mm ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. Woensdag 2 Mei 1026. - 66e Jaargang Herhalingsoefeningen. Bekendmaking. 76 ledige Vaten. SSts ©jjP©2A. met ABONNE MENTSP R US FEUILLETON. UITKNIPPEN EM BEWAREN BiMNENLANO. *7 v t TT~mi iira-i-i n miairBnirmmniwiWiiHill—mil mi i Overnachten buiten de kazsrne. Aan de vergunning om buiten de kazerne te overnachten is geen vrijstelling van eenigen dienst verbonden. Voorzien in eigen voeding. In de verzoekschriften moeten de verlofgangers hun adres duidelijk en volledig vermelden. De Burg- meester strandvonr'er der ge- meente HOEK zal op Zaterdag 29 Mei 1926, des namiddags zes Ure (Zome tijd), in het openbaar verkoopen De verkooping zal geschieden op de fcofstede van den heer Burgemeester, op de Knol. Hoek, 20 Mei 1926. De Burgemeester strandvonder, A. WOLFE RT, Uit het Amerikaansch door E. J. RATH. 39) (Vervolg.) Toen hij voor den derden keer naar de garage ging, waar de groote auto stond, tastte hij eenige oogenblikken rond in het halfdonker, vond iets op de werkbank en liet het in den zak glijden. Buiten bleef hij staan voor de benzinereservoirs en overwoog of hij ze leeq zou laten loopen. Hij vond dit ten slotte niet noodig. Hij liep terug naar zijn eigen wagentje, ging buiten op den grond zitten en wachtte. Om den tijd te dooden bekeek hij Sally's revolver. Bij het zien van het leege ma- gazijn keek hij eerst boos en begon daar- na te lachen. Hij meende het te begrij- pen. Ten slotte kwam het er ook niets op aan. Het was bijna tien uur. Boven brand- de licht in de kamers; ook de keuken was verlicht. Maar de keet waar de knechts sliepen was do.nker. Hij hoopte, dat Char ley McSween te bed lag; hoe minder v£r- wikkelingen, des te plezieriger zou hij het vinden, Hij wou alleen, dat Sally wat voort- maakte. Hij was er met zeker van, dat ze haar taak ten uitvoer zou kunnen bren- gen. Minuten verstreken en hij werd on- geduldig. ,,Mijn zenuwen moeten er weer aan ge- binnen Ter Nenzen 1 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per pos, j 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post |8,60 per ja Voor t buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post - Abonnementen voor bu.tenland alleen b,| vooru.tbetahng, Dit blad verschljnt iederen ,Ha«nd£i«5-, Woenwdarf- en Vrilda^avund. IKGEZOOEN IEDE0EELII8EI. Inzenders van 250 Sterretjjes geknipt uit de achterzijde der 5 CtS, Kwatta Reep-etiiketten ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLGOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkeiwaarde 3.— DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926 lnzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. Parlementair Dagboek van Insider. 20 Mei. Zeventien uren tezamen bleven de bei- de Kamers heden in vergadering bijeen, en hoe een greep te doen uit de veelheid van losse opmerkingen? Want anders kan men deze ..beraadslaging" toch niet noemen; het zijn zelfs geen algemeene be- grootingsdiscussies, want de begrootingen staan reeds veilig in het Staatsblad. Maar de Kamerleden hebben behoefte om de nu eenmaal klaargemaakte redevoeringen voor de tribune af te steken. Een treffend staaltje hiervan vormde wel de radevoe- ring van den heer Braambeek over de posterijen. De spreker had zooveel stof dat hij binnen den hem toegemeten tijd van veertig minuten niet gereed kon ko men. 'Maar fluks werd een partijgenoot bereid gevonden om het woord te vragen. teneinde het restant in de Handelingen te krijgen. Dat de Ministers heel goed begrijpen, dat het den Kamerleden alleen te doen is om maar van hun redevoeringen af te komen, blijkt wel uit hun uiterst sobers antwoorden. Minister Van de Vegte al- lereerst zette zijn rede voort en tracteerde de Kamer op zooveel snakerijen, dat men hem de vaaghei-d zijner antwoorden ver- gaf. De Minister wil alles ,,overwegen, wat natuurlijk zijn goed recht is, al had hij b.v. op het punt van verdere verlaging van de tarieven voor drukwerken, vooral in het belang van de pers, zeker wel be- paalde toezeggingen kunnen doen. Bij de Arfoeidsbegrooting heeft Minister Slotemaker de Bruine een krachtig plei- dooi gehoqden ten gunste van de Kamers van Koophandel, welke aan eenige be- strijding hadden blootgestaan. Intus- schen, de grondgedachte van deze inder- daad nuttige instellingen was niet aange- vochten; de critiek betrof slechts haar taak, samenstelling e.d. Hieraan zal wel- licht kunnen worden tegemoet gekomen door aanwijzing van de voorschriften, welke betrekking hebben op de Kamers van Koophandel en het Handelsregister. Bij hetzelfde onderdeel hield Prof. Van Gijrn een prinoipieel betoog voor den vrijen handel; hij gaf den Minister den welgemeenden raad niet te vergeten, dat invoer evenzeer voor ons volk noodig is als uitvoer, en dat hem geen groepsbelan- gen zijn toevextrouwd, doch het algemeen belang. Bij de afdeeling Volksgezondheid wist mej. Katz de groote ontstemming der sociaal-democraten op te wekken door een inderdaad gedocumenteerd betoog, dqt de gemeenten en de woningbouwver- eenigingen volstrekt niet goedkooper bou- wen dan de particuliere bouwers en, dat subsidi CS cc voudig vie woningen duurder maken. De heer Schaper trachtte nog den Minister te vermurwen, de huurwetten te handhaven; immers is de beslissing over de opheffing aan de Regeering overge- laten. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, doch de Minister deelde mede, dat de vraag, welke voor haar in deze den doorslag geeft, n.l. of er weer voldoende gebouwd wordt, bevestigend moet worden beantwoord. kort. De beste lesjes deelde wel weer Minister Van de Vegte, uit. Bij de be- langrijke zaken zeide hij: ,,Ik kan al die punten beter ernstig overwegen in mijn Kabinet dan er hier een oppervlakkig praatje over te houden op de meer on- belangrijke vragen gaf hij ten antwoord: ,,Ik zal er mij mee bezighouden zoodra er eens een paar dagen van rust aanbreken". En even kort was wel Minister Kan, die kans zag de urenlange begrootings- debatten in slechts enkele minuten te be- antwoorden. De heer Braat wilde bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur spreken over het absenteisme der Kamerleden, hetgeen de voorzitter als zijnde daarbij niet ter plaatse, voorkwam. Bij de afdee ling Landbouw zou ook de plattelander spreken; toen de voorzitter met luider stem zijn naam afriep, bleek de heer Braatabsent. In de Eerste Kamer heeft een belang- rijk debat plaats gehad over de wetsont- werpen, strekkende om het werk van de droogleqging der Zuiderzee te bespoedi- gen. De heer Verkouteren had wel op zeer onbesuisde wijze, tegen deze droog- legging bez^aren ingebracht, en het viel Minister Va,n de Vegte, met zijn gemoe- delijken humor, niet moeilijk om den ar- men heer Verkouteren parlementair „af te maken". De Minister heeft hem wel duidelijk aan het verstand gebracht, dat dit grootsche werk van Dr. Lely niet ter hand is genomen dan na nauwgezette overweging en verzette zich zoo krachtig tegen de aantijgingen tegen den Rijks- waterstaat, dat de heer Verkouteren wel verplicht was zijn verontschuldigingen aan te bieden. Waarop de wetsontwer- pen zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Een ding viel heden. wel duidelijk op: de groote gelatenheid waarmede presi dent Ruys de Beerenbrouck den woorden- vloed over zich heen laat gaan. Leiding gaat er niet meer van hem uit; pogingen om de discussies te bekorten evenmin; de Voorzitter schijnt te berusten en is een „zitter" geworden, die eenvoudig door afmattiug der Kamer zijn doel wil berei- ken. Reeds is bij verschillende Kamer leden groote ontevredenheid tot uiting gekomen over den langen fduur der ver gadering, waartegenover echter de presi dent zijn ontevredenheid kan stellen over de langgerekte en op zichzelf nuttelooze debatten. In deze sfeer behandelt onze Tweede Kamer in de mooie Meimaand debegrooting voor 1926 looven," mopperde hij. ,,Altijd hetzelfde. Als ze me lang laat wachten, ben ik niets meer waard. Het geluid van stemmen bereikte zijn oor en zacht stond hij op. Even later kon hij vaag twee gedaanten onderscheiden. Ze slenterden zijn richting uit, heel lang- zaam; veel te langzaam naar zijn zin. Het Wrak was vol gespannen verwachting. Hij kon hooren wat Sally zei. „Maar ik vind het verbazend knap van je, dat je die au-to gevonden hebt, Chester. En het wiel ook. Je bent veel knapper dan den sheriff." Chester lachte vergenoegd. ,,Niet anders dan een beetje gezond verstand", zei hij bescheiden. ,,Je hebt er natuurlijk ook een beetje aanleg voor noo dig, denk ik." ,,Ja, zeker," zei Sally vol bewondering. „Waar zei je ook weer, dat je het wiel gevonden hebt?" ,,Ik heb niets gezegd," antwoordde Chester slim. ,,Ik wacht eerst af of iemand anders het vindt." Ze waxen vlak bij de schuur. ,,Maar ik zal het aan niemand verklap- pen." Chester lachte weer. Ze waren zoo dicht bij het Wrak, dat hij kon zien, dat Chester probeerde Sally's hand te grijpen, waartegen ze zich blijkbaar niet verzette. ,,Misschien zal ik het je morgen vertel- len," zei Chester. ,,Ik zal het jou 't eerst vertellen in ieder geval." Het Wrak staple plotseling uit het don- ker te voorschijn. ,,Handen hoog!" Gauw!" Een gesmoorde kreet van Chester volg- 21 Mei. Zelfs de grootste vriend van ons par- lement zal erkennen dat het, wat zijn or- ganisatie betreft, achterlijk is. In welk Parlement is mogelijk een ver.tooning als thans op het Haagsche Binnenhof wordt opgevoerd: twee Kamers, die gelijktijdig over dezelfde begrootingen vergaderen? Welk Parlement zou toestaan, dat een aantal afgevaardigden elk jaar ongeveer 1 hetzelfde speechje houden, zooals weer heden in groote mate bij de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is geschied? Rezorgt die veelpraterij ons dan betere wetten? Geenszins; de Belgi- i sche Arbeidswet, welke in een middag was afgehandeld, is heel wat beter dan de 1 onze, waaraan men drie weken gedokterd I heeft. Intusschen, de Kamerleden mogen pra- ten zooveel zij willen en zelfs gaan pole- miseeren met hun collega's in de andere Kamer - - de Ministers zijn verbluffend de. Sally stapte terzijde, toen het Whak naar voren kwam. „Hoog", gelastte het Wrak. ,,Het is ernst." Langzaam hief de jonge man de han- den omhoog, terwijl hij angstig keek naar den loop van de revolver, die recht op zijn maag gericht was. NED.-BELGISCH VERDRAG. De Belgische ministerraad heeft in zijn Zaterdag gehouden zitting zijn goedkeu- ring geh'echt aan den tekst van het wets- ontwerp in zake de ratificatie van het Nederlandsch-Belgisch verdrag en aan ■het ontwerp tot goedkeuring van collec- tief accoord tusschen Engeland. Frank- rijk, Belgie en Nederland betreffende de opheffing van het tractaat van 1839. De beide ontwerpen zouden gister bij het bureau van de Kamer worden inge- diend, waarna de behandeling in het par lement binnen een tiental dagen een aan- vang zal nemen. Volgens De Rsb." is het niet onwaar- schijnlijk. dat het tractaat Nederland - Belgie nog voor het zomerreces in de Tweede Kamer zal behandeld worden. Jij!" hijgde hij. ,.ja, ik," beaamde het Wrak. Spreek zacht en alleen als je iets gevraagd wordt. Sally, houd de revolver vast." Ze kwam naar voren en nam haar in de hand. ..Blijf op hem richten," beval hij. ,,Als hij een verdachte beweging maakt, weet je wat je te doen staat." Hij ging achter zijn gevangene staan en gelastte hem de handen achter den rug te brengen. Met een dik touw bond hij ze vast, totdat Chester kreunde van pijn. Daarna ontnam hij Sally de revolver. ,,Jij jij bent de bandiet!" sputterde Chester, toen hij weer spreken kon. ..Sally, ben jij ,,Houd je mond," zei het Wrak streng. ..Jullie werkt samen. Nu begrijp ik De loop van de revolver werd tegen een weeke plaats tusschen zijn ribben gedrukt. ,,Geen praatjes en luister," zei het Wrak. „Waar is dat wiel?" Chester wierp een smeekenden blik op Sally, maar ze keek strak en onvermurw- baar, voor zich uit. ,,Waar is het wiel?" ,.lk ik weet niet." ..Dat lieg je. Waar is het?" Chester haalde diep adem. ,,Ik zeg het niet," antwoordde hij. ,,Ik geef je een halve minuut bedenk- tijd, zei het Wrak. ,,En denk eraan; ik ben ten einde raad en zenuwachtig. Jouw leven is mij niets waard. Als je niet ver- telt, waar het is, sla ik je beenen stuk. En als je het dan nog niet zegt, schiet ik je dood." Weer keek Chester Sally smeekend aan. ,,Doe maar, wat hij zegt, ried ze hem aan. ,,Hij is niet te vertrouwen met een revolver in de hand. Sally! Ik had nooit gedacht Spreek niet tegen mij. Spreek met hem." ,,Waar is het wiel?" herhaalde het Wrak. Chester keek naar het huis. Er was geen hulp te verwachtten, zelfs al schreeuwde hij. Laten we er eerlijk om vechten, zei hij. ,,Geen quaestie van, merkte het Wrak op. ,,Ik vecht vanavond niet. Vijftien se- conden zijn om!" Vooruit. ,,Ik ik Chester was geen lafaard, maar hij wil de zich niet noodeloos verzetten. ,,De tijd is verstreken," zei het Wrak veelbeteekenend.' ,,Nu!" Chester zuchtte en verbleekte. .Achter in de auto", zei hij. Het Wrak vloekte bij zichzelf en gaf de revolver weer aan Sally om' te onderzoe- ken of het waar is. Het achterstuk waarin gewoonlijk de bagage opgeborgen werd, was nooit op slot. Hij maakte het open en voelde er in Zou dit niet meer kunnen, dan komt het onmiddellijk na de heropening der Ka mers in September,of October aan ie orde. NEDERLAND EN BELGIE. Men acht het in Belgische politieke kringen zeer waarschijnlijk, dat het v or- stel tot ratificatie van het colectieve Fransch- Enge'sch- Nederlai.dsch-Belgische accoord tot opheffing van het waarborg- verdrag van 1839, reeds de volgende week op de agenda van de Belgische Earn-r zal word- n gebracht. Het delgisch- Nederlandsche verdrag, ond-rteekend door jbr. Van Kar;- ebtek en mr. P Hyirans, komt eveneens heel spoedig aan de orde. (LL R. Crt JEUGD1GE REDDER BELOOND. Iii Januari j.l. heeft te Westt roek (bij Utreehtj de 12 jarige scholier Evert de Graaf Ezn. met gevaar voor eigen leven een schoolmakker, die door het jjs was gezakt, gered. Door tusschenkomst van den burgemees1 er van We;-.tbroek heeft E^eit de Graaf that s van het Carnegie Heldenfonds een zilveren horloge met opschrift, benerens een zeker bedrag op een Rijkspostspaarbankhoekje gekregen. INWISSELING VAN PASMUNT. Pe uitgifte van pasmunt aan de kactoren der posterijen zal niet plaats htbben <<an in hoevedheden van 80 stuks voor 25 cent- stukken, 100 stuks voor 10 1- en 0,5- ceutstukken, 20 stuks voor 5-cen'stul-ken en 40 stnks voor 21/2 centstukken of veel- vouden daarvan. DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. De Eerste Kamer heeft de wetsontwerpen tot wijziging van de wet tot ufsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en 'ot wijziging van de wet tot insttlling van een fonds ten be! oeve van de afsluiiing en droogmakmg van de Z-uid- rzee zonder hoofde- Ipke stemming aangenomen. Alleen mr. Verkouteren verzocht aan- teekening, dat hij tegen was. VREEMDEL1NGENVEREEER. De heer G. Houtekamer, secretaris van de vereeniging tot tevordenng van het Vreemdelingenvei keer in Zuid Peveland, is met 6 boerenmeisjes uit verschillende deelen onzer provincie naar Eng- land overgestoken. Het doel is tochten door Kent te maken en daarbjj door het tconen der kleeding en het. veispreid<n van folc'ers van V V te Middelburg en van de Meatschappij „Zee and" bezoek aan Zeeland te pro] a- geeren. WETSVOORSTEL VVEGENBELASTING EN WEGENFONDS. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel tot het heffeu van een lelasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. Omvengijjke ocderzoek'ngen en bere- keningen, zoo van wege bet rijk en de provincien ingesteld, als door verschillende deskundigen en belanghebbenden verricht, voeren zoo wordt in de M. v T. ge zegd tot de slotsom. dat, tot verkrjjging van een beh- oilijk net van wegen le. voor doorgaand verkeer, dat de voorraamste ge- met de hand. Onder een oud stuk zeii- doek, dat hij wel eens gebiuikt had als tent, voelde hij een hard ding. Toen hij het te voorschijn haalde; rnorn- pelde hij iets omtrent Charley McSween. Het maakte hem razend, als hij bedacht, hoeveel uur hij besteed had aan vruchte- loos zoeken. Maar later zou hij wel tijd hebben om na te denken over Charley's ongehoorde listigheid. ,.i~leb je het?' riep Sally. ,,Ja. Houd hem daar, terwijl ik licht maak." Toen de lantaarn brandde, zette hij die in een hoek van de schuur, zoodat hij kon zien wat hij deed. ..Breng hem binnen, beval het Wrak. Chester liep de schuur in, op den voet gevolgd door Sally, die de deur achter j hem sloot. Hij wees Chester een plaats aan tegen den muur. I ,,Houd de revolver op hem gericht, zei hij tegen Sally. ,,lk ben in vijf minu ten klaar." Hij toog snel aan het werk. Binnen twee minuten had hij de auto opgevijzeld en de zeepkist weggetrapt. Hij zette het wiel weer op zijn plaats^ schroefde het vast en daar stond het wagentje weer op vier wielen. ..Waoht maar, tot ze je pakken." zei Chester nijdig. Het Wrak gooide lachend de deur open en duwde de auto naar buiten. Hij durfde den motor niet aanslaan uit angst voor het oorverdoovend leven. Toen hij haar goed en wel buiten had, ging hij weer naar'binnen en gelastte Chester te gaan zitten op de zeepkisx. Daarna be d zijn voeten vast. ordt vervolgd.) yMfts^s.3swt-iaas^' - iirrimt* »ttf^*S5aai Be Burgemeester van TER NEUZEN vestigt de aandacht van de dienstpliehtigen, die voor herhalings oefeningen moeten opkomen, op onderstaan»!e bepalingen. 1. Aan dienstpliehtigen, die voor herhalings oefeningen moeten opkomen, kan worden vergund buiten de kazerne te overnachten. 2. De vergunning wordt slechts verleend indien de vaste of tijdelijke woning van den dienstplichtige in of nabij de garnizoensplaats is gelegen en de ver gunning geen aanleiding geeft tot het alleggen van zoodanige alstanden, dat daardoor een nadeelige iftvloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o. a. ten gevolge van buiten deze opgedanc vermoeienis. 3. De vergunning kan worden herroepen a. wanneer blijkt. dat de goede gang van den dienst schade lijdt door-het overnachten buiten de kazerne b. indien den dienstplichtige straf is opgelegd, tijdens den duur dezer straf, c. indien andere redenen in het belang van den dienst het noodig maken. 4. Aan den dienstplichtige, wien de vergunning is verleend, wordt in de kazerne geen logies verstrekt dan wanneer diens chef het om een der onder 3 ver- melde redenen of uit anderen hoofde noodig oordeelt. 5. De diens tplichtigen, die de vergunning wenschen, moeten hun verzoek daartoe bij gefrankeerden brief rich ten aan den korpseommandant. Het verzoek moet worden gedaan uiterhjk twee maanden voor den dag van opkomst of, voor zoover dit niet meer kan geschieden, zoo spoedig mogetijk. Later ingediende- verzoeken zullen slechts bij hooge uilzondering voor inwilliging in aanmerking komen. Aan dienstpliehtigen, die vergunning hebben ve:- kregen om buiten de kazerne te overnachten en tevens van deelneming aan de menage zijn vrij- gesteld, wordt vergoedir.g wegens gemis van levens- middelen toegekend o.a. n. wanneer zij gehuwd zijn b. wanneer zij naar het oordeel van den coin- mandaut. als kostwinner zijn aan te merken. Vrijstelling van deelneming aan desoldaten-menages, onder toekenning van vergoeding wegens gemis van levensmiddelenkan voorts onder zekere voor- waarden worden verleend a. aan gehuwde soldij-genietende miiitairen, voor zoover zij in hun woonplaats verblijven; b. aan miiitairen, die op advies vton een officier van gezondheid een bijzonder dieet moeten jvolgen t. aan Israelietische miiitairen d. aan miiitairen, die aannemelijk maken, dat zij vegetarier zijn. e. in bijzondere gevallen. Het is wenschelijk het verzoek om vrijstelling van deelneming aan de menage schriftelijk aan den korpseommandant te lichten. De brief moet ge- frankeerd worden. Ter Neuzen, 21 Mei 1926. De Burgemeester, J. HUIZ1NGA. 71 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1