ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7922 Maandag 7 Juni 1926 Jaargang. VOLLE-MELK-REEP BeterdanGoed: DE BESTE ze paktf'SSatJ SCheri" B I H n E H LA H D. ABONNEMENTSPRIJS: FEUILLETOBf. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post /1.80 per 3 maanden - Bij vooru.tbetaling fr. per post 16,60 per Voor t buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. jaar H3 HURSTS! ffT - a ~n. j ingezonden mededeelingen Het Nederlandsch— Belgisch Verdrag. i in de inleiding zijner Memorie van Ant woord, verklaart de Minister van Buiten- Jandsche Zaken erkentelijk te zijn voor de hulde, hem naar aanleiding van de on- derhandelingen, die aan hei: sluiten van het tractaat zijn voorafgegaan qebracht. Hij aanvaardt die met waardeering. In de daarop volgende zinsnede geeft de Minister echter blijk de critiek, die op het Verdrag is uitgeoefend met te begrijpen of te miskennen, aangezien hij deze kwali- ficeerd als ..stemming maken" tegen het Verdrag. Wij zijn van meening, dat, indien men de publieke meening op de hoogte brengt met hetgeen er gaande is, de aandacht vestigt op gevaren, het allerminst als stemming maken is te beschouwen indien men dit doet op waardige wijze en aan de hand van feiten en betoogen, die den toets der critiek kunnen doorstaan. En zij, die het Verdrag met een ander oog bezagan dan de Minister, behoefden toch waarlijk niet naar argumen-ten te zoeken, om het te bestrijden, men werd, we hebben dat vroeger reeds aangehaald, bij de kennisneming van den tekst van het Verdrag hoe langer hoe onbehaaglijker gestemd. Dat de critiek niet ongegrond is, ge- weest blijkt ook wel uit de verschillende wijzigingen, die de Minister thams blijkens net additioneel protocol nog van Belgie heeft weten te bedingen en het is ook zeer de vraag of hij deze wijzigingen ten bate van ons land wel zoo gemakkelijk zou hebben weten te verkrijgen, indien hij niet zoo'n algemeene oppositie in den lande achter zich had gehad. De in sommige opzichten scherpe, doch niettemin loyale critiek zou wel iets meer waardeering verdienen. Drtoxde wiuiqinaen en toelichtingen 'staat de zaak vanhet Verdrag er aan- merkelijk anders voor dan ongeveer een jaar geleden, toen we alleen den tekst daarvan kenden. Het is echter toch nog de vraag, of die voldoende zullen zijn om de schaal ten gunste te doen overslaan. Over verschillende bezwaren die niet ten nunste van Nederlandsche belangen zijn opgelost glijdt de Minister nog wel wat gemakkelijk heen of bedient zich van ar- gumenten die niet in evenredigheid zijn aan den langen tijd die het geduund heeft om ze neer te schrijven, met name hebben we hier op 't oog hetgeen wordt geschre- ven over de loodsgelden, over het AntwerpenMoerdijkkanaal en over de afwatering der polders. Over de wijziging in de bepalingen, dat ook rekening moet gehouden worden met het grondwaterpeil wordt geen woord gezegd. Met betrekking tot verschillende pun- ten, die Zeeuwsche belangen raken en aan critiek onderworpen zijn, ontleenen wij .aangezien, dat ook o.i. den toe- stand juist weergeeft het volgende aan een schrijven uit Zeeland aan de N. R. Crt.: Het heeft hier vooral zorg gewekt, dat in het verdrag de Zeeuwsche polderbe- l^ngen genegeerd, ja erger nog: bij voor- baat opzij geschoven werden. De Toe- !|C u Memorie zei uitdrukkelijk, dat de belangen van de scheepvaart uiteraard gaan boven de andere belangen welke op den "waterweg betrekking hebben; en voorts, dat de beschikkingen en verorde- ningen der commissie reeds bij voorbaat tm Uit het Amerikaansch door E. J. RATH. 44Vervolg.) Denver pookte het vuur op, gooide er kip. /}ieuwe ta,hken op e,n begon het ont- bijt klaar te maken. Het hoofd der ban- futo hlTrilWeen in de richtinA van de T r>f'v kl'' 0m die te inspecteeren. feoen A h6 Wac^lt houden en zat lui denken ZOnder 2elfs na te hoiden ■"°J°Sa1°yS hi" niet voor eeuwi« m;?rat/OU lk ellendia vinden, al had ik me er daareven bij neergelegd. Nu heb ben we weer hoop." We kunnen er van door gaan, zoodra je wilt. Sally sohudde het hoofd. "Die menschen hier zouden geen qe- wetensbezwaren hebben om ons' dood te schieten, zei ze. „En bovendien, Henry verlang ik er op het oogenblik niets naar om te ontsnappen. Ik val om van den slaap. Ik maak me nergens druk over- ik Rk wrV* ,m°e- Toen ik dacht- dat het Cob Wells kamp was, maakte ik me boos en dat deed me ontwaken. Maar nu ben- werden gesteld boven die van de natio- nale administraties daar immers ver- klaard werd, dat deze laatste niet in strijd mogen zijn met de beschikkingen der com missie. De Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond heeft daartegen indertijd te- recht gesteld, dat de polderbesturen in dezen, onder toezicht van de autoriteiten, daarmee volgens de Grondwet en de Waterstaatswetten, belast, zelfstandig be- hooren te wezen, en zich niet kunnen stel len onder toezicht van een, gedeeltelijk zelfs Belgische commissie, of onderwor pen worden aan andere regelen dan die onzer wetgeving. Wat is nu in dat opzicht veranderd door de Mem. v. Antwoord? Er is door de aanhechting van het Pro tocol een erkenning uitgesproken van de belangen van oeververd'ediging en water- loozing der aanwonenden aan de Wester- Schelde. Er zal, bij werken voor de scheepvaartbelangen, rekening moeten worden gehouden met de gevaren voor die andere belangen; en de maatregelen tegen die gevaren zullen begrepen wor den in de kosten dier werken, Dat is een winst van beteekenis. En de erkenning van een ernstige leemte in het oorspronkelijk verdrag. Maar het veran- dert niets aan het bezwaar tegen het on der voogdij der commissie stellen van onze waterschappen volgens andere rege len dan die onzer wetgeving. En onver- anderd blijft ook de macht der commissie, die volgens de Toelichtende Memorie ,,kan besluiten' tot verleggingen en door- snijdingen rivierwaarts van de dijken, ^zoodra zij ze nuttig oordeelt", en die kan beslissen tot een doorgraving landwaarts van de bandijken als zij zoo'n werk on- misbaar oordeelt voor de belangen van de scheepvaart. Dat een besluit der commis sie de goedkeuring der beide regeeringen behoeft, met een scheidsrechterlijke uit- spraak als eindpunt wanneer er geen over- eenstemming wordt bereikt is zeker een waarborg. Maar als zoo'n commissie, volgens de verdragstermen, dan kan be sluiten en beslissen" in strijd met de zelfstandigheid onzer polders, dan staat het zeer te vreezen, dat de daarna te ver krijgen goedkeuring onzer regeering een bron van moeilijkheden kan worden. De Memorie van Antwoord redeneert daar tamelijk makkelijk over.- ,,De leden der commissie", zoo lezen Vij op biz. 11, zullen zich steeds van de inzichten hunner regeeringen kunnen vergewissen, en, ver- mits aan deze de beslissing is voorbehou- den, kan er, naar het voorkomt, geen be- denking tegen. bestaan, dat de commissie nagaat en vaststelt, of er voor verleggin gen en doorsnijdingen aanleiding is". Neemt deze beschouwing voldoende het bezwaar weg, dat de beschikkingen on zer nationale administraties", dat zijn dus: Gedeputeerde Staten Provinciale Staten, zelfs de rijkswaterstaat en dan nog de pol derbesturen ondergeschikt worden ge- maakt aan de besluiten der commissie? De uitzonderingstoestand van de oever- verdediging in Zeeland, die zelfs noopte tot de alleen voor Zeeland geldende wet op de calamiteuse polders, maakte een regeling der ingewikkelde machtsverhou- ding tusschen de hier genoemde organen noodig. Nu wordt er in eens een nieuw orgaan bijgevoegd, met bevoegdheden die boven die der andere organen worden ge- plaatst. Er is redo tot twijfel of dat zal kunnen geschiedejzonder wrijvingen, om het zacht uit te drukken. In ieder geval is het te hopen, dat bij de samenstelling -der Commissie van Scheldebeheer gelet zal worden op het verzoek van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond om in die commissie vertegenwoordigd te worden. Maar dat is een kwestie van uitvoering. Tot die kwestie van uitvoering kan ook gerekend worden het verzoek van den- zelfden Bond; dat de in te stellen commis sie voor den waterafvoer uit Belgisch Viaanderen door't gebied van Zeeuwsch- Vlaanderen zal rekening houden met het uitvoerig rapport, dat een door de belang- hebbenden in Zeeuwsch-.Vlaanderen be- noemde commissie heeft uitgebracht over de suatie van die iandstreek. Die plan- nen van onze eigen landgenooten zijn in het verdrag genegeerd, evenals in de Toe- iichtende Memorie, die wel gewaagde van de tot geen enkel resultaat geleid hebbende Nederlandsch-Belgische com- missies van 1875 en 1890. Maar het is mogelijk, dat de Minister meent, dat dit vanzelf ter sprake komt bij de uitvoering e:i er daarom niet over rept in zijn ant woord. Daarin vindt men echter evenmin een opheldering over den nieuwen term in het verdrag, waardoor de commissie voor dezen waterafvoer zich bij haar besluiten niet slechts te richten zal hebben op het voorkomen van overstroomingen, zooals het in de vorige verdragen werd uitge- drukt, maar ook op het ,,op normaal peil houden van het grondwater", bewoor- dingen waarvan de strekking zeker wel een beperkende v.?rduidelijking had be- hoefd. Die Mem. v. Antw. bepaalt er zich toe te verzekeren, dat de last voor Z.-Viaan deren niet grooter is dan die voor andere lagere gronden; dat er ook gelet zal wor den op de waterverontreiniging; en dat de kosten van werken voor Belgische belan gen, niet door Nederland alleen gedragen worden. De in het Protocol opgenomen verdui delijking van de termen in de Toel. Me morie over het blijven betalen van de kos ten, die nu reeds door personen of instel lingen worden gedragen, is van geen groote beteekenis. ik weer half in den dut. Ik ga hier niet vandaan, voordat ik lekker g'eslapen heb en het kan me niets schelen, al vindt de sheriff ons hier." Denver wenkte hen om te komen ontbij- ten. Het zag er niet heel verleidelijk uit. Sally had alleen zin in een kop koffie. Het Wrak daarentegen at met smaak. Sally vond een vrij gemakkelijk plaats- je onder een boom en strekte zich uit om te slapen. Ze ried het Wrak aan haar voorbeeld te volgen. ,,Ik zal naast je gaan zitten," zei hij, „en een oogje in het zeil houden." Slaap zelf ook maar een beetje." ,,Ik heb geen slaap. Ik kan niet slapen. Ik zou ,,Sst zei Sally. Binnen drie minuten dommelde ze in en na tien minuten sliep ze vast. Het Wrak gin9 tegen een boom zitten, trok de knieen op, sloeg de armen er om heen en keek nijdig naar Lefty. Deze scheen er zich niets van aan te trekken. Hij toonde niet veel belangstelling voor de gevange- nen. Hij lette alleen op, dat ze niet ont- snapten. Het Wrak besloot op te letten of hij geen kans kreeg te ontsnappen. Na eenigen tijd merkte hij een zonderling verschijnsel op. De gedaante van Lefty verwrong zich wonderlijk. Hij werd groo ter en kleiner, zweefde het eene oogen blik in de lucht, om even later in de aarde weg te zinken. Het beeld trilde en danste voor zijn oogen. Soms verdween hij heele- maal en verscheen dan weer met onbe- grijpelijke snelheid, drie of vier maal zoo Een enkel woord over de Scheldegeul. Zoo ergens, dan is hierbij winst ver- worven ten gevolge van de critiek. Het feit, dat de onbegrensde baggerplicht van het gewone onderhoud van de vaargeul nu is beperkt tot een zekere hoeveelheid baggerspecie, neemt ongetwijfeld een ern- I stig bezwaar weg, dat geboren was uit de bezorgdheid voor hetgeen mogelijk zou zijn, wanneer de grillige Wester-Schelde ons voor een plotselinge verrassing zou plaatsen. Voor het argument van den Minister, dat het beter is, wanneer wij het werk op de Wester-Schelde doen en be talen, omdat het werken daar door Belgie den schijn kan wekken ,,alsof de Scheide een Belgische aangelegenheid is", voor dat argument is veel te zeggen. En dat is ook wel een geldelijke opoffering waard. 1 emeer nu we in de Memorie van Ant woord (waarom niet ook in het Protocol?) de verzekering hebben gekregen, dat we bij dat onderhoud niet zullen gebonden zijn aan precies de geul, die op de aange- hechte kaart is aangegeven, maar dat de commissie daarvoor rekening kan houden met de plaats waar het vaarwater de gun- stigste voorwaarden biedt. En eindelijk 'nog een woord over de doorgaande oorlogsschepen van Belgie op de Scheide. Het blijkt uit de Memorie van Ant woord, dat bij de opheffing van het ver- bod om van Antwerpen een oorlogshaven te maken, de Nederlandsche souvereini- teit ongerept bleef; dat wij nog hebben te beslissen onder welke voorwaarden vreemde oorlogsschepen op de Scheide zullen worden toegelaten; dat een vraag van Belgie, welk gebruik wij van dat rechit zullen maken, niet tot eenig gevolg heeft geleid; en dat de opmerking in de Toe lichtende Memorie, dat de tekst van het verdrag niets regelt omtrent de door- vaart van Belgische oorlogsschepen" slechts beteekende, dat deze materie door andere regelen, n.l. door die van het in- ternationaal recht wordt beheersoht. Het is te hopen, dat die woorden tot in Belgie doordringen. Want ik vrees, dat daar nog menigeen een andere mogelijk- heid distilleert uit de Fransche bewoor- dingen dier memorie: dat de tekst van het verdrag ,,ne prejuge en rien" inzake de Belgische oorlogsschepen. Over de kwestie van het verbod om voor processen beslag te leggen op voor- bijvarende schepen op de Scheide, durf ik geen oordeel te vellen. Ik heb zoo vaak van rechtskundigen gehoord, dat het uiterst moeilijk is om in kwesties van aan- varingen of schadevaringen de schade- vergoeding los te krijgen van een schip, dat ergens in het buitenland is, dat ik met verwondering nu in de M. v. A. heb ge- lezen, dat zulk een privaat belang „even- tueel in de haven van aankomst of ver- trek tot gelding qebracht kan worden". Het zij aan de rechtskundigen oVcrgelaten om uit te maken of dat zoo is. MINISTER WASZ1NK HERSTELD. Minister Waszink, die eenige dsgen ziek was, is weer geheel liersteld en zou deze week zijn werkzaamheden op het Departement hervatten. DE VERMI3TE LOODSSCHOENERNIET GEVONDEN. Men me'dt van Terscheiling Een Terschellingervisscher had gerap- porteerd, dat hij het wrak van de loods- tchoener tio. 2 had gevonden. Het Zaferdag ingestelde duikeronderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat het niet was de loodsschoener, doch het wrak van de lang geleden daar gezonken stcomboot Otto, die geladen was met straatkeien. HET SMOKKELEN VAN VEE UIT BELGIE NAAR NEDERLAND. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Braat Letreffende het nemen van maat regelen iegen het smokkelen van vee uit Be'gie naar Nederland heeft de Minister van Einancmn het volgende geantwoord Slechts enkele inspecteurs der invoer- rechten maken er in hun verslagen over de grensfraude melding van. dat in den laatsten tijd uit Belgie vee binnen gesmok- keld zou worden. Nergens is echter, on- danks het scherpste, met de bench kbare krachten uilgeoefende toezicht, een veesmok- kelaar betrapt of tenig stuk vee aangehaald. Bek> uringen en aanhalingen zijn, aar gezien wel een invoerverbod, doch geen veivoer- verbod bestaat en de invoering daarvan ligt niet ter competence van den Minister practisch alleen mogelijk, indien bepaaldelijk de invoer van het vee, dat wil hier ze. gen het overschrijden van de grenslijn, gecon- stateerd worrit, hetgeen door de voorafgaande grondige verkenning van het terrein door of vanwege de smokkelaars uit: rst moeilijk is. DE WEELDE VERTERINGSBELASTING De commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie te Tilburg, heeft besloten, om een krachtige actie te gaan ontwifkelen tegen de wet tot hefBng eener weeldever- teringsbelasting. In deze wet toch wordt een belasting gelegd van 10 pCt. op na- genoeg alle schoenwuk. De belasting zal worden geheven van schoer.en, laa zen, muilen en pantoffels, waarvan de buiten- zijde der schacht (de schoenneus niet mede- gerekend) geheel of g ootendeHs is ver- vaardigd uit Ieder van krokodillen, hage- dissen, slangen of andere reptilien, uit ander dan zwart gekleurd ledc-r, uit lak- leder, uit zijde of uit satjjn. Nagenoeg alleen zwarte leeren sehoenen, desnoods met lakneus, vallen buiten de belasting. Door deze wet zal de geheele schoenenbranche, leerfabrikant, importeur, schoenfabrikant, scboenwii kelier en hande- laar ten zeerste in het gedrang komeB. De actie van de commissie zal dus erop gericht zijn, het artikel sehoenen uit de wet gelicht of zoodanig gewijzigd te krijgen, dat akeen be'ast worden werkelijk weelde- schoenen en niet de sehoenen, die gedragen worden door het groote publiek. Reeds zijn eenige leden uit de commiss'e afgevaardigd naay de residertie. om daar de Kamerleden te gaan inlichten en de betrokken ministers 'e wijzen op de ernstige gevolgen, die deze wet-, indien zij onge- wijzigd tot stat d komt, voor alle i ij de schoen- en lederbranche betrokkenen zal hebben. HET EFFECTENBEZIT VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Voor hoeveel duizenden millioenen gu'dens het Nederlandsche publiek aan effecten bez t, aldus schreef mr. Lutterveld in het z/Hbld." is niet met jm'stheid te schatten, doch dat het aanzienlijk is, is zeker. Eenig denkbeeld van den reusaebtigen omvarg van het effectenbezit krijgt men, wanneer men bedenkt, dat onze Staat voor een drieduizend m llioen gulden aan schuld- brieven heeft uitstaan, Oost Indie voor een duizend miliioen gulden, onze gemeenten voor een du zend miliioen gulden, a'leen aan in de p:ij=courant van de Vereen'ging voor Effectenhandel genoteerde obligation de hier te lande werket de hypotheekbanken voor n 700 miliioen gulden aan pandbrieven in omloop hebben, de binner lanrische spoor- en tramw gen ruim 600 miliioen in obli gation aan het publiek schuld'g zijn, dat bovendien het nominaal. eD ook effectief bedrag der overge in de genoemde prijs- courant opgenomen binnenlat dsche fondsen eenige millioenen gulder s bedraagt, en men dan tevens bedenkt, dat daarbij nog ette'ijjie duizenden millioenen guldens komen, wtlke groot als eerst. Hij had de kansen van een plotselingen aanval berekend en ge- loofde wel, dat hij Lefty zou aan kunnen, als Denver hem maar niet te hulp kwam. 1 och was hij er niet zoo zeker van, vooral toen Lefty allerlei gedaanten en afmetin- gen begon aan te nemen. Even later merkt hij, dat Lefty weer normale afmetingen had en heen en weer liep, met het geweer onder den arm. Sally zat rechtop an was bezig zich te kappen met behulp van een spiegeltje, dat be- wees hoe ver de vrouwenbeweging in Montana gevorderd was. Ze keek het Wrak lachend aan. Lekker geslapen vroeg ze. „Wat Slapen? Ik heb niet geslapen. Ik heb misschien even de oogen gesloten, maar dat was alleen om wat uit te rusten." ,,Dan zal je langzamerhand wel uitge- rust zijn, Henry, lk ben al een uur wak- ker." ,.Hoe laat is het ..Bijna zonsondergang." Hij rekte zich uit en lachte verleqen. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij! ,,Ik weet het niet. Nosey en Denver zijn er niet meer. Ik vroeg Lefty, waar ze waren en hij zei, dat ze al uren lang weg waren en dat het mij niet aanging." Het Wrak keek haar heftig onderzoe- kend aan. Zullen wij hem overrompelen?" fluis- terde hij. Sally schudde het hoofd. ,.Niet zoolang hij dat geweer in zijn hand heeft. We zullen nog een beetje geduld moeten hebben." Een tijdje later verzochten ze hun be- waker toestemming om maar de auto te gaan en wat eten te halen. Hij was blijk- baar niet ongevoelig voor eten en be- duidde hun, dat ze mochten gaan onder zijn geleide. Ze kwamen even later terug met een pakje sandwiches. Lefty volgde hen op de hielen. Hij nam een stuk of wat sandwiches aan, waarvoor hij grommend bedankte en die hij met ongeveinsde waar deering opat, zonder zijn gevangenen een oogentblik uit het oog te verliezen. De avond was gevallen, toen Nosey en Denver in het kamp terugkeerden. Lefty mopperde, dat ze hem den heelen dag al leen gelaten hadden, maar werd verzocht zijn motnd te houden. Daarna hielden ze krijgsraad. Het Wrak en Sally konden er niet veel van verstaan, maar begrepen er uit, dat Nosey besloten was nog een nacht op dezelfde plaats te blijven. Ze zeiden iets over den sheriff, maar ze konden niet uitmaken wat. ..Ik ben een boon, als ik hier nog een nacht blijf," zei het Wrak tegen Sally. Sst! Misschien moet het wel." .Maar wat willen ze met ons?" ,,Ik weet het niet. Ik denk, dat ze alleen bang zijn om ons te laten gaan." Het Wrak wendde zich tot den leider. ,,Wat ben je van plan?" vroeg hij. ,,Houd je mond." Het Wrak keek woedend en maakte een ongedurige beweging, maar Sally legde de hand" op zijn arm en keek hem waarschuwend aan. Kunnen mijn vrouw en ik niet doorrei- zen?" vroeg hij. .En den sheriff waarschuwen ant- woordde Nosey spottend. ,,Laat de sheriff naar de maan loopem." "Graag. Alleen denk ik niet, dat ik julLe door zal laten reizen. Bovendien hebben we de auto misschien zelf noodig." ,,En hoe lang moeten we hier blijven?" ..Zoolang als ik het goed vind." zei Nosey. „En als je je mond niet dicht houdt, dan zal ik je!" Weer trachtte Sally haar lotgenoot te kalmeeren. Het maakte alleen indruk op hem, dat zij heel alleen zou zijn met drie onsympathieke vreemdelingen, als hem iets overkwam. Ze overlegden samen op fluisterenden toon, terwijl Nosey en zijn makkers een maaltijd toebereidden. ,,Ze zijn bang voor den sheriff," zei ze. ..D.at is duidelijk. Bob is zeker ergens in de buurt. Ze durven zelfs niet den hoofd- weg op. ..Maar ze mogen mijn auto niet stelen. Dat nooit." ,.En als ze het probeeren, wat ben je dan van plan?" Hij wist het nog niet, maar hij voorzag vechtpartijen en ruzie. ..En een paar schoten", voegde Sally er aan toe. ,,En dan kunnen we niet eens meer denken aan auto's. Wees voorzich- tig, anders ga je het hoekje om, Henry Williams, en ik ook." Hij bromde iets van tijdverknoeien en niets-doen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1