Terleaasasche Couxant Woensdag 19 Mei 1926. No. 7915. 3? WIHUHHDIE] BIxA-JD TAN GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 11 Mei 1926, des voormiddags 10 uur. (2. Slot). Be VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders dit rapport, dat hun door bemiddeling van een lid van den raad is ter hand gesteld, hebben gemeend aan den raad te moeten overleggen. Is deze daardoor echter niet voldaan, dan zijn zij bereid alsnog een des kundige te benoemen om uitvoering te geven aan de hern gegeven opdracht tot bet laten uit brengen van een speciaai rapport omtrent de kosten van zelfopwekking van electrische stroom aan de gasfabriek. Be heer 't GILDE: Het komt mij voor, dat het 't best was (fit schrijven te behandelen bij punt 9 der agenda; want indien de raad straks mocht besluiten in den zin als door Burge meester en Wetjiouders bij dat punt wordt voorgesteld en wij daamnee de eigen exploita- tie als afgedaan zouden kunnen beschouwen, dan is er alle aanleiding niet verder meer te gaan onderzoeken. Ik ben daarvan geen voor- stander en nog steeds met hand em tand voor eigea exploitatie maar het zou tot groote in- konsequentie aanleiding geven, indien wij die- per op zelfonderzoek ingaan en straks aan de P. A. B. M. gaan berichten, dat zij kunnen be- ginnen met electrificeeren, mits zij willen ver- zekeren binnen 2 jaar de geheele gemeente van stroom te voorzien. Burgemeester en Wethou ders staan nog altijd op het standpunt, dat door ons rummer een vergunning zal worden verkregen een dergelijk nJ. gas-electrobedrijf alhier te stichten. Welnu, ik sta nog steeds op het standpunt, dat dit niet voldoende is onderzocht en men daarvoor allerminst in Bel- gi8 terecht kan voor wat betreft de juridische kanf ran de zaak. A1 het mogelijke is nog steeds niet gedaan daartoe. Maar ik wil daar eehter niet op vcoruit loopen en zou in over- weging geven de behandeling van dit rapport te rerwijzen naar punt 9 van de agenda. Mis- ochien kan dan de geheele zaak in eens afge- werkt worden. De VOORZITTER erkent, dat dit punt onge- twijfeld verband houdt met punt 9, want als de raad met dit rapport niet accoord gaat, kan punt 9 vervallen, dan nemen Burgemeester en Wethouders hun daarin vervat voorstel terug. Het is niet hun 'bedoeling de zaak in een of amdere richting- te drijven, doch om .die ten voile te dienen, tot tevredenheid van den ge- meenteraad. Burgemeester en Wethouders benoemen dan een adviseur en in afwacht-img van diens onderzoek heeft het geen zin te be- slissen op de concessieaanvraag. Er is niets tegen dit punt thans te behandelen. De heer OGGEL: En tevens punt 9. De heer WEIJNS: We zouden ook eerst punt 9 kunnen behandelen; wordt dat aange- nomen dan kan ook dit punt vervallen. De VOORZITTER: Dat is wel zoo, maar we willen den raad ten voile geven wat hem toe- kbmt. Wij wenschen nu alleen een uitspraak- van den raad, of deze met het advies van den heer Van Vliet meegaat, ja of neen, opdat Bur gemeester en Wethouders weten wat hun te doen .staat. De heer DIELEMAN meent, dat beide voor- stellen teg'elijk kunnen behandeld worden. De VOORZITTER houdt de zaak liever zui- vear; gaat de raad niet met het rapport ac- eoord, dan moet een amder rapport worden op- -gemaakt en kan met punt 9 niet worden voort- gegaan. Burgemeester en Wethouders willen aan alle geopperde bezwaren tegemoetkomen. De heer WEIJNS merkt op, dat de heer Van Vliet zijn rapport wel aan een paar raadsleden heeft verstrekt, doch vraagt of het met diens voorkennis is, dat dit hier officieel in den raad wordt gebraoht. De VOORZITTER: Ja, we hebben van hem een briefje, dat we er officieel gebruik van Imogen maken. De heer WEIJNS kan met het rapport in- stemimen, het is zijn gedacht ook altijd ge- weest, dat een gemeentebedrijf kan rendeeren, als er veel stroom voor kraclit gebruikt wordt. Ala er veel electriciteit en veel gas gebuikt wordt, rendeeren die zaken altijd, maar daarop komt het juist aan. En dan ook de prijs. Hij spreekt naar spreker meent van 40 of 60 cent. De heer OGGEL: Dat slaat op het verbruik, of men als basis aanneemt een verbruik van 40 X. W. U. of 60 K. W. U. per jaar en per aansluiting. De heer WEIJNS meent, dat de gemeente wellicht wel aan de geraamde cijfers kan ko ines. Hij heeft zelf ook al eens in andere ge- meenten gei'nformeerd, waar men kwam tot een gemiddelde van 57 K. W. U. De een ge- hmkt veel meer, maar ook anderen veel min ds*. Als men dan rekent, dat de helft der pre- caefen in de gemeente aansluiten, zal men wel aan het geraamde bedrag komen. Be heer DIELEMAN geeft te kennen, dat by het rapport als zoodanig moeilijk kan be- eritiseeren, het betreft een zaak waar een leek moeilijk in kan komen, doch de wording van het rapport kan hem niet bekoren, aangezien dit toch niet de bedoeling van den raad is ge weest. Ei' is voorgesteld een techniker te be noemen, die onzijdig en, neutraal tegenover de gemeente staat, en een rapport zou uitbren- geo op grond van zijn onderzoek. Het thans overgelegd rapport was, naar nader gebleken is, al bij enkele raadsleden bekend, toen het besluit genomen is, en Burgemeester en Wet houders kunnen er over beschikken omdat een raads! d het hen heeft doen toekomen. Feite- lijk hebben Burgemeester en Wethouders nog geen uitvoering- gegeven aan het besluit. De wording van dit rapport kan spreker onmoge lijk toejuichen. Hij zou een geheel onpartijdig rapport, over de zaak wenschen, hoe dat dan ook zou uit\ alien. Hij meent, dat het den heer Van VLet wel aan tijd en voldoende voorlich- trng voor samenstelling van dit rapport heeft moeten ontbreken. De raad behoort een rap port te ontvangen waarop bij staat kan maken. De heer OGGEL stemt volkomen toe, dat Burgemeester en Wethouders het raadsbesluit met het toezenaen van dit rapport niet hebben urtgevoerd, maar ze achten den heer Van Vliet ook een volstrekt onpartijdig deskundige die JB geenerlei opzicht financieel bij de gas- of eiectriciteitslevering in deze gemeente is be- trokken en daarbij menschelijkerwijs gespro- ken in de toekomst ook niet betrokken zal worden en meenden, dat het nu de voordeelig- •ste weg was, diens rapport ter kennis van den raad te brengen, in de verwachting, dat men zich daarmede wel zou kunnen tevreden stel- I«n. .4.1s Burgemeester en Wethouders cen deskundige zouden benoemen en deze een rap port zouden laten uitbrengen, moeten die kos- ''e,toch 1 outer als geldwegsmiiterij worden oeechouwd. aangezien het toch geer pr-"t:sciie |2-volgen kan hebben, al zou "ook z.d&pwek van stropm veel voordeeliger uitkomen omdat de gemeente toch nimrner vergunning krijgt daartoe over te gaan. De heer P. DE FEIJTER moet z'ch in deze scharen aan de zijde van den heer Oggel. Er is gezegd: het besluit van den raad is niet uit gevoerd. Toen de raad dit besluit nam, wist deze eohter niet, dat een strikt onpartijdig technicus geheel belangeloos een rapport uit brengen zou. Al de adviezen van de adviseurs die zich over deze zaak hebben uitgesproken toonden aan, dat de buiteniwijken verlies zou den opleveren. Alleen de heer Duetz heeft in zijn voordracht over deze kwestie op een hoek- je van het bord eventjes uitgerekend, dat de electrificatie der kom een winst van 20.000 zou opleveren en die der buitenwijken f 5000. Dat is moeilijk aanneembaar. Dit rapport komt vrijwel overeen met de daaromtrent reeds ver kregen adviezen en is niet te pessimistisch. De raad zou het moeten toejuichen, dat de heer Van Vliet er in heeft toegestemd, zijn rapport uit te brengen, aan Burgemeester en Wethou ders. Het zou voor dat college werkelijk moe; lijik gaan worden om een onpartijdige deskun dige te benoemen, want we zijn al zoo wat geheel Nederland ronid geweest, en hoe meer deskundige rapporten men krijgt, hoe meer het ten slotte een leek 'gaat schemeren. Spreker beschouwt exploitatie eener eigen centrale als vrijwel van de baan, want waar de P. Z. E. M. ongevraagd ongeweigerd verschil- lende deelen der gemeente begint te electrifi ceeren, zou men anders naast gas wel 2 elec trische exploitaties kiijgen en als de P. Z. E. M. van Gedeputeerde Staten eenmaal de ver gunning voor de exploitatie krijgt, staat de gemeente machteloos. Indien er thans nog moest worden beslist, zou hij er niet meer voor zijn nog een deskundige te benoemen, hetgeen allicht een paar duizend gulden kosten na zich zou sleepen. Er is thans naar zijn meening in deze zaak licht genoeg ontstoken. De heer DIELEMAN wil traehten een ver- keerden indruk weg te nemen, als zou hij den heer Van Vliet niet vertrouwen; hij wil gaarne aannemen, dat die in deze zaak goed thuis is, maar het is de vraag of hij over voldoende ge- gevens heeft kunnen beschikken, Er is opge- merkt, dat nog geen enkel deskundige winst had berekend, doch spreker wil er op wijzen, dat de eersten deskundige der gemeente, de heer Van der ILegge Zijnen wel degelijk 16.000 winst na enkele jaren voorspelde. De berekeningen van den heer Duetz verschillen daarvan niet zooveel. Spreker herhaalt, gaarne te gelooven, dat de heer Van Vliet ook zijn taak meester is, maar dat hij zich toch niet vereenigen kan met de wijze waarop dit rapport tot stand is gekomen en liever had gezien, dat op een andere, meer den raad waardige manier het verlangde rap port te zijner kennis was gekomen. De heer t GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Ik sluit mij g'eheel en al aan bij de woorden van den heer Dieleman, aangezien de wordings geschiedenis van dit rapport niet in den haak is. Er is verder geen kwestie van, dat de heer Duetz zijn berekeningen zoo maar lukraak op den hoek van een bord heeft gemaakt. Diens berekeningen kwamen mij voor zeer serieus te zijn, het waren cijfers aan de praktijk ont- leend en dientengevolge wel aannemelijk. Bovendien staat den heer Duetz beslist neu traal tegenover de geheele zaak. De heer De Feijter sprak van f 25.000 winst door den, heer Duetz berekend, mij is daarvan niets bekend eft ik veronderstel daarom, dat hij de klok heeft hooren luiden maar niet weet waar de klepel hangt. Wat mij zelf aangaat, wil ik, nu den indruk ''an den raad wordt gevraagd, wel mededee- len, dat ik tenslotte ook zoo zachtjes aan mijn buik vol begin te krijgen van al die technische rapporten. Het zijn per slot van rekening zuiver persoonlijke opvattingen, zonder iets eigens en individueels als het gaat zooals het hier nu is toegegaan. Adviseur A. beweert zus, adviseur B. zoo, dan ontstaat wrijving van gedachten of verschil van meening en komt C. die zich gewoonweg prepareert op de ge- gevens van adviseurs A. en B., misschien den- kende om geen der partijen aanstoot te geven: „Kom laat mij den gulden middenweg bewan- delen!" Deze indruk kreeg ik bij de vluchtige doorlezing van het rapport van den heer Van Vliet. En om aan te toonen, dat hij heeft ge- 'oorduurd op het stramien van wijlen den heer Van der Hegge Zijnen en de verschillende ge- gevens der heeren Streefkerk en Wieehmann, verwijs ik naar het rapport van g^noe.mden heer, dat hier voor ons ligt. De heer Van Vliet schrijft: „Wat het aantal aansluitingen na 3 en 10 „jaar betreft, baseer ik mij op het rapport „van den. heer Van der Hegge Zijnen van 9 „Februari 1924. Wat het gebruik van electri- „citeit voor kracht betreft kunnen de door den „heer Van der Hegge Zijnen aangenomen cij- „fers als waarschijnlijke beschouwd worden." Verder: ,-Bij deze kostenberekening worden de door „den dn-ecteur der gasfabriek en den heer „Streefkerk genoemde cijfers voor rente, af- „schrijving en onderhoud als juist aange- „nomen.'' Zoodat ik niet ten onrechte beweer, dat het rapport van den heer Van Vliet niet een in- dividueel karakter draagt. Zooals ik zeg heeft hij ook berekeningen van den heer Duetz ge bruikt. Wat nu de rentabiliteitrekening van den heer Van der Hegge Zijnen betreft, deze is zoowel in als buiten deTi raad en wat het meest teekenend is, door 3 a 4 deskundigen bestre- den. en kan ik het daarom niet anders dan een ongelukkige keuze van den heer Van Vliet noemen zich op diens optimistische voorstel- lingen te baseeren. Zeer eigenaardig is het te zien, hoe den heer Van Vliet met zijn cijfers trapsgewijs de hoogte inklimt. Hij noemt het in een der vo- rige vergaderingen aangehaalde voorbeeld van Hoek met een gemiddeld stroomverbruik per jaar van 31 K.W.U. per aansluiting. Echter is dit te laag zegt hij en neemt dit voor Axel op 40 K.W.U., dan evenwel als minimum. „Waarschijnlijk mag men op een gemiddeld verbruik van 60 K.W.U. per jaar rekenen". Dit schrijft hij woordelijk in zijn rapport en rekent dan dit hoogste cijfer als gemiddeld. Dus hoog, hooger, hoogst, zoodat het wel wat op goochelarij met cijfers lijkt. De heer Van Vliet komt dan na 3 jaar tot een stroomverbruik van 50350 tot 59350 K.W.U. per jaar en later tot 123.750 K.W.U. Dus heel wat hoogere cijfers dan den heer Duetz en den directeur der gemeentelijke gas fabriek hebben aangenomen. Kijk, Mijnheer de Voorzitter, 't is voor mij totaal onibegrijpelijk, dat Burgemeester en Wethouders na zelf hier uitdrukkelijk te heb ben verklaard, waar de meeste raadsleden het mee eens waren, dat 50.000 K.W.U. (volgens de berekening van den gasdirecteur) te hoog was, ons nu een rapport voorleggen met be- iangrijk hoogere cijfers. Het woordje „inkonsekwentie'' zal ik niet gebruiken vandaag, daar dit de goede ver- standhouding hier zou kunnen verstoren en dat !:gt met op mijn Weg en kan de gemeente- belangen sljethts schaden. Wat mij verder eenigszins heeft gefrappeerd s, dat ik, het rapport van den heer Van Viiei doorgelezen hebbende en dit met dat van den gasdirecteur vergelijkende, bijna direct tot de conclusie kwam, dat hij het verlies dat de gas fabriek per jaar moet lijden buiten beschou- wing laat. De gasdirecteur stelt dit bij een stroomverkoop van 50.000 K.W.U. op f 8750. De heer Van Vliet rept er absoluut niet van, althans in zijn becijferingen totaal niet! Mijnheer de Voorzitter! Waar hier dus al leen de concessie met garantie tegenover zelf- opwekking wordt gesteld en de gasfabriek wordt uitgeschakeld, vind ik dat ons toch een vreemd licht moet opgaan. Onze gasfabriek, ons gemeentebedrijf is niet weg te denken, ook niet al praten we er hohderd jaar over. Deze gasfabriek hoort in het rapport van dezen nieuwen adviseur thuis! Het staat of valt er voor ons als Axelaars zelfs mee. Wij zullen de 123750 K.W.U. die den heer Van Vliet in de toekomst raamt nu verder maar buiten beschouwing laten. Die neemt geen memsch ernstig, omdat de behoefte bier in Axel ook niet zoo bijzonder is, met het oog op de gasfabriek. Wij houden ons dus aan de 50.000 K.W.U. en dan staat het muurvast en als een paal boven water, dat onze gasfabriek na 10 jaar een verlies lijdt van 10 X 8750 f 87.500. En al hebben wij nu alien hier maar leeken- verstand, uit gegevens uit omliggende plaat- sen en andere praktische voorbeelden kunnen wij toch wel zoo'n beetje schatten, wat hier per jaar zal verbruikt worden. Wij kunnen met zullce cijfers voor qogen onmogelijk anders zeggen dan: „Mijnheei Van Vliet, U is een tweede Van der Hegge Zijnen!" Het spijt mij, mijnheer de Voorzitter, dat men nog steeds suggesiie veronderstelt en ik wou in dit verband even herinneren aan het art. in de Midd. Crt. van 23 Sept. 1924, dat ik al vaak overlas: „Ilet rapport van den adviseur over zelf- „exploitatie (bedoeld werd Van der Hegge Zijnen), is onder de oogen gekomen van niet- „raadsleden, die het in het Axelsche blaadje „zoodanig hebben „bewerkt'' en „uitgekleed", „dat er geen meerderheid in den raad meer „zal zijn te vinden, die de verantwoording op „zich durft nemen om nog voor electrificatie „te stemmen. In dit daglicht moet men de „wetenschap of den ijver van het Axelsche ge- „meentebestuur beoordeelen, dat hun eerst de „oogen moeten worden geopend door de vox „populi (de stem van het volk), voordat ze in „studie nemen het rapport van hun adviseur „e-n alzoo veel onaangenaams hadden kunnen „voorkomen, om nog niet te spreken van een „paar honderdduizend guldens, die de gemeen- „te Axel zou geleend hebben, als op de advie- „zen van haar adviseur werd ingegaan." Zoo werd toen geschreven! Zoo zou men bijna precies eender weer kunnen schrijven! Dit rapport is niets meer of minder dan een klein tweelingzusje van het toenmalige. Wenschen Burgemeester en Wethouders dat de raad er op in zal gaan? Ik waag nog te twijfelen al schijnt alles er op gezet te worden om nu, kost wat kost, de gemeente te electrificeeren. In het zooeven door mij geciteerde stukje uit de Middelburgsche Courant las ik nog, dat Burgemeester en Wethouders van Axel geen emstige studie van de zaak maakten, maar anderen maar laten rekenen, schrijven en pra ten, totdat hun, onverihoopt, de muts over de ooren wordt gehaald. Ik geloof, dat het hoog tijd wordt deze muts weg te gooien. Het Da- gelijksch Bestuur maakc het ons niet gemak- kelijk. Nog steeds latch zij anderen rekenen, praten en schrijven. Nog steeds maken zij niet genoeg studie van deze zaak. Dat is de indruk die ik bij vernieuwing kreeg. Nog- meer teleurstellend is voor mij, dat een rapporteur graag gezien blijkt te worden, mits hij een gunstig rapport uitbrengt omtrent le vering van stroom door de P. Z. E. M., zelfs, als diensberekening gebaseerd is op cijfers die zij zelf hebben bestreden, toen deze nog zeer kort geleden voorkwamen in een rapport omtrent zelfopwekking van stroom. Het verdient daarom stellig aanbeveling geen beslissing te nemen, alvorens heeren des kundigen in de gelegenheid gesteld zijn hun rapport nader mondeling in den raad toe te hc'hten. Telkens toch blijkt, dat zij het onder- hng niet eens zijn! In een zoodanige conference.zouden de mee- ningen der heeren naar voren gebraeht kun nen worden en zou men door volledige uiteen- zetting tot een betere meening kunnen komen. Een zeer hoogstaand persoon zooals reeds genoemd is zou als onpartijdig deskundige kunnen optreden. Dit zou in het belang onzer gemeente zijn, omdat de voorzichtigheid niet genoeg kan worden betracht en men hierbij geen verkeerde zuinigheid toe moet passen. Tot mijn teleurstelling kom ik, resumeeren- de, tct mijn conclusie, dat alles er weer op uit- draait, dat de garantie die van de baan scheen, weer langs een achterdeurtje binnengehaald wordt. Ik weip alle verantwoording daarvoor verre van mij af en dit was het, hetgeen ik bijwjjze van algemeene beschouwing omtrent het rapport en de electrificatie wou zeggen. De heer VAN DIXHOORN wil iets zeggen, naar aanleiding van het rapport van den heer Van. Vliet, dat thans aan de orde is. Hij heeft van af den beginne op het standpunt gestaan dat hij niet een deel, doch de geheele gemeente wilde helpen aan electriciteit. Er is destijds 'n verzoek gekomen van de P. Z. E. M. om concessie in de kom der gemeente en als uitvloeisel daarvan heeft de over dat verzoek adviseerende heer Van der Hegge Zijnen aangeraden zelf de exploitatie ter hand te nemen en stroom te koopen van de P. Z. E. M. en achtte electrificatie van de geheele ge meente rendabel uit te voeVen. De gemeente heeft toen getraeht onder door haar billijk ge- aehte voorwaanden \;an de P. Z. E .M*stroom te koopen, doch het :s gebleken, dat Gedepu teerde Staten daarvan niet wilden hooren. Dat s dus vender onbereikbaar. Later is toen het denkbeeld gerezen om zelf sti-oom op te wekken en ond-anks de weten- schap, dat een dergelijk raadsbesluit toch nim rner zou worden goedgekeund, zou spreker het toch gewaagd hebben zijn stem daaraan te geven, indien zich niet iets anders had voorge- daan. Indien over eene zaak van elkander afwij- kende rapporten inkomen, ligt het z.i. op den weg van een raadslid ook zelf adviezen te vragen. Dit heeft hij in dit geval gedaan en den heer Van Vliet verzocht daarqver zijn mee ning kenbaar te maken. Dit is een. vertrouwd persoon, van een zeer nette familie, van vroe- ger jaren te Axel bekend. Hij .is altijd een knappe jongen geweest. Hij staat in deze ge heel onaflhankelijk, is betrouwbaar en als ab soluut neutraal te beschouwen want er is hier de minste sohijn, dat hij ooit van de electrifi- ctaie van Axel ook maar de geringste winst zou kunnen of willen trekken. Het gaat vol strekt niet aan om van hem te spreken als van een goochelaar, daarvoor is het een te t-effe- i jit peyso^n. Indien hij had kunnen adviseerenc dat elec trificatie met zelfopwekking door de gemeente- gasfabriek winst zou hebben opgeleverd dan zou spreker daaraan terstond zijn stem hebben gegeven. Maar nu de cijfers anders uitvallen is spreker van zelf verpliciht van die cijfers ge bruik te maken. Hij beschouwt zich nu vol doende ingelicht, het is voor hem niet noodig naar een ander te gaan en er blijkt voldoende uit, dat de uitkomst zoodanig is, dat de ge meente er ook om financieele reden niet toe kan overgaan zelf te electrificeeren. De heer WEIJNS wijst er op, dat in het rap port van den gasdirecteur over eigen exploi tatie alleen de kom betreft. Hij berekent daar voor een verbruik van 50.000 K. W. U. voor licht en 30.000 K. W. U. voor kracht, of laat maar eens zeggen, 20.000, dat is dan 70.000 K. W. U. voor de korfi alleen. Het spijt spreker, dat geen rekening is opgemaakt voor de ge heele gemeente, want 't spreekt wel van zelf, dat de kom het voordeeligste is, dat bleek ook wel uit de houding van de P. Z. E. M., die de kom zonder toezegging van garantie wilde electrificeeren. Het,is eohter den buiten, die verlies brengt en dat zou, indien de gasfabriek de centrale exploiteerde, evengoed het geval zijn. De buitenwijken zullen voor iedereen schade opleveren, daaraan is niets te doen. De heer KRUIJSSE geeft te kennen, zich nog nooit te hebben uitgesproken of hij al of niet is voor zelf-exploitatie. Hij helt er niet erg toe over. Hij heeft in de vorige vergade- ring zijn stem gegeven aan het voorstel tot het instellen van een deskundig onderzoek naar de daarvan te verwachten rasultaten, om tot een oplossing te komen die iedereen bevredigd. en opdat men niet zou kunnen zeggen, dat die eigen exploitatie op alle manieren is tegenge- werkt. Hij vraagt, of het rapport van den heer Van Vliet niet eenzijdig is. Hij is electrc- technicus. Hij heeft geen rekening gehouden met het verlies van de gasfabriek, hetgeen op heteindresultaat toch ook van invloed is. Hij zou willen traehten een deskundige te krij gen, die de zaak van weerskanten beziet, om uitvoering te geven aan het besluit der vorige vergadering. Dat is eigenlijk de oplossing. Men zit nu in een warnet en komt er op deze manier heelemaal niet uit. De heer OGGEL wijst er op, dat de heer Van Vliet in zijn rapport in 't geheel niet met cijfers goochelt. Hij stelt eenvoudig 2 moge- lijkheden hij baseert eene raming op een ver bruik van 40 en eene op een verbruik van 60 K. W. U., per aansluiting en per jaar; hij ver onderstelt dus twee mogelijkheden, maar er blijft in elk geval een belangrijk verlies voor de gemeente waarbij dan nog komt het verlies voor de gasfabriek tengevolge electrificatie, op den verkoop van gas aan particulieren. Deze blijft eehter dezelfde, of de gemeente zelf electrificeert, dan wel of de P. Z. E. M. het doet. Daarom valt ook uit de berekening van den gasdirecteur weg de berekening van het gas op grond van overproductie, men kan dan voor het gas eventueel voor opwekking van electriciteit geproduceert niet volstaan met den zuiveren kolenprijs te berekenen, doch moet daar exploitatiekosten aan toevoegen, Daarom berekent de heer Van Vliet ook 5 cent per M3. A.lsdan zou de levering van gas voor opwek king van electrische stroom voor de gasfabriek het hoofdbedrijf worden. Hij werpt aanvallen in deze op Burgemees ter en Wethouders van zich af, want deze zijn geen technici en moeten afgaan op de rappor ten van deskundigen. Het gaat echter z.i. niet aan om rapporten van deskundigen te wan- trouwen, omdat deze niet aangeven wat men gaarne wenscht. Hij wijst op het adres van het eomite van actLe,. wparuit ook -weer al voonbaat wantrouwen spreekt om treat een uit te brengen rapport, terwijl Burgemeester en ^Wethouders nog geen eens een deskundige benoemd hebben. Burgemeester en Wethou ders hebben het rapport van den heer Van Vliet overgelegd, omdat ze den voordeeligsten weg wenschen te bewandelen en noodeloos geld uitgeven wilden traehten te voorkomen. Indien een deskundige wordt benoemd voor het uit brengen van een rapport krijgt men weer een boekdeel, zooals dat van wijlen den heer Van der Hegge Zijnen, dat een 00 kost. Spreker meent, dat de raad niet beter kon bediend worden. dan thans door den heer Van Vliet is geschied. Deze kent de gemeente Axel, kon beschikken over cijfers van de heeren Van der Hegge Zijnen, Wieehmann en Duetz en kon daarop zijn conclusies baseeren en die zijn, dat het voor de gemeente het raadzaamst is op de voordeeligste wijize overeen te komen met de P. Z. E. M. Burgemeester en Wethouders wenschen niets liever dan de geheele gemeente ten spoedigste te voorzien van electrische stroom voor licht en kracht, zij wenschen in dit opzicht voor behartiging van het belang der gemeente niet onder te doen voor den heer 't Gilde en anderen, al is het ook, dat zij over de uitvoering dezer zaak' een andere moonr zijn toegedaan. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Ik wil beginnen met te verklaren, dat er |feen haar op mijn hoofd aan hebft gedacht den per soon van den heer Van Vliet kwalijk te be- jogenen of te kleineeren. Daarmede zou ik mij zelf in een ongunstig daglicht stellen. Ik heb den persoon Van Vliet niet besproken, maar wel het rapport Van Vliet en dit kwam mij voor eenzijdig te zijn, al was het alleen maar dat hij bij zijn becijferingen van de gasfabriek niet rept en zich uitsluitend prepareert op ge gevens van derden. Door mij zijn omtrent deze zaak de noodige inlichtingen ingewonnen en al stuit het mij we! tegen de borst, nu hier A-erschillende heeren het rapport a bout portant aanvaarden en cij fers noemen, voel ik mij verplicht er wat meer van te zeggen. Het is merkwaardig, dat de heer Van Vliet de cijfers van de motoren en het krachtver- bruik van den heer Van der Hegge Zijnen die in 1924 zooveel stof hebben opgeworpen, heeft overgenomen. In de Axelsche Courant van 5 Sept. 1924 heeft de heer Augustyn bewezen, dat het rapport van den heer Van der Hegge Zijnen onbfetrouwbaar was. Onbegrijpelijii dus voor mij, dat den heer Van Vliet nu in zijn rapport de 87 motoren aanneemt die reeds aan de gasfabriek zijn, wat uit louter fantasie bestaat, daar dit getal 17 moet zijn en deze tot overmaat van ramp nog 2 maal berekend worden, zoodat op elke 5 woningen. een electro-motor komt. Deze grove fouten, die tenslotte ook door Burgemeester en Wethouders en de groote meerderheid van den raad toegegeven zijn, worden thans op- nieuw door den heer Van Vliet overgenomen. Dus zou :k moeten aannemen, dat Burgemees ter en Wethouders en alle raadsleden dit rap port als onbetrouwbaar zullen beschouwen. Het heeft mij daarom gespeten, en ik aarzel niet te verklaren dit in Burg'emeester en Wet houders te laken, dat zij zonder rneer advi- seerden het adres van het Comite van Actie voor ken.nisgeving aan te nemen. Hebben de heeren het zoo op, dat het overgroote deel der Axelsche kiezers, dat acbter dit Comite staat, door op de lijsten te teekenen, niet weet wat Boot een familielid van den heer Van Vliet zijn omstreeks Paschen bij mij eenig-e bereke ningen. van den heer Duetz gehaald, wat ik heelemaal niet kwalijk neem, maar zelfs gaarne afstond. In dien de berekeningen van den heer Duetz hier nu afgekamd worden, eischt diens eer, dat hij zich, evenals den beer Van Vliet, hier kan verdedigen. Op biz. 3 van zijn rapport rekent den beer Van Vliet uit, wat de P. Z. E. M. in het 3e jaar voor geleverden stroom ontvangt en komt dan op een bedrag van 13.200. In het 10# jaar komt hij tot f 27,320. Aan totale ontrang- sten in 10 jaar (aannemende, dat deze gelijk zijn aan 3 X de ontvangst van het 3e jaar en 7 X de gemiddelde ontvangsten van het 3e en lOe jaar) komt hij tot een bedrag van/ 181.420. Dit zijn alle willekeurig aangenomen cijfers, die op geen vasten grondslag rusten. De heer Van Vliet immers schreef zelf op biz. 2, dat het de groote vraag blijft, hoe groot het aar- verbruik voor licht en kracht zal zijn. Waar- om heeft de heer Van Vliet nu een gemiddelde van 40 K.W.U. genomen Meegedeeld was hem, dat dit te Hoek 31 K.W.U. was. Bij het aangenomen gebruik van 40 K.W.U. komt hij op een tekort in 10 jaar van 68.500 wat de gemeente moet bijpassen. Indren de heer Van. Vliet het cijfer 31 (K.W.U.) als gemiddelde neemt komt hij in- plaats van tot 181.420 slechts tot 116.910. Trek ik deze van de garantie af die door de heer Van Vliet op 25.000 is gesteld dan is het tekort in 10 jaar niet 68.500, doch f 133.090 of per jaar 13.309, wat de gemeen te bij de P. Z. E. M. moet bijpassen. En clSar- bij het tekort aan de gasfabriek van per iaar f 8570. Als uitgaven bij het gas-electrobedrijf be rekent de heer Van Vliet na 3 jaar f 13.720, na 10 jaar f 15.020. Daar de inkomsten gelijk blijven of de P. Z. E. M. de stroom levert of de gemeente en hij op biz. 3 een ontvangst berekent van 13.200 (3e jaar) en in het lOe jaar van 27.320, is het duidelijk welk een voordeel het zal zijn in dien de gemeente zelf een gas-electrobedrijf exploiteert. Immers in het lOe jaar zijn de uitgaven, zie b'.z. 4 van /km heer Van Vliet's rapport, voor de installatie 15.020, hierbij de rente van het net plus de afschrijving 8400, totaal 23.420. Daar de inkomsten 27.320 zijn, zal er een winst zijn van 3900 (zonder meterhuur). Deze rekening is gebaseerd op een licht- verbruik van 40 K.W.U. per jaar. Dus waar nu den heer Van Vliet met zijn minimumver- bruik van 40 K.W.U. per jaar na 10 jaar bij het gas-electrobedrijf tot een winst Nan f 3900 komt, is het onbegrijpelijk, hoe deze kan con- cludeeren, dat het aanbevelenswaardig is, con cessie aan de P. Z. E. M. te verleenen. Bij concessie toch is de gemeente na 10 jaar (biz. 3) f 68.500 kwijt, waar niets van terug komt, terwijl bij het gas-electrobedrijf in het lOe jaar 3900 winst wordt gemaakt, zoodat na 10 jaar de kosten teruggenomen kunnen worden en wij dus onmogelijk aan concessie kunnen denken. De heer OGGEL begrijpt het betoog van den heer't Gilde niet, want als deze aanneemt, dat de cijfers van den heer Van Vliet te hoog zijn, terwijl hij toch minder aanneemt dan 60 K.W.U. en minder dan de heer Duetz, die 55.000 K.W.U. in totaal berekent, en dat er bij die cijfers nog verlies geleden wordt, hoe hoog zal dat verlies dan wel niet zijn bij de cijfers waarop volgens den heer 't Gilde moet worden gebaseerd. Hij ac'ht de cijfers van den heer Van Vliet zoo -maar niet lukraak genomen en wijst er op, dat indien Gedeputeerde Staten waren ingegaan op het aanbod van den ge- nieenteraad om de gemeente te electrificeeren tegen een garantie van 170.000 voor 10 jaar er geen cent van de gemeente had bij gemoe- ten. Hij kan zich met het rapport van den' heer Van Vliet zeer goed vereenigen. De heer WEIJNS wijst ook op die 87 mo toren, door den heer Van Vliet aangenomen, hetgeen 70 teveel is, daarmede is hij mis ge weest. Daaruit blijkt dus, dat zijn berekening nog te gunstig is, want dan zou het verbruik met dat berekend voor 70 motoren moeten zakxen. Hij ziet daarin des te meer aanleiding om zaken te doen met de P. Z. E. M. De V OORZITTER meent, dat er een besluit zal moeten worden genomen, want met al dat gepraat komt men niet verder. De heer KRLTIJSSE geeft in overweging den heer Van Vliet uit te noodigen in open- bare vergadering zijn rapport te komen be- spreken tegenover een voorstander van zelfop wekking van electriciteit aan de gasfabriek. riet rapport van den heer Van Vliet wordt thans aangevallen door een raadslid die zich daarover blijkbaar door een deskundige heeft laten voorlichten, terwijl de heer Van Vliet zich hier daartegen niet verdedigen kan. Nie- mand kan die verdediging op zich nemen. De VOORZITTER gelooft niet, dat dit de weg is, om aan een eind te komen. De heer KRUIJSSE is van een ander ge- voelen en maakt van zijn denkbeeld een voor stel. Hij gelooft, dat men dan een oplossing zal krijgen, want nu is het toch een eenzrkiige beoordeeling van het rapport door een dei kun- cuge met den mond van een ander, hetgeen de toestancl nog ingewikkelder maakt. Straks komen al die beschouwingen in geuren en ideu- ren in de courant, en dan komt er een ver keerde opinie over, of de zelfopwekking a! of met een voordeel zou zijn. De heer OGGEL betwijfelt of de heer Van Vliet daartoe wel genegen zal zijn; hij heeft zijn advies belangeloos gegeven. Hij weet niet of deze zaak hem nu zoo interesseert. De heer KRUIJSSE: Hij wordt hier aan gevallen en daarom zou ik hem in de gelegen heid willen- stellen zich dok te verdedigen. De heer OGGEL betoogt, dat, indien Burg'e- meester en Wethouders een deskundige zouden benoemen door bemiddeling van de vereeniging van Ned'erlanidsche gemeenten, men met diens rapport weer hetzelfde zou kunnen hebben, als dat via een raadslid in handen komt van een ander. Het betreft immers een zaak waar alle ingeuieurs niet gelijk c ar •tenken, Dat is met bijna iedere zaak het geval. Neemt er- varen landbouwers, de eene zal zus denken over het bebouwen van een stuk land en een ander weer zoo. leder heeft zijn. eigen kijk op de zaak. Als men zelf leek is en men stelt een deskundige aan, moet men beginnen met dien yte vertrouwen en zeggen: daar houden we oiN aan. Als Burgemeester en Wethouders en d*e raadsleden zelfs op dit geliied technische personen waren, stonden ze we:licht nog seher- per tegenover elkaar dan nu het geval is. Door al de rapporten en lie 'l-dmrrr vIt de electrificatie der gemeente tegengeihouden en de bevolking is er de dupe van. Laat ons zegt spreker traehten de gemeente van electriciteit te voorzien. De heer VAN DE CASTEEL steunt het voorstel-Kruij sse. De VOORZITTER meent, dat eerst de be slissing over dit rapport dient te worden af- gewerkt te worden. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat zijn voorstel daarop van invloed is; het een? shut het ardere in. De heer VAN DIXHOORN 1 m i- 1 n- port geen eenzijd1'gheid zien. De heev Van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5