Tar 1ST e asensclis Courant Een vervolging in Thibet. BINNENLAND. BUITENLAND. SPORT. GEMEN6DE BER1GHTEN. Yrijdag 30 Juli 1926. Ho. 2915. FEUILLETON. CWB3HIZDZEQ BTjAD. EEN GIFT VAN Z, H. DEN PADS. Z. H. de Paus heeft door bemiddeling van den apostolischen prefect in Padang een bedrag van 2500 geschonken vo r de slachtoffers van de aardbeving. GEEN PLANNEN OM DE M ^RECHAUS- SEE BIJ JUSTITIE TE BRENGEN. Op de vragen van het Tweede Karaerlid Van Rappard betreff-nde een voornemen tot onderbrenging van het wapen der ma- rechaussee bg het ministerie van just tie, heeft de minister van oorlog gean'woord, dat het denkbeeld, om het wapen der Kon. marechaussee bij het ministerie van justitie onder te brengen, voor en na wel eens ter sprake is geweestbepaalde plannen in die richting bestaan echter voor het tegen- wjordige niet. Voor een dergelijken maatregel zouden zoodanige voorzieningen noodig zijn, dat in elk geval niet buiten voorkennis der Kamer zou kunnen worden gehandeld. DE FRAUDULEUZE INVOER VAN BELGISCH VEE. Op vragen van het Tweede Karaerlid Braat Is het Zijn Excellence bekend, dat, in spijt van de door hem genomen maatregelen, nog steeds zeer veel Belgische koeien hier worden binnengesmokkeld Is Zijn Exce'lentie bereid maatregelen te nemen om de blijkbaar nog bestaande lekkages aan de grenzen te stoppen heefc de Minister van Binnenlandsche Zaken en Lindbouw geantwoord Toen de hierbedoelde vragen den onder- geteekende bereikten, was reeds in over- wegiDg de vraag, in hoeverre,ter beteugeling van den smokkelhandel in vee, nog scherpere dan de reeds getroffen maatregelen noodig waren, Thans is, bij beschikking van 23 Juli 1926, met ingang van 24 Juli, de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit Zeau vsch- Flaanderen verboden, behoudens dispensatie door den betrokken burgemeester, terwijl de grensstrook, waarin vervoer van vee is verboden, is uitgebreid tot 1 kilometer en van zonsondergang tot zonsopgang tot 51/? kilometer. Bovendien heeft ondergeteekende den Minister van Financien verzocht, om het toez:cht op den smokkelhandel, indien mogelijk, nog te verscherpen en den Minister van Oorlog om, ter ondersteuning van het toezicht, de noofige militairen en mare chaussee ter beschikking te willen stellen. VRAGEN VAN JHR. DE MURALT. Bet Eerste Kamerlid de Muralt heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld le. Is het den Minister bekend, dat dezer dagen te Borculo een ongeval heeft plaats gevonden waarbij twee menschen en een koe het leven lieten tengevo'ge van het feit, dat een stalen tuidraad, be- vestigd aan een hoekmast van een boven grondsch electrisch net, waaraan sterk- stroomdraden waren opgehangen, onder stroom geraakte 2o. Is het den Minister bekend, dat bedoelde tuidraad van boven met een lus tusschen de sferkstroomdradeD, volgens de regelen der kunst, aan den mast was be- vestigd, welke wijze van beves iging, die op zeer vele plaatsen in den lande wordc toegepast, door onvoorziene omstandigheden heeft medegewerkt tot het doen ontstaan van het ongeval? Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 8) Vervolg.) Bo. Is de Minister bereid, zoo noodig in overleg mat zijn ambtgenoot van Arbeid aangezien wettelijke voorschriften om trent ainleg van electrische geleidingen (buiten installation van fabrieken en werk- plaatsen) nog ontbreken, den leiders van ondernemingen, die dergelijke electrische netten bouwen of onderhouden, te doen wijzen op het gevaar van de toepassing van tuidraden op de wijze als onder 2o. bedoeld. Beknopte inhoud van de vorige 7 nuxnmers. Nicholas Sherrington, wiens heele ver- mogen nog bestaat uit een geldstuk, zwerft in een der nan we, kronkelende straiten van het verdachte deel van Shanghai, als zijn aanidacht wordst getrokiken door een blan- ke, die, in gezelschap van een Ohinees en nagieslopen door een geheimzinnige ge- daante, verdwijnen in een somber huis. Sherrington, die het zijn plicht acht, den onbekenden rasgenoot te rediden van uit- plundering of moord, klopt aan de deur van de ..gelegenheid" en belandt in een vrij groote zaal van het type cabaret-zaal, d'ie alle kenmerken heeft van een speelhol en een „kit". Op een gegeven moment en op klopteekens, in morseschrift gegeven, ontstaat in het speelihol oneenigheiid tus schen de aanwezige Chineezen en de blanken; een geweldige vechtpartij is 'het gevolg. De ,,gast" van den Chiineeschen gids vlucht met moeite onder de bescher- ming van Sherrington en noodigt dezen uit, mee te gaan naar het Astor-Hotel om hem voor te stellen aan zijn nichtje. een jong, eleaant. volmaaikt mooi medsje, Janet Craydon, De nieuwe bekende uit de opiumkit blijkt eveneens Craydon te hee- TER ELFDER URE EEN BESTOR- MING VAN DE .BASTILLE" TE LEUVEN VERMEDEN. Eenige weken geleden stelde 't Vlaam- sche Kamerlid Blavieir de volgende vraag aan zijn minister van justitie: ,,Zou de minister mi'j kunnen mededeelen hoeveel spiionnen door de Belgische gerechtshoven sedert den wapenstil stand ter dood war den veroordeeld en hoevelen gratie heb- ben verkregen?" De minister antwoordde, dat er elf'wegens spionnage tot de dood- straf waren veroordeeld en dat echter al ien reeds in voorwaardelijke vrijheid wor den gesteld. Geen enkele heeft dus^acht jaren in de gevangends vertoefd. De Vlaamische nationalistem hebben niet nagelaten deze gratieverleening te ver- giefijken met het lot van den Vlaming Dr. Borms, welke nog steeds gevangen wordt gehouden, Langzamerhanid zijn zij er in geslaagd, de amnestie-gedachte in gansch Vlaanderen tot een machtige beweging te doen groeien. Een amnestiedag werd ein- delijk voor Zondag 1.1. te Leuven - waar Borms gevangen zit belegd, met het parool: Borms vrij!' Het siuces der betooging beloofde enorm te worden. Speciale treinen waren aan- gevraagd en uit alle dorpen en steden van Vlaanderen hadden duizenden zich aan- gemeld om te komen betoogen. Zooals reeds gemeld, werd de betoo ging Vrijdagavond verboden. Slechts een gewone meeting ging te Leuven door, welke niet zonder rumoer afliep. De Gent- sche Frouter Maes, gewezen vwlksverte- genwoordiger, riep, dat men zich niet om het verbod der Belgische overiheid had moeten storer? en beschuldigde de leden van ihet amnestie-comite van half- heid en lafheid. Nadat nog een ander had gesproken, verklaarde de voorziitter der afdeeling Leuven van het amnestie-comite, dat hij reeds Maandag in kennis was gesteld met het te elfder ure openbaar gemaakte ver bod. In de zaal werd de vraag gesteld, waarom men ddarover tot het laatste uur het stilzwijgen had bewaard. Waren de lieiiders zelf een beetje bang geworden over de onverwachte afmetin- gen der betooging? Het aantal deelnemers was inderdaad tot tienduizenden geste- gen. Men sprak over de Leuvensc'he ge vangenis als over de Bastille" van den Belgischen staat en men dreigde zelfs, dat men Borms zou gaan verlossen. Daar 250 gendarmen naar Leuven waren gezonden, zou dit natuurlijik niet vanzelf zijn gegaan. Groote ongeregeldheden zouden het ge volg zijn geweest en het lot van den fieren Flamingant Borms zou waarlijk niets zijn verzacht. NOODWEDER OP DE AM ER IK A A N SCH E KUST. Hevige stormen en overstroomingen hebben in Portorico 70 van den oogst verwoest. Tal van plaatsen werden over- stroomd en het te 1 efoonverkeer is nage- noeg geheel ontwricht. Verscheidene menschenlevens zijn te betrauren, De or- kaan heeft ital van groote hotels aan de Oostkust van Florida vernield. Vele schepen worden vermist. Zwaar geteis- terd werd vooral de reede van Palm- Beach, waar niet minder dan 40 luxe- jachten werden losgerukt en groo tend eels vernietigd. De spoorweg, die West- Beach met Palm-Beach verbindt, loopt groot gevaar. Voor zoover kan worden nagegaan zijn er 20 dooden en 50 ge- wonden. ten. Sherrington verneemt uit een gesprek met neef en n.icht dat Craydon dien avond met een Chinees een afspraak had in de kit en vender leidt het gesprek er naar, dat het tweetal Sherrington aanzoekt om een expeditie naar Thibet te leiden, ten- einde daar op te sporen den vader en het zusje van Janet Craydon. Op een avon- tuurlijlke reis naar de eilanden ten Zuiden van Papoea werd Janet's moeder ver- moord en moesten vader en dochtertje de wildemissen invluchten. ,,Het doel is om een man op te spo ren ,,Een man!" herhaalde hij niet weinig verwonderd. ,,Jamijn vader en 'n klein meisje, mijn zusje ..Zijn die dan verdwenen of veronge- lukt?" vroeg Sherrington belangstellend. Maar toen, alsof de portee van hetgeen Janet Craydon hem verteld had. opeens pas goed tot hem doordrong: ,,Maar, een kind in Thibet! Hoe is de man daar in 's hemelsnaam toe gekomen?" ,.Dat weet niemand?", gaf het meisje met een licht hoofschudden ten antwoord. ,,We kunnen er alleen naar raden en raden is een-gevaarlijk en een fuhiel spel- letje. Daarom zal ik u niet met allerlei mogelijkheden lastig vallen, maar me be- palen tot het mededeelen van de feiten. Mijn vader was heel rij.k, hij kon doen en laten wat hij wou en daarbij had hij een zekeren ,,hang" naar het ongewone. Een van zijn grootste genoegens was geld in avontuurlijke ondernemingen steken en dan zelf mee te gaan daardoor reisde -hij veel bezociht meestal juist die ge- deelten van landen of eilandengroepen. TER NEUZEN, 30 Juli 1926, SAS VAN GENT. Deze week maakten de leerlingen der openibare lagiere school A een uitstapje naar Antwerpen, onder toezicht hunner onderwijzers. Woensdagnamiddag brak een sport der ladder, waarop de schildersknecht van den heer A. werkzaamheden ver- richtte aan een huis aan de Prins Hen- drikkade. Van schrik wilde de sclhilder het raamkozijin vastgrijpen, doch sloeg met beide haniden door de ramen, waar- door arm en handen, deerlijk werden verwond. In de omstreken van de Belgische grensgemeenten Bassevelde en Assenede. sdhijnen zich de laatste dagen een vijftal jonge wolven op te hbuden. Reeds wer den eenige kippen doodgebeten. Men maakt ijverig jacht op deze dieren. BOSCHKAPELLE. Verleden Zondag had alhier de half- jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Varkensbond. Van de ruim 130 leden ontbrak haast niemand. De penningmeester bracht verslag uit van den stand der kas. De ontvangsten in dit halfjaar beidroe- gen 331de uitgaven beliepen f 222,50; er was dus een goed slot van f 108,50; op 17 Januari 1926" was in kas f 1147,01 totaal in kas f 1255,51 hetgeen over- eenkwam met de yertoonde gelden en bescheiden. Ailsnu verkreeg het woord de heer D. de Bakker als voorzitter van het huldi- gings-comite. In Januari dezes jaars werd het 25jarig stichtingsfeest gevierd der vereeniging. Van de taenmalige bestuursleden zijn er nog drie in functie, n.l. de heeren P. B. Mel, als voorzitter, J. Lafarre als secreta- ris en Jac. v. Bastelaar als keurmeester. De heer De Bakker dan richtte het woord tot elk der jubilarissen afzonder- lij'k en resumeerde in hartelijke woorden al 't geen de feestelingen voor den bond hebben gedaan en nog doen. Daarbij werd telkens een keurig ge- schenk aangeboden, n.l. aan den voor zitter en den keurmeester een prachtigen leuningstoel en aan den secretaris een goudien vulpen. Daarop nam het woord de heer Stal- laert-Perdaen als eere-voorzitter van het comite. Hij wenschte elk der jubilarissen persoonlijk geluk op dezen dag en dru'kte de hoop uit, dat deze nog vele jaren hun functie in gezondheid mogen waarnemen tot bloei tder vereeniging. Spreker gaf de verzekering, dat, mocht de bond in gelde- lijke moeilijkheden geraken, men niet te vergeefs bij hem zou aankloppen, hetgeen onder een daverend handgeklap aller goedkeuring oogstte. Men bleef daarna nog eenigen tijd ge- zellig bij elkaar, waarna de voorzitter met dank de vergadering sloot. SINT JANSTEEN. Mej. G. Stoutjesdijk, onderwijzeres aan de voormalige openbare school te Sint- Jansteen (Heikant) is benoemd als zooda- nig aan de neutrale school te Bergen op Zoom. MIDDELBURG. De gemeenteraad benoemde tot tijdelijk wethouder den heer Vertregt (A.-R.) Het voorstel van Burg, en Weth. tot oprichting van een openbare U. L. O. school en opheffing van het zevende leer- jaar aan d'e openbare lagere scholen lokte uitvoerige discussies u'it. Het voorstel in zake U. L. O. school werd ten slotte z.h.s. aangenomen, dat tot opheffing van de 7de klasseschool werd goedgekeurd met alleen de stemmen der beide aanwezige V. D. tegen. Bij het voorstel om nogmaals f 5000 uit te trekken voor steun aan uitgetrokken werkloozen, zeide wethouder Onderdijk (S. D. A. P.), dat het bedrag voor werlk- verschaffing en steun reeds f 4000 be draagt en de werkloosheid een omvang heeft als Middelburg nog niet heeft ge kend. Er zal dan ook moeten worden uit- gezien naar andere middelen van bestrij- ding, o.a. naar emigratie. Men kan niet doorgaan, zeide spreker, de begrooting ieder jaar met een som van f 60.0Q0 tot f 70.000 voor dit doel te belasten. SCHOONDIJKE. Aan mej. Van Oosten is door den ge meenteraad van Schoondijke eervol ont- slag verleend als oniderwijzeres in de nut- tige handwerken aan school B. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken is tijdelijk benoemd mej. Jumelet. ZUIDZANDE. De heer A. Penduyn, vroeger te Zuid- zande woonachtig, hoofd der O. L. S. te Strijensas, is thans als zoodanig benoemd aan school 1 te Strijen. die buiten de gewone toeristenreisroute vielen. Een van zijn meest avontuurlijke plannen betrof het land, waar we zooeven over gesproken hebben: Thibet. Het waarom weet ik niet, maar hij had het voornemen opgevat om vermomd als koe- lie tot Lhasa door te dringen. Gedeeltelijk gelukte het hem. Tot Shigatse ging alles goed. Daar echter werd het bedrog ont- dekt, werd hij mishandeld en terugge- Stuurd. Het resultaat was een boek ,,Ja, dat herinner ik me," riep Sher rington geinteresseerd uit. ,.Ik heb het toentertijid galezen. ,,Het geheime land" luidde de titel. Ik vond het buitengewoon mooi." ,,1-k ook, maar dat spreekt vanzelf." ,,En is hij er nu weer?" vroeg Sher rington opgewonden, terwijl hij zich on- bewust, met zijn gezicht naar het Westen toedraaide. ,,Jaof liever naar alle waarschijn- lijkheid, tenzij hij niet meer in leven is! Maar laat ik u 't verhaal verder vertellen. De allerlaatste reis, die hij ondernam, was een soort van expeditie naar de eilanden ten Zuiden van Papoea. Mijn moeder en mijn zusje gingen mee... ik was op kost- school; ik merkte dus niet eens, -dat ze me aohterlieten. Wat er gebeurd is, weten we niet, maar ongeveer een maand na hun vertrek kreeg mijn tante in de stad waar mijn kostsdhool ook was woonde de eeniige zuster van mijn moeder een brief, een onsamenhangend opstel, waarin haar gemeld werd, dat mijn moeder op een heel tragische manier... gestorven was op Rossal Island, stond er..." ,,Daar heb ik meer over gehoord. Een eiland, dat in een buitengewoon sleohten reuk stond of staat de iruboorlingen zijn onverbeterlijke kannibalen." WIELERBAAN SAS VAN GENT. Nu het een viertal weken zal geleden zijn, dat te Sas van Gent de zoo succes- volle stayersmieeting heeft plaats gevon den, heef't d'e directie weer een program- ma in portefeuille, dat een enorme massa wielerenthousiasten naar Sas moet trek ken. Op Zondag 8 Augustus dan, ter ge- legenheid der welbekende en vermaarde Caniisvlietkermis, vormt de hoofdschotel een drie-uurskoppel-race tusschen de voornaamste wereldkrachten De samen- stelliing der twee tallen is als volgt: Per- sijnVerschelden, Van den Bogaerd Van den Bussche, PagnoulDuray, Van BoxselVan Wijk, ThollembeekRan- schaert, Dhaemers-Rene Vermandel, Fre- derikxThijs, RoelsCant en Gebrs. Pi- cavet. De namen der deelnemers maken alle commentaar voor een mooien strijd, geheel overbodig. De bijschotel, voor zoover deze aldus kan genoemd worden bestaat uit een re- vanchepartij van het verleden jaar voor- gevallen incident tusschen de twee aarts- vijanden op wtielergebied Jo van Boxsel en Oscar Dhaemers. Beide kampioenen aeven elkaar geen duimbreed toe en zul- len beide in een allesgevende krachts- inspanning de overwinning bevechten. Dat belooft weer wat op het Sassche cement. EEN DROEVIG ON GELUK TE R1JNSBURG. Te Rrjrsburg had een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats De21 jarige B. van Noort te Leiden woonachtig, leerling aau de mifdeliare technische school te Haarlem, en met vacantie bij zijn ouders, gebruikts zjjn vrijen tijd om zich practisch te bekwamen in de werkplaatsen van de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. te Rgns burg. Toen hjj bg de remise aldaar van detram wilde springen, geraakte hij tusschen de tram en den muur van de remise bekneld en werd deerlijk verminkt opgenomen, Medische hulp was onmiddellijk aanwez'g Hoewel van N. nog leefde, zag de medicus het geval reeds dadelijk zeer ernstig in Nadat hem de Heilige sacramenten waren toegediend, werd hjj naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hjj reeds te zgn overleden. AUTO TEGEN EEN BOOM GERE DEN. Dinsdagavond reed de heer W., motor- hersteller te lrnsum (Fr.), met zgn knecht in een nieuwe Chevrolet, welke iDgereden moest worden met een snelheid van 75 K M tegen een boom. De auto werd totaa vernield. De chauffeur bleef nagenoeg onge- deerd, doch zijn patroon bekwam zwaar lichamelijk letsel en is in levensgevaarlijken toestand in het ziekenhui3 te Leeuwarden opgenomen. De oorzaak van het ongeva is o nbekend. MISHAN DELING. De 37 jarige mejuffrouw S. B., wonende in de Rustenburgerlaan te Haarlem, leeft sedert eenigen tijd in twist met haar zwager en zuster in de Korte Wolstiaat aldaar Eergisteren ging zij naar de woning van haar zwager, gewapend met een bamboe- stok, waarmee zij haar zwager en zuster slo g. De zwager nam diarop een biji en ,,Ja. Dat hebben we nadien ook ge hoord. Vender deelde hij ons in dfien brief mede, dat wij hem waarschijnlijk niet terug zouden zien, dat hij gedwongen was te vluchten hij schreet ons den naam van de plaats waarheen hij de wijk wilde nemen ook. De stad van de honderd sdhuilplaatsen noemde hij haar en dat hij mijn zuster mee zou nemen." ..Hoe oud .was dat meisje toen?" ,,Zes jaar." ..Waarom heeft hij haar dan niet liever terug „Dat zal ik u straks vertellen. Uit den brief bleek verder, dat hij onder den druk van een hevigen angst leefde of die angst reden van bestaan had of maar denkbeeldig was, was niet uit te maken. Maar dit was duidelijk, het gevaar waar hij zoo doodsbang voor was, bedreigde niet alleen hem. maar mijn zusje eveneens. Uit dat schrijven kreeg ik zalfs den im— druk, dat zijn angst hoofdzakelijk haar gold." Ze zweeg even; bij de herinnering aan den moeilijken tijd werd haar ontroering haar een oogenblik te machtig. Maar ze beheerschte zic'h weer bijna dadelijk en giin,g rustiig voort: ,,Mijn tante was iemand met karakter, wat je noemt; een sterke persoonlijkheid. Ze dacht er niet aan om zich maar zoo zonder meer, bij hetgeen haar in den brief verteld werd, neer te leggen daarvoor hield ze te veel van mijn zusje. Ze reisde naar San Francisco, huurde daar n boot, een stoomboot van de vliegende vaart was het, geloof ik en fret koers zetten naar Rossal Island, in de hoop mijn vader en zusje daar nog te vinden. Die hoop bleek ijdel. Het eenige wat ze vond was het graf van mijn moeder, aangeduid door een s'.oeg mtj. B. daarmee, die bloedende won- den kreeg aan hoofd en handen. Zg werd naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd. De dader, P. R,, werd na verhoor op het ralitie-bureau, op vrije voeten gesteld. AUTOBUS OMGEKANTELD. Te Koulsdorf bij Beriijn is Dicsdag- middag een autobus, die een auto wild' inhalen, van den weg gerold en omgekanteld Een reiziger is gedood en 7 zij a g^wond Uit het onderzoek is gebleken dat d chauffeur van de autobus verantwoordelij voor het ongeluk is. EEN ZONDERL1NG GENDARME. Bg de vervolging van een rcoveibende in den omtrek van Piewna in Bulgarije schoot een gendarme een zgner collega's en een Burger dood en pleegde daarna zelfmoord. Men vermoedt, dat hij iD ver- binding tot de roovers stond en zgn collega heefc gedood om hen in staat te stellen te ontkomen. AVONTUURLIJKE JONGELUl. Terwijl Duitsche arbeiders van bun land naar hier komen om werk te zoekdh, om- dat het in Duitschland weer niet rooskleurig is, hadden twee jeugdige Rotterdammers het plan opgSvat om naar Du'tsch!and te gaan en daar te zien aan den kost te komen. Zij wilden dat op de goedkoopste maDier, namelijk kosteloos en waren te Rotterdam in een ijlgoedeientrein gestapt, waar zij zich verstopt hadden. Vooidatde trein te Utrecht arriveerde, waren zij echter al ontdekt en werden overgegeven aan de politie, die zorgde dat de beide avonturiers, een van 17, en e6a van 18 jaar, weer naar hun ouderlgke woning in de Maasstad werden teruggebracht. Hun romantische tocht heeft dus niet lang geduurd. EEN ZONDERLINGE ERFSTELLING. In het dorp Rypultowice, bij Lodz (Po- len) stierf dezer dagen een oude boer, Pa- luska genaamd. Zijn vrij aardig bezit. o.a. 45 morgen bouwgrond, liet hij met voorbijgaan van zijn schoondochter (zijn zoon is dood) aan haar 14jarig zoontje na. Maar het is wel to'aal uitgesloten, dat de jongen ooit in het bezit van de erfenis komt, want zgn grootvader verbond er de navolgende voorwaarden aan 1. De jongen moet dagelijks bidden en iederen Zondag ter kerke gaan 2. Op zgn 20ste jaar moet hij trouwen, en hij mag zijn vrouw nimmer ontrouw ziJn 3. Nooit van zijn leven mag hij een krant of een boek lezen 4. Zijn kinderen mogen noch leeren lezen noch schrijven, daar „de kennis van het lezen voor vele menschen de bron van den grootsten kommer is geworden". Tot executeur-testamentair benoemde de oude een pa9toor, die den jongen vroeger godsdienstles heeft gegeven. Waarin licht de oorzaak van dit zonder- ling testament De boer bezat zooals gezegd rens een zoon, zijn oogappel, dien hij hetgymDasiumlietbtzoeken. Tijdens de revolutie van 1905 werd dtze naar Siberie v.rbannen, Daar leerde hij een Russin kennen, die hem zoo boeide, dat bij zich om zgn vrouw en kind, die bij zgn vader waren achtergebleven, niet meer bekommerde. Eindelgk stieif hij in bal- lingschap. Dit ongeluk schreef de oude man aar de omstandigheid toe, dat zgn zoon hzer en schrijven kon. Was dar niet het ge val geweest, zei hij wel, dan had mjjn jongen geen kraiiten gelezen, en daaruit dus niets van partijen en politiek vernomen, die hem naar Siberie hebben gebracht. „Op schrijven en lezen", zoo zegt het testament letterlijk, ffheb ik het nooit be- grepen gehad". En om nu zijn Jrleinkind voor zulke gemoedscorflicten te lewaren, stelde hij stervende dit vreemde tes'ament op. De execu'eur-testamen'air beeit voor het gerecbt de fchrapping van de gr teske bepilingen uit de laatste wilsbescbikking aanhangig gemaakt berg van koraal en n houten kruis, waar op haar naam en sterfdag vermeld ston- den, maar mijn vader was verdwenen... Toevallig was de kapiteiin van de gechar- terde stoomboot iemand, die ongeveer zijn heele leven lang in de Stille Zuiidzee rond- gezworven had. Hij besloot om door na- vraag doen uit te vinden wat er eigenlijk gebeurd was. Van een Chinees op een van de naiburige eilanden kregen ze een verhaal te hoo.ren, of eigenlijk waren het alleen verhaal-fragimenten, .die aan duide- lijik'heid echter niets te wenschen lieten over de manier, waarop mijne moeder ge storven was een verschrikkelijk ver haal dat ze 'door de inboorlingen op- gejaagd was als een wild dder en toen geworgd..." De heldere stem was, naar mate het verhaal vorderide, doffer en lager gewor den en bij die laatste woorden werd de emotie haar te machtig; ze moest een paar keeren slikken, eer ze in staat was verder te vertellen. Het was een moord, een van te voren beraam.de moord, en degeen die de inboorlingen tot die daad gebracht had. was een blanike'volgens het verhaal ten minste die haar doodstrijd gade- geslagen had en het ldchaam daarna met een brief aan mijn vader had laten terugbrengen. Omdanks veel moeite was dat't eenige, wat 't mijn tante lu'kte teont- dekken. En al was het. van ons stand- punt besc'houwd, niet veel, een ding bleek er loch duidelijk uit, dat de angst van mijn vader, angst was voor iets, dat wer- kelijik bestomd, en niet voor iets denkbeel- digs, het product van een onevenwichtiqe fantasie." (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5