66 Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. i No 791 -x Vrijdag 21 Mei 1926 ABONNEMEHTSPRIJS: 3IHKENLAH0. BUITENlANO. m m ®H IS B j& FEUILLETON. A flMANDEtTJES PUDDING JS ?M iW Voor binnen Ter Neuzen J1.40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling ft. per post /VoO per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit tolaverschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrljdagavond. ^WJEJIEIDIEJ Parlementair Dagboek van Insider. 18 Mei. Een korte middagzitting, omdat het Marine-debat eenige weken is uitgesteld wegens de nieuwe nota van Minister Lambooy, en een lange avondvergade- ring omdat nu eenmaal de begrooting van Arbeid aan de orde was. De middagvergadering was uitsluitend gewijd aan de bespreking van de maat- re gel en, welke door Amerika zijn getrof- fen tot wering van onze bollen en plan- ten. Amerika voor de Amerikanen, aldus is daar de leuze, hetgeen natuurlijk tot protectionisme moet leiden. En nu kan men eens zien, tot welke gemeene midde- len en infame voorwendels 'n protectio- mstisch gezind land zijn toevlucht neemt; om onze bollen te weren beweert men, dat ze ziek zijn, terwijl de ziektebron in Amerika zelf zit. Onze Plantenziektekun- dlge Dienst mag er wezen; zij heeft een uitnemende reputatie, maar Amerika zel. vol met ziekten! Het laffe motief is dan oofc, gelijk Minister Kan onder instem- mtng der Kamer verklaarde, kwetsend en grievend voor ons land. Deze methode. om den klad te brengen in den goeden naam van ons product, typeerde hij kern- achtig als niet-sportief, als een jammerlijk gedoe, een zoo groote natie onwaardig. Waar blijft de vriendschap voor ons, waarover in Amerika dikwijls zulke prachtige redevoeringen worden gehou- den? Waar blijft de eerbied voor een kleine natie als de onze? Minister Van Karnebeek zeide het voorzichtig maar juist; het is te betwijfelen of dit optreden overeenkomt met goede verhoudingen en met de Amerikaansche beginselen zelven in de avondvergadering kwam aller- eerst aan het woord Kir. Boon. De jour- nalistiek merkte deze op, leidt tot alles; in de Kamer had men eerst een overpro- ductie van onderwijzers; thans is er een van theologen, en leidt het predikambt tot den Ministerszetel. Inderdaad be- stond bij velen de vrees, dat Minister Slotemaker de Bruine zich te veel door zijn groot sociaal gevoel zou laten mee- sleepe'n, doch erkend moet worden. dat hij heeft getoond oog te hebben voor de wer- kelijkheid en zijn verantwoordelijkheid diep te gevoelen. De Minister heeft dui- delijk uiteengezet, dat naast het sociale ook het economische element een groote rol speelt. Tegenover de vele geopperde wenschen inzake de uitbreiding van de arbeidswetgeving voerde de Minister aan dat, waar 'in de afgeloopen zeven jar en niet alles kon worden bereikt, men nie kan verwachten, dat dit thans in en maianden zal kunnen geschieden. Na middernacht begon men aan de afdeeling Arbeidersverzekering, waar eveneens de bekende wenschen en grieven lex sprake werden gebracht Toen de Minister te half twee de sprekers beant- woordde bleken nop slcchts snkelc leden aanwezig; de meesten zullen wel de vre- desbetooging van Volkenbond en Vrede Webben bijgewoond, en 96 lag zeker reeds op een oor. 19 Mei. Waterstaat, de begrooting van de we- ge*, rivieren en dijken, kanalen en brug- oen. De begrooting waarbij ieder Kamer- fd in de eerste plaats aan de streek* denkt die hem afgevaardigd heeft; de begroo- iwnf "iiTT~iTr ~tn*rm l.iit her Amerikaansch door RATH. 38) Vervolg.) Sally vertelde hem onder het koffie- drinken, dat ze boterhammen gesmeerd had en verstopt en dat ze hoopte, dat ze naar zijn smaak zouden zijn. Hij haalde alleen de schouders op. Ze vertelde hem bovendien, dat ze s middags een eindje ging rijden met Chester. Hij haalde weer de schouders op, welke beweging nu ge- paard ging met een gegrom. ,,Wees niet flauw, Henry", zei ze. ,,We moeten tot het eind toe volhouden." ,,Ik zei niets. Ik houd vol." ..Hij is een joggie," voegde ze er aan loe. „0, ga gerust rijden." Ze ging. Hij zag hen wegrijden naar den heuvel en besteedde somber den mid- dag met zoeken naar het wiel. Het ging hem natuurlijk niet aan, maar volgens hem kwam het niet te pas, dat een meisje. dat verloofd was met den sheriff, rijtoe- ren maakte met den eersten den besten jongen man. Jerome Underwood's middag was al even onpleizierig. Hij wilde Bob Wells te pakken krii^en om hem zijn ontdekkin- gen mede te deelen, maarrde sheriff was uit en was niet telefonisch te bereiken. ting waarbij vooral plaatselijke beiangen worden verdedigd; de namen van polders e.d. worden genoemd, die geen der ande- re Kamerleden ooit gehoord heeft. Niet minder dan veertien sprekers namen dan ook aan de beraadslaging deel, en er zijn heel wat oude wenschen en grieven op- gehaald. Toch was er ditmaal een nieuw onder- werp, en bovendien van meer algemee- nen aard: de watersnood. In de stukken was er geen woord over te vinden; de natuurramp kwam er de Kamer even aan herinneren, dat zij sprak over begroo- tingsstukken, die zij zelf in October 192" had vastgesteld. Slechts op een punt bestond eenstemmigheid bij de verschil- lende sprekers; de waardeering voor het groote medegevoel, dat Nederiand s bur- gerij in die sombere dagen heeft getoond. Maar omtrent de middelen welke kunnen leiden tot het voorkomen van een ramp als deze, bestond groot verschil van mee- ning. De Minister ging op al deze details niet in; zijn antwoorden bepalen zich in den regel tot een geestige opmerking. Bevredigend kunnen zijn toezeggingen echter niet genoemd worden; de zoo noo- dige dijkvoorziening zal zeker nog gerui- men tijd op zich laten wachten. Totdat er weer een overstrooming komt, de burgerij weer groote zelfopofferingen moet too- nenen de Kamer er weer eens een middag over kan praten. Er schijnt nu toch wat vooruitgang in de wegenverbetering te komen. De heer Boissevain zette uiteen, hoe schromelijk het Rijk op dit gebied zijn taak heeft ver- waarloosd; een groot aantal goede wegen hebben wij te danken aanNapoleon, •die eenvoudig decreteerde. Van de 20.000 K.M. wegen in ons land is nauwe- lijks een tiende gedeelte Rijksweg en hoe het Rijk dit kleine gedeelte onder- houdt, blijkt wel uit de ellende met den weg Amsterdam-Naarden en met den weg Rotterdam-Den Haag! Tenslotte werd door verschillende spre kers de aandacht gewijd aan de verbete- ring van de scheepvaartverbinding van Amsterdam (,,ons aller hoofdstad qelijk de Minister zeide) met den boven-Rijn. Dr. Lely heeft over dit vraagstuk een in- teressante brochure in het licht gegeven. Inderdaad kan het Merwedekanaal het sterk toegenomen scheepvaartverker niet meer verzwelgen; bij de Vreeswijksche sluis bedraagt het oponthoud reeds 60 70 uur. Wanneer vandaag de eerste spade in den grand wordt gestoken, aldus de heer Boissevain, dan zal het nieuwe kanhal over tien jaar gereed zijn. maar hoe zal dan intusschen de toestand in het Merwede-kanaal zijn geworden! BEZUIN1G1KG OP HET LEGER. Het Centrum vtrneemt uit militaire kaderkr ngen, dat de Minister van Oorlog eerstdaags voorstellen zal indienen, waarbij aanmerkelijke teminigingen op het leger zullen worden verkregen door reorgani satie. 1 GEEN ONNOODIGE DWANG- BE VELEN. Als aanvulling van de instructie op de invordering van directe belastingen is, naar het „Hbld." meldt het volgende bepaaia Met betrekking tot de uitvaard ging van dwangbevelen behoort de ontvanger met oordeel des onderscheids (e werk te gaao. Belastirgschuldigen, die gewoon zjjn hun belasting op tijd te betaleD, be- hoeven niet noodeloos door de uitvaardi- ging van een dwangbevel te worden ont- stemd. EEN NIEUW TREbEEN IN ATJEH. In den nacht van 17 op 18 dezer kreeq de patrouille onder den eersten luit. der imfanterie H. J. M. Klaar, in kampong Lembang in het landschap Kloeet aanra- king met de bende van Tjoet Ali. Ge- sneuveld is een, zwaar gewond zijn twee marechaussees, licht gewond werden ser geant Kars, een Menadoneesch sergeant en drie marechaussees, terwijl onibedui- dend gewond werden luit. Klaar. Neerge- legd werden zes .kwaadwilligen, terwijl blanke wapens buit gemaakt werden. j TERUGBETALINGEN OP SPAAR BANKBOEKJES. Bepaald is, dat bij het invullen van for- mulieren voor terugbetalingen op post- spaarbankboekjes van overledenen voor- taan nimmer overlegging van stukken be hoort te worden gevorderd. Alleen wan neer een testament of andere stukken, waaruit blijkt, wie tot de ontvangst van het tegoed gerechtigd zijn, worden aan- geboden, worden deze met de aanvraag medegezonden, zoo daartegen bij den aariVrager geen bezwaar bestaat. Bij elke aanvraag zal echter worden gewezen op de mogelijkheid, dat de directeur der rijkspostspaarbank het noodzakelijk acht, meer gegevens te verkrijgen, waardoor de afwikkeling van de aangelegenheid dan eenige vertraging ondervindt. DF. TOES'"AND. In Engeland wordt de afwikkeling van de groote staking nog bemoeilijkt door de rantsoeneering van de steenkolen, ten gevolge van den stilstand in de kolenmij- nen. De spoorwegen moeten bij gebrek aan kolen de diensten beperken; dat ook de Pinkster-uitstapjes, waarvoor anders goedkoope en ruime reisgelegenheid be stond, eronder zullen lijden. Voor alle beambten die zich weer aanmelden, is dus geen werk. In de havens van Zuid-Wales wordt de toestand eveneens beheerscht door de kolenvoorraden. Met het lossen van de schepen, die er tijdens de staking stil hebben geleqen, is enkel een kleine groep van de beschikbare werkkrachten doende, en men kan niet meer bootwer- kers aannemen, voor de kolenuitvoer en het bunkeren hervat mogen worden. Dc eenige schepen die mogen bunkeren, zijn die, welke gebruikt worden voor den aanvoer van noodige levensmiddelen. Het gevolg is, dat, terwijl de staking ge- daan en overal het tegendeel van een weerzin tegen hervatting van het werk te bespeuren is, het aantal werkloozen ge~ wel dig toeneemt en de financieele last alleen van de kassen der vakvereenigin- gen op het fonds voor verzekering tegen werkeloosheid wordt afgewenteld. Het conflict bij de mijnen blijft dus de voornaamste moeilijkheid voor het herstel van het normale leven. Baldwin heeft met het bestuur van de mijnwerkers ge- confereerd en, naar verluidt, er toen op Het kwam Underwood voor, dat het heele systeem om misdaden te onderdrukken onnoodig primitief was. Hij beschouwde het heele geval van uit een New-Yorksch standpunL hij verwachtte de organisatie van een wereldstad. Hij raasde en tierde en maakte hatelijke toespelingen tegen Charley McSween, die zijn kalmte be- waarde, maar spijt kreeg, dat hij zich ooit moeite had gegeven om een kokkin te be- machtigen. Sally keerde blozend en frisch van den rit terug. Ze zei tegen Chester, dat ze het heerlijk had gevonden en dit in tegen- woordigheid van het Wrak, die toevallig in de buurt was, blijkbaar nog steeds zoe- kend naar het wiel. Toen ze weer in de keuken kwam, werd ze ernstig en zenuwachtig. Ze wachtte op Henry Williams. Ze moest hem iets vertellen. Maar het Wrak scheen zich op een afstand te willen houden. Hij ver- scheen eerst, toen ze hem door Timothy liet zeggen, dat ze hem wilde spreken. Hij kwam in de keuken met een boos gezicht en begon, zonder een woord te zeggen, zijn schort voor te doen. ,,Laat dat schort maar", zei ze. „Er is iets belangrijkers." Hij wachtte op naderen uitleg. ,,We behoeven misschien niet te rijden," fluisterde ze, na voorzichtig rondgekeken te hebben om zich ervan te overtuigen, dat niemand hen beluisterde. ,,He?" ..Chester heeft het wiel gevonden." Hij staarde haar stom verbaasd aan. „Ik begreep, dat hij iets had zei ze „Dat was de voornaamste reden, dat ik met hem ging rijden. Hij barstte bijria van gewichtigheid. Hij denkt, cmt hij den sheriff voor den mal kan houden. ,,Waar is het wiel?" vroeg het Wrak. ..Dat heeft hij,niet willen vertellen." „Wat heeft hij dan verteld?" ,in de eerste plaats," zei Sally zacht, vertelde hij me alles over de ontdekking van onze auto en alles wat er voorviel tusschen zijn vader en Charley McSween. Hij is verschrikkelijk trotsch <pp wat hij gedaan heeft. Hij vindt zichzelf een soort detective. Toen hij de auto gevonden had en zooveel opwinding veroorzaakt, wou hij ook het wiel vinden. Hij zei, dat hij het binnen tien minuten had." Het Wrak kreeg een gevoeligen knauw. Hij had er uren lang aan besteed, zonder zelf eenige aanwijzing te vinden. ,,Ik kon natuurlijk niet te veel belang- stelling toonen," vervolgde Sally. ,,Ik wilde geen achterdocht opwekken. Ik toonde zooveel interesse als ik met fatsoen kon doen, maar niet meer. Ik heb gezegd, dat ik hem buitengewoon listig vond en zelfs gevraa*gd, waar hij het gevonden had. Maar hij zei, dat hij het aan nie mand zou vertellen, voordat hij de bende zelf ook had zelfs niet aan zijn vader. Hij heeft het idee, dat hij de eigenaars van de auto makkelijker zal vinden, als hij niet vertelt van dat wiel." Het Wrak dacht na. ..Nog iets?" vroeg hij. ..Neen, alleen Ze aarzelde. .Wat?" ,.Ik dacht alleen. dat als Chester het wiel kon vinden, dat jij het misschien ook zoudt kunnen." Ze wisselden een veelbeteekenenden blik. aangedronqen, dat het genoegen zou ne- men met een onmiddellijke en algemeene verlaging van het minimum-loon met 10 pCt., een besluit waarvoor het congres van gedelegeerden, dat vandaag ver- gadert, de verantwoordelijkheid nauwe- lijks op zich zal willen nemen. Met een hoofdelijke stemming onder de mijnwer- zelven over de voorstellen voor regeling is zeker nog een week gemozid en dan staat nog te bezien, hoe dit uit zal vallen. De hooge stand van het Engelsche pond, die eensdeels reden tot groote vol- doening geeft (al is hij misschien ook te verklaren uit de buitengewone gewildb - d van het pond in Frankrijk en Belgie on dit oogenblik) werkt evenmin stimulee- rend op den Engelschen uitvoerhandel e bijgevolg op de bedrijvigheid van de in- dustrie, gezwegen nog van de steeds scherpere concurrentie van industr;f;-:- landen met gedeprecieerde ruilmiddelen. EEN AMERIKAANSCHE KARDINAAL OVER DE DROOG- LEGGING. In een lange verklaring heeft kardinaal O'Connel, aartsbisschop van Boston, de houding van de R. K. kerk, waarvan hij oudste prelaat is in de Vereenigde Sta- ten, ten opzichte van de drooglegging besproken. Zijne Eminentie verklaarde, dat de kerk van overweging is, dat gedwongen drooglegging geheel en al in tegenspraak is met de Eleilige Schrift en de Katholieke traditie. Het was geheel onjuist te zeg gen, dat men op ,,vaste" gronden het von- nis „schuldig" had uitgesproken tegen over de uit den tijd zijnde dranken der Oude wereld. Duizenden malen is duide- lijk verklaard, dat de Katholieken met andersdenkende broeders, als gematigde menschen wenschen samen te werken, en ,,niet als dwazen, wier geloofspolitiek het is, langzamerhand over de geheele we reld de drooglegging te brengen." De verklaring van den Kardinaal heeft buitengewoon de aandacht getrokken, omdat zij de eerste uitlating is omtrent de houding der Roomsch-Katholieken ten op zichte van de drooglegging en omdat deze uitlating gedaan wordt op het oogenblik, dat enkele Protestantsche ker- ken in beroering worden gebracht "door scheidingen in haar gelederen weqens de pogingen tot doorvoering der droog legging. DE CRISIS IN BELGIe. Dinsdagavond heeft Jaspar zich naar Koning Albert begeven om met hem de cirisis te bespreken. Toen Jaspar het pa- leis verliet, heeft hij aan de journalisten meegedeeld, dat hij de opdracht tot kabi- netsformatie had aanvaard, en dat op het programma van werkzaamheden het herstel der financien. Hij had zich, naar hij mededeelde, ook van de mede- werking van Franequi verzekerd, die de portefeuille van financien op zich zal ne men. Hij hoopte heden de samenstelling van het kabinet te kunnen bekend maken. \Vaarschijnlijk zal het nieuwe kabinet als volgt zijn samengesteld: Jaspar, premier, zonder portefeuille; Vandervelde, buitenlandsche zaken; De Broqueville, landsverdediging; Hymans, binnenlandsche zaken en justitie; Baron Houtart, financien; Franequi, schatkist; Huysmans, onderwijs, kunsten en weten- schappen; Wauters, nijverheid en arbeid; Anseele, spoorwegen; Vandievoet, land- bouw en openbare werken. .,1k geloof, dat ik je beqrijp," zei het Wrak.' ,,Ik geloof het ook, Henry. ..Dank je." „Maar pas na net eten. waarschuwde ze hem. ..We moeten wachten tot het donker is. En ik zal je natuurlijk zooveel mogelijk helpen." Jij kunt je er buiten houden." Maar het gaat mij ook aan." ,,Goed dan." Dus Chester Underwood had het wiel gevonden. Het Wrak begon na te den- ken en was weldra in diep gepeins ver- zonken. ,,Het was goed. dat ik ben gaan rijden, he?" stoorde Sally. Hij ontwaakte uit zijn mijmering en keek haar aan. alsof hij haar niet begreep. .,Goed?" herhaalde hij. ..Waarom niet? Alles, wat je doet is qoed. of soms niet?" ,,Dat hangt er van af. Henry Williams. Je bent zoo wonderlijk." HOOFDSTUK XVII. Wat je doet, doe dat goed! Het was al donker, toen het Wrak zijn malle kleine valiesje uit de schuur haalde en naar zijn autotje bracht. l"wierp het er in en zette een lantaarn ldaar. Daarna keerde hij terug naar de keuken. Sally deed alsof ze het heel druk had, maar ze was niet met haar qedachten bij het werk. „Ik heb er over gedacht," zei Sally. ,,wat we moeten doen, als hij het niet wil zeggen." INGEZONDEN MEDEDEE ANGF Kolonien zal onder financien ressortee- ren, maar de schakel tusschen beide minis- teries zal worden gevormd door Arnold, gewezen secretaris-generaal van het de- partement van kolonien. Het kabinet zal dus bestaan uit 4 Ka tholieken, 4 sociaal-democraten, 1 liberaa! en eenige personen, die buiten de politi staan. DE FRANC EN HET WEER. De Figaro vindt in het koude weer van den laatsten tijd een aanleiding om de re- geering eens in het ootje te nemen met een niet onduidelijke toespeling op de ,,geruststellende" communique's, die de regeering bij voortduring in verband met den dalenden frank verspreidt. Het blad schrijft: Een ijzige wind heeft ons Woensdag 4en heelen dag geteisterd. Men schrijft aan de regeering het voornemen toe een nota uit te geven, waarin wordt uiteen gezet, dat deze abnormale temperatuur door niets wordt gerechtvaardigd. Er zul len maatregelen genomen worden om in dezen betreurenswaardigen staat van za ken verbetering te brengen. Maar de minister van landbouw, die zijn colleaa's van den toestand #op de hoogte heeft ge bracht, wil aan zich de beslissing houden omtrent het meest geschikte oogenblik r in te grijpen. TER NEUZEN, 21 Mei 1926. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergade- ring is goedgekeurd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1925, in ont- vangsten op f 23.002,06, in uitgaven f 22.339,91 l/i' goed slot f662,14JA- Mede is goedgekeurd de rekening der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen. Ontvangsten f 2771,59, uitgaven f 1267,53, goed slot f 1504,06. De door Ged. Staten ingezonden con- ceptregeling betreffende de jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders, werd met 9 tegen 2 stem- men verworpen. Enkele tegenstemmers wenschten aanhouding tot bij de begroo ting, andere stemmen gingen op die groote bevreemding uitspraken, dat Ged. Staten, die nog onlangs naar aanleiding van een genomen raadsbesluit decreteer- den, dat de steunregeling over de laatste 5 dagen, dat deze gold nog met 25 moest worden verminderd, en steeds zui- nigheid aanprijzen, thans met een regeling komen, die der gemeente op een regel- matige verhooging van uitgaven komt te staan. De regeling als zoodanig werd evenwel principieel niet bestreden. Aan den heer R. Visser werd overeen- komstig zijn verzoek 184 M2. grand, ge- legen aan de Scheldekade verkocht voor f 10 per M2. „Hij zal het vertellen. Maar ik moet je revolver hebben." „Wees voorzichtig, Henry." ..Ik zal voorzichtig zijn." Hij was blijkbaar heel kalm en dat gaf haar moed. ,,Ik zal de revolver in de kleine tasch stoppen," zei ze, toen ze de keuken ver liet. Voordat ze haar valiezen uit het raam wierp, naar beneden, waar het Wrak in het donker stond te wachten, nam ze den voorzorgsmaatregel om het magazijn van de revolver te ledigen. Ze dacht niet zoo zeer aan het leven van Chester Under wood, als wel aan het welzijn van het Wrak. De man, die in de duisternis stond te wachten, raapte de valiezen op, zoodra ze op den grand neerploften en verdween er snel mee in de richting van de schuur. Hij had nog verschillende dingen te doen, voordat hij klaar was om het verborgen voorwiel te heroveren. Dat moest het laatst van alles gebeuren. Het kwam geen oogenblik bij hem op, dat bij het niet zou vinden. Hij ging naar de garage waar de groo'.e auto van de Underwoods gestalt was en haalde er een paar twintigliterblikken uit Buiten stonden twee groote metalen b°n- zinereservoirs en een manesikkel gaf hem licht bij het werk. Hij vulde de blikken en ging er mee naar zijn eigen auto, waar van hij het reservoir boordevol goot. Daarna vulde hij de blikken ten tweeden male en sloot ze stevig. Hierdoor had hij veertig liter voorraad. dien hij op d,: treeplank bevestigde. (TT"ordt vervolgd.) •fata „Ga naar boven en gooi je valiezen uit het raam," zei hij. ,,Ik zal ze opvangen." met GRATIS pahje tyd,.a. OQENADItlESMJS sa- j^HBnEsysaBaEzsBBaisasBBEBnHBHBi atss TI - H I I I I I il I Mil III I I III1 I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5