SEiENiDETERiCHTir Medische Rubriek. DE A. N. W. B. EN ZIJN WERK OP DE AANSTAANDE TENTOONSTELLING TE AXEL. Met vervolg op de jongste mededeeiling over de inzending van onzen Toeristenbond, willen we wat het hoofdpunt, de wegenver- betering, betreft, een paar bijzonderheden mededeelen. Het is al jaren geleden, in 1889, dat bet bestuur van dien Bond over ging deze zaak aan te vatten en dat eene commissie werd benoemd om te onderzoeken hoe elders in deze richting, o.a. in Engeland, gewerkt werd. Het jaar daarop werd aanraking ge~ zocht met de versdbillen.de land'bouwmaat- schappijen in het geheele land, ook met an- dere lichamen, en met velerlei personen, waar bij een aantal vragen ter beantwoor- ding werden voorgelegd. Dat men toen nog geen voldoende begrip had van het wegenvraagstuk. bleek wel uit de geringe belangstelling, die deze poging ontmoette. Echter de Toeristenbond bekeek die zaak veel helderder en nadat die commissie in 1892 had voorgesteld om over te gaan tot oprichting van een vereeniging in den geest als ,,Schuttevaer", is voor de belangen van onze binnenlandsche scheepvaart, werd dit werk goed aangepakt en onder voorlichting van een ingenieur-lid, werden te Maastricht proeven genomen met een stoomwalsch op een in aanbouw zijnden weg te Maastricht. In 1896 besloot het Bondsbestuur tot in- stelling van een officieele commissie tot ver- betering van de wegen en verschenen in ..De Kampioen", het weekblad van den Toeristenbond, deskunidige artikelen. Er begon zich toen allengs meer belangstelling te openbaren, zoowel bij de weggebruikers als bij de eigenaren en onderhoudsDlichtigen der wegen. Uit deze belangstelling is de be- weging voortgekomen, die thans stuurt in de richting om onze wegen te doen aanpassen aan de eischen van het verkeer van nu. Door een aanweziigen deskundigen Bondsambte- naar zal elke gewenschte inlichting gaarne worden verschaft. Met het verkeer houdt onafscheidelijk verband de wijze waarop dit moet worden geleid en hoe het moet worden'geregeld. Ook in dit opzicht is de A. N. W. B. de toonaangevende vereeniging in den lande, daar hii door middel van zijn schoolplaten een duidelijke voorstelling geeft hoe men zich als weggebruiker heeft te qedragen en hoe niet gehandeld moet worden. Door met de jeugd op de scholen te be- ginnen hoopt men tenslotte een geslacht op te kweeken in de goede richting, n menschen die de regels van den weg als iets vanzelf sprekends toepassen. Dat daarmede zijzelf en de geheele maat- schappij gebaat zullen zijn, is duidelijk. ZUIDDORPE. De hofstede van den heer A. van Him- me alhier, is Dinsdagnamiddag bij open- bare verkooping verkocht voor f 49.500 aan den heer O. van Waes te Westdorpe. HENGSTDIJK. Een drietal aankomende jongens van Boschkapelle hebben verleden Zondag op ,,den Vogel" een afgesloten vischbak geforceerd, met het doel zich van den in- houd meester te maken. Zij werden even- wel op heeterdaad betrapt. De politie heeft deze zaak in onderzoek. De Rijksveldwacht E. Durinck al hier gestationneerd, is bevorderd tot Bri- gadier-titulair, ofschoon hij nog geen zes jaren in functie is. Van hoogerhand is zeker zijne stiptelijke ambtsvervulling aanieiding geweest tot deze bevordering. EEN SCHOT. Bij een woordenwisseling tusschen de vrouwen van eenige woonschuitbewoners aan de linker-Rottekade te Rotterdam, heeft de 35jarige stoelenmatter A. B. d. een schot uit een revolver gelost, naar zijn zeggen, om zijn vrouw, die door de andere vrouwen bedreigd werd, te ontzetten en deze laatsten schrik aan te jagen. Het schot trof de 20jarige P. V., welk meisje aan hals en rechterschouder bloedend verwond werd. Zij is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De dader is aangehouden. ONEERLIJKE GEMEENTE-AM BTEN A AR. Destijds is melding gemaakt van de aan- houding van den 29 jarigen boekhouder ten kautore van den gemeente-onvanger te Leiden, in verband met verduistering van 2400 ten nadeele van de gemeente Leiden. Bij het onderzoek is voorts nog gebleken, dat deze gemeente-ambtenaar ook nog een cheque van 3200 van het Rjjk heeft ver- duisterd, eveneens ten r.adeele van de ge meente Leiden. EEN RARE LIEFHEBBERIJ. Sinds bijna anderhalf jaar hadden de Stroomverkoop Maatschappij en de gemeen te Hoensbroek te kampen met allerlei sto- ringen in het hoog- en laagspanningsnet van de gemeente, aldus de //Tel." Men kwam er achter, dat kwaadw.lligheid in het spel was; vooval toen men nu en dan in de draden stukken ijzerdraad, voorramelijk ijzeren veeren van matrassen vondhangen, welke met veel moeite werden verwijderd. De maiechaussee werd cpgedregen, een oog in het zeil te houden, vooral op een gedielte van den weg SittardHeerlen, w?ar het hoogspannirgsnet den weg kruist. Ein- delijk mccht het den wachtmeester Aarts gelukken, op heeterdaad te betrappen den vischkcopman J. H. K. uit Hoensbroek, terwijl deze bezig was met stukken matras- veeren naar het hoogspant ingsnet te gooien. Als die ijzerdraden dan bleven hangen, werd tusscben de draden onderling contact ge- vormd met het gevo'g, dat er vonken en vlammen uit de draden schoten en wel met een geknetter, of er een mitrailleur aan den gang was. Het gevo'g was, dat er vrijwel ove^al kortsluiting outstond, zekeringen doorbrandden, dikke draden ofverzwakten, of doorsmolten en er aldus groote rchade geleden werd. Hoewel veidacnte entkende, met c pzet gehandeld te hebben wees het getuigenver hoor heel anders uit. Velen hadden htm naar de draden zien gooien. Zijnkntchtje, een 15 jarige jongen, vertelde, dat hij die matrasveeren voor zjjn baas moest opzoeken. De baas had zelf, gezegd tegen den jongen //Goci maar raak, dan hebben die boeren lekker geen licht." Het O.M. achtte het gebeurde em ernstig misdrijf, waardoor zelfs levcnsgevaar voor anderen was ontstaan. De officier eischte zes maanden gevangenisstraf. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur hoorden debewonersvan de St. Annastraat te Naarden driemaal achtereen een harden knal. Een onderzoek bracht aan't licht, dat een 8 jarig jongetje eenige patronen in een brandend fornuis had geworpen. Wonder boven wonder bekwam de onvoorzichtige knaap gien ietsel. OM EEN WEDDENSCHAP. De 19 jarige varensgezel E. B. aan boord van bet Engelsche stoomscbip „Canare", is van de Koninginnebrug te Rotterdam af onverhceds, gekleed, in de Maas gesprorgen en vervolgens naar een meerpaal gezwom- men, waarop hij plaats nam. Onder groote belangstelling van het publiek heeft de kapitein van een passeerend bootje van de Handelsinrichtingen den man gesommeerd, den meerpaal te verlatm, waaraan hij na eenig tegenstribbelen heeft voldaan. Op den post Nassaukade is de man van droge i kleeren voorzien en naar boord gezonden. Hjj gaf op, den sprong om een wedden- schap te hebben gewaagd. DE INSTORTLNG VAN DEN CANNERBERG. Naar de Limb. Koeiier verneemf, hebben Canner blokmakers er bp de opsporjrgs- brigade in den Muizenberg te Canne cog op aangedrongen om het opsporingswerk van de ingesloten blokmakers nog ten beetje voort te zetten. Pertinent wordt door de btwoners van Canne verzekerd, dat de verongelukten zich zullen bevinden in het resteerende gedeelte karreweg op Ntdeilandsch gebied, tot waar de weg een draai maakt in de richtirgvan dm Canner Bcschberg. Deze afstand is nog een acht meter. Waar ook de reddir.gsbrigade er veel prijs op stelt om het opsporingswerk ook tot een eigen voldoering gevend einde te brengen, her ft het Mjjntcezicht besloten over deze acht meter het werk tog voort te zetten. Men zou deze week met dit graafwerk k'aar zijn. EEN KINDERWAGEN IN ZEE. In de Engelsche badp'aa's St. Leonards gebeurde dezer dagen iets n:et alledaags. Op de sk andpromencde, die vlak langs de zee loept, wandelde een kindermeisje, een wagen met Ie?enden inhoud voor zich uit- duwend, maar zelf in druk gesprek met een vriendin. Om beter te kunnen betoogen, stouden de meisjes een oogenblik stil, waarbij het eerste haar wagen losliet. Plotseling kwam een windvlaag, en woei den wagen in zee. Op het hulpgeroep van het meisje sprorg een moedig voor' ijgarger in de boogopgaande golven, e2 het gelnkte hem, na eenige bange minuten, den kinderwagen, die reeds half was omgeslagen, cp het laafste moment te grijpen en met gevaar voor eigen lecen, onder de jubelkreten der thlrijke toesehouwers, werr aan land te brengen. Het kind, dat ondanks den val rustig had voortgesluimerd, bleek heelemaal niet nat. A thans niet mn het zeewater. HET VERMISTE VL1EGTUIG VAN DE PARIJS—LONDEN LIJN. Naar men aanneemt, is de oorzaak van het vesdwijnen van het Breguet goederen- vliegtuig der Fransche Air Union, dat de vorige week als vermist werd opgegeveu, te wijten aan verdwalen in den mist. Het lijk van den vlieger Xavier de Mazin werd drie dagen later door een vrachtboot opge- vischt voor de monding van de Theems, dus geheel buifen de route van de Parijs- Londen luchtlijn. Het vliegtuig had geen passagiers aan boord. Het was voor de eerste maal, dat De Mazin als piloot dienst deed op de lijn ParijsLonden. Bij was een bekend oor- logsvlieger en was als verkeers piloot geruimen tjjd werkzaam op de Frankrijk- Marokko lijn. Zijn stoffelijk overschot is door een vier motorig Bleriot verkeers- vliegtuig naar Parijs vervoerd van Beauvais af weTd het toestel vergezeld door een escadrille van zeven Nieuport jacht vlieg- tuigen. HET STOOMSCHIP „DELFT" GESTRAND. Volgens een telegram uit Guayaquil is het Nederlandsche stoomschip Delft", van den Kon. West-Indischen Maildienst, op reis van Amsterdam naar Chili, Woensdagavond op het eiland Santa Cla ra gestrand. De machinekamer staat vol water; de positie van het schip is gevaar- lijk. Men verlangt assistentie om de mail en de passagiers over te nemen, en een bergingsstoomer wordt gevraagd om de lading te bergen. Het motorschip „Silverstrand" is ter assistentie gezonden. De directie van den Kon. West-Indi schen Maildienst deelt mee, dat het s.s. „Delft" op een rif van het eiland Santa Clara bij Guayaquil, in Ecuador, is ge- loopen. Passagiers en bemanning zijn buiten gevaar. De post werd gelost. DE „CITY OF NAPLES" LOOPT OP EEN RIF. Het Britsche transportschip „City of Naples", op weg van Kobe naar Yoko hama, heeft schipbreuk geleden, doordat het tijdens een onweer op een onder den zeespiegel liggend rif is geloopen. Het s.s. „Chefoo Maru" verleende hulp aan de schipbreukelingen. Vijftien hunner, die in de booten ronddreven, werden gered. Er bevinden zich nog vijftien aan boord van het schip, dat half onder water staat. Een Japansche torpedojager, die nabij het schip voor anker is gegaan, hoopt ook deze personen te kunnen redden. RADIO-NIEUWS. Het jongste nummer van de Radio- Times bevat op de voorpagina een in het oog vallend aantal verbodsbepalingen voor den Engelscihen luisteraar, waarvan een tiental ook van toepassing kan zijn voor ons land. Of is hier de Mexikaan- sche bond al gemuilband Wij gelooven het niet. Ze luiden: 1. Laat uw toestel niet genereeren. 2. Vergeet niet, dat u door generee ren het genoegen van alle luisteraars uit uw buurt bederft. 3. Vergeet niet, dat u met een gene- reerend toestel nimmer de beste ontvang- resultaten krijgt. 4. Offer kwaliteit nimmer aan kwan- titeit op. 5. Tracht niet uit twee lampen te ha- len, wat uw buren ontvangen met drie. 6. Neem geen wraak op een stoorder door uw toestel te laten genereeren; het maakt de zaak slechts erger. 7. Tracht niet uw afstemming te ver- beteren, als uw ontvangresultaten al goed zijn. 8. Tracht geen luidspreker-ontvangst uit een enkele lamp te halen. 9. Zoek niet met een genereerend toe stel naar draaggolven van veraf gelegen stations. 10. Vergeet niet, dat het stellen van de terugkoppeling tot de laatste, en niet tot de eerste dingen behoort bij het rege- len van uw toestel. En bovenal doe deze dingen nu ook niet OUDERS, ZORGT VOOR DE OOGEN UWER KINDEREN! Het is een algemeen bekend feit, dat hoe ouder onze kinderen worden, hoe meer zij kans loopen bijziende te worden tengevolge van de inspanning bij het lee- ren. Uit een speciaal tot dit doel ingesteld onderzoek te Londen bleek, dat terwijl van de kinderen onder de vijf jaar slechts 3 een werkelijk slecht gezicht hadden, dit percentage bij de schoolgaande kinde ren snel klom tot 22 om bij de studen- ten der universiteit tot het onrustbarende cijfer van 50 te stijgen. Men zou dus welhaast van een ,,beroepsziekte" onder de scholieren en studenten kunnen spre- ken. Deze cijfers spreken boekdeelen en wij- zen ons op de noodzakelijkheid, om bij- tijds de noodige maatregelen te nemen, al zal men daardoor alle bijziendheid kun nen voorkomen. Op de eerste plaats staat daarbij een geregeld onderzoek en voortdurende controle onzer kinderen door den schoolarts, indien mogelijk door een specialen school-oogarts, Een dege- lijke kennis toch van de ontwikkeling van het oog vanaf de kinderjaren tot den vol- wassen leeftijd is hiervoor in de eerste plaats noodzakelijk. En aangezien onze kinderen vnl. in de school de grootste kans loooen, hun oogen te beklerven, zul len speciaal daar maatregelen te nemen zijn. Ook de onderwijzers zullen het hunne tot het goede doel kunnen bijdragen, door op bevattelijke wijze den kinderen de een- voudigste begrippen der hygiene, speciaal met betrekking tot de oogen bij te bren- gen. De leerldngen zullen om ons tot de voornaamste maatregelen te beperken - zoo geplaatst moeten worden, dat het daglicht over hun linker schouder invalt. Zij zullen hun boeken en schriften op on- geveer 30 c.M. afstand van de oogen moeten houden, terwijl het voile zonlicht daarop niet mag vallen, evenmin als bij onvoldoende belichting gelezen of ge- schreven zal mogen worden. Verder moe ten de kinderen bij het werken rechtop, en niet voorover gebogen, zitten. Kinde ren met zwakke oogen zullen op de voor- ste banken plaats moeten nemen, terwijl er op gelet dient te worden, dat zij, die brillen dragen, deze ook werkelijk goed opzetten. en de glazen steeds helder zijn. Wil men verder strekkende maatrege len nemen, dan kan men speciale klassen voor kinderen met zwakke oogen inrich- ten, die dan onder regelmatige controle van den oogarts zullen moeten staan. Deze laatste zal den onderwijzer voort- durend inlichten omtrent het gezichtsver- mogen van elk der kinderen. De lokalen van deze klassen zullen ook aan bijzon- dere eischen moeten voldoen. Zij zullen zooveel mogelijk op het noorden gelegen moeten zijn, de rui'ten, die hoog aange- bracht moeten worden, omdat het beste licht van boven komt, zullen minstens een gezamenlijke oppervlakte moeten hebben van een vierde der lokaaloppervlakte. De banken zullen gemakkelijk verplaatsbaar moeten zijn, de boeken duidelijk aedrukt. terwijl de leerlingen met goed zwart pot- lood of dito inkt op niet glanzend en licht gekleurd papier zullen moeten schrijven. Alle verdere voorwerpen in het lokaal, ook het bord, moeten dof zijn, en mogen niet'tegen het licht geplaatst worden. Mocht men willen tegenwerpen, dat het inrichten van dergelijke klassen een duur grapje is, dan bekende men, dat blindeninstituten en blindenscholen nog veel duurder zijn in hun oprichting en on- derho--4 en dat voorkomen nog altijd beter is als genezen, vooral waar genezen op dit terrein helaas maar al te vaak on- mogelijk is (Int. Roode Kruis.) GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. Vergadering van Vrijdag 11 Juni 1926. De raad was voltallig, onder Voorzitterschap van den Burgemeester. De notulen worden onveranderd goedgekeurd De agenda luidde: 1. Ingekomen stukken. a. Een verzoekschrift van Jos. v. Bastelaar en Hij p. Mattens, om een gratis lichtpunt. Adressanten verklaren niet in de gelegenheid te zijn geweest eerder aan te sluiten. De Voorzitter verklaart, dat Burg, en Weth. adviseeren het gratis lichtpunt toe te staan. De termijn was wel gesloten met December, dooh daarbij was met gedacht aan nieuwe woningen, evenmin was rekening gehouden met nieuwe bewoners van een niet-aangesloten perceel. De heer De Bakker vindt het verzoek billijk, doch dringt aan op spoedige installatie, Moch- ten in de toekomst nog meer personen met een aanjvraag komen, dan dient men elk geval op zioh zelf te behandelen, de verordening behoeft alsdan niet gewijzigd te worden. Met algemeene stemmen goedgevonden. b. Schrijven van Burg, en Weth. van Ou- denbosch om uitkeering van een bedrag van 2,17, wegens verschuldigd schoolgeld. c. Idem van de Naamlooze Vennootschap Albertsv. d. Kluft, Amsterdam, waarin ze mededeelen, dat zij 275 in mindering brengen op het nog te vorderen bedrag van 2350. Zij hopen op spoedige toezending van 't verschul- digde en zullen de noodige veranderingen aan t net uitvoeren. In een begeleidend schrijven aan den raad g'ericht, wordt eene vergoeding gevraagd van 25 wegens renteverlies, daar genoemde vennootschap reeds op 18 Febr. aan- spraak had op genoemd bedrag. Naar aanieiding hiervan geeft de Voorzitter inlichtingen van de gevoerde mondelinge be- sprekingem en meent, dat het verzoek billijk is. De heer Stallaert: Zij vragen wel rentever lies, maar ze hebben te lang gewacht om het net in orde te maken, het werk was niet op- geleverd. De heer Scheele gaat accoord met de heer Stallaert en wijist uitvoerig op 't onrecfttmatige der vordering. De Voorzitter meent echter, dat 't recht- matig is, ook de heer Onganae is van dit ge- voelen en noemt het billijk. De heer De Bakker: De garantietermijn was 18 Feibr. afgeloopen, alstoen moest het net in orde afgeleverd zijn. Dit is evenwel niet ge- beurd, daarom zijn wij noch wettelijk noch ze- delijk verplicht, dat renteverlies te vergoeden. Met meerderheid van stemmen wordt beslo ten de vordering af te wijzen. d. V an t R. K. schoolibestuur, de rekening van, den winteravondcursus (vervolgonder- wijs), waarin voor vuur, licht en leermiddelen f 80 is in rekening gebracht. De gemeentelijke subsidie bedroeg /400; de uitgaven beliepen 382,88, zoodat de gemeente terugontvanert f 17,12. Met algemeene stemmen goedgekeurd. e. Brief van den Raad van State, waarin partijen (i. c. het schoolbestuur en de raad of hun gevolmachtigdetegen 1 Juli worden op- geroepen om aldaar te versehijnen inzake het door Ged. Staten ongegrond verklaarde ver- zoekschrift van het schoolbestuur, waarin dit van de gemeente eene uitbetaling vordert vol gens art. 101, 2e lid in verband met 7e en 8e lid, van f 1143,89. (In de raadsvergaderingen van 16 Oct. en 19 Nov. was op het verzoek van 't schoolbestuur afwijzend heschikt, waar op genoemd bestuur zich tot Ged. Staten wend- de, dooh ook dit college achtte het verzoek on gegrond; het schoolbestuur ging toen in be- roep bij de Kroon). De heer De Bakker wil opmerken, dat dit schrijven van den Raad van State is gedag- teekemd 30 Mei, is ingekomen 4 Juni, het nu is 11 Juni en dat tot 14 Juni de gelegenheid is opengesteld om inzage der stukken te nemen in Den Haag. Gelet op deze data had deze raadsvergadering eerder dienen belegd te wor den, om meer tijdsruimte te hebben de stukken in te zien; ook kunnen wij nu niemand meer volmachtigen, daartoe is de tijd te kort; 't gaat over de kennisneming van den inhoud der stuk ken, die ginder liggen; want wil iemand zich verdedigen, dan dient hij den inhoud dier stuk ken te kennen. De Voorzitter: De stukken, welke daar be- rusten, zijn ingezonden door de gemeente en 't schoolbestuur. De heer De Bakker: t Is de vraag, wat heeft het schoolbestuur ingezonden? De Voorzitter: 't Schoolbestuur heeft de- zelfde bezwaren ingestuurd als aan de gemeen te en Ged. Staten. De heer De Bakker: Ja, maar elk stuk zal toch wel vergezeld zijin geweest van inlichtin gen, welke de raad niet kent; de Burgemeester als Secretatris van 't schoolbestuur is daarvan wel op de hoogte. De Voorzitter: Verlangt iemand de af- schriften De heer De Bakker: Ja, er zit niet anders op, dan ze tegen betaling der kosten op te vra gen; ik stel er veel belang in; wij weten dan waarover het gaat. Voor opvragen der stukken stemmen de hee- ren Stallaert, De Bakker, Mel en Scheele. Tegen de heeren Ongenae, Jansen en de Voor zitter. De heer Stallaert verzoekt de zaak nu niet op de lange baan te schuiven en onmiddellijk te schrijven. De heer De Bakker wenscht, dat er eene vergadering belegd worde, zoodra de stukken zijn binnengekomen, om te kunnen beslissen. De Voorzitter zegt toe, hiervan nota te nemen. f. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland betreffende de regeling der jaarwedden van de burgemeesters, seeretarissen, ontvangers en wethouders. (De regeling dezer wedden is reeds in dit blad vermeld den 28 Mei 1.1. Corr.) Het blijkt, dat de jaarwedde van den Burge meester met f 26 verhoogt, doch die van den Secretaris gelijk blijft. De leden kunnen zich "met deze regeling vereenigen. g. Brief van Ged. Staten, waarin wordt te kennen gegeven, dat zij hun goedkeuring ont- houden aan de begrooting over 1925 van het electrisch badrijf, op grond, dat de inrichtmg, het technisch toezicht alsmede de salarissen van boekhouder en chef-electricien te hoog zijn naar de bevolking, waarbij een staatje gevoegd van andere gemeenten met het aantal inwo- ners, aansluitingen en salarissen ter vergelij- king. De heer Stallaert: Door mij is voorgesteld bij Ged. Staten te informeeren tot welk bedrag wij de salarissen moeten verlagen. 't Was rationeeler, dat Ged. Staten bij de P .Z. E. M. aandrongen op verlaging der kosten dan de salarissen te verminderen. De heer De Bakker: Die opsomming van an dere gemeenten door Ged. Staten is goed en wel, maar ze houden geen rekening met de lengte van 't net, hier pi. m. 70 K.M. In an dere gemeenten liggen de aansluitingen kort bij elkaar, in een groep. De salarissen druk- ken het bedrijf geenszins. De maximale belas- ting doet t hem, daar is geen bedrijf tegen bestand. De elf overige maanden worden be- rekend naar 't hoogste bedrag van een maand n.l. Dec. en dat wordt f 54 X 35 V 12. Die knellende maximale bela sting moet eraf, dan zal het bedrijf rendeeren. Ik ben tegen salaris- vermindering. De heer Jansen: De maximale belasting moest per maand bepaald worden, waarmede de andere leden instemmen. De Voorzitter geeft in overweging, wat be- UNGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN DIE ELLEN DIGE RUGPIJN! onophoudelijk pjjn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marte- ling van rheumatische pijnen Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, temeergeslagen en prikkelbaar Er moet een oorzaak voor zijn! Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben! De nieren zijn de inters van het bloed en gij zoudt zonder nie ren geen dag kunnen leven. Als uw nieren met behoorlijk werken, wordt uw bloed ver- giftigd en deze vergiften verspredden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te den- ken tijd om voorzorgen te nemen tegen chromsche nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel- pen, voor zich meer ernstige ziekten kunnen ontwikkelen. Verwaarloozing is gevaarlijk en leidt yaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- ot blaassteen, en tot waterzucht of or.ge- neeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Fosters Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij heb ben duizende gevallen als het uwe gebrterd Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs 1,75 per flacon. 30 treft de inrichting van en 't technisch toezicht op t electnsch bedrijf er Ged. Staten op te wijzen, dat de eerste door hun college is goed- gekeurd en 't tweede niet mag ontbreken en met goedkooper kan worden uitgeoefend De heer De Bakker: En ook, dat de saAris- sen met verlaagt kunnen worden, \V ordt besloten in dien geest aan Ged. Staten te benchten. De heer Stallaert zou hieraan willen toevoe-r gen, dat een lid van Ged. Staten t bedrijf zelf eens Komt doen, ze hebben toch den tijd, dan kunnen we uitmaken, waaraan 't ligt. 2. Vaststellen oninbare posten. Dit betreft de hondenbelasting. De inkom- sten Inervan moeten met f 13 worden vermin- derd, wegens afschaffing of verlaging van klasse. Wordt goedgevonden. 3. Bespreking wijziging gemeente begroo ting 1925. De ontvamgsten zijn verhoogd met 8399,78 en de uitgaven met een gelijk bedrag. Met de aangeihrachte wijzigingen kon men zich ver eenigen. 4. Vaststellen besluit aangaande kas^eld- leening. Goedgevonden wordt eene kasgeldieening aan te gaan van J 12.OU0 tot 31 Dec. a.s. 5. Bespreking aanschaffen iijkwagen. Door den Secretaris wordt de overeenkomst, gesioLen tusschen tie gemeente Graauw en ue neer P. r. Voet, voorgetezen. ve gemeente uraauw becaaicl aan den ondernemer 150. He heer ivlei wenschte nog eens te infor meeren in Huist, Zaamsiag, enz. De heer Sciiee,^ oezwaar, dat 't lijk gratis vervoerd uus de famiiie naets be- taait, deze zou aa.. gemeente moeten resti- tueeren. De heer De Bakker: Dit is 't contract tus- scnen uraauw en Voet. De gemeente moet een bedrag bepaien, dus tarieven mvoeren, om ae Kosten eeiugszans te dekken. De heer Scheele: Men zou die tarie\ en moe ten vragen. De heer De Bakker: Ik meen, dat Graauw, vraagt voor le klasse 25, 2e klasse j lo, en 3e klasse nihil. De heer Ongenae: Als het de gemeente geld moet kosten, ben ik er tegen. Wegens de sleeli te wegen enz. kunnen de lijken niet overai afgehaald worden. De heer Stallaert: Zouden de dooden der minste menschen dan op een boerenwagen moeten blijven vervoerd worden, zij verdienen toch ook een fatsoenlijken laatsten weg. De heer De Bakker weerlegt het argument der slechte wegen; want zij zijn overa benjd- baar. De heer Ongenae: Een lijk uit de kom kan toch gedragen worden naar de kerk; men zou dan ae dragers kunnen betalen, dan blijft 't geld in de gemeente. Deze redeneering vond rntmand sympathiek. De heer Stallaert: Misschien, dat morgen er een Iijkwagen zal zijn. Wij hebben toe. allig morgen een begrafenis. Het voorstei van den heer Scheele om deze zaak nog eens aan te houden en gronuig te oniderzoeken weid goedgevonden, alsmede het voorstei van meerdere leden om den onderne mer bij het houden der besprekingen uit te noo- digen. Nog werd bepaald, dat lijken van kin deren boven zes jaar vervoerd zullen worden. Bij de rondvraag informeert de heer De Bakker naar de reden, dat de opritten te Scha- pershoek en Stoppeldijkveer nog niet n orde zijn gemaakt. In de vorige vergadering tocl^ was besloten, dat Burg, en Weth. hiervan werk zouden maken. De Voorzitter: Wat Schapershoek betreft, de aangewezen man had een nieuwen oprit uit- gezet, maar dat ging niet, want de thans 'oe- staande ligt op den ligger en dezen te verkor- ten ging ook niet. De heer De Bakker: Ik ben het wezen na- zien; de opril te Schapershoek is 80 M., daar kon toch nog 20 M. bij. Op 't Veer moest ech ter niets verand'erd worden en toch is er niets gebeurd. 't Was juist in 't goede seizoen en de werkloozen hadden werk gehad. Burg, en Weth. hebben de opdracht niet uitgevoerd. De heer Stallaert: Het verwijt van de heer De Bakker aan Burg, en Weth. is billijk. De wethouders waren van gevoelen, dat het op Schapershoek wel kon, maar de Burgemeester achtte het niet doenlijk en het Veer hebben we niet be zocht; ik heb daartoe geen op roe- ping gehad. De Voorzitter: De opril op 't Veer ligt niet op den ligger, 't is gevaarlijk daaraan te be- ginnen. Over den opril te Schapershoek ontspon zich nog eene langdurige gedachtemwisseling en werden verschillende meeninigen geuit en plan- nen geopperd, waarbij de Voorzitter opmerkte, dat men rekenng moet houden met den aanpa- lerade eigenaar, die zijn toestemming weigert. De heer Stallaert: U merkt terecht op, dat t niet mag van den eigenaar, maar kunnen Ged. Staten niet geraadpleegd worden? De heer De Bakker: 't Is geen berijdbare weg; de menschen zijn niet geholpen en we gaan den winter weer tegemoet. Op duidelijke gronden bepleit spreker, dat deze opril in alle geval gelegd moet worden. De Voorzitter zegt toe een nader onderzoek in te stellen, misschien dat de verbetering spoedig zal plaats hebben. De heer Stallaert: Hoe staat het met den weg in de kom? Die toastand kan zoo niet blii- ven; er moeten andere keien komen of de straat moet anderszins worden opgeknapt. De Voorzitter zal deze aangelegenheid in 't college van Burg, en Weth. ter sprake brengen. Hierna sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6