if> Kinderen W'^PUJ^OLS Veiligheid en Volksgezondheid. Ais Uw BUITENLAND. S P 0 R T, LANBBduw"BERICHTE?«r ffeM Z!C^ bezeerd hebben SNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. fijebruikdan dadelijk FRANKRIJK. De Ministerieele crisis. Het is niet twijfelachtig of het votum der radicale groep, waarbij aan Herriot verboden werd met Poincare in de combi- natie-Briand zittihg te nemen, was door hemzelf geprovoceerd. Zijn invloed op zijn. partij toch is groot genoeg om te zor- .gen, dat dergeiijke beslissingen hern niet tegen zijn zin worden opgelegd. Als Her riot dus als premier terugkomt, is dat, omdat hij dit zelf we! heeft gewi-ld. Na den onaan-genamen financieelen toestand, die hij bij zijn laatste aftreden. op finan- cieel gebied achterliet, wil hij blijkbaar thans als redder der franc fungeeren. Maar juist omdat aan zijn laatste' minis- terie zulke klechte financieeJe herinnerin- gen verbonden zijn, aangezien toen in weerwil van alle mooie verzekeringen, het maximumcijfer der voorschotten aan den staat heimelijk overschreden bleek, wordt zijn heroptreden in alle kringen, buiten uiterst linksche, ver van gunstig ontvangen. Nu lijkt daar reden voor, want Herriot, wiens buitenJlandsche oolitiek van Inter nationale itoenadering ongetwijfeld toe- j-uiching verdient, heeft zich op binnen- landsch -gebied niet kunnen vrijmaken van de kleine drijverij zijner partijgenoo- ten, die -in dezen tijd van nationaal ge- vaar bedenkelijker dan ooit is. Reeds thans komt die weer aan den dag. Naar het schijnt was het de feitelijke bedoeling van Herriot onder de tegenwoordige om- standigheden een niet al te radicale finan- ciede oolitiek te voeren en had hij voor ministerie van financien ge-dacht aan Bokanowski, een uiterst bekwaam finan- cieel specialiteit, die echter veel meer rechts staat. Herriots omgev-ing echter zou zich hiertegen hebben verzet en de vraag is of Herriot thans dit plan nog zal kunnen doorzetten. De formule van een Jinksdh republik-einsche samenwerking" die voor de Briandsche van „algemeene republikeinsche samenwerking" in zijn mond is komen te vervan-gen doet daar- aan twijfel rijzen. De keuze van den mi nister van financien die hij doen zal is on der deze omstandigheden w-el de allerbe- teekenendste. Er zijn er nu al onder zijn teg-en-standers, die voorspellen, dat hij niet slagen zal daatvoor den geschikten man in zijn partij te vinden (Caillaux wil niet als hij niet tevens z-elf premier is) en dat hij daarom de opdracht zal moeten afwij- zen, waarna die opnieuw aan Briand zou gegeven worden. DE MARGARINE-INVOER IN BELGIe. De Brusselsche redacteur der ,,Msb." meldt: De syndikale kamer van Belgische margarinefabr-ikanten heeft bij den minis ter van financien stappen gedaan om te venkrijgen, dat de inkomende rechten op buitenlandsche margarine tot 60 frs. per 100 K.G. zouden verhoogd worden en dat anderzijds de transmissie-taxe op de voor dit product vereischte grondstoffen van 2 tot 1 zou verlaagd worden. Een be-Sluit hieromtrent zal binnen af- zienbaren tijd worden genomen. HOE LANG MEN IN RUSLAND WERKT EN HOE VEEL MEN ER VERDIENT. In het Engelsohe Lagerhuis verklaarde Dinsdag kolonel Lane-Fox, dat geduren- de het eerste kwartaal van het vorig jaar in de Federatie van Russische Sovjet-re- publieken 185.300 personen bij de steen- kolenproductie betrokken waren. Volgens de verordening was de werkdag voor on- dergrondsche arbeiders 6 uren, terwijl er wekelijks een onafgebroken rustperiode moest zijn van 42 uur applaus op de Labourbanken in feite echter werd vrijwel nergens deze verordening 'npge- leefd en werkdagen van acht en zelfs van tien uur waren normaal (igelach bij de conservatieven) Het gemiddelde weekloon van de mijn- arbeiders in het Donetzgebied bedroeg f 15 in Februari en f 16,50 in Maart van dit jaar Op een vraag van een Labour-socialist waaruit hij zijn kennis putte, antwoordde de kolonel, dat hij zijn inlichtingen had van de centrale administratie der Sovjet- den Britschen gezant te Moskou en van he Internationaal Arbeidsbureau. VERZET TE L13SAB0N TEGEN DE DICTATUUR VAN GOMEZ DA COSTA. Te Lissabon hebben betoogingen plaats gevonden, torn bekend werd, dat generaal Gomez da Cos'a definitief besloten heeft het toezicht op de regeering tot zich te trekken. Een opgewonden menigte trachtte den geaeraal aan te vallen, die onder begeleiding van een mUitair escorte in een auto door de stad reed, zander zich aan de dreigende houding van de menigte te storen. Het gelukte zjjn lijfwacht om alle per- saonlijke aan vallen te verhinderen. Ver- schillende personen werden in hechtenis genomen. Volgens de ^Chicago Tribune" heeft generaal da Costa een oproep gepubliceerd, waarin hij zegt, dat het doel der revolution- naire beweging vertraagd is door politieke manoeuvres, die een verraai aan het repu blikeinsche stelsel beoogden De generaal zegt, dat hij besloten is, om met de macht van wapenen zijn opvattingen over de leiding der zaken in Portugal vo'gens het republi keinsche stelsel te doen eerbiedigen. Uit Madrid wordt gemeld, dat generaal da Costa dea staat van b leg heeft afge- kondigd, omdat de arbeiders een algemeene staking wilden organiseeren. Volgens deze berichted zou Gomez da Cos'a ook de monarchistische beweging begunstigen, ondauks zijn verklaring, dat hij het repu blikeinsche stelsel wil verdedigen. TER NEUZEN, 21 Juni 1926. PERSONEELE BELASTING. De belastingplicbtigen worden er aan herinnerd, dat voor het einde dezer maand van hum aanslag in de personeele belas- ting voor een derde moet zijn aange- zuiverd. GESLAAGD. Voor het acte-examen L. O. slaagden Zaterdag te Middelibung o.a. de heeren L. de Jager en F. Versloot, beiden alhier, leerlingen der bijzondere kweekschool te Middelburg. Bij een dezer dagen te 's Graven- hage gehouden examen voor de akte van bekwaamheid in de administratie en con- trole der gemeentefinancien, de gemeente- belastingen daaronder begrepen, is ge- slaagd ornze vroegere stadgenoot, de heer W. van Dijlke, thans te Beverwijk. WATERSTAAT. De Minister van Waterstaat heeft be- noemd tot buitengewoon opzichter bij den dienst der Zuiderzeewerken, de heer J. W. Mazure te Ter Neuzen. ONGEDEKT VERVOER VAN KRUIT. Zaterdag is alhier door de douane- ambtenaren aangehouden de Engelsche stoomboot ..Florence Cooke", komende van Genit en bestemd naar Hayle in Corn wall (Engeland). Dit sc'hip bleek een ge~ vaarJijke lading te vervoeren, n.l. 600 Kg. buskruit, zonder dat daarvoor de noodige vergunning was verkregen of zonder dat die lading door de noodige documenten was gedekt. Het schip is onder bewaking der marechaussee gesteld. Zondag is het schip, na het stellen eener borgtocht, vrijgegeven en naar haar ibestemming vertrokken. HET ZEEUWSCH-VLAAMSCHE ZENDINGSFEEST. Donderdag j.l. werd dit gehouden on der Ter Neuzen, op de we-ide van den heer H. de Regt. Gunstig was het weer niet en ook de tijdsomstandigiheden deden niet zooveel bezoekers als anders ver- wachten, toch waren nog, naar schatting 6 a 700 menschen naar het feest opge- komen. Het feest had niettegenstaande enkele regenbuien zijn gewoon verloop. Al de aangekondigde sprekers hebben hunne onderwerpen behandeld en de feestgangers luisterden tot het einde toe met aandacht. Het gezang wer-d begeleid door het Fanfare-corps uit Zaamslag, in de pau- zen z-ongen de zangvereemigingen uit •Zaamslag en Hontenisse eenige liederen, alles onder leiding van den heer H. Wisse. De bidstond, den avond te voren op het terrein gehouden, werd geleid door Ds. S. Groeneyeld van Ter Neuzen. Zijn woord naar aanleiding van Hamdelingen 10, herinnerde aan het gebed van Petrus. en bracht ons bij de zendingsgedachte: de heerschappij van Jezus Christus onder alle volkeren. Ds. G. van Dis die 1 uur het feest opemde sloot bij dit woord aan en sprak de hoop uit, dat we een goeden dag moch- ten hebben, dat Gods naam verheerlijkt mocht worden doordat het Godsrijk ko men mocht. Het komt God toe, dat al wat ademt voor Hem kniede. Ds. W. J. Vel-ders uit Amsterdam deelde ons een en ander mede uit zijn zendelingsarbeid on der de Jcden. Wij moeten niet vergeten, dat wij als christenen op geestelijk gebied veel aan hen hebben te dan-ken. Een voornaam stuk van den bijbel hebben wij door -hen, en onze Heiland is uit het Joodsche volk geboren. Er is bij hen een groot gebrek aan geestelijk besef. Toch is de arbeiid onder hen niet zonder hope. .Wij moeten bidden, dat Gods geest hen doe verstaan, dat zij noodig hebben ver- lossing van de zonden, opdat ze Jezus als verlosser leeren aanroepen. Ds. G. J. Waardenburg van Zierikzee behandelde het onderwerp: „Waarom Zending Hij gaf op deze vraag drie antw-oorden, 1°. omdat wij verantwoor- delijk zijn v-oo-r het heil van onzen naaste; 2°. omdat we niet gelooven, dat het hei- dendom de menschheid brengt, waar God haar hebben wil; 3°. omdat wij gelooven en belijden, dat God in Jezus Christus ons gegeven heeft, datgene wat noodig is voor ons stoffelij-k en geestelijk, voor ons tijdelijk en eeuwiglijk heil en omdat we dien rijkdom van Christus brengen willen aan de geheele wereld. Daaro-p volgde eene pauze. Het onderwerp van Ds. P. N. Kruijs- wijk van Vlissingen, die dadelijk na de pauze optrad luidde: ,,Drieerlei zending. Zending is actie, een daad. In de eerste plaats z-endt God, de Heere, de Almach- tige. Hij zon-d Jezus Christus in deze wereld. Vervolgens zendt Jezus Christus. Hij heeft Zijne gemeente gevorm-d en die gemeente moet de schatten, haar gegeven, uitdeelen. In de derde plaats zendt de ge meente. Omdat niet alien kunnen. gaan namens haar de zendelingen naar de hei- denwereld, maar wij alien blijven deel- nemers aan het werk der zending. Voor welk zendingsveld zorgt Gij Zenidelinig H. Bax te Apeldoorn, die ruim 10 jaren op Java arbeidde in dienst van het Salatiga-Comite, sprak thans over: ,,De triumph van het kruis". Het kruis herinnert aan nederlaag; maar juist de prediking van het lijden en sterven van -den Heiland is het die de in landers aan de voeten van Jezus brengt. Zoo brengt Jezus door zijn sterven aan het kruis het eeuwige leven aan de ver- lorenen in deze wereld; dat is de triumph van het kruis. Het kruis van Christus staat daar in deze wereld als een opge- ncrit teeicen en wie tot dit teeken o-pziet zal vergeving, genezing ontvangen. Het biijft staan tot op den grooten dag dat alle volkeren zullen verzameld worden rondorn hem. Spreker heeft veel moeilijk- -heden onderv-onden bij zijn arbeid onder de Mohammedanen, maar zijn prediking van het kruis heeft triumphen gevierd. De arbeid vraagt om uitbreid-ing. Veer- tien zendelingen onder 7J^ millioen Mo hammedanen is te weinig. Er wordt ge- vraagd om het Evangelie; aan de aanvra- gen kan niet worden voldaan. Ga gij voort met bidden en offeren Na de laatste pauze, nu gehouden, sprak Ds. J. Jongeleen van Hilversum over het ^onderwerp: „De zending een goed werk". Een christen heeft lust in goede werken, en moet op zijne wijze aan de zending doen, want de zending heeft tot richtsnoer de wet des Heeren. Zes geb-oden zeg-gen ons gestadig, dat we aan de zending moeten d-oen; het zijn de ge- boden van de tweede tafel, die ons onleg- gen: Gu zult uwen naaste liefhebben als Uzelve. Het zendingswerk geschiedt tot eere Gods. God wil Zijn naam ver'heer- lijken in de wereld der heidenen. Jezus Christus heeft het zendingswerk bevolen. In het vermeerderen van den zendings- spreker na-deren cle vervulling van de belofte: Jezus komt weder. Dan -is aan alle zendingsweHc een einde gekomen als uit alle volkeren Vpstijg-t een lofpsalm tot eer van God. Voor -dat einde wordt gevraagt ons gebed, ons werk. Ds. A. Timmerman uit Ter Neuzen sprak nog een slotwoord, waarin hij dank bracht aan alien, die medegeholpen had- den voor en aan dezen zendingsdag, en eindigde met dank te zeggen aan God. Wij vertrouwen, -dat ook dit samenzijn, eenige uren, op de weide van den heer De Re-gt, zal bijdragen aan de vermeer- dering van onze zendingsliefde. Het ge- sprokene, zal zijn werk doen. De collec- ten, die gehouden werden, waren naar evenredigheid van het aantal bezoekers, heel goed te noemen. ELECTRIFICATIE VAN AXEL. Door de Prov. Zeeuwsche Electrici- teitsmaatschappij, is naar wij vernemen, met goedketiring van Ged. Staten aan- vaard het aariboa van den gemeenteraad van Axel om de geheele gemeente te elec- trificeeren tegen eene gemeentelijke ga- rantie van f 230.000 over 10 jaar. Hier- mede zal dus verm-oedelijk deze langdu- rige kwestie zijn opgelost. WEER EEN SPERLING. Het werk aan de buitenhaven te Vlis singen is naar het schijnt noodlottig voor de familie Sperling. Een is er reeds ver- ongelukt, een tweede had voor een paar weken een ongeluk en nu Vrij-dag geraak- te no. 3 met een voet tusschen de winch op de drijvende kraan. Hij was zoo ern- s-ti-g gewon-d, dat hij naar het St. Joseph- ziekenbuis moest worden overgebracht. Gelukkig was Zaterdag zijn toestand niet verontrustend. TRAGISCHE REDDING. Donderdag stond iemand te kijken naar het laden van boomen in een schip in de haven -te Sluis. Door onoplettendheid kwam hij in aanraking met een der boom- stammen, waardoor hij zijn evenwicht verloor en te water geraakte. Men sm-aakte evenwel het genoegen, hem spoe- dig op het -droge te brengen. Thuis ge komen kreeg hij een ber-oerte van den schrik en overleed kort daarna. (VI. Ct.) JUBILEUMS. De Z.Eerw. heer P. Mijnen, pastoor te Westdorpe, en de Z.Eerw. heer J. J. Buijsr-ogge, pastoor te Axel, herdachten j.l. Zaterdag hun 40jarig pr-iesterschap. Te Westdorpe wordt het jubile deze week fee-stelijk herdacht, en zal door de pa- rochianen worden aangeboden een beeld van het H. Hart, dat geplaat-st zal worden op het plein voor de kenk. Te Axel heeft de hgrdenking all-een kerkelijk plaats ge- had en werd den pastoor namens de pa- roohinanen een gesloten enveloppe met inhoud overhandigd, voor h,et aanschaf- fen van Misgewaden. SAS VAN GENT. Statiekermis. Dit is nu eens een kermis, waaraan geen kerkelijk feest, jaaimarkt of andere histo- rische gebeurtenis ten grondslag ligt, zoo- als zulks gewooolijk met dergeiijke volks gmoegens het g-val is. Dit wil daarom uiet zeggen dat onze S atiekermis enkel een feestelijkheid is, om in deze wijk van 't Sas ten minste eenmaal in 'tjaar wat leven in de brouwerij te brengen. Haar beteekenis berust, ik zou haast geneigd zijn om te zeggen op een astro- nomisch verschijnsel. Men zou haar kunnen noemen het feest van den langsten dag. Van 21 Maart is het met den duur van den dag steeds crescendo gegaau tot op 21 Juni op onze breedte de zon het langste d«el van het etmaal boven den horizon zicht'oaar biijft. Van nu aan gaat het weer onmerkoaar naar beneden tot we op 21 September weer de equinox of nachtevening zullen bereikt hebben. Dat is de beteekenis van statiekermis en als zoodan'g wordt zij gevierd met even veel recht en reden als de Eransche wpn- boer het feest van den wijnoogst of de Laplander het len'efeest viert. Ditmaal had zi] bovendien nog een andere belangrijke beteekenis n.L het versehijnen van de zon na een lange regenpenode, die bij slot van rekening heel de Hollaodsche natie den hypochonder op het lijf te jagen. Met genoegen mag geconstateerd worden, dat langzamerhand in de kermisviering een zskere organisatie ontstaan is. welke vooral te danken is aan de vereeniging „Sas van Gent Vooruit", die zich regelmatig met de leiding van alle feestelijkheden binnen de plaats begint te be'.asten. oor ditmaal kunnen we met voldoening op een heele reeks wijzen. erleden Z iterdag werd de reeks geopend met een gaa'bolling, het echte volksvermaak voor volwassenen, waaraan steeds met veel animo wordt deelgenomen. Terwijl hat jonge vo'.kje lustig over den d -nsvloer zwie>-t en het orgel met zijn „Viva Roma, Patatten en Saucissen" ofhet meer me'ancholische lied van den „Armen soldaa^, die bij nacbt de wacht opgaat" accompagneert, tracht de tot meer bezad gd- lieid gekomen feestvierder zijn tegenpartij door middel van zg a rollenden diskus het gunstige plaatsje afhandig te maken, dat hij z'ch dicht bij het beteekenis voile paaltje veroverd had. Zondag, begunstigd door prachtig zomer weer, werden we getracteerd op eea fijn concert vao het harmonie-gezelscbap „De Vereenigde Vrienden"! Ik zeg met opzet //fijn" omdat bij deze gelegenheid gebleken is, dat dit gezelsehap vooral in de laatste tijden zich gerustmag la'cen hooren. Er worden tegenwoordig aan onze muzi- kanten in het algemeen gesproken, hooge eischen ges'eld, hetgeen het gevolg is van de nabijheid van muzikale centra, waar theater en conservatorium het peil der muziek tot een menschelijk bereikbare hoogte trachten op te voeren en waar cfe klassieke zoowel als de moderne meesters geregeld op de repertoria prijken. En als men dan den ouden Provencaal Bizec in zijn Carmen voelt leven met den gloed van het blued der Zuiderlingen naast scheppingen van eigen kunst door een bezielenden leider voorgedragen, dan wordt over den toekoorder een geest van vol- daanheid uitgestort, die zich het best laat concentreeren in een enkel woord. Om half zes een 40 K.M. betrouwbaar- heidsrit, waaraan een 20 tal deeloemers meededen en waarvoor een aantal kunst- voorwerpen ter waarde van 400 francs beschikbaar gesteld waren. Ditmaal werden we niet, zooals verleden jaar op het laatste oogenblik teleurgesteld. De nieuwsgierigen, die van dit soort vo ksvermakelijkheden houden, werden dus alleszins bevred gd. Na afloop dezer volksspelen is het woord weer aan den speelman gekomen. Hij heeft zich daarover zsker niet te beklagen, evenmin als de kastelein, op wien niet minder ernstige zorg-n rustten om alien door een verkwikkenden dronk te laven, die onder den invloed van de eerste Zomersche warmte zoozeer naar lafenis smachcten. Nog is Statiekermis slechts voor de helft verloopen. Moge de weersgesteldheid het mogelijk maken bet Bestuur der Vereeniging Sas van Gent Vooruit in de gelegenheid te stellen haar programma met het zelfde gunstige gevolg af te wikkelen als waar- mede dit eerste gedeelte tot een goed einde gevoerd is ge worden. WESTDORPE. Na gehouden aanbestedin-g voor de ver-betering van de bestrating van den Graaf Jansdijk on-der Westdorpe voor f 27.274 gegund aan den heer A. de Bruijn te Ter Neuzen. OOSTBURG. Tij-dens een korte afwezigheid van de moeder trok een dochtertje van A. K. al hier een pot met koken-de melk van het gascomfoor, met het gevolg, dat zij en haar zusje van 8 maanden ernstige brand- wonden bekwamen. Het kleintje is aan de brandwonden overleden, oo-k de toe stand van het andere meisje is ernstig. Seriewedstrijden te Zaamslag. Daar ,,Terneuzen II" en Zaamslag" evenveel pun-ten hadden behaald in de competitie, werd Zaterdag tusschen deze 2 elftallen een match gespeeld om den I en en 2en prijs. wedstrijd werd opgeluisterd doo- het muziekgezelschap ,,De V-olhariding" van Zaamslag. Er werd vlug spel ge- leverd. Zaamslag" was iets in de meer- derheid, maar geen der partijen wist voor de rust een doelpun-t te maken. Vier mi- nuten voor het einde wist de m-idvoor van „Ter-neuzen II" met een tarn schot de lei ding te nemen. 1 oen de scheidsrechter, die den wed strijd goed lei-dde, het einde aankondigde, was de stand 10 voor ,,Ter Neuzen II", zoodat deze met den eersten prijs naar -huis -ging. WIELRENNEN. Wielerbaan Sas van Gent. De directie der Sassc-he baan is erin -geslaagd voor Zondag 27 Juni een geheel bijzonder program voor te zetten. Men heeft n.l. op het laatste oogenblik nog beslag kunnen leggen, op Neerlan-dsch trots,'Klaas van Ne-k, die eerstens in een sprintmatch zal optreden tegen Jo van Boxsel en Anton van den Bogaerd (een echt revanchepartijtje van het nationaal kampioen-schap, waarin alle drie me-de- dingen op 20 Juni). terwijl hij in een 100 K.M. met 5 klassementen zal gekoppeld zijn met den St. Jansteenschen renner Edm. Picavet. Tal van goede krachten zijn overigens van de partij: Een achter- volging brengt in het strij-dperk; Maurice de Waele, een van Belgie's beste weg- racers, Andre Ver-bist. de beken-de Waer- schotenaar, Edward Thysman van Sint- Nicolaas en Isidoor Mechant van Sint- Nicolaas, die dit jaar reeds twee groote wedstrijden op de Rotterdamsche baan won. Vervolqens een afvallinqsrace en tot slot een 100 K.M. gen-aamd ,,Ameri- caine der Sterren", waarin de-elnemen de volgen-de tweetallen: Van NekEdm. Picavet, A. van den BogaerdMechant. Piet LeeneHector Picavet, Maurice de WaeleAndre Verbist, C. van Hee A. de Muynck, Kees Erkele-nsJo van Boxsel, Louis MaesEdw. Thysman, Achilles Verm-andelAlfons Mertens. Een echt wereldprogramma! Bovendien medewerking van het gunstig bekende muziekgezelschap ,,De Vereenig-de Vv^erk- lieden" van Ter Neuzen. Kan het schitterender! RECHTSZAKEN." Arrondisscments-Rechtbank, Middelburg Zit-ting van 18 Juni 1926. De volgende zaken werden behandeld: E. S„ o-ud 48 j., havenmeester te Graauw, werd ten laste gelegd, dat hij in zijn functie van ontvanger der haven- en kaaigelden voor per schip aangevoerde g-uano y2 cent per Saal te veel heeft laten betalen, hetgeen voor A. van Damme in October 1923 bedroeg f 4,72)^, in Febru ari 1924 f 25,93, 'in September 1924 f 5.17J/2 en in Februari 1925 f27,07y. Eisch 5 maanden gevan-genisstraf. J. P. 1. L., oud 37 j., kellner, zonder vaste woonplaats, thans gedetineer-d te Middelburg, werd beklaagd, dat hij op 14 April j.l. te IJzendijke een rijwiel, toebe- hoorende aan S. C. Geers, welk rijwiel hij voor een dag gehuurd, heeft verduisterd. Eisch 8 maanden gevan.qenisstraf. DE ZEEUWSCHE WEILANDEN. „Weiboer" schrijft in het Landbouw- blad voor Zeeland en Noord-Brabant: Wanneer men als niet-Zeeuwsche b-oer Zeeland bereist zijn er twee zaken die tel- kens weer de aandacht trekken. In de eerste plaats valt het op, dat het Zeeuwsche bouwland bijna overal, enkele uitzonderingen laten we hier buiten beschou- wing, in de puntjes w-ordt verzorgd. Men moet de energie van den Zeeuw-sc'hen boer bewonderen, waarmee hij zijne gron-den be- werkt, zijn gewassen verzorgt, ja vertroe- telt, zou ik haast zeggen. Geen wonder, dat hij als bouwboer overal h-oog aangeschreven staat. In de tweede plaats trekt het dan de aan dacht, dat het met het weiland meestal net omgekeerd is. Waaro-m het -eene deel van het bedrijf zoo uitstekend verzorgd en het andere grootendeels verwaarloosd? Daar over zat ik te peinzen toen ik eenigen tijd geleden in een der Zeeuwsche trams door haar schoo-ne landouwen gleed. Telkens, als weer zoo'n matig of slecht vefzorgde wei aan mij voor,bij draaide, kwam weer dat groote contrast naar voren. Als echte wei- boer vindt je het zonde, dat er nog zoo'n groot kapitaal veel te weinig rente afwerpt of misschien in 't geheel geen rente geeft. De w.insten, -die op deze wijze wqrden ge- derfd, zijn groot, vooral in die stieken waar het weibedrijf een vrij groot onderdeel van het geheel is. Ook in -die bed-rijven met een middeknatige o-ppervlakte weiland, is in de meeste ge\*allen belangrijk meer van de wei te halen, dan Chans het geval is. De meest in het oog loopende en m.i. zeer zeker ook de grootste fout, die bijna overal gemaakt wordt, is het overal ontbreken van n goede ontwatering van de weilanden. Het niet tijdig afv-oeren van overtol-lig water. We bedoelen hier natuurlijk niet het tijdig afstroomen op een behoorlijk peil van de polderslooten, al is dit ook een punt, dat wei de aandacht waard is. Het is niet mijn bedoeling hier een reeks theoretische beschouwingen te houden over de gevolgen van onvoldoende ontwatering. De Zeeuwsche boer, we hebben het boven reeds gezegd, een uitmuntende bouwboer, weet bij onbervinding al lang hoeveel kwaad zulk overtollig water aan zijn gewassen kan doen. Dat zul-ke grond dan te koud biijft. dat daarin de zoo gewenschte omz-ettingen onvoldoende plaats hebben, de lucht niet ge- noegzaam kan toetreden, enz., mag nog niet tot iederen boer zijn doorgedrongen, zij alien weten bij erva-ring, wanneer het bouwland zijn overtollig water niet tijdig kwijt kan, de oogst heel wat geringer is. Op alle ma- nieren, drainage, openmaken van dichtge- slibde voren, enz., enz., zorgt hij er voor, dat het water van het bouwland steeds spoedig en volledig weg kan. En bij het weiland? Dagen, ja weken soms nadat het regende, ziet men hier en daar nog groote -plassen op de weiden staan. terwijl het slootpeil laag genoeg is. En wan neer op sommige plaatsen plassen staan, is de grond in de omgeving van die plassen (vaak groote oppervlakten) natuurlijk met water verza-digd, met de voor den Zeeuw- schen bouwboer zeer goed bekende ge volgen. Of zou men meenen, dat het er voor de weideplanten niet zoo op aan komt al zwem- men ze af en toe eens een paar weken- Groeien doet het daar nog al goed, zal men misschien opmerken, en dat is juist. Maar het zijn minderwaardige grassen of planten. Het ligt v-oor de hand zou ik zeggen, dat de goede weideplanten dezelfde eischen aan de drooglegging stellen als de bouwvruchten. Hoe zou' dat anders zijn. Net zoo min als onze veredelde cultuurgeWassen op een slecht verzorg-den bodem tieren, net zoo min groeien daar ook de goede grassen. De minder goede weideplanten, de onkruiden van de wei zou men ze kunnen noemen, stellen veel geringere eischen aan der, b-odem, groeien daar heel goed en verdrin- gen de kwijnende goede grassen spoedig ge heel door hun krachtigen groei. Voor den bouwboer weer een heel gewoon verschijn sel, anders zou hij altijd niet zoo druk in de weer zijn om z'n akker zuiver te houden. Het gevolg is natuurlijk, dat men bij den oogst "nog al een tamelijke hoeveelheid hoo; wi'nt al is het -dan wat laat, maar de kwali- Bij olie- of benzinebrand Blusch niet met water, doch met zand. GEZONDHEIDSRAAD. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2