ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTSEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. sr 'wmm." KWATTA-fi' No. 7937. Maandag 12 Juli 1926. 66e Jaargang. Op Reis PUROL BINNENLANB* VOLLE-.MELK-REEP FEUILLETON. Beler daii Goed: l>E BESTE BUITENLAND. mmmBmmamaaaBmsmmtmmmmmmmKmm p-K|Tonniio Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /O^O per jaar ABONiNEmEN i O I K IJ O J Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschi)nt iederen Maandag-, Woensdag- en Vriidagavond. 59) (Slot.) Sally en het Wrak bleven alleen ach- ter, Ze zwegen, totdat de laatste helper van Bob Wells uit het gezicht verdwenen was. Toen keek het Wrak haar verlegen aan, kuchte, bloosde en gaf een schop tegen een steen, die op den weg lag. Plot- seling liep hij op zijn wagentje toe en sloeg den motor aan. ,,Stap in," zei hij. Ae staple in, ging zitten en keek strak voor zich uit. Ze volgden den weg bijna een uur lang. totdat ze den eersten zijweg bereikten. Nog steeds hadden ze geen woord ge- sproken. Het Wrak wist met, wat hij zeggen zou en Sally was vast besloten, dat hij moest beginnen. Hij frommelde aan het papier met de ezelsooren, vouwde het open en zag de vengunnimg. Hij draaide het snel om en bestudeende de kaart. ,,Hier moeten we afslaan," zei hij. Ze haalde alleen maar de sohouders op. Hij sloeg met het autotje den nieuwen weg in en reed weer door. Maar met iedere mijl werd hij zenuiwachtiger. Hij voelde, dat hij te kort schoot. Ja, hij was een mislukkeling. Sally was beleedigd. ze wilde niet eens met hem praten. Hij deed altijd stommiteiten en dit was tot nu toe de grootste. Toch twijfelde hij nog. Hij keek haar tersluiks aan. Ze zag er won- derlijk, afwezig en toch vreemdTdij uit. R. K. VOLKSPARTIJ. In opdracht van alle afdeelingen der R.K. Volkspartij in de provinciie Noord- Holiand heeft het kieskringbestuur zich i gewend tot mgr. Callier te Haarlem met j het verzoek, te niogen vernemen, of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch- Katholieken zich politiek organiseeren in de R. K. Volkspartij. DE WEGENBELASTING. Ter bespreking van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp voor een wegenbelasting heeft de vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres verleden week in Den Haag een bijeenkomst ge- houden. Prof. Ir. S. G. Everts, den aanwezigen het welkom toeroepend, verheugde zich in het bijzonder over de aanwezigheid van Mr. J. F. Schonfeld als vertegenwoordi- ger van den Minister van Waterstaat en van vertegenwoordigers van de commis- sie-Everts, -Patijn en -Fokker, zoomede van enkele provincies. de Kamers van Koophandel van Rotterdam, Groningen, Noord-Overijssel en Dordrecht en van de Overijsselsche Landbouwmaatschappij. Aanwezig was voorts oud-Minister J. C. van Dijk, voorzitter van de commissie van vooribereiding voor het thans te be- spre'ken wetsontwerp. Ir. H. W. O. de Bruyn, secretaris van Het Nederlandsche Wegencongres, hield een rede. Hij begon met te herinneren aan het motto van de rede, waarmee prof. Everts in 1920 het eerste Nederlandsche Wegencongres openide: Het wegenvraag- stuk is een economisch vraagstuk. Dit vraagstuk toch is er niet in de eerste plaats een van techniek, doch van geld en in hoogeren zin: van economie. Voor wat het onderdeel wegenbeheer betreft, herinnerde spreker aan een uit- lating van Mr. Schonfeld op een der ver- gaderingen van het wegencongres, toen 'deze tegenover de klacht, dat de verschil- lende wegbeheerders zoo weinig zorg aan hun wegen besteedden, zijn uitspraak stelde: Ze willen wel, maar ze kunnen niet, ze hebben geen geld. De ervaring van den heer De Bruyn van de laatste 6 jaren stemde hem ten op- zichte van het willen niet zoo optimistisch als den heer Schonfeld, maar de juistheid van het tweede deel: ze kunnen niet, ze hebben geen geld, stond in ieder geval als een paal boven water. VOOR f 32000 GEWETENSGELD! Blijkens mededeeling in de Staatscou- rant is bij den inspecteur der directe be- lastingen te Groningen f 32.000 gestort, wegens te weinig betaalde belastingen. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De correspondent van de ,,N. R. Crt." te Brussel meldt: In strijd met wat verwacht werd, zal het rapport van Van Cauwelaert inzake het Nederlandsch-Belgische verdrag deze week niet bij de Kamer worden ingediend. In parlementaire kringen ac.ht men het nu zeer waarschijnlijk, dat, waar minister- president Jaspar de Kamer 15 dezer met vacantie wil zien gaan, het wetsvoorstel tot ratificatie van het nieuwe verdrag Uit het Amerikaansch door E. J. RATH. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Meer voedirifswaarde dan 2 EIEEJEN eerst in October aan de orde zal komen. Naar de parlementaire redacteur van de ..Maasbode" verneemt, heeft Vrijdag de slotvergadering plaats gehad van de Commissie van Rapporteurs over het Ne- derla n d s ch-Belgische verdrag. In het midden van deze week kan het Voorloopin Verslag, dat een lijvig str moet zijn en waarin tal van bezwaren tegen het verdran tot uiting komen, wor den tegemoet gezien. EEN SOESTERBERGSCHE KAMPER UI. Een loods, waarvoor geen plaats was De militaire medewerker van ,,De Avondpost" schrijft: In het militair vliegkamp te Soesterberg moet een nieu-we vliegtuigloods komen. De levering van die loods is opgedra- gen aan een Dusseldorfsche firma. De loods, die ruim f 40.000 zal kosten, is in Duitschland pasklaar gemaakt. Op 7 Juli j.l. zou een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van de rooilijnen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een andere loods, waarin wapenen zijn opgeborgen, wordt afge- broken. Natuurlijk hebben de militaire autoritei- ten te Soesterberg bij het denkbeeld een goede loods af te breken, bedenkelijk het hoofd geschud, maarde aannemer van de nieuwe loods, die alles kant en klaar heeft om aan het bouwen te gaan en met zijn werklieden klaar staat, wijst op zijn recht om schadevergoeding te eischen. Teneinde raad hebben de militaire autoxiteiten te Soesterberg nu maar be sloten, dat de loods zal worden afgebro- ken. (Een schadepostje, dat het Rijk, ruw geschat, op 20.000 komt te staan). In den namiddag van 7 Juli is men be- gonnen om de loods te ontruimen en met bekwamen spoed op te ruimen. ,,De Avondpost" hoopt, in het belang van de belastingbetaler, dat dit muisje nog een staartje heeft, ,,want dat op deze wij- ze wordt omgesprongen met 's Lands fi- nancien, is toch wel wat al te erg." DE GEVOLGEN VAN DE PADANG-RAMP. Van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie is op 10 Juli het vol- gende telegram uit Weltevreden ontvan- gen, vermoedelijk verzonden op 9 Juli: .Resident van Padang seinde totaal aantal dooden ressort Padang-Pandjang 222, waarvan ter hoofdplaats 74. Onder- district Soempoer ressort Padang-Pand jang 27 dooden, waarvan in Nagari Goe- goek Westzijde Singkara-meer 15 slacht- offers door opgestuwd meerwater mee- gesleurd. In bedoeld onderdistrict 674 huizen in- Ze scheen zijn aanwezigheid niet te be- merken. Het Wrak werd wanhopig. Hij stopte den motor en remde zoo hard hij kon. Hij begon te gesticuleeren. Hij werd plotse- ling spraakzamer, zonder precies te weten, wat hij zei. ,,Maak je nu alsjeblieft geen zorgen. Het is mijin schuld, heelemaal. Ik had het natuurlijk niet moeten doen. Maar maar ik kon het niet helpen. Ik droom- de zeker; ik kreeg onzinnige ideeen. Ik dacht, dat je misschien In ieder geval is het mijn schuld. En het spijt me; ten- minste als jij er spijt van hebt. En als dat niet zoo is maar daarover hoef ik niet te praten. Ik zal zoo mijn best doen. Ik zal zoo hard voor je werken, als ik kan. Ik zal alles doen, wat je wilt. Wie zou dat niet Stel me alleen in de gelegenheid. Ik zal naar Pittsburgh teruggaan en een half millioen dollars voor je verdienen. Je kunt alles krijgen, wat je wilt. Probeer het met me. Ik zal het goed maken, ik moet het goed maken. Je bent het beste In ieder geval zal ik je gelukkig ma ken, al kost het me mijn leven. En mis schien, op den duur Toe, probeer het met me. Je zult tevreden zijn, zoo zeker als jij Sally Morgan heet." Ze keek hem glimlachend aan. ,,Maar ik heet niet Sally Morgan," zei ze. ,,He O ja je hebt gelijk. Ik dacht er niet aan." De woorden stokten hem in de keel. ,,In elk geval, zoo voel ik het". ,.Zoo denk ik er over". Ze keek hem eenige oogenblikken ern- stig aan en legde toen haar hand op de zijne. Beste jongen," zei ze zacht; ,,dat hoef je niet met zooveel woorden te zeggen." ,,Maar je moet begrijpen gestort of zwaar beschadigd. Schade met inbegrip van sawahleidingen enz. geschat op ruim f 2.500.000. Treinverkeer heeft sedert 5 dezer over het geheele net weder plaats volgens de normale regeling, be- houdens het lijnvak Padang-Pandjang Solok, dat tot nadere bekendmaking is gesloten. Mijnmgenieur Akkersdijk, van den vulkaandienst vertrok 3 dezer naar Padang met seism#oog Visser van obser- vatorium, terwijl ein sectie genie-troepen met barakken verzonden." DE TOESTAND. Om vijf minuten voor vieren Zaterdag- ochtend kon Havas uit Parijs seinen, dat de motie van vertrouwen in het kabinet Briand-Caillaux was aangenomen. De telling wees uit, dat 269 afgevaardigden voor en 247 tegen gestemd hadden. Twee-en-twintig stemmen aan hun kant is dus heel het succes van den langduri- gen oratorischen slag in het parlenient, die in de nachtelijke vergadering geeindigd is. Nu moet de wetgevende maatregel nog inkomen, waarbij de regeering aan de Ka mer machtiging vraagt haar financieel program op grond van ministerieele ver- ordeningen uit te yoeren. Men kan niet zeggen, schrijft de N. R. Crt., dat de toe- komst eenige zekerheid biedt, want nog geen twee dozijn stemmen meerderheid is geen basisAvaarop een regeering vast kan staan. Het plekje waar zij op staat, lijkt op een droog heuveltopje temidden van de woelige golven van een verdronken land. De motie van vertrouwen vindt mis schien ook gemakkelijker steun bij de on- zekere middenstof dan een wet van zoo verre strekking, als waarmee men nu nog aan zal komen. Er is daarom geen waar- borg, dat het met de eerstvolgende be- langrij.ke stemming even goed zal af- loopen. Een Belga-telegram uit Parijs zegt, dat Caillaux misschien reeds Maandagavond voor de schuldregelimg naar Londen zal vertrekken. De taktische toeleg is duide- lijik. Caillaux hoopt Churchill en Bald win's kabinet te vermurwen tot een ge- nadiger behandeling, in overeenstemming met den nood van den franc, om dan met het accoord erover in zijn zak eensdeels de Kamer gunstiger te stemmen, ander- deels ook Washington tot verzachting van de overeenkomst Mellon-Berenger, die nog geratificeerd moet worden, te be- wegen. Het blijft een ongewis gemanoeu- vreer en geschippex. Het finaneieele program zelf is nog op den achtergrond, maar dp toestand eischt voor de uitvoering daarvan aan de orde kan komen, keuize tussohen drie redmid- delen: gebruikmaking van de goudreserve van de Bank of nieuwe inflatie of buiten- landsche cred'ieten. Men weet dat Cail laux groote voorkeur voor deze laatste aan den dag heeft gelegd, maar dat de strooming ertegen in de Kamer sterk is. Tardieu kwam er met groote instemming het eerst tegen in verzet. Vrijdag heeft de oppositie ertegen zich in het debat steeds sterker afgeteekend. Aan de goudreserve van de Bank verder te raken, zou al even- zeer een gewaagde onderneming voor de regeering zijn, laat staan dat het vaste ,,Dat doe ik misschien wel." ,,Neen, dat doe je niet. Ik wou je zeggen, dat dat Het is belachelijk, maar Zijn stem sloeg over van aan- doening. ,,Ik ik houd van je". Sally drukte zijn hand. ,,Zoo is het beter, Henry Williams," zei ze tevreden. Het Wrak sloeg de armen om haar heen. Minuten later maakte Sally zich los, half lachend, half huilend. Ze keek hem stralend aan. Daar was hij, met zijn hoor- nen bril, zijn slechte oogen en zijn oude tartende houding Henry Williams, uit Pitssburgh, Pa., Wrak maar heelemaal van haar. ,,En ik houd toch van je", zei hij strijd- lustig. .Natuurlijk", antwoordde Sally. ,.Je deedt er alleen zoo lang over Weer sloeg hij de armen om haar heen; hij leerde het vlug ,,Kom," riep Sally uit. ,,Stap nu liever uit en maak je motor aan den gang, anders komen we vandaag nooit meer thuis." ,,Maar je moet weten ,,Lieve, malle jongen, ik weet het im- mers al lang." De Morgan-hoeve lag voor hen, bijna onder hen. De gebouwen lagen alle dicht bij elkaar onder in de vallei en het wagen tje stond boven op den heuvel. De zon verdween tusschen de iheuvels. In het Noorden was Black Top. Bijna thuis! ,,Ik ben bang, dat het verstandiger ge- weest zou zijn, als we op den weg geble- ven waren," zei Sally. Het Wrak had per se van het begin der vallei af dwars de prairie door willen rijden. ..Dat is mijlen om," zei hij. ,,En we zijn er nu bijna." bestuur van de Bank van Frankrijk, het- welk is gebleven ondanks het heengaan van gouvemeur en secretaris-generaal, het zou toelaten. Caillaux schijnt den twijfel gevoeld te hebben toen hij ver- zekerde, dat de onafhankelijkheitd der Bank niet bedreigd zou worden. Inflatie Tardieu heeft er pas aan herinnerd, dat de dollar er een jaar over gedaan heeft om van 48 op 75 mark te komen, nog een jaar om van 75 op 184 mark en een derde jaar om van 184 op 4J^ billioen mark te geraken. Vestigia terrent oftewel wie zal, met zulke lessen voor oogen, verder durven gaan Genexaal Gomes da Costa, de aanvoer- der van het geslaagde pronunciamiento, dat einde Mei in het Noorden van Portu gal uitbrak, is als dictator alweer afgezet. Vrijdag is hij in het Belem-paleis op last van generaal Carmona in hechtenis geno- men en hij is daar nog onder arrest. Car mona bekleedde de portefeuille van bui- tenlandsche zaken in het ministerie van da Costa, maar had pas van dezen zijn conge gekregen, tegelijk met twee andere ministers. Na hun afzetting namen ook de overige ministers ontslag. Da Costa had reeds eenmaal zijn regeering gereor- ganiseerd. Na den militairen opstand ver- deelde hij het gezag tusschen zichzelf en majoor Cabepadas, die de twee eerste weken van Juni minister-president was, maar daarna had hij Cabe^adas opzij ge- schoven en zich zelf met den post van eerste-minister en minister van oorlog be- kleed. Da Costa's eigenmachtige hande- lingen hadden tot scherpe kritiek aanlei- ding gegeven, die niet open tot uiting kwam, omdat de pers door een afdoende censuur gemuilband was. Het is hem tot verderf geworden, dat hij den boog al te strak wilde spannen. Generaal Carmona is nu zelf op zijn beurt minister-president en minister van oorlog geworden en heeft een nieuw ka binet gevormd. Het zal moeten blijken. of hij op genoeg bajonetten kan steunen om zich te handhaven. BELGIe. Extra crediet voor presentiegeld van Kamerleden. De Kamer heeft Donderdag in een ver gadering met gesloten deuren het voorstel aangenomen tot verhooging van haar be- grooting met 225.000 francs voor het laat ste halfjaar, teneinde aan hare leden, die er om mochten verzoeken een extra ver- goeding van 1000 francs per kwartaal te kunnen toestaan. Het voorstel werd met een groote meerderheid, ongeveer vier vijfde der stemmen, goedgekeurd. DE INZINKING VAN DEN FRANK. In verband met de toenemende duurte, teweeggebracht door de inzinking van den franc, hebben verscheidene Gentsche INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der fluid, muggebeten en zonne- brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. textielfabrikantem, naar de correspondent van de N. R. Grt. te Brussel meldt, om moeilijikheden met hun arbeiders te voor- komen tot het toekennen van een gezins- toeslag aan de gezinnen met ten minste drie kinderen besloten. DE TELEFOONDIENST. In politieke kringen doet het gerucht de ronde, dat de Belgische regeering er over denkt ook den telefoondienst te industria- liseeren op dezelfde wijze als de spoor- wegen. DE METAALBEWERKERSSTAKING TE ANTWERPEN. Terwijl de havenarbeiders te Antwer- pen het werk hebben hervat, duurt de staking van de metaalbewerkers aldaar nog steeds voort. De stakers eischen 50 centiem loonsverhooging per uur en een herziening van het loon op de basis van 15 centiem voor iedere serie van 17 pun- ten van het index-cijfer. De Christelijke arbeiders, die dus niet bij de federatie der vakbonden zijn aangesloten, willen echter genoegen nemen met 25 centiemen ver hooging per uur. De federatie van vakbonden en de ship- repaires federation onderhandelen in direct. Reeds blijkt een firma met 150 ar beiders de eischen der stakers te hebben ingewilligd. DE STAKING TE DUINKERKEN. Zatendagochtend hebben stakers te Duinkerken zich na een vergadering naar de haven begeven om het personeel van twee booten te bewegen het werk r.eer te leggen. Het kwam tot handtastelijkheden. De prefect van het Noorderdepartement heeft zelf de regeling van de orde op zich genomen. Er zijn extra gendarmen naar Duinkerken gezonden. STAATSWINKELS IN ITALIe. Bij de besprekingen in den Italiaan- schen ministerraad over den economi- schen toestand des lands is besloten, een poging te doen om de door de duurte zwaarst-getroffen klassen tegen verlaag- de prijzen aan eerste levensbehoeften te helpen. Daartoe zullen annex aan de re- geeringsbureaux, winkels worden ge- opend, waar de staatsambtenaren meel, rijst, koffie, suiker, olie enz. tegen kost- prijs kunnen verkrijgen. Men heeft hier- mee nog een ander doel op het oog, nl. na te gaan, in hoever de klachten over woe- kerwinst, genomen door particuliere han- delaars, gerechtvaardigd zijn. Blijkt de verkoop in deze staatswinkels een succes, dan hoopt men dat groote par ticuliere ondernemingen dit voorbeeld ten behoeve van haar personeel zullen navol- gen. TER NEUZEN, 12 Juli 1926. ONS FEUILLETON. n Wrak dat zoo de algemeene aan- daeht onzer lezers trok, wordt in dit num- mer beeindigd. In ons volgende nummer zal worden aangevangen met een ander verhaal, dat, hoewel van een ander genre, niet minder spannend is en naar wij ver trouwen de aandacht van onzen lezers- kring boeien zal. De handeling valt voox in China in het nog steeds geheimzinniqe Thibet. ,,Maar het is vrij steil, Henry. Ze keek onderzoekend de lange, groene helling af. ,,Het is niets", zei het Wrak. „Kijk maar." Het wagentje begon te dalen; eerst langzaam, toen hoe langer, hoe sneller. Halverweg stoof het voort. Sally klem- de de tanden opeen en klampte zich vast aan de 'bank. Ze zette zich schrap tegen de voetplank. Ze sloot de oogen. Het Wrak had de voetrem zoo ver mo- gelijk ingetrapt en trok nu uit alle macht aan de handrem. Het autotje snelde voort, met krakende, rookende remblokken. ,,We botsen ergens tegen aan," riep het Wrak. Sally opende de oogen. ,,Rijd niet tegen de keuken op riep ze uit,,Daar is moeder. Bots liever tegen het hek." Hij kon ten minste sturen en deed dat ook. Ze reden tegen het hek aan. Een paar latten vlogen aan splinters en het wagentje snelde voort. Een tweede hek kwam in zich.t. Nog steeds streed het Wrak met zijn remmen. Weer klonk een gekraak en het autotje kwam slingerend tot staan. Dad Morgan, die een paar meter ver der tegen het hek stond, nam de pijp uit den mond en keek met veel belangstelling toe. Jullie komt ten minste met een vaartje thuis", merkte hij op. ,,Vader riep Sally uit. ,,Hoe maak je het, Sally En jij, Wrak Hij kwam slenterend dichter bij om het autotje te bekijken. Een der wielen was verbogen, beide voorspatborden waren verbrijzeld, en uit den radiator liep een straaltje bruiS, dampend water. „Het ding heeft het zeker op zijn zenu- wen," zei Dad Morgan. ,,0, vader Sally sprang uit de puinhoopen te voor- schijn en sloeg de armen om zijn hals. -,De uitzet gekocht vroeg hij, toen ze klaar was. ..Uitzet r riep Sally uit. „Ik ik ben getrouwd." „Wel, alle menschen „Waar is moeder Ik moet het haar vertellen." „Wel, alle menschen," herhaalde Dad. „Je moeder zal in huis zijn. Waar is Bob Sally begon te lachen. ,,Ik ben niet getrouwd met Bob. Ik ben getrouwd met Henry Williams!" Dad Morgan's blik dwaalde af naar het Wrak. die nog steeds in zijn auto somber naar zijn werk zat te kijken. „Wel, alle menschen," zei hij peinzend. ..En wees lief voor hem," waarschuwde Sally fluisterend. ..Hij is de liefste schat, die er bestaat." Ze snelde naar huis, waar ze haar moe der zag staan voor de open deur. Haar vader keek haar na. Vrouwen waren toch rare wezens. Maar als Sally tevreden was, was het goed. Getrouwd Het Wrak was zijn schoonzoon Beste jongen Sally had altijd gezegd, dat hi' flink was. Vader Morgan wist wat hem te doen stond. „Wrak." zei hij, ,,als je klaar bent met het bestudeeren van die brokstukken. zul len we er eens op klinken." ..Best," zei het Wrak. er uit klimmend. ,.Maar lach me niet uit. Lach in 's hemels- naam nietDat maakt me zenuwachtig." EINDE. ENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1