Fietsfochten Veiligheid en Yolksgezondheid. LANDBOUWBERICHTEN. 8EMEM3DE 8ERICHTEH. INGEZONPEN MEDKUEKLtJNCjjbJ' Het doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukioopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 80, l ube 80 ct. tiile nrisleidenide berichten over het staats- crediec, het voorzaen in het ievensonder- houd der bevolkinig en een beperking Van het gebruik van weeide-artikelen, roorts zal ook het octrooi worden gewij- >igd der Nationale Bank en de invoering van gouid-ibelansen worden gelast. De regeering zal vender een zekere contrble over den wisseihandel uitoefe- nen. Het is bankiers slechts veroorloofd buricenlandsche valuta tegen wissels en documenten te verschaffen en dan aan firma s en personen 4te op hun eerewoord bereid zijn te verklaren, dat zij geen bui- tenlandsche valuta bezitten. Betaling van vracht- en verzekeringsgelden aan in Bel- gie gevesitigide fimra s behoeven niet in trancs te gescbieden, doch mogen volgens den koers van den dag plaats vinden. De plannen tot consoliidatie van de vlottende schuld door middel van aandeelen in het nieuw oonrerichte spoorweg- en het tele- foon- en telegraafbedrijf kent men reeds. Met de waarden, die de regeering daardoor ter beschikking krijgt, gevoegd bij de op 6.000.000.000 Irs. geraamde op- brengst der nieuwe belastingen, zal de regeering tot 1932 tezamen ongeveer 17.500.000.000 frs. ontvangen. Tot 1932 kan dan worden afgelost: 6.000.000.000 frs. zes-maands schatkistbiljetten en ander papier in het buitenland geplaatst, 2.000.000.000 frs. 5-jaars schatkistbiljetten op 1 Dec. a.s. vervallende 1.500.000.000 fr. schatkistpapier vervallende tusschen 1927- 1932, 3.000.000.000 frs. postcheque- en girodienst en staatsspaarbanken, tezamen 12.500.000.000 frs. en ten slotte 5.000.000.000 frs., zijnde de schuld van den staat aan de Nationale Bank uit hoof- de van de aflossing der tijd'ens de bezet- ting van Belgie uitgegeven marken. De genoemde maatregelen vestigen wel den indruk, dat de Belgische regeering ernstig en kraohtig streeft naar het finan- cieel en monetair herstel. Een der belangrijkste daartoe strekken- de middelen is wel de invoering van den goud-franc; dit punt van het saneerings- program is feitelijk de spil waarom alles draait. A1 zal de regeering onder den drang der am standi gheden wel tot de invoering van den goudfranc moeten overgaan en daarmede een daad van wijs beleid doen, zoo loopen de meeningen over het tempo der invoering nog uiteen. Volgens ,.The Economist waaraan wij een en ander van het bovenstaande ontleenden. schijnt het niet in de bedoeling der regeering te liggen spoedig tot de invoering van den goud-franc over te gaan, daar zulks een sterke stijgiing der prijzen tengevolge zou hebben en voorts 'n toeneming der werk- loosheid. Het blijft de vraag, teekent het blad hierbij aan, of een spoed.ige terugkeer tot het wereldiprijsniveau, zelfs indien dit met een industrieele crisis gepaard gaat, welke vroeg of laat toch moet intreden, niiet te verkiezen ware boven t langzaam voort- woekerende verarmingsproces, waaraan Belgie thans lijdt, wegens het venschd tusschen de koopkracht van den franc in het binnen- en het buitenland. De Frk. Zitg.", die eveneens een be- spreking aan het Belgische financieele vraagstuik wijdde, waaruit wij enkele Dij- zonderheden overnamen, schrijft der Bel gische regeering daarentegen het voorne- men toe", den' goud-franc spoedig in te voeren, als daadwerkelijke saneering van het ruilmiddel, waarop de verplichte in voering van goud-halansen en de rechts- geldigheid van contract en op goud-basis wijzen. Men heeft, schrijft het blad, vrijwel al zijn hoop op de invoering van den goud- franc gevestigd, en men vertrouwt, dat daardoor het naar het buitenland ,,ge- vluchte" kapitaal weer zal worden aan- getrokken. Voorts zal door invoering van de tac- turen op goud-basis in het verkeer met het buitenland, aan den ,,uitverkoop" van Belgie paal en perk worden gesteld, voor zoover de bepalingen, dat op basis van den dollar en het pond sterling wordt ver- kocht. d'ezCn maatregel niet hebben on- dermijnd. Het blad is overigens niet blind voor de gevaren van die invoering van den goud- franc en erkent ook de moeielijkheid, waarin de regeering zich bevindt, om net vraagstuk van het dubbele ruilmiddel, goud- en papierfranc, welke tijdelijk naast elkaar zouden blijven bestaan, op bevre- digende wijze op te lossen. 'Wil alles naar wensch verloopen, dan mc: de Nationale Bank zich door wijzi- ginq van haar octrooi snel aan de door de invoering van den goud-franc gewijzigde oms.iandigheden aan kunnen passen. Het gevaar van dezen gang van zaken is uiteraard groot; waarbij het verdere koersverloop van den Franschen franc beslissend kan worden. Beperking van het voor het levenson- derhoud benoodigde moet voorts de pas- siviteit verminderen van de handelsbalans. De regeering schijnt overigens, met be- trekking' tot de doelmatigheid der te tref- fen maatregelen, waarbij uiteraard ook het nauw met Belgie verbonden Luxemburg groot belang heeft, een zeker optimisme te bezitten. SYR1E. Bij een botsing in de oase van Ghoeta hadden de Franschen 49 dooden en 9< licht gewonden. Een kolonel sneuvelde eveneens. Twee vliegers, die tengevolge van een panne moesten dalen. werden door 200 rebellen aangevallen. Zij verdedigden zich tot de ernst hunner verwondingen hen buiten gevecht stelden. De rebellen knoop- ten hen daarna aan hun vliegtuig vast en verbrandden ze levend. De lijken der Spahi's werden twee aan twee vastgebonden aangetroffen. VLfEGONGELUK BIJ BAGDAD. Een militair vliegtuig stortte nabij Ha- naida ter aarde. Zeven militairen werden gedood, onder wie drie officieren. Een officier werd zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. LIT DE FASC1STISCHE BEWEGING. In een boodschap aan Turati, den alge- meenen secretaris van de fascistische party, dringt Mussolini aan op bijlegging van alle geschillen, die op het oogenblik heer- sehen in de party. Deze boodschap, welke is voorgelezen aan de fascisten van Zuid- Italie werd met geestdrift aangehoord. TER NEUZEN, 28 JuU 1926. DE PADANG-RAMP. Op uitnoodiging van den burgemeester dezer cremeente hebben zich bereid ver- klaard zitting te nemen in een plaatselyk comite tot steun aan de slachtoffers der verwoestingen te Padang, de heer J. H. B. Buthf'er, L. J. Geelhoedt, D. Hamstra Pik, N. J. Harte, P. L. Israel, J. J. de Jager, J. H. Massink en J. C. Witteveen.j Dezer dagen zal aan de wonirgen der ingezetenen een collecte voor dat doel worden gehouden. Waar ook Indie zich bij rampen die Nederland troffen niet onbe- tuigd heeft gelaten en op 'onbekrompen wijze steun verleende, mag verwacht worden dat ook onze bevolking, nu de bevolkiDg van een deel onzer kolonien zoo byzonder zwaar getroffen werd, niet zal achterblijven en zal willen helpen om den aldaar ont- stanen grooten nood te lenigen. R1JKSKWEEKSCH00L TE OOSTBURG. Bevorderd van de le naar de 2e klasse G. Albregts te Sluis C. van den Ameele te floofdplaat; J. Boidin te Oostburg L. C. Broere en L Broere te Walsoorden L. K. Hamelink te Ter INeuzenJ. M. Hamelynck te Hoofdplaat; H. Matthijs te Sluis E. W. Risseeuw te Oostburg M. L Trapman te Aardenburg; A A..Vermeire te Sluis en A. Verpoorte te Sluiskil. Niet bevorderd zeven leerlingen. Bevorderd van de 2e raar de 3e klasse: H. Almekinders te Axel A. J van Baal te SchoondijkeP. Brakman te Groede C. I. Colijn te BiervlietA. J. Dieleman te AxelJ. M. van Dixhoorn te Hoek C. de Doelder te Ter Neuzen C. Guiran te ZuidzandeJ. P. de Klerck te Zuid- zandeT. de Kok te OostburgA. Oosterling te GroedeJ. van de Ree te Ter Neuzen. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: P. J. Balfoort te Ter Neuzen S. Dhondt te Schoondyke M. Geene te TerholeM. C. de Hondt te Groed«A. Jansen van Roosendaal te Nieuwvliet; J. Kense te Oo'-tburgA. J. de Klerek te Zuidzande C. L. Kolijn te Ter NeuzenJ. W. Kosten te ZaamslagI. van Male te GroedeB. van de Reepe te HeinskenszandC. J. Vercauteren te KoewachtM. Visser te St. Anna ter MuidenF.|de Waal te Hon- tenisse Joh. Wage te Aardenburg. Niet bevorderd zes leerlingen. ZAAMSLAG. Zondag j I. had de dochter van wijlen L. F. het ongeluk met haar Lets te vallen, waardoor een der beenen boven den enkel brak. Met behulp van anderen is zij huiswaarts gebracht. SAS VAN GElNT. De ryksklerk ten belastingkantore alhier, J. Noon, is met ingang van 1 Augustus verplaatst naar Dordrecht (Inspeetie). Ten overstaan van notaris A. A. M. Corthals. notaris te IJzendijke, werd Maan- dagmiddag in hotel Rotterdam te Sas van Gent publiek herveild het woonhuis van den heer M. J. De Smet, alhier. Hoogste bieder werd de heer M. de Smet voor 4400. ST. JANSTEEN. Geslaagd te Dordrecht voor het examen Nederl. Vereen. voor Gemeentebelangen, de heer A. A. Zwartele te St. Jansteen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburq Zitting van Weensdag 28 Juli 1926. C. R., oud 24 jiar, arbeider te Aardenburg is wegens mishandeling veroordeeld tot fl5 boete of 15 dagen hechtenis. L. F. C., oud 24 jaar, arbeider te Aarden burg is wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. E. J. V., oud 29 jaar, arbeider te Aarden burg, verdacht geweest van mishandeling, is vrijgesproken. Politierechter te Middelburq. Zit'ing van 27 Juli 1926. De volgende zaken werden behandeld L. M. K,, oud 24 jaar, arbeider te Sas van Gent, en A. J. v. d. B., oud 22 jaar, werkman te Westdorpe, werden beklaagd, dat zij in den nacht van 6 op 7 Juni jl. M. van Akker hebben mishandeld. Eiseh voor ieder f 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak idem. P. J. B., oud 20 jaar, metselaar te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Juni jl. te Hulst zijne moeder heeft mishandeld. Eisch 1 maand gevang. Uitspraak 14 dagen gevang. W. R oud 27 jaar, werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Juni jl. te Ter Neuzen D. Bareman heeft mishandeld. Eisch f20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. P. J. W.. oud 27 jaar, arbeider te Sluis, werd verdacht, dat hij op 13 Juni jl. te Sluis 1. de Neef heeft mishandeld. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. P. A. L., oud 23 jaar, arbeider te Hontenisse, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Juni jl. te Hontenisse P. de Bakker heeft mishandeld. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak idrm. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht C. L. M oud 24 jaar, werkman te Waarschot (B.) wegens landlooperjj te Axel. Door Fr. R., oud 47 jaar, lompen kooptnan te Biervliet, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij hij wegens mishandeling van een paard is ver oordeeld tot 6 maanden gevaogenisstraf. DE VERBODEN VLEESCHINVOER IN ENGELAND. Men meldt aan de N. R. Crt.: Bekend is, dat tot handhavdny van het in- voerverbod van vleesch in Engeland, de En- gelsdhe regeering het besmettingsgevaar van mond- en klauwzeer thans nog slechts vreest van vleesch van dieren, geslacht in het incubatiestaidium der ziekte. Afge'zien van het feit, dat door de maatregelen, geno- men krachtens de Veewet, aan mond- en klauwzeer lijdende em daarvan verdacht vee niet naar de exportslachterijen mag worden vervoerid, en er derhalve geen gevaar is, dat dieren in het incubatiestaidium voor uitvoer zullen worden geslacht, rees bij den veeart- senifkunidigen dienstj op grond van ervaring en wetenschappelijke beredeneering, ernstig twijfel, of het vleesch van dieren, verkeeren- de in het incubatietijdperk, besmettings gevaar oplevert. Teneinde te dezen aanzien zekerheid te verkrijgen, droeg de Minister van Bjnnen- landsche Zaken en Landibouw den directeur van den veeartsemijkundigen dienst op, een nauwgezet onderzoek in dit opzicht te doen instellen. Dr. Berger heeft daarna overleg gepleagd met den directeur der Rijksseruminrichting, waarna deze een serie proeven heeft oeno- men. Het resultant van deze proefnemingen is, dat het geduchte besmettingsgevaar niet bestSat. De Minister voornoemd heeft thans den directeur van den veeartsenijkundiaen dienst, Dr. Berger, en den directeur der Rijksseruminrichting, Dr. Laurens, opgedra- gen, deze aangelegenheid met de Engelsche autoriteiten te gaan bespreken. Inmiddels is het etmaal van 8-9 Juli 1.1. weer zoo'n gevaarlijk etmaal geweest en heelt de Plantenziektenlkundigen Dienst te Wagemingen, daarin aanleiding gevanden, om een uitgebreid onderzoek in te sitellen, of na dat tijdstip, de ziekte wederom in hevige mate is opgeitreden. Ongetwijfeld zal het resultaat van dit onderzoek door velen met groote belangstelling wordt tegemoet gezien. Wanmeer deze theorie juist blij,kt>en er is aanleiding om dit aan te nemen dan is zulks voor elken aardappelverbouwer van het aliergrootste belang. lmmers, in dat ge- val kan dan direct na het voorkomen van zoo'n gevaarlijk etmaal, door het zeer snel verspreiden van een bericht, de waarschu- wing gegeven worden om direct de aard- appelen te bespuiten. Indien inderdaad voor- speld kan worden, dat een optreden der ziekte, binnen enkele dagen is te wacihten, zou dit eveneens voor de bestrijding der ziekte van groot gewicht zijn en wellicht hierdoor groote sthade voorkomen kunnen worden. We hopen op deze belamgrijke kwestie nad'er terug te komen. Inmiddels zal de veldpost het zeer op prijs stellen, be richten te mogen ontvangen van hen die kort na 8 en 9 Juli, een hevig optreden der ziekte hebben geconstateerd. Hoe meer gegevens en hoe udtvoeriger die zijn hoe beter conclu- sie daaruit kan worden getrokken. De zaak is belangrijk genoeg. DE FEIJTER. HET OPTREDEN DER „AARDAPPELZ1EKTE". Het optreden van de ,,aardappeiziekte is wel zoo algemeen bekend, dat het niet noodig is, om hier uitvoerig de ziektever- schijnselen te bespreken. Ieder kent wel de brutne- of blauwachtige vlekken der knollen en de bruimgrijze viekken op de bladeren der aardappelplant. Bij nat weer blijven de bruine vlekken der bladeren zacht, bij droog weer worden deze droog en kunnen gemak- kelij'k stuk gewreven worden. Deze ziekte is omstreeks het jaar 1845, dus een 80 jaar -eleden, voor het eerst in ons land in hevige mate opgetreden en werd ook wel „het kwaad" in de aardappelen ge- noemd. Dit jaar is de ziekte weer in hevige mate opgetreden en heeft weeral heel wat schade veroorzaakt. Als een bijzonderheid hebben wij kunnen opmerken, dat de ziekte reeds een paar keer plotseling en in hevige mate is opgetreden, bij het eerste optreden waren het hootdzakelijk de vroege soorten, welxe aangetast werden, terwijl bij het 2e optreden der ziekte voorail de latere soorten de be ken- de ziekteverschijnselen vertoonden. Nu is het algemeen bekend, dat in voch- tige warme zomers (vooral met broeiig weer") de ziekte sterk kan optreden. Een en ander is aanleiding geweest voor Prof. Dr. van Everdingen, Directeur van hetrKon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt, om nader te onderzoeken, bij welke weers- omstandigheden de zwam, welke de aard- appeliziekte veroorzaakt, zich in t bijzonder ontwikkelen kan. Dit is daarom reeds van zoo'n groot be lang, omdat, wil men de ziekte met succes bestrijden, bespuiting van de le keer. kort voor het optreden der ziekteverschijnselen zeer gewenscht is. Nu heeft Prof. Van Everdingen na vele onderzoekingen geconstateerd, dat wanneer in 1 etmaal de volgende omstandig'heden zich voordeden, het optreden der aardappel- ziekte, na verloop van een paar dagen te wachten was. Deze omstandigheden zijn: 1. de temperatuur s nachts minstens 4 uur onder het dauwpunt is (dus dauw). 2. de minimum temperatuur gelijk aan of boven 10 graden Celsius is. 3. de bewolking op den volgenden dag 8/10 of hooger, en 4. de regenval dien dag tot een bedrag van minstens 0.1 mM is. We hebben hierboven aangest/ipt, dat we in Juni reeds 2 keer het optreden der ziekte ben kunnen constateeren, n.l. omstreeks 11 —12 Juni en 2325 Juni 1.1. Nu is het wel zeer merkwaardig, dat deze datums juist vooraf gegaan zijn, door een etmaal waarin de ziekte-veroorzakende zwam zich in 't bij zonder ontwikkelen kan. Prof. Van Everdingen heeft namelijk vastgesteld, dat het etmaal van 56 Juni en dat van 2021 Juni zulke gevaarlijke perio den waren. Dit is dus wel een zeer sprekend bewijs voor de juistheid der theorie van Prof. Van Everdingen en verdient dan wel bijzonder aandacht. (De Veldpost van 24 Juii 1926). LOFWAARDIGE MEDEWERKING VAN PATROONS. Het zal menigeen bekend zijn, dat de ge- neeskundige behandeling van ongevalslet- sels in de laatste jaren belangrijk verbeterd is. Eertijds meende men, dat rusthouden voor een goede genezing altijd noodzakelijk was. Tegenwoordig weet men, dat rust bij inwendige ziekten genezing kan brengen, doch dat zij bij ongevalsletsel meestal schadeiijk werkt. Een lichaamsdeel dat gekneusd is en ge- zwollen door zucht en bloeduitstortingen moet zachtaan bewogen worden, wil de stijtheid aeheel verdwijnen. Veel hangt er in zulke gevallen van den goaden wil van den patient af, maar dikwijls is ook de hulp van den patroon bijzonder gewenscht om de goede genezing te bespoedigen. Dit was in bij:zondere mate het geval bij een ongeval in de Haarlemmermeer. In Maart 1925 greep een arbeider in een kron- kel van het halster, toen hij een paard van stal wilde halen. Het dier sehrok en trok zijn kop met een ruk terug, haalde hierdoor den kronkel aan en de rechterhand van den man kwam deerlijk in de knel. De geheele hand bleek zeer ernstig gekneusd te zijn, de pink hiing er bij en moest terstond worden afgezet. Ook later viel het letsel niet mee: de hand bleef zeer dik en pijnlijk. Zonder de flinkheid van den arbeider en zonder de gezonde medewerking van zijn patroon, zou dit geval stellig slecht zijn afgeloopen en zou de hand geheel verstijfd zijn. De patroon bleek terstond bereid te zijn om te voldoen aan het verzoek van den dok- ter om den verminkte eenigerlei bezigheid te verschaffen. Zoodoende was de getrof- fene den geheelen dag in de weer. En al had aanvankelijik zijn werk nog niet veel om 't lijf, dat werk groeide met den dag en met den daq werd het beter. De vingers werden lemiger, na enkele weken kon hij een voile vuiist maken, de zucht verdween en de hand werd volwaardig als te voren. Hoeveel menschenleed is hier gespaard door gezond inzicht en samenwerking. Hoeveel nuttige arbeidskracht is er niet verloren gegaan door de kortzichtige uitspraak: „Ik heb er- voor betaald, de man kan terugkomen wan neer hij weer heelemaal beter is." EEN BRDUT. Zaterdaga^ond gaf zekere v. d. H. uit 's Gravenhage te Honselaarsdyk den zcon van den bole v. d. E. een klap in het gezicht, omdat deze met zijn fiets tegen hem aanreed. De vader van den jongen, die zich eriree bemoeide, kreeg van v. d. H. een trap in den buik. Eergisteravond is v. d E. aan de gevo'gen hiervan over- leden. Hij leed aan een breuk. De dader, die een goede bekende der justitie is, is aangehouden. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Zondagmiddag reed een beschonkene met een auto zigszagsgewyze door Haarlem's straten. Het ging over trottoirs en rake- lings langs huizen. Een agent gebood den man te stoppen toen deze toch doorreed, werden er enkele schoten op hem gelost, zonder doel te treffeo. Demotorbrigade werd toen ter hulp geroepen en ging op zoek naar den gevaarlijken automobilist. Later trof zij hem alleen aan, zonder voertuig. Hij werd ingerekend en naar het politie- bureau gebracht. HIJ HEETE JOEB EN THUIS WAREN DRIE KOEIEN. Dezer dagen werd te AsteD, zoo meldt Het Buisgez-n, een vreemd jongetjeaange troffen van ongeveer 7 jaar. Het werd bij .den veldwachter gebracht 6n die kon na veel moeite te weten komeD, dat het joDgetje Joeb heette, dat by 7 jaar was, dat hy in de school zat, bij jufifrouw Truce en dat ze thuis 3 koeien hadden. Waar hij woonde en hoe zijn familienaam was. wist het ventje niet. De veldwachter ging met die gegevens op stap. Eenige burgers meenden dat het jongetje wel nit Deurne afkomstig zou zjjn. De k'ei der steenfabrieken zat nog aan de klompen. Gevraagd bij een alhier worende dienstbode uit D^urne, meende deze in den jongen een zooctje van Jan Janssen te her- kencen. Te meer omdat aldaar een onder- wijzeres werkzaam was. genaamd Truce, meende men zeker van de zaak te zijn. Ten overvloede vernam men, dat hier een schoonzuster van bedoelde Janssen woonde. De veldwachter met het kind er naar toe. De vrouw herkeDde in den jongen pertinent t-en kind van haar zuster. Vol goeden moed toog de veldwachter nu naar Deurne om den in angst vetkeerenden ouders het rer- dwaalde schaap terug te bezorgen. De menschen woonden nog al acbteraf en zoo doende werd eerst even aangeklopt by de onderwijzeres, jufbouw Truce. Deze was reeds in bed, doch kwam direct naar be- neden om zco noodig hulp te verleenen. Het was een groote ontgoocheliDg voor den veldwachter, toen juffrouw Truce het zentje niet herkende. By toog dus naar de ouders. Hier waren alle kinderen reeds lang in bed en werd niemand vermist. Toen kwam men tot de conclusie, dat het jcchie wellicht in Liessel of Neerkant zou thuis fcehooren. Te Lieesel werd de veldwachter opgeklopt. Er was voor zoover bekend geen kind vermist. Dus naar Neer kant. De directeur der boterfabriek werd ge- klopt. Ook hij kende het knaapje niet. Resultaat nihil. Toen naar Meijel. De veldwachter opgeklopt. Deze meende in het praten van het kind het Heldersch dialect te herkennen. Men besloot dtis als laatste plaats Helden op te zoeken. Na eenig vragen en zoeken vernam men. dat in Beringen een kind werd vermist. Vol goeden moed tufte men naar Beringen, waar men na eenig zoeken het ouderlyke huis van den jongen vond. De ouders met de buren hadden tot 12 uur alles afgezocht en waren nu in diepe rust. Bewogen vertelden de ouders, dat hun kind blijkbaar voor het ongeluk geboren was. Reeds eenmaal was het bewusteloos uit het kaDaal gehaald. Een ander maal was het door marechaussee uit een brandend huis gered. DE OPLICHTING TE ANTWERPEN. Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat de Bar,que Centrale Anversoise" was opgelicht voor een bedrag van f 52.100. gepleegd met een cheque op de Rotter- damsche Bankvereeniging. De oplichter is daarbij als volgt te werk gegaan De Banque Centrale Anversoise" ont- ving een brief van de firma R. Mees en Ze. te Rotterdam, waarin werd verzocht een bedrag van 52.100 uit te betalen aan den heer 0. Levy. Dienzelfden dag kreeg de bank een brief uit Brussel, geteekend 0. Levy, waarin deze mededeelde telegrafisch bericht ontvangen te hebben van de firma R. Mees en Zn. te Rotterdam, dat een be drag van 52.100 by de Banque Centrale Anversoise te zijner beschikking was. Hij verzocht dit bedrag per cheque op de Rotterdamsche bank te Rotterdam aan hem over te maken per gewonen brief en dezen af te geven aan den portier van het hotel Terminus te Antwerpen, alwaar hij de cheque in onttangst zou nemen. De heer Levy had verzocht een uncrossed" cheque af te geven, die niet via een bank, maar direct door den geadresseerde kan worden rerzilverd. De brief is bij het Terminushotel afgehaald. Later bleek der directie van de Antwerpsche bank, dat het schrijven van de firma Mees valsch was. Voor zoover men op het cogenblik kan nagaan is de cheque nog niet verzilverd. De Barque Centrale Anversoise heeft aan alle banken ter wereld een fchrijven ge- richt, waarin zij meedeelt te zyn bestolen ze is eehter opgelicht voor een cheque ad 52,100, No. 986052. De centrale recherche van Rotterdam heeft te Antwerpen en ook elders een uit gebreid onderzoek ingesteld, welk onderzoek echter nog geen resultaat heeft opgeleverd. De heer Levy heeft het briefpapier van de firma R. Mees en Zn. zeer bedriegelyk laten namaken. Het briefhoofd vertoont hetzelfde lettertype, alleen is het in tegen- stelliDg met het echte papier niet in relief- druk. In zijn persoonlijk verzoek aan de Barque Centrale Anversoise heeft de heer Levy gevraagd de cheque als „gewonen brief* aan den portier van hotel Terminus waar hy niet logeerde te doen afgeven. Dit is geschied en het is den portier dus niet mogelijk een nauwkeurig signale- ment van den haler van den brief op te geven. De Banque Centrale Anversoise wil tegen de firma Mees een civiele procedure aan- hangig maken, teneinde zoodoende verbaal te hebbsn op het geld, waarvoor zy is benadeeld. De firma Mees stelt zich even- wel op het standpunt, dat over een zoo aanzienlyk bedrag nimmer Daar aanleiding van een enkel schrijven hdd mogen worden nescbikt, terwijl zij het tevens afkeunngs- waardig acht, dat de cheque inderdaad „per gewonen brief" is afgezonden aan het hotel Terminus. Men had volgens baar opvatting in dien brief een verzoek kunnen sluiten aan den heer Levy, om zich even ted kantore van de bank te vervoegeu, teneinde zich te kunnen legi- timeeren. P ARKHERSTELLIN GSOORDEN Dc parkherstellingsoorden zijn met hun speciaal doel een voor Nederland nieuwe vorm van liefdaidigheid en sociale zorg. Een gelegeniheitd bij honk, om door rustig verblijf en goede zorg in de buitenlucht herstel van gezondheid te vihden, is voor een stadsbevolking individueel en sociaal een zoo "root goed, dat uitbreiding van dit werk met alle kracht moet worden na- gestreefd. (Mr. LIETAERT PEERBOLTE in Taarv. 1925 Parkherstellingsoorden) O M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2