ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7941 Woensdag 21 Juli 1926 66" Jaargang. TerNeazensche Courant BINNENLAMP. Maandag 19 Juli 1926. No. 7940. WSE3I3E1 "BTi A ~n COURANT -r- rs re i re Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaiing fr. per post /0.60 pei.jaar ABQNNEmtNTSPRIJo Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaiing. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. WEESINRICHTING TE NEERBOSCH. De algemeene vergadering van de leden der Weesinrichting te Neerbosch is Vrij- dag in de inrichting gehouden,, onder lei- ding van Ds. W. C. Posthumus Meijjes, predikant te Nijmegen. Tot opvolger van den tegenwocrdigen directeur, Dis. Schrijver, werd met alge meene stemmen benoemd Ds. G. Steen- npeA +tanc 3irl-ir,=cf>roniri liri van het be- Reden voor optimisme is er dus niet, al is er dan ook weer een nieuwe Fransehe AO vi regeering en in de beoordeelingi n van de pers komt dat dan ook duidelrjk uit. Bui ten Frankrijk afgtz en dan van de kleine kringen, waar men nog Franseher dan de Fransehen wil zijn en waar men door misleidrnde voorstellingen de taak om het Fransehe volk eindelijk eens tot een juist besef van de werkeljjkheid te brengen nude bemoeilijkt buiten Frankrijk en in het bijzonder ook in Engeland betreurt men ten den val van Briand en Cab lam talingen veiantwoordelijk. Dat neemt na- tuurlijk niet weg en Churchill heeft dat in zjjn verklaringen omtrent de uitlatingen van den AmerikaaLSchen min ster Mellon, ouk wel duidelijk doen uitkomen, dat op den duur de hu dige schuldregelingen, waarvoor de houding van de Veremigde Staten grooter deels verantwoordelijk is, niet houdbaar zijn en een revisie te £eniger tijd zal moeten pl^ ts hebben. FRANKRIJK. De „Doodstrijd" van het Parlementarisme. de uitvoer van broodkoren en van meel door de mir isters van landbouw en nijver- heid en van arbeid nader zal worden ge- regeld/te/wjjl de inbrtuken op de te nemen besiuiten gectiaft zullen worden met de straffen, die voor den sluikhandel in ver- boden goederen zijn voorzien. 1 ij het tweede besluit wo dt bepaald dat een type van wett-lijk meel van 26 Juli af wordt ingevoerd, terwijl het verboden is een fceter meel te vervaardigen of te gebrmken in de fakkerijen, banketbakke- rgen en dergelgke. Doer de bankettakke- T1_ i mnn nnlifor der geallieerden n et goed een verwijt van mak' n, dat zij de taak verr cht waar zij voor is aangesteld, zoo lang zg nog func- tioneert. Als het bericht aangaande het aan generaal Walch verleenrie verlof' juist is, zou dit alleen een bewijs zjjn dat de polit eke leiders te Parijs en Londec het niet verstandig achten, na Locarno, het militairistisch gezinde deelvan Duitschland propaganda-stof tegen de Entente te ver- schaffen. De repubbkeinseke gedachte wint larg- zaam. maar zeker veld in Duitschland. r»« rVionts nnonkanr crHmaaktp, nfficieele uit- VAN GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 Juli 1926, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig- bij de opening der vergade ring de leden: J. M. Oggel, M. W. Foster, A. E. C. Kruijsse, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, en P. de Feij- ter; later ook de heeren J. Weijns en J. de Feijter. Secrefcaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. Be VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Van Dixlhoorn bericht heeft gezonden door andere werkzaam- heden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Aan de onde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 20 April en die van 11 Mei 1.1. worden .met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die in druk zijn toeg-ezonden. Omtrent de notulen der vergadering van 3 Juni merkt de heer t GILDE op, dat daarin vermeld staat, dat de heeren Duetz en Van Vliet btzwaar ihadden tegen een bespreking in bet- Qp'ribapr van de gas- en electric!teits- kwestie. Dit is onjuist; ae heer Duetz had gaen bezwaar tegen openlbare baspreking, doch heeft zich daarmede vereenigd uit hoffelijkheid tegenover den heer Van Vliet. Spreker stelt daarom voor in de notulea te laten vervnllen dat de heeren tegen openbare bespreking be zwaar hadden, doch te vem.elden, dat zij ten sLotte besloten hebben zich tegen een bespre king in het openbaar te verklaren. De VOORZITTER stemt toe, dat de heer Duetz geen bezwaar had tegen openbare be spreking, doch de heer Van Vliet wel, deze gaf te kennen een uitnoodiging te hebben ontvangen om zijn meening nader in besloten raadszitting uiteen te zetten, en zich daaraan ook wenschte te houden. Dit verloop heeft spreker den raad ook meegedeeld. De heer OGGEL merkt op, dat de handeling van den heer Duetz tegenover den heer Van Vliet niet van groote hoffelijkheid getuigt, aangezien hij na de conference in besloten vergadering nog per ingeaonden stuk in de Axelsche Courant het betoog van den heer Van Vliet heeft aangevallen. Het zou wel ge- wenscht zijn, dat de raad daarover thans ziin aikeurimg uitsprak. De VOORZITTER vindt het ook jammer, dat beide heeren zich niet aan de afspmak tot be- riandeling der kwestie in besloten vergadering hebben gehouden en de heer Duetz heeft ge- meend per ingeizonden stuk aan een deel daar- van openbaarhedd te moeten geven. De ^notulen worden thans, met de door den heer 't Gilde aangegeven wijiziging met alge meene stemmen vastgesteld. De iheer OGGEL maakt aanmerking op de notulen, der vergadering van 8 Juni 1.1., voor zoover daarin vermekl staat, dat hij zou gezegd heibiben, dat Burgemeester en Wethouders een gemeentewerkman zouden hebben willen aan- stellen, doch dat daarvoor geen geld beschik- baar was, en hij er daarom tegen was de sala- rissen der hoogere amibtenaren to verhoogen. Hij heeft gezegd, dat Burgemeester en Wet- houders reeds hadden overwogen een gemeente werkman aan te stellem op een lagere bezoldi- ging, om het safaris meer in overeenstemming te brengen met den loonstandaard in het vrije hedrijf, en dat het onder die omstandigheden zeker niet in die lijn was, om de jaarwedde van de hoogere amibtenaren te verhoogen. Met deze wijziging worden de notulen vast' gesteld met algemeene stemmen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Een schrijven van den Minister van Water- staat, waann deze bericht in beginsel bereid te zijn te bevorderen, dat het in het desbetref- fend sciirijven van Burgemeester en Wethou- ders bedoeid wegvak rijlesbestrating in de kom der gemeente, van af de 2e helft der Koestraai tot den Buthdijk), onder nader vast te stellen voorwaarden aan de gemeente in beheer en on- derlhoud wordt overgedragen, nadat vooraf de keibestrating van den weg van rijkswege zal zijn vernieuwd. Omdat de overdracht wordt g-ewenscht in het bijzonder belang der gemeente zoomede in verband met vorenibedoelde vemieuwing der keibestrating, die dan in de naaste toekomst nagenoeg geen onderhoud zal vorderan, kan hij echter zijne medewerking niet verleenen, dat aan de gemeente bovendien nog van Rijkswege eene vergoeding voor gekapitaliseerde onder- houdslcosten van dat wegvak wordt uitgekeerd. Gaarne zal hij vernemen, of de gemeente bereid is onder die voorwaarden eene overne- ming in beheer en onderhoud van meerbedoeld wegvak te aanvaarden. Burgemeester en Wetliouders geven te ken- nen, dat zij, aangezien dit wegvak geheel wordt vernieu.wd, volgens hunne meening ook niet kunnen blijven aandringen, dat daarnevens nog eene vergoeding voor gekapitaliseerde on- derhoudskosten daarvoor wordt uitgekeerd. Zij stellen voor te besiuiten, onder de voorwaarden bovengenoemd, ovememing in beheer en on derhoud van dat wegvak te aanvaarden. De heer KRUIJSSE vraagt, of dan van rijkswege ook de rioleering zal worden in orde gehracht. Het behoeft niet al te veel te regenen om het daar te veranderen in een moeras en het water staat spoedig tot op het midden van den weg. Als de gemeente het wegvak over- neemt zonder dat daarin is voorzien, komt zij later voor de kosten. Hij kan thans aan het voorstel zijn stem nog niet geven. De VOORZITTER deelt mede, dat de opzich- ter van 's rijikswaterstaat heeft te kennen ge- geven, dat het wegvak in orde zou worden ge- bracht. Daaronder valt dan naar sprekers meening niet alleen de besferating, doch ook de rioleering. Dat kan nu nog niet gemaakt wor den, omdat het wacht op ovememing door de gemeente. De heer KRUIJSSE zou dan nog eenigen tijd willen laten verstrijken eer het besluit ge- nomen wordt, om dan eens te zien hoe het ge maakt is. De heer WEIJNS komt ter vergadering. De VOORZITTER .merkt naar aanleiding der woorden van den heer Kruijsse op. dat in het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou kunnen worden ingelascht, dat de gemeente bereid is het wegvak over te nemen, onder voorwaarde, dat eerst de bestrating en riolee- ring ten genoege van Burgemeester en Wet houders in orde zijn gabracht. De heer DIELEMAN is van oordeel, dat de oierneming van dit wegsdeel voor de gemeen te een groote verbetering Ibeteekent, want dat zij er dan wat over te zeggen krijgt. Het zal dan mogehjk zijn, in de Oude wijk den toe- stand ook te verbeteren. Die geheele wijk, tot aan den Buthdijk, eischt dringend voorziening. Hij zou daarom willen trachten den weg over- genomen te krijgen. De heer KRUIJSSE is het met den heer Die leman volkomen eens, dat het wenschslijk is, dat de weg aan de gemeente komt, doch hij adit het noodig, dat deze dan geheel in orde aan de gemeente wordt overgegeven. Er wordt in het schrijven van den Minister alleen ge- sproken van bestrating, doch spreker is van oordeel, dat het rijk, als onderhoudsplichtige, toch behoort te zorgen, dat ook de rioleerin" in orde ds. De VOORZITTER meent, dat daartegen van rijkswege ook wsel geen bezwaar zal worden gemaakt. Het kan in de voorwaarden woi opgenomen. De heer VAN DE CASTEEL wijst er op, dat hij een der vorige vergaderingen reeds eens op den slechten toestand van dien weg heeft ge- wezen, en de Voorzitter heeft toen toegezegd, dat hij er met een opzichter over zou spreken! Is dit reeds geibeurd? Er blijkt niets van uit den brief. De VOORZITTER an'twoordt, dat hij er met den opzichter over gesproken heeft. Dat er niets van in dezen brief staat moet niet ver- woncleren. Het is een antwoord op een schrii- van, dat al op 4 Nov. 1925 door Burgemeester en Wethouders is verzonden. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, aangevuld met de voorwaarde betreffen- de in orde maken der rioleering, wordt aange- nomen met algemeene stemmen. b. Een schrijven van Oedeputeerde Staten van Zeelanri, luidende als volgt: Wij zijn bereid, de electrificatie van de ge heele gemeente, voor zoover die thans nog niet tot stand is gehracht, te bevorderen, met een gelijken stroomprijs in het te electrificeeren gebied van ten hoogste 45 cent voor licht en ten hoogste 20 cent voor kraCht, wanneer van de zijde der gemeente voor die verdere electri ficatie een garantiestelling van 230.000 ver- zekerd is over tier, jaren, zulks met dien ver- stande, dat wel telken jare 23.000 behoort gegarandeerd' te zijn, maar dat, wanneer de op- brengst in eenig jaar f 23.000 oversohrijdt re- stitutie of ontheffing van dat meerdere zal geschieden, een en ander met definitieve afre- kening na afloop van het tienjarige tijdvak; waar de P. Z. E. M. met de electrificatiewer- ken onmnklellijk kan en wenscht te beginnen en zij die met spoed zal uitvoeren, kan de aan- vang van het eerste dier tie® jare® worden vastgesteld op 1 Januari 1927. Naar aanleiding van deize beslissing aldus deelen Burgemeester ie® Wethouders aan den raad mede hebben wij het besluit van Uwen Raad ter goedkeuring ingezonden. Inmiddels zijn ons ontwerpvoorwaarden vanwege de di- rectie van de P. Z. E. M. ter kennisname voor- gelegd. Deze ontwerp-voorwaarden zijn door ons op tal van punten aangevuld, teneinde meer waarborg te hebbe® als gemee®te tot bescher- ming van de belangen van de 'Stroomverbru 'k-^c e® aan heeren Gedeputeerde Staten ter kenn's- name toegezonden. Zoodra hierop bericht is ontvangen, zullen deze aan Uwen raad ter vaststelling worden aangeboden, De VOORITTER voegt hier nog aan toe, dat naar hij verwaaht Burgemeester en Wet houders het voorstel spoedig zullen kunnen aanhangig maken, misschiem reeds de volgende week Dinsdag. Het voornemen bestaat dan weer raadszitting te houden. De heer 't GILDE: Zooals uit de stukken en het prae-advies blijkt, is door Burgemeester en Wethouders noodig bevonden de door de P. Z. E. M. aan het Dagelijksch Bestuur voor- gelegde conceptvoorwaarden nader aan te vul- len, teneinde als gemeente meer waarborg te hebben voor de belangen der stroonrverbrui- kers. In de allereerste plaats vind ik het wel wat vreamd, dat het initiatief indirect uitgaat van de P. Z. E. M. Immers als de gemeente zoo'n 230.000 in 10 jaar garandeert en wij moeten dan nog genadig de voorwaarden af- waChten die de P. Z. E. M. gelieft te stellen is dat iets, dat er heelemaal niet in wil bij mij. En dit blijkt al afdoend nu naar de bescheiden meening van Burgemeester en Wethouders al meer waarborg noodig is voor de bescherming van de verbruikers. Ik zou Burgemeester en Wethouders willen toeroepen: „Ga nog wat vender op dien weg en neem in het belang der verbruikers zelf het heft in handen." Inmiddels weet echter de raad niets. Welke voorwaarden zijn het die de P. Z. E. M. voor- legt. Welke zijn de wijzigingen die Burge meester en Wethouders in het belang der even- tueele stroorrxverbruikers meenen te moeten voorstellen tot hunnen bescherming. Zie, mijn- Ibeer de Voorzitter, ik meen dat wij voor die f 230.000 garantie het recht hebben te eischen, dat naar recht en billijkheid met de gemeente worde gehandeld. De raad behoort daar zijn voile medezeggingschap voor te hebben en moet daarin mee kunnen spreken. Gebeurt dit niet, of vreezen Burgemeester en Wethouders den invloed van den raad dan voorspel ik. dat het weer falikant zal uitkomen. Burgemeester en Wethouders van Axel sdhijnen nog stoe/L niet te hebben begrepen, dat de Raad niet bij hunnen gratie meespreekt, zij dienen eir lei ook eens te snappen, dat zij staan onder de vo1- ledige voogdij van den raad, niet formeel, man. wettelijk in den vollen zin van het woord. Als zij voortgaan op dezen weg kan het niet anders of zij moeten in mij een lastigen patient heb ben. Als zij geen richtig beleid geven zal ik dit, waar in het belang der gemeente noodig, aan de kaak stellen, al moet ik er voor r audientie. Om te beginnen heb ik al een g.roof bezwaar om den aan van g van het eerste der 10 jaren te stellen op 1 Jan. 1927. Dat kan en mag den mad niet toestaan, dat er zulk een schandelijke bepaling in de garantieovereen- kormst zou worden opgenomen. De vemedering van de gemieente zou 'dan m. i. te groot zijr Niet voor e® aleer het geheele ®et is voltooid mag dat lOjarig tijdvak ingaan. U begrijpt, dat als er op 1 Jan. 1927 nog slechts een kwart van het net voltooid is da® kan het niet anders of de uitkomsten moeten evenredig daaraan zijn. Van nu af staat al vast, dat de raad dubbel en dwars zal moeten toezien hoe het istraks zal loopen. Ik drinig er ten 'sterkste bij Burgemeester e® Wethouders op aan om den raad volledig op de hoogte te stellen Eerst dan kan het op onzen weg liggen alles te doen om de aanhangige aangelegenheid en wat daarmede samenhangt zoo spoedig moge lijk tot een bevredigende oplossinnr te brengen zulks in overeenstemming met den dringend uitgedrukten wensch van heeren Gedeputeerde Staten. Gaarne zou ik van den Voorzitter vernemen welke aarwullingen tot bescherming van de ge- bruikers door Burgemeester en Wethouders nu reeds worden noodig geacht. Ik meen, dat dit 'n billijk en gemakkelijk te voldoen verzoek is. De heer OGGEL merkt op, dat de heer t Gilde te voorbarig is. Hij spreekt over ver- schillende punten in de voorwaarden, die ech ter in het geheel nog niet in bespreking zijn. De VOORZITTER geeft te kennen, dat er feitelijk nog niets is. De gemeente heeft een garantie aangeboden en thans is er van wege de P. Z. E. M. een concept-contract ingezon den, houdende de voorwaarden waaronder een en ander naar hare meening behoort geregeld te worden. Burgemeester en Wethouders zijn het met alle voorwaarden niet eens en onder- handelen omtrent die punten met Gedeputeer de Staten. Eerst wanneer ze het eens zijn ge- worden komt het voorstel in den raad en dan krijgt deze het voile pond om de voorwaarden der overeenkomst grondig te beoordeelen of becritiseeren. Hetgeen Burgemeester en Wet- houders thans doen is niets anders dan de zaak voorbereiclen, waartoe zij overeenkamstig de wet de voile ibevoegdheid hebben. j De heer J. DE PEIJTER komt ter vergade- j ring. De 'heer't GILDE iblijft toch betreuren, dat de raad hierin niet is gekend. De heer OGGEL: De raad wordt er in ge kend zoodra het een voorstel kan genoemd worden; er geschiedt thans niets dan Voorbe- reiding. De heer 't GILDE: Voor mij gaat het er vooral tegen, dat de garantie zou ingaan op 1 Jan. 1927, ook al is dan de geheele gemeente niet van stroom voorzien. De heer OGGEL kan wel zeggen, dat Burge meester en Wethouders het daarin roerend met den heer 't Gilde eens zijn, vu.nr'e i zij wenschen te omschrijven dat de garantie in- gaat 1 Januari 1927, „of zooveel later als het werk zal zijn voltooid.'' Er wordt op dit oogenblik door Burgemeester en Wethouders alleen onderhandeld. De heer 't GILDE neemt van die mededee- ling goede nota en zal dan zijn verdere critiek thans voor zich houden tot gelegenertijd. De heer DIELEMAN wijst er op, dat het wel vreemd moet .schijnen, dat er nu over de electriciteit van Gedeputeerde Staten zoo vlug bericht komt, doch dat zij blijkens de ervaring niet zoo vlug zijn antwoord te geven als het gas betreft. De heer OGGEL: Het geeft te denken. De heer DIELEMAN: Het is merkwaardig. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland', luidende als volgt: Blijkens ons schrijven van heden no. 259, 2e afdeeling, hehban wij ons vereenigd met het aanibod van ,den raad in zake de electrificatie van Uwe gemeente. In verband daarmede achten wij onis ver- plicht, tot den raad het verzoek te richten, zijn besluit tot uitbreiding der gasfabriek nogmaals emstig onder de oogen .te zien. Wii 1- ten voile de toezegging, gedaan bij onzen brief van 16 April j.l. no. 194, le afdeeling, dat tegen het raadshesluit van 17 November 1925, tot het aangaan van eene geldleemTis: van 70.000 voor die uitbreiding, in beginsel bij ons geen bezwaar 'bestaat. Maar wij achten ons niet verantwoord, win- nee r, nu de beslissing betreffende de electrifi catie van de gemeente genomen is, de ad niet nog eenmaal de gelegenheid zou hebben tot de definitieve uitspraak, dat hii de nitHrei- dmg van de gasfabriek noodig en in bet belang der gemeente wenschelijk acht en dat hij der- halve de financieele gevolgen daarvan aan- vaardt. Wordt die uiitsspraak door den raad gegeven, dan zijn wij bereid, aan het genoemde raads- besluit onze goedkeuring te verleenen. Dit college handhaaft aldus zeggen Burg. 4) (Vervolg.) Maar, met of zonder zijn aamdacht, het seinen ging voort. Het onophoudelijke tik- ken hinderde Sherrington; juist omdat hij tot ontcijferen niet in staat geweest was, leek het of er een kleine hamer in zijn noofd begon te kloppen, of het onophou- delijk tik-rik-tik met zijn te kort schieten den spot dreef. Eigenaardig, dat dit irri- teerende tikken geen van de andere aan- wezigen opviel en dat, terwijl het zoo stil in de zaal was. De eenige, die er aan- dacht aan sc'honk, was de man met den getatoueerden vinger, die met voorover- ge'bogen hoofd en in gespannen houding naar datgene, wat waarschijnlijk een ant woord op zijn vraag was, zat te luisteren. Maar met dat deze gedachte in Sherring ton's brein opkwam, gebeurde er iets, dat hem andermaal de fout van een te haastig conclusies trekken deed inzien. Want juist op dat oogenblik keerde de jonge man in het witte pak zich om en viel g'e- irriteerd tegen zijn metgezel uit. ..Schei uit met dat vervloekte getik. Ah yes, je maakt me er stapelgek mee." Meer zei hij niet, maar dank zij zijn woordenkeus, was die eene terechtwijzing ken. Door de meer dan onvoMoende ver- lichting luikte het hem niet en het volgen de oogenblik werd en aan deze zonder- linge manier van converseeren en aan zijn poging om zijn nieuwsgierigheid te bevredigen een einde gemaakt door het Chineesch orkest, dat met een zacht tok- kelen van de snaarinstrumenten de stilte verbrak. De bewegingen van de opgesierde danseres werden sneller in overgang naar de finale. Een van het halfdozijn matro- zen aan het tafeltje naast dat waaraan de beiide mannen, die Sherrington's belang- stelling hadden, gezeten waren, stak een lucifer aan om zijn pijp op te steken. De violen klaagden in een lang-uitgesponnen crescendo alles scheen erop berekend om de aandacht van de aanwezigen ge- vangen te houden. Maar Sherrington voelde zich onvoldaan. Zijn oogen zwier- ven zoekend de zaal rond. Daar zag hij aan zijn linkerhand tusschen twee tafel- tjes een ineengedoken gedaante, niet meer dan een schaduw in het onzekere licht, die langzaam op handen en voeten voort- kroop. De geheele manier van doen had zoo iets geheimzinnigs, dat Sherrington een koude rilling over den rug liep. Ondanks aan de blan.ke tourist met zijn vmmee- schen gids zaten. Sherrington had niet anders verwacht. Dit was het ten uitvoer brengen van de bevelen, vervat in het ge- heimzinnige getik. dat hij. jammer genoeq. niet had kunnen ontcijferen. Op welke manier dit zou geschieden. kon hij niet voorzien, maar zoo zeker was hij ervan dat het om het welziin en waarschijniifk om het leven van den blanken tourist ging, dat hij zich gereed maakte om bij het eerste alarm in te grijpen. Op dat oogenblik kwam de man met de geta- toueerde lotos hem in de gedaohten. Vlug keerde hij zich om. De waaier was den man uit handen gevallen. De handen zelf echter, tenminste de getatoueerde rechter- hand, zag Sherrington nog op dezelfde plaats; nu was het echter niet langer een mooigevormde hand, waarvan de slanke vingers een waaier hanteerden, maar een vuist, zoo krachtig ineengeklemd, dat de knokkels in het zwakke licht van de lamp met lange gele kap wit toonden. En hij zat rechtop, met zijin hoofd achterover, in de karakteristieke houding van iemand. die naar iets achter hem luistert. ..Alsof hij op iets zit te wachten, misschien op ge heel iets anders dan het tikken van een mes op een marmeren tafelblad," dacht spruiiy ill Cl CCil W aw i on nun v ri uv n kreet op. ,,Pas op daar God beware me Terwijl hij riep, schoot hij op het be- wuste tafeltje af. Op hetzelfde oogenblik rees een donkere gedaante geruischloos, met omhooggeheven rechteram, achter den stoel van den man in het witte lin- nen pak op. Of zijn vingers een mes of een klein model knuppel omklemden, kon Sherrington door het snelle tempo, waar- in zich alles afspeelde, niet zeggen. Want voordat de man tijd had toe te slaan, vloog Sherrington met uitgestoken rech- terarm, zoodat zijn vingers den mageren tanigen nek omgrepen, in zulk een vaart tegen hem op, dat de man als een projec- tiel over de tafel heenschoot en Sherring ton zelf, in een poging om zich staande te houden, over den man in het witte pak heentuimelde. De gids sprono van zijn stoel op; zijn mes schitterde in het ge- dempte licht; meteen schreeuwde hij iets in het Chineesch. Sherrington verstond alleen de paar eerste woorden, door het schuifelen van zijn eigen voeten, ging de rest van den zin voor hem verloren. De beteekenis bleek echter uit hetgeen er on- middellijk daarop gebeurde. De weekla- gende violen verstomden alsof al hun sna- VVVVUV vu I. - -■ - wat blank was eenerzijds en de opwin- ding veroorzaakt door slechten alcohol en de zin-nen-prikkelende muzdek en dans an- derzijds sloeg om in een verlangen, in lust tot bloedvergieten Bij het bewuste tafel tje van den blanke met zijn Chineeschen gids, de plaats, waar vandaan de lont in het kruit geworpen was, klonk het doffe gebons van omvallende tafeltjes en stoe- len, het rinkelen van in scherven vallende glazen, van brekend aardewerk; van alle kanten drongen de strijdlustige bezoek rs, kleine mannen met geel-bleeke gezichten en glinsterende spleetoogen en groote kerels, bezweet en verhiit, met roode kop- pen en verwarde haren op elkander in. Daar suisde Sherrington iets langs het hoofd, zoo rakelings, dat het zijn oor schramde. Hij keerde zich om en greep den man, dien hij getracht had te redden, bij den schouder. ,,Vooruitbeval hij. „Naar de deur, daar, in dien hoek Als we die maar eerst te pakken hebben Maar de man bewoog zich niet. Met groote, starre angstoogen en een urtcre- zakte onderkaak stor.d hii Sherrington aan te kijken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5