BUBGEBLIJKEN STAND. Handslsbsrichten. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. (Nadrak ve/boden). VERKOOPINGEN, AANBEBTED1 NGE&, UITyQERJNGEN. ENZ. SCHEEP V AARTBE WEGIN G. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA vertrok 1 dezer van Rosario naar St. Vincent voor orders. s.s. MAGDALENA in lossing te Lon den. s.s. TERNEUZEN in lossing te Grimsby. Rotterdam, 7 Juni 1926. VEEMARKT. Aangevoerd werden 487 vette runderen 227 vette- en graskalveren, 66 sehapen en lammeren en 829 varkens. De noteering was als volgt: Koeien lekw./l,10 tot /l,15;2ekw. 1 tot 0,90 3e kw. /0,80 tot 0,70. Ossen le kw. 1,05 tot /1,10; 2e kw. /0,95 tot 0.85; 3e kw. 0,75 tot 0,65 Kalveren lekw./1,45 tot/l,65: 2e kw. 1,25 tot 1,05 3e kw. /0,95 tot 0,75Sehapen le kw. /0,80 tot 0,85; 2e kw. 0,70 tot 0,60 3ekw. 0,50 tot Lammeren 0,90 tot/1,10. Zuiglammeren /-,tot/-, Varkens lekw. /0,8? tot /0,85; 2ekw. 0,80 tot 0,763e kw. /0,74 tot 0,70 exp. varkens 0,78 tot 0,82. Vet vee en vette kalveren met redeljjken handel in eerste kwaliteit, overigens zeer matig verhandeld. Sehapen en lammeren bjj weinig aanvoer traag verhandeld. Var kens tot teruggaande prijzen matig ver handeld. BINNENLANDSCHE GRANEN Tar we wederom met klein aanbod, waar- door prijs iets hooger. Puike 18, /19,—overigens naar qualiteit 16,— 17 50. Rogge 9,50- 10,25. Gerst Ohevallicr, iets vaster, 10,25—/ 11,25. Haver, onveranderd, 10,2511,25. Erwten kleine groene, iets vaster gestemd. 11,— 18naar qualiteit. Bruine Boonen onveranderd 9,—/13,50. F1JNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 15,-— tot 16,Zaai- lpnzaad tot Geel Mos- terdzaad tot Blauwmaan- zaad 66,tot 67,Karwijzaad 24,tot 25,Koolzaad 26, tot 27,Kanariezaad 15,tot 16,Zonnebloempittenzaad 14, tot 15,—. Buitenl. boekweit 12.50. AARDAPPELEN. Bravo's 4,tot 5,20. Red Star/4, tot /4,90. B nte Stern 4,75 tot 5,25 per H.L. Malta Spring 165 tot 18 cent per K.G. VLAS. Aangevoerd: Blauw 1200 K.G. 0,75 tot 1,05. Rollandsch Gee! 3300 KG. 0,75 tot/1,10. AJUIN. Aanvoer middelmatig. Egyptische 5.25 tot 5.50 per baal van 50 K.G. incl.baal. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 5,25 tot 6,50. Hulst, 7 Juni 1926 EIERVEIL1NG V. P. N. Aangevoerd 35000 stuks prjjs 4,55 per 100 stuks. BOTER 1.40 tot 1.50 per K.G. POLITIE. Op bet bureau van politie albier is als gevonden gedeponeerdeen portemonnaie met inhoud en een zilveren damesring. Recbthebbenden vervoegen zich aldaar. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 7 Juni, 2 uur. Londen 12,10 12,11 Berljjn 59,25 59,28 Parjjs 7,76 7,80 Brnssel 7,85 7,90 Weenen (per 100 sch.) 35,121/g 35,2212 Vreemd Bankpapler. Dultsch 59,25 Fransch 7,75 7.80 Belgisch 7,85 7 90 Oostenrpkscb (per 10O sch.) 35,40 GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dondendag 3 Juni 1926, des voormiddags 9.30 uur. Voorzitter, de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secreitaris, de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. De VOORZITTER opent de vergadering door net uitspreken van het gebedsformulier. Ann de orde komt: 1. Notulen. Het vaststellen van de notulen der vergade ring van 20 April en die van 11 Mei 1.1., welke nog niet in druk zijn verschenen, wordt aange- houden. 2. Electriciteitsvoorziening. De VOORZITTER deelt mede, dat, inge- volige het besluit gen amen in de vorige raads- zitting de heeren Van Vliet en Duetz zijn uit- gemoodigd om tegenover den raad van gedach- ten te wisselen over zelf-exploitatie van elec- trische stroomlevering en opwekking van den stmom aan de gasfabriek. Beide heeren heb- ben zich bereid verklaard en zijn in het stad- huis aanwezig. Spreker wenseht daarom over te gaan tot het houden eener besloten vergadering en genoem- de heeren uit te noodigen daarin te ver- schijnen. De heer "t GILDE zou, indien de beide des- kundigen daartegen geen bezwaar hebben, deze kwestie liever in openbare vergadering behandeld zien. De VOORZITTER antwoondt, dat hem dit onbekend is, doeh in de vorige vergadering is besloten. om de bespreking te houden in beslo ten vergadering, en hij wenseht dat besluit aldus uit te voeren. Indien de raad het echter anders wenseht, zal hij daartegen geen bezwaar opperen. De heer 't GILDE dringt aan op het houden eener openbare vergadering, vragende waarom er anders een operubare vergadering is uitge- schreven. De heer OGGEL begrijpt niet, waarom de heer't Gilde nu met zijn bezwaar komt. Waar om dit niet gedaan alvorens het hesluit ge- nomen is. De heer 't GILDE verklaart niet beter te heitiben geweten of de heeren zouden in open- bare vergadering hunne rapporten verdedigen, en had dus in de vorige vergadering geen aan- leidend bezwaar te maken. De heer KRUIJSSE is van dezelfde meening en wijst er op, dat hij wel degelijk heeft voor- gesteld de heeren uit te noodigen in een open- bare vergadering. De VOORZITTER voerde hiertegenover aan, dat hij, het voorstel van den heer Kruijsse j'esumeerende, alvorens het in stemming kwam, te hebben gesproken van „besloten'' vergade ring en' dat daartegen niemand is opgekomen. De heer J. DE FEIJTER gaf te kennen met dat voorstel te zijn meegegaan onder uitdruk- kelijke voorwaarde, dat de bespreking in beslo ten vergadering zou plaats hebben. De heer OGGEL verklaart op hetzelfde standpunt te staan; hij zou gestemd hebben tegen openbare behandeling. De heer 't GILDE wenseht dan voor te stel- len het vorige besluit in te trekken en in dien de heeren Van Vliet en Duetz daartegen geen bezwaar hebben, het debat in openbare vergadering te doen voeren. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Dieleman, P. de Feijter,' Van de Casteel, 't Gilde, Baert en Kruijsse; tegen stemmen de heeren Weijns, J. de Feijter, Oggel en Koster. De VOORZITTER verlaat thans de vergade ring om te raadplegen met de heeren Duetz en Van Vliet. Teruggekeerd ter vergadering deelt hij mede, dat de beide heeren bezwaar hebben tegen een bespreking in het openbaar, als achtende zij dit niet in het belang der zaak. De VOORZITTER schorst alsnu de open- bare vergadering, die overgaat in eene met gesloten deuren, die na verloop van omstreeks B uur weer openbaar werd. De VOORZITTER deelt mede, dat het voor- nemen bestaat aanstaanden Dinsdag 8 Juni te vergaderen en dan de electriciteitskwestie in openbare vergadering aan de orde te stellen. Daar nifcmand het woord verlangt, sluit hij door bet uitspreken van het dankgebed de vergadering. Vergadering van Donderdag 20 Mei 1926, des namiddags 2 uur. (3. Vervolg.) De VOORZITTER herinnert, dat reeds ge- ruimen tijd de vraag aanbangig is, om 00k deae gemeente van gas te voorzien, voor kook- en verwarmingsdoeleinden. Burgemeester en wethouders hebben de wenschelijkheid daarvan aanvaard en overwogen op welke wijze deze zou kunnen geschieden. Zij hebben zich daar- toe in verbinding gesteld met een tweetal ven- nootschappen die de stichting en exploitatie van gasfabrieken verzorgen, terwijl 00k het verzoek is gekomen van het gemeentebestuur van Axel em Ter Neuzen van gas te voorzien. Een iange inleiding zal spreker niet behoeven te houden. Er zijn ten slotte onderhandelingen gevoerd met de Industrieele Maatschappij ,.Mabeg'7 te Utrecht eh het gemeentebesstuur van Axel en de gemeenteraad heeft in commis- sonale vergaderdngen reeds twee avonden aan deze zaak gewijd. Hij veronderstelt, dat er wel leden zullen zijn die het vraagstuk in het algemeen wen- schen te behandelen en daarom opent hij de gelegenheid voor het houden van algemeene beschouwingen. De heer HAMELINK wenseht, nu geen der and ere heeren het woord vraagt, er wel iets van te zeggen, opmerkende, dat hij het minder aangenaam vindt steeds de eerste woordvoer- der te moeten zijn; gaarne zou hij 00k wel eens na anderen spreken. Hij noemt bet aan de orde zijnde een zeer belangrijk punt. Hij moet beslist het optimis- me van burgemeester en wethouders bewon- deren, dat ze met dusdanig voorstel voor den dag durven komen. Een paar weken geleden werd van hunne tafel een rede gehouden waar- uit kon blijken, dat de gemeente financieel aan den rand van den afgrond stond De heer DE JAGER: Dat staan we nog! De lieer HAMELINK: En nu komen ze met een voorstel om voor 415.000 garant te zijn voor de stichting van een gasfabriek. Indien burgemeester en wethouders overtuigd zijn van de waarheid der interruptie van den heer De Jager, komt het mij voor, dat ze een zeer gevaarlijk standpunt innemen, want men moet het niet willen voorstellen alsof het op de voorgestelde wijze aan de gemeente niets kost. Zefcer, de „Mabeg" zal bouwen en aan de ge meente bij wijze van pacht het bedrag voor rente en aflossing jaarlijks terugbetalen, maarals de zaak verkeerd zou loopen, draait de gemeente er toch voor op! Burgemeester en wethouders geven in hun voorstel te kennen, dat zij het wel zouden aan- durven een gasfabriek voor de gemeente in ex ploitatie te brengen, indien het betrof de leve ring van licht- en kookgas, doch nu het spe- ciaal kookgas betreft, zien zij er een strop in. Maar indien dit het geval is, is het dit voor welke onderneming 00k, en er is geen sprake van dat de „Mabeg" er op in zou gaan, indien die op hetzelfde' standpunt stond als burge meester en wethouders. Spreker is van oordeel, dat het college, indien het zelf in de onderne ming een strop ziet 00k een ander niet aan dat gevaar zou mogen blootstellen. Uit het aanbod van de „Mabeg'' blijkt ech ter, dat deze er zelfs onder deze omstandig- heden nog een winstobject inziet, want anders kwam zij bier niet naar toe. Zij kan echter in hare verwachting 00k werden teleurgesteld en de exploitatie zou tot verlies kunnen leiden. Dan is het voor een naamlooze vennootschap men heeft daarvan al vele voorbeelden ge zien Zeer gemakkelijk om tot liquidate over te gaan. In dit teeken moet men de zaak 00k eens beschouwen. Dan zou de gemeente verplieht zijn de fabriek over te nemen en zou met de verantwoording zitten voor de garantie. Nu vraag ik, of een college, dat zoo pessi- mistisoh over de zaak denkt en aan de andeie zijde verklaart, dat de gemeente aan den rand van den afgrond staat, mag voorstellen de ge meente borg te doen zijn voor een kapitaal van ruim 4 ton. Indien we de verantwoording voor zoo'n zaak willen dragen, moeten we 00k overtuigd zijn van de uitvoerbaarheid. Ik wees er reeds op, dat de „Mabeg naar hier is gekomen 0111 winst te maken, en dat neem ik haar volstrekt niet kwalijk, daar moet zij van bestaan. Maar de behandeling van deze zaak heeft voortdurend: gestaan in het teeken van bevoorrechting van de „Mabeg". In de be- sprekingen met den directeur, den heer Ger- ber heeft deze zich laten ontvallen, dat in dien de „Mabeg" de fabriek niet zelf moest exploiteeren, de bouw wel een j 20.000 goed- kooper zou komen, maar ik ben van meening, dat het verschil wel grooter zal zijn. Indien zij de fabriek zelf opbouwt, zal ze bij de bouw- kosten 00k wel een so.m ramen als reserve voor het dekken van de verliezen der eerste jaren. Dit wordt door burgemeester en wethouders vergoelijkt ja, het staat er wel niet met die woorden in, maar het is er toch duidelijk uit te lezen, waar burgemeester en wethouders schrijven, dat bij uitvoering van het werk voor eigen risioo de concurrent!© meer naar voren komt, dan bij den bouw door de „Mabeg", die dan alles levert en daarop hare winst heeft ,,maar 00k alle risico op zich neemt". Dat is niet juist, want de risico is door de „Mabeg'' reeds verdisconteert in den financieelen opzet van plan en behoeft dus niet nog eens gedekt te worden door overwinst op den bouw. Door dit te vergoelijken toonen burgemeester en wethouders voorliefde voor de ,,Mabeg Hoe staan zij echter tegenover Axel. Als een bezwaar wordt aangevoerd, dat de inliehtingen niet bevredigend zijn, dat met betrekking tot de aansluiting van Sluiskil uit de stukken niet blijkt, wat als „voldoende gasafname" be- schouwd wordt. Maar als burgemeester en wethouders omtrent een of ander punt niet vol- doende waren ingelicht, was er toch geen be zwaar, indien men met Axel zaken wilde doen, die inliehtingen te vragen? Indien ik dan nog naga, dat wel ten opziohte van de gemeente Axel gezegd wordt, welke moeilijkheid zou ont- staan, indien deze niet aan hare verplichtingen zou voldoen, maar in dat verband niets over de „Mabeg'' gezegd wordt, meen ik niet de plank mis te zijn, als ik thans wil vastleggen, dat er bij burgemeester en wethouders een voorliefde bestaat voor de ,,Mabeg". De heer D. SCHEELE: Het is met noodig, om dat allemaal vast te leggen! De heer HAMELINK: Ik wil thans nog be- spreken het standpunt van de „Mabeg" en dat der gemeente Axel. De „Mabeg komt hier om winst te maken. Zij weet, dat ze in de eerste jaren verlies zal lijden. Zij moet trachten^ zich daarvoor te dekken, door verhoogde stichtings- kosten. Deze waren aanvankelijk te stellen op twintig, misscihien wel dertig duizend gul den, doch zullen nu, in verband met het hoo- gere bedrag voor aansluiting van Sluiskil wel op vijftig duizend moeten geraamd worden. Bleef er, nadat de reserve verbruikt was nog verlies, dan zou de „Mabeg" er wel van af komen, hetzij door liquidatie of door ovemame door de gemeente. Dat kan nu eenmaal niet anders. Dergelijke maatschappij kan niet zon- der winst bestaan. We hebben dus de bijna absolute zekerheid, dat bij aanneming van hei voorstel van burgemeester en wethouders de exploitatie voor het dekken van verliezen met een 50.000 wordt bezwaard, waarvan rente en aflossing toch 00k het bedrijf drukken. Wordt er eenmaal winst gemaakt, dan zien we van die 50.000 nimmer iets terug, aangezien eerst uit de winst de verliezen der eerste jaren mag worden gedekt. Het voor verlies bij de stichting gereserveerd kapitaal, vloeit dan geheel toe aan de „Mabeg", terwijl, indien de zaak niet goed zou gaan en de gemeente deze zou moeten overnemen, zij 00k voor den vollen last van dat gereserveerde kapitaal zou zitten. Indien men dit voorstel met al zijn risico's geheel overziet, kan de gemeente evengoed terstond het bedrijf zelf stichten, wellicht voor- deeliger, omdat dan de stichting voordeeliger zal uitkomen. Nu zeggen burgemeester en wethouders dat we, indien een contract met Axel wordt ge- sloten, geen medezeggingschap hebben. Maar, waar zit die bij de „Mabeg" Daarbij hebben we toch 00k niets te zeggen over de gasprijzen. Moeten we dan met haar niet voorzichtig daarmede zijn? Er zijn bij de stukken verklaringen uit an- dere gemeenten overgelegd omtrent de „Ma- beg". Die zijn gunstig, er wordt verklaard, dat ze goed bouwt maar in een er van wordt toch gezegd, dat er goed moet worden opgelet, dat ze niet te rijk, niet te royaal bouwt. Daaruit blijkt toch, dat het in haar belang is, de bouw- kosten zoo hoog mogelijk op te voeren, terwijl men toch zou meenen, dat het in het belang van de rentabiliteit van een bedrijf is, dat overbodige luxe wordt vermeden. Jammer is het, dat Axel niet vender inge- gaan is op de vraag met betrekking tot gas- levering aan Sluiskil, aangezien dan nu reeds beter een oordeel kon gevormd worden. Na- tuurlijk, 00k Axel heeft een doel. Dat is niet zoo begaan met het lot van Ter Neuzen, dat het uit liefihebberij hier gas zou komen leveren. Axel krijgt echter over nog eenigen tijd elec- triciteit. Daaruit volgt voor haar vermindering van afzetgefoied. Wil het dan de prijzen van het gas niet te veel zien stijgen, dan is het voor haar zaak uit te zien naar een nieuw afzetge- bied, in een groote kom. Het was van dat ge meentebestuur goed gezien, daarvoor het oog te vestigen op Ter Neuzen en indien het door levering aan Ter Neuzen gelukt den gasprijs op het tegenwoordig niveau te houden, wordt al geld verdiend. Het is een verschijnsel, dat zich overal voordoet: als electriciteit wordt inge- voerd, koimen de gasfabrieken in het gedrang en moeten trachten haar afzetgebied te vcr- ruimen om an der e afname te krijgen. Het is daarom van Axel juist gezien, bij hare fabriek een andere gemeente te betrekken. Voor ons is nu een belangrijke factor, dat zij met de gaslevering aan Ter Neuzen niet het maken van winst beoogt, doch dit doet in bet belang harer eigen ingezetenen, en wij zoowel als zij mogen daarbij eischen een zoo econo- misch mogelijke exploitatie. Nu is de vraag: zouden we het zelf goed- kooper kunnen doen? Burgemeester en wet houders zien. dat niet in, want als ze er een winstgevend bedrijf in zagen, zouden ze wel voorstellen het zelf te doen, Zelf kunnen we het dus niet en dan noem ik het omzin, om naast een bestaande fabriek, die ons kan voor zien, nog een andere te bouwen, want dat is dan toch niet economisch. Men kan wel zeg gen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de fabriek in de toekomst slecht zou wor den beheerd. Maar in dat geval is dan toch Ter Neuzen daarvan niet alleen de dupe en treft dit 00k Axel, dat daar wel tegenop_ zou komen. In elk geval is bij Axel het winst object uitgeschakeld, terwijl wij daar 00k nog in de keuken mogen komen kijken en boven- dien 00k op de hoogte worden gehouden door een accountantsrapport. Burgemeester en wethouders hebben voort durend de „Mabeg'' naar voren gebracht en Axel ter zijde gelaten. Natuurlijk moet er met Axel nog wel gesproken worden, de gestelde voorwaarden zijn naar meening nog niet zooals ze behooren te zijn, b.v. meen ik, dat er niet op kan worden ingegaan, dat wij geduren- de 25 jaar 1 cent per M3. meer zouden moeten betalen dan de menschen in Axel, en indien Axel zijn eigen belang begrijpt, zal het daar- aan 00k wel niet vasthouden. Indien blijkt, dat in Ter Neuzen een even groot kwantum gas gebruikt wordt als in Axel, zou ik zeggen, dat de reden voor die cent verhooging is ver- vallen, al zouden we dat nog kunnen laten voortbestaan tot eventueele verliezen van de eerste jaren waren weggewerkt. We kunnen in elk geval toch trachten met Axel ov'ereen te komen. Ik ben er voor de gemeente van gas te voor zien, en wenseh daarvoor een overeenkomst te sluiten op reeele gronden, doch om op het oogenblik, nu beweerd wordt, dat de gemeente aan den rand van den afgrond staat zich garant te stellen voor ruim 4 ton, acht ik on- verantwoordelijk. De heer VAN CAD SAND verklaart voor een groot deel te kunnen instemmen met de woor den van den heer Hamelink. Hij is het met dezen eens, dat we voorzichtig moeten zijn met garant te zijn voor naamlooze vennootschap- pen. Er zijn in de laatst verloopen jaren ver- schillende naamlooze vennootschappen opge- richt, hij heeft er zelf 00k aan meegedaan, doch de minder aangename gevolgen zijn niet uit- gebleven. De leden behooren te bedenken, dat zij in deze niet beschikken over bun eigen centen, maar 00k over de beurs van anderen. Hij zou 00k eenigszins voelen voor aansluiting bij Axel en kan, vooralsnog zijn stem niet geven aan het voorstel van burgemeester en wethouders. De heer D. SCHEELE: Dus u wilt zelf bouwen De heer VAN CADSAND: Neen, neen, neen! De beer VAN RIET geeft te kennen, dat hij, toen hij de conferentie meemaakte met den heer Gerber van de „Mabeg", hij, en 00k wel alle leden, den indruk kreeg, dat die mijnheer zeer optimist was. Hij dacht, dat zal wel ver- minderen. Nu de raad echter het nader schrij ven van de „Mabeg" onder de oogen kreeg, is hij tot de conclusie gekomen, dat het opti- misme bij de „Mabeg'' niet alleen niet is ge- daald," doch nog grooter is geworden, daar zij nu 00k te Sluiskil en Driewegen met gasleve ring wil beginnen. Dit moet bij oppervlakkige bescbouwing wel een zeer tuim optimisme heeten, doch, aangezien de „Mabeg" op dit ge- bied ervaring heeft en zij er rekening mede houdt, dat in den aanvang verliezen worden geleden, die later worden weggewerkt, moet men aannemen, dat zij het goed voor heeft. Zij heeft zich hij hare andere exploitaties steeds op dat standpunt gesteld, en aangezien zij dat standpunt volhoudt, moet zij wel overtuigd zijn, dat haar inzicht goed is geweest. Of zij nu de stiohtingskosten verhoogt njet een bedrag om de tekorten der eerste jaren te dekken, kan spreker niet beoordeelen. Er wordt gezegd, dat bij een overeenkomst met Axel de gemeente geen verantwoordelijk- heid op zich neemt en dit is zoo, doch daar- tegenover staat, dat dan de gasprijs 00k zoo duur wordt gesteld als noodig is om de exploi- tatiekosten te dekken. Naar hij vemeemt moet Axel met het oog op de exploitatie naar Ter Neuzen 00k 2 ton uitgeven en als de exploitatie tegen moest vallen dan zou van wege Axel een ongelimiteerd hoogere gasprijs kunnen worden gevraagd, terwijl de „Mabeg" aan een maximum gebonden is. Dan komt er bij dat de „Mabeg'' hier een goede afnemer zou kunnen krijgen, indien de Industrieele Maatschappij voor opwekking van electrische stroom in de centrale gas van haar zou betrekken, hetgeen deze van Axel niet kan. De „Mabeg" heeft daarop bjj hare plannen 00k wel gerekerid, die zou daarin een goede afnemer hebben, die Axel zou moeten missen. De heer D. SCHEELE moet 00k, indien hij de voorstellen van alle zij den beziet, tot de conclusie komen, dat burgemeester en wethou ders de voorkeur geven aan de „Mabeg". Het is thans moeilijk, om met juistheid uit te ma- maken, wat in de toekomst voor onze gemeente de beste resultaten geven zal. Dat achten bur gemeester en wethouders wel bewezen: dat de gemeente niet zelf bouwen en exploiteeren moet wegens het daaraan verbonden te groote risico. Ze durven er zelf niet mee in zee, doch willen het toch maar geven aan de „Mabeg'\ Er schuilt toch altijd een gevaar in het zaken doen met eene naamlooze vennootschap. Het is toch juist, hetgeen door den heer Hamelink en 00k door den heer Van Cadsand is gezegd, dat eene naamlooze vennootschap verdwijnen kan en dan zou de gemeente de gasfabriek toch voor hare rekening moeten nemen. En het college staat op het standpunt dat daaraan te veel risico is verbonden, anders zou het dit ter stond wel aandurven. Op grond daarvan komt het aan spreker 't meest gewenscht en voor- deeligst voor een overeenkomst te sluiten met Axel. De bezwaren tegen een overeenkomst met Axel zijn wel breed uitgemeten. Er wordt in het advies gezegd, dat het toelaten van een afgevaardigde van Ter Neuzen in de gascom- missie weinig te beteekenen zou hebben, daar de Axelsche leden bij meerderheid den gasprijs toch zullen vaststellen. Zoo mogen we ons daarover niet uitlaten. Dat eene lid kan zich van den gang der zaken op de hoogte houden en daarvan kan zeer zeker wel invloed uitgaan. Bij de conferentie met burgemeester en wet houders van Axel is er over gesproken, dat Ter Neuzen over het bedrijf geen medezeg gingschap zou hebben en toen. is van wege Axel terstond gezegd, dat men er geen bezwaar tegen zou hebben, dat een afgevaardigde van Ter Neuzen in de gascommissie benoemd zou worden. Bovendien is het in het belang der gasfa briek, dat deze zooveel mogelijk gas verkoopt en indien men den prijs te hoog zou gaan stel len, indien men meer zou gaan rekenen dan b.v. 11, 12 of 13 cent per M3. en eens 15 cent zou gaan vragen, dan was het zeer eenvoudig, dan hidden de menschen in Ter Neuzen, die dat te duur vonden eenvoudig hun kraantje dicbt. Dat konden ze dan doen, zonder dat de ge meente daar eenig nadeel van had. Dat vindt spreker in die overeenkomst met Axel juist het schoone, dat ieder geheel vrij blijft. (Zie verder het Tweede Blad). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 31 Mei. Willem Adriaan Faas, oud 19 j., jm. en Cornelia van den Berge, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. Adriaan de Blaeij, oud 28 j., jm. en Adriana Pijpelink, oud 25 j., jd. Jan Rouw, oud 27 j., jm. en Jozina Cornelia van Dixhoom, oud 22 j., jd. Marinus Harms, oud 53 j., weduwn. en Francoise de Zeeuw, oud 50 j., wed. Geboorten. 30 Mei. Johanna, d. van Petrus Pieter Arij Dieleman en van Janna Dees. 1 Juni. Leendert Izaak, z. van Gerrit Verzij! en van Willempje van Steenselen. 2 Juni. Cor nells, z. van Abraham Dees en van Francoise Jacomina de Feijter. 3 Juni. Timo Petrus Marie, z. van Petrus Maas en van Anna Maria Weemaes. Overlijden. 1 Juni. Petrus Timmerman, oud 72 j., echtg. van Anna Paulina Ivens. 2 Juni. Desiderius Johannes Augustus van den Eeckhout, oud 69 j., echtg. van Elisabeth Sophia Buijsse. 8 Juni. TER NEUZEN. Vergadering Stemhevoegde Ingelanden van den polder Pierssehs bij de firma V. Galle. HOEK. Vergadering van Ingelanden van den polder Oud Westenrijk in het logement 's Lands Welvaren. AXEL. Vergadering van Ingelanden van den polder Ivoegors bij den heer J. J. de Lo- zanne. SAS VAN GENT. Vergadering van den polder Westdorpe of Nieuw-Vogelschor bij mej. M. Pierets. PHILIPPINE. Vergadering van den Dijck- meesterpolder bij mej. de Wed. E. Mussche. SAS VAN GENT. Vergadering van den Van Remoorterepolder bij mej. M. Pierets. 9 Juni. SLUIS. Veiling Weiland en Landbouw- schuur. Notaris H. van Mazijk. 10 Juni. GOES. Vergadering Cooperatieve Beetwor- telsuikerfabriek „Zeelandin de Prins van Oranje. PHILIPPINE. Vergadering van ingelanden van den Mosselpolder bij den heer A. Wis- kerke. 12 Juni. ZAAMSLAG. Aanbesteding van bet her- stel, de vemieuwing en het onderhoud van werken. Bestuur van het Waterschap Serlip- pens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt. WESTDORPE. Veiling huishoudelijke goe- deren. Deurwaarder Huineman. 14 Juni. TER NEUZEN. Vergadering van Stemhe voegde Ingelanden van den polder Oud- Zevenaar in het Hotel der Nederlanden. TER NEUZEN. Vergadering van Stemhe voegde Ingelanden van den polder Kleine Zevenaar in het Hotel der Nederlanden. HOOFDPLAAT. Prijsopgaaf levering Ma cadam. Bestuur Hoofdplaatpolder. 15 Juni. MIDDELBURG. Aanbesteding levering uniformkleeding personeel prov. Stoomboot- PHILIPPINE. Vergadering van den Stad Philippinepolder bij den heer A. Wiskerke. PHILIPPINE. Vergadering van den Kleine Steilepolder bij den heer A. Wiskerke. ZUIDDORPE. Veiling Hofstede, Bouwland en Weiland. Notaris Dumoleyn. WESTDORPE. Aanbesteding uitvoering be- stratingswerken met bijlevering van keien en klinkers. Commissae tot het beheeren van den Graafjansdijk. SAS VAN GENT. Vergadering van Inge landen van den Visartpolder in het Hotel Rot terdam. 16 Juni. TER NEUZEN. Veiling Aannemersmateria- len. Notaris Callenfels. AXEL. Prijsopgaaf levering Metaalslakken en Macadam. Bestuur van den polder Wil lem III. 17 Juni. WESTDORPE. Vergadering van Stemhe voegde Ingelanden van den Smids-Koegor- schorre c. a. polder bij den heer A. E. Kerck- haert-De Cooker. SAS VAN GENT. Vergadering van den Vergaertpolder in het Hotel Rotterdam. 19 Juni. WESTDORPE. Veiling Hofstede. Notaris Dumoleijn. WALSOORDEN. Aanbesteding maken z-ink- werken. Bestuur waterschap Walsoorden. 23 Juni. AXEL. Algemeene vergadering der Z. L. M. in een tent op het tentoonstellingsterrein. 24 en 25 Juni. AXEL. Tentoorstalling ter gelegenheid van de vergadering der Z. L. M. 26 Juni. TIEL. Verhuring hofstede in de Betuwe. Notaris Formijne. 30 Juni. EEDE. Voorloc pig bericht van den verkoop van een Landbouwinspan. Notaris A. A. M. Corthals. dienst. Voor Ter Neuzen: 4 Juni. Belg. s.s. JOYCE, 223 M3., ledig, Londen; Belg. zeel. TRADER I, 1133 M3., ledig, Londen; Noorsch m.s. GU- THORM ALSAKER, 842 M3., ledig, Lowe stoft. 5 Juni. Deensch s.s. ATLANTIC, 17352 M3., ledig, Rotterdam. 6 Juni. Eng. s.s. G. F. B., 491 M3„ ledig, Lowestoft; Eng. s.s. ALREFD HARRISON, 1467 M3., ledig, Londen; Eng. s.s. PLODDER, 1468 M3., ledig, Londen. Van Ter Neuzen: 4 Juni. Eng. s.s. GOODIG, 2121 M3., ijzer, Sligo. 5 Juni. Noorsch m.s. GUTHORM ALSA KER, 842 M3., kolen, Lowestoft; Belg. s.s. JOYCE, 223 M3., ledig, Londen; Belg. zeel. TRADER I, 1133 M3., steen, Londen. Voor Gent: 4 Juni. Eng. s.s. RIVER CRAKE, 1892 M3., stukg., Goole; Eng. s.s. THE PRINCESS, 1762 M3., ledig, Dover; Eng. s.s. BANCHORY, 6195 M3., ledig, Newport; Eng. s.s. LOOP HEAD, 1557 M3., ledig, Lem- meriok; Ned. s.s. REGINA, 1193 M3., ledig, Ipswich; Eng. s.s. YORK, 3202 M3., stukg., Duinkerken; Eng. s.s. PEMBREY, 1552 M3., ledig, Londen; Eng. s«s- HOUNSLOW, 10662 M3., ledig, Glasgow. 5 Juni. Eng. s.s. FERMAIN, 1986 M3., ledig, Londen; Fransch s.s. ARMENIER, 2587 M3., ledig, Lorient; Fransch s.s. LE SCORFF, 1883 M3., ledig, Lorient; Russ. s.s. TROTSKI, 6656 M3., fosfaat, Londen; Eng. s.s. CLODOALU. 2329 M3., ledig, Lorient; Eng. s.s. CAULO- NIA 838 M3., ledig, Grimsby. 6 Juni. Eng. s.s. OARSMAN, 902 M3., ledig, Londen; Eng. s.s. RIVER DART, 5592 M3., ledig, Duinkerken; Eng. s.s. DERWENT, 2349 M3., stukg., Goole; Noorsch s.s. CYGNUS. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer- middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op d« lever, wekken de vloeiing der gal op en ver- schaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0,65; te Ter Neuzen bij de Firma A. van Overbeeke Leunis. 10 3774 M3., vlas, Lehningrad; Eng. s.s. BLACK- COCK, 1393 M3., stukg., Londen; Eng. s.s. ROSYTH, 1158 M3., ledig, Southampton; Eng. s.s. STESSO, 6481 M3., ledig, Liverpool. Van Gent: 4 Juni. Fransch s.s. NANTAISE, 5044 M3., kolen, Rouaan; Eng. s.s. NYROCA, 3665 M3., stukg., Belfast; Zweedsch s.s. WIL- HELMINA, 3458 M3., ledig, Hoek van Hol land; Eng. s.s. TRINGA. 5461 M3., stukg., Manchester; Spaansch s.s. SEBASTIAN. 7077 M3., fosfaat, Antwerpen; Eng. s.s. LOWLAND FIRTH, 992 M3., kolen, Buckie; Eng. s.s. YOKEFLEET, 2327 M3., kolen, Rochester; Fransch s.s. MOUSS LE MOYCE, 5768 M3., kolen, Lorient; Eng. s.s. MAJORIE MELLO- NIE, 2029 M3., kolen, Londen. 5 Juni. Eng. s.s. LOOP HEAD, 1557 M3., kolen, Lemmerick; Eng. s.s. FALCON, 1910 M3., stukgoed, Londen; Eng. s.s. RONAN, 3391 M3., stukgoed, Leith; Eng. s.s. RIVER CRAKE, 1892 M3., stukgoed, Goole; Fransch s.s. CAENNAISE, 5325 M3., kolen, Bordeaux; Eng. s.s. YORK, 3202 M3., stukgoed, Hull; Ned. REGINA, 1193 M3., kolen, Aberdeen; Eng. s.s. PEMBREY, 1552 M3„ kolen, Ips wich; Fransch s.s. ELSE, 6674 M3., ledig, Antwerpen; Eng. s.s. KEMPTON, 1690 M3., kolen, Londen. Bieden. Laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3