. De in artdkel 1 bedoelde levering zal in de Zeesitraat, Lanige Noordisitraat en Stationstraat en in die sitraten, waaromtrent te dien opzich- te overeenstemiming tusschen Gedeputeerde Staten en het gemeentebestuur wordt verkre gen, ondergronds geschieden, overigens boven- grond'3. Artikel 3. De P. Z. E. M. is verpladht alle door haar ten dienste der stroomlevering binnen de gemeeaite aangelegde werken in voortdurend bedrijfs- waardigen en veiligen toestand te onderhou- d'en en vrijwaart de gemeente voor alle scha- den, welke uit de aanwezighedd der werken voor de Levering van electriciiteit veroorzaakt worden. Artikel 4? De aan de verbruikers te leveren electrici- teit zal een zoodandge constant© spanning be- z it ten, dat de daarop aangesldten stroomver- bruikende toestellien regelmatig en normaal functionneeren, een en anrier naar in billijkheid te stellen eischen. Artikel 5. De P. Z. E. M. zal er, zooveel zij vermag, naar streven, dat de electrieiteitsleveri'ng aan de ingezetenen geregeld en op nor male wijze plaaits heeft. Bij storing op of werkzaamheden aan het net, waardoor de stroomlevering stopgezet is of zal worden, zal haervan zoo spoedig moge lijk worden kenniggegeven aan het gemeente bestuur en aan de verbruikers. Artikel 6. De ingezetenen zullen het recht hebben de in hun woningen aan te brengen electrische in- stallaties te doen aanleggen door aannemens, die bij de P. Z. E. M. zijn ingeschreven. De P. Z. E. M. zal alzoo verpldcht zijn toe- zidht te houden op en regelen vast te stellen voor den aanieg dezer installaties en met name geen imsitallaitae op haar leidings.net mogen aansduiiten zander zich vooraf door een keuring overtuigd te hebben van dte naleving dezer regelen. Door de aansluiting op haar net nee/mt zij in geenerlei opzicht verantwoordelijkheid ojj zich voor scha-de of hinder uit de stroomlevering voortsp ruitende. Artikel 7. De Gemeente verbindt zich, gedurende tien achtereenvolgende jaren, begdnnende 1 Janiuari 1928, tegenover de P. Z. E. M. ten behoeve van het stroomverbruik van de inwoners der Ge meente voor een jtaariijiksch bed rag van 23.000,zegge drieeratwintig duizend gulden garamt te zijn. De garanitie voor de levering aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat- sdhappij lis hier niet onder bagrepen. Het totaal van het door .de Gemeente te garandee- ren bedrag zal niet meer dan tweehonderd d-er- tig duizend gulden gedurende -den tijd van tien jaar zyn. Het garantiebed-rag zal voor de eerste maal op 1 Januari 1932 over de dan verloopen vier jaren worden afigerekend en vervolgens telkenis n.a verloop van een jaar. Artikel 8. De gemeente verbindt zich binnen vier weken na indiening van de rekening door de P. Z. E. M., het verschil tusschen het door haar ge- garandleerdie bedrag en het bedrag, dat door de stroomlevering aan de in artikel 1 bedoelde in woners is verkregen, bij te betalen, Indien gedurende den garantietermijn het bedrag voor den door de in artikel 1 bedoelde inwoners per jaar verbruikten electrisehen stroom stijgt boven het jaarlijksehe garantie bedrag, genoemd in artikel 7, dan zal de P. Z. E. M. van dit meerdiere, zoodanig bedrag aan de gemeente teorugbetalen, dat gedurende de tien garantiejaren mdnstens een bedrag van tweehonderd derfcig duizend gulden met be- trekking tot de levering van stroom door de P. Z. E. M. is verkregen. Burgemeester en Wethouders htebhen het recht inzage te nemen of mamens hen te doen nemen van de stroomregisters der P. Z. E. M., voor zoover hunme gemeente betreft. Artakel 9. De P. Z. E. M. zal den electrisehen stroom leveren op de door haar vastgestelde en alige- meen geldende voorwaarden voor den verkoop en detail en tegen een prijs van '45 cent per kilowatt-uur voor licht en tegen een prijs van 20 cent per kilowatt-uur voor kracht en andere teohnische doeleinden. Deze prijzen kunnem onder goed'keuring van Gedeputeerde Staten worden verlaagd of in bijzondere omstandig- heden worden verhoogd. Artikel 10. De gemeente verleent aan de P. Z. E. M zooveel noodig het recht binnen haar gebaed werken tot gdeidimg, transformatie of verdee ling van electriischen stroom en de daarmee in verband staande bevedliging.s- en ondersteu- ningswerken aan te leiggen, in stand te houden en zoo noodig te verplaatsen, zoowel in, op als boven hare openlbare gronden en wateren, welke welkzaamheden zoodanig moeten worden uit- gevoerd, dat daardoor het verkeer niet noode loos toelemmerd wordt. De gemeente zal zoo veel mogelijk behulpzaam zijn bij het verkrij gen van vergunningen en het wegnemen van belemmeringen. Voor het hebben en instanidlhouden van bo- vengenoemde werken zal door d'e P. Z. E. M. geen huur, recogniitie, retriibutie of eenige an dere vergoeddng, onder welken vorm ook, aan de gemeente betaald behoeven te worden. Artikel 11. De electrificatie van de gemeente zal naar behoefte op grond van een door den verbruiker onderteekerul biljet, waarop de leveringsvoor- waarden voorkomen, en dat op kosten van den verbruiker gezegeld is, plaats vinden volgens een door het college van Gedeputeerde Staten, in overleg met het gemeentebestuur vastgesteld netplan, waarvan een gewaarmerkt exemplaar aan dit contract is toegevoegd. Afwijking van dit plan kan alleen met toe- stemming van het college van Gedeputeerde Staten in overleg met het gemeentebestuur plaats vinden. Artikel 12. Maken werkzaamheden van dte gemeente of particulieren het noodig, dat werken van de P. Z. E. M. verplaatst of veranderd moeten worden, clan zal dit door de P. Z. E. M. geschie den. Alle uit de verplaatsing of verandering voortvloeiendle kosten zullen door de gemeente of diegene te wiens behoeve die weigneming of verplaatsing gesChiedt, .gedragen worden, De gemeente .neemt voor haar hoofclkom het herstel van de bestratirug op zich voor in eens af vijftiig cent per vierkante Meter kabelsle-uf of per paal, waarbij inibegrepen het toezicht op het ctempen van sleuven van gemeentewege. Binnen veertien dlagen na afloop van elk kwartaal zal de afrekening plaats hebben van de verriebfte bestratingswerkzaamheden. Artikel 13. De P. Z. E. M. behoudt zich het recht voor, am zoodra een of ander openbaar lichaam tot naasting van de ondememing der P. Z. E. M. mocht overgaan, dte redhten en plichten uit de overeenkomst voortspruitende, aan dat open baar lichaam over te dragen. Artikel 14. In aLle geval'len, waarin verschil van gevoe len omtrent 'de uitleggdng der voorwaarden van deze overeenkomst mocht bestaan, wordt de beslissintg opgedragen aan drie soheidsman- nen; elk der partijen benoemt een dezer drie; de derde wordt benoemd door den kantoiirech ter te Middelburg. Mocht een der partijen tot de aanwijzing van haren scheid'sman niet overgaan, dan zal de .meest gereede partij bevoegd zijn den kan- tonrechter te Middelburg te verzoaken, ook clien deskundige te benoemen, naclat zij vooraf aan de wederpartij bij deurwaarders-exploit zal hebben aangezegd, dat zij dat verzoek zal indienen. Deze scheidismannen zullen alls goede mannen naar billij'kheid in het hoogste ressort uit- spraak doen e.n bepalen, wie de kosteh zal d'ragen. Artikel 15. De kosten op 'het sluiten van deze overeen komst vallende, worden door de P. Z. E. M gedragen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders dat concept niet kun nen ovememen. Er zijn 2 hoofdgedachten, die voor hen onaannemelijk zijn, dat n.l. waar de l aad besloten had de garantie te verrekenen na verloop van 10 jaar Gedeputeerde Staten wen- schen, dat dit reeds zal geschieden na het vier- de jaar en dan van jaar tot jaar en dat het stroomverbruik van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram te Drie SChouwen voor de garantie niet zouden meerefcemen. Zij hebben bij de confe rentie getracht daarover met Gedeputeerde Staten tot overeenstemiming te komen, doch zooals uit het schrijven blijkt, zeggen Gedepu teerde Staten daaraan niet te kunnen toegeven Burgemeester en Wethouders kunnen ^chter ook geen vrijimoedigheid vinden om voor te stellen dte door Gedeputeerde Staten gestelde voorwaarden aan te nemen, aangezien dit voor de gemeente tot geiheel andere financieele uit- komstem zou Leiden dan bedoeld wais. De heer DIELEMAN vraagt, of het niet ge- wensoht is, het concept artikelsgewijze te be- iiandelen. Er staan miasohien nog wel meer punten in, waarmede de raad het niet eens is. De VOORZITTER stemt dat toe, maar wijst er op, dat, als Gedeputeerde Staten niet kun nen toegeven aan een der hoofdgedachten van den gemeenteraad en deze er ook met overheen kan stappen, behandeling weinig zin heeft, want dat de zaak dan toch als vervallen kan worden beschouwd. Hij wijist ook op aruke! 7, de verrekening na 10 jaar, daar staan Burge meester en Wethouders in het bijzonder op. De heer OGGEL acht behandding toch ook met kwaad. Veronderstelt, diat de raad de voorwaarden verwerpt, dan moet daarvan aan Gedeputeerde Staten toch beriefht word em ge- daan, onder mededeeling van de verschillende bezwaren, die de raad heeft. Gedeputeerde Staten kunnen dan daarmede toch rekening houden. De VOORZITTER verwacht daarvan niets, aangezien Gedeputeerde Staten bij voorbaat zeggen niet verder te kunnen gaan. De raad kan nu wijzigingen voor stellen zooveel als hij wil, Gedeputeerde Sitaten hebben die bij voor baat reieds afgewezen. De heer DIELEMANEen mensch is ver- anderlijk, ook het college van Gedeputeerde Staten Dan weten ze cle meaning van den ge- heelen raad. De heer J. DE FEIJTER: Hebben Burge meester en Wethouidlers al eens nagegaan wat de zaak aan de gemeente bij matige afname van stroom in de eerste jaren zou kunnen kos ten, indien op de voorwaarden van Gedeputeer de Staten werd ingegaan? De VOORZITTER: Dat is niet te berekenen; m©n kan alleen een raming maken, dat het 't eerste jaar, zooveel 't jaar zooveel enz. zal zijn. Een cijfer noamen waarop eenigszins te rekenen valit is moeilijk. De heer 't GILDE: Een wreede ontnuChte- ring moeit het toch wel zijn voor diegenen, die, het laatste raad'sverslag van Axel gelezen heb- bende, daaruit de conclusie mochten g'etrokken hebben, dat dte electrificatie in haar laatste stadium zou zijn get reden, als wij zien, hoe het er nu voor sitaiat. Het spreekt vanzelf, dat ik alvorens tot een artikelsgewijze behandeling wordt overgegaan in het algemeen .het een en ander er van moet zeggen. En wel hoofdzake- lijk en uit den treure om reden de vei'houding tusschen Gedeputeerde Staten P. Z. E. M. eener- zijdsch en gemeente amdterzijdsah een onding is en een staatsrechtelijlk onhoudbaren toestand schept en verder ter rechtvaardiging van mijn standpunt. De gemeente wil of moet een contract sluiten met de Naamlooze Vennootschap Provincial© Zeeuwsche Electricdteits Maatschappij geves tigd te Middteliburg. Reeds eenmaal kwamen de beide partijen tot een accoord, maar Gedepu teerde Staten van Zeeland verhinderden, dat de Naamlooze Vennootschap het contract teeken- de. De gemeente gdng bij de Kroon in heroep en werd in ihet gelijk gesteld. Ondanks deze beslissing' blijven Ged. Stiaten weigeren, het- geen als miisbrudk maken van madht is te be- schouwen, en voldoende (lusdanig is gekwalifi- ceerd. Tlhans is de genneente aan bet onder- handelen, niet met de Vennootschap maar met Ged. Staten! Zulke toestanden zijn ongerijmd en sCheppen de meest onmogelijke en zoo ik zei g-rootst denikbare tegen bet staatsrecht indrui- sohendte wa ntoestanden Een conferentie tuisischen Gedeputeerue Sta ten en Burgemeester en Wethouders heeft thans een pover concept-contract tusschen de gemeente Axel en de N. V. P. Z. E. M. opgele- verd. Let wel. De gemeente onderhandelt met Gedeputeerde Staten over een contract dat zal gesloten tussohen een Naamlooze Vennootschap en de gemeente Axel, waarbij Gedeputeerde Staten voor deze Vennootschap opkomen, aldus de tegenpartij van de gemeente Axel is; t rwijl volgens de Grondwet, juist Gedeputeerde Sta ten het college is, dat voor de gemeente dient op te komen en men juist in deze dagen de controleereude bevoegdheden van dit college vooral in finantieel opzicht tot een ongekend niveau wensoht op te voeren. Deze onmogelijke verhoudimg kan niet anders betiteld warden dan als een unicum, iets wat onmogeiijk by elkaar hooren kan! In de voorgaand© vergader.hug- heb ik er op gewezen, dat nu de raad 230.000 garantie heeft gesteki voor de eensite 10 jaar, de ge meente toch ook voor de belangen der Axeilsche verbruikers belhoort op te komen. Maar mis! Onze dure centen willen de heeren in Middel burg ijskoruid1 opstrijken, maar bovendien ons de wetten stellen. Aangeboden is een garantie van 230.000 over de eerste 10 jaar onder de voorwaarden, dat de geheele gemeente geelec- trificeerd wordt, dat de stroomprijs door de gelheiele gemeente zal zijn 45 cent per K.W.U. voor licht en 20 cent voor kradht en de alge heele afrekening ineens zal plaats vinden a af loop van het tienjarige tijdvak. Al deze voor waarden worden zander vorm van proces ge- annulleerd. De Vennootschap moet volgens bevel van Gedepiuteerde Staten het recht he'b-. ben, den stroomprijis te verhoogen of te' verla- gen al naar dte omstandigheden dit vorderen. Dat hier is bijgevoagd, onder goedkeuring van Ged. Staten lijkt mij totaal ovefbodig, daar Gedeputeerde Stiaten aan de zijdte van het Ven- nootschap staan. In artikel 11 lezen wij, dat het netplan wordt vastgesteld door het college va,n Gedeputee' de Staten in overleg met het gemeenitebestuur van Axel. Dus van het eiectrificeeren van de ge heele gemeente is geen sprake. Immers Gede puteerde Staten stellen het netplan vasit De bijvoeging: in overleg met het gemeentebe stuur beteekent niets en zal het waarlijk blij ken noodig te zijn indien wij verzekerd willen zijn, dat de geheele gemeente geelectrif'c erd zal worden in het contract vast te stellen, waar de Stroom gebraoht zal moeten worden. (Zie verder het Eerste Blad.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6