AL6FWFFN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. H. H. KantoorlioTicLers No 7932 Woensdag 30 Juni 926 66e Jaargang. ~B IHNfcNLAWD. BUITENLAND. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: vZH JaXT,„c7V&5£d£ w(»Il£,h"sP" P°s' ,w° Di, verschllnl lederen Itlanidng-, WoenadX- en VrUdagavond. worden verzocht het abonnements- geld over het 2e kwartaal 1926 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 Juli in te zenden, Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk detoezending van het blad zullen staken. DE UITOEEFSTER. Onze abonne's in |||X^rag^^'het Buitenland worden verschuldigde abonnementsgeld voor 15 Juli a.s. in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen worden slechts aan- genomen bij vooruitbetaling. DE UITOEEFSTER. VERKLAARBARE ONTSTEMMING. Sedert het vredesverdrag van Versail les het aantzijn heeft gegeven aan de In ternationale Arbeidsor ganisatie, werden te Geneve een groot aantal ontwerp- tractaten en aanbevelingen aanvaard, welke echter grootendeels in voorberei- denden staat bieven verkeeren, doordat de Staten, leden der Arbeidsorganisatie, niet tot goedkeuring zijn overgegaan. Over het verschijnsel, dat de Staten ter vergadering ontwerpverdragen aanvaar- den, doch achtersf weigeren deze qoed te keuren, zijn reeds meer dan eens harde noten gekraakt. En ook dit jaar heeft onze landgenoot Mgr. Nolens, tot voor- zifiter der conferentie verkozen, in zijn openingsrede geschetst, hoe de Staten de beslissingen der conferentie allerminst be- schouwen als verplichtingen, die voor ailes moeten worden nagekomen, doch meer als moties of wenschen. Intusschen moet men, gelijk Mr. Cort van der Lin den betoogde, een en ander niet uitslui- tend zoeken in onwil of tegenwerkinig. Immers, de Arbeidsconferentie heeft zelve ook schuld, doordat zij aan haar leden overeenkomsten wil opdringen, die veel te ver gaan. Zij tracht aan de arbeiders van alle landen voordeelen te verzekeren, die aan de arbeidersklasse in een of meer- dere landen zijn ten deel gevallen, zonder rekening te houden met de omstandig- heden. waaronder dit is geschied. Inderdaad, de Staten ratificeeren niet, omdat de conventies te ver gaan, en de conventies gaan zoo ver omdat de Staten de verplichting niet gevoelen om te rati ficeeren. Wanneer Nederland, ondanks alle economise he bezwaren, overgaat tot de invoering van den achturigen arbeids- dag, terwijl achtferaf blijkt, dat een groot aantal Staten niet willen volgen, wordt onze positie hoogst ongunstig en wijkt het vertrouwen in de Internationale samen- werking. Uit het Amerikaansch door E. RATH. 54) (Vervolg.) HOOFDSTUK XXIV. Het Wrak beveelt. Achter elkaar reden ze de wei door, terug naar de bosschen, die Sallv en het Wrak s ochtends verlaten hadden. Sally reed voorop. omdat men veronderstelde, dat ze zich den weg zou herinneren. Ach ter haar reed de helper van den sheriff. Daarna kwam het Wrak, die onihandig het evenwicht trachtte te bewaren in het zadel. Bob Wells vormde de achterhoe- de, weer rijdend op zijn eigen paard. Hij zag er stuursch en ontevreden uit en keek strak naar een punt ergens tusschen de sehouderbladen van het Wrak. Sally had flink en vol minachting tot den sheriff gesproken, maar het was haar zwaar te moede. Nu ze alleen reed, voel- de ze het eerst recht. Als de sheriff van plan was Henry Williams te dwarsboo- men, dan was hij er ongetwijfeld toe in staat. Als Jerome Underwood wilde door- zetten, waarvoor ze wel bang was, dan zou het Wrak nog moeite hebben zich vrij te pleiten. Hij had ongetwijfeld de wetten geschonden. Hij had het steeds erger ge- maakt; soms ging hij wel eens te ver. Ze De ervaring heeft nu wel geleerd, dat de Arbeidsorganisatie niet kan blijven voortgaan om telken jare een nieuw ter- rein van arbeidswetgeving te betreden. Zonder eenige verademing werd telkens nieuw koren naar den parlementairen mo- len van elk land gebracht, maar het bleek onmogelijk dit te verimalen. De Arbeids organisatie zal zich er dan ook voorloopig toe moeten bepalen, te waken tegen mis- bruiken, tegen onbehoorlijke arbeidsvoor- waarden, tegen al datgene wat de verhou- ding tusschen arbeider en werkgever ver- troebelt. Maar gaat zij verder, tracht zij eenzijdig voor de arbeiders de grootst mogelijke voordeelen te bedingen, dan zal spoedig alle belangstelling in een ge- meenschappelijke samenwerkincj tusschen de regeeringen, arbeiders en werkgevers verdwenen zijn. Tot nadeel uitsluitend vande ar beiders. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN GRAVE. In de Vrijdagavond gehouden raads- vergadering van Grave werd door den heer Bouman voorgesteld, in hooger be- roep te gaan bij de Kroon tegen het be- sluit van Ged. Staten tot opheffing der schorsing van vier raadsleden. Na heftig debat werd besloten, dit punt aan het einde der agenda te behan- delen. Zoover kwam het echter niet. want bij het eerstvolgend punt, betreffende administratie der Armenfondsen, ont- aardde de discussie in 'n formeele scheld- partij, waarna de waarnemend-voorzitter, wethouder Jacob, de vergadering plotse- ling sloot. Zaterdagmorgen om elf uur hebben de raadsleden een convocatie thuis gekregen, dat Maandag 28 Juni a.s., des voonmid- dags om 10 uur, een spoed-eischende raadsvergadering zou worden gehouden, met alleen op de agenda: Wijziging van de begrooting van 1925. HET NEDERLANDSCH- BELGISCHE YERDRAG. Da commissie ran rapporteurs der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van hetNederlandsch- Belgische verdrag is sedert de beeindiging van het nieuweaf deelingsonderzoek eenmaal bijeen geweest, in verbacd met de samenstelling van het afdeelingsvers'ag. Den 9den Juli zal de e momiss'e nogmaals bijeenkomen Dit geeft eenigen voet aan een in par- lementaire kringen bestaaDde verwachting, dat het in de bedoeling zou liggen, dit afdeelingsverslag in de tweede helft van Juli of in het begin van Augustus het licht te doen zien. DE MARECEAUSSEE NAAR JUST1TIE De hter Yan Rappard heeft aan den Minister van Oorlog de voigende schrifte- lgke vragen gesteld Is het waar, dat er plannen bestaan, om het wapen der marechaussee bij het Ministerie van Justitie onder te brengen Zoo ja, is de Minister bereid, geen be- sl'ssende stappen in deze richting te doen, alvorens de Kamer daarover is gehoord R.K. VOLKSPARTIJ EN R.K. STAATS- PARTIJ. Op een vergadering der R.K. Volkspartp te Npmegen heeft de heer Felix Donders vond het vervelend, al begreep ze zijn beweegrexienen. Toch was er iets, dat haar nog meer hinderde: het feit, dat ze gezegd had, dat ze met het Wrak zou trouwen. Ze had het gezegd uit overmoed, hoewel ze nog ernstiger redenen had. Ze dacht aan haar ouders. Ze begreep dat een verloving veel lastige vragen zou voorkomen; dat conventioneele menschen minder scherp zouden oordeelen. Maar het Wrak zelf Hoe dacht die er over Wat zou die denken van een meisje, dat zulke dingen langs haar neus weg zegt, alleen om "het een beetje gemakkelijker te maken voor zich zelf Ze hechtte veel aan het oordeel van Henry Williams. Ze was er bang voor. Ze voelde, dat dat er veel meer op aan- kwam, dan het oordeel van iemand an- ders. Wat zou hij doen Wat dacht hij in zijn hart Als hij haar eens in den steek liet wat dan? Maar neen, dat zou hij nooit doen. Ze was blij alleen voor op te rijden; ze voelde geen lust tot spre- ken, vooral niet tot een gesprek met het Wrak. De gedachten van het Wra^: volgden een anderen loop. Hij begreep waarom Sally Morgan haar verrassende verkla- ring had afgelegd. Om dezelfde reden had hij haar zijn vrouw genoemd op de Underwood-hoeve; het was om aan ze- kere dingen tegemoet te komen, die de maatschappij van haar leden verwachtte. Verder had het natuurlijk niets te bedui- den. Hij dacht daar trouwens verder niet over. Hij was ontdaan over het plotse- linge afbreken van Sally's verloving. Hij hield niet van Bob Wells en zou dat ook nooit kunoen. Maar als Bob Sally geluk- verklaard, dat de keuze van jhr. Ruys de Beerenbrouck tot voorzitter van den Alg. Botd eenig meer vertjouwen der demo- cratische katholieken in de leidiDg wettigde dan bij de voiige leiding en hoewel de R.K. Volkspartij niet veel tegemoeikoming van de R.K. Staatspactij heeft ondervonden, wilde hij toch niet zeggen, dat de R.K. Volkspartij niet tot db S'aatspartij zou teruj>keeren, wanneer de democratiscbe gedachtedaar diep genoeg zou zijn door- gedrongen en er voldoende waarborgen zouden zijn, dat de katholieke d« mcc/aten behoorljjk hun recht zouden krijgen. Bij de gfdachtenwisteliDg betoogden de Michaelisten Van der Steen en Broeder, dat de leden der Volk>partij liever in de Staatsparij zouden medewerken tot krachtige propaganda der democratische gedachte. (De Morgen). DE TOESTAND. De beraadslagingen in het Engelsche Lageihuis over htt regeeringsontwerp, dat het den mjjnwerkers weer mogelpk zal maken "acht uren daag3 te weiken, dus een uur boven het thai s wettelijk bepaalde maximum, heeft schiijft de N. R. Crt. op den ee:sten dag niets bijzocders opge'evtrd. De argumenten voor en tegen waren laDg daarvoor reeds tot in den treure herhaald en men wist dat de arbeiderspaitij ertegen was, al beeft een van de gematigde leiders der mijnwerkers yroeger er wel voor ge- pleit de oplossing van de moeilijkhpddn te beproeven in de richting van langer werktijd. Al wat de regeering beocgt is een weg voor een regeling te openen, die anders versperd zou zijn, maar verder niets te doen dat op drang of dwang zou lijken, om hem daarna ook in ie slaan. De regeering hoopt dat de nieuwe maat- regel, ondai ks het verzet en misschien de dwarsdrijverjj van de .arbeidersopposhie, in het begin van de voigende week wet zal geworden zijn en in vele mijndistricten verwacht men, dat de eigenaars nieuwe plakkaten zullen aanslaan, waarbij zij de mijnwerkers uit zullen noodigen het wevk te hervatten volgens bet loontarief van 1921 op de basis van een achtuurs-, in stee van een zevenuurswerkdag. De indienirg van het wetsontwerp heeft Cook, den heetgebakerden secretaris der mijnwerkers, in nieuwe Berserker woede doen ontsteken. Hij dreigt dat hij, indien de regeering er mee doorgaat, de mannen die aan het werk zijn gebleven voor de beveiligirg van de mijnen (uitpompen van water, onderhoud van schoorpalen en schotten enz.}, gelasten zal dit werk neer te leggen en de mijnen zoodoende aan onbruikbaarwording zou overleveren. Natuurlijk zou de regeering niet toelaten, dat de mijnen door zulk een sabotage aan verwoesting worden prijsgegeven. De pas opDieuw verlengde wet waarbij haar bij- zondere bevoegdheden zijn toegekend, stelt haar in de gelegenheid, afdeelingen van de marine aan het pompen te zeiten en te verhinderen dat het openbaar belang onher- stelbare tchade lijdt. Maar misschien zou dit niet eens noodig zijn, want de vakver- oeniging van het personeel waartoe de kig kon maken, deed de rest er niets toe. Hij wilde Sally gelukkig zien. Hij zag in dat ze in een booze bui alles vernietigd had en hij betwijfelde het of het ooit weer in orde zou komen. Tot overmaat van ramp gaf hij zichzelf van alles de schuld. Hij zou het zichzelf nooit vergeven. Het vooruitzicht op gevangenisstraf verontrustte hem niet. Hij beschouwde het nauwelijks als ernst. Men zou mis schien even drukte maken. maar dat zou toch niet lang duren. De hoofdzaak was, dat Sally weer tevreden en gelukkig moest worden en daarvoor was hij ver- antwoordelijk. Zoodra dat klaar was, zou hij teruggaan naar Pittsburgh, waar hij alles zou vergeten of misschien ook niet. Maar voor dien tijd moest hij alle moeilijkheden voor Sally Morgan uit den weg ruimen, al was het alleen om zijn eigen geweten te stillen. Verloofd met haar Hij moest er om lachen. Niet om dat het zoo grappig was. -maar hij was in de stemming om zichzelf te bespotten. Ze bereikten nu de bosschen, waar Sally gemakkelijker den weg herkende dan ze verwacht had. Ze zag de sporen van hun eigen paarden en van die van den sheriff en veel vertrapte struiken dienden als wegwijzers. Ze reden snel door en zelfs het Wrak deed goed mee. Eindelijk splitsten de sporen zich en weifelde Sally. Van hier af hadden de sheriff en zijn helper hun spoor gevolgd. Bob Wells hielp haar in een ommezien uit de moeilijkheden. Hij herinnerde zich precies waar hij het spoor gevonden had, zoekend naar zijn paard en hii begreep. dat het andere spoor van Sally en het Wrak moest zijn. Sally aanvaardde zijn aanwijzdngen ffveiligheidsmannen" behooren, hetft hem al geantwoord, dat zij geen beve'en van den mjjtiwerkersbond afwacht en er niet aan denkt inbreuk te maken op de overeenkomst die zij eenmaal voor het verr chten der hoog noodige weikzaamheden heeft aan- gegaan. Gisteren is hit besfuur van de mijn werkers, ra drie weken uiteen te zpn geweest weer te Londen bijeen gekomen en de volgenie dagen kunnen uitsluitsel brecgen over ae vraag, of de vrede een nieuwe kans zal krijgen dan wel de strijd nog vinniger zal worden. Er wordt in- middels sterke aandrang op transport- arbeiders en spoorwegbeambten geoefend, om geen buitenlandsche kolen te vervoeren. DE SCHELDE-TUNNEL TE ANTWERPEN. Het p'an tot het graven van een tunnel onder de Schelde, te Antwerpen, dat voor onbepaalden tijd opgegeven bleek te zjjn, wordt ihans, naar men uit Brussel meldt, in de betrokken departementen nog maals bestudeerd. De regeering blijkt een nieuw voorstel te hebben ontvangen, dat neerkomen zou op het aanleggen van een dubbele tunnel ter hoogte van de Suikerrui. De kosten zouden geheel gedragen worden door een particuiiere onderneming mits de Staat, terreinen op den linkevoever der Schelde, tegenover de stad afstaat. DE VERDWIJN1NG VAN EEN GEZANT. Naar uit Reval aan de Dnigemeld wordt, is deEstlandscheregs eringernstigverontrust door de plotselinge verdwijring van Birk haar gezant te Moskou. Eenige dagen ge- leden was Birk van zijn post terugge- roepen, omdat hij bepaalde instructies van zijn regeering niet had opgevolgd en bovendien verdacht werd, de sowjet re- geering belangrpke diplomatieke doco- menten in handen gespeeld te hebben. Birk is daarop uit Moskou verdvenen, dcch niet teReva! teruggekeerd. Vermoed wordt dat hij de wijk heeft genon:en naarParijs. De Estlandsche regeeriDg heeft inmiddels de archieven van haar gezantschap te Mos kou laten opvragen het moet in haar voor- nemen liggen hit geheele personeel van het gezantschap te vervangen. EEN STAD IN MEXICO OYERSTROOMD. De stad Leon, in den Mexicaanschen staat Guanojuato, is Woensdag j.l. bijna geheel verwoest door een plotselingen water- vloed van de bergrivier. Vele personen zijn omgekomen. AARDBEVING OP KRETA. Op het eiland Kreta heeft Zaterdag- avond een aardbeving plaats gehad, ver- moedelijk tengevolge van een uitbarsting van den vulkaan op het eiland Santorini, ten Noorden van Kreta gelegen. Het middenpunt der beving, welke een groote uitgestrektheid had en in Griekenland. Egypte en Zuid-Italie waargenomen werd lag tusschen de Cycladen en Kreta. De stad Candia, de hoofdplaats van het eiland Kreta, werd zwaar getroffen. Tal- rijke huizen stortten in, de bewoners on der de puinhoopen bedelvend. Op tal van punten brak brand uit in de stad. Een groot aantal menschen in de pro- met een koel knikje en reed weer door. Als ze hun eigen spoor kon volgen, zou den ze ergens in de buurt van Nosey's kamp uitkomen. vlak bij het auto-tje. Weer kwam ze op een plaats, waar vele sporen dooreenliepen en ze begreep, dat het Wrak en zij daar de paarden gevan- gen hadden. Ze legde het met een paar woorden en bewegingen uit en de sheriff knikte, dat hij het begreep. Daarna tracht- ten ze de sporen te volgen van hun nach- telijke vlucht. Dit bleek moeilijker te zijn, want menschen laten niet zulke duidelijke sporen achter als paarden. Maar Bob Wells was een goede hulp. Hij was on- tegenzeggelijk bekwaam in het vinden van sporen. Zelfs Sally voelde bewonde- ring voor hem. Af en toe waren ze het spoor geheel bijster. maar door een zeker instinct en orienteeringsvermogen vond de sheriff het steeds weer terug. Ten slotte kwamen ze aan een plaats. die Sally en het Wrak onmiddellijk her- kenden. Het was het kamp van de drie bandieten. Er was niet veel meer over dan een uitgedoofd vuur, maar er was toch geen twijfel mogelijk. De sheriff stapte af en bekeek alles nauwkeurig. Hij luisterde aandachtig, terwijl Sally alles uitlegde, en ook vertel- de van Denver en het onweer. Ze legde nadruk op de rol, die het Wrak gespeeld had, maar hield zich strikt aan de waar- hedd; ze vertelde alleen alles van haar eigen standpunt bekeken. Het Wrak liet alles aan haar over; hij viel haar zelfs niet in de rede, als hij vond, dat ze hem te veel prees. Hij luis terde en keek toe. Toen de sheriff heen en weer liep om het verlaten kamp te be- studeeren, bieven Sally en het Wrak een vincies vond den dood tengevolge van aardverschuivingen. De aardbeving was buitengewoon krachtig en duurde 5 minu- ten aan een stuk. Zij veroorzaakte een paniek onder de bevolking. In het Zuidelijk deel van Griekenland, de Peleponesos, op de Jonische eilanden, in Zuid-Italie, ook op Rhodos, in Egypte en Palestina, werden lichte aardschokken waargenomen. Van het eiland Rhodos (Italiaansch) wordt gemeld, dat daar Zaterdagavond een aardschok werd gevoeld. Er werd schade aangericht in een aantal dorpen. Verscheidene huizen, benevens een vuurtoren, zijn ineengestort. De vuur- torenwachter werd gedood; eenigen wer den gewond. De schok werd eveneens gevoeld op de eilanden van den Dodekanesos, maar schade werd daar niet aangericht. Te Napels, Bari, Catania en Avellino werd Zaterdagavond een lichte aardgol- ving gevoeld. Schade werd evenwel rniet aangericht. Te Cairo, Port Said en andere steden in Noord-Egypte, zijn Zaterdag lichte aardschokken waargenomen. De mate- rieele schade was gering. VERHOOGING BELGISCH DOUANETARIEF. De afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en nijverheid vestigt de aandacht op het K. B. van 24 dezer, gepubliceerd in de Moniteur Beige van 26 dezer, krachtens hetwelk voor een groot aantal artikelen het invoerrecht in Belgie belangrijk ver- hoogd is (in sommige gevallen verdub- beld en verdriedubbeld) Deze verhoogingen zijn den 28en Juni in werking getreden. Genoemd kunnen worden de voigende artikelen, waarvan de rechten verhoogd zijn als daarachter aangegeven: kaas, 3 maal; cacaoboter 5 maal; meelfabrikaten en bakkerijproducten 2 maal; cacao, cho- colade en suikerwerk 2 a 2J^ maal; aard- beien -\]/2 maal; groentenconserven 2 maal; margarine 2 maal; tabak en sigaren 1 ]/2 maal; verven en vernissen 2 maal; wollen stoffen Vh maal; ka.toenen stoffen 1 x/2 maal; linnen stoffen 2 maal; katoenen garens V/» maal; papier en karton 1Y» a 2 maal; aardewerk 1Y« a P/» maal; brand- kasten 1Y2 maal; sloten 1 Ys maal: schoen- werk \l/4 a maal. VOOR DE INVRIJHEIDSTELLING VAN DR. BORMS. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Een maand geleden heeft 't Katholiek Vlaamsch Studentenverbond een aanplakbiljet verspreid, waarin het voor amnestie en de onvoorwaardelijke invrijheidstelling van Dr. Borms opkwam. Kort daarop heette het orgaan van de anti-Vlaamsche studenten van de Leu- vensche Universiteit deze daad een mis- daad tegen de Belgische natie, welke thans zulke donkere dagen beleeft en uitte het den wensch, dat de rectorale overheid niet aarzelen zou den praeses van het Kath. Vlaamsch Studehtenverbond, Jozef Muys, op voorbeeldige wijze te straffen. Naar aanleiding van deze aanklacht heeft het orgaan van de Vlaamsche stu denten te Leuven ,,Ons Leven" nu de voi gende verklaring gepubliceerd: ,,Wij houden eraan, uit naam van alle Vlaamsche studenten, onomwonden te verklaren, dat wij den praeses van het oogenblik alleen. Hij schoof onrustig heen en weer in het zadel. Hij wist niet, wat ze van hem verwachtte of wat hij moest zeggen. Hij keek haar aan, omdat hij het niet kon laten. Sally glimlachte bemoedigend, waardoor hij heelemaal in de war raakte. ,,Mooi weer vandaag," zei hij. Ze keek naar den hemel, door de top- pen der boomen. Hij was stralend en hel blauw. ,,Schitterend.' antwoordde ze. ..Niet zoo warm als gisteren." ,,Neen, niet zoo warm.'' Hij maakte een zenuwachtige beweging. ..Maar morgen zal het warmer zijn." zei hij snel. ,,la", sprak Sally. ..En het gaat waarschijnlijk niet re- genen". ..Waarschijnlijk niet.' Hij --oelde zich belachelijk. Hij durfde niets meer zeggen en begon dus aan dachtig naar den sheriff te kijken. Maar ze liet hem niet met rust; ze bleef hem 'achend aanizien. ,,Ik denk," zei ze, „dat de rest van den zomer niet zoo warm zal zijn. De nachten worden koeler." ,,Hm." ..Maar men kan er natuurlijk niets van zeggen. We kunnen een hittegolf krij gen." ..En misschien ook niet." vervolgde ze. „We kunnen er niets van zeggen." ..Neen, natuurlijk niet." zei hij knik- kend. Ze barstte in lachen uit. (Wordt vervolgd.) MUMmmwuiwaiMaB—BW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1