ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. TerNeuzenscfce Courant No 7924. Vr.'Jdag 11 Juni 1926. 66 Jaargang. Het beeld op den berg. bubir,st:hi blad. VOLLE-»MELK-REEP BINNEKLAND. Maandag 7 Juni 1926. No. 7922, WIBMIDIH BXj -AJD. PREDIKBETJBTEN. nnuwruruTODOIIP, Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 60 per jaar ABUNNtmbN I or nlJO, Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN Bef er dan Goed DE BESTE GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zondag 13 Juni 1926 Ned. Herv. Kerk. ZENSCHE CO U RANT Het groote ondersdheid, dat daar is tusschen den waren godsdienst en de val- scbe godsdiensten komt wel nergens tref- fender in uit, dan in dit eene, dat bij de valsche. eigengemaakte godsdiensten, hoe Meer voedinOswaarde dan 2 EIEREN HET VERDRAG MET BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt Donderdag. bp de bespreking in de Ka- merafdeelingen van het wetsvoorstel tot ratificatis van het NTMeriandsch-Belgisch verdrag tot herziening van de tractaten van 1839, heeft de sociaal democraat Pie- rard er aan herinnerd, dat de Nederland- ger.den morgen, zeggende zijn familie van de provinciate boot te willen gaan halen. Hij moet even wel nog in het hotel terug- keeren en de hotelhouder is nog steeds wachtende op de betaling van de hotel- rekening. Gebleken is voorts datditiDdi- vidu zich bovend en heeft schuldig gemaakt aan insluiping in verscbillende kamers van andere logeergasten in het bewuste hotel en aldaar verschillende voorwerpen heeft ontvreemd. Bovendien heeft hp zich, na het hotel te hehnen verlaten. ner auto naar Antwerpen troleerde ziekte blijft voortwoekeren, ziet hp de toekomst voor de veehandelaars en de vethouders ze*r donker in. De voorzitter diende een m die in om de regeerirg te verzoeken strengere maat- regelen tegen mond- en klauwzeer zoo noodig ziek vee, dat vervoerd wordt of niet aangegeven wordt, in beslag te doen nemen tegen betaling van b.v. */s der marktw&arde, welke motie niet werd aan- genomen, omdat men bang is voor strengere maatregelen. Als afgevaardigde voor de jaarlijksche TA- imaior/iQrT, werd erekozen VAN Vergadering van Donderdag 20 Med 1926, des namiddags 2 uur. (Vervolg uit het Eerste Blad.) Hij wil volstrekt niet ontkennen, dat mis schien later wel kan blijken, dat het voor de gemeente voondeeliger was geweest om met de „Mabeg" zaken te doen, maar we staan er thans blind voor en hij zou er thans voor zijn o.m in beginsel te besluiten tot gasvoorziening middels een overeenkomst met Axel en met het gemeentebestuur beraadslagen ook over aansluiting van Driewegen en Sluiskil. De heer COLSEN heeft er ook verbaasd over gestaan, dat hetzelfde college, dat een 14 dagen geleden nog te kennen gaf, dat we aan den rand van den afgrond stonden en Ter Neu zen al ging vergelijken met .Eiamen, nu durft voor te .stellen om garant te zijn voor 415.000. Hij zou dan ook liever zelf de fabriek stichten. Er zal de eerste jaren wel verlies zijn, maar later komt dat dan toch in orde. Spreker heeft toen bij de conferentie met den heer Gerber gevraagd, of Driewegen en Sluiskil ook in de gaslevering koniden begrepen worden en hij heeft er zich over verwonderd, dat dit direct kon. Nu verwondert hem dit niet meer, als hij ziet, dat de kosten van stichting .der installatie daar- voor met f 90.000 zijn verhoogd. Maar tooh moet hij verbaasd blijven over de bonding van burgemeester en wethouders, dat zij geen be- zwaar zien in het voteeren van dat kapitaal, voor Driewegen en Sluiskil, iixlien hij zich her- innert hunne houding tegenover de electrifica- tie van Sluiskil. toen het ging over een bedrag van slechts f 11.000 a 12.000, hetgeer. zij niet voor rekening der gemeente durfden nemen, indien niet een zeker aantal ingezetenen zich bij handteekening verbond tot afname van elec- triciteit. Het verwondert spreker, dat burge meester en wethouders met die uitbreiding zijn meegegaan, want indien die aansluiting van Driewegen en Sluiskil zooveel moet kosten, vindt spreker dat veel te veel. Hij ziet niet in, dat .dit rendabel zal kunnen zij.n. Het spijt hem daarom, dat het antwoord van Axel in deze zoo vaag is, en dat ze alleen zeg- gen, dat het wel kan, maar niet hoerveel aan- sluitingen er moeten zijn, om dit rendabel te maken. Jammer is het, dat burgemeester en wethouders daamaar niet hebben gevraagd. Het heeft spreker ook gefrappeerd, dat ze, in tegenstelling met de tegemoebkomende onder- handelingen met de „Mabeg'' zoo voorzichtig zijn geweest in die met Axel. De heer VERLINDE gaat volkomen accoord met het betoog van den heer Hamelink met be- trekking tot de risico die de gemeente volgens het voorstel van burgemeester en wethouders op zich neemt. Hij neemt volkomen aan, dat de „Mabeg" op dit oogenblik fjnancieel volko men sterk staat, doch men weet niet, of dit in de toekomst blijft, terwijl men er toch de voile garantie voor op zich neemt. Als de gemeente een werkje aanlbesteed van f 10000 vraagt zij, ook al is de aannemer iemand van kap'taal, 2 borgen, terwijl hier zonder een enke^ borgstelling een kapitaal van meer dan 4 ton beschikbaar zou moeten worden gesteld rTij is ook van oordeel, dat tegenover het te voorzien verlies in de eerste jaren een bedrag in de stichtingskosten wordt vastgelegd. Mogelijk is dat nog wel hooger dan f 50.000. Spreker heeft het gevoel, dat de „Mabeig'' naar hier komt om geld te verdienen, en dat is begrijpelijk. Die maatschappij komt hem echter wel wat te gemakkelijk voor. Ze glijdt zoo gemakkelijk over uitgaven heen, hetgeen gebleken is in de toezegging ten behoeve van Driewegen en Sluiskil, hetgeen alleen echter een uitgaaf van f 90.000 vordert. Hij voor zich vindt dat gevaarlijk. Als burgemeester en wethouders het voor de gemeente niet zelf durven doen, is het't meesi verkieslijk een overeerukomst aan te gaan met Axel. Hij stemt met den heer D. Seheele in, indien deze het mogelijk acht, dat misschien later uitkomt, dat men spijt moet hebben zulks te hebben gedaan, miaar voor het oogenblik kan hij het toch niet anders inzien. Die gemeente heeft toch ook risico bij hare onderneming? Bij ons be'hoort voor te staan den wensch om voor de ingezetenen goedkoop gas te krijgen. Door den heer Van Riet is aangestipt, dat de „Mabeg" misschien de electrische centraie als groot-afnemer zou kunnen krijgen en dat zulks met Axel niet het geval zou zijn. Spreker ziet niet in waarom, indien de electrische centraie voor het in bedrijf stellen barer motoren gas zou willen betrekken, dit niet evengoed door Axel ,zou kunnen worden geleverd. Het veiligst acht hij een overeenkomst met Axel, zij het ook, dat die nog wijziging behoeft. De heer GEELHOEDT wenscht over deze kwestie ook nog een enkel woord te zeggen. Hij acht het in deze ook de vraag: wie levert ons het goedkoopst gas. Het valt niet te ont kennen, dat van de zijde der „Mabeg'' een degelijk aambod wordt gedaan, en dat dit is gegrond op de ervaringen die deze maatschap pij heeft opgedaan. Ook Axel moet, als het naar hier gas zal leveren, groote kosten maken. Naar de meening van spreker wordt de positie, indien de „Mabeg" de fabriek exploiteeren zou, wel wat te zwart gesohilderd. Indien die maat schappij over den kop zou gaan, was dit nog niet zoo bezwarend, want dan blijft de fabriek toch over als eigendom van de gemeente. Maar bovendien, die vrees behoeft men niet te koes- teren. lets anders zou dit zijn, indien alleen een gasfabriek te Ter Neuzen werd geexplo:- teerd, doch de maatschappij exploiteert niet alleen gasfabrieken, doch ook waterjeidingen, het is .een solide maatschappij, die, indien h:er de exploitatie zou tegenvallen, nog niet ter- stond zal zeggen: we stoppen. Indien men met 'haar in zee zou gaan, is hij van oordeel. dat de gemeente nu juist niet zoo'n groote risico op zich neemt. De heer HAMELINK.: Van vier top! De heer D. SCHEELE: De fabriek blijft er wel, maar hoe zal het gaan met de vemieuwin- gen? De heer GEELHOEDT: Ze zijn verplicht te zorgen voor onderhoud en vemieuwing om de fabriek op peil te houden. De heer COLSENDat doet men niet als de zaak niet goed gaat. De heer GEELHOEDT merkt nog op, dat er op gewezen is, dat bij zelf bouwen de fabriek goedkooper zou zijn en dat, indien de „Mabeg'' het doet, deze meer rekent en daaruit haar winst moet halen. Hij acht dit, tegenover hare bemoeiinren mderdniad onb'lliik. Tegen over de verschillende aanvallen op de „Mabeg" die den sdhijn kunnen wekken alsof zij minder solide zou ziin, heeft spreker gemeend haar eenigszins ^e hand hove-' bet hoofd te moeten houden, b'i da - le nog niet, dat hh zal stemmen voor het voorstel van burge meester en wethouders. De heer VAN RIET wijst er op, dat de meening wordt uitgesproken, dat het rapport van de „Mabeg'' te gunstig zou zijn en er wordt verondersteld, dat er een addertje onder het gras schuilt. Hij ziet dat met in. De vennootschap heeft ervaring van de exploitatie van gasfabrieken en waterlei- dingen en zij weet dus, hoe ze die za ken moet aanpakken. Wat de raad voor opti- misme aanziet, omdat hij er niet in zit, staat vermoedelijk bij de maatschappij op gronct barer ervaringen vast. De heer Gerber heeft duidelijk gezegd, hoe hij zich de exploitatie voorstelde en daaraan vastgeknoopt de opvat- ting dat, als de menschen eenmaal gas hebben ze het niet willen missen. Ze willen het gas niet opdringen, doch de menschen met het ge- bruik er van in kennis brengen. Bovendien: Axel ziet er toch ook voordeel in? Nu gevoelt spreker ook, dat een gemeente bestuur meer vertrouwen heeft dan een naam- looze vennootschap, maar, dat mag men toch ook niet te streng doorvoeren. Indien bleek, dat Ter Neuzen flink gas afnam, zouden er voor de gemeente ook verdiensten aan kunnen zitte.n. Men kan nu wel zeggen: dat is te optimistisdh, maar misschien is het dat toch niet. De heer D. SCHEELE: Hij zal nog nie: in een naamlooze vennootschap hebben geze- ten! Naar aanleiding van de woorden van den heer Geslhoedt, wil ik toestemmen, dat de gemeente Axel ook een groote uitgaaf moet doen. Maar die gemeente is feitelij.k gedwon- gen een nieuw afzetgebied voor haar gas te zoeken, in verband met de verminderde afname teng'evolge invoering van electriciteit, die zij ten slotte toch niet kan tegenlhouden. Maar al is het voor Axel een heele uitgaaf, het moet toch geen geheel nieuwe fabriek stichten, en daardoor blijven de kosten die op de exploita tie drukken veel geringer dan, bij de „Mabeg". De heer Geelhoedt zegt: indien het bij die maatschappij eens verkeerd zou loopen, dan behoudt de gemeente toch in elk geval de fa briek. Zeker, dat ge'bouw en installaties zou den we hehouden, maar als het met een fa briek verkeerd begint te loopen, dan begint men allereerst met verarsderirngen en verbete- ringen zoo lang mogelijk uit te stellen, en zou het best kunnen, dat de inrichting meer ach- teruitgimg in waarde dan het bedrag der an- nui'teiten 'bedraagt en zou de gemeente kun.nen komen te zitten met een gebouw, minderwaar- dig aan het kapitaal dat er nog in zit. De heer HAMELINK heeft naar hij meent, den hear Van Riet hooren beweren, dat de „Mabeg'' een goede afnemer zou kunnen krii- genin de Electrische Centraie. Hij ziet niet in, waarom Axel die niet evengoed zou kun nen krijgen. Hij wijst er voorts op, dat de „Mabeg" een productie verwacht van 400.000 M3. en het dan een rendabel bedrijf acht. Om aan die 400.000 M3. te komen, zullen er toch evenwel verschillende andustrien gebruik van moeten maken. Voor dat kwantum wordt in de exploitatierekening de voile prijs gere- kend. Indien men echter grootgebruiker voor industrieele doeleinden, wil hebben, kan een gasfabriek daarvoor niet dezelfde prijzen be- dingen, en kan zij maar iets boven den kost- prijs van het gasstoken komen. Er is aan spreker een soort verwijt ge maakt, dat hij er op gewezen heeft, dat de „Mabeg'' hooge stichtingskosten berekende. Maar dat heeft de heer Gerber in de conferen tie imet den raad toch zelf toegegeven, dat, in- I di'em de fabriek voor dp gemeente zelf ge- bouwd w-erd en deze de exploitatie op zich nam, dat uan de prijs wel een 20.000 lager zou komen? En dan geven burgemeester en wet houders met hun voorstel de exploitatie en de zeggmgschap toch ook uit handen? Ook heeft men spreker verkeerd begrepen, indien men meent, dat hij de soliditeit van de „Mabeg" heeft in twijfel getrokken. Dit lag geenszins in zijin bedoelinig, hij zou in dit opzicht, welke naannooze vennootschap het ook betrof, even- zoo gesproken hebben, omdat een dergelijke mstelbng zoo gemakkelijk liquideert, als de zaken, sleoht gaan. Er worden toch juist naam looze vennootschappen gesticht om die, als het niet goed marcheert wear te kunnen ophef- fan? Tegenover den heer Geelhoedt wijst hij er ook op, dat de gemeente Axel uit zelfbehoud genoodzaakt is een poging te doen om haar afzetgelbied te verigrooten, in verband met de komende electrificatie. Hoe grooter haar af- zet, hoe goedkooper zij het gas kan producee- ren, en zij zal het vermoedelijk goedkooper kunnen doen, dan een nieuwe fabriek. Het is er der gemeente Axel niet om te doen winst te maken. In de conferentie w,as men het daarover vrijwel eens, dat de gasfabriek niet een winstofoject is voor die gemeente, maar dat de bedoeiing voorzit deze zoo economisch mogelijk te beheeren. Er mag geen geld bij, maar het ligt niet in de bedoeiing er de kas van Axel mee te stijven. Indien soms te hooge bedragen voor af- schrijving of reserve zouden worden berekend, dan moet dit toch ten slotte een gunistigen in- vioed hebben op den gasprijs; aangezien het bedrijf afzonderiijk wordt beheerd, komt daar- van geen geld in de gemeentekas. Geheel anders is het met het standpunt van de „Mabeg'' die, behalve dat de exploitatie door de rente en aflo&sing van een groot ka pitaal wordt gedrukt, ook nog winst wil maken. En wTaar burgemeester en wethouders in hun advies er ook op wijzen, dat het tijdstip kan aanlbreken, dat de gemeente gaat deelen in de winst van de „Mabeg", moet spreker er tegen over stellen, dat winst feitelijk alleen mogelijk is, indien de gas te duur berekend wordt. Winst is hij herhaalt het bij Axel ult- geschakeld. Het kan bovendien in de overeen komst worden vastgelegd. Heel de geste dier fabriek wordt door een accountant gecontro- leend,, zoodat men daarvan een volledig inzicht krijgt. Spreker is overtuigid, dat, indien een ac coord gesloten wordt .met Axel, en de belan- gen van Ter Neuzen, en die van Axel behar- tigd worden. De heer VAN DIJKE merkt op, dat, als men het schrijven van de „Mabeg'' leest, men deze werkelij-k met open ai-men zou ontvangen. Maar, het is eigenlijk, als men even nadenkt, wel iets te rnooi. Zoodra de heer Colsen vroeg naar aansluiting van Driewiegen en Sluiskil, kon dat direct, ofschoon nu blijkt, dat daar- anede een groot kapitaal gemoeid is. Maar nu iblijkt ook, waarom dat zoo gemakkelijk kon: de gemeente is er garant voor. Hij is er ook (huiverig van, men heeft hier al zooveel van naamlooze vennootschappen gezien! Indian men een overeenkomst sluit .met Axel, komt de gemeente er voor geen, cent tusschen, en het lokt hem wel uit in die richting te gaan. lets ;s er evenwel, dat ook reeds door den heer Hamelink is naar voren gebracht, dat er nl. geen cijfers gegeven zijn voor aan sluiting van Sluiskil, want spreker zou, indien tot deze voorziening wordt ovengegaan, willen, dat de zaak meens geregeld wordt, en we ook we ten hoe h -t staat met Driewegen en Sluis kil, opdat men later weer niet met die buiten- wijken zit, en als dat in orde komt, zonder 1 cent risico van de gemeente, verdient een over eenkomst met Axel de voorkeur boven die met de „Mabeg". De VOURZITTER meent, dat het met be- trexking tot doze belangrijke kwestie burge meester en wethouders gemakkelijk wordt ge maakt. Indien men de besprekingen nagaat, is er geen enkele stem tegen gasvoorziening op- gegaan. Dat deel der zaak schijnt dus ge- snedem te zijn. Burgemeester en wethouders zijn van oor deel, dat de gemeente het niet zelf moet ter hand nemen en de kwestie hoe het er dan komt, acht hij van secondair belang. De ge- legenheid om gas te betrekkem zou een groot gemak zijn voor alle ingezetenen en burge meester en wethouders hebben overwogn hoe zij dit op de goedkoopste wijze en onder de nunst bezwarende omstandigheden, ook gelet op cle belangen der gemeente in het algemeen, konden krijigen. In verband met de concessie voor electrici- tert aan de Industrieele Maatschappij, welke voorziening later vermoedelijk wel zal moeten overgaan aan de P. Z. E. M., en de watervoor- ziening door een door de gemeenten te vormen. vennootschap, is het ideaal: levering van elec triciteit, gas en water als gemeentebedrijf hier te eenenmale uitgesloten. Dan zijn burge meester en wethouders van oordeel, dat een particulier vooirdeeliger kan beheeren dan de gemeente. Zij zagen er niet in, dat, als de ge meente het deed, er een behoorlijke winst zou te maken zijn, in overeenstemming met het daarin gestoken groote kapitaal, terwijl bur gemeester en wethouders ook van de techni- sche leiding van het bedrijf niet op de hoogte zijn. Zij thebben daarom het zeer neutrale standpunt ingenomen, dat zij hadden uit te zien naar den besten oontractant, om het gas te leveren. En nu vindt spreker het jaimmer, dat de heer Hamelink de „Mabeg'' zelf heeft aangevoehten, waar deze toch ideeele gronden te over kon aanvoerem, om aansluiting bij Axel te beplei- ten. Bij zijne bespreking heeft hij de solidi teit van de „Mabeg" te veel uit het oog ver- loren. Spreker meent sterk te moeten doen uitkomen, dat die soliditeit buiten twijfel staat, al wil hij hiermede niet zeggen, dat de heeren straks niet tegen het voorstel van burgemess- ter en wethouders mogen stemmen. Bij aanneming van het voorstel bouwe- "yd zegt spreker voor de gemeente en a le waarborgen liggen in de fabriek. Er is voor ons geen risico voor ons kapitaal, al zou het kunnen gebeuren, dat ook zelfs de ,,Mabeg ons uit de hanid valt. Er is burgemeester en wethouders een grief v.an gemaakt, dat zij tegenover Axel mir.ner tegemoetkomend zouden geweest zijn. Dit acht spreker niet juist. Het maakt toch ver- schil hoe een zaak wordt aangepakt. En nu weet spreker wel, dat er een verschooning is aan te voeren voor Axel, dat de ongesiteldheid van den directeur daarvan ook wel de schuld is, doch men is toch van die zijde minder actief geweest en indien men wenkelijk prijs stelde op levering aan Ter Neuzen, had men toch tvat meer koopman moeten zijn. Dit had ook zijn invloed op de houding van burgemeester en wethouders. Zij hadden het gevoel dat men in Axel wel een eenigszins hooghartig stand punt innam. Ik zeg dit zonder eeni'ge animo- siteit, maar men zal mij toch moeten toegeven, clat het wel eenig versch.il maakt, hoe een koopman, die u iets leveren wil, tegen u op- aar verKeera-aoerr zoo neei iicnt wennrn, ons daanbij aanpassen en het dan zoo langzamerhand als iets van-zelf-spre- kends gaan beschouwen, als wij weer eens hebben gefaald. Natuurlijk bedoelen wij niet, daarmede s menschen zondig- heid als iets van minder beteekenis te qualificeeren, maar wat wij bedoelen, is dit: dat zelfs bij zoogenaamd ..geloovige" menschen het maar al te vaak voorkomt, dat zij zich bij hun officieele zondigheid zoo gemakkelijk neerleggen, en die zelfs als iets vanzelfsprekends nemen. Zij sdhijnen maar al te vaak den moed te heb ben verloren, zij schijnen niet meer te ver trouwen, dat het nog ooit eens anders met hen worden zal, zij zijn te voren al zoo overtuigd van het gebrekkige en zondige van hun daden en strevingen, dat zij niet eens meer een poging doen om daarin verandering te brengen. Een dergelijk vooropgezet bewustzijn van totale ver- keerdheid moet toch wel remmend en sto- rend werken, moet toch wel onze kracht verlamimen, en brengt ons toch wel op een grooten afstand bijvoorbeeld van een apostolisch woord: „Niet dat ik het al- reede gegrepen heb, maar ik jaag er naar of ik het ook grijpen mocht" Wij mogen ons,zelf en elkander wel eens heel streng de vraag voorleggen: weer gouen van eigen maxen], en zaxt ons leven meteen toch weer weg, zooals 't bij Israel ging, toen zij het beeld, op den berg getoond, uit het oog verloren, en zelf goden gingen of lieten maken, die ,,voor hun aangezicht" gingen. Hebben wij echter het beeld op den berg goed gezien, dan komt in ons leven de verheffing, en wordt het ons vurig streven en eenig verlangen, het nu ook alles zoo te maken. Dit is een heerlijke en heilige taak. Op zich zelf is reeds niets zoo verheffend, als wanneer er iets groots en goeds van ons wordt verwacht. Heel wat menschen, groot en klein, zjjn daar door aangevuurd tot sterke en moedige daden. Er werd iets van hen verwacht. Dat was al dadelijk voor hen een bron van moed. En dan... dat ons zoo'n mo del werd gegeven: een hemelsch model Zeker, wij zijn dan voorloopig nog niet klaar, wij komen zelfs nooit gereed. Wij zullen blijven getuigen als die qrootste onder de apostelen: Niet dat wijzelf het gegrepen he'bben, of alreede volmaakt zijn. Maar een ding doen wij wel: ver- getende hetgeen dat achter is, en ons uit- strekkende naar hetgeen voor is. jagen wij naar het wit, naar het doel. om het te maken, om het alles te maken naar het beeld, ons op den berg getoond. geleden heizelfde :s het geval met de in pakhuizen opgeslagen voorraden suiter, graan e.d. TER NEUZEN, 11 Juni 1926. NEDERL. TEGHNICUM P. B.N. A. Bij de examens ingesteld door het Nederl. technicum P. B. N. A. te Arnhem zpn o.m. geslaagd voor waterbouwkundigopzichter de beer J. Meertens te Hoek voor adspi- rant electrotechnisch opzichter de heer J. Bogaard te Neuzen en de heer A. Leen- houts te Sluiskil. EEN HOTELRAT. Een persoon die zich uitgaf voor Vermeer. bestelde dezer dagen hij een hotelhouder te Ter Neuzen kamers voor zich zelf, zjjn vrouw en dochter, welke laatsten, zooals hij daarbij voorgaf, te Middelburg logeerden in het hotel „De Nieuwe Doelen" en die den volgenden dag naar Ter Neuzen zouden komen. Na een nacht in het hotel te hebben verbleven, welk verblijf gepaard ging met het maken van verschillende ver- teringen, vertrok deze logeergast den vol- altijd was, versch Hollandscb rundvleesch. De beer N. S. Frenk, eere voorzitter, besprak uitvoerig de mond- en klauwzeer kwestie en vroeg de vergaiering of het nu geen tijd was een anderen weg in deze te begaan. Men is nu wel te?en regeerings- maatregelen den laatsten tijd, maar men ziet, dat wij hoe langer hoe meer het klauwzeer krijgen en volgeus spreker zal men zonder maatregelen nooit van deze ziekte worden verlost. Met ziek vee kan men evenmin werken als met zieke men schen. Eerst voor een gezonden veestapel zien te zorgen en dan onzen ouden export- handel te zien herwinnen. Bij ried de vergadering aan eens kalm te overdenken of strenge maatregelen der regeering niet gewenscht waren. Vroeger 10 jaar en langer geleden, toen die maat regelen er wel waren, had men ook wel eens een tijdeljjke klauwzeer-epideme, maar dan kwamen ook weer jaren van gezond vee aan, dat niets van deze zoo gevreesde ziekte geweten had en men exporteerde tot voordeel van de veehandelaars en veehou- ders. Hi] ried het bestuur aan voorzichtig te zijn met adviezen maar wanneer er geen verandering komt en de vrijwel ongecon- meeste spaargelder n.l. ruim 1.5 millioen, dan volgen Lamswaarde met 7,8 top, Kloosterzande met 5,6 ton en Koewacht met 4.2 ton. De grootste reserve had Lamswaarde met 13990 gulden, dan volgt Ter Neuzen met 13698 gulden en Koewacht met 12291 gulden. Woensdag j.l. slaagde te Rotterdam voor bet diploma boekhouden, Mej. Bertha de Waelp, alhier. 9i u., Dp. A. Timmerman en 9 d. Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. 9} u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9£ u., en 2£ u., Ds. E. Raanis. 9j u. en 9} u„ Ds. G. van Dis. n. en 2 u., Ds. G. A. Rnijsch van Dugteren 9i u., Ds H Akersloot van Houten Roos. 2 u., geen dienst. Ter N euzen Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel gas van Gent. Philippine.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1