Ter aaeasciie Courant Woensdag 4 Aug. 1926. No. 1946. ■3? W3S-EIXXE3 Bli A."D. - gemeenteraad van zaamslag. *ESZHSricflS2CJ VAN Vergadering van Maandag 26 Juli 1926, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- niT^gOTWoordig de heeren A. de Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeiier, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak en A. Dees, be- nevens de Secretaris, J. Stolk. i Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende verzettmg kermis te Sas van Gent. Aanigenomen voor kenmsge vmg. j. Ingekomen is een schrijven van Gedepu teerde Staten van Zeeland, d.d. 30 April 1926, betreffende de regeling der jaarwedden van de burgemeesters, secretanssen, ontvangers en wetihouders (door ons vermeld m het verslag der raadszitting van Ter Neuzen m bet no. van Vrijdag 28 Mei 1926). - Waar in de wedden van de titularissen deze gemeente door bovenstaande regeling zoo goed als geene veranderinig komt, stellen our- gemeester en Wetihouders voor, Gedeputeerde Staten te beriohten, dat de raad zich met bo- vengemelde regeling kan vereenigen. De heer D. DEES meent, dat de gemeente raad daarover toch al weinig te zeggen heeit, doch meent, dat nu de rechten van den raad nog meer zijn verkort, aangezien Gedeputeer de Staten antwoord vroegen voor lJuli Id., en bij bet niet ontvamgen van antwoord aaimemen, dat de raad er mede aoooord gaat. Dat is nu nopens Zaamslag het geval. De raad kan er dus niets meer in zeggen. De VOORZITTER ontkent dat met, doch merkt op dat, aangezien er voor deze gemeen te zoo goed als niets veranderde, bij geen aan- leiding vond daarvoor speciaal een vergadering te beleggen. Het voorstel van Burgemeester en Wettiou- ders wordt met algemeene .stemmen aange- nomen. 5. Benoeming leden Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren C. de Putter en J. C. Kaijser. Met de aftredenden worden aanbevolen de heeren A. H. Dekker en W. Wisse. Op verzoek van den VOORZITTER vormen de heeren Van Petegem en Dekker met hem het stembureau. Herkozen worden de aftreden.de leden ieder met 10 stemmen de heeren A. H. Dekker en W. Wisse verkrijgen ieder 1 stem. 5a. Voordacht college van zetters. De VOORZITTER deelt mede, dat na het opmaken der agenda nog een schrijven is in gekomen van den Commissaris der Koningin, waarin intending verzooht Wordt van een voor- dracht van zetters. Daarop moeten twee dub- beltallen worden geplaatst. Met de aftreden.de heeren D. Dekker en K. DieLeman worden daarvoor aanbevolen de hee ren J. de Regt Lz. en J. C. Kaijser. Als eerste candidaten worden gekozen D. Dekker met 10 en K. Dieleman met 9 stemmen. Als derde candidaat wordt gekozen de heer J. C. Kaijser met 6 stemmen. Vender venkregen stemmen: J. de Regt 5, W. Scheete, A. dte Kraker, F. Stoffels Pz. en D. Dees ieder 1 sitem. Bij tweede vrije stemming wordt als vierde candidaat .gekozen J. de Regt met 7 stemmen, F. C. Wisse en D. Dees hebben ieder 2 stem- men. 6. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1925. Burgemeester en Wethouders bieden aan: a. de gemeenterekening dienst 1925; de ontvangsten hebben bedragen f 114.046,58, de uitgaven f 91768,72%, goed slot 22.277,8514. b. De rekendnig van het Algemeen Burger lijk Armbestuur; de ontvangsten hebben be dragen 3782,80, de uitgaven 1950,06, goed slot 1832,74. c. De rekening van het gemeentelijk elec- trisch betjrijfde uitgaven hebben bedragen 18.430,45, de ontvangsten 16.287,85, nadee- lig slot 2142,60. d. De rekening van de Vrijiwillige Brand- weer; de ontvangsten hebben bedragen 611,62%, de uitgaven 411,09, goed slot f 200,53 y2. Deze rekeningen worden gesteld in handen van de daarvoor benoemde commissie, teneinde daarover rapport uit te brengen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging begrooting dienst 1926. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting dienst 1926 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten kapitaaldienst te ver- meerderen de volgende posten: geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI f 35000; geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI f 16000; totale vermeerdering van de inkomsten 51000; onder de uitgaven kapitaaldienst te ver- meerderen de volgende posten: wegsverbetering, beklinkeren diverse wegen 34400; electrificatie gehuchten Ot'hene, Grie- te en Val 16000; kosten sluiten van geldlee- ningen 600; totale vermeerdering der uit gaven 51000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8- oorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onbewoonbaarverklaring der perceelen wjjk A 110, A 111 en A 292. Burgemeester en Wethouders leggen over het navolgende oonceptbesluit. De raad der gemeente Zaamslag: Gezien artikel 20 der Woningwet; Mede gezien het op den 27sten' April 1926 uitgebracht advies der Gezor.dheidscommissie te ler Neuzen, aangaande het onbewoonhaar verklaren van de woningen gelegen in de zoo- genaamde Brouwerij" en „Achterstraat" te Zaamslag, kadastraal bekend gemeente Zaam slag, .sectie F no. Overwegende, dat bovengenoemde woningen ongeschikt zijn ter bewoniing en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht; besluit: 1.. de woningen, gelegen in de zoogenaam- de ..Brouwerij" en .Acbterstraat'' gemerkt A 110, A 111 en A 292 te Zaamslag, kadastraal bekend gemeente Zaamslag, sectie F. no. onbewoonhaar te verklaren. 2. te gelasten, dat deze woningen moeten zijn ontruimd binnen den termijn van zes maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is ver- streken of dit besluit is gehandhaafd. De heer D. DEES vraagt of dit een gewone formeele kwestie beteekent, dan wel of werke- lijk met eenig succes tegen de betrokkenen kan worden opgetreden. De VOORZITTER deelt mede, dat de Ge- zondheidscommissde voorstelt de woningen on- bewoonbaar te verklaren en Burgemeester en Wethouders dat advies aan den raad overleg- gen. Deze kan ook verklaren er niet mede accoord te gaan. De heer D. DEES: Worden die huisjes nog bewoond De VOORZITTER: Naar ik meen nog een. De heer D. DEES acht dit moeilijke geval- len. Het zijn geiwoonlijk van de armste men- schen, die zulke huisjes bewonen. Het is niet veel, maar ze wonen toch, Het is dan een hard gelag, dat ze zoo'n woning, die maar enkele guldens waard is, te moeten verlaten. Ze zijn dan alles kwijt, Het is een ongezonden toestand in de maatschappij. De VOORZITTER merkt op, dat, indien er in zoo'n huisje iemand woont, daarmede in den regel consideratie wordt gebruikt. In dit geval zal men er geen last mede hebben. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot toekenning van een toeslag op het pensioen aan J. C. van de rede, oud-gemeente-reiniger. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat Van de Vrede wegens gazondheidstoestand genoodzaakt was zijn betrekking als gemeente- reiniger neer te leggen; dat b(j besluit van den Pensioenraad, d.d. 16 Februari 1926, aan Van den Vrede voornoemd een pensioen is toegekend van 76 per jaar, berekend over een diensttijd van 22 jaren, maanden en 7 dagen, naar de middelsom der pensioengrondslagen over de laatste 3 jaien van den voor pensioengeldigen diensttijd ten bedrage van 175 met ingang van 1 Februari i^26; dat Van de Vrede door ziekte genoodzaakt was ontslag te nemen en indien hij daardoor niet verplicbt was geweest bij maximum- dienstjaren een pensioen zou hebben kunnen halen van f 122,50; dat Van de Vrede niet in staat is van zijn pensioen rond te komen; dat Burgemeester en Wethouders daarom voorstellen om met ingang van 1 F&br. 1926 aan Van de Vrede toe te kennen een toeslag op zijn pensioen ten bedrage van f 46,50 zijnde het verschil tusschen maximum pensioen en verkregen pensioen. De VOORZITTER deelt nog mede, dat, aan gezien adressant niet meer in staat was zijn werk te doen Burgemeester en Wethouders hem deze oplossing aan de band hebben ge- daan. 1 Met algemeene stemmen wordt aldus pe- slo ten. 10. Behandeling van het adres van C. van Fraeijenhove en anderen inzake afvoer water. Omtrenit bet adres vermeld in de notulen van de vergadering van 9 April 1.1. bericht de architect; Op den boek van het erf van C. van I raeij en- hove, L. Willemsen, W. .Dekker en A. Hout- hove zou een ontvangput moeten gemaakt worden; vanaf den put langs de erven van C. van Fraeijenhove, L. Willemsen, W. Dekker en A. Houtzager een riool te leggen tot in een te maken ontvangput. Vanaf den ontvangput een schumloopende rioleering tot aan het erf van A. Dees uitmon- dende in een ontvangput, vandaar langs de ervon van A. Dees, M. de Blaeij, Wed. de Blaeii, A. van Drongelen, C. Deurwaarder, A. de Mul, J. MAssu, M. Galle en C. de Bokx eene rioleering, uitloozende in een ontvangput en van daar haaksch door den open weg een no- leering uitloozende in het gemeentenool. De kosten daarvan zouden bedragen f 510. Burp-emeester en Wethouders zijn van mee- ning, dat de niet goede afwatering een gevolg is van het niet ibehoorlijk onideriiouden van de bewuste sloot door belanghebbenden, die trou- wens geheel op particulier terrein is gelegen en kunnen mitsdien geen vrijheid vinden al deze kosten op rekening der gemeente te schudven. Waar echter eene behoorlijke afwatering niei kan worden verkregen zoolang geen sloot of rioleering loopt van het laatste perceel tot aan gemeentelijk riool of sloot langs begraaf- plaats, berichtten Burgemeester en Wethou ders aan adressaniten, dat zij bereid zijn den raad voor te stellen voor rekening der gemeen te eene rioleering te doen maken vanaf per ceel J. Missu tot aan sloot bij begraaf- plaats, mits de sloot in het adres door belang- hebbende bedoeld worde uibgediept of worde voorzien van eene rioleering met buizen van 30 c.M. Adressanten schrijven daarop: dat Uw edelachtbaren raad der gemeente willen voorstellen op rekening der gemeente eene rioleering te doen maken wordt door alle belang-hebbenden toegejuiciht, maar hiermede zijn wel de bewoners van de Veerstraat gebol- pen, dooh niet C. van Fraeijenhove, tenzij Bur gemeester en Wethouders daarvoor maatrege len nemen. Ondergeteekenden vinden het nog al te veel van hen gevergd, om op de kosten van de bewoners eene rioleering te leggen of een sloot te graven, dat de erven van den heer C. van Fraeijenhove en eenige anderen met de erven van de bewoners van de Veerstraat ver- bindt. Dat achten belanghebbemden om ver- schillende redenen die ze Burgemeester en Wethouders willen te kennen geven onbillijk, Onder de ondergeteekenden zijn er nog ver- scheidene die zich herinneren, dat voorheen het water van al de erven der belanghebbenden een uitweg vond achter het erf van den heer J. Missu, voorheen de heer De Putter. Ze vra- gen zich af hoe het komt, dat de heer De Put ter indertijd de sloot heeft gedempt en daarop heeft gebouwd. Heeft de heer De Putter toe stemming gekregen van Burgemeester en Wet houders of is het oogluikend toegelaten? In elk geval is het aan de bewoners van achter dat perceel gelegen erven niet te wijten, dat die toestand zoo gekomen is. Er zijn ook andere bewoners in de gemeente die door Burgemeester en Wethouders gehol pen zijn voor het afvoer van het water van hun erven, alleen ten koste van de gemeente. Ondergeteekenden denken aan de igoot ach ter de huizen in de Brouwerij en de Axelsche straat en daarom viniden belanghebbenden het onbillijk, dat Burgemeester en Wetihouders van ondergeteekenden verlangen een zoo'n groote onkosten te moeten betalen, als het rioleeren of een sloot graven, zooals Burgemeester en Wethouders bedoelen, kost. Reden waarom ondergeteekenden het tot hun spijt betreuren, dat ae hoe gaarne ook, het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet kunnen aanvaarden daar tp veel van hen wordt gevergd. Burgemeester en Wethouders vinden in bo venstaande geen aanleiding terug te komen op het standpunt door hen ingenomen in deze aangelegenheid en hier voren vermeld en stel len mitsdien voor op het adres afwijzend te be- sehikken. De VOORZITTER merkt voortts op, dat het Mer Sen verschil maakt met de menschen in de Vail. Die willden zelf iets doen, maar deze wil len niets doen. Daarom stellen Burgemeester en Wethouders voor afwijzend te beschikken. De heer VAN PETEGEM wijst er op, dat hij er altijd tegen is geweest om in zulke gevallen vanwege de gemeente tusschenbeide te komen. Men mag nu zeggen, dat het in de Val iets anders was, maar het was toch ook op particu lier terrein en het gevolg is en dat is zijn grootste bezwaar dat de een igeholpen wordt en de ander met. Op die onbillijkheid wil hij wijzen. Met eenigen goeden wil meent hij, dat in dit geval jK*k wel iets te Ibereiken is, maar als de menschen zelf niets willen, komt er niets. Hij is er ook niet voor hen iets te geven. De beer C. H. H. WISSE is van een geheel andere meening, z.i. moeten die menschen ook geholpen worden. Het is voor de menschen toch ook nogal bezwarend hetgeen Burgemees ter en Wethouders willen am zoo'n groot eind riool voor eigen rekening te maken. Hij be- sohouwt het als een plicbt der gemeente om voor een goede rioleering te zorgen waarop de menschen met hun riool .kunnen aansluiten om hun water kwijt te geraken. De gemeente is daarvoor aansprakelijk, het is een toestand die zoo niiet blijven kian. Het gemeenjtiebestuur kan in deze niet volstaan met het maken van een aianaluiting van de rioleering naar de sloot in die Veerstraat. Hij verwijst naar een ander deel van het dorp, waar wel degelijk een rio leering bestaat, waarop de daar staande per ceelen bun water kunnen kwijt geraken. Hij stelt voor ook deze mentschen te belpen. De VOORZITTER verwijst naar de sloot op den Reuzenhoek, daar zijn de menschen toen ook gefholpen voor het maken van dammetjes, doch thans wordlt door Burgemeester en Wet houders ieder jaar gesommeerd, dat de sloot door de belanghebbenden wordt schoonge- maakt. In't geval in de kam der gemeente zijn Bur gemeester en Wetihouders gekomen in een ver laten toestand, waarvoor zij geen verantwoor- delijikheid kunnen dragen. Zij willen daarom de menschen tegemoetkomen. Zij wemschen dat deze in de plaats van de dichtgeworpen sloot een rioleering zullen maken; waarop zij dan ieder voor zijn erf hun water kwijt kunnen raken en willen dan zelf zorgen voor een aan- sluiting tusschen dat te maken riool en a ah de sloot aan de begraafplaats. De kosten kunnen voor belanghebbenden niet zoo groot zijn, ver- moedelijk nog geen tientje, maar zij vergen, dat de gemeente alles alleen zou doen. De heer A. DEES meent, dat, als de riolee ring ineens werd gemaakt naast Missu deze wel een twee.derdem korter zou zijn dan zooals Burgemeester en Wethouders het aangeven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het ook de bedoeling van Burgemeester en Wethou- ders is om het riool daarlangs te leggen. Naar hij vermeent heeft De Vos reeds toestemming gegeven. De beer C. H. H. WISSE vermeent, dat bij een vorige behandeling te kennen gegeven was, dat belanghebbenden wel bereid waren om ook een deel in de kosten bij te dragen. Indien zij daar een slootje zouden graven, zou dat toch niet veel kunnen beteekenen, want er loopen daar beesten en dan wordt zoo'n slootje ten slotte toch dicht geloopen. Er zou daar een riool behooren te zijn, waar de memsdhen op konden aanlsluiten. De VOORZITTER wijst er op, dat daar een sloot voor afwatering heeft gelegen en het is op particulier terrein, Burgemeester en Wet houders zijn daarom van meening, dat de men schen dat gedeelte zelf in orde behooren te maken. De heer C. H. H. WISSE sphat de kosten voor een rioleering zooals Burgemeester en Wethouders wenschen wel op f 500. Als het waar was, wat de voorzitter zeide, dat het nog geen tientje zou kosten, kwam bet best in orde. De betrokkenen zouden er graag een tientje voor geven. Hij betoogt voorts, dat de bewo ners het toch niet kunnen belpen, dat hun oucters de sloot hebben dicht gegooid. De heer G. A. WISSE vraaigt of het niet met kleinere buizen kan. De VOORZITTER houdt vol, dat met een slootje zou kunnen worden volstaan en dat Burgemeester en Wethouders dan voortdurend ondenhoud daarvan zouden vorderen. De heer C. A. WISSE acht het toch geen toestand, om in de kom voor afwatering een sloot te gaan graven., terwijl de gemeente bui- tien de kom een sloot dem.pt en rioleert. De heer C. H. H. WISSE wijist er op, dat de menschen thans niet weten waar ze met hun water moeten blijven; dat moet nu allemaal in de bodem wegzakken, men kan wel nagaan wat dit wordt. De heer C. A. WISSE merkt op, dat men missehien zou kunnen beginnen met de sloot die er gelegen Iheeft weer uit te diepen. Dat kost niet veel geld De heer KOOPMAN geeft in overweiging darop in den aanistaanden winter, bij open weer, de werkloozan maar eens te zetten. De heer VAN PETEGEM wijst er op, dat het onmoigelijk is de sloot nog in den ouden toestand te herstellen, daar er gedeeltelijk een schuur op geibouwd is. Hij meent, dat bet er overigens weinig toe iloet, of het de tegen- woordige of de vroegere bewoners geweest zijn, die den waterafvoer hebben gestopt, maar men wil er de gemeente maar weer doen inspringen en daar komt hij tegenop. Dat is al in ver- scihillende gevallen gebeurd. Hij wijst o.m. op de verharding door de gemeente gemaakt op dein dijk bij de Poonhaven. Dat hadden die drie betrokken poldters todh ook wel kunnen doen Hij erkenit, dat het voor de meinisehen moeilijk is, maar zou er toch als gemeente, niet in tus schenbeide willen komen. Het gaat niet op, om er de gemeente voor te spannen. De VOORZITTER is van oordeel, dat het, als de bewoners wdl.len meewerken, wel in orde kan komen., maar dit moet als eisch worden gesteld. Het is nu wel mooi om te zeggen, dat de gemeente niet moet ingrijpen voor het ma ken van verbeteringen op particulier terrein, maar men kan voor gevallen komen te staan, dat men wel moeit ingrijpen, Die weg aan de Poonhaven was een doorgaande weg. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat, al staat er een schuur gedeeltelijk op de plaats waar vroeger de sloot lag, het toch nog wel zoo te maken is, dat het water weg te krij- gem is. De VOORZITTER verwaoht, dat de bewo ners wel kenniis zullen nem-en van de bespre- kingen in deze vergadering en dit hen mis sehien brengen kan tot andere -gedachten om een oplossing te krijgen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 11. Omvraag. De beer VAN PETEGEM herinnert, dat, toen onlangs gelden zijn toegestaan voor de wegsverbetering, is toegezegd, dat voor de werkzaamheden zooveel mogelijk werklieden uit de gemeente zouden worden genomen. In een gesprek dat spreker daarover met den Burgemeester had, is hem ook gebleken, dat deze daarvoor zijn best heeft gedaan. Een dag voor de besteding heeft de aannemer De Meester beloofd eventueel zooveel mogelijk met de werkloozen in deze gemeente rekening te zullen houden en dat staat in het bestek ook, dat was dus een geruststelling. Toen ech ter de steenen werden aangevoerd, zag hij dat dit alleen gescihiedde door vradhtrijders van Ter Neuzen en geen van Zaamslag. De vracht- rijder Dees heeft hem, toen hij er naar vroeg gezegd: van die missehien wel 600 ritjes zien wij er geen een. Spreker heeft er toen met enkele leden van het dagelijksch bestuur over gesproken en die hebben. toen een oniderhoud gelhad met den aannemer De Meester. Deze heeft zich toen bereid verklaard ook vracht- rijderis van Zaamslag te nemen, maar later heeft spreker bemerkt, dat deze daartoe het recht niet meer had, want dat hij dat werk aan vraohtrijders van elders had uitbesteed, want toen die van Zaamslag een dag gereden had den krijgen zij van de zijde der Ter Neuzen- sohe vrachtrijdlers de boodschap, dat ze konden rijden zooveel ze wildein, doch geen geld kre- gen. Nu staat er wel in het bestek, dat er voor het uitvoeren van het werk zooveel mogelijk menschen van Zaamslag moeten worden ge bruikt, maar waarom is dat er ook niet inge- zet voor de vrachtrijders Dan zou de heer De Meester er rekening mede hebben moeten hou den. Burgemeester en Wethouders hadden hem ook wel eens vooraf kunnen vragen de Zaamslagsohe voerlieden te laten meerijden. Deze zaak heeft zeer begrijpelijk veel stof op- geworpen. Wat de uitvoering van het werk zelf betreft, spreker heeft nog niemand gesproken die er met lof over spreekt. Spreker zou er zeker zijn stem niet aan gegeven hebben indien Bur gemeester en Wethouders van te voren had den giezegd, dat zij voomemens waren den weg zooveel hooger te leggen. Waarom doen ze dat toch? Hoe moet dat in den Axelschen weg toch terecht komen. Naar hij vemeemt, is het de bedoeling daar een trottoir naast den weg te leggen. Dit komt dan wel 25 c.M. hoo ger dan de huizen. Hoe moet Rakker Boer dan wel uit zijn huis komen? Er is geen rekening gehouden met het peil der gebouwen en Burgemeester en Wethouders hebben daarover vooraf niet gesproken. De gebouwen gaan door deze handeling zeer in waarde achteruit. Dan heeft hij ook vernomen, dat het leggep van ihet trottoir is aanbesteed onder de men schen die thans het bestratingswerk uitvoeren. Heeft de raad voor dat trottoir toestemming verleend? Konden de ambachtslieden van Zaamslag dat werk ook niet uitvoeren? Is de manier waarop het werk wordt uitgevoerd volgens advies van den architect of is dat een vinding van Burgemeester en Wethouders? Als er oversdhot van"steen is, en als spreker het bekijkt, zal dit wel het gevai zijn, waar wordt die dan verwerkt? Is door de betrokke nen reeds toestemming gegeven om het trot toir in de Ter Neuzensche straat te maken zoo als Burgemeester en Wethouders dat voorne- mens zijn? Daar komein de huizen er ook onder en zullen vochtiger worden, daardoor in waar de aehteruitgaan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat in het bestek wel is opgekomen, dat zooveel mo gelijk werklieden uit de gemeente moeten genomen worden, doch van vrachtrijders staat er dat niet in. Het is nu wel gemakkelijk zeg gen, dat dit er ook in had moeten staan, maar gewoonlijk wordt er bij vervoeren niet aan vastgeihouden, dat dit inwoners der gemeente moeten zijn. De aannemer De Meester heeft later nog wel aan Burgemeester en Wethou ders beloofd, dat hij ook vrachtrijders van hier zou nemen, maar naar gebleken is heeft hij toen meer beloofd dan hij kon. Toch begrijpt spreker niet, dat de voerLieden van Zaamslag, indien ze er lust en gelegenheid toe hadden, niet in het vervoer zijn begrepen, want, naar de voorzitter der voerlietdenvereeniging te Ter Neuzen, de heer Dekker aan spreker meedeel- de, is ook aan de vrachtrijders alhier gevraagd, of ze aan het vervoer wilden meedoen, doch ze hebben ontkeranend geantwoord. Indien ze er buiten gebleven zijn is dat volgens deze mede- deeling bun eigen schuld. Dat er ook geen be- palingen betreffende vrachtrijders zijn opge- nomem komt ook wel daaruit voort, dat de stee nen zijn aangekocht onder voorwaarde geleverd te Zaamslag. Daardoor is het zuiver een kwes tie voor den leverancier. Nu wat betreft het leggen van den weg. Spreker wijst er op, dat in de Ter Neuzensche straat de zijkant aan de eene zijde van den weg een halven meter lager ligt dan aan den anderen kant. De weg is zoo 25 jaar geleden door onze voorvaderen aangelegd, was mis sehien voor dien tijd voldoende, maar dat geeft toch geen zicht meer voor dezen tijd. Indien Burgemeester en Wethouders op denzelfdten weg zouden voortgaan zou het publiek mis sehien zeggen: welke dommerikken zijn dat! Er moet nu gebruik worden g*emaakt van de gelegenheid om den toestand afdoend te verbe- teren. Het is juiist, dat'm 3tal huisjes daar wat in het gedrang komen, maar na verloop van 10, 15 jaar worden die verbouwd en het perl in overeenstemming g-ebracht met dat van den weg. Burgemeester en Wethouders hebben gezegdwe moeten nu naar boven. Het trottoir was niet in de aanbestediing be grepen. Burgemeester en Wethouders hebben op de begrooting een post voor verbetering van bestrating en trottoirs, en daaruit worden. die kosten bestreden, en zij hebben gezegd: dat moet er nu bij, terwijl zij het laadzaam acht- ten, dat dit door dezelfde menschen wordt uit gevoerd, die de bestrating maakt. De wijze waarop het plan wort uitgevoerd is geen initiatief van Burgemeester en Wethou ders, doch het plan is besproken met den ar chitect en wordt uitgevoerd met algemeene goedkeuring van Burgemeester en Wethou ders. Wat straks met het overschot zal gebeu- ren is nog niet besproken en naar Burgemees ter en Wethouders vermoeden zal er ook niet veel overschot zijn. De Zaamslagsche ambachtslieden kunnen zeker ook wel een straat leggen, maar het werd in het belang van het werk geacht, dat het door dezelfde menschen gedaan werd, die ook de straat hebben gemaakt. Als straks het werk voltooid is zullen Burgemeester en Wet houders noigaam of het aantal steenen, dat aan besteed werd ook geleverd is. Er komen er 95 op een M2. Als dus de bestrate oppervlaikte wordt gemeten kan precies worden uitgerekend hoeveel steenen er zijn. De heer VAN PETEGEM verklaart zich heelemaal niet tevred'en over de uitvoering van het werk, daar de huizen die nu zoo laag ko men in waarde aehteruitgaan. Men had z.i. zonder bezwaar de straat 15 c.M. kunnen ver- lagefn. Waarvoor was die hoogte noodig. Hij herinnert aan. vroeger, toen het toen- malige college van Burgemeester en Wethou ders aan de kruispunten den weg nog 30 c.M. hooger wilde hebben, dooh gelukkig door de een of ander des nachts het paaltje, het peil aan- gsvendie ward vei'aagd. Ar.ders hadden de huizen er nog dieper onder gezeten. Burge meester en Wethouders hebben thans hun edgen zin doorgedreven. Waarom hebben zij hler- over eerst geen voelinig gehouden met de leden van den raad? Hij zou graag zien, dat het trottoir er niet kwarm. Waarom moet heel de zaak maar dicht gegooid worden? De Drie Se'nouwenstraat ligt nu al hooger. Indien men dit vooraf had gezeigd, had de raad er zich over kuimen uitspreken. Het is knoeiwerk! De men schen zeggen, dat Burgemeester en Wethou ders werken op order van een ander. Het spijt spreker, dat hij voor het voorstel heeft ge- stemd. De VOORZITTER heeft wel begrepen, dat Burgemeester en Wetihouders tex zake van de uitvoering van dit werk op hun kop zouder krijgen, maar het gaat toch niet aan, dat Bur gemeester en Wethouders eerst aan Van Pete gem of Kaijser zouden moeten gaan vragen hoe ze een werk zouden mogen uitvoeren Hel werk wordt nu uitgevoerd zooals het behoorl en dat werk kan ter wille van enkele huisjes, die niet aan de minste eisohen van hygiene vol- doen worden verknioeid. Het trottoir ligt niet te hoog. Dat de waarde der huizen er door zou verlagen, daar gelooft spreker niets van. Na enkele jaren worden die huizen ook verbouwd en als thans Burgemeester en Wethouders de straat daamaar geriaht hadden, zou men hen later voor lomperds uitmaken. De Roseimarijnstraat en de Drie Schouwen- straat zullen blijven ligg-en zooals ze nu liggen, de bewoners behoeven zich dus niet ongerust te maken. Maar hier moesten Burgemeester en Wethouders begrijpen en dat kost altijd eenige moedte en verzet, maar na verloop van enkele jaren zullen de menschen dankbaar en tevreden zijn, dat het gebeurd is. Dat het peil door iemand 10 of 15 c.M. zou zijn verlaagd, daar weet spreker niets van en hij gelooft dat ook niet. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat dit op een ander, vroeger uitgevoerd werk sprak. Wie zou een werk, dat goed udtgestoken is, wil len veranderen. Wat de enkele woningen in de Ter Neuzensche straat, die door den Voorzitter voor krotten worden uitgemaakt betreft, dat zal daarmede best gaan, maar Burgemeester en Wethouders gaan er nu krotten van maken. De VOORZITTER meent, dat de heer Van Petegem daar niet van praten moet, want als, zooals in den afgeloopen winter, je woning zoo laag staat, dat het water van Ihet achtererf in huis loopt, hapert er wel wat aan. Dat zijn woningen die niet aan de minste eischen vol- doen en daarvoor kan. het plan tot verbetering der bestrating der Ter Neuzensche straat niet in duigen vallen. De heer VAN PETEGEM: In de Axelsche straat kunnen de menschen van.den zijkant met geen kruiwagen op den weg komen! De VOORZITTER: Wacht maar eens tot het volgend jaar! De heer VAN PETEGEM: Ja, dan maken je er missehien ook een trottoir, maar als dat zoo lang moet wachten zakken de steenen van den weg af. De heer C. H. H. WISSE herinnert, bij de vorige bespreking van de verbetering der be- stratingswerken nog te hebben gevraagd, of Burgemeester en Wethouders met hun plan niet in conflict konden komen met bestaande trottoirs en rioleerimgen, Daar is vrijwel over- heen gepraat, dooh niu blijkt, dat er toch wel moeilijkheden komen. Het is ook niet gemak kelijk aan een algeheele verbetering van be- stratingen en wegen te beginnen, indien men geen geheel uitgiewerlkt plan heeft. Bij zoo'n werk hangt het eene aan ihet ander vast en men kan zoo'n plan gemaakt door een deskun- dige, niet missen. Er is toen niet naar spreker geluisterd, maar als men zoo'n plan bezit, kent men alle hoog ten, dwarsprofielen en wat dies meer zij. Dan kan men het geheel overzien. Nu begint men met een straat en moet dan be- trekkelijk werken zooals het uitkomt. Indien de gemeente-arohitect dat niet kan malken, dat is hem niet kwalijk te nemen, dat is ingenieurs- w-erk. Hij wijst op Hulst, waar zoo'n volledig plan gemaakt is en waar men nu van jaar tot jaar wat u-itvoert, doch waarbij dan het eene werk aan het andere aansluit. Spreker heeft wel vermoedt, dat het loopen zou zooals het nu gaat. Hij zal over de uitvoering van het werk niet in afkeurenden zin spreken. De Ter Neuzensche straat is de eenige, die er netjes voor ligt. De dedkundige die daarvoor het plan maakte had niet anders kunnen doen. De trot toirs worden in den regel nog boven de straat gemaakt. Er komen wel enkele huisjes wat on der de straat, maar daaraan is niets te doen. Dat komt men overal tegen. Hij zou er echter wel voor zijn om het ongerief, dat er voor de menschen uit ontstaai en de veranderingen die ze .moeten. doen, voor rekening der gemeente te nemen. Hij zou de deuren wat willen laten verhoogen. Het spijt aan spreker eeh.ter wel, dat de heiningjes blijven bestaan. Hij zag iemand een heiningje opruimen en maakte daarover met den man een praatje, maar ver- nam toen tot zijn spijt, dat het weer terug ge plaatst zou worden. De Axelsche straat had wel iets lager kun nen liggen, maar vermoadelijik hebben Burge meester en Wethouders rekening gehouden met de tramlijn, Als 't daar echter is genioleerd en een trottoir golegd, kan de zaaik in orde komen.- De heer C. A. WISSE wijst er op, dat door de wijze van uitvoering van het werk drie a vier personen worden gedupeerd en dat men met den enkel.ing evengoed rekening moet hou den als met de massa. Hij denkt, dat die men schen verbazend veel last van water in huis zullen hebben en zou hen ook zooveel dit mo gelijk is willen tegemoetkomen. Met verhoo- ging van de deurdorpels 9chiet men niets op.. Hij zou in deze nog willen goedmaken wat goed te maken is. De heer VAN HOEVE raadt aan, eens te wachten tot het trottoir er ligt. Dan zal men kunnen oordeelen. De heer KOOPMAN kan niet gelooven, dat Burgemeester en Wethouders, indien er men schen schade krijgen, niet genegen zouden zijn hen te helpen, zooals de heer C. H. H. Wisse, voorstelt, en de kosten te nemen voor rekening der gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat, zoodra Burgemeester en Wethouders met weik zijn be- gonnen, zij aan de bewoners der Ter Neuzen sche straat hebben gevraagd, met't oog op die laag staande woningen daar sohiuin basalti ne- tegels te mogem leggen. Daarim heeft de heer Van Petegem toegeatemd en de zusters ook. i De kosten daarvan worden door d:e gemeente gedragen en die zijn. ook maar gering. Bij Kaijser is het 15 c.M. lager, maar het kan ook zoo gemaakt worden, dat er geen water in den gang kan komen. Indien er modht blijike.n, dat op een of andere wijze tegemoetkoming noodig is, kan dit worden besproken. Spreker verwijst als vootheeld omtrent hetgeen in dit opzicht geschiedt naar een nahurige gemeente. Men moet maar eens zien wat daar gedaan is en de inwoners zijn tevreden. De heer VAN HOEVE merkt op, dat er een hoop b~m.bp,rie wordt gemaakt en door den heer Van Petegem een vernietigend requisitoir te gen Burgem ee ster en Wetihouders is uitge- spraken, dooh is van oordeel, dat een en ander wel door een te donkere bril wordt bekeiken; De menschen kunnen hun beurt niet afwachten. Wat betreft de kwestie van de voerlui, daar van hebben Burgemeester en Wethouders ook gdhoord. Maar ze gaan met hun klacht oe-st naar den heer Van Petegem, en dat is toen miisgeloopen. Hij vraagt: waren ze wel aan het juiste adres. Hij betoogt verder, dat men thans geen w»"en meer kan aanleggen zooals dit voor 25 jaar ge daan werd: een hooge weg met afhellende zij-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5