BURBERLIJKEN STAND, bardhandige hoofdonder- MOORD EX DU3BELE ZELFMOORD. INGEZONDEN STUKKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SCHEEPVAARTBEWEGING. Londen 12,11 12,12 Berlijn 59,22 59 25 Parjjs 7,07 7,11 Brussel 7.20 7,25 WeeneD (per 100 sch.) 35,20 35,25 W1JZER. Een hoofdonderwijzer te Didam had een ieerling met een stok tegen de beenen ge stagen, waardoordezeblauwe plekkenkregen. Demoeder van den jongen deed daar van aangifte en de politierechter te Arnhem veroordeelde den onderwijzer tot 40 boete, subs. 20 dagen becbtenis. Het Arnhemsche Hof verminderde thans de straf tot 25 boete of 10 dagen. ZELFMOORDEF1DEM1E U it Boedapest wordt gemeld, dat de econom scbe crisis, die over Centraal Europa hangt, zich aldoor scberper in Hongarge <doet gevoelen, waar de ellende een ernstig sociaal gevaar vormt. Ds werkloosheid breidt zich uit met als een def eer<te gevoigen een belangrjjke toename van het aantal zelfmoorden. Van den lsten Januari tot den 31s*en Mei beef; de bevolkingsstatistiek in Hon- garije 1360 zelfmoorden geregistreerd. Al- leen in Boedapest hebben in de laatste week van Mei acbt personen een einde aan hun leven gemaakt. JENEVER SMOKKELEN. |Door de Belg'sehe douanebeambten werd nabij de grens, onder Baerle Hertog, een auto aangereden, waarin twee reidgeis, die trachtten een boeveelbeid van 500 liter jenever uit Belgie naar Holland te smokkelen. De auto kwam in volie vaart uit de ricbting van Tumhout en daar de bestuurder op de eerste sommatie niet stilhield, sprong een andere beambte, die korter bij de grens had post gevat, plotseling te voorschijn. Deze dwong den bestuurder onder geweer- schoten de auto tot staai te brengen. Nadat fraude was geconstateerd werd tegen de beide inzittenden Nederlanders, van wie de een uit Cbaam en de ander uit Ginneken proces-verbaal opgemaakt, waarna zij tegen een borgstelling ten be- drage van 20.000 franc op vrije voeten werden gesteld Auto en lading werden eehter in beslag genomen. -Te Maurage in de provincie Henegouwen, drongen in den nacht van Zondag op Maaadag. twee kerels in een huis nabij het station, scboten de vrouw neer, bracbten den man een doodelijke wonde toe en ver- dwenen toen, na ecbter eerst nog een som van 14.000 frank te hebben medegenomen. Twee Franscbe mijnwerkers, de gebroe- ders Lambert, die met de vermoorde vrouw in onmin leefden, werden al dadelgk van deze misdaad verdacbt en door de gendar merie opgespoord. Maandagocbtend vond men, op een der oevers van het kanaal, nabjj Mons, verscheidene kleedingstukken waarin zich nog voor 12.000 frank bank- biljetten en een briefje bevonden, door de gebroeders Lambert onderteekend en waar- bjj zij bekenden de misdaad te hebben gep'segl. Tegen den midd ag dregde men e beide lijken op. EEN MOEDIGE VROUW. De Quotidien vertelt van een moedige vrouw, mevrouw Paula de Cock, wier familie van Nederlandsche afkomst moet zijn en die van den minister van binnen- landsche zaken een bronzen medaille heeft ontvangen nu zij haar achtste red ding heeft gedaan. Mevrouw de Cock, die te Conflans aan de Seine, bij Parijs, woont, is eigenlijk piano- en viool-onder- wiizeres van haar vak, wie blijkbaar de behoefte om te redden in bet bloed zat. In 1910, toen zij zestien jaar oud was, haalde zij twee kinderen uit het water. Dal was haar eerste redding. Daarna heeft zij nog zes menschen van den dood gered. Mevrouw de Cock is in haar fa- milie niet de eenige, die dit instinct om te redden bezit. Zij heeft ooms en oud-ooms die. even als zij zelf, heel wat medailles van reddings-vereenigingen bezitten en onder de onderscheidingen, die de kloeke vrouw heeft ontvangen, zijn er, die slechts hoogst zelden worden uitgereikt, als de medaille van de Compagnie trans-atlan- tique. DE MOORD TE BRESLAU. re Breslau zijn in verband met de daar •gepfleegde kindenmoorden in het geheel reeds 27 personen in hechtenis genomen. maar na enkele uren weer in vrijheid ge steld. Het aantal vrijwillige getuigen, die meenen tot opheldering van deze gruwe- lijke zaak te kunnen bijdragen, is zoo groot, dat in een enkel uur tot 100 per sonen door de politie moeten worden ver- hoord. ERNSTIG MIJNONGELUK BIJ ESSEN. Toen Maandagmorgen de ochtend- ploeg van de mijn Langenbrehm, mijn- schacht 2, te Rellinghausen bij Essen met de lift afdaalde, schoot door een tot dus- ver onbekend gebleven oorzaak de met mijnwerkers gevulde liftkooi plotseling naar boven, terwijl de kooi, die het con- tragewicht moest vormen, in de knel ge- raakte. Zeven mijnwerkers werden zoo zwaar gewond, dat zij naar een zieke'n- huis moesten worden overgebracht. Bo- vendien werden 28 man licht gewond. Zooals gezegd, heeft men de oorzaak van het ongeval tot dusver nog niet kunnen opsiporen. EEN BLOEDIGE WRAAK- NEMING. Uit Tetoean wordt aan Spaansche bladen gemeld, dat de Akbmes-stammen wraak hebben genomen voor de moord- partijen welke de Riff-kabylen onder hen aangericht hebben, gedurende den terug- tocht der Soaansche troepen uit Ches- jaoean. De Akhmes hebben alle cai'ds die door Abd-el-Krim waren aangesteld ont- hoofd. De lijken werden op den mest- hoop geworpen en de hoofden in de dor- pen rondgedragen. De leiders van de Akhmes hebben be vel gegeven alle Riff-kabylen en leden van den Ghomaris-stam te dooden, die zich op het gebied der Djeballah's zouden bevimden. Een Riffijnsche koerier van Abd-el- Krim die met een groote som geld naar de internationale zone van Tanger wilde vluchten is aangehouden en gedood. MOORDAANSLAG IN EEN FRANSCHEN TREIN. Twee Grieken, Panayotis en Chris- tophorakis, beiden arbeiders te Lyon, die Zaterdagnacht om 3 uur in den expres- trein Lyon-St. Etienne waren gestapt, hebben oniderweg getracht, een slapenden medereiziger, zekeren Chantemesse, chef- wisselwachter te Lyon-Perrache, met een scheermes den hals af te snijden. De moordidadige poging stuitte op den boord van den slapende, die slechts licht ge wond werd en, daardoor ontwaakt, on- middellijk aan den noodrem wist te trek- ken. De beide bandieten werden daarop gearresteerd. De beweegreden van hun daad kan slechts roofzucht geweest zijn, daar de getroffene zijn aanvallers niet kent. ONTPLOFFING IN DE VER. STATEN. Tengevolge van een ontploffing in een hoogoven van de Illinois Steel Company zijn vier personen op slag gedood, tien waarschijnfijk doodelijk gewond en meer dan zestig zwaar gewond. De slachtoffers werden door de kracht van de ontploffing tegen de muren geslin- gerd, zoodat armen en beenen werden gebroken. De redding der ongelukkigen ging met groote moeilijk'heden gepaard, daar door de explosie het gebouw was ingestort en de dooden' en gewonden onder de puin- hoopen begraven waren. HARD ONTWAKEN. Vorige week Dinsdagmorgen vroeg is in de Piicklerstrasse te Berlijn 'n 25jarige jongeman van drie hooge trappen komen valien. Men neemt aan, dat hij zwaar gedroomd heeft en de val in zijn slaap heeft plants gehad. Volgens zijn hospita schreeuwde hij dikwijls in zijn slaap om hulp. Hij is zwaar gewond, met twee ge broken beenen, naar het ziekenhuis over gebracht. LOEB. Men herinnert zich het geval der twee studenten te Ghicago, die een knaapje uit een bevriende familie hadden meege- nomen in hun auto, het kind hebben ge dood en het lijk verstopt. Zij werden ont- dekt en kregen levenslang. Thans doet de familie van een der moordenaars, Loeb, pogingen om den jongenman uit de gevangenis te krijgen, op grond van het feit, dat hij krankzinnig is. Het desbe- treffende verzoek is nog niet ingediend, maar valt binnenkort te verwachten. De jonge Loeb, die zich ter terechtzit- ting zoo cynisch-hooghartig en verwaten had gedragen, is door een paar jaar ge vangenis totaal geknakt. Zijn gezondheid is Secht, zijn gestalte gebogen en zijn geestvermogens zijn aangetast. Hij heeft dikwijls aanvallen van wildheid, die het noodzakelijk maken, dat hij op zijn bed wordt vastgebonden. WILD WEST TE NEW-YORK. Zaterdag deden vier bandieten een in- val in het kantoor eener groote handels- onderneming nabij de havens te New- York, met het doel de kas te berooven. Zij hadden zich echter misrekend en be vonden zich plotseling in een vertrek met meer dan vijftig menschen, in plaats van de drie, die zij daar verwacht hadden. In hun angst begonnen zij in het wilde weg om zich heen te schieten, waaribij een jonge typiste werd gedood en een andere werd zwaar gewond. Op hun vluciht schoten zij nog een derde typiste neer, en hoewel door het schieten en het hulpge- roep talrijke employe's uit de omliggende kantoren waren toegesneld, die de in ra- zende vaart met een auto wegrijdende bandieten een hagel van baksteenen ach- terna zonden, slaagden de moordenaars erin, onverlet te ontsnappen. ONGEKLEED. De politic van een der Berlijnsche voorsteden trof dezer dagen (het was ongeveer half negen 's avonds), nabij het station een man aan, aan wiens kleeding 't een en ander scheen te ontbreken; hij had n.l. niets anders aan dan een hemd en een paar pantoffels. Aldus getooid stapte hij op een der loketten af, met het klaar- blijkelijk idoel zich een kaartje te koopen. Zoover kwam het echter niet. De politie hield hem aan en verzocht hem mee te gaan naar de dichtstbijzijnde post. De lichtgekleede maakte geen bezwaar, alleen begreep hij niet waarom de politie zich met hem bemoeide: vergeleken bij de dames van tegenwoordig achtte hij zich geheel volidoende gekleed. De politieagent was het in dit opzicht niet met den al te modern gekleede eens, die meegenomen werd naar de wacht, Daar vertelde hij, dat hij een beetje aan- geschoten geweest was en dat zijn vrouw hem daarover duchtig de les gelezen had. Paul, zoo heette de rampzalige man, had echter vroeg in bed willen kruipen en zich daartoe in nachtcostuum gestoken, waar- mee hij niet verhinderde, dat zijn vrouw haar preek vooxtzette. Paul werd nerveus. Kon hij in zijn verzwakte toestand zoo'n scene langer verdragen? Paul verliet het huis. Het aankleeden schoot er bij in. (Of de alcohol of de echtgenoote daarvan de schuld droeg, wiordt er niet bij verteld. Paul wilde naar Berlijn. Maar de tram- conducteur kon om zijn andere passa- giersPaul was gedwongen naar het station te qaan. Misschien, dat de spoor- wegmensc'hen er ruiimer denkbeelden op nahielden. Daar maakte echter de agent een einde aan zijn vroolijken tocht. Men bracht Paul tenslotte van het bureau naar zijn woning terug. Wat verder volgde weten slechts hij en zijn vrouw. IN DE KOELKAMER OPGESLOTEN. Een slager in Weymouth (Engeland) hoorde nadat hij zich in de koelkamer had begeven, de deur achter zich in het slot vallen, en daar de sleutel aan den buitenkant zat, was hij opgesloten. Het bevriezingsapparaat was in werking. bui- ten zijn controle, zoodat hij het van mi- nuut tot minuut kouder voelde worden. Niemand had het ongeval opgemerkt. Nadat hij 25 minuten in den kelder had dooroebracht, begon zijn hondje, die hem was gevolgd, maar voor de deur was ach- tergebleven, te janken. Dit trok de aan- dacht van de slagersgezellen, die de ijs- kamer opende, en den slager, die er reeds ernstig aan toe was en eerst na geruimen tijd weer op verhaal was gekomen, ver- losten. ROOVERS IN EEN AUTO. Twee mannen die te Maagdenburg 'n auto gehuurd hadden, om hen naar Wol- mirstedt te rijden, dwongen onderweg den chauffeur zich van zijn jas te ontdoen en de zaken van waarde, die hij bij zich had, over te geven. Toen hij op hun be vel het nummer van de auto ging verwij- deren, gelukte het hem met den nijptang een der bandieten tegen den grond te slaan en ondanks de schoten van den ander te ontvluchten. De gewaarschuwde politie vond de beide roovers in de nabij- heid van Centbin. Een schietpartij volg de, waarbij een der bandieten werd ge dood en een agent zwaar gewond. EEN VEELBEWOGEN LEVEN. Een der beruchtste misdadigers uit de Vereenigde Staten, een zekere Whitte- more, is dezer dagen door de rechtbank te Baltimore tot den dood door den strop veroordeeld, wegens moord op een cipier der gevangenis" te Maryland, ,toen hij trachtte te ontsnappen. Whittemore is nog slechts 27 jaar oud, Reeds van kindsbeen af uitte hij zijn mis- dadige neigingen. Hij was de leider eener rooverbenide, die voor meer dan een mil- lioen dollar van banken en juwelierszaken roofdp. Reeds twee malen heeft hij we gens moord terechtgestaan. EEN GOLIATH ONDER DE EIEREN. Een Engelsche grondeigenaar te Ma- block kocht voor kort een kip, die hem thans verblijd heeft met de geboorte van een pracht-ei. Dat natuurverschijnsel heeft n.l. gemeten over beide uiteinden, een omvang van 24 c.M., en daarbij een breedte van 19 c.M. Het gewicht van dit reuzenei is iets meer dan 1/4 pond. De kip heeft bovendien de aangename eigen- schap van steeds tweeling-eieren te leg- gen. Een goede geldbelegging dus. DE MAN MET DE ALLIGATORS. Homerische gevechten onder water. Mr. Henry Coppinger Jr. uit Miami (Florida) is wijd en zijd bekend als de „man met de alligators". Beroemd en welgesteld heeft hem uitsluitend zijn lief- hebberij gemaakt, met alligators te vech- ten. Hij is als zoon van een pionier, die een kleinen winkel had bij de Seminole- Indianen, in de wildernis opgegroeid. In zijn prilste jeugd had hij kleine Indianen tot speelmakkers, en het wilde leven van de streek werd voor hem een open boek. Reeds vroeg was het voor hem ook een pleizier, kleine alligators te vangen, en toen hij grooter werd, leerde hij. hoe ook .de groote dieren met de onbeschermde hand te pakken en hun de huid af te stroopen. Geleidelijk kreeg hij daarin een buitengewone vaardigheid en perfection- neerde zich in een soort Jui-Jitsu, waarbij een handige greep om den muil van zulk een monster hem in staat stelde, het ge heel weerloos te maken. Henry Coppinger is thans eigenaar van een groote alligatorfarm, waar hij een- of tweemaal gedurende de season den toeschouwens verbazingwekkende ge vechten met alligators laat zien. Deze on- getwijfeld levensgevaarlijke gevechten zijn een uiterst opwindend schouwspel. De grootste alligator, dien een groep Seminole-Idianen maar kon vinden, wordt gebracht. Het dier gaat onverwijld te water, en verdwijnt. Coppinger stapt in een kano, stuurt deze met een roeispaan tot in de buurt van den alligator, werpt dan den roeispaan terzijde, talmt een mo ment en springt te water. En nu begint een homerische strijd tusschen mensch en diermonster, een strijd die des te opwin- dender is, omdat de menschelijke kam- pioen in een vreemd element heeft te kampen, terwijl de amphibie zich ,,thuis" voelt. De strijd eimdigt aldus, dat Coppinger het beest in de kano werkt, daarmee wat ook geen kleinigheid is den oever bereikt, waar hij het met de naakte hand overwonnen dier aan land brengt. De ,,man met de alligators" is in het dagelijksche leven een man van voorko- men en beschaving. Wanneer men door zijn tropischen tuin wandelt en hem over zijn geliefde olanten hoort spreken, krijgt menden indruk, dat hij veel meer heeft van een dichter dan van een kampioen- worstelaar SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 8 Mei. Emile Jerome Roegiers, oud 26 j., j,m. en Melanie Anna An- naart, oud 26 j., jd. 13 Mei. Gaston Josephus Leopoldus Goosserts, oud 26 j., jm. en Josephi ne Maria Goedemont, oud 25 j., jd. 17 Mei. Hubertus Petrus Jacohus de Bout, oud 39 j., jm. en Celina Sophia van de Voorde, oud 34 j., jd. 20 Mei. Alphons Ludovicus van Haelst, oud 30 j., jm. en Irena Louisa de Bakker, oud 25 j., jd. 29 Mei. Albert Francies de Ridder, oud 29 j., jm. en Emma Maria van Hulle, oud 24 j., jd. Johan Dhaeze, oud 31 j., jm. en Ma deleine Maria Vervaet, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkinigen. 4 Mei. Cyrille Rijckaert, oud 33 j., jm. en Anna Cornelia Nelen, oud 29 j., jd. 5 Mei. Rinze van der Veen, oud 25 j., jm. en Mathilda Clemence van der Steen, oud 23 j., jd. 8 Mei. Rene Camiel Goethals, oud 21 j., jm. en Elisa Maria de Caluwe, oud 18 j., jd. 14 Mei. Leendert Cor nells Kruijt, oud 22 j., jm. en Maatje Arends, oud 22 j., jd. 22 Mei. Emile Jerome Roegiers, oud 26 j., jm. en Melanie Anna Annaart, oud 26 j., jd. Geboorten. 9 Mei. Marie Jose Georgine Louise, d. van Julien P. van Hulle en van Ra- chelle A. C. J. Detelder. 14 Mei. Anna Geor gette, d. van Benignus Vergauwen en van Maria Bakker. Euphenia Antonia Maria, d. van Vincentius C. Aarsen en van Johanna E. E. M. van de Laak. 23 Mei. Jacobus Bernar- dus, z. van Clementius A. E. van den Hemel en van Anna M. Bonte. Overlijd'en. 8 Mei. Jeanette Marie Jonge- nelen (overl. te Vlissinyen), oud 28 j., d. van Antonius en van Johanna A. van Ginderen. 14 Mei. Joannes Buijsse (overl. te Selzaete), oud 80 j., weduwn. van Eulalie van den Berghe. 17 Mei. Dominicus Franciscus van Bastelaere (overl. te Ter Neuzen), oud 55 j., echtg. van Emiliana C. J. Schelfhaut. 18 Mei. Jeannetta Maria de Bakker, oud 40 j., echtg. van Petrus P. Verplanken. 19 Mei. Alpbonsus van Assche, oud 69 j., echtg. van Julie van Cleemputte. SINT JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Josef van Re- mortele, oud 22 j,. jm. en Edema Louisa Poppe, oud 23 j., jd. 17 Mei. Theophilus Johannes Franciscus de Nijs, oud 33 j., jm. en Maria Seraphina IJsebaert, oud 29 j., jd. 28 Mei. Johannes Baptist Pieters, oud 21 j., jm. en Maria Margaretha Vonck, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Alphonsius van Puijehbroek, oud 22 j., jm. en Irma Maria Catharina De Vos, oud 22 j., jd. 14 Mei. Henri Ludovicus Johannes Lockefeer, oud 25 j., jm. en Anna Philomena Johanna Schijvenaars, oud 25 j., jd. 28 Mei. Jozef van Remortele, oud 22 j., jm. en Edema Louisa Poppe, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Mei. Paula Remij Maria Mar garetha, d. van Cerillus Maria van Acker en van Adorina Maria Johanna Verhaegen. 9 Mei. Camillas Franciscus, z. van Prudent Francies Buijsse en van Maria Clothilda Verstraeten 11 Mei. Josephus, z. van Cijrille Basile Emrna- neel en van Grietje Mostert. 13 Mei. Emilius Eduardus, z. van Franciscus Theophilus Allefs en van Goleta Petronella Everaard. 16 Mei. Johannes Ludovicus Anna, z. van Comelis Pie ters en van Maria Hubertina de Burger. 19 Mei. Levinus Au-gustinus, z. van Ferdinand us Vergauwen en van Leontina Rosalia de Smit. 25 Mei. Irma Maria, d. van Bernardus Johan nes Hesters en van Catharina Mathilda de Cock. 28 Mei. Petrus Leonardus Julius, z. van Eugenius Henricus Franciscus Francken en van Marie d'Haens. Overlijden. 20 Mei. Andreas Joisephus Al- phonsus Sturtewagen, oud 2 m., z. van Petrus Joannes en van Eulalie van Goeije. 23 Mei. Maria Catharina Schout, oud 55 j., echtg. van Camillus Ringoot. 25 Mei. Anna Buijsrogge, oud 49 j., echtg. van Augustinus Johannes Cammaert. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Jan Bakker, oud 23 j., jm. en Adriana Dingetje Bolleman, oud 24 j., jd. Adriaan Jan Comelis van Hoeve (van Sas van Gent), oud 23 j., jm. en Dina Scheele, oud 23 j., jd. Jannis Boeije (van Groede), oud 44 j., weduwn. en Maria Kempe, oud 38 j., jd. 20 Mei. Jacobus Norbert Fran- ciescus Serrarens (van Stoppeldijk), oud 26 j., jm. en Maatje Geertruida Pieternella Willem- sen, oud 21 j., jd. 27 Mei. Levinus Jochem van de Wege (van Axel), oud 29 j., jm. en Suzanna Levina de Kraker, oud 27 j., jd. Adriaan de Jonge, oud 23 j., jm. en Susanna Schieman, (van Axel), oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Mei. Egbert Meesen (van Waterlandkerkje), oud 23 j., jm. en Francina Goossen, oud 21 j., jd. Willem Dielaman (van Biervliet), oud 23 j., jm. en Mietje Maria Dieleman, oud 18 j., jd. 19 Mei. Michael Flonimond Josephus Govaert (van Berlaere), oud 26 j., jm. en Julienne Aline Ma rie de Moor, oud 19 j., jd. 20 Mei. Adriaan Jan Cornelis van Hoeve (van Sas van Gent), oud 23 j., jm. en Dina Scheele, oud 23 j., jd. Jannis Boeije (van Groede), oud 44 j., weduwn. en Maria Kempe, oud 38 j., jd. Jan Bakker, oud 23 j., jm. en Adriana Dingetje Bolleman, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Gelein, z. van Comelis den Engelsman en van Catharina Schoonakker. Adriaan, z. van Jan de Ridder en van Fran- (joise Romeijnsen. 6 Mei. Neeltje, d. van Pie- ter Arij Petrus Dieleman en van Johanna Ma ria van Hoeve. 8 Mei. Johannes Arie, z. van Arie Johannes Faas en van Jacoba Corstanje. 17 Mei. Jaspert Pieter, z. van Abraham Ruijze en van Aaltje Elisabeth Dieleman. 20 Mei. Marinus, z. van Egbert Reinier de Brujjne en van Maria Hamelink. 22 Mei. Jan Marinus, z. van Jacob Johannes Willemsen en van Ja- comina Pieternella Machielsen. 23 Mei. Izaak, z. van Arij Izaak de Feijter en van Suzanna Catrina Scheele. 25 Mei. Jan Comelis, z. van Frangois Hamelink en van Janna Dieleman. 27 Mei. Comelis, z. van Aarnout Comelis Rouw en van Neeltje Hamelink. 29 Mei. Clara Catharina, d. van Leendert Willem de Regt en van Jaoomina Cornelia Dekker. 30 Mei. Margaretha, d. van Daniel den Engelsman en van Aaltje de Bruijne. Catharina, d. van Hen- drik Maas en van Frangoise Meertens. Overlijden. 21 Mei. Jacobus Dieleman, oud 72 j., weduwn. van Pieternella de Feijter. 30 Mei. Johannes Arie Faas, oud 22 d., z. van Arie Johannes en van Jacoba Corstanje. 31 Mei. Anthonie Jacob Dieleman, oud 77 j., echtg. van Barbaia Dieleman. (Buiten verantwoorde) ijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! U zult wel bemerkt hebben, dat het bestuur der afd. Ter Neuzen van Volksonderwijs niet meer van plan was terug te komen op het ge- schrijf van „Een vriend van het schoolkind", omdat h. i. voLdoende geantwoord was op de ingezonden stukken van dezen onbekende en naar hare meening aan dat geschrijf nog eer te veel dan te weinig eer bewezen was. Immers na onze duidelijke en zakelijke uit- eenzetting van de feiten haalde deze „vriend'' telkens andere en nieuwe zaken aan, geheel Los van zijne beschuldigingen in zijn eerste ingezonden stuk. Toch wenschte hij geen ongelijk te erken- nen. In zijn derde ingezonden stuk ging hij een paar gevallen aanhalen van assistenten, die met groote opofferingen der ouders waren aangesteld om althams het onderwijs niet al te zeer te verslechteren. Wij zijn met die geval len bekend en kunnen hem er nog meer noe- men, we kunnen ook mooiere voorbeelden noe- men o.a. Hilversum, waar de overheid door hare maatregelen op onderwij sgebied eene mioreele les heeft gegeven aan de regeering des lands. Maar al deze zaken gaan buiten het eerste ingezonden stuk om. En als we dan lezen in dat derde stuk, dat de afdeeling „Ter Neuzen" die vasthield aan de punten in kwestie door den „schoolkindvriend" opgeworpen, door dezen wordt verweten ver- wringing en verdraai'ing, dan vragen wij ons toch in gemoede af: Moeten we dezen schrij- ver verantwoordelijk stellen voor zulke valsche voorstelling van zaken of is het een gevolg van te veel eigendunk, van pedanterie, die zich meer vertoont waar genoegzame kennis der zaak zelf ontbreekt? Dat thans de afd. „Ter Neuzen" toch nog eenige gastvrijheid verzoekt in Uw blad, is een gevolg van het vierde schrijven van „Een vriend van het schoolkind", die naar aanlei- ding van een schrijven van Het Coanite van Actie durft te vragen: „Gaat het bestuur der vereeniging „met haar staat van dienst" thans daarachter schuil Mijnheer de Redacteur, niemand van het be- Aambeienzijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondraaglijke onge- makken met zich brengt. Foster's Zalf geeft baat vanaf de eerste toepassing. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube 1.6 stuur der afd. Volksonderwijs, ging ooit achter iemand schuil, ook ondergeteekende niet, die de schrijver was der stukken van Volksonder wijs. Als de „vriend van het schoolkind" eenigs- zins met Ter Neuzensche toestanden bekend is, dan weet hij dat. Wat de schrijver aan anonymiteit ten beste geeft is ook mooi, vooral na de door hem ge- stelde vraag. Zeker, anonymiteit veroordeelen wij ook niet in volstrekten zin. Er kan wel eens op zaken van algemeen belang moeten gewezen worden, terwijl degeen, die het doet, zijn naam niet kan noemen. Maar daaruit volgt, dat iemand, die ano- niem schrijft, ook grootere verantwoordelijk- heid voor zijn geschrijf draagt. Dat is eene moreele verplichting! In het vierde stuk komt alweer eene nieuwe beschuldiging, waarbij evenzeer onkunde van den „vriend" blijkt als uit zijne vorige stukjes. De schrijver praat over het tegenhouden van den natuurlijken groei van een der scholen op kunstmatige wijze. Wie iets van de regeling van de toelating der leerlingen tot de open- bare scholen in deze gemeente afweet, wie bovenal op de hoogte is van de emstige, dege- lijke wijze, waarop deze zaak in den zeer druk bezochten ouderavond van school A besproken is, die zal zich wel wachten, op dergelijke licht- vaardige wijze weer een nieuw onderwerp aan te halen, dat met het oorspronkelijk ingezon den stuk zelfs niet in verwijderd verband staat. Wij zouden nog op meer dingen kunnen wij- zen. Zoo tracht de schrijver in zijn derde stukje te betoogen, naar aanleiding van de ver- klaring van den heer Kl. de Vries, dat het on- zeker is, hoe groot de finantieele lasten voor de gemeente zouden worden. Wie dit gedeelte oplettend leest, zal denken, evenals wij. Maar hier pleit de schrijver of hij 't wil of niet, zelf voor uitstel. En hierbij kunnen wij 't laten. We hebben aangetoond, waarom wij den weg, dien wij volgden, den besten achtten. De schrijver van het ingezonden stuk is niet alleen duister ge bleven, wat zijn persoon, maar ook wat zijne bedoelingen betreft. Het schijnt, dat het adres over Sluiskil eene aanleiding is geweest, om eens een aantal ver- schillende zaken, waarmede hij het niet eens is, waarvoor hij zich misschien niet eens interes- seerde, aan te vallen, waarom Intusschen hopen wij hartelijk, dat we niet tot verder schrijven verplicht worden. 't Is niet erg met een anonymus te pole- miseeren, maar het moet toch iemand zijn, die voor rede vatbaar is. Met dank voor de plaatsing, J. VAN DER PEIJL, Bestuurslid afd. ,,Ter Neuzen" van Volksonderwijs. P.S. Ten opzichte van het ingezonden stuk van den heer P. M. D. v. d. Peijl, die een dementi geeft van geruchten, die hem zouden aanwijzen, willen wij gaame verklaren, dat hij niet de schrijver van de door ons aange- vochten stukken kan zijn. Wij hoonden trouwens andere namen noemen van menschen, die het evenmin kunnen zijn. Wij verdiepen ons trouwens niet in den naam van anonymus. Wij hebben beantwoord het geschrijf. En dit geschrijf moeten wij ten zeerste misprijzen. J. v. d. P. Van Ter Neuzen: 14 Juni. Eng. s.s. G. F. B., 491 M3., kolen, Lowestoft; Eng. s.s. EQUITY, 2614 M3., kolen, Jersey. 15 Juni. Eng. s.s. BALSIEGER, 1314 M.3., steen, Londen; Oostenrijksch zeilsch. STEIER- MARK, 516 M3., steen, Londen; Eng. s.s. CAR- NALEA, 1639 M3., ledig, Rotterdam. Van Sluiskil: 15 Juni. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 6239 M3., ledig, Stettin. Voor Gent: 14 Juni. Eng. s.s. GLENHEAD. 4528 M3., stukg., Belfast; Eng. s.s. GREY- STOKE CASTLE, 10839 M3., gem., Havre; Eng. s.s. LARGO, 6250 M3., ledig, Londen; Eng. s.s. FLORENCE COOKe, 831 M3., kunst- mest, AlderneyEng. s.s. NYROCA, 3665 M3., stukg., Liverpool; Noorsch s.s. JERNLAND, 3635 M3., pyriet, Sauda; Eng. s.;s. ZELO, 6493 M3., ledig, Cardiff; Eng. s.s. TRINGA, 5461 M3., stukg., Manchester; Eng. s.s. STRONSA FIRTH, 1388 M3., ledig, Lowestoft; Eng. s.s. TORFREY, 1213 M3., ledig, Felixtowe; Eng. s.s. LOUIE ROSE, 4518 M3., ledig, Londen; Eng. s.s. YOKEFLEET, 2327 M3., ledig, Lon den; Noorsch s.s. EIKA, 1967 M3., ledig, Hoek van Holland; Eng. s.s. GREATEND, 4232 M3., ledig, Londen; Eng. s.s. BRAEDALE, 114^ M3., ledig, Yarmouth. Van Gent: 14 Juni: Duitsch s-s. TRAVE, 2219 M3., ijzer, Brittonferry; Eng. s.s. GREY- FRIARS, 3262 M3., kolen, Liverpool. 15 Juni. Eng. s.s. SANTINI, 701 M3., ledig, Grimsby; Eng. s.s. HILDEGLADE, 5189 M3., ledig, Antwerpen; Fransch s.s. MADELEINE, 3103 M3., kolen, Bordeaux; Fransch s.s. MON- CAUSU, 3805 M3., kolen, Lorient; Eng. s.s. MARY AISTON II, 883 M3„ kolen, Scarbo rough; Eng. s.s. BLACKWATER, 1187 M3., kolen, Newport; Duitsch s.s. ARNOLD KOEP- KE, 2127 M3., fosfaat, Stettin; Eng. s.s. GREYSTOKE CASTLE, 10839 M3., gemengd, Antwerpen; Eng. s.s. BORDER FIRTH, 1330 M3., kolen, Aberdeen; Belg. s.s. JACQUE LINE, 732 M3., ledig, Osterude; Eng. s.s. RYE, 2965 'M3., stukg., Goole. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA van Rosario naar St. Vincent voor orders passeerde 10 dezer Kaap Frio, s.s. MAGDALENA in lading te Ulea- borg voor Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN in het droogdok te South Shields. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 16 Juni. 2 uur. Bidden. l.aten. Vreemd Bankpapier. Londen 12,11 12,12 Fransch 7.07 7.11 Belgiscb 1,20 7 25 Oostenrijksch (perlOOsch.) 35,20 35,25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3