SPORT. 6EMEN0DE 8ER1CHTEM. BURGERLlIirENSfANDr DOOR DEN SNELTREIN GEDOOD. Uit door spreker genoemde cijfers blijkt, dat de teelt van sommige gewassen in deze streek inderdaad aanmerkelijk is vooruitgegaan, met name de suikerbieten, terwijl vlas ongeveer gelij-k bleef en gra- nen verminderden, juist door de toename van de suikerbietenteelt. Zeker is het te begrijpen, dat men veel suikerbieten teelt, en ook aardappels voor de groote Belgi- sche centra, terwijl voor de handel-sge- wassen de ligging toch ook gunstig is. Niettemin verbouwt b.v. Zuid-Beve- land veel meer karwij, maanzaad en kool- zaad dan het land van Axel. Ook is hier de tuinbouw eerst in het begin van ont- wikkeling. Het zou een lange studie ver- eischen vast te stellen of het juist is, dat deze streek zijn eerste plaats op land- bouwgebied onder de verschillende dee- len van Zeeland zal gaan verliezen. Wei is er minder sterken vooruitgang dan b.v. op Beveland, Schouwen en Tholen, ter wijl het land van Axel op het gebied van vereenigingswezen en prachtige samen- werking verre ten achter staat bij Wal- cheren en Schouwen. Men moet hier meer aan ontwikkeling op school en cur- sussen doen, meer medeleven met de Z. L. M. en veel meer in onderling vereeni- I gingsleven kracht zoeken. Door een- dracht wordt een huis gebouwd, door tweedracht en naijver, waaruit nijd en twist geboren wordt, stort het in. Men moet niet persoonlijke geschillen of ver- schil in godsdienstige opvatting en nog veel minder geschil in politieke meening ten spits drijven, antithese maken-d, waar synthese behoort te zijn en alzoo nutte- loos en tot groote schade van het volks- leven verdeeling brengend. Het feit, dat Chans een groote tentoonstelling zal ge- houden worden met samenwerking van de Z. L. M. en den Chr. Boeren- en Tuin- derSbond zij in dit opzicht een goed voor- teeken. Inderdaad daarheen moet het, zal de landbouw niet het loodje leggen. Ook op menig ander gebied kan dat, b.v. de gewassenkeuring, een onderwerp toch zuiver van technlschen aard. Spreker bedoelt niets en niemand persoonlijks. Het is slechts het gevoel van zijn plicht en de liefde voor het land en het volk, waaruit hij zelf gesproten is, tot in verre geslachten, die hem noodzaken op de z.i. bestaande fouten en gebreken te wijzen. Spreker vraagt hem niet kwalijk te nemen, dat de in zijn vaderland zoo dikwijls on- geeerde profeet toch heeft geoordeeld zelfstandig zijn meening te moeten zeg- gen. Deze is trouwens algemeen en niet alleen voor dit land noodig. Het belang van het vereenigingsleven geldt ook voor de vakbelangen, dus ook voor de bedrijfs- belangen, dus met alle, die tot dat bedrijf behooren. Dus ook met hen, die niet leiding geven, maar toch medearbei-der zijn in het be drijf, waartoe er volgens spreker veel meer samenleven en samenbiniding en sa- men overlegging m-oest bestaan tusschen patroons en arbeiders. Dat geldt ook voor het medeleven met de groote vereeniging, met geheel Zeeland en door de Z. L. M. met het Kon. Nederl. Landbouwcomite. Dat alles moet steeds verbeteren, en al moge men dan voor sommige particuliere aangelegenheden daarnevens nog ter bevrediging aan sommige behoeften of particuliere begin- selen en opvattingen behoefte hebben aan afzonderlijke organisaties, dan mag men zijn kracht, zijn medewerking, zijn verant- woordelijkheidsgevoel niet onttrekken aan wat algemeen is, antders zou, gelijk Dr. Kuiper in zijn gemeene grade eens schreef Nederland op den duur van de wereldmarkt worden gedreven. Voor het samenleven, nationaal en internationaal is de gemakkelijkheid der communicatiemid- delen zoo'n voorrecht, dit mag echter niet leiden tot nivelleering van zeden en le- vensopvattingen, want nivelleering is de dood. Traditie en breedere levensopvat- ting moeten worden gerespecteerd. Een l apart eigen karakter moet blijven en bij den persoon en bij de streek. Wat die verkeersmiddelen betreft leeft men hier tamelijk goed. Toch moet erns- tig worden aangestuurd op verbetering van groote verkeerswegen als die van Axel naar het hart van Belgie via de Roode Sluis en naar betere exploitatie der spoorlijnen. De Z. V. T. M. geeft een uitstekend voorbeeld en namens de land bouw brengt spreker haar dank voor de opening van de lijn naar Moerbeke. Zij is thans gelijk aan de leeuwerik, die tot heil van Z.-Vlaanideren O. D. het reveil zingt van groote zaken, nobele denkbeel- den, verbindende Zeeuwsch- en Belgisch Vlaanderen, evenals Zeeland, erfgename van een groote beschaving, die haar schatten overal in de wereld heeft ge- bracht en haar burger- en politieke vrij- heid der wereld heeft gepredikt al eeuwen lang, die groote bron van den rijkdom en de welvaart. Hierna komt spreker tot het eigenlijk overzicht van den toestand van den Zeeuwschen landbouw. Hij deelt mede, dat het afgeloopen jaar voor het akker- bedrijf niet bijzonder voorspoedig is ge- weest, want de prijzen der producten waren laag, terwijl de uitgaven aan pacht en hulpstoffen hoog bleven. De paarden- handel was zeer stil door gebrek aan af- zet, zoodat de paardenfokkerij weinig be- vredigende financieele resultaten heeft opgeleverd. In tegenstelling met den ak- kerbouw ging het in tuinbouw en vee- houderij veel beter. De oogst van som mige producten als peren en appelen was wel is waar niet altijd groot, maar daar- j tegenover waren de prijzen van alle tuin- j bouwproducten hoog. Ook de veehou- j derij was geen slecht bedrijf, dank zij de hooge prijzen van kalveren, lammeren, boter, ederen en wol. Alleen de varkens- houderij leverde niet veel winst op. Het is voor de land- en tuinbouwers zaak den handel -in hun producten te ver- beteren en er vooral zorg voor te dragen, j dat a-lles beter gesorteerd en verpakt op de wereldmarkt komt. Wat betreft de weersgesteldheid wordt deze als gunstig j geschilderd alleen hadden de weiden nog vrij veel van de droogte te lijden. Later kwam een per-iode van regenval, die nog a-1 wat schade aan de latere gewassen aan-r-ichtte, vooral aan haver, klaver en aardappelen. De granen gaven een goede opbrengst, doch de prijzen waren veel la ger dan verleden jaar; de opbrengsten van peulvruchten waren zeer bevredigend, de kwaliteit was echter matig. De prijzen waren aan den lagen kant. Het vlas heeft van den drogen zomer vrij veel te lijden gehad, zoodat kwaliteit en opbrengst niet medevielen. Aardappelen hebben een ruim beschot gegeven. De prijzen waren ook van dit product maar matig te noe- men. Suikerbieten gaven een groote op brengst met zeer goed gehalte. De hooi- oogst was uitnemend, er was in den ge- heelen voorzomer veel eten voor het vee aanwezig in de weiden. Het wordt een zeer gelukkig verschijn- sel genoemd, dat de tuinbouw zich gaan- deweg uitbreidt, daar de tuinbouw aan meer menscihen een behoorlijk stuk brood en een zelfstandig bestaan verzekert, dan de akkerbouw en de toenemende bevol- king dus de provincie niet behoeft te ver- laten. De teelt van zac-ht fruit was zeer loo- nend. Gelukkig neemt de liefhebberij voor het veredelde paard niet af door den slechten handel. De melkveehouderij neemt nog steeds in de provincie toe, terwijl ook de vee- verbeter-ing ee-n voortdurend grooter wor- dende belangstelling ondervindt. Dit geldt speciaal voor Schouwen, Zeeuwsch- Vlaanderen en Oost-Zui-d-Beveland. De gezondheidstoestand was goed, mond- en klauwzeer kwam slechts weinig voor. De pluimveehouderij gaat gestadig vooruit door de hooge eierprijzen en door de uitbreiding, die de V. P. Z. onderging. De prijzen voor hoenders waren over het algemeen beter. De prijjzen van melk en boter waren over het geheel gen-omen zeer bevredi gend, hoewel oprichting van cooperatieve Boterfabrieken den boterprijs zou kunnen doen stijgen. Spreker wijst dan verder op de werk- zaamheden der Z. L. 1M., als de gewas senkeuring, waarvoor weer meer werd opgegeven dan het vorige jaar, en het verkoopbureau, dat zooveel mogelijk zijn bemiddeling verleende bij den verkoop van goedgekeurd-e producten. De koop- en pachtprijzen van land loopen nog eer- der naar boven, dan te dalen, en een grootere rational-iseerin-g der bedrijven zal dan ook noodig blijken. De arbeids- aangelegenheden waren in 1925 in het al gemeen bevredigend te noemen, werkloos- heid kwam weinig voor en op sommige tijdstippen waren er eer-der te weinig ar beiders beschikbaar. De loonen waren dit jaar wederom hooger dan in 1924 e,n wel 8 tot 10 De uitvoering de-r lan-darbeiderswet op Schouwen is op het -doode punt, door de financieele moeilijkhe-den, waarin de ver eeniging verkeert. In den krin-g O. Z.-B. werden ruim 10 plaatsjes gesticht. Verder wijst spreker op de werkzaam- heden en bemoeii'ngen der Z. L. M. op het gebied van de sluiting der Prov. gren- zen voor vee-invoer; inzake het gebruik van den korten dissel bij driewielskarren; het veilen van ajuin; het rondleiden van Engelsche en Zuid-Afrikaansche land- bouwers door Zeeland. Aan het bureau voor lan-dbouwboek- houden steeg het aantal deelnemers van 30 tot 47; van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau dient meer gebruik te wor den gemaakt; bij het rechtskundig bureau werden reeds verschillende adviezen ver- strekt en een-ige zaken in behandeling ge- no-men, de resultaten, die reeds verkregen werden, stemmen tot tevredenheid. Er werden in 1924/25 23 landbouw- wintercursussen, 9 tuinbouwwintercursus- sen en 2 landbouwcursussen voor volwas- senen gegeven, terwijl in 1925 3 land- h-uishoudkundige cursussen een aanvang namen. Te Aardenburg werd een cursus in paardenkennis gehouden, terwijl met het eerste gedeelte van de tweejari-ge cur sussen in hoefbeslag te Axel en Goes een aanvang werd gemaakt. Voor de cursus sen bestaat nog veel te weinig animo en in dit opzicht maakt Zeeland, vergeleken met de andere provincien geen goed fi- guur. Verder wees spreker er o.m. nog op, dat het Centraal Bureau uit het K. N. L. C. nog te weinig aanhan-g in Zeeland heeft; dat de on-derlinge slachtveeverzeke- ring in het algemeen gunstig werkt, om dan nog te wijzen op de lezingen die door den secretaris en zijn assi-stent werden gehouden, op het feit, dat het le-dental zeer bevredigend is en niet vermindert. Het bedraagt ongeveer 5000. Spreker meent, dat uit een en ander gebleken is, dat de landbouw zeker in de laatste 100 jaar aanzienlijk vooruitgegaan is, maar toch nog lang niet is waar zij be hoort te zijn. Allerlei ellendige n-a-oorlog- sche gevolgen werken na en leeren bij vernieuwing, hoe een oorl-og oeconomisch bij slot van rekening de wereld achteruit brengt. Toch is er reden tot dankbaar- heid, gezien hoe veel meer land er be- bouwd is als bijv. in 1858, toen dit nog maar 34 van bet beschikbare aantal H.A was. Nederland staat, wat de bodembe- werking betreft, verre boven Frankrijk en En-g eland. Na huld-e aan den heer Kielstra en zijn helpers voor hetgeen zij voor de Z. L. M. doen en een paar citaten uit de verslagen van verga-dering en tentoonstelling te Goes in 1846, eindigde spreker met de hoop, dat ook als toen een en ander goed zal sla-gen, wat kan en zal als in eens- gezindheid en eendracht wordt voorge- werkt aan de zware taak. Tholen aan de Eendracht gelegen, zingt zoo krachtig: ,,Van d'Eendracht hadd' ik last en sloot [haer uit mijn straeten; Toch haet ik als de pest all' wie maer [eendracht haeten.'' (Wordt vervolgd.) "pROVINaALE STATEN VAN ZEELAND. Begrooting 1927. De door God. Staten ter vaststellin-g aan- geboden begrooting der provinciale inkom- sten en uitgaven over 1927 wijst een eind- cijfer aan van f 1.956.494,63, met een post onvoorzien ad 19.969,13. In hun toelichting tot deze begrooting wij zen Ged. Staten er op, dat gelijk in de laat ste jaren geibruik is geword-en, in deze be grooting- geen saldi van vorige dienstjaren zijn opgenomen. Eensdeels, omdat deze sal di, voor zooverre zij vaststaan, reeds geli- quideerd zijn, an-derdeels, omdat zij, en dit betreft m-eer in het bijzonder het saldo van tlen dienst 1925, thans nog slechts bij bena- dering zijn te bepalen, terwijl in de maan- den, die nog verloopen moeten, voor en al- eer het betreffende dienstjaar kan worden af-gesiote-n de thans bekende gegevens niog wijzigingen kunnen ondergaan. Ged. Staten hebben gemeend een post bui- ten-gewone uitgaven te moeten uittrekken en wel van 100.000, ter bestrijding van de kos- ten ter verbetering van wegen. Hiervoor doen Ged. Staten nog een nader voorstel, dat echter nog niet in dru-k is verschenen. De oogen-schijnlijk niet on-gunstige stand der Provinciale Financien gelijk die uit de be grooting zou kunnen worden afgeleid, en die in hoofd-zaak veroorzaakt wordt door de hoo- ger geraamde opbrengst der belastingen en door de verminderin-g van de bijdrage der Provincie in de kosten der verpleging van be- hoefti-ge krankzin-nigen, mag in geen enkel opzicht aanleiding zijn, om de tot dusverre steeds betrachte zuinigheid uit het oog te ver liezen, zoo wel waar die tot uiting komt in de beperkmg der onvermijdelijke, als in het ach- terwege blijven der niet-noodzakelijke uitga ven. Naast de uitbreiding en verbetering van het we-gen-net zal ook de voortgezette electri- .icatie van Zeeland offers blijven vragen, al v ertrouwen Ged. Staten, dat die offers gaan- d-eweg zullen verminderen. Daarbij komt de in udtzicht gestelde wijziging van de wet op de personeele belasting, welke een ged-uchte ver minderin-g der ink-om-sten ook voor de provin cie zal ten gevolge hebben. Mede naar aanleiding .van een vraag in de vorige vergadering gedaan door den heer Wal- lien, doen Ged. Staten eenige m-ededeelingen betreffende de financieele verhouid-ing tusschen de Provincie en de N.V. Prov. Zeeuwsche Elec- triciteits Maatschappij. Aan de N.V. werd tot eind 1925 uit de Prov. Fondsen 2.456.100 ver- strekt, waarvan 100 van de gemeente Sas van Gent werd terugontvangen. Van het overblijvende bedrag van 2.455.000 vertegen- woordigt een som van 998.000 de storting van 50 op de aandeelen der Provincie, ter wijl het overi-ge ad 1.458.000 bij wijze van geldleening door de Provincie werd verstrekt. Deze posten komen ook op de balans der P.Z.E.M. voor. De gel-den werden door de pro vincie aan. de P.Z.E.M. verstrekt zonder nade- re aanwijzing, voor welk doel. zij moesten die- nen. Daarvoor bestond aanvankelijk ook gee- ne aanleiding. Deze ontstond eerst, nadat de uitkomsten van de exploitatie bekend waren, en dit was in den zomer 1924, toen de balans en de expioitatierekening over 1923 waren vast gestekl. Prof. Feld-mann sdhreef in zijn rap- p-ort destijds, dat het aanbevelin-g verdient de aanvankelijk te lijden verliezen te dekken door rentelooze voorsohotten van de Provincie, die door het electriciteitsbedrijf terugbetaald zou- den moeten worden, zoodra en tot het bedrag dat er winst wordt gemaakt. Het totaal dezer verliezen is thans te stellen op 238.189:85. Trekt men dit bedrag af van de door de Pro vincie in het geheel uitbetaalde som a-d f 2.456.000, dan volgt daaruit, dat aan kapi- taal in d-en eigenlijken zin is verstrekt 2.217.810,15. Voor Zeeuwsch-Vlaanrieren is geraamd 2.700.000 en rest dus nog een be drag van rond 482.000. De N.V. vergoedt slechts rente en aflossing van het bedrag, waarmede het haar uitbetaalde kapitaal de sam van een millioen gulden te go-ven gaat, aangezien dit millioen aan de N.V. verstrekt is als storting van 50 op de aandeelen, van welk bedrag uit den aard der zaak eerste ren te kan worden vergoed, w-anneer de N.V. ren- dabel zal zijn geworden, Rekening 1924. Ter vaststelling wordt aangeboden de reke ning der Provincie over 1924, aan-wijzende in ontvangst 4.185.312,45 V2 en in uitgaaf 4.339.124.39%, alzoo een kwaad slot van 153.811,94. Gebruik van de steigers in de provincie. Bij het toenemend verkeer komt het herhaal- delijk voor, dat bestuurders van autobussen en andere, voor het vervoer van personen be- stem-de rij- en voertuigen de Provinciale stei gers oprij-den, zonder d-at de inzittemlen voor- af in de ge-legenheid zijn gesteld, het voertuig te verlaten. Om te voorkomen, dat zulk een voertuig doorsehiet en van den steiger stort en een ramp tengevolge zou hebben, stellen Ged. Staten voor een bepaling op te nemen in het reglement op h-et gebruik van de steigers, waardoor het verboden wordt zich op te hou- den in een rij- of voertuig, dat zich bevmdt op de Provinciale steigers, welk verbod niet van toepassing is op de bestuurders van rij- of voertuigen en op personen, die wegen-s li- chamelijke of geestelijke gesteldheid een rij- of voertuig niet kunnen verlaten. Het veer Zij pe-Anna Jacobapolder. In de vergadering van 1 December j.l. werd voor kenni-sgeving aangenomen de mededee- lin-g van Ged. Staten op de vraag van de Sta- tenieden Boogerd c.s. en het adres van den K. N. A. C. e.a. inzake het in de zomerzitting 1925 aang-ehouden verzoek van C. J. Maas en A. Westbroek veerlieden tusschen Bruinisse en den Willempolder, om subsidie en het aan-bren- gen van pontons. In dezelfde vergadering verklaarden Ged. Staten zich bereid om zoo veel mogelijk gevolg te ge-ven aan een motie van- den heer Boogerd, waarin Ged. Staten worclen uitgen-oodigd op de d-oelmatigste wijze den veerdien-st Zijpe-Anna-Jacobapolder zoo- danig in te richten, dat de tarieven on-geveer gelijk zullen worden als op den veerdienst KortgeneWolphaartsdijk en dat het getal reizen per dag een-e behoorlijke uitbreiding venkrijgt en zij worden gemachtigd tot spoe- dige invoering van eene overeenkomst of in- richting. Na uitvoerige correspond-entie met den ddrecteur der Rotterdamsche Tramweg- maatschappij komen Ged. Staten thans met het voorstel om geduren-de een proeftijd van 2 j-aar aan die maatschappij voor de uitbreiding op week-dagen -met 3 vaarten in beide richtingen boven de than-s bestaande vaarten eene subsi die van 3 per enkele vaart te verleenen on der voorwaarde o.a., dat als maxima-tarieven zullen gelden: voor twee-persoons auto's niet grooter dan 10 halve M2. j 2 enkele reis en 3 retour; auto's voor meer dan 2 personen en eveneens niet grooter dan 10 halve M2. f 2,50 en 4; personen auto's van 1015 halve M2. f3 en f 5; boven de 15 halve M2. f 3,50 en f 6; motorrijwi-elen als passagiers- goed 35 cent, rijwielen 20 cent. En verder om het verzoek van Maas en Westbroek af te wijzen. Samenvoeging Dijkwater en waterschap Schouwen. Ged. Staten stellen voor de gronden in het voormalige Dijkwater, onder de gemeenten Zierikzee, Nieuwerkerk en Noordgouwe, te voegen bij het Waterschap Schouwen, onder de bepalingeoi echter, dat het ongebouwd aldaar niet mag worden belast met meer dan fl per H.A. dijkgesch-ot en het gebouwd heelemaal niet behalve onder zeer bijzondere toastamming van Ged. Staten, terwijl het on-derhoud der watengangen in Dijkwater voor rekening blijft van de uitwaterende polders en de gemeente Zierikzee. Vergrooting s.s. „Luctor et Emergo". Ged. Staten deelen mede, dat het in hun voornemen ligt het reserveschip van den Prov. Stoombootdien-st „Luctor et Emergo" te cloen verlengen met ongeveer 4.5 M., waarvan d-e kosten geraamd worden op 20.000, welke ten laste van de begrooting van den Wester- Scheldedienst worden gebracht. Ged. Staten stellen voor deze mededeeling voor kennis- geving aan te nemen. VVIELERBAAN SAS VAN GENT. W anneer ooit in Zeeuwsch-Vlaanderen een wielermeting van beteekenis werd ge- organiseerd, dan is het ongetijfeld die van Zondag a.s. op het Sassche cement. De bekende Hollandsehe sprinter, lange afstands en zesdagencrack Klaas van Nek zal te Sas van Gent starten en er een keur Hollandsehe en Belgische mede dingers ont- moeten, met wie hg een strijd zal aanbinden om de zege. Hij is gekoppeld met den bekenden St. Jansteenschen renner Edm. Picavet, die Zondag j .l. nog te Dendermonde met de Block als partner beslag wist te leggen op de 100 K.M. Wanneer vooits tweetallen mededingen als De WaeleVerbist en Van den Bogaert Mechant, Piet Leene—Picavet enz. behoeft niet meer te worden gecommentareerd, dat een strijd van begin tot einde in het ver- schiet ligt. De Waele heeft te Sas reeds een zegepalm geoogst, terwijl Van den Bogaerd in aansluiting cp zjjn overwinning van verleden jaar, nog dolgraag te Sas van Gent start en zijn kunde zal demonsteeren. Naast de americaine wordt een revanche- partijtje opgedischt van de nationale kam- pioenschappen met deelname van Van Nek, Van den Bogaerd en Van Boxsel., terwijl ook de achtervolgingen voor de noodige afwisseling zullen zorgen. Alles saamgenomen zal de Sassche baan- directie Zondag a.s. den talrijken bezoekers een programma opdisschen. dat kan wed- ijveren met die der Parijsche banen en waarvan de meest verwenden wedstrijdbe- zoeker moet watertanden. Welk fportman of sportvrouwtje kan zulk een programma onbenut laten voorbij- gaan SCBANDELIJKE M1SDAAD TE ROTTERDAM. Dinsdagracht heeft in een cafe aan den Schiedamschen dija te Rotterdam een man zijn echtgenoote zoodanig mishandeld, dat zij eenige uren later aau de gevolgen is O' erleden. De twist ontstond door een tot nu toe onbekende oorzaak in het cafe Schiedamscbe dijk 151 tusschen de 39-jarige D. van Sluis- dam en haar 45-jarigen echtgencot, ge- naamd L. P. M., meer bekend onder den naam van /Louis de paardendief". Hp is een goede bekende van de politie. M. gaf z\jn vrouw eenige slagen op het hoofd. De vrouw kreeg daardoor zware hoofdpjju en ging naar haar woniDg op den Schiedamschen djjk. Zij was echter dermate versuft, dat eenige buurvrouwen haar be- hulpzaam moesten zijn om naar boven te komen. Eenigen tjjd later kwam de man thuis en mishandelde zijn vrouw wederom. Te 5 uur Woensdagnacht is de vrouw ten gevo'ge van de mishandeling overleder. Het lijk is door de politie in beslag ge- nomen. De dader was aanvankelijk uit zijn woning verdwenen, doch werd tegen 12 uur gister- morgen gevonden in een cafe aan den Schie damschen dijk en aldaargearresteerd. Hij is overgebracht naar het politieburau Groote Paauwensteeg. In den namiddag zou hij met het ljjk van zijn vrcuw geconfronteerd worden. Bij het voortgezeite politieonderzoek in zake de mishandeling met doodeljjken afloop in een woning aan den Schiedamschen djjk is gebleken, dat de vrouw nog leefde, toen haar man thuis kwam. Ook toen de buren op het hooreu van een harden slag in de echtelijke woning gingen kijken, leefde de vrouw nog. Zij lag toen buiten het bed op den grond. In het bijzijn van de buren is het slachtoffer in den loop van den nacht overleden. De aangehoudene blijft ontkennen, zijn vrouw geslagen te hebben. Te half elf Woensdagochtend heeft op den overweg bij Cap-Tie a/d. Usel een doodelijk ongeial plaats gehad. De ongeveer 43jarige W. Vink, hoofd eener school te Capelle, is onder den snel- trein, die te 9.40 uit Utrecht vertrekt en om 10.30 aan het Maasstation alhier aan- komt, geraakt en onmiddellijk gedood. De machinist stopte direct, doch kon nietver- hinderen, dat de heer V. ovemden werd. Het zwaar verminkte lijk -s met denzelfden trein naar Rotterdam vervoerd en door de politie naar Crooswijk overgebracht. De overweg was afgesloten, doch de heer V. had vermoedelijk groote haast en wilde alhoewel de hekken reeds gesk ten waren, oversteken, met het bekende noodlottige gevolg. vPaSS8 DE OUDSTE INWONERVAN BELGIE. Zondag a.s. wordt te Walcourt (tusschen Sambre en Maas) de 105de verjaardag ge- vierd van Pierre Dupont, oudste inworler van Belgie, oud gediende onder Leopold I. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere lichamelijke stoornissen, waaraan vrouwen on-derhevig zjjn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hierdoor, en dit ver oorzaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizeligheid, hoofdpij-n, urinestoornissen, blaaskwalen, pijn in den rug en de zjjden, rheumatische aandoe- ningen en waterzuchtige zwellingen kunnen alle o-ntstaan, als de nieren het bloed niet be hoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste teeken van nier- zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden emstige kwa len als spit, ischias, rheumatiek, waterzucht, steen en nier_ en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelij; r s deze kwalen te voorkomen dan te getiezen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacor.s met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs /1,75 per flacon. 31 Toen hij nog in het leger was voorspelde een waarzegster hem dat hjj 103 jaar worden zou. Hjj heeft twee dochters, de jongste is 75 jaar, de oudste 78. De joegste trad twee jaar geleden in het huweljjk. De vader, het brnidspaar en de oudste zuster telden toen samen 330 jaar. De oude Dupont zaagt nog geregeld hout. DE SPOORWEGRAMP BIJ PITTSBURG. In de nabjjheid van Pittsburg heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gevonden. De „Chicago Tribune" verneemt dienaan- gaande nog de volgende bjjzrnderheden De ramp vond plaats, toen de sneltrein naar Ciccinati met een snelheid van meer dan 110 K.M. per uur op den laatsten wagon van den Washington expresstrein inliep. De schok was zoo ontzettend, dat drie wagons (alle slaapwagens) van den expresstrein geheel en al in elkaar werden gedrukt. Tot overmaat van ramp vlogen de puin- hoopen van twee der vereplinterde wagons onmiddelljjk ca de botsiDg in brand. De gloed was zoo geweldig, dat hjj mjjlen in den omtrek was te zien. Onmiddelljjk snelden van alle zjjden red- dii gsbrigades, doktoien en ambulances te hulp, terwjjl de reizigers uit de sndere wagons der beH» treinen beldhafrige po- giDgen in het wuk stelden, om den brand te blusschen. Intusschen stegen uit de puinboopen der slaapwagens de schrille kreten der bedolven slachtcffers op. Met icspancing van alle krachten werd door de redders aan de bevrjjding der rampzalige slachtoffers van den Diet-bran- denden slaapwagen gewerkt. Inderdaad slaagde men reeds vrij spoedig erin velen hnnner uit de puinhoopen los te wrikken, doch de meesten bezweken aan hun wonden, voordat men hen nog maar zelfs op de draagbaren kon uitstrekken. Intusschen brandden de beide andere slaapwagens als rossige tooitsen in den donkeien nacht en het bleek alras volstrekt nutteloos, hier reddingspogiDgen in het weik te stellen. De ontzettende gloed be- lette een ieder de brandende wagens te naderen en de ongelukkigen, die zich cog lever d daarin beklomd bevorden, stieiven een ellendigen dood. Verschrikkelijk was hun gegil, terwjjl de redders machteloos stonden. Langzaam verstomden hun nood- kreten en ten slotte steeg uit deze beide wagecs nog slechts het knetteren der vlam- men als eenig geluid caar den nacbtelpken hemel. De rampzaligen, die niet ocmiddelijjk waren levend tusschen de puir hcopen ver- brand. Niet een hnnner kon aan dit ont- zsttend uiteinde ontsnappen. Tot dusverre zjjn reeds 18 reizigers gedood; tientallen zjjn gewond, van wie velen zoo ernstig, dat men vreest, dat het aantal dooden tot meer dan vjjftig zal stjjgen. Onder de dooden bevinden zich de machinist en de stoker van den sreltrein naai Cin cinnati. EEN MISLUKTE LYNCHPOGING. Een jonge Amerikaansche, miss Alice Kennedy, is, volgens de New- York Herald" nog juist aan het gevaar der lych-justitie ontsnapt. Het geval speelde zich in de negerwijk van New-York, Harlem, af. Miss Kennedy bestu-urde haar eigen auto, en ree-d met aanzienlijke snelheid, toen zij bij een b-ocht van de straat opeens een troepje negerkinderen midden op den weg zag spelen. Zij slaag de er niet in, tijdig te stoppen en vloog midden tusschen de kinderen, van wie twee werden gedood en verscheidene ge wond. Een woedende menigte wilde haar te lijf en slechts ternauwernood kon de politie haar uit handen der menschen red den. Zij werd in arrest gesteld, vooreerst op verm-oe-den, dat zij door haar schuld het ongeluk had veroorzaakt en voorts op gron-d, dat zij geen rijbewijs had. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Arthur tie Block, ou-d 24 j., jm. en Alida Coralie van de Vijver, oud 22 j., jd. 16 Mei. Victor Emmanuel Bauwenis, ou-d 28 j., jm. en Emelie Marie de Meij, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkin-gen. 26 Mei. Arthur de Block, oud 25 j., jm. en Alida Coralia van cfe Vijver, oud 22 j., jd. Gbbo-orten. 1 Mei. Edith Marie Paula, d. van Petrus Franciscus Boelen en van Maria Joanna On-genae. 3 Mei. Jo-han Gerrit Frie- drich, z. van Nicolaas Doornekamp en van Friederika Id'ekauer. 21 Mei. Alice Emerentia, d. van Edmondus Casteels en van Juli Del- saert. Urb.ain Alphon-s Marie, z. van Leon Augustus Talboom en van Martha D'hondt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6