ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. No 7927, Vrijdag 18 Juni 1926. 66" Jaargang. glakendmaking. 8IHHEHLAHP. LANDB0UW BERICHTEK. 6EMEN6DE BERICHTEN. H3IR/S T® iS I5JLAX2. V W m Beter dau Goed: 0E BES1E PREDIKBETJETKN. ook U maar eens HEEREH BAAI ABONNEMENTSPRIJS: VW J? franco ZFJZT- "AtanTmlnteVv^' b« voomitbetalinfl. Het vernieuwen en herstraten van een gedeelte straat- en keiweg. Zondag 20 Juni 1926. 262.000 HA 1925 371.000 72.000 37.000 215.000 22.000 66.000 52.000 66.000 172.000 40.000 312.000 HA ZENSCHE COURANT Voor buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /'6,60 per jaar mitemana i z. im vcn per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vc Dit blad verschijnt iederen Maanoag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Bargemeester en Wethouders d^i ge meente HOEK, zul en op Dinsdag 28 Juni 1926, des voormiddags 10 uur (zomertijd), aanbesteden Bestek en voorwaarden zfln ter Gemeente- Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Burgeueester en Wethouders van Boek, A. WOLFERT, Burgemeester. J. DREGMANS, Secretaris. POST EN TELEGRAF1E. Het eongres van den Centralen bond van P. T. T.-personeel heeft, naar Het Yolk meldt, een voorstel 'ot aansluiting bp het Nederl. Vemond van Vakvereenigingen verworpen met 124 stemmen tegen en 85 voor. Een motie van de afdeeling Utrecht, strekkende tot aansluiting bp het N. 0 P. (Centrale van Neutraal Overheids- personeel) overgenomen door het hoofd- bestuur, is daama door het cougres bp een verwarde stemming aangenomen. TER NEUZEN, 18 juni 1926. CONCERT OP DE MARKT. Bij gunstig weer zal hedenavond dooi het muziekgezeischap „De vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Schir- ris, het volgende programma worden uit- gevoerd: 1. Amsterdam, marsch. Blankenburg. 2. Diana, fantaisie ori'ginale. G van Dam. 3. Kunstler Leben, grande valse. Strauss. 4. Titi, polka de concert voor bugle. M. J. H. Kessels. 5. Gai Retour, pas redouble. L. Bajus. Pauze. 6. Valencia, one step. Padilla. 7. Fantaisie caprice voor sax. alto. Hamerlynck. 8. Brautchor aus Lohengrin, Wagner, arr. L. Rugers. 9. Bondsmarsch. M. C. v. d. Rovaart. ZANGERSCONCOURS. Bij het Woensdag te Burgh gehouden concours van wege den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt", waaraan door 20 vereenigingen werd deelgenomen werd in de le afdeeling een tweeden prijs behaald door Crescendo" van Hoek, directeur de heer A. Holster, met 165 pun- ten en door Polyhymnia te Sluiskil, di recteur de heer A. Eeckhout, met 146 punten; door ,,Orelio van Axel, direc- teur de heer J. Blansaart, werd in de 2e afdeeling een le prijs behaald met 184 punten. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Door den Commissaxis der Koningin is in de Gezondheidsconiimissie te Ter Neu zen henbenoemd tot lid de heer J. C. Bom te Axel, indie te Hulst, de heer P. F. Voet te Hontenisse, en is benoemd tot lid in die te Oostburg, de heer J. de Hullu te Aar- denburg. ,,HULP IN NOOD" TE TER NEUZEN. Blijkens de laatste driemaandelijksche rekening van het uitkeeringsfonds bij ziekte ..Hulp in Nood" alhier, werd over MaarJMei ontvangen aan contributie f 565,95, buitengewone inkomsten f 70,06, samen f 636,01; uitgegeven wend wegens uitkeering aan zieken f 425,91, bodeloon 78, buitengewone uitgaven f 24,24, samen f 528,15, voordeelig saldo f 107,86, zoodat met het vorig goed slot de veree- niging thans bezit f 7261.86. Volgens de jaarrekening werd over het laatste boekjaar ontvangen: contributie f 2280,80, gelden gestort door de Steun- kas f 1326,52, rente van belegde gelden 205.86, donateurs f 58,75, diversen f 8,60, samen f 3929,23.' Uitgegeven werd wegens uitkeering aan zieken ,f 1310,99, bodeloon f 312, zaalhuur, gratificatie bestuur en drukwerk f 242,54, uitkeering bij overlijden van een lid, bodeloon en diversen f 26,17, samen f 1891,70, zoodat het laatste boekjaar een voordeelig saldo gaf van f 2038.83. RIJKSWATERST AATS WERKEN. Woensdag 7 Juli a.s. zal te Middelburg wonden aanbesteed het maken van den ondenbouw van eene aanleginrichting met bijkomende werken in de haven van Bres- kens, ten behoeve van de veerverbinding VlissingenBreskens, waarvoor de ra- ming bedraagt f 215.000. Het verbeteren van een vak in den westelij'ken kanaaldijk alhier en van een vak op den westelijken dijk van den mid- •denkanaalarm is opqedragen aan den heer G. A. van der Straaten alhier voor f 15.480. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Aan den heer A. de Bruijn alhier is voor f 5395 gegund het leveren en stor- ten van stortsteen voor de dijk- en oever- werken te Hellevoetsluis, de Hoornscne hoofden en de hoofden van de Marine- haven te Hellevoetsluis. ZENDINGSFEEST. Het regenac.htig weer was, begrijpelijk, oorzaak, dat het bezoek aan het op de weide van den landbouwer H. de Regt, bij het Zwaantje alhier gehouden Zen- dingsfeest niet zoo druk bezocht was als men onder betere weersomstandigheden had mogen verwachten. Toch waren nog enkele honderden belangstellenden opge- gaan naar het feest, 'die, als het zoo uit- viel onder een malschen regen de spre- kers (met het door hen te behandelen on- derwerp in ons vorig nummer vermeld), die zich 'daardoor ook niet lieten terug- schrikken, beluisterden. Behoudens die weersomstandigheden kan gezegd wor den, dat het feest goed geslaagd is. DE LANDBOUWTENTOON- STELLING TE AXEL. In de volgende week houdt te Axel het Hoofd'bestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij een vergadering, na door het gemeentebestuur te zijn ontvan gen .terwijl Woensdag algemeene verga dering wordt gehouden,, des namiddags gevol'gd door een rijtoer omvattende het geheeie land van Axel. De 2 daaropvolgende dagen wordt op het terrein van de Zeeuwsch-Vlaamsche Fokkersvereeniging eene landbouwten- toonstelling gehouden, georganiseerd door de afdeeling Axel der Landbouwmaat- schappij en de afd. Zeeuwsch-Vlaande- re,n O. D. van den Ghr. Boeren- en Tuin- dersbond. De inzendingen zijn zeer belangrijk, die van paarden beloopen blijkens den cata- logus een'300, die van rundvee naderen de 200, terwijl er ook inzendingen van varkens, geiten, pluimvee, konijnen, scha- pen, terwijl er ook inzendingen zijn op het gebied van zuivelbereiding en bijen- teelt, landbouwwerktuigen, landbouw- organisatie enz. enz. Door het gemeentebestuur zijn verschil- lende maatregelen genomen om het be zoek aan Axel in die dagen te veraange- namen en wordt o.m. Donderdagavond een schitterend vuurwerk aangeboden. Door de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer is een etalage- wedstrijd georganiseerd en door de Axel- sche muziek- en zangvereenigingen, de muziekvereeniging ..Eikels worden boo- men" van Westdorpe en „De vereenigde vrienden" van Sas van Genit zullen op het tentoonstellingsterrein en op de markt concerten worden gegeven. 't Is voor Axel en de bezoekers te hopen, dat het weer wat milder zal worden. Regen heeft men bij zulke gelegenheden spoedig teveel, zonnig weer niet gauw qenoeq. DOODGEVALLEN. Op het Molenwater te Middelburg is de werkman B., uit een telefoonpaal ge- vallen. Hij werd in bedenkelijken toe- stand naar het gasthuis vervoerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 Juni in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Serooskerke (W.) 1; diph- teritis: Oosterland 2; Sluis 1; meningitis Vlissingen 1 SAS VAN GENT. Bij het te 's Gravenhage gehouden vak- examen Post, slaagde de kantoorbediende eerste klas, C. Feijen te Sas van Gent. De heer W. Hamelinck, vroeger te Sas van Gent, en nadien te Delft, slaagde te Den Haag voor het notarieel examen tweede gedeelte. Nog steeds en steeds groeit de mas- sa kooplustigen aan, die zich over onze Zuidergrenzen spoedt, om in het na'burige Selzaete of in Gent, een partijtje goed- koope francs in koopwaren om te zetten. Den geheelen dag door kan men tal van vreemdeliingien zien passeeren, die van 'heinde en ver gekomen zijn, om in Belgie ,,koopjes" te doen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de middenstand der grensplaatsen een en ander met leede oogen aanziet. KOEWACHT. Woiensdag slaagde te Oudenbosch voor de akte van onderwijzeres mej. C. Lammens, alhier, leerlinge van de bijzon- dere kweekschool St. Anna te Ouden bosch. Het Directoraat-Generaal van Landbouw. Het Kon. Ned. Landbouw-Comite heeft een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waar- in het als zijn meening* pt kennen geeft, dat bestendigen van het Directoraat-Generaal van den' Landbouw en de wijze en de vorm van het Directoraat-Generaal van den Land bouw, zooals deze van sommige zijden wen- schelijk wordt geacht, twee geheel verschil- lende zaken zijn, die geen ver-band met elkaar houden. Of de functionaris den titel van Directeur- Generaal van den Landbouw of een anderen titel zal dragen, is iets van bijkomstigen aard. Hoofdzaak van ons advies was, dat er een persoon zou zijn, die de adviezen van de ondersoheidene speciale diensten, welke de regeering op het gebied van de Staats- zorg voor den landbouw in het leven heeft geroepen, van een algemeen landbouwkun- dig en landhuishoudkundig standpunt kan bezien en het resultaat van zijne overweqin- gen rechtstreeks aan den verantwoordelijken Minister kan voordragen. Ons advies be- oogde dus allerminst een bestendigen van het Directoraat-Generaal van den Land bouw in den vorm, waarin men het in den laatsten tijd gebracht had, maar integendeel het creeeren van eene functie van Directeur- Generaal van den Landbouw, welke ten- minste gelijk gesteld zou kunnen worden met de positie van de vroegere functiona- rissen. Hit het sohrijven van den Minister van 29 Maart j.l. maakt de adressant op, dat de Minister ondanks zijn ontkenning van de noodzakelijkheid van een Directoraat- Generaal van den Landbouw, toch de on- misbaarheid van een hoofd van de afdeeling Landbouw aan het departement geyoelt. Uwerzijds toegegeven, dat er noodzakelijk een persoon moet zijii, die met de leiding van de Overheidszorg voor den landbouw belast is. Ditzelfoe volgt ook van inspec tears, hoofden der onderafdeelingen. De teelt van suikerbieten in verschillende landen van Europa. Handelsberiehten geeft de volgende cij- Ned. Herv. Kerk. Tir Neuzen Jj u. eii Z u., Ds. A. Tirnmernian. Sluiskil. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9i u., en 2* u., Ds. E. Raams. Zaamslag. u. en 2i u., Ds. G. van Dis. Axel 9i u. en 2 u., Ds. G. A. Ruijsch van Dugteren 8as van Gent. 94 u., Ds H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. fers: Duitschland Belgie Denemarken Frankrijk Engeland Hongarije Italie Nederland Polen Zweden Tsjecho- Slowakije 1926 366.000 55.000 30.000 225.000 52.000 64.000 83.000 63.000 186.000 4.000 Hoek. Gereformeerde Eerh- 10 u., en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 94 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gem een te. Vlooswijkatraat) Ter Neuzen. 94 u., 24 u. en 6 u. Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkatraat) ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6J u. (zomertijd) leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraatji. Axel 9 u. en 2 u. (oude tijd), leeskerk. Lokaal „Ebei.-flaezer". (Kerkhof lirtSii Ter Neuzen 51 u., Evangelisatie B. k. Eorkdiensten te Ter Neaaen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 enlOuur, Namiddags omhall drie Lot. Samen 1.390.000 HA 1.425.000 HA Sovjet-Rusland 546.000 482.000 Totaal 1.936.000 HA 1.907.000 HA De vermeerdering in Frankrijk en Italie houdt verband niet de verhooging der douane-tarieven. Uit de Engelsche cijfers blijkt, dat men -daar te lande de plannen in zake de uitbreiding van de teelt van suiker bieten met kracht tot uitvoering brengt. In Duitschland, waar 5 fabrieken hebben op- gehouden te werken, is de beteelde opper- vlakte verminderd. In Belgie eveneens. L aar is de vermindering toe te sohrijven aan het feit, dat de suikerbiet in de kleine bedrijven thans minder wordt verbouwd. In Zweden heeft een bijzonder groote vermindering plaats gevonden, omdat de verhooging van de beschermende douane-tarieven, welke door de betrokken landbouwers en indus- trieelen werd gevraagd, niet is toegestaan. De Duitsche suikerindustrie. Op de laatste algemeene vergadering van de Vereeniging van Duitsche Suikerfabri- kanten, (zoo meldt Ir. Joustra in Handels beriehten), deelde de voorzitter mede, dat de met suikerbieten beteelde oppervlakte nog ongeveer 20 kleiner is dan voor den oorlog. De productiekosten van den land bouw* en van de indu-strie zijn stexk gestegen; daarentegen was de bietenprijs het laatste jaar geringer dan de gemiddelde prijs voor den oorlog. Terwijl toen R. M. 11.10 per 50 KG werd betaald, konden zeer vele fa brieken thans ten hoogste 1 Mark uitkeeren. Als oorzaken worden o.a. genoemd de on- gunstige toestand op de wereldmarkt en het premiestelsel van eenige staten, waardoor buitenlandsche suiker op de Duitsche markt als concurrent kon optreden. Door de vergadering werd ten slotte een motie aangenomen, waarin op verhooging van het invoerrecht op suiker wordt aange- drongen. Dit bedraagt thans 10 Mark per 100 KG en bedroeg voor de Brusselsche conventie 20 Mark. De suikerindustrie ver- Daarmede wordt dus, naar onze meening. tot dit laatste bedrag en bovendien een extra-belasting op suiker uit de landen met een uitvoerpremiestelsel. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbanlc, Middelburg Zitting van 18 Juni 1926. De volgende voDnissen werden uitge- sproken. A. V., oud 33 jaar. werkman te IJzen- dijke, is wegens verduist rirg veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, voorwaardelijk proeftijd van 3 jaar, en met bijzondere voorwaaide dat hij l"50 betaalt, bine en li/2 jaar aan den benadeelde. 1. V., oud 26 jaar, w-rkman te Retran- chement, is wegens diefstaf veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. EEN ZEGELTJESRWE3TIE. Voor den kantomechter te Hoorn was gedagsaard C. B.. bouwondernemer te Eak- huizen, ,die in het tijdvak van 14 September tot 26 April geen zegels Lad geplakt voor zijn employe J. R. Verdachte had steeds de gewoonte een opgave a? te wachten van den Raad van Arteid en toocde de kwitanties van diverse betalingen op dez-: wijze, hiermee aan toonende, das het geen onwii was geweesr. De kantonrechter, mr. Bijl de Yroe, wees er op, dat dit ae faciliteit was van den Raad »an Arbeid, welke feitelijk buiten de wet geschiedt, en waarmee dan ook hoe langer boe meer wordt gebrok-n, omdat dit aan het rijk maar extra administratie- kosten brengt. terwijl bovendien het geld te laat in 's rijks kas vloeit. De anib'enaar van het 0. M. had bij de schibking welke verdachte had aangevraagd 32 bo ten van 1 gee sclit. Thans vroeg hij 32 maal f 2. Nadat verdachte nog de v aag had ge steld, waarom of de Raad van Arbeid er gedrukte formulieren op na liield om den werkgever in de geleaenheid te s'ellen het verschuldigiie zonder plakken van zegels te laten betalen, d ed de kantonrechter uit spraak, waarbij hij rekenir g hif-ldmetden goeden trouw van de verdachte. Hij paste de minimumstraf toe, 11.1. 32 maal 0,50 EEN VERZONNEN INBRAAK. Woensdagavond heeft de 17jarige dienst- bode S., in betrekkitig bij d?n tanketbak- ker D., aan de Hooftskade in den Haag, telephonisch bij de politie aangifte gedaan dat zij, aFeen thuis zpnde, plotseling op het binnenplaatsje twee mannen met een baard zag loopm. die daarop den wickel binnendrorgen. Na minder stichtelyke taal tegen haar gebezigd te hebben en haar te hebben bedreigd, wa>en de beide mannen door de voordeur verdwenen, met medeneming van een bedrag aan geld uit de winkelkassa. Het meisje is door de politie aangehouden en beeft bekend, het vevhaal te hebben verzornen en het geld zelf te hebben ontvreemd. JEGHTE FKIESCHE DOOR EEN D1SSELB00M DOODEL1JX GETROFFEN. Door plo'seling achteruitzetten Van een paard op den Venloschen weg bij Swal- men, kwam de 24jarige voerman G. uit Beesel in aanraking met een disselbrora, waardoor rug en longen ernstig werden verwond. Een geneeskundige deed ver- geefsche pogingen, de levensgeesten weer op te wekken. m DE IJZEREN PUNTEN VAN EEN HEK GEVALLEN. De 13jarige zoon van den havenmeester te Ierseke reed tegen den trottoirband, kwam te vallen en kwam tcrecht in de ijzeren punten van een hek Deze drongen hem in de keel, waardoor hem een zware wond werd toegebracht. Men vreest voor zijn leven. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Nassau Dillenburg (Duitschl is te Enschede bericht ontvangen, dat de ecbtge- noote van den heer W. H. van Berk groot- indu-trieel te Enschede, ten gevolge var een auto ongeluk om het leven is gekomen De heer Van Heek bestuurde zijn auto toen hij moest uitwijken vror een fietsrijder Hierdoor reed de auto tegen een boom Zwaar gewond werd mevr. Van Heek opge- nomen. Zij is aan de gevolgen overleden. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. in Warschau zpn zeven vrouwenhandelaien in hechtenis genomen. De slachtoffers wer den met auto's of vliegtuigm he' land uitgebra< ht en naar Parijs. Buenes Aires of Antwerpen vervoerd, waar voor elk slacht- offer 2000 tot 3000 dollar werd ontvangeD. Haar aantal wordt op 1000 geschat. VERSTROOIDE BRUILOFT. Even over de Duitsche grens bij de ge meente Eibergen nadevde eeD bruidss oet. Met de bedoeling door de irzitfenlen, vol- gers oud gebruik, getracteerd fe wi rden, loste eeu Duitsch grenscommieseen vreugde- schot. He*, tweede scbot trof helaas een 17-jarig meisje uit Eibergen, dat eenige minuten later aau de bekomen verwocdin- gen overleed. De commies is onmiddeUijk in verzekerde bewaring gesteld. Dit schieten bij het passeeren van een bruidsstoet is een oude traditie, dienende om de //booze geesten" van den bruidswacen te weren. EEN PLEZ1ERIGE GEVANGENIS. Tusschen (Je Albaneesche steden Durazzo en Skoetari verheft zich een lomb-r ge- bouw de lugubers'e gevangenis van Albanie. Dat wil zeggen naar hetuiterlijk. Aangenaam wordt de vreemdeling verraT, wien het is toegestaan, d" schildwachten aan de gevangenispoort te passferen, en die dan op het grasve'd. dat het binnerplein lormt, gestalten ziet l'ggen met hHbonte hals- doeken. met sjerpen, puntmutsen op en schaapsvellen om. Zij rroken daar hun cigaretten en v elen er z;ch wel. PatzyD de politieke gevangenen en vij hebben het beter dan politieke boosdoeners op heel de overige were'd. De directeur is een beleefd hrerschap In een benedenlokaal wordt den bezoekei koffie g-reserveerd, waarbij de gevangeren en de cipiers hem gezelschap houdeD en eveneens koffie drinken. De bezoeker ge- looft, dat hij de gast van den prefect is. Maar neen. de uitnoodig ng is van een ge- vargene uitgegaan, en dieDS gast i- hij. Het vertrek waar hij zich bevindt hi eft een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1