LANDBOUW BERICHTEE. Hoogwatergetij te Ter Neuzen DE CANADEESCHE TARWE-POOL D A G E N. Zaterdag 24 Juli Zondag 25 Maandag 26 n Dinsdag 2V Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 80 1.— 1 47 2.33 3.20 4.06 4.54 5 44 niet uitgesloten dat ScTiroeder zijn vriend heeft vermoord om in het bezit van zijn geld te komen. Het ljjk van Engelhardt zal nu worden opgegraven om opnieuw te worden geschouwdmen wil namelijk trachten vast te stellen of Engelhardt en Helling met dezelfde revolver zijn omge- bracht hetgeen natuurlijk bezwarend voor Sehroeder zou zijn. EEN TA.CHTIGJARIGE WERELD- REIZIGSTER. Een wel buitengemeen krasse oude dame schijnt miss Celeste Miller uit Chicago te zgn. Amerikaacsche bladen vertellen, dat miss Miller, die kort geleden haar 80sten verjaardag vierde, zoo juist van haar een- en-dertigste reis om de wereid is terug- gekeerd. Zij heeft op deze reizen 930.000 mgl te water en te land afgelegd, heeft in Syrie op een paard, iD het Sinai-gebied op een kameel, in Britsch-Indie op een olifant gereden, voer op den Congo en de Amazonenrivier per kano en heeft zich onder deze bedrijven door steeds vroolgk en gezond gevoeld. Zij is voornemens, ook thans niet lang thuis te blijven. OM EEN BROEK. Op de rubber-onderneming „Pasir Wa ringin" onder Menes, Bantam is een vreeselgk ongeluk gebeurd. De machinist kwam met z'n pantalon in aanraking met een as van den motor en, zichzelf niet kunnende losmaken, riep hij de hulp in van een assistent. Deze sneed hem de pantalon van 'tlichaam, welk kleedingstuk nu om de as slingerde. Had de man den oroek nu maar laten draaien of den motor even stil gezet, dan was er nietd" gebeurd. Nu wilde hg den broek echter zoo van de as halen, waardoor zgn jasmouw zich om de as wentelde, zoodanig, dat hem de arm totaal van 't lichaam werd gescheurd. De onmiddellgk te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. HOE EEN KOSTBAAR PARELSNOER ZOEKRAAKTE. Baronnesse James de Rothschild te Parijs miste dezer dagen een parelsnoer ter waarde van ongeveer 1.500.000 francs. Onmid dellgk werd gedacht aan diefstal, maar gebleken is nu, dat het met eenige japonnen op een atelier van een modiste was tereeht- gekomen en dat men het daar op zg had gelegd, omdat men meende met een valsch snoer te doen te hebben. Daarom werd er geen aandacht meer aan geschonken. Totdat de vindster, een 18jarig meisje las van de vermissing van een kostbaar parel snoer door mevr. de Rothschild. Zij bracht het bij deze terug en kreeg toen een be- looning van 40.000 francs. HEVIGE AAN DEN MUGGENPLAAG RIJN. In het gebied van den Boven-Rijn heerscht een ware muggenplaag, in ver- band met het overgroote oppervlakte door de jongste overstroomingen ondergeloopen land, waardoor omstandigheden zgn ge- schapen die de snelle uitbreiding van het aantal muggen zou in de hand werken. Geweldige zwermen van die dieren bezoeken nu langs en nabg den Rijn gelegen plaatsen. De autoriteiten te Mannheim, Karlsruhe enz. hebben al'erlei maatregelen voorge- schreven om de plaag te bestrijden, maar tot dusver vruchteloos. Tallooze zwermen langbeenige muggen maken een verblijf nabg den Rgn en in de bosschen, waar vraag van Europa en Azie te voorzien, dat ret, zelfs bij goeden oogst elders, in staat is een voortgezette prijsdaling tegen te gaan. De pool heeft haar leden gebonden door een vijfjarig contract. De farmer heeft ge- durende dat tijdvak zijn geheele opbrengst aan de pool te leveren, welke de haar ge- everde hoeveelheden realiseert op het tijd- stip dat zij daarvoor geschikt acht. Bij leve ring te Port Arthur of Fort William wordt den farmer een voorschot op den verkoops- prijs betaald. De pool, die zelf niet over ka- pitaal beschikt, is tot deze betalingen alleen in staat door middel van het haar ter be- schikking staand bankcrediet, waarbij rente berekend wordt voor uitgestelde betalingen. Gedurende 1924/25 heeft de pool 1.65 dol lar per bushel kunnen betalen. Haar onkos- ten bedroegem A cent per bushel. De kost- prijs van den farmer was 1.20 dollar per bushel, tot welk cijfer men kwam door 8 rente van het kapitaal dat de farmer in zijn bedrijf gestoken had te rekenen en zijn ar- beid te taxeeren op een waarde van vijf dol lar per dag. De beweging staat nog aan 't begin van haar ontwikkeling. Controle op de productie schijnt mee een doel te zijn, dat de leiding zich voor oogen gesteld heeft. Zij tracht ook de elevators in haar macht te krijgen. Verder heeft de pool het voorzien op de beurs van Winnipeg. Het voornemen is ge- uit zelf een beurs te stichten. In verband daarmee staan waarschijnlijk de pogingen om zelf vertegenwoordigingen te vestigen in de tarwe consumeerende lan- den, en daar aambiedingen te doen, die even ager zijn dan de noteeringen van Winnipeg. De pool is hiermede nog niet aan het eind van haar programma. Waarschijnlijk zullen wij binnenkort nog het een en ander ver- nemen omtrent de doeleinden, die zij tracht te verwerkelijken. Haar streven is er opge- richt een cooperatie te vormen, die alle Ca- nadeesche graanproducenten omvat en die zelf den handel en den afzet van het prod,uct in het buitenland in handen neemt. Dit alles streeft de pool na om de prijsvorming te kunnen beinvloeden. Zij houdt haar voor- raden achter als de prijs naar haar zin te veel valt en tracht zoo een rijzing te bewerk- stelligen of althans verdere daling te ver- hinderen. In hoeverre zij met haar streven zal slagen, zal de tijd leeren. Canada is nog niet de wereid, hoewel het aandeel van het land in de voortbrenging van den wereld- voorraad tarwe steeds grooter wordt. Bo- vendien ligt de weg waarlangs de ontwik keling op dit gebied is voortgeschreden, be- zaaid met misl'ukte proefnemingen. Dat laat- ste is echter nog geen aanwijzing, dat be- wegingen als deze "ten langen leste niet zul len slagen. In ieder geval verdient het Ca- nadeesche streven, dat mogelijk elders na- volging zal vind^n, de voile aandacht. Eu~ rop'a, de groote tarwe-consument zou, mocht let welsfagen, er zwaar voor moeten be talen. De samenwerkende graanproducenten zullen op den eenen stap den anderen moe ten doen volgen, willen zij werkelijk den prijs beheerschen. Hun voortgezet streven zou ten slotte tot een graantrust moeten voe- ren. Niemamd kan voorspellen of het wer- celijk daartoe zal komen, maar in het stre ven van de Canadeesche tarwe-pool ligt wel de tendenz daartoe. zg m steeds onmogelijk. grooter getale voorkomen, De Rotterdamsche correspondent van het Alg. Hbl. deelt aan zijn blad mede: De Canadeesche Tarwe-Pool, officieel be kend onder den naam „The Canadian Co operative Wheat Producers Ltd.", die een combinatie is van de drie pools in de Prairie- provincies, bouwt haar organisatie steeds meer uit. Wij lezen nu in de vakbladen, dat ,,The Canadian National Millers Associa tion" een comite benoemd heeft, dat een overeenkomst betreffende samenwerking met de pool inzake de tarwenoteeringen in details zal uitwerken. Na den oorlog, toen de van regeerings wege gestichte organisaties voor den graan handel ophielden te bestaan. hebben de far mers, die zeer te lijden hadden onder de da- ling van de markt, onophoudelijk gezocht naar een systeem, dat den prijs zou kunnen reguleeren. Reductie van de transportkos ten leidde niet tot het gewenschte resultaat, omdat de farmers in de ver afgelegen weste lijke provincien daar niet mee gebaat waren. Daar, in Alberta, werd in 1923 een tarwe- pool opgericht, welk voorbeeld het volgend jaar werd gevolgd in Saskatchewan en Ma nitoba. Thans, nu deze drie pools zich ver- eenigd hebben, omvatten zij 100.000 farmers met 12 millioen acres bebouwden grond en een oogst van 260 millioen bushels. De prijsoolitiek van de pool bestaat in het rege- len van het aanbod. Onmiddellijk na den oogst, zoo is de redeneering, die de pool bij de farmers ingang tracht te doen vinden, veroorzaakt der farmers behoefte aan geld eeji groot aanbod. De kooper voorziet dat en dekt zijn behoefte tegen goedkoope prij- zen. Als later de prijs stijgt, omdat de voor- raden uitgeput raken, profiteert de farmer daar niet van, daar hij zijn voorraad reeds heeft opgeruimd. In het afgeloopen najaar heeft de pool voor 't eerst getracht zich bezig te houden met de prijsvorming, door het terughouden van het aanbod toen de tonneprijs in Win nipeg was gedaald beneden 1,20 dollar per bushel. De' niet aangesloten farmers schij- nen dezelfde tactiek te volgen als de pool, omdat zij zulks in hun voordeel achten. Canada, dat een goed oogstjaar heeft ge- had, heeft voor een zoo groot deel in de; PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. ZOMERZITTING 1926. Vergadering van Dinsdag 20 Juli 1926, des voormiddags 10 uur. Voorzitter Jihr. Mr. J. W. Quarles van Uf- for-d, Commissaris der Koningin. Aanweziig 40 leden, afwezig de heeren Boon- man en Van Waesberghe. Drinkwatervoorziening. Naar aanleiding van de vraag van den heer Welleman in de vergadering van 6 Juli, na.ar aanleiding van de mededeeling in het provin- ciaal verslag, dat de drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-V laanderen sohipibreuk dreigt te lijden, deelen Ged. Staten mede, dat het ver slag spreekt van den toestand, die bestond toen het werd opgemaakt, maar dat eerst in hun vergadering van 4 Juni, een sohrijven in be- nandelinig kwam van het Z.-V'l. Waterleiding Camite, behelzende o.m. de mededeeling, dat het mogelijk was, met 20 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderenwelke 70 van de ge heele bevolking bevatten over te gaan tot de oprichting' van de maatsohappij, op welker ontwerp-statuten bereids de Kon. goertkeuring werd verkregen. Toegetreden zijn: Axel, Bier- vliet, Boschkapelle, Breskens, Clinge, Giaauw- en Langendam, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ter Neuzen, Oostburg, Ossenisse, Overslag, Sas van Gent, Sint Jansteen, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande. Binnenkort zal de oprichtingsvergadering worden gehiouden en Mr. P. Dieleman zal Ged. Staten vertegenwoordigen, in den Raad van Toezicht. Be totstandkoming der drinkwater voorziening in Zeeuwsoh-Vlaanderen -is men- sohelijkerwijze gesproken, verzekerd, en Ged. Staten vertrouwen, dat de Prov. Staten dit evenals zij met vreugde zullen begroeten. De heer WElLLEMAN brengt hulde aan het Gomite voor zijn werk in deze. De heer WALLIEN wil opmerken, dat niet alle leden evenveel blijidsohap kunnen uiten over de tot standikoming dezer waterleiding. De mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Landarbeiderswet. Naar aanleiding van een tweede vraag van den heer Welleman naar aanleiding van hel verslag en wel over de mededeeling, dat de landarbeiderswet op Sohouwen, niettegenstaan- de de vele aanvragen zoowel om plaatsjes in eigendom als om Los land in pacht te verkrij- gen, op de doode punt is, geven Ged. Staten een uitvoerig overaicht van den stand van zaken speciaal ten opzichte van grond in de ge meenten Nieuwerkerk en Zonnemaire, waar moeilijkheden zijn ontstaan door het geven van minder goede kwaldteit grond. Op 5 Januari 1925 vemamen Ged. Staten, dat de landarbei- dersvereeniging ,,Schouwen en Duiveland'' on- derhandelde met het departement van Binnen- landsche Z-aken en Lamdbouw ten einde ont- binding der Ver. te voorkomen. Of dit over- leg reedis is beeinldigd en welke resultaten zijn bereikt, is aan Ged. Staten niet bekend. Ook deze mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. Electriciteitsvoorziening. de behandeling der mededeelingen van Staten omtrent de electriciteitsvoorzie- gen met Middelburg, waarop geantwoord werd, dat deze in het laatste stadium zijn en alleen nog loopen over de uitlegging van sommige bepalingen. Inzake Sohouwen en Duiveland werd van de zijde van Ged. Staten opgemerkt, dat een on- derhoud van Burg, en Weth. van Zierikzee met den directeur der P. Z. E. M. heeft plaats ge- had en dat genoemd college op eigen initiatief de voorstellen heeft afgewezen. De overige ge meenten op Sohouwen en Duiveland hebben over het algemeen gunstig geantwoord op het schrijven van Ged. Staten. Inzake vragen be treffende de Bevelanden en de Mabeg, werd opgemerkt, dat het noodiige koopmansschap zich er tegen verzet aan de onderhandelingen vee,l publiciteit te geven. Er is een accoun- tantsonderzoek gaande naar den financdeelen toestand van de gafabrieken in de bewuste gemeenten, terwijl met de Mabeg door Ged. Staten onderhandeld wordt. Men wees inzake de resultaten der Zuid- groep er op, dat de cijfers wel geflatteerd zijn, zoolang nog niets is afgeschreven mag het niet voorgesteld worden of er reeds een gunstig saldo is. Ook zijn de waarden van sommige voor- raden te gunstig voorgesteld. A1 doende krijgt men een onzuivere balans. Een lid van Ged. Staten meende, dat men niet te veel aan Ged. Staten moet vragen, maar hen rustig moet laten doorwerken. Men traoht niet de zaak gunstiger voor te stellen, dan ze is en men dient er zich in te verlheugen, dat de tekorten in zoo'n korten tijd tot op een klein gedeelte na zijn ingehaald. Ook over het gebeurde te Sas van Gent werd en iralichtingen gevraag'd, waarop een lid van Ged. Staten antwoordde, dat den directeur geheel geen blaam treft. De onderhandelingen over de goedkeuring der sta- tuten met den Minister duren nog voort. In hun officieel antwoord op het afdeelings- verslag, zeggen Ged. Staten o.a., dat men niet vergeten mag, dat het hier gaat eenerzijds voor de provinoie om zeer belangrijke uitga- ven, anderzijds voor de gemeenten om gewich- tige besluiten, met name wat de garantie be- treft. Waarbij dan ook de kwestie van gelden komt die in bedrijven gestoken zijn, en voor enkele nog de verhouding tot een de Mabeg. Dit alles maakt dat de uitvoering der besluiten niet in hetzelfde tempo gaat als Ged. Staten zelf wel zouden wenschen. Betreffende de onderhandelingen met Mid delburg deelen Ged. Staten nog enkele onder- deelen mede en zeggen, dat niet over het hoofd mag worden gezien, dat eene belangrijke be- slissing, waardoor voor een reeks van 30 jaren de electriciteitsvoorziening van Walcheren zou worden vastgelegd, niet kan en mag genomen worden zonder zeer nauwgezette overweging. Uit ter inzage gelegde stukken blijkt, zijn er verschillenide wenschen en verlangens ten opzichte van Noordgroep en Bevelanden, waarmede rekening zal moeten worden gehou- den. Ged. Staten erkennen, dat de balans van de P. Z. E. M. nog niet vollediig is onwlat daar- geen afschrijvingen voorkomen, maar zij ontkennen, dat de cijfers geflatteerd zijn. Deze zijn ontleend aan de boeken. Steedis is dezelfde wijze van groepeering der cijfers gebruikt en als dan uit de vergelijking met een vorig jaar blijkt, dat het tekort f 65000 minder bedraagt, dan het vorige, dan meenen Ged. Staten reden te hebben voor hunne opvatting, dat de toe stand langzamerhand gunstiger wordt. De heer ONDEItDIJK meent, dat er wel de- gelijk afschrijvingen hadden moeten plaats hebben. Spreker geeft cijfers om aan te too- nen, dat niets is afgeschreven op machines en pijpleidingen eh dit als regel toch 10 per jaar dient te zijn. Verder zegt spreker, dat ■hem nader gebleken is, dat op koper enz. wel is afgeschreven, maar er had toch wel 300.000 moeten zijn afgeschreven, en dit moet bij de lcosten van de electrificatie worden opgeteld, en ten slotte zal het einde de last dragen en heeft men geen geld voor vernieuwingen. Spreker meent, dat met Zierikzee nog eens onderhan deld moet worden. Men verlangt daar naar eleotriciteit. Spreker meent, dat gezien de be- sprekinigen in de vereeniging van Nederland- sche gemeenten, men op moet passen, dat Ged. Staten de gemeenten niet te veel pressen. De heer TIMMERMAN ontkent, dat er on derhandelingen tusschen Burg, en Weth. van Zierikzee en den directeur der P. Z. E. M. hebben plaats gehad. De heer WELLEMAN is bereid niet veel meer te ..vragen over Noord- en Middengroep, maar wat betreft Zeeuwsoh-Vlaanderen meent spreker, dat men moet oppassen het te mooi voor te stellen; de exploitatieberekening geeft niet precies den toestand weer, zooals die is. Ged. Staten geven aanvechtbare cijfers. Voor- al ook wijst spreker er op, dat men de bezit- tingen niet moet waardeeren volgens inkoop, dooh volgens de waarde van het oogenblik. Men moet trachten ook meer stroom voor kracht te laten gebruiken en benzinemotoren te doen vendwijnen. De heer VIENINGS vraagt hoe het komt, dat de statuten nog steeds niet zijn goedge- keurd. De heer DIELEMAN geeft toe, dat er wel- lioht meer had kunnen worden afgeschreven. Spreker geeft aan welke percentages gewoon- lijk op verschillenide onderdeelen wordt afge schreven. Het is juist, dat nog geen onderhoud met Burg, en Weth. van Zierikzee heeft plaats gehad, deze hebben uit eigen beweging een be- sluit genomen. Juist de raad van advies, opge- nomen in de nieuwe statuten komt tegemoet aan de bezwaren, die op 't congres van Nederl. gemeenten naar voren zijn gebraeht. Moeilijk heden zullen zich blijven voordoen, thans wordt ernstig onderzocht of vast reohttarief aanslui- tingen zal bevorderen. Na nog wat repliek van den heer ONDER- DIJK wordt ook deze mededeeling voor kennis geving aangenomen. Zonder discussde of hoofdelijke stemming werd en aangenomen de voorstellen tot wijzi- ging van de drinkwaterleddingverordening en dat tot wijejiging van reglementen en verorde- ningen in verband met de invoering van het nieuw wefcboek van strafvordering. Gebruik van steigers in Zeeland. Naar aanleiding van opmerkingen in de af- deeMngen over het voorstel tot wijiziging van de verordening op het gebruik van steigers in Zeeland in verband met het verbod om in een rij- of voertuig te vehblijven, dat zich op een steiger bevdndt, stellen Ged. Staten voor daar- aan nader toe te voegen, dat de bestuurders verplicht zijn hunne rij- of voertuigen tijdig, voor het bereiken van den steiger, te doen stil- houden, ten einde de inzittenden, in de gele- genheid te stellen het rij- of voertuig te ver- laten. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. van het Raadhuis en wel 1500 in 1923 en i f 1000 in 1929, had reeds in de afdeelingen, een j onderwerp van discussie uitgemaakt en thans wees de heer DE BAARE er op, dat het rijk f 18000, de gemeente f 4000 geeft voor dit his- torisdhe gefoouw en dan is f 2500 voor de pro vinoie te weinig. De heer v. d. WART wijst op de groot kunst- historische waarde van het gebouw en zou ver- hooging van de begrootingspost voor dit doel- einde willen. De heer ADRIAANSE zou de subsidie voor 1929 op 2000 willen bepaald zien. Besloten wordt de zaak aan te houden tot na behande ling der begrooting. Verbinding met Schouwen. Bij Ged. ning in de Provincie, werden in de afdeelingen verschillende opmerkingen gemaakt, o.a. werd gevraagd hoe het staat met de onderhandelin- Aangenomen weriden z. h. s. de voorstellen tot wijziging van besluit tot handhaving van hoogere pensdoemsaanspraken in verband met de Pensioenwet 1922, en dat om geen bederikin- gen te (hebben tegen de wijzigingen, aange- braoht in het reglement der schoolonderwij- zersweduwenbeurs in Zeeland. Het voorstel tot toekenndng van subsidie aan de Rotterdamsche tramwegmaatsehappij voor haren stoombootdienst tusschen Zijpe en Anna- Jacobapolder en afwijzing van het verzoek van C. J. Maas en A. Westbroek, veerlieden, om subsidie en aanbrengen van pontons ten behoeve van een veerdienst tusschen Zijpe en Willeim- polder, had in de afdeelingen reeds verschillen de vragen en naar aanleiding daanvan hadden Ged. Staten o.a. medegedeeld, dat op de lijn ZijpeStavenisse in 1925 werden vervoerd 885 passagiers lste en 4235 2de klasse. De heer OVERHOFF wijst er op, dat dit bij een subsidie van f 5000 dus 1 per vervoerende persoon is, hij acht dit veel te veel en vraagt of het niet kan vervaLlen, dat missc'hien bij het tot stand komen van de brug over de Een- dracht het aantal zal toenemen, daaraan heeft men nu niets. De heer BOLIER bepleit aanneming van het voorstel zonder meer. Dit deel van de provin cie komt toch steeds achteraan bij Zeeuwsoh- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland met booten, tramimen en treinen. De heer MOELKER geeft toe, dat f 5000 niet veel is, maar juicht het toe, dat Ged. Staten de 5000 suibsidie handhaven, want het toont, dat zij een open o.og hebben voor de belangen van alle onderdeelen der provincie. Als later on- verhoopt te kort op de brug zou ontstaan, zou de f 5000 daarvoor goed besteed zijn. De heer VAN D1XHOORN juicht het voor stel ook toe. Zeker 5000 passagiers is niet veel, maar onze provincie teit nu eenmaal niet veel inwoners, maar wel veel verkeersmoei- lijkheden. De heer v. d. WEIJDE wijst er op, dat ook bij den Prov. dienst iedere passagier geld kost aan de provincie. Tholen zal nog moeten af- waohten, of het subsidie voor de brug zou kun nen krijgen. De heer OVERHOFF meent, dat er wel de- gelijk geld voor het Noorden wordt uitgageven. De heer VAN OEVEREN deelt mede, hem laatst gevraagd werd of men zich in Schouwen wel Naderlanders voelde. Toen spreker ant woordde, gelukkig wel, werd hem toegevoegd maar Nederland schijnt jelui niet als Neder- landers te beschouwen. Het voorstel van Ged. Staten wordt ten- slotte z. h. s. aangenomen. D'itzelfde geschiedt met het voorstel tot sa- menvoeging van de gronden in den pome. Dijkwater met het waterschap Schouwen. Voorstel wegenverbetemg. Het bovengenoemde voorstel had in de af deelingen reeds veel discussiie uitgelokt, waar- uij van ae zyde van Ged. Staten o.a. werd ge antwoord, dat met zekerheid nog niet te zeg gen is, welk wegdek het beste is, dit hangt te veel van verschillende omstandigheden af. Ver der, dat het oniderhoud wel degelijk door de provincie zal ter hand worden genomen. De er- varing geeft geleerd, dat ddt beter is en de mede-onderhoudsplichtigen krijgen aan het eind van het jaar hun nota gestuurd. Vooral de weg GoesWolphaartsdijksche veer werd zeer druk besproken en o.a. op de hooge kosten ge- wezen die daarmede gemoeid zullen zijn. Een som van 155.000 werd nog te laag geaoht. Gevraagd werd ook hoe Ged. Staten er toe zijn gekomen om een nieuwen weg juist op deze plaats te ontwerpe'n. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat door de directie van den stoombootdienst op de Ooster-Schelde er destijds op gewezen is, dat over het vervoer langs de haven te Goes, vooral in den bieten- tijd, nogal geklaagd wordt en dat deze klachten den stoot hebben gegeven een nieuwen weg te zoeken, waardoor dan ook tevens de reizi- gers spoediger naar Mididelburg zouden kunnen worden vervoerd. Voorts, dat over den Weg door den Wilhelminapolder herhaaklelijk is ge klaagd, dat deze door toenemend autoverkeer geru'ineerd wordt. In betrekking tot de kosten-berekening wordt gezegd, dat deze een globale is. Verbe- tering van den bestaanden weg langs de haven van Goes zou f 10.000 minder kosten, Boven- dien is >de nieuwe weg 500 M. korter en daar- door zal het onderhoud ook weer minder zijn. Wat het wachten op de aanneming van het nieuwe wetsontwerp wegenbelasting betreft, daar moet men zich niet te veel van voor stellen. Alleen provinciale wegen zullen daar- bij in aanmerking komen. Buiten deze zullen er niet veel bijkomen. Bovendien wordt dan de kwestie weer eenige jaren verschoven. Een lid van Ged. Staten zou nog geen aanvang met het werk willen maken. In een der afdeelingen werd met 10 tegen 2 en 2 onthoudingen een motie aangenomen om alleen te betalen wat de gemeenten tekort komen om den bestaanden weg te verbeteren. Naar aanleiding van het algemeen verslag namen Ged. Staten hun voorstel in zake den weg^GoesKatscheveer terug. De heer v. d. WEIJDE deelde mede, dat in zake den weg Middelburg—Vlissingen gewacht wordt op een antwoord van Middelburg om te beslissen. De heer ONDERDIJK meent, dat als Mid delburg niet wil medewerken, dit nu maar eens ronduit gezegd moet worden. Spreker woont te Middelburg, maar meent, dat men daar dan maar eens een voorbeeld moet nemen aan de voortvarendbeid van VHssingen. Z..i heeft Mid delburg nog meer belang bij den weg dan Vlis singen, vooral ook als de Vlissingsche haven gereed is en de Ferryboot zal varen. Maar men moet dan zorgen, dat de goede weg er /s. Spreker wil dan ook pertinent weten of Mid delburg de zaak werkelijk tegerihoudt. De heer v. d. WART meent, dat de nieuwe soort bedekking 7 tot 9 per M2. tegen de klinkerbestrating f 4 en hij zou toch gaarne willen weten wat Ged. Staten ten deze van plan zijn. De heer LAERNOES gelooft wel, dat bij voldoende aandrang Mididelburg wel zal mede werken. De heer KODDE vraagt waarom men met deze voorstellen is gekomen, zijn de financieen zoo mede gevallen. De heer WELLEMAN acht wegsverbetermg zeer urgent. De heer VAN DIXHOORN wil nog meer aandringen op goed onderhoud door de onder- houdspl ichtigen De heer v. d. WEIJDE herhaalt, dat men waciht op antwoord van Middelburg. De mee- ningen over wegdekiken zijn steeds veranderd en het staat nog geemszins vast dat een nieuw soort dek het tweemaal zoolang zal volhouden. Het voorstel wordt ten slotte aang; ic, an z. h. s. Tranilijn HoofdplaatBreskens. Het voorstel voor het verstrekken van een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaam- scihe Tramwegmaatsehappij voor den aanleg van de tramlijn HoofdplaatBreskens, had ook in de afdeeling tot opmerkingen. aanleiding ge geven, die Ged. Staten aanleiding gaven te zeggen, dat het behoud der bestaande verbin ding, naar hunne meening, voldoende gewaar- borgd is, door de voorwaarden, waaronder des tijds de concessie en het renteloos voorschot zijn verleend. Thans was het de heer DE PAUW die meent, dat de Z. V. T. M. in gebreke is gebleven door deze lijn nog niet aan te leggen, hij vraagt krachtig aan te dringen, anders komt er niets van. Spreker wijst er op, dat men niets afbe- taald op de rentelooze voorschotten en een kan- toorgehouw bouwt van f 80.000. Men moet nog eens aandringen op afbetalinigen. De spreker stelt een motie voor, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met afbetalingen. Tevens meent spreker, dat het zeer gewenscht dat de trammen doorrijden naar het doip Hoofd plaat. De heer WALLIEN meent, dat het beter is, dat er tusschen de lste en 2de vergadering van de Statenzitting 3 weken verloopen, men heeft dan beter tijd ook de grootere algemeene ver- slagen te bewerken. Door deze lijn kan men zeggen, dat bijna geheel Westelijk Zeeuwsch- Vlaanideren voldoende voorzien is van tram- men. Mede naimens de heeren Hendriks en Erasmus stelt spreker voor te bepalen, dat ook de lijn TolHoofdplaat 5 keer per da" weer moet worden gereden. De VOORZITTER zegt, dat tegen den in- houd van de motie-De Pauw geen bezwaar kan zijn. De heer DIELEMAN zegt, dat men niet kan spreken over in gebreke blijven, de aandeel- houders hebben reeds de helft van hun kapi taal verloren en nog nimmer rente gehad, n\i voor de lste maal 4 Dit is toch billijk, dat zij dat nu krijgen. Het is hem niet bekend, dat er 80.000 voor een gebouw is uitgegeven, trouwens dit is een in terne aangelegenheid. Er moet nu reeds 5 maal gereden worden, zonder onitheffing en daar wordt minder kans op, nu er een aanvoer voor twee lijnen langs zal komen. De tram is zoo zeer afhankelijk van de mate van bietenver- voer. Na nog een paar opmerkingen van de heeren WALLIEN en DE PAUW, zegt de heer DIE LEMAN verder, dat Ged. Staten gee'n zeg- gings'dhap hebben over het gebouw, maar wel het rijk. De heer WALLIEN trok zijn voorstel in, waarna het voorstel van Ged. Staten z. h. s. werd aangenomen. Eveneenis werden z. h. s. aangenomen de voorstellen tot afwijzing van het verzoek om subsidie voor het congres voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken, dat tot vaststel- ling van de rekening 1924, tot wijziging der begrootingen 1925 en 1926 en tot heffing van de opeenten der Rijksbelastingen 1927. Begrooting. De begrooting 1927 had in de afdeelingen verschillende vragen naar voren doen komen, die bij de openbare ibeihandeling weder te berde werden gebraeht. De heer ONDERDIJK besprak het adres van Volksonderwijis inzake schoolartsen en be- treurde het, dat dit niet aan de Prov. Staten is gericht, toch hoopt hij, dat, Ged. Staten in de najaarsvergaderinig daarover eens iets zul len voorstellen. Als het hun - -ft, zooals in een afdeeling gezegd is, vertrouwt spreker daarop. Ook inzake de strijd tegen de zuigelingsterfte heeft het spreker genoegen gedaan, dat daarop de aandacht van Ged. Staten gevestigd blijft. Het is niet voldoende, dat de gemeentebesturen bij geboorte aangifte brochures uitgeven en evenmin is het voldoen de aan de allerergste gemeenten circulaires te zenden. Spreker wijst ook nog op de wensche- lijkheid bij werken van de provincie of dooi haar gesubsidieerd, zooveel mogelijk Neder- landsche werklieiden te werk te stellen. Ook op goede controle van de gemeente-ontvangers en voorlichting aan hen, drong spreker aan. De heer WELLEMAN meent, dat Ged. Sta ten veel te spoedig antwoordden op het schrij ven van Volksonderwijis en komt er ook tegen op, dat Ged. Staten een gemeentebestuur steu- nen in het weigeren van een lokaal voor een landibouwcursus. De heer DIELEMAN meent, dat het moei- lijk is voor Ged. Staten om financieele steun voor te stellen voor schoolartsen, het is een taak meer voor het algemeen. Wat betreft het te werk stellen van Nederlanidsche afbeiders wordt het voorbeeld van hot rijk gevolgd, het mag 20 of 25 schelen en dan neemt men nog Nederl anders aan. Men is op de griffie steeds bereid leiding en inlichtingen te geven aan de ontvangers. De heer VAN DE PUTTE zegt dat alle cursussen iets bijdragen voor het gebruik van lokalen. Bij de artikalsgewijze behandeling vroeg de heer DE PAUW om een promenade dek op de booten voor de tweede klasse passagie s, en stelde tevens de vraag hoe de aanbesteding van'de kleeren gaat. De heer VAN ROMPU zegt, dat het gaan der 2de klasse passagiers naar het promenade- diek, oogludkend wordt toegelaten. De Wee ding wordt ook gegund in verband met kwali- teit der aangeboden stof. De heer BOOGERD drong aan op goede zorsr voor de nieuwe haven te Zierikzee. De heer ONDERDIJK bepleitte eer. nieuwe boot voor den dienist Veere-Kamperland, de heer DE BAARE op een andere toekennmg der subsidie aan de kinder vacantie- en ier- stellingskolonies en wel 50 cent per dag voor winter verpleging. Op voorstel van Ged. Staten werd thans de post voor steun aan herstel van oude gebou- wen gebraeht van f 5000 op f 7500, waarbij de heer DE JONGE er op aandrong na de restau- f raties goed toezicht te houden op het onider houd. Nadat de begrooting was vastgesteid op ees eindcijfer van f 19.968,13 en een post onvoorj zien van 17.469,13, werd nog besloter aan Veere uit te keeren in 1927 f2500: in 192° f 1500 en in 1929 1000. Hierna werd de zomerzitting door den 1 oor- zitter in naam der Koningin gesloten. als een klinkerbestrating. Subsidie Stadhuis Veere. De heer KODDE zou gaarne een lijst heoben Het voorstel tot het verleenen van /2500 j van alle wegen die in aanmerking komen voor subsidie te geven aan Veere voor het herstel verbetenng. (Zoimctijd.) ft ft H Voorm. Nair. 0.36 1 24 2 10 2 56 3.43 4.30 5.19

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6