Hoofdhuid PUROL Veiligheid en Volksgezondheid. TNGEZQNDEN MEDEDEELINGEN Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven oeschilderde zo dering, bier en wijnflesschen staan in den ho k, en bet riekt nergens naar gruwelijkheid en kerkeriucht. Door de ruiten - de slechts spaarzaam getralied en zonder ni'zondering kapot zijn ziet hij de ol jfbossehen op de berghellingen. In het Zaid-n verheft zich de besneeuwde top van den berg Tomor, en ver in het Westm glanst bedempt de Adria. En als de bezoeker eindelijk per auto de kampioenen hardloopers waren door web gestelde schatgravers aangenome,ri®om te trachten, een mooi stuk grond te bezetten. v olgens de jongste berichten zijn er op het oogenblik uit alle deelen van Zuid- Afrika 20.000 personen te Elandsputte samengestroomd, zoodat er een geheele stad ;s ontstaan op een plekje, dat kort geleden nog volkomen verlaten was. De autoriteiten zijn hierdoor plotseling voor een moeilijke taak gesteld. Er wordt op gewezen, dat de regeering hier een 9roote verantwoordelijkheid draagt. Zij nioet de orde handhaven en maatregelen beramen om verbindingsmiddelen met de overige deelen der Unie tot stand te brengen. AFSCHUWELIJKE MOORD. Te Milaan is een afschuwelijke moord aan het liciht gekomen. In een deftige wo- ning aldaar werd in een koffer het lijk van de 68jarige echtgenoote van den film- mdustrieel Pettine gevonden, dat reeds thuisreis aanvangt, vraagt een gevangene f'Tj® v'er maanden daar bleek gelegen te hem, of hp niet tot Tirana mag meereizen, diar hp aldaar een boods-hap heeft te doen De bezoeker kijki stomverbaasddendireeteui aan. Maar deze verklaart zonder eenige verrassing, dat de gevangene een ver'of van eenige dagen heeft gekregen. Dit is, wat een medawerker van de Pester hebben en reeds tot ontbinding was over gegaan. Het afgrijselijkste van de misdaad is, dat ze door den eenigen zoon van me- vrouw Pettine gepleegd is, en het on- mensch nacht na nacht in een naastgele- gen kamer zijn orgien vierde. De jonge Pettine is een wegens zijn af- Lloyd' in d.t zonderlinge oord is gepasseerd. I keurenswaardige levenswijze in de M-i Toen hp vertrok, giig de eene gevangene L~ in den auto mee terwijl de anderen het klaverblad tot op den weg uitgeleide deden, den wagen zoolang mogelijk nakeken, en toen stuk voor stuk weer naar binnen gingen. Een paradijsleventje, dat van politieke gevangene in Albanie DE DRONKEN AANBIDDER. Een jongedame te York (Engeland) had dezer dagen aan een jongeling van 19 lentes, zekerqn Edward Boyne, verboden haar op haar wandeling gezelschap te houden, omdat hij dronken was Hij volgde haar even wel en sloeg haar ver- schillende keeren. Om te ontkomen sprong zij in het water. Een andere j mgemaa, Walther Withehaed, redde haar en om haar ontsnapping zeker te maken, zwom hp met haar naar dm overkant. Boyne echter volgde hen in het water, doch toen hij weer groad onder zich voelde, merkte hp dat de aebtervolgden al verdwenen waren. Voor den politierechter kon Boyne zich niets herinneren, dan dat hp een nat pak aaa had, toen hij thuis kwam Hij werd intusschen tot drie pond boete veroordeeld. OPVOEDING TOT BELEEFDHEID. Te New-York zoo weet althans de ,,Lok. Anz." te vertelien bestaat een Vereeniging tot bescherming van oude uames op straat". Dat zulk een vereeni ging noodig is, pleit niet bepaald voor de mannelijke bevoiking. Zij is gesticht, om dat men de ervaring had opgedaan, dat de mannen op straat, in de tram, kortom overal, wel aardig en voorkomend jegens jonge en knappe meisjes en vrouwen zijn, maar niet tegen bejaarde en minder aan- trekkelijke dames. Men wil het mannen- ctom dus tot hoffelijkheid ook tegenover oudere vrouwen opvoeden. De vereeni ging verstaat haar zaak en gebruikt daar- bij eigenaardige en nieuwe methodes. in iNew-York woonde een oude dame, die iedere morgen precies halfnegen haar woning veriiet met een handtasch, om boodschappen te doen. En iederen morgen stipt vijf minuten over halfnegen -moette zij op een straathoek een jonge- man, die naar zijn bureau ging. Telken- male als de dame voorbijging week hij noftelijk ter zijde, om haar te laten pas- seeren. De dame bedankte hem dan met vriendelijken ihoofdknik. De jongeman nam zijn hoed af en ging verder. De oude dame was over deze beleefd- heid zoo rieroerd, dat zij naar den naam van den jongeling informeerde. Toen zij naam en adres wist, ging zij naar haai notaris. Op zekeren morgen ontmoette de jon geman de dame niet. Ook den volgenden dag miste hij haar. Zou zij ziek zien dacht hij, en hij voelde wenkelijk eenige bezorgdheid. Twee dagen later kreeg hij een brief van een notaris, die hem verzocht bij hem te komen. Hij ging erheen, en de gebrilde heer vertelde hem, dat de oude dame ge- storven was en hem tot universeel erfge- naam van haar aanzienlijk vermogen had gemaakt. Alleen wegens zijn beleefd en voorkomendheid. Zoo stond ihet verhaal in alle New- Yorksche bladen. Eenige dagen daarna constateerden de verslaggevers, dat nu al le jonge en oude heeren, zoodra een be jaarde dame aankwam, beleefd uitweken. Zelfs vrouwen en meisjes volgden het voorbeeld. Men kan immers nooit weten...... De geschiedenis is zeer schoon. Het schoonste eraan is echter, dat de beleef- de jongeman en de oude dame .die hem in haar testament heeft bedacht, heelemaaJ niet bestaari, noch bestaan hebben. De heele historie is een bedenksel van de Vereeniging tot bescherming van oude dames op straat". EEN STAD UIT DEN GROND VERREZEN. Met betrekking tot den diamantrush bij Elandsputte wordt gemeld, dat zich daar bij tooneelen hebben afgespeeld, die hun weerga in de geschiedenis der Zuid-Af- rikaansche diamantvelden nog niet heb ben gevonden. De schatgravers moesten een afstand van vier mijl over een met steenen be- zaaid veld zoo snel mogelijk afleggen om aanspraak op het beste stuk te kunnen maken. De duizenden hollende voeten wierpen groote stofwolken omhoog. Da a rib ij werden vele hazen gevangen en door de graders voor de familiepot mede- genomen. Zes kampioenen of oud~ laansche uitgaanderswereld bekend per sonage, dat reeds eenmaal de geldkast van zijn vader heeft opengebroken en leeggeroofd heeft. Na een moord op zijn moeder haalde de misdadiger talrijke vrouwspersonen in huis, die hij met de kleeren en sieraden zijner moeder tooide. De moordenaar, die pas 18 iaar oud is. is voortvluchtig. NIEUWE „SIAMEESCHE ,,TWEELINGEN". South Bend in den staat Indiana bracht voor eenige dagen een vrouw twee meisjes ter wereld, die aan het on- derlichaam samengegroeid zijn, terwijl de gezichten naast elkaar zijn toegekeerd. Na grondig onderzoek door de'genees- heeren bleek, dat de tweelingen kans op een lang leven hebben. Volgens de dok- toren zullen zij later zelfs kunnen loopen. Tot een operatie willen de artsen niet overgaan, daar tot dusver iedere operatie op sampngegroeide tweelingen een doo- delijik verloop had. Ook in dit geval zouden de kihderen de operatie niet over- leven. De tweelingen, die Lucy en Bessy Me- dick heeten, herinneren aan de beroemde Siameesche tweelingen, de aaneenge- groeide twee jongens, die in 1811* te Macklong in Siam waren geboren en la ter door heel Europa en Amerika werden vertoond. Deze tweelingen trouwden twee zusters, kregen bij dezen 18 normale kinderen en stierven in 1874 in Noord- Carolina als welgestelde farmers. Behalve deze echte Siameesche twee lingen heeft men nog de aaneengegroeide Boheemsche zusters Rosa en Josepha Plac- zek gehad, welk tweelingpaar in 1922 in Amerika stierf in een operatie, waardoor men de gezusters wilde scheiden, van wie de een moeder van een kind geworden was. ONTZETTEND DRAMA TE DORTMUND. Woensdagnacht heeft een slager in zijn woning in de Leopoldstrasse te Dort mund zijn vrouw en zijn drie kinderen vermoord. Daarna bracht hij in de kamer, waar zijn commensaals sliepen, een hun- ner met een bijl om het leven. Uit annst bleven de andere commensaals stil liggen. Vervolgens sloeg de moordenaar een vrouw, een moeder van zeven kinderen. die hem op het portaal ontmoette neer, en pleegde daarop zelfmoord. De moordenaar was reeds sedert langen tijd zonder werk en leefde van het houden van kostgangers. Met zijn gezin woonde hij in een enkele kamer. De man stond als ruw en brutaal bekend en heeft reeds in vroeger jaren geruimen tijd in het tuchthuis vertoefd. Woensdagnacht keerde hij in gezel schap van een zijner kostgangers in half beschonken toestand uit de kroeg terug en wait zich daarna heeft afgespeeld, valt slechts te gissen. Om halfvijf Donderdag- ochtend viel een schot, dat met den zelf moord van den moordenaar een einde maakte aan het bloedig drama. Woensdagnacht tusschen drie en half vier moet hij eerst zijn 39jarige vrouw vermoord hebben, die met verbrijzelden schedel in bed werd aangetroffen. Het 9jarig zoontje lag met gespleten schedel op den grond met een voet nog in zijn bedje hakend. Twee dochtertjes, respec- tievelijk 8 en 3 jaar oud. die met de moe der in een bed sliepen, waren eveneens met bijlslagen vermoord. De aanblik der dooden was zoo afschu welijk, dat zelfs de politiebeambten dien niet konden verdragen. Na het uitmoorden van zijn gezin ging de onmensch naar de derde verdieping, waar zijn acht kostgangers sliepen. De moordenaar drong de slaapkamer binnen en voordat men goed besefte wat hij eigenlijk wilde,'had hij al een zijner kost gangers met een bijlslag van het lever, beroofd. In hun doodsangst waagde geen der overigen het, zich te verroeren. Na dezen laatsten moord begaf de man zich weer naar beneden. Op de trap ont moette hij een 50jarige buurvrouw een moeder van zes kinderen, met welke vrouw de man vaak oneeniigheid had. Ook zij werd met bijlslagen van kant ge maakt. Eerst toen ging de moordenaar naar zijn wopnvertrek terug. Daar aangeko- men ging hij op een s'toel naast het bed zijner vrouw liggen, waar hij zich even 'ter een kogel door het ihoofd joeg. Reeds dood, doch nog op den stoel zit- tend, werd hij daar 's morgens door de politie. die door de kinderen der vermoor- de buurvrouw was qealarmeerd, aevon- den. GEVAARLIJKE HONDENTROUW. Dat de trouw van een hond gevaarlijk kan zijn, bewijst het volgende voorval dat is gebeurd te Biir-Erle (Rijnprovin- cie). Een herbergier besloot samen met 2 mijnwerkers zijn ouden jachthond met een dynamietpatroon te dooden. Zij trokken naar buiten, bonden het dier aan een boom vast en bevestigden de patroon op eij rV'g van ^en ^ond- Daarop staken -ij de lont in brand en renden weg van de piaats, waar de hond stond., Het trouwe dier wilde echter zijn baas niet in den steek laten, wist het touw. waarmede hij was vastgebonden, los te rukken en liep met reuzenspro.ngen de drie vluchtende mannen achterna. De mannen zagen tot hun scihrik den hond steeds inader komen. Nog slechts een af stand van 10 M. was er tusschen den en zijn meesterhapeens ontploft hond de dynamietpatroon met een geweldigen knal. De drie mannen tuimelden over al hun leden bevend op den grond. Van den hond is geen spoor meer te bekennen. Het geval zal nog wel een minder pret- tig naspel hebben voor de 3 mannen daar zij niet het recht hadden een dyna mietpatroon tot ontploffing te brengen. EEN GEVAARLIJKELUIPAARD GEDOOD. In de Times vinden wij een bericht uit de Engelsch-Indische Pioneer over het neer sc hie ten vaip een luipaard, die het Westelijke gedeelte van Gharwal zeven jaar onveilig gemaakt en in het geheel 125 menschen verscheurd en verslonden had. De Engelsche kapitein Corbett heeft hem eindelijk 's nachts verrast en doodelijk getroffen op een piaats, waar een doode geit was neergelegd. Twee- maal was de luipaard al gevangen ge- weest, eens in een val en eens in een hoi, maar beide keeren was hij ontkomen. Allerlei soorten van vallen, lokaas dat vergiftigd was met strychnine, arsenicum en blauwzuur waren vruchteloos be- proefd. De menschen uit de streken schreven den luipaard ten slotte boven- natuurlijke vermogens toe. De luipaard bleek een heel oud dier, nadat hij neergeschoten was, en was bijna 2J^ M. lang. Kapitein Corbett had tien weken lang zijn spoor gezodht. EEN GEVAARLIJKE OEFENING. Aan het Wann-meer bij Berlijn is een droevig ongeluk gebeurd. Het Pruisische Roode Kruis hield er een oefening, die de redding van schipbreukelingen voorstel- de. Schoolkinderen, die gek'leed te water gingen, zouden de opvarenden van een verongelukte stoomboot voorstellen en gered worden. Achteraf bleek echter, dat het zoontje van een spoorwegarbeider verdronken was. Een ander kind werd pas uit het water gehaald toen het al be- wusteloos was. L)e justitie heeft zich met het geval bemoeid en stelt thans een onderzoek naar het gebeurde in. GRU WELIJKE MISLEIDING. De Weener Marek werkte aan de con- structie van een houten pop, die door middel van een ingenieurs bedacht mechanisme zou kunnen loopen, springen, spreken en wat niet meer. Op zekeren dag, toen hij met een scherpen bijl zijn levensgroote pop aan het modelleeren was, schoot de bijl uit en sneed hem den linkervoet radicaal af. In ernstigen toestand werd de uitvinder naar het ziekenhuis gebracht waar het been on- middellijk geamputeerd moest worden. Nauwelijks uk het ziekenhuis ontslagen wendde Marek zich tot de Angelo Danubian Lloyd, een Engelsche verzekeringsmaat- schappij, waarbij hij zich tegen ongevallen verzekerd had. en verzocht om u tbetalDg vac de hem voor het verlies van een been toekomende 200.000 dollar. Maar de maat- schappij wantrouwde het zaakje. Zij liet door eenige bekende Weensche chirurgen het afgekapte been dat men in het ziekenhuis nog had bewaard onderzoeken en wat bleek? Dat het niet met een slag door den per ongeluk uitschietenden bijl was afgesneden maar dat Marek met een ongelooflijke koel- bloedigheid en zelfoeheersching zelf zijn voet heeft afgekapt. Er waren tenminste vier stevige bijlslagen voor noodig geweest en bo?endien had hjj nog driemaal mis geslagen, wat bleek uit drie gapende wonden in het scheenbeen, alle drie slechts enkele centimeters boven de piaats, waar hij zijn been had doorgehakt. Het spreekt, vanzelf, dat Marek naar de 200.000 dollar kan fluiten. Zjjn gruwelijke zelfverminking heeft hem niets in het laadje gebracht. En tot overmaat van ramp zal hij zich nu nog wegens poging tot oplich- ting te verantwoorden hebben. senlimenteele genoegens. Kinder>vagens op Fifth Aveuue te New-York of Michi gan Boulevard te Chicago Dan had de verkeersagent dagwerk. Neen, dat gaat niet. Bovendien bieden de Amerikaansche woningen geen bergiug voor kindei wagecs en bij de heerschende pusoneelschaaischte zfl'n minnen in de V. S. ook al niet te lirij§eri' Vandaar de bezorgde gezichten der kinderwagen-fabrikanten. Zij moeten maar van brancb^e veranderen. EEN OER GROOTSTE VERKWISTERS TER WERELD OVERLEDEN. Uit New York komt het bericht, dat in een asyl te Chicago de eertijds beroemde Amerikaansche millionnair John Sieel op 86-jarlgen leeftijd is gestorven. Deze bteel was eens de bezitter van een fabelachlig vermogen en kon doorgaan voor een der grootste verkwisters van zijn tijd. Bekend is bij v. van hem, dat hij iederen dag een nieuw costuum, nieuwe schoenen en minslens een nieuwen hoed kocht, daar hij uit beg nsel geen kleeding- stuk tweemaal aa trok. Hij rookte sigaren van 4 dollar per s'uk en stak deze princi pieel niet anders dan met 100 dollar bil- jetten aan. Bij iedere Amerikaansche spoorwegmaatschappij had hij zijn ei»en slaapwagen. Op zekeren a?ond kreeg hij den inval, zich alleen de premiere van een operette te laten voorspelen, waarvoor hij de kleinig- heid van 150,000 dollar moest neerleggen. Op die manier slaagde hij er in, in tien jaar door zijn immens fortuin heen te komen. Zijn dagelijksch verbruik werd middeld 15000 dollar geschat. Toen hij 50 jaar was, kon bij gaan bedelen. Sindsdien zat hij op een straat- bank van Chicago en liet zich door de voorbijgangers kopergeld in zijnhoedgooien. Zes-en-dertig jaar heeft hij in de grootste armoede nog voortgeleefd. INGEZQNDEN MEDEDEEL1NGEN MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten STAARTLOOS VL1EGTCJIG. Uit _Weenen wordt gemeld, dat een Oostenrijksch ingenieur een nieuw vlieg- toestel heeft uitgevonden zonder geraamte en zonder staart; de vleugels zijn 6 Meter lang en de motoren wordm voortb wogen door naftalinedamp van 100 atmo-feren Dit toestel is bestemd om te vliegen op 10 a 11000 meter hoogte. De ingenieur zal binnenkort zijn proefnemingen aan- yangen. Hij heeft de hoop geuit van Londen naar New York te zullen vliegen in 10 uren. W1SSELKOERSEN. Amsterdam, 18 Juni, 2 uur. Londen Berljjn Parjjs Brussel Weenen (per 100 sch.) 12,11 59,20 7,— 7,05 35,20 12,12 59,25 7,05 op ge- Vreemd Bankpapler. Londen 12,11 Fransch 7, Belgisch 7,05 Oostenrjjksch (per 100 sch.) 35,20 12,12 7,05 7.12i/2 35,25 EEN MINUUT. Kort geleden is er in een der havens van Massachusetts (V. S.) een moord gepleegd. De schipper van een schoener was met zijn vrouw door mes^teken om het leven gebracht. Verdenking rustte op den stuurman. Maar hij kon een alibi bewijzen. Op den nood- lottigen avond was hij op en m de buurt van den schoener gezien. Op de recht- zitting waren verschillende getuigen in staat zijn bewegingen gedurende den ganschen avond vast te stelien. Slechts een enkele minuut kon niet worden veraniwoord. Tijdens dat korte oogenblik had niemand den stuurman gezien. De officier van justitie bewaarde deze opistandigheid tot het slot van zijn op somming aan het adres van de jury. Leden van de jury, zeide hij, „gij hebt gehoord, dat de handelingen van den beklaagde vol- ledig zijn verantwoord, behalve gedurende een enkele minuut. De verdediger heeft bepleit, dat het onmogelijk zou geweest zijn om in dat korte oogenblik twee men schen te vermoorden. Ik vraag mij af of gijLeden wel zeker weet hoe lang eec minuut kan duren. Ik zal het u doen ervaren indien gij een minuut lang het stilzwijgen wilt bewaren, terwijl ik zestig seconden aftel op mijn horloge." De minuut begon en doodsche stilte heerschte in de gerechtszaal. De rechter, de advocaten, de jury en het publiek op de tribune zaten roerloos en wachtten. Men dorst nauwelijks ademen. Men staarde naar den officier van justitie. die onbewogen zijn blik op zijn horloge gevestigd hield. Men wachtte en snoof de muffe lucht. De be klaagde schoof onrustig op zijn stoel en klampte de handen krampachtig samen. „Eu dat", zeide de officier na een eeuwig- heid, „i« een minuut". Een half uur later kwam de jury met haar uitspraak. De stuurman werd naar de galg; DE ONDERGANG VAN DEN KINOER- WAGEN. Het is een teeken des tijdsde Ameri kaansche kinderwagen-fabrikanten klagen, dat de zaken zoo slecht gian Zij heboen daarover onlangs offieieel vergaderd. Geen mensch koopt meer kinderwagens. Maar iedereen koopt auto's. Als 2e oorzaak van de kinderwageomalaise wordt wel is waar aangevoerd, dat de moderne Amerikaansche Eva's dothteren niet zooveel kinderen meer willen hebben als voorheen. Doch de auto- race legt ongetwijfeld v el meer gewicht in de schaal. De'lezer weet, dat men in Amerika voor het koopen van een auto geen geld behoeft te hebben. Van de 10 koopers kunnen zich misschien drie de weelde veroorlooven. De re it gaat „op de pof". Maar wat hebben de baby's daarmee te maken Dat is duidelijk. Mama schuift voortaan geen kinderwagen meer door de straten, in den auto gaat dat toch veel aemakkelijkerTrouwens zelfs degenen die de romantiek van een kinderwagen boven de nuchterheid van een fftin Lizzy" stelien, zien zieh door het geweldige mo derne straatverkeer der Amerikaanscheste- steden verhinderi in het bot.vieren honner EEN TREIN VAN TWEE K.M. LENGTE. In het mjjnbekken van West-Virginia wordt door de Amerikaansche mijnbouw- maatschappjjen thans ean spoortrein ge bruikt, die ongeveer 2 K.M. lang is Die trein vervoert meer dan 6.000 ton en zal wel de langste goedereDtrein zjjn die tot dusmr ooit in gebruik was. Hij wordt getrokker, door twee electrlsche iocomo- tieven, elk 152 voet (50 M.) lang en 637 ton zwaar. Do trein is voorzien van draad. looze telefoon en telegraaf, om de verbin- ding tusschen het locomotiefpersoneel en het treinpersoneel mogelijk te maken. PRETTIGE TROUWPART1J. Zjj stonden op het bureau van den ri- gistrar te Carmarthen, Jane Jones en John Marks, benevens Jane's vader, moeder en zuster. Opeens zei de registrar „Mr Marks, sla uw mouwen eens op!" Marks deed het, en op zijn linkerbovenarm bleek de beeltenis van een meisje in dienst.boden- costuum getatoeeerd te staanop zrjn rechterarm een st°r. Die ster werkte niets uit, maar het z:en van het portret deed den registrar naar de telefoon grijpen, waarop na luttele oogenblikken de politie verscheen en Marks arresteerde. De bruid werd meegedeeld, dat het huwelijk niet kon doorgaan en snikkende veriiet zij met haar familie het bureau. Wat was het geval De tatouage was het duideljjkst bewijs, dat deze Marks dezelfde was, die in 1918 met zeker dienstmeisje was getrouwd, twee kinderen bij haar heeft en niet van haar is gescheiden. Zjjn vrouw he»ft hem echter al in 2J/2 jaar niet ge zien, n.l. sinds hij wegens desertie de ge- vangenis in moest. Wegens het overleggen van valsche stukken en poging tot bigamie zal Marks instede van zijn tweede hnwe'ijksbootje, de koude eel weer mogen binnenstippen I SCHEEPVAARTBEWEGING. an Ter Neuzen: 16 Juni. Nederl. s.s JAN- TINE FENNEGINE, 453 M3„ steen, Londen. Voor Gent: 16 Juni. Duitsch s.s. OBER- PRASIDENT, 2862 M3., hout, Danzig; Fransch s.s. Armenier, 2587 M3., ledig, Lorient; Eng. s.s. Achill, 1185 M3., ledig, Belfast; Belg. s.s NIEUW CAPPELLE, 3120 M3., ledig, Lon den; Lett. EMMY, 3702 M3., stukg., Riga; Eng. s.s. BOMBARDIER, 1728 M3., ledig, Schiedam; Eng. ss.. STOCK FORCE, 2782 M3., ledig Newport; Eng. s.s. LANCASHIRE, 1237 M3., ledig, Belfast; Fransch s.s. DEPT. CHARLES NORTIER, 5685 M3., pyriet, Gran ville. 17 Juni. Eng. s.s. CAMM, 881 M3., ledig, Scarborough.; Eng. s.s. KYLE FIRTH, 1272 M3., ledig, Hayle; Eng. s.s. RONAN, 3391 M3., stukg., Leith; Lett. s.s?. KULDIGA, 5595 M3., stukg., Riga; Eng. s.s, FALCON, 1910 M3„ stukg., Londen; Eng. s.s. TRENTWOOD, 2237 M3., ledig, Londen; Eng s.s. YORK, 3202 M3., stukg., Antwerpen; Nederl. s.s. BEVERWIJK, 8362 M3., fosfaat, Sfax; Panameesche s.s. ERENO, 10185 M3., fosfaat, Sfax; Eng. s.s. DON, 2936 M3., stukg., Goole; Eng. s.s. BIN- BROOK, 2047 M3., ledig, Londen. Van Gent: 16 Juni. Eng. s.s. DONA FLORA, 2225 M3., kolen, Londen; Fransch s.s. THO RIUM, 7257 M3., kolen, Rouaan; Duitsch s.s. HERMANN BOHNEKAMP, 2769 M3., fos faat, Rugewalde; Eng. s.s. ALFRISTON, 2160 M3., kolen, Ellesimice Port; Eng. s.s. BLACK COCK, 1393 M3., stukg., Londen; Eng. s.s. YOKEFLEET, 2327 M3., kunstmest, Londen; Eng. s.s. STRONSA FIRTH, 1388 M3., kolen Aberdeen. 17 Juni. Eng. s.s. GLENHEAD, 4528, stukg.. Antwerpen; Zweedsch s.s. ALCA, 1273 M3., ledig, Rotterdam; Eng. s.s. BOMBARDIER 1728 M3., kolen, Cork; Fransch s.s. LA ROCHEFOUCAULD, 7151 M3., kolen, Bor deaux; Eng. s.s. KENRHOS, 2329 M3., kolen, Newport; Eng. s.s. BRAEDALE, 1148 M3., kolen, Ipswich; Duitsch is.s. BOSTONLINGS, 1735 M3., kolen, Fowey; Eng. s.s. USKPORT 6968 M3., ijzer, Newport; Duitsch s.s. LORENS L. M. RUSS, 4102 M3., ledig, Hamburg; Lett, s.s. SIGULDA, 5647 M3., ledig, Danzig; Eng- s.s. TORFREY, 1213 M3., fosfaat, Londen; Eng. s.s. CAMM, 881 M3., kolen, Scarborough Lett. s.s. EMMY, 3702 M3., ledig, Zwijndrecht Eng. s.s. TRINGA, 5461 M3., stukg., Man chester. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. s.s. HELENA van Rosario naar St. Vincent voor orders passeerde 17 dezer Fernando Noronha. s.s. MAGDALENA in lading te Ulea- borg voor Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN in het droogdok te South Shields. VAN ZEILEN EN ONWEER. Het is hoogst onaangenaam, soms be- angstigend op een zeiltocht door onweer te worden overvallen. Tegen den regen is nog te vluchten in de kajuit, als deze tenminste aanwezig is, en anders weet men zich met een zeil wel te dekkert. Maar men voelt terecht, dat de mast, als hoog: ste punt der wijde, vlakke omgeving een bedreigd punt vormt voor blikseminslag. terwijl het vaak ondoenlijk is den mast spoedig te strijken. In dit geval kan men zich troosten met de overweging, dat blijkens de ervaring de trefkans niet zoo heel groot is, en overigens een zeer eenvoudige maatregel treffen om het risico tot een minimum te beperken. Bedoelde maatregel bestaat in het aan- brengen van een primitieven bliksem- afleider met behulp van een stuk metaal- draad, bijv. telegraafdraad of (dubbel genomen) telefoondraad. Het eene uit- einde van dezen metaaldraad wordt in den mast omhoog geheschen en het an dere uiteinde. mef bijv. een stuk ijzer be- zwaard. laat men langs boord zinken. Bij jachten met stalen stag of stalen wanten is deze maatregel overbodig. om dat stag en wanten dan zelf den afleider vormen. Alleen moet op scheepjes met houten romp deze afleider nog in verbin- dinq worden gebracht met de aarde, door middel van een om den staaldraad ge slagen metaaldraad, of desnoods een ket- ting, die in het water afhanqen. Maar hiermee is dan ook de geheele bliksem- a'1''eider vol too id. GEZONDHEIDSRAAD. MgrnrmHn nwiTnniiiiiii mi in i hum i— Bieden. i.aten. 7,121/2 35,25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2