Hoofdhuid PUROL BUITENLAND. SPORT. GEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven xns publiek aan niet genoteerde effecten iezit. De binnenlandsche fondsen zijn zeker vo ^r ejn overgroot deel in 't bezit van het Nederlandsche publiek en van de groote reeks buitenlandscha fondsen wordt bovendien to'aal door onze bevolking ook voor een aantal m llioenen gulden gehouden bij bet uitbreken van den oorlog 1914 1918 bleek het Nederlandsche bezit alleen aan Russifondsen toen een 1.5 milliard gulden te bedragen. DE TOESTAND. Engeland heeft weer eens, schrijft de N. R Crtbet nut van geduldige diplo matieke ouderhmd. lingen aangetoond ter voorkoming van gewapende en kostbare botsingen, maar niet alle volken zijn zulke bedreven diplomatan als de Engelschen. De beslissing van den VolkenKmdsraad over de gi-ens tusscben Mo-oel en Turkije, waarbij de zoogenaamde Brusselscbe lijn als scbeiding werd vastgesteld, was in het voo*deel van Irak, achtar hetwelk Enge land als mxndaatmogendheid staat, uitge- vallen en had groote bitterbeid te Angora gewekt. De mogeljjkheid leek niet buiten- gesloten dat Turkije in arren moede met de wapens zou nemen wat men het ont- houden had. Het behond van het wRajet Mosoel was immers een eisch van de vroe- ger plechtig bezworen Nationale Verbinte- nis. De Sowjet-Russische diplomatic was er als de kippen bij om het vuurtje aan te stoken. Hoe berooid het nieuwe Turkije ook mocht zijn, het stond te vreezen dat het het voorbeeld van het oude Turkije zou volgen, dat nooit te arm is geweest, om oorlogen te voeren. De kansen ston- den dus dreigend gemeg en het eenige voordeel aan Engeland's kant was dat, toen de beslissing viel, het wintersche jaargetijde verhinderde, dat de verbittering aan Turkschen kant zich dadelijk in mili taire operaties omzette. Engeland moest dm van den tusschentijd tof het voorjaar partij zien te trekken voor onderhandelingen. Zijn trots heett het niet weerhouden tot Turkije zelf te gaan, toen zich dit gekwetst afzijdig bleek te houden. De Engelsche gezant begaf zich ui* Konstantinope! naar Angora Zijn 5 «As» iiicu liet pomeenzaam wil uitdrukken Du kannsfc Alles von mir kaben nur das Eine nicht." Een groote wij'.iging van de nieuwe grens was „das Eine", maar kleine veranderingen vielen binnen b°reik van het mogelijke en op oeconomisch gebied had Engeland allerlei lokspijs aan te bieden. Op h-t oogenblik dat wjj dit schrijven is de nieuwe overeenkomst vermoedelijk reeds te Angora geteekend. Zij houdt, naar de Turksche pers heeft gemeld, in: lo. aanvaarding van de Brusselsche lijn door Turkije, behoudens een kleine wijziging om onbelemmerde verbinding tusschen 2 groepen van dorpen mogelijk te maken 2o. een veiligheidspact tuschen Groot- Britannie, Turkije en Irak; 3o. Turkije zal een aandeel krijgen in de petroleum van Mosoel naar verluidt tien percent gedurende 25 jaar van de ontginningsrechten die de maatschappij voor exploitatie van petroleumbronnen aan het Koninkrijk Irak meet betalen, M>gelijk krijgt Turkije onk nog een leening van Engeland, als beloo ning voor zijn goede gedrag, want ook hiervan is sprake geweest en de totstand koming van de verzoening was Engeland dat wel waard. Het heeft zich geinstal- leerd om nog ten minste 25 jaar in Irak te blijven en de grondslag voor goede be- trekkingen met den Turk-chen buurman is thans gelegd. Dit is ook gesymboliseerd door hat thans zoozeer in zwang gekomen veiligheidspact. Dit laatste artike! lijkt alleen wat van z'n beteekenis en z'n waarde te verliezen, nu het van a'le kanten op de diplomatieke markt verschijnt. De Britsche diplomatie die hQt kunststuk heeft klaargespeeld, in een paar maanden tijds den Turk»chen wrok te bezweren, verd'eut bewondering. TER NEUZEN, 7 JUNI 1926. VEILING VASTE GOEDEREN. Bij de alhier in het Hotel CentraaF' door notaris Dregmans ten verzoeke van de erven m»vr. de Wed. J. Leunis—Lind hout gehouden veiling van vaste goederen werden kooper van 1 Een heerenhuis met tuin in de N oord- straat te Ter Neuzen, groot 438 centiaren, de heer A A Marsilje voor f 10.100; 2. 4 gemeten 164 roeden bouwland en zijkantweg in den Oud Zevenaarpolter de heer C. A. M M van Haelst te Ter Neuzen voor f 1230 per gemet of f 5592,41 in massa; 3. 10 gemeten 232 roeden bouwland in den Nieuw Othenepolder de heer M. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 710 per gemet of f 7565,53 in massa. 4. 28 gemeten 90 roeden bouwland en watergang de heer Joh. Scheele te Bosch kapelle voor f 850 per gemet of f 24.054,08 in massa. 5. 16 gemeten 35 roeden bouwland en kreek, in den kleinen Molenpolder (Graauw), de heeren J B. Borm te Hulst en P. F. Voet te Hontenisse, voor f 590 per gemet of f 9508,72 in massa. 6 het recht van huur op 2 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te Ter Neuzen, de heeren A. A. Marsilje en A. Dees voor resp. f 16 en f 17. SCHEEPSBOUW. Door bemiddeling van den scheepsmake- laar P. A. van Bouchaute alh er, is voor rekening van den heer (J. Leunis, alhier, opdracht gegeven aan de N. V. Ter Neuzensche Soheepsbouw Maatschappij, het zeilschip /Nieuwe Zorg", groot 158 ton, te verbouwen tot motor-vrachtboot. Het vaarluig zal naar de eischen des tijds worden ingericht met salonroef en stuurhut en worden uitgerust met een 60 P.K. 2 cylinder Hollandiamotor van Smit Co's Machinefabriek te Kinderdijk. Ahd de werf van de tLma J. Smit en Zoon, scheepsbouwers te Foxhol, zal wor den gebouwd een motorboot van 170 ton draagvermogen, welke voorzien zal worden van een 60 P.K. Hollandia motor, voor rekening van den heer W. Leunis te Ter Neuzen. HERVORMDE SCHOOL. Tot Hoofd der Hervormde school alhier is benoemd de heer D J. van Wijck, hoofd der school te Amerongen. GEREF. GEMEENTE. Beroepen bij de Gerc-f. Gemeente te Benthuizen Ds. B. van Neerbos van Ter Neuzen. DEMONSTRATIE MET POLITJE- EN SPEURHONDEN. Donderdag 3 Juni j.l. werd op de Axelsche lakte te Sluiskil door de Dresseer Ver- eeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" de aange- kondigde demonstratie met politie- en speur- honden gehouden. Het doel dezer demonstratie was, om te laten zien wat een hond in handen van een politieman kan zijo. Een uitgebreid program werd door 5 honden afgewerkt De hond van wacht- meester Den Toom te Axel gaf een mooi staaltje van speurwerk te zien bij een schijnberooving van een kasloopar op een eenzamen weg De hond van den brigadier der Rijksveld wacht, Fokker, te Kijkuit liet deze kunst niet onbetuigd, want wist in een oogenblik tijd een nietig voorwerp uit het lange gras op te zoeken en toonde door het sorteeren van voorwerpen en het daarna weder aan- wijzen van een bepaa'd persoon, voor de justitie belangrijke diensten te kunnen bewijzen. Door de honden van den brigadier der Rijksveldwacht, Graefschepe te Sluiskil en van den Gemeenteveldwaehter, Van Westen- bruggen te Zaamslag, werd het nut ver- toond van een politiehonU t>y van yerd»ohioa bij verzet tegen den politieman. Het was mooi om te zien, hoe de hond van Van Westenbrugge twee vischstroopsrs, die niet aan de vordering van den politieman om te bljjven staan, wilda voldoen, door den hond tot stlstand werden gedwongen. Dat een diensthond zich door niets laat afschrikken toonde de hond Van Graefschepe, die bij de achtervolging van een wildstrooper niet terug deinsde voor verschillende schoten gelost voor den kop van het dier, doch den dader met gevoel aan zijn kuiten staande hield. De hond van opperwachtmeester Donker gaf enkele punten van gehoorzaamheid te zien, waarvan elke politiehond eigen moet zijn. Het verdere gedeelte van het program werd eveneens op schitterende wijze uit- gevoerd. De Secretaris van de Commissie dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling en hoopte, dat deze demonstratie een goede kjjk op het werk van den Politiehond heeft gege -en. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo zeide spreker, waar diefstallen aan de orde van den dag zijn, is een goede politie hond voor ieder nachtelijk surveillant noodzakelijk Het is niet te prijzen, dat het na 1 Januari 1926 tot 5 maalisvoor- gekomen, dat nachteljjke individuen zich in de duisternis aan het oog van den po'itieman wisten te onttrekken, hetgeen niet gebeurd zou zijn bij een politiehond geleider. Wij vertrouwen op U we waar deering voor ons werk, en doen een beroep op Lwen financieelen steun door toetreding als lid of donateur van onze vereeniging, opdat wij met kracht kunnen door werken in het belang en in het welzijn voor een goede rust en veiligheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 23 tot en met 29 Mei, in de provincie Zeeland bedroeg Buiktyphus Veere 1 rondvonk Krui- ningen 1, St. Laurens 1, Middelburg 1, W stdorpe 1; diphteritisOosterland 2 RIJKSDIPLOMA HOEFSMUT™* Bij het te Utrecht gehouden exam en voor verkrijging van het rijksdiploma voor hoef smid is dit o. m. uitgereikt aan de heeren P. J. Willemsen te Zaamslag en E. Waal- put te Zuiddorpe. 40-JAR1GE AMBTSBEDIENING. Dr. G. J. Weijland, de welbekende voor- zitter van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, hoopt 20 Juni a s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. De aan- staande jubilaris werd 20 Juni 1886 te Austerlitz bevestigd, was daarop van 1 Jan. 1894 tot Sept. 1896 director van het Ned. Zendeling-GeDOotschap te Rotterdam, en dient sedert 27 Sept. 1896 de Ned. Herv. Gemeente te Veere. Dr. Weijland is voorzitter van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, secretaris van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland en scriba van den ring Veere. EEN DRIFT KOP; Toen dezer dagen de voddenkoopman de M. te Oostburg met zijn kar, waarvoor een paard was gespannen, voor de herberg van de Krjjger te IJzmdijke stilhield en met zekere R. eveneens voddenkoopman, in die herberg over een koop van vodden onderhandelde, ontstond daarover een meeningsverschil, dat in een twist ont- aarde die zoo hoog liep, dat R., die onder drankinvloed verkeerde, op een gegeven oogenblik de herberg uitliep en het paard van de M., dat nog voor de herberg stond, met een knipmes een ernstige messnede in den buik toebracht, waardoor de inge wanden uitpuilden en het dier eenigen tijd later door een ontboden veearts moest worden afgemaakt. Aangezien het dier niet verzekerd was is dit voor den eigenaar een groote schade- post. Tegen R. is proces verbaal opge- maakt. GEREF. KERK. De kerkeraad der Geref. Kerk te Middel- burg heeft als zijn meaning uitgesproken dat de gemeente moet bljjven beschikken over 3 predikanten. Er is thans een vaca ture, waarin dus weer zal worden voorzien. De kerk beschikt over drie kerkgebouwen. DE R1V1ER DE WESTER-SCHELDE. De Delftsche Ingeuieurs, die Vrijdag te Vlissingen hun jaarvergaderL g hadden ge houden vervolgden dien dag met een auto- tocht rond Walcheren eo een diner in hotel Brittannia. Za'erdagmorgen werd een bezoek gebracht aan de fxbriek De Schelde, die met groote belangstelling in oogenschouw werd genomen. Te half twaalf, ving een boot- tocht aan met //De Wester-Schelde" van den Prov. S;oombootdienst. De tocht ging naar Ter Neuzen, waar een deel der stad werd doorgewandeld en de sluiswerken in oogenschouw werden genomen, om weder per boot naar Hoedekenskerke verder te reizen, waar de aannemersfirma, die de locaal spoorweg aanlegt een tocht langs de reeds gereed zijnde baan naar Goes aanbood. Aan boord van de Provinciate boot waren door de zorg van den hoofdingenmur van den Provincialeu Waterstaat, den heer Van Leeuwen, enkele kaarten opgehangen be- treffende de rivier De Wester-Scaelde. Een tweetal der kaarten toonen het groote verschil tusschen den toestand in ZeMand ongeveer 1300 en thans. De kaart van 1300 is naar de historische gegevens samen- gesteld door Dr Beekman en bewijst, dat Zeeland toen uit tal van eilandjes bestond, die later door inpolderingen en door ver- zandiDg van stroomen tot grootere eilanden ne™eziwi^r^ea Sev°e^d. Zoo was toen o. a. daaraan Lammervliet, thans Sluxs geheetem Het tegenwoordige Schoondijke heette nog Veulendijke. Maar ook de andere deelen van Zeeland ga?en een heel anderen aan- blik, alleen Walcheren heeft in groote trekken zijn vorm van toen behouden. De kaart van 1926 geeft zelfs de jongste in polderingen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaan- ren aan. Op de overige kaarten, waarvan deeerste dagteekent uit 1878 wordt het stroomge- bied der rivier duidelijk aangegeven en wel door geel de zaudbanken, groen de schorren en verschillende tinten blauw. De don- kerste ge»ft het water aan van minstens 8 meter diepte bij laag water, lichtf-r meer dan 25 decimeter en heel licht minder dan die diepte. Wat betreft de monding der Schelde blijkt, dat de Spleet en Deurloo niet meer bestaan, en dat de scheepvaart is aangewezen op de breede Wielingen loopende langs de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen westelijk deel en de Belgische kust en het Oostgat. loopende langs Wal cheren. De toegang tot het Oostgat aan de zxjde van Vlissingen is de Sardijngeul, die zuoals de kaarten aantoonen steeds nauwer wordt en het is niet onmogelijk dat er eenmaal een tij I zal koraen, dat de schepen hier geena doorgang meer zullen vinden en alleen de Wielingen toegang tot de rivier geeft De tochtgenooten hebben dus behalve van de zeelucht en verschillende ververschingen op de reis ook kunnen genieten van deze deze zoo bij uitstek leerzame kaarten van de in de laatste jaren, in verband met het contract met Belgie zooveel besproken Wester-Schelde. AXEL. Woensdag werd te Axel in ,,'t Gulden Vlies" de jaarlijksshe vergadering gehouden van ingelanden van den grootsten polder in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, den polder Beoosten en Bewesten Bleij. waaromtrent wij aan de M. Crt. ontleenen. De rekening toonde aan ontvangsten f 22186,23, aan uitgaven f 16498,22. zoodat er een batig saldo was van f 5688.01 (in 1925 f 5468,62). De begrooting sluit met f 20.521,84, w.o. f 5323,88 aan dijkgescbot en f 2671,84 onvoczien. De heer P. Dierick van Koewacht (A5s- dale), die aftrad als gezworene, doch nog juist (hij is 69 jaxr) kon worden herkozen liet zich de herstemming welgevallen. Tot zoover had de vergadering een ge- woon verloop Toen echter de dijkgraaf de heer P. Vael van St. Jansteen (Absdale) zich van zijn zetel verhief en een rede begon tot de aanwezigen en in't bijzonder tot den ontvanger-grittier, bleek er iets buitengewoons aan de hand. De heer Vael dan gaf een uitvoerig historisch overzicht van het ontstaan van den polder tot heden en wees daarbij op een gebeurtenis, die z.i. niet onopgemerkt mocht voor bij gegaan woraen, n 1. het feit, dat de familie Maertens te Hulst thans in rechte lijn honderd jaar verbonden was aan het bestuur van dezen polder. Na er aan herinnerd te hebben, dat in 1890 de polder 100 jaar bestond en deze vruchtbare landen, van af de 14e eeuw den bodem vormden van een zeearm #de Blide" genaamd, later gedeelten werden ingedijkt, zoodat slechts Braakman, Hellegat en enkele kreken overbleven, kwam spr. tot het feit, dat tijdens den 80-jarigen oorlog in de 16e eeuw deze sjreken op- nieuw werden overslroomd doordat de Hollanders de dijken doorstaken, om de Spanjaarden te verjagen. Een zelfde lot onderging de polder tijdens den Franschen tijd in het jaar 1794. Een eeresaluut werd gebracht aan den toenmaligen eersten dijkgraaf, wijlen Jozias Paulus en diens penningmeester Norbert Francies van Waahuijze, en na het werk hunner opvolgers gememoreerd te hebben, kwam spr. tot het feit van den dag n.l. dat in 1826 de heer B. M. Maertens m a. st. als ontvanger werd gekozen Deze vervulde die betrekking 4 jaren en werd opgevolgd door zijn zoon, den heer Ph. J. Maertens, die zestig jaar ontvanger was tot in 1889 diens zoon werd benoemd, de heer H.L.J. Maertens, welke die betrekking tot heden, ondanks den leeftijd van 78 jaren met de meeste nauwgezeth id vervult. Een hartelijke gelukwensch vormde het slot dezer rede die aandachtig beluisterd en met een krachtig applaus werd begroet. Tijdens den maaltijd had de heer Maer tens nog menigen gelukwensch te beant- woorden en een luid applaus volgde toen, deze den wensch te kennen gat gaarne nog minstens vier jaar aan te mogen blijven. Als herinnering aan dezen dag werd den jubilaris een fraai bronzen beeld ten ge- schenke geboden. SCHOONDIJKE. In tegenwoordigheid van bastuur, com missie van toezicht, de landbouwconsulent in Zeeland en verdere genoodigden en belang stellenden had jl. Dinsdag de eindles plaats aan de landbouwschool alhier. De uitslag der gehouden examens is als volgt Bevorderd van de le naar de 2e klasse A. J. de Feijter te IJzendijke, M. J. Ver- brugge te Waterlandkerkje, P. J. Laurens te Aardenburg, J. A. Poissonnier te Re- tranchement, J. P. Quaak te IJzendijke, J. A. Masclee te Retranchement, fl.Dekker te Schoondijke, P. A. de Putter te Groede. M. Rosseel te Aardenburg en A. B. Ver- hage te Groede. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse J. Dhont Iz. te Schoondijke. P. A. de Roo te Groede, J. D. Riemens te Zuidzande, Jac. Dekker te Schoondijke, Jac. D'Hont Az. te Groede, M. Dekker, A. J. Verhage, J. A. Scheele, A. Manneke te Breskens, J. A. Quaak te IJzendijke. Niet bevorderd een. Het einddiploma verkregen M. A. H. Govaert en P. J. Leenhouts te Groede, A. Luteijn te Zuidzande, J. L. de Jonge te Waterlandkerkje, P. C. de Bruijne te Cadzand, J. A. Le Clercq en A. J. Le Clercq te Retranchement, A. P. de Milliano te Waterlandkerkje, T. V. A. Quadekker te IJzendijke en J. W. deZwart te Zuidzande. Namens de leerlingen werd door den hper M. A. H. Govaert aan den directeur der school, den heer L van Dijk, als blijk van waardeering een souvenir aangeboden. VLISSINGEN. Hedenmorgen geraakte op de scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen een 29jarige werkman bekneld tusschen een ketel en een boorbank. Ernstig gewond werd de man naar het St. Joseph Ziekenhuis over- gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. SELZAETE, Nabij de noonbrug te Selzaete geraakte Zaterdagmiddag een auto defect en wilde de chauffeur een onderzoek naar de fout instellen. Hierbij beging hij echter de onvoorzichtigheid met een brandende cigaret te dicht bij den motor te komen, waar door een hoeveelheid benzine vlam vatte en het vuur weldra hoog oplaaide Spoedig werden er uit de dichtobijstaande huizen emmers water op den gloed gegoten, zoo dat de wagen nog voor een groot deel kon worden gered. VOETBAL. Wedstrijduitslagen van Zondag 6 Juni 1926. Kampioenschap van Nederland. Stormvogels—M. V. V. 1—3 Be Quick—Feijenoord 3—3 Enschede Seriewedstrijden te Zaamslag. In de op Zaterdag 5 Juni voortgezette serie wedstrijden speelde Zaamslag tegen T. H. B. S. C. van Ter Neuzen. Deze wedstrijd werd door eerstgenoemd 11 -tal met 6—1 gewonnen. 5 s 3 S V - v.—t. 3 Terneuzen II 3 2 1 5 14—5 1,66 Zaamslag 3 2 1 5 11—4 1,66 T. H.B. S.C. 3 1 2 2 6—15 0,66 Axel II 33 - 4-11 -,— Bekerwedstrijden V. V. Axel. Zondag speelde Terneuzen II in de door de V.V. „Axel" uitgeschreven bekerwedstrijden (2e afdeeling) tegen H.V.V. van Hulst en won met 6—2. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deee gemeente gevastigd: J. Ch. Kool, modiste, Kanaalweg 65, van Oudewater. M. M. Hoi, huishoudster, Van Steenbergen- laan 2, van Aardenburg. J. A. Meijer, kellner, Westkolkstraat 8/10. van Hengstdijk. A. de Visser, landibouwersknecht, P, van Groede. D. Verpoorte, zonder, Walravenstraat 9, van Philippine. Vertrokken: J. R. de Blaeij, landbouwersknecht, Boven- weg 58, naar Philippine. A. F. H. M. Koch, textielbedrijfsleider, Zandstraat 7, naar Gent (B.) J. M. van Tatenihove, dienstbode, O 213, naar Axel. A. Schell, handelsreiziger, Tramstraat 19, naar Rotterdam. C. J. Broekhoven, veekoopman, Lange Kerk- straat 40, naar Hoek. P. de Blaeij, landbouwersknecht, P 94, naar Hoek. R. M. de Waele, dienstbode, Pierssenspolder- straat 61, naar Goes. J. H. Westerbeke, zonder, Noordstraat 71, naar Bergen (N.-H.). A. de Ridder, werkman, P 30, naar Hoek. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Zitting van 4 Juni 1926. De volgende zaken werden behandeld I. V., oud 26 j., werkman te Retran chement, was gedagvaard wegens weder- rechtelijke toeeigening van een rgwiel, toebehoorende aan C. D, Kotvis te Oostburg, op 14 April 1926. Eisch 8 maanden gevangenisstraf, met last tot gevangenneming. De rechtbank weigerde de gevangen neming. A. V., oud 34 j., werkman te lJzendjjke, werd ten laste gelegd dat hij in 1924, 1925 en 1926 een bedrag van pi. m. f 150, dat hij onder zich had wegens opbrengst van door hem voor J, A. Ciarijs verkocht touw en lederwerk, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Politiereohter te Middelburg. Zitting van 4 Juni 1926. De volgende zaken werden behandeld M. J. v. d A., oud 21 j., leurder te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 April 1926, toen hij te Hulst een rijwiel bereed zonder licht, des aronds om UV4 uixr, niet heeft voldaan aan de vordering van de veldwachters Wijnaeker en Cortvriendt, om af te stappen. Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. D. L oud 37 j., commissionnair te Oostburg, werd beklaagd, dat hij op 17 April 1926 zonder redelijk doel een paard pijn of letsel heeft aangedaan, door aan zijn halster te rukken, waardoor dat paard begon te steigeren en met zjjn kop tegen de balken van den zolder sloeg en het te scboppen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. G. B., oud 25 j koopman te St. Jansteen werd ten laste gelegd dat hij op 14 April 1926 te Clinge, Anna Coleta Vaereniegh opzettelijk heeft geschopt. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. MENINGITIS. Te Venlo heeft zich een geval van menin gitis met doodeljjken afloop voorgedaan. Het slachtoffer, een 23-jarige jongeman is na kortstondige ziekte overleden. GEELECTROCUTEERD. Een arbeider uit Margaten kwam toen hij te Heerlen werkzaamheden verrichtte aan een huis, in aanraking met de hoog- spanningsdraden van de electrische leiding. Hij werd op slag gedood. ELECTRIC1TEITSPRODUCTIE UIT STROOMEND WATER. De ingenieur E. Suez te Weenen heeft in samenwerking met ingenieur Pucher, een turbine samengesteld, waarmee het mogelijk is onmiddellijk nit stroomend water elec- triciteit te produceeren. Deze turbine schijnt alle voordeelen, die een dergeljjk apparaat hebben kan, met bijzondere lage bedrijfskosten te vereenigen. Met behulp van een bijzondere propellor met vier vleugels, wordt aan het water alle energie ontnomen. De propellor ligtin een trechtervormigen koker, waarvan de nauwe opening tegen den stroom gekeerd is. En dit is een van de geheimen. waardoor deze turbine zoo buitengewone kracht weet te ontwikkelen. Het water stroomt wel in de nauwe trechter- opening, drukt zich tegen de roteerende propellervleugels, staat zijn stroomings- energie af en komt daardoor bjjna tot rust. Het vult dan het wijdere deel van den trechter, maar de golven, die buiten langs den koker gaan, zuigen nu dat doode water mede. Van voren krijgen wij dus een druk van het iustroomend water van achteren een zuiging van een nog veel grootere watermassa, hetgeen het turbinerad tot een raz»nd snella omweutelL g brengt. Zoo wordt het mogelijk, een dynamo aan te drijven, die 1600 toeren maakt en in een jaar een productie van 100.000 paarde- krachturen geeft. In den winter kan men de turbine onder het ijs leggen. Bij een stroomsnelheid van 21/2 meter kost de productie van een paardekracht met de Suessche turbine nauweljjks twee cent. Weensche bladen geven zich reeds over aan schoone toekomstdroomen voor Oosten- rijk voor het geval deze vinding in depractjjk stand weet te houden. i - l-* i n 0 CD 0 CD 0 c c doelp. O CD *p 0 v.t. 3 8 6 2 14 25-11 1,75 M. V.V. 7 5 2 10 22-13 1,42 Feijenoord 7 2 2 3 6 17-20 0,85 Stormvogels 8 1 2 5 4 11-17 0,50 Be Quick 8 1 2 5 4 13-27 0.50 re TO re rs doelp. era 1 1 A o^» an V>r»o*-i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2