VROUWELIJKE LOGICA GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN s.s. HELENA in lossing te Fray Bentos s.s. MAGDALENA vertrok 1 dezer van St. Vincent naar Londen. TERNEUZEN in lossing te Que bec. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 5 Mei, 2 uur. Londen Berljjn Parjjs Brussel Weenen (per 100 sch.) 12,07 59,25 7,85 7,60 12,08 59.271/0 7,921/o 7,65 35,07i/2 35,25 Vreemd Bankpapler. Duitsch •'ran sch Jelgisch Oostenrgkscb (per 100 sch.) 7,85 7,60 59.27i/2 7 95 7,65 35,40 correspondent van de De Parijsche H, Crt. meldt: Mme Oiga Granon was gescheiden van haar echtgenoot. Maar toch zocht ze haar man weer op om hem te vragen weer bij elkaax te blijven. Hij weigerde en Olga trok een revolver en verwondde hem ern stig. In naar het hospitaal overgebracht en de chirurg achtte transfusie van bloed nood- zakelijk. Spontaan bood Mme Granon zich aan en aldus geschiedde. De opera- tie gelukte uitstekend en thans worden beiden in 't zelfde hospitaal, in dezelfde kamer verpleegd. Misschien worden ze 't nu wel met elkaar eens. Vergadering van Dinsdag 4 Mei 1926, des namiddags 2 uur. tVervoig uit het Tweede Blad). be heer DE JAGER vermeent, dat alien het vvei omcreni de pracusche zijde der zaak eens zyii, ctai nee aanuu leerlingen per onderwijzer j „i1 lager zou moeten zijn. Aangezien dn eohter allerhaast werd het s m de wet vast ligt, behoort er om verandering maal niet toe. Ook aamhouding van het voor- De heer VAN DUKE herinnert ook te heb- stel kan tot geen ander resultaat voeren. Laat ben geijverd voor aankoop van dit terrein, om DE ZWARTE MESSIAS OPGEHANGEN. Hit Kaapstad wordt gemeld, dat Mna- waiesa, bijgenaamd de ,,Zwarte Mes- sias", wegens moord op 21 inboorlingen, tegelijk met zijn ,,chef" Shaiwala en den hoofdman Makwati te Broken Hill is op- gehangen. Dit is het einde van een groo- te agitatie. Deze leiders eener secte, die onder de inboorlingen veel aanhangers telt, doopten door middel van geheele on- derdompeling. Zij hielden echter hun doopelingen vaak zoo lang onder water, dat zij verdronken. Van 21 personen staat dit vast. Er moeten echter nog veel meer inboorlingen op deze wijze om het leven gekomen zijn. Bij het gerechtelijk onderzoek betuigden de zwarte apostelen hun onschuld. Zij hadden niets verkeerds gedaan. Dat de doopelingen soms ver dronken. kwam, omdat zij van den duivel waren* bezeten en onbekwaam om zalig te worden. Het verdrinken was een oordeel Gods en de doopproef bracht dit aan het licht. TEGEN DE RHEUMATIEK. Te Pistyan, in Tsjecho-Sflowakije, is den 20sten dezer een congres van het in- ternationale comite tot bestrijding van rheumatiek gehouden, waarbij medici uit vijfcen verschillende landen tegenwoor- dig waren. Prof. William Wellcox uit Louden van het St. Mary's ziekenhuis, de grootste universiteitskliniek van Londen, verdedigde de opvatting dat rheumatiek dikwijls het gevolg van infectie-ziekten is en dat een geslaagde behandeling alleen mogelijk is door toepassing van modder- baden. Ook dr. Schober uit Wildbad kwam op voor behandeling in een badplaats als zijnde het eenige doeltreffende middel. Dr. Mongeot uit Royat en dr. Van Breeman uit Amsterdam namen als oor- zaken van rheumatiek haardinfecties aan. in het bijzonder ten gevolge van stofwis- selingsstoornissen en gebrekkige werking van de huid. Dr. Glover uit Londen deelde mede, dat van de Engelsche fondspatienten elk jaar alleen 300.000 voor rheumatiek behan- de:c worden en dat hiervoor 24 millioen gulden aan fondsgeld wordt betaald. Dr. Schmidt uit Pistyan vermeldde ernstige gevallen van gewrichtsrheumatiek die met succes met modderbaden behandeld waren. DE DOOD DER 12 ARABIEREN. Een schrikkelijk einde. te Kirjgen aandrang te worden uitgeoefend. bij de Tweede Kamer. indien zou worden besloten tot het aansteiien van een assistent voor een zeker bedrag, volgt daaruit voort, dat volgens de wet de gemeente ten behoeve van leerlin- gen die met op de opembare school gaan, dus op bijzondere scholen die in hetzelfde geval verkeeren, ook een assistent moet bekostigen. En nu zegt de heer Hamelink wel, dat de ge- meenteraad uitgaven voor zaken, die als nood- zakelijlc moeten worden beschouwd met het oog i op de slechten financieelen toestand niet moet nalaten, maar spreker vraagt hem dan toch 1 waar de centen vandaan moeten komen. Hij noemt het jammer, dat het vervolg van de no- 1 tulen der vorige raadszitting waarin hij een j overzioht gaf van den financieelen toestand en de draagkracht der bevolking nog niet in de Ter Neuzensche Oourant is versehen.en, aan- 1 gezien daaruit duidelijk blijkt hoe de toestand j is. Er zijn 2936 personen in de inkomstenbe- lasting aangeslagen, waarvan niet minder dan 5 2400 tegen een inkomen van f 650 tot 2000. j Hij geeft vervolgens nog eenige cijfers weer voorkomende in de notulen der vorige vergade- ring, meegedeeld bij de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer. Indien men voortgaat met maar zwaardere lasten op te leggen, zal het gevolg worden, dat de mensohen met lagere inkomens de las- ten eenvoudig niet meer zullen kunnen betalen en de mensohen met de hoogste inkomens de stad zullen verlaten, zoo-dat het ten slotte zou neerkomen op de inkomens van f 4000 tot f 7000, voor wie den last ook ondraag-lijk wordt. Indien men zich dezen toestand werke- lijk voor oogen stelt, spreekt het van zelf, dat men bedenken moet, dat zuinigheid is aan te bevelen en men in de eerste plaats moet mee- werken om Ter Neuzen uit de pinarie te hel- pen in plaats van de belastingschroef nog ver- der aan te draaien. De heeren zullen moeten begrijpen, dat de tering naar de nering moet worden gezet, en men zich tot het strikt noodzakelijke zal moe ten beperken. Willen zij het anders, dan is dat ook voor hunne verantwoording. De heer GEELHOEDT merkt op, dat er blijkbaar geen verschil is over de wenschelijk- heid der aanstelling, en alleen de financien een bezwaar zijn. Kunnen burgemeester en wet- houders niet aangeven de financieele gevolgen van inwilliging van, het verzoek of anders hun voorstel terug nemen tot de volgende vergade- ring om alsdan die inliohtingen te geven. De heer COLSEN wijst er op, dat het ge- vraagde toch niets nieuws is. In Axel zijn op verschillende scholen reeds assistenten aange- steld. Het is geen luxe, dat zou het wel zijn, indien men parken zou gaan aanleggen, do eh deze uitgaaf ter wille van de kinderen is dat allerminst. Die kleintjes hebben juist de mees- te toewijding noodig. De onderwijzeres kan er niet mee volstaan bij hen voor de klas te blij ven staan, maar moet zieh tussehen en bij hen bewegen. Het zou jammer zijn, indien de raad met burgemeester en wethouders mee ging. Er is vroeger al eens door de commissie gewezen op den ongelukkigen toestand en de kinderen naar huis moesten gezonden worden tijdens het onderwijs in de handwerken. Nu wordt door toename van het aantal leerlingen de toestand nog sledhter. De heer VAN AKEN moet opkomcn teg-en de bewering, dat burgemeester en wethouders zich aan deze zaak weinig zouden laten gelegen liggen of niet op de hoogte zouden zijn. Zoo- wel de heer De Jager als spreker maken deel uit van een schoolhestuur en zijn dus in die kwaliteit wel op de hoogte omtrent de r.ood- zakelijkheid van het aanstellen van een derde leerkracht en hij wil in het minst niet onder- doen voor de andere heeren in belangstelling voor het onderwijs, doch waar de wet zegt, dat 1 onderwijzer op 48 leerlingen voldoende is, men, eens afwachten wat de practijk oplevert. De heer Colsen verwaoht, dat de assistent niet lang zou behoeven te worden betaald, we gens uitbreiding van het aantal leerlingen. Dat zou toch in elk geval 1928 moeten worden eer er een onderwijzer meer kan zijn. De toestand is nu bij de wet eenmaal zoo geschapen, en het dat hij daarin zag, oat de gemeente altijd een terrein kreeg da. een bepaalde waarde ver- tegenwoordigde. Aangezien nu echter de be- paling is gemaakt, dat het terrein eventuee! altijd als speelterrein moet gebruikt worden, veranderd de zaak wel eenigszins van karakter en zal hij stemmen voor het voorstel van bur- Het gruwelijke drama, da'; zich aan boord van de „Sidi-Ferruch", een op Al giers varend schip der Compagnie des Transports Maritimes, heeft afgespeeld en waarbij 40 Arabieren zijn omgekomen, j moeten burgemeester en wethouders zich daar- heeft groote beroering gewekt. Sederc bij noodgedwongen neerleggen, omdat de ge- eemge maanden reeds was de politie er vain in kennis gesteld, dat zich telkens bliiide passagiers bevonden op de sche- pen, die den dienst tussehen Noord-Afri- ka en Marseille onderhouden. Thans is gebieken, dat zich te Algiers een heele or- ganisatie voor het vervoer van blinde passagiers bevindt. De „Sidi-Ferruch" had in Algiers kolen geladen, hetgeen in den regel door Ma- meentefinanctien niet toelaten zelf de boven- tallige leerkraohten te betalen. De heer HAMELINK wijst er op, dat in de Tweede Kamer al aandrang tot wetsverande- ring is uitgegaan, toen de heer Colijn er het mes zoo raw inzette en den gulden veilig stel- de, ten koste van de minder bedeelden in den lande. Een belangrijk aantal menschen hebben zich tegen de verslechtering van het onderwijs verzet. Er is toen wel degelijk op gewezen, dat de voorgesteld.e verslechtering van de Lager- rokikanen en Arabieren geschiedt. Een- pnderwijswet vooral sommige kleine schooltjes en-veertig dezer Arabieren, die zonder betallng naar Frankrijk wilden overste- ken om daar werk te zoeken, hadden zich heimelijk tussehen de kolen in het ruim veri>orgen, met medeweten blijkbaar van een gedeelte der bemanning, daar de ko len. op een speciale manier waren opge- stapeld. De armzalige Arabieren moesten echter de geheele reis in gekromde hou- dling blijven en konden zich alleen 's nachts uitstrekken. Aanvankelijk ging alles goed, doch een orkaan, die tijdens den overtocht woedde, verplaatste het zwaartepunt van het schip. De kolenlagen vielen om. de onge- Itikkige Arabieren bedelvend. Ontzetten- de tooneelen moeten zich in het duistere ruim, zonder lucht en in verstikkende at- mosfeer hebben afgespeeld. Te erger om dat. geen kreet werd gehoord, daar de Arabieren elkaar niet wilden verraden en dus niet om hulp riepen. Zij stfhrven in stilte den verstikkingsdood. .^iemand had iets bemerkt toen het schip in Marseille aankwam. ,,Normale overtocht meldde de kapitein. Maar bij het lossen der lading hoorde men eens- klaps hulpkreten, Het waren enkele Ara- hieren, die zich ontdekt wisten, en zich niet langer konden beheerschen. Eerst weigerden zij iets mede te deelen, doch al- ras begreep mem dat zich nog meer Ara bieren in het ruim moesten bevinden. Met groote moeite slaagde de beman ning en de politie er in de kolenvoorraad weg te halen. Twaalf lijken van Arabie ren werden te voorschijn gehaald. Een stoker van de „Sddi-Ferruch" is gearresteerd, omdat hij de Arabieren tegen betaling van 200 francs had toege- laten en ze in het ruim had verstopt. Toen de storm woedde had de man niet durven melden, dat er zich Arabieren in het ruim bevonden, De minister raad heeft over de zaak be- raadslaagd. in groote moeilijkheden zou kunnen brengen. De minister De Visser heeft dit ook gevoeld en daarom heeft hij dat artikel 9bis voorge- steld, waardoor de mogelijkheid ontstond, dat die kleinere schooltjes zich dan zelf zouden kunnen helpen. Waar de heer De Jager ook zelf inziet, dat het in het belang is van het onderwijs, mag hij zich niet door de daarvoor noodige uitgaaf laten afsdhrikken. Hij hangt nu wel een heel zwart beeld op van den finan cieelen toestand van Ter Neuzen, maar er zijn toch nog wel bronnen om geld uit te halen, met name opcenten op de vermogensbelasting. De heer DE JAGER: Als het zoover mocht koimen zal ik daaraan een voorstel vastknoopen waarmede ook u rekening zult kunnen houden. De VOORZITTER wil voornamelijk een grief tegen burgemeester en wethouders bespreken, als zouden zij in deze geen voldoende licht heb ben opgestoken. Deze kwestie werd reeds in de maand December in hunne vergadering bespro- ken en er werden zelfs harde woorden over gesproken. Voor enkele weken is die zaak op- nieuw ter sprake gekomen in een onderhoud met het hoofd van school D. Burgemeester en wethouders erkennen twee dingen, n.l. de toe- name der bevolking van Sluiskil en ook die van het aantal leerlingen. Het hoofd is er op ge wezen, dat zijn voorganger de laatste jaren met z'n tweeen 6 klassen had weten te bedie- nen, en dat hij nu met zijn hulp ook moest trachten te maken wat er van te maken is. Mogelijk is in het laatst van het jaar de toe stand gewijzigd en kan dan bij de begrooting worden overwogen of er iets kan gedaan worden. Burgemeester en wethouders moeten ten sterkste ontraden om nu in den aanvang van het jaar uitgaven te voteeren, die niet op de begrooting voorkomen, want men weet niet voor welke noodzakelijke uitgaven men soms nog aan het eind van het jaar komt te staan. Het zou getuigen van wijs beleid het nu niet te doen en eens af te wachten of de toestand zich voor 1927 iets gunstiger verhoudt. Aan den heer Colsen zegt spreker, dat bur gemeester en wethouders zeker een breed ge- motiveerd advies hadden kunnen geven, maar dan zou het toch niets meer geweest zijn dan een kind met een waterhoofd, want het eind- resultaat had toch ook moeten zijn een afwij- zend voorstel. De financien laten het nu een-' is voor de gemeente te bezwarend om thans op gemeester en wethouders. eigen kosten een leerkracht aan te stellen, ook in verband met de verdere gevolgen. De heer COLSEN wijst er op, dat de heer Risseeuw de school ook eenige jaren met z'n tweeen heeft bediend, doch toen waren er in het begin maar 41 leerlingen en toen het tegen- woordig hoofd die van hem overnam waren er 61, terwijl er nu 82 of 83 zijn. Daaruit blijkt, hoe de zaak nu staat. Daarbij komen er ook nog wekelijks kinderen bij, waarvan toch ook sehoolgeld kan geind worden. Hij weet niet of dit ook op de Katholieke school zoo is, doch op de openbare en de bijzondere komen voortdu- rend schipperskinjderen. Hij weet wel, dat men die niet kan weigeren, maar er kan toeh beta- ling voor gevraagd worden. Hij meent, dat er al eens 16 schipperskinderen ingeschreven waren. Hij ontraadt aanneming van het voor stel van burgemeester en wethouders. De heer GEELHOEDT stelt voor het voor stel. aan te houden. De heer HAMELINK wil nog iets zeggen over het kind met het waterhoofd. Indien bur- De heer HAMELINK zal er niet veel meer van zeggen, zijn meening is bekend. Domein heeft, zonder dat daarnaar door de gemeente gevraagd is een speelterrein aangelegd. Dit was begrepen in het door den gemeenteraad goedgekeurde plan en de kosten van het speel terrein zullen begrepen zijn in de aanlegkosten der straten enz. De bedoeling was aanvanke lijk het aan de gemeente gratis over te geven, en dat thans een tamelijk hoog bedrag ge vraagd wordt, verdient afkeuring. Hij be- sehouwt zoo'n speelterrein ook niet als luxe. Men hoopt toch nog altijd op uitbreiding der gemeente. Binnen de kom zullen ten laatste alle open terreinen verdwijnen en die zijn in een stad toch ook noodig. Het terrein heeft als bouwgrond z.i. niet die groote waarde die men er wel aan toekent. Bovendien, het is met muur en hekwerk geheel voor speelterrein ingericht en als men er nu een andere bestemming aan zou geven zijn de daaraan besteede onkosten waardeloos, en zou dit gelijken op smiiten met het geld. Hij kan zich daarom ook wel ver- De ondraaglijke jeuk en pjjn van aambeien worden onmiddellijk verzacht door aanwending van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat ge- neesmiddel. Per doos 1.75; per tube 1.4 gemeester en wethouders een zaak aan de orde j eenigen met het denkbeeld van den heer Ver- st.ollpn An voors+.ellpvi oin bun rnllep'e in de ce- l-'urlp nm tp vprzopker. dat terrein noc niel stellen en voorstellen om hun college in de ge legenheid te stellen daarover preadvies uit te lirnle om te verzoeken, dat terrein nog niet voor andere doeleinden te verkoopen. hoewel brengen, dan spreekt het toch van zelf, dat zij j hij vreest, dat Domein daarop wel niet zal in- met gegevens en cijfers moeten komen waarop hun voorstel gegrond is, opdat de raad die niet over de gegevens beschikt, die motieven kan toetsen. Hij persoonlijk beschikt wel over eenige motieven en acht het nog niet eens zeker of wel alle scholen beneden de 144 leer lingen in onze gemeente wel voor een assistent in aanmerking zouden kunnen komen. Het maken van, de daarvoor noodige berekening gaat eohter wel wat boven sprekers pet. De heer DE JAGER: Daarom moeten bur gemeester en wethouders het zeker doen? Die hebben dan zeker een hoogere pet? De heer HAMELINK: Neen, jullie maken er zich wat te gemakkelijk van af. Thans ontstaat eene discussie over de vraag aan welk voorstel voorrang behoort te wor den gegeven om eerst in stemming te komen. De VOORZITTER meent, dat van de verste strekking is dat van den heer Geelhoedt, die uitstel wenscht. De heer HAMELINK betoogt, dat het voor- stel-Colsen tot inwilliging van het verzoek van de verste strekking is, aangezien dit bij aan neming de grootste kosten na zich sleept. De VOORZITTER ziet de kwestie niet aldus in, en brengt het vcorstel-Geelhoedt in stem ming. Dit wordt verworpen met 5 tegen 8 stem- men. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde, Freriks en Hamelink; tegen stemmen de heeren Van Driel, Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Cad sand en Colsen. De VOORZITTER stelt thans aan de orde het voorstel van den heer Colsen. De heer DE JAGER vraagt, of de voorstel- ler de gevolgen weloverwogen heeft. De heer COLSEN heeft te kennen, dat ver- gaan. Het voorstel van burgemeester en wethou- •'?vs wordt aangenomen met algemeene stem- men. 5. Afgraven dijk aan de Scheldekade bij wijze van werkverschaffing. In de raads'vergadering van 22 April j.l. schrijven burgemeester en wethouders werd besloten de bestaande steunregeling voor de havenarbeiders niet te verlengen. Tevens werd ons toen verzooht te overwegen, wat nog ge daan zou kunnen worden voor die haven arbeiders, die in 1914, toen de crisis uitbrak, havenarbeider waren. Wij meenen nu, behou- dens goedkeuring van gedeputeerde staten voor zoover het financieele gedeelte betreft, 5 een maatregel gevonden te helbben, om een deel dier arbeiders bovengenoemd nog onge- veer dit jaar te kunnen helpen in den vorm van werkverschaffing. Wij hebben daarbij het oog op den. Scheldedijk liggende langs de Bur gemeester Geillstraat en verder in de ric'hting van het kantoor der Z. V. T. M. Een groot gedeelte van den aldaar aanwezi- ^gen grond,-moet als de keermuur wordt ge- plaatst en het terrein bouwrijp wordt gemaakt in elk geval vervoerd worden naar elders Welnu door nu dien dijk langs de Burgemees ter Geillstraat tot een diepte van 13 meter af te graven en dien grond te vervoeren, blijft nog genoeg waterkeering staan, zonder dat de muur geplaatst moet worden, wij krijgen dan ongeveer 2000 M2. grond vrij om voor bouw grond te verkoopen, met voorloopig een diepte van 13 meter, doch verkocht zou dan kun nen worden een diepte van 20 meter, waar bij de gemeente dan de verplichting op zich zou moeten nemen, am binnen niet te langen wa,cht mag worden, dat in 1928 automatisch 5 yjd den geheelen dijk af te graven. Dit zou aan de school een leerkracht meer komt en dat naar hij berekent hoogstens 2 andere scholen ook voor een assistent in aanmerking kunnen komen. De heer GEELHOEDT verklaart, aangezien hij niet voldoende ingelicht is, thans tegen dit voorstel te moeten stemmen. Het wordt verworpen met 3 tegen 8 stem- men. Voor stemmen de heeren Van Driel, Colsen en Hamelink; tegen stemmen de heeren Van Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Caidsand, Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde en Freriks. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aldus geacht te zijn aangenomen met algemeene stemmen. 4. Voorstel tot niet-aankoopen speelterrein. Burgemeester en wethouders geven het vol gende te kennen: In Uwe vergadering van den 28 Januari j.l. werd aangehouden een schrijven van den Ont- vanger der Registratie en Domeinen te Hulst, waarin deze berichtte, dat hij gemachtigd is, de speelplaats liggende aan de N. J. Harte- straat alhier aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van /2500. Dit besluit werd genomen teneinde nogmaals te trachten dat speelterrein of kosteloos of tegen een lager bedrag te krijgen. Bij schrij ven van 22 April 1926 bericht de Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst ons, dat met geen lager bedrag door den Minister van Financien genoegen genomen wordt. Stelden wij U in Januari j.l. reeds voor niet tot aankoop van dat speelterrein over te gaan, omdat wij een speelterrein voor onze gemeente niet noodig achtten en wezen wij U toen reeds op den financieelen toestand der gemeente, ook thans dringen wij er bij u op aan niet op het aanbod van het rijk in te gaan. Nog min der dan in Januari achten wij thans het groote bedrag dat er voor gevraagd wordt gewettigd. Het aanleggen van een speelterrein is een luxe welke wij ons thans niet kunnen veroorloven. De factor toch is pas vastgesteld op 1,65 en het is nu reeds bekend, dat het dienstjaar 1925 met een nadeelig saldo sluiten zal. Het jaar dan ook geen bezwaar zijn als de bedoelde grond productief gemaakt kan worden. Wij krijgen daardoor productief werk en helpen nog een deel der arbeiders. Volgens de here- ning moet voorloopig verwerkt worden 6000 M3. grond, waarvan gebruikt kan worden in de put achter de waning van de Z. V. T. M. 1500 M3. en voor ophooging van het toe- komstig bouwterrein langs den dijk 1000 MS. Vervoerd naar elders moet dus worden 3500 M3. In den dijk blijft alsdan nog zit- l ten 1700 M3., welke grond later gebruikt moet worden, als ophooging orumiddellijk ach- 1 ter den waterkeerenden muur, op de plaats I waar de straat gemaakt moet worden. Wij zouden dien grond nu willen vervoeren. naar ihet lage terrein aan de Van Steenbergenlaan. Op den voorgrond sta, dat het geheele werk uitgevoerd zou worden zonder paardenarbeid S en dat er bij het werk geen haast is, zoodat dus steeds wanneer de categorie menschen die er te werk gesteld zullen worden moeten uit- vallen als elders werk te krijgen is. Het ver voer naar bovengenoamde plaats kan dus ge- schieden per handkar. Wij hebben nagegaan hoeveel der ingeschreven havenarbeiders, die zich regelmatig aanmeldden in 1914 reeds ha venarbeiders alhier waren en hoeveel niet georganiseerden die in 1914 havenarbei der waren wekelijksoh steun genoten heb ben en komen dan tot een cijfer van onge veer 200 personen. Deze komen nu evenwel niet alien voor steun in aanmerking. Op de lijsten van 12/17 en 19/24 April van uitbe- taalden steun komen 50 personen voor, die reeds in 1914 aaver.arbekler waren. We kun nen op grond daarvan o.i. gevoegelijk aan- nemen, dat de personen die door werkverschaf fing geholpen moeten worden hoogstens een 60tal personen zullen bedragen, temeer waar wij die hulp willen beperken tot de haven arbeiders boven de 30 en beneden de 60 jaren, voorzoover ze een of meer kinderen te hun- nen laste heibben beneden den leeftijd van 16 jaren en voorzoover uit anderen hoofde het gezin geen in-komsten ten goede komt, terwijl zij die 6 weken of langer bij derden gewerkt hebben gedurende evenveel weken van de werkverschaffing zijn uitgesloten, als ze pe- 1927 zal daardoor reeds met een extra last riodes van 6 weken bij anderen gewerkt heb- van ongeveer 30.000 worden gedrukt, tenge- volge waarvan de factor zeer zeker nog aan- merkelijk verhoogd zal moeten worden. Alle uitgaven, die niet dringend noodzakelijk zijn, achten wij ongeoorloofd en moeten wij U ontraden. Op grond van bovenstaande stellen wij u voor, niet tot aankoop van het speelterrein over te gaan. De heer VAN RIET merkt op, dat hij in vo rige vergaderingen gepleit heeft voor aankoop van dit speelterrein en daf? hij, voor wat be treft het belang dat dit bezit voor de gemeen te heeft, niet van meening is veranderd. Ge zien den financieelen toestand der gemeente op dit oogenblik, zal hij zijn stem uitbrengen voor het voorstel van burgemeester en wethouders. De heer VERLINDE zal ook voor het voor stel steimmen, in zooverre, dat hij ook meent, dat de financieele toestand der gemeente een bezwaar is om thans tot den aanikoop over te gaan. Hij is het echter niet eens met de mee ning van burgemeester en wethouders, dat hier geen speelterrein zou noodig zijn. Hij zou nog wel verder willen gaan en niet alleen in het Oosten, doch ook in het Westen een speelter rein vestigen. Hij beschouwt een speelterrein in de buurt Java allerminst als een overbodige luxe en zou daarom willen voorstellen, dat de raad te kennen geeft, dat de financieele om- standigheden voor het oo-genblik een beletsel zijn om het over te nemen, doch aan Domein verzoeken het voor de gemeente open te hou den tot betere tijden. ben. Het spreekt vanzelf, dat toezicht bij de werkverschaffing noodig is en dat wij ons het recht voorbehouden, die te werk gestelden, die niet behoorlijk werk verrichten van de werk verschaffing en daarbij van verderen steun uit te sluiten. Wij wenschen nu voor het vervoer de volgende regeling te treffen. Aangeschaft worden 10 karren, waarbij 20 menschen wor den te werk gesteld. Iedere ploeg van 2 men schen vervoert naar het aangewezen terrein 15 karren grond en krijgt per kar 40 cent, al- zoo 3 per persoon. Is die hoeveelheid ver voerd, dan is het werk voor dien dag beeindigd, ook als nog geen 8% uur gewerkt is. Zij die in 8% uur geen 15 karren kunnen vervoeren, ontvangen zooveel keer 40 cent minder als ze minder dan. 15 karren hebben vervoerd. Zij die werken aan het verwerken van den grond ter plaatse, werken 8% uur en ontvangen fS per dag. Zij die deze week ter plaatse grond ver werken, zullen de volgende week grond moeten vervoeren, zoodat de werkzaamheden regel matig worden afgewisseld. Aan de hand van deze gegevens zal het werk kosten voor de 3500 M3. vervoer naar de Van Steenbergen laan f 7200, 2500 M3. verwerken ter plaatse 3000, aankoop karren en kruiwagens f 900, afbraak oud kruitmagazijn en onvoorziene uitgaven 1900, totaal 13.000. De te werk gestelden werken dus niet langer dan 8V2 uur per dag (dezen tijd werken de ge- meente-werklieden ook) a f 3 per dag gedu rende 4 dagen per week, in dftt tijdvak zouden ze dan ook ontvangen ongeveer het bedrag, dat ze nu aan steun hebben genoten. Aannemende, dat niet steeds zal gewerkt worden, zal onge veer het geheele jaar nog eenige hulp verleend kunnen worden. Bovendien kan een deel van 't werk pas in 't najaar uitgevoerd worden, daar eerst de boomen op den dijk dan gerooid moeten zijn. Het geheele werk wordt begroot zooals uit de specificatie blijkt op f 13.000, doch zou, wan neer het economisch werd uitgevoerd ongeveer j 6000 kosten. We zouden nu, waar het hier geldt een buitengewoon werk, het bedrag dat in elk geval besteed moet worden alzoo f 6000 willen vinden uit eene geldleening en de rest uit de gewone inkomsten der ge meente. Wij zullen trachten een deel van de f 7000, die zuivere werkverschaffing zijn, terug te krijgen van het rijk. In verband met bovenstaande nu stellen wij uw college voor: 1°. bij wijze van werkverschaffing den dijk langs de burgemeester Geillstraat en ver der in de richting van het kantoor van de Z. V. T. M. te doen afgraven en den grond te laten brengen naar het lage terrein aan de Van Steenbergenlaan; 2°. voor dit werk in aanmerking te doen komen valide havenarbeiders, die in 1914 als zoodanig werkzaam waren, die niet jonger dan 30 jaren en nog geen 60 jaren oud zijn, voor zoover ze een of meer kin deren beneden den leeftijd van 16 jaren te hunnen laste hebben; 3°. het loon te bepalen op 3 per dag van 8% uur en het aantal werkdagen per week op 4 dagen en onder bepaling: a. dat zij die elders werk kunnen krijgen, dat ook moeten aannemen; b. dat zij die 6 weken of langer gewerkt hebben in een ander bedrijf, geduren de evenveel weken van de werkver schaffing zijn uitgesloten., als ze pe- riodes van 6 weken gewerkt hebben; c. dat uitgesloten zijn zij die in Juli reglementaire steunuitkeering genie- ten; 4°. aan gedeputeerde staten voor te stellen eene geldleening aan te gaan van /6000 voor kosten afgraven van den Scheldedijk; in verband met een en ander de begroot ting van 1926 te wijzigen; te besluiten de boomen staande op den dijk te verkoopen; aan de regeering in de kosten der werk verschaffing 50 bijdrage te verzoeken. 5°. 7°. De sociaal-democratische raadsfractie heeft eenige amendementen ingediend op dit voor stel, welke hieronder vol gen: 2°. te lezen als volgt: voor dit werk in aanmerking te doen ko men valide havenarbeiders die in 1920 als zoodanig werkzaam waren, die niet jonger dan 24- en nog geen 65 jaren oud zijn, voor zoover zij hoofd van een gezin of kostwinner zijn; 3°. te lezen als volgt: het loon te bepalen op f 3 per dag van 8V2 uur en het aantal arbeidsdagen op: a. vier dagen bij twee gezinsleden; b. vijf dagen bij 34 gezinsleden; c. zes dagen bij vijf of meer gezinsleden; onder bepaling, dat voor de onder b en c genoemde groepen de werk dagen evenveel worden verminderd als de gezinsinkomsten veelvouden van f 3 bedragen; d. dat uitgesloten ziin zij die in het tweede halfjaar nog recht hebben op uitkeering uit hun werkloozenkassen; e. niet bii een werkloozenkas aangeslo- ten arbeiders maken in het tweede halfjaar een wachttijd door van 27 werkdagen; f. zii die zes of meer weken buiten de werkverschaffing ziin werkzaam ge weest, maken een wachttijd door ge- lijk aan zooveel weken als zij periodes van zes weken gewerkt. (Wordt vervolgd.) Voor Gent: 3 Mei. Eng. s.s. ELFSTONE, 3879 M3., kolen, Cardiff; Eng. s.s. CLAN- RHVD, 4316 M3., pyriet, Pomaron; Eng. s.s. AFON GWILI, 2148 M3., ledig, Cowes, Eng. s^s. OARSMAN, 903 M3., ledig, Ipswich; Belg. s.s. ERNEST SOLDAY, 721 M3., ledig, Ostende; Belg. s.s. GREVOYANCE SOCIALE, 726 M3., ledig, Ostende; Eng. s.s. WENNING, 2227 M3., stukg., Goole; Eng. s.s. AVOCET, 3965 M3., stukg., Liverpool; Eng. s.s. TRINGA, 5461 M3., stukg., Manchester. 4 Mei. Eng. s.s. ORLOCK HEAD, 4422 M3., gem., Dublin; Eng. s.s. BLACKCOCK, 1393 M3., stukg., Londen; Duitsch s.s. KARL FRIE- DRICH LARSEN, 3183 M3., hout, Danzig; Duitsch s.s. LJUSNEALF, 3940 M3., hout, Danzig; Ital. s.s. MAYA, 10951 M3., olie, Ba- toem; Duitsch s.s. ENERGIE, 3791 M3., hout, Marsviken; Eng. s.s. CROHAM, 1107 M3., ledig, Rochester; Eng. s.s. MERSEY, 1546 M3., ledig, Ipswich. Van Gent: 3 Mei. Eng. s.s. VANDUARA, 13781 M3., ledig, Rotterdam. 4 Mei. Eng. s.s. PANSY, 1582 M3., fosfaat, Liverpool; Eng. s.s. ELFSTONE, 3879 M3.. ledig, Tyne; Eng. s.s. ARLEIA, 2249 M3., ijzer, Brittonferry; Eng. s.s. TRENTWOOD, 2237 M3., ijzer, Stockton on Tees. s.s. Bieden. Laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3