ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Maandag 2 Juli 1926 66 Jaargang. Een vervciging in Thibet. fS KLct. VOLLEMELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE GEMEENTE-REKENING. B1NNENLAND. FEUILLETON. BUITENLAND. \rnnT hinnen T»r Neuzen f 140 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /«,60 per jaar ABONNEMENTSPRUS: vS^tTStenhmd 2.76per 3 maanden franco per post - Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitfcetahng. Dit blad verschljnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vriidagavond. DE EONINGIN D1NSDAG IN EET LAND TERDG. De gezondheidstoestand van H. M. de Eoningin is thans veel beter. VTijdag was H. M. voor bet eerst weer den geheelen dag op. De datum van bet vertrek, is vermoedeljjk heden. De voortreffelijke weersgesteldheid zal ongetwijfeld bijdragen tot een spoedig en algeheel herstel van fl. M. VRIJ W1LLIGE G1FTEN AAN EEN PRE DIE A NT. Een belastinginspecteur stelde de vraag, of voor de toepassing van de wet op de rij ksinkomstenbelasting bp het vaststeilen van het inkomen van een predikant, reke ning moest worden gehouden met de gelds- waarde van de geschenken, die deze van eenige gegoede gemeenteleden ontving in den vorm van de kosten van eeD buiten- landscbe reis, enz. De betrokken belasting- directeur, die deze vraag aan het oordeel van den minister van financien onderwierp, beantwoordde haar ontkennend, aangezien dergelijke geheel vrijwillige giften z i. niet kunnen worden aangemerkt als voordeelen door den predikant in zjjn ambt verkregen. De minister heeft zich met het gevoelen van den directeur vereenigd en de belas- tine-inspecteurs in dien zin bevolen. (Nederl.) DE BANK-OVERVAL TE BUSSUM. Begrijperlijkerwijze begint men zich op de instellingen te Bussum, die voor een overval in aanraerking komen, ongerust te maken. Op bet kartoor der Rijksbelastingen is een ambtenaar met een revolver gewapend en beambten van bankkantoren bebben verlof gevraagd tot het dragen van vuur- wapenen. WEGENBELASTING. Het dagelijksch bestuur van de Algem. R.-K. Werkgeversvereeniging heeft zich. naar De Tijd meldt, op bet standpunt gesteld, dat de voorgestelde wegenbelasting voor de locale verkeersmiddelen onbillijk is verder, dat de instelling van een wegen- raad zeer noodzakelijk zal zijn en ten slotte, dat gezien de urgentie van wegenverbetering de mogelijkheid moet worden geopend, ten bate van het in te stellen wegenfonds te leenen. DE OVERPLAATS1NG DER MARINE VAN GORINCHEM NAAR VLTSSINGEN. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelii gen der Eerste Earner betreffende de wijzigirg der Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. tngezonden mededeelingen 6) (Vervolg.) ,,Ja," ging deze op denzelfcden tevreden toon voort, wait zali Janet daarvan opkij- ken, als ik haar alles van vanavond ver- tel ,,Wie is datJanet?" vroeg Sher rington korbaf. „Dat's mijn nichtje. Logeert in het Astor. Moet u bepaald kennis mee ma ken. Weiet u wat, ga meteen mee, dan steJ ik u voor". Hij wachtte even toen, waarschijnlijk om de aarzeliing te over- winnen, welke hij achter het niet onmid- dellijk op zijn voorsitel ingaan van Sher rington vermoedde, voegde hij er aan toe: Janet is geen gewoon meisje ze is mooi, een schoonheid de moeite waard om mee te gaan Bijna had Sherrington de uitnoodiging van zijn nieuwen kenniis aangenomen gelukkig schoten hem echter nog bijtijds zijn niet presentabel uiterlij'k, zijn versle- ten pak en zijn kapotte, scheefgeloopen schoenen te binnetn. ,,Laat ik het maar liever niet doen," sloeg hij daarom de invitatie af. ,,Ik zit op het oogenblik wat je noemt op zwart zaad zooals u ziet, laat mijn toilet wel wat te wenschen. Als ik meeging zou ik haride kans loopen, dat de portier van het Astor me er als een ongewenscht element uit liet gooien marine begrooting geeft de minister gaarne de verzekering, dat de in het voorloopig verslag besdroken overplaatsing der op- leiding van joi ge schepelingen van Gorcum naai Vlissingen door hem van aile kanten is bezien, gewikt en gewogen vooidat hij in deze aangelegenheid zijn standpunt bepaalde. Eerst nadat hem stellig was gebleken dat de overplaatsing niet radeelig voor de opleiding zal zijn, doch zelfs voordeelig, heeft de minister gemeend, daartoe te moeten besluiten, waar d»ze overplaatsing met beduidende be paring op 's lands uitgaven gepaard gaat. CENTRALISAT1E VAN HET MIDDEN- STAN DSCRED1ET WEZEN Bi] beschikking van den Minister van Financien, is ingeste'd een commissie, welke zal moeten adviseeren over de vraag, of het wenschelijk i*, en zoo ja, op welke wijze, het middenstandscredietwezen te centraliseeren. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter, mr. dr. A. A van Door- ninck, thesaurier-generaal aan hetDeparte- ment van Financien, en tot leden de beeren mr. J. W. B-yen, directeur der Javasche Bank, Amsterdam, Ed. G, Schurman, voor zitter van den Ned. Middenstanisbond, 0. J. G. Struycken, voorzitter van den R.E. Middenstandsbond, dr. J. van Beurden, geestelijk adviseur van dien bond, C. van den Heuve', lid van de Tweede Earner, mr. dr. C. F. Schoch, directeur der Suri- naamsche bank Amsterdam. De heeren Beyen en Schurman vertegen- woord'gen in de commissie de algemeene middenstandscredietbanken, de heeren Struycken en van Beurden de R.E. „Hanze"- banken, de heereD Van den Heu el en Schoch de Christelijke wBoaz"-banken. DE TOESTAND. Frankrijk wil den weg van Belgie op tot herstel van zijn geldmiddelen. Einde- lijk schrijft de N. R. Crt. heeft men ook in de republiek ingezien, dat tegenover den nood van de Scbatkist de partijschap zich -dient te ontwapenen. Wat kan de blinde staatszucht brouwen, Wanneer ze raast uit misvertrouwen. Het beeld van staatkundige eendracht dat Belgie, ditmaal zijn wapenleus ge- dachtig, te zien geeft, is in Frarfkrijk niet volikomen, want te Br.ussel werken socia- listen in de regeening mee, terwijl te Parijs dezen zic'h afzijdig houden van elke regee- ring die niet voor honderd percent rood is. Dat lis het uitvloeisel van het vermaar- de socialistisch congres-besluit, hetwelk „Op zwart zaad viel de jonge man hem op gewild-jovialen toon in de rede. „Dan moet je Seslist meegaan. Ik weet een baantje voor je, net iets voor een man als jij als ik je vertel wat 't is, pak je het zeker met allebei je handen aan." ,,Een baantje! Dan ben ik van de par- tij," gaf Sherrington ten antwoord. De neeribuiiigemde toon van zijn .protege" hin- derde hem meer dan hij wel bekennen wilde, maar hij kalmeerde zich met de wijsgeerige overpeinzing, dat een be- rooid iemand als hij zeer zeker geen eischen te stellen had. Te zamen wandelden ze naar het Astor Hotel terug. Terwijl de jonge man zijn nichtje opzoeken ging, bleef Sherrington in de ruime vestibule wachten; een corvee door den deplorabden staat van zijn Wee ding en de aanwezigheid van een groot aantal theedrinkende gasten. Na een mi- nuut of vijf, zes, zag Sherrington den jon- genman de trap afkomen. Dezen keer was hij echter niet alleen; naast hem liep een jong meisje, zoo elegant en zoo volmaakt mooi, dat Sherrington van bewondering een oooenblik zijn adem inhield. TWEEDE HOOFDSTUE. Een zonderling verhaal. Het meisje naast zijn nieuwen bekende uit de opiumkit was waarschijnlijk eerder klein dan groot, maar zooals ze daar aan- kwam maakte ze door haar slank, mooi geproportioneerd lichaam op Sherrington den imdruk van groot te zijn. Ze had een klein. sierlijk gevormd hoofd, fijn besne- den gelaatstrekken en een volmaakt mooi teinit: matblank met warm-roode lippen. Haar g'lanzend zwart haar, dat ze in het voor de partij een onaantastbaar concilie- leerstuk is. I Poincare's kabinet is met dat ai zoo rijk geschakeerd als de omstandigheden het toelieten, want de middelste kern erin strekt twee armen uit, die zoo ver moge- lijk naar links en rechts reiken. Louis Marin, de leider van de groep gematigde conservatieven die Herrdot s val pas be- werkten, zit er in ;n Bokanowiski, finan- cieel specialist en bekend als zakelijk rap porteur zonder partijhartstocht over fi- nancieele aangelegenheden, de linikerzijde doorsprenkelt' het kabinet met Sarraut, Perrier, Painleve en zoo waar ook Her- riot. Na diens omverwerping als eerste- minister en niet-herkiezing als Eamer- voorzitter, heeft hij den troost de porte-. feuille van onderwijs onder den arm te dragen. Mevrouw Herriot zal in dit feit misschien genoeg voldoening vinden, om haar tocht naar den top van den Foed- zjijama toch voort te zetten. Dat het ge- mengd gezelschap van vroegere tegen- standers zich heeft laten spannen in een en hetzelfde gareel, met de leidsels in Poincare's vaste hand, wekt de verwach- ting, dat de blinde staatszucht" thans uitgeraasd heeft en men de veeten van het verleden vergeten zal, in het belang van het land. Van de socialisiten en commu- nisten alleen heeft het nieuwe kabinet niets te vreezen en Poincare belooft vaart achter zijn financieele ontwerpen te zet ten, waarvan de indiening tegen Dins- dag is aangekondigd. Niet alleen de Earner is vol bewondering voor wat Poin care klaargespeeld heeft, maar ook in den Senaat is de nieuwe regeering ,,zeer gun- stig" ontvangen. De eerste geestdrift kan nog bekoelen, indien Poincare's maat- regelen hard blijken, maar de overtuiging dat diit ministerie de laatste mogelijkheid is, als men geen volstrekte dictatuur wil, zal het parlement bedachtzaam stemmen. Poincare, de man van de ,,besjuit-wetten". zal misschien voor iets in den geest van dictatuur opkomen door buitengewone bevoeg-dheden te vragen en het parlement zal moe zijn van, het maanden lange, vruchtelooze gediscussieer. In Belgie heeft Jaspar's eendrachtige regeering van katholieken, liberalen en socialisten, die hun onderlinge verschillen tot redding van den frank 'opzij hebben gezet, <den grooten buurman een voor- beeld. De laatste financieele noodwet is er aangenomen met slechts negen stem- men tegen in de Earner en twee stemmen tegen in den Senaat. De hoofdlijnen van de Belgische noodwet konden ontleend worden aan het rapport der Fransche financieele deskundigen voor overeen komsbige omstandigheden. De Eoning (een andere naam natuurlijk voor de re geering) is bekleed met de macht om de reeds door het parlement aangenomen maatregeien nopens de circulatie, het aan- gaan van leeningen enz. te wijzigen of aan te vullen. De buitengewone bevoegd heden gelden verder voor maatregeien tot stuiting of vermindering der inflatie, wij ziging van de sta'tuten van de Nationale Bank van Belgie, verhooging van allerlei rechten en belastingen, verkoop van staatseigendom, regeling van de levens middelvoorziening, onderdrukking van be- richten en uitlatingen die het crediet van den Staat afbreuk zouden doen. Voorts zijn de Staatsspoorwegen bij een bijzon dere wet omgezet in de Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen, midden gescheiden droeg, viel in een zware golf langs haar wangen en over haar ooren, een kapsel, dat bij haar type gezicht zonder de groote donkere oogen een madonna-gezicht wonder- wei paste. Terwijl ze, pratenid met haar neef, na- derbij kwam, namen die oogen Sherring ton scherp op. De opvallend rustige, staal- blauwe oogen van den jongen Engelsch- man hielden dat kijken kalm genoeg uit, maar toen de blik keurend van zijn gelaat naar omlaag gleed en na een aandachtige beschouwing van zijn pak ten slotte op zijn schoenen bleef rusten, steeg het bloed hem naar het hoofd. Maar toen het meis je haar oogen weer opsloeg, zag hij in den blik, waarmede ze hem aankeek, niets van wat hij verwacht had te zullen zien: geen afkeuring, geen minachting, niets dan een zekere gereserveerdheid, welke de vrien- delijke tegemoeCkoming daaronder niec volkomen wist te bedekken. Nog een pas of tien en ze waren tot vlakbij genaderd. Voor de zooveelste maal merKte Sher rington hoe misleidemd een indruk van uit de verte zijn kan. Nu ze vlak voor hem stond, kwam het donkere hoofd maar even boven zijn schouders uit. Tijd tot verdere ontdekikingen maken liet ze hem evenwel niet, want op het oogenblik, dat ze bleef staan, keerde ze zich met een kort verzoek naar haar neef. ,,Stel me even voor, wil je De jonge man gehoorzaamide haar on- middellijk. „Mijn nichtje, Miss Craydon", begon hij op een man-van-de-wereld-toon toen zweeg hij en keek Sherrington met opgetrokken wenkbrauwen aan. ..Nicholas Sherrington, Miss Craydon. gaf deze in antwoord op dien vragenden waarbij dus de Dawes-regeling voor de Duiitsche rijksspoorwegen is gevolgd. Nu is het Belgische parlement tot het najaar verdaagid en is de regeering druk doende om, krachtens de haar verieende dictatoriale macht, voort te 'werken aan de financieele gezondmaking. Zaterdag heeft de ministerraad de ter- men vastgelegd van de verschillende be sluiten welke, als middelen van toepassing van de wet van 16 Juli 1926, ter onder- teekening aan den Eoning zullen worden voorgelegid. Deze besluiten betreffen: 1°. de sluiting der openbare lokalen, als- schouwburgen, dansgelegenheden, cafe's, enz., te 1 uur 's nachts in plants van 12J^ uur zooals den vorigen dag door een lid van den ministerraad was voor- g est eld; 2°. de volmacbt te verleenen aan den minister van nijverheid tot het vaststeilen van een maximum-prijs voor den ver koop en het beperken van den uitvoer van steenkolen; 3°. het verhoogen van de laattijdi-g betaalde belastingen en heffingen, welke door de administratie van de belastingen en het kadaster moeten worden gei'md; 4°. het toekennen van een supplemen tal korting op de vervroegde afbetaling der nieuwe grondbelastingen; 5°. het verbieden van het opdienen van warme gerechten. buiten zekere door de regeering te bepalen uren, in de hotels en restaurants; Verder heeft de ministerraad nog van gedachten gewiisseld over de toepassing van de wet betreffende de oprichting van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorweg, voor wat aangaat de samen- stelling van den raad van beheer en de uitaifte der aandeelen. De ministers zouden hedenmiddag een nieuwe vergadering houden en o.m. be- raadslagen over een voorstel tot het hef- fen van een belasting van 10 francs op iedere vreemde auto, welke over de grens komt. Van het plan tot het heffen van een taxe van 50 pCt. op den huurprijs van door tijdelijk in Belgie verblijvende vreemdelingen betrokken kamers, appar- tementen en villa's waarvan aanvankelijk ook melding is gemaakt, blijk't te zijn af- gezien. Omtrent de sluiting, te 1 uur 's nachts, van alie koffiehuizen en amusementsgele- genheden, kan ook nog worden medege- deeld, dat de regeering aan een uitzonde ringsbeoaling ten bate van Ostende. Blan kenberge en Spa heeft gedacht. Het leven zal spoedig niet meer zoo aangemaam zijn in Belgie, als toen men nog in a fool's paradise leefde, maar, als de regeering voet bij stuk houdt en hare buitengewone bevoegdheden weet te ge bruiken, zal de natie veel onheil, dat an- ders onvermijdelij'k zou geweest zijn door de groote onteigening die een steeds ver der gaande depreciatie van het ruilmiddel zou meegebracht hebben, bespaard wor den. De Belgische frank begint reeds teekenen van herstel te vertoonen, maar men zal reeds tevreden kunnen zijn, in dien zij om een bepaald punt blijft schom melen en niet verder afzakt. Frankrijk zal een dernelijken weg op moeten gaan en Poincare daarbii de richting wijzen. Met spanning ziet het land naar het finan cieele ontwerp uit, dat eindelijk, na zoo- vele mislukkingen, kans heeft daar wet te worden. blik lachend ten antwoord. Toen keerde hij zich naar den jonge man om. ,,Ja, voor voorstellen hebben we niet bepaald den tijd gehad." ,,Nee. Om den drommel niet. Maar nu we toch aan den gang zijn, kunnen we doorgaan. Mijn naam is ook Craydon. ,,Aangenaam, mr. Craydon," gaf Sher rington koeDbeleefd ten antwoord. Even bleef het stil, toen nam het meisje het woord. ,,Ik hoor van Husky, dat u beiden van avond aan het avonturen-beleven geweest bent ,,0, een schermutseling met een paar Chineezen, anders niet," gaf Sherrington non-chalant-weg ten antwoord. ,,Een schermutseling Geloof dat maar niet, Janet. Als we niet als duivels ge- vochten hadden, waren we netjes. op Chineesche manier. afgemaakt. En niet een paar Chineezen Een heel leger lang- staarten was het en de kerels hadden messen en de hemel mag weten welke pri- mitieve wapens meer De donkere oogen van het meisje gin- gen vragend van den een naar den ander. Sherrington voelde, dat ze het verhaal van haar neef niet geheel en al geloofde. maar zich door zijn tegenwoordigheid .waarschijnlijk onthield om haar twijfel uit te spreken. Daarom stemde hij lachend toe: ,,Ja, er waren er heel wat, en ze za- gen er ook niet bepaald ongevaarlijk uit." De uitdrukking van twijfel trok uit de oogen van Janet Craydon weg. Met een verontschuldigenden glimlach gaf ze on- gevraagd uitleg. .Husky's verhalen zijn niet altijd vrij van overdrijving, maar dezen keer is het dus blijkbaar wel ernst geweest?" ,,Ja, Mr. Craydon werd van achteren DE TOENEMENDE DUURTE IN BELGIe. Tengevolge van de toenemende duurte •der levensmididelen, speciaal van het brood, valt onider de arbeiders een zekere beroering waaT te nemen. In de indus- trieele centra van het Walenland vooral dn de Borinage en de streek van Charle- roi ,wordt door de communisten, van deze onrust gebruik gemaakt om zooveel mo- gelijk agitatie te verwekken en de arbei ders tegen de socialistische ministers op te zetten. Ook in den schoot van de Arbeiders- partij zelf begint de oppositie het hoofd op te steken en reeds hebben de Brussel- sche afdeeling der Metaalibewerkers-cen- trale en het Arbeidersverbond van Vil- voorde aan de Brusselsche Federatde van de Socialistische Arbeiderspartij moties gezonden, waarin verklaard wordt. dat voor de sociaad-idemocratische ministers, het oogenblik aangebroken is om uit de regeering te treden. In sommige steden van het Vlaamsche land wordt eveneens door de Vlaamsch- nationaldstische propagamdisten, blijkbacir niet geheel zonder succes, getracht op dezelfde wijze stemming te maken, onder het volk, tegen de regeering. DE HITTE TE NEW YORE. Ondanks de voorspelling van koeler weer is het Vrijdag te New York nog drukkend warm geweest. Verscheidene liedeu trachtten 's nachts buiten te slapen. Men maakt zich fcezorgd voor een tekort aan drinkwater. De overheid g^eft echter te keDnen, dat er geen reden is zich ODge- rust te maken, mits niemand meer dan het noodige gebruikt. ALLEEN TEGEN DUJZENDEN. Een jong Engelsch inspecteur van politie heeft alleen en ongeivapend een berdevan eenige duizenden heriieschoppers uiteen gedreven. Dit geschiedde te Basti in de vereenigde provincien van Brits ch-lndie. De herrieschoppers waren Hindoes die een Moharrumprocessie aanvielen. De inspec teur sloeg dapper op de aanvallers in en hoewel hij gekwetst werd aan armen en beenen en zijn gezicht bloedde. slaagde hjj erin binnen enkele minuten de aanvallers uiteen te drijven. Het kostte de politie daarop geen moeite meer de orde te hand- haven. TER NEUZEN, 26 Juli 1926. EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATIE. O.m. is geslaagd de heer E. A. Eruysse te Ter Neuzen. MIDDELB. TECHNISCHE SCHOOL. Geslaagd voor het tcelatings-examen der Middelb. Techni-che School te Dordiecht, afd. Werktuigbouwkunde en Electrotechniek (Theoretic-i), 1. P. Cruson, Breskensafd, Weiktuigbouwkunde en El ctrotechniek (Praclici), J. H. van 't Hoff, Axel. R.E. MULO-EXAMEN. Geslaagd te Breda voor het R.E. Mulo- examen, E. R. Dierikx, J. M. Eeckelaar, M. L. Eeckelaar, A, L Koene, M. F v. Waesberghe en M. M. Wilking, alien te Hulst. aangevallen... toen ben ik tusschen bei den gekomen daarna leek het of ze ons zouden insluiten, maar met behulp van een troep matrozen is het ons gelukt te ontsnappen." ..Dat is geen kleinigheiid Maar zoo, in telegramstijlVertel me het heele ver haal van 't begin tot het eindDat tafeitje daar in den hoekLaten we daar gaan zitten Al pratende liep ze tusschen de ver- spreid staande stoelen om de andere ta~ feltjes door naar het bewuste hoektafeltje .toe. De beide mannen volgden haar. Toen ze zaten, keek ze Sherrington aan. ,,Nu, Mr. Sherrington Het geheele verhaal, tot in alle details asjeblieft. An ders kan ik 't niet beoordeelen." Bij het h'ooren van dien eenigszins be- velenden toon steeg Sherrington het bloed naar het gelaat. liven kwam er een ver- langen in hem op om kortaf te weigeren, maar toen hij de uitdrukking van haar oogen zag, ze glimlachte even in aan- voelen van zijn stemming trok zijn ge- irriteerdheid weg. Zonder een tegenwer- ping gehoorzaamde hij haar en bracht een getrouw verslag uit van alles, wat er dier avond in het stadsgedeelte aan de andere zij'de van Soochow Creek gebeurd was En al den tijd, dat hij sprak, was hij zich bewust, dat het meisje tegenover hem hem zat te bestudeeren. Ze had echter eveneens naar zijn ver haal geluisterd. Want toen hij ten slotte zweeg waren de donkere oogen groot- glanzend van opwinding. Maar toen scheen haar iets te binnen te schieten, dat haar niet aangenaam aandeed. Ze fronste haar wenkbrauwen en keek hem opeens angstig aan. (Wordt vervolgd. E Burgemeestei- en Wethouders van TEK NEUZEN brengen ter openbare kennis dat de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over lS-O, aan den Raad is overgelegd en die rekening van 22 JULI tot 5 AUGUSTUS a. s. op de gemeente-secre- tarie vooi een ieder ter inzage ligten tegen betaling der kosten in afscbrift verkrijgbaar is. Ter Neuzen, den '22 Juli 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1