dl£gT v ni6t Van faarhe ftreft'°P mij ged^> De heer DIELEMAN zou het water willen afvoeren door buizen te legmen naar den Buth- polder; dat was veel voordeeliger. De VOORZITTER: Het fcestuur van den BuEipolder wenseht dit Met. De heer DIELEMAN waarschuwt' oak tegen het maken van een yzerem schof in den duiker; dit verroest dadalijk. Die heer t GILDE betreurt, in verband met de afwijzende houding van het besituur van den Buthpolder, dat de gemeente telkens groote kosten moet maken alls een gevolg van de on to 1 der polderbesturem. De heer VAN DIXHOORN zou ook liever 1ebben gezien, dat de tweede loozing langs den 13 utihp elder had kunnen blij.ven bestaan, liever ian een verwyding van het bestaande rtool naar de Kreek. Aangezien een an d ere oplos- sing niet mogelijk blijkt, zal hij meegaan met het voorstel van Bungemeester en Wethouders. Dit wordt aangenomen met 6 tagen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren Koster, Baert, Van Dixhoorn Weijns, Oggel en. Kruijsse; tegen stemmen de heeren J. de Feijter, Dieleman. P. de Feijter en 't Gilde. 9. Intrekken toegezegde subsidie voor ver- beterde verlichting der buurtschap Spui. Jaungemeescer en Wethouders stellen voor om het raadsbesluit dd. 24 September 1918, waanby aan het comite van het gehucht Spui een suosidie van 1000 is toegezegd geduren- de a jaren, voor een verbeterde verlichting, in te trekken. Diaar de gemeente binnen afaienbaren tijd voor and ere feiten zal komen te staan ten op- ziehte van de electrificatie, achten Burgemees- ter en Wethouders het voorzichtigheidshalive gewenscht, ter voorkomin.g van inconsequen ces die Meruit geboren 'kunnen worden, den raad voor te stellen het raadsbesluit van 24 September 1918, waarbij in de distributiejaren aan een commissie van de buurtschap Spui, gedurende 5 jaren een bedrag van 1000 werd toegezegd voor bet venkrijgem van een ver beterde verlichting, in te trekken. De VOORZITTER voegt hier nog aan toe, dat het bij den huidigen stand der electrifica tie niet onmogelijk is, dat de P. Z. E. M. zal trachten de kom en verschillende deelen der gemeente te electrificeeren en bestaat ook de mogelij'kheid, dat bij den raad verzoeken in komen om van gemeentewege voor een deel borg te zijn voor de te vragen garantie. Ten einde nu op een geheel vrij standpunt te staan tegenover alle buurtschappen, achten Burge meester en Wethouders het beter, dat raads besluit van 1918, onder andere omstandigheden genomen, in te trekken. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij zidh met dit voorstel kan vereenigen. Hij zou echter gaame nog eens willen terugtreden In de historie der electrificatie en uit zich daar- omtrent als volgt: Mijnheer de Voorzitter! Wanneer ik hier nog ettelijke zaken naar voren wensch te brengen, dan is dit om naar aanleiding van het feit, dat in de vorige vergadering aan mij van verschil lende zijden verwijten zijn gedaan, welke fei ten ik met het oog op een meer konsekwent beleid dat binnen afzienbaren tijd in uitzicht wordt gesteld bij een der op deze agenda voor- komende pun,ten, welke feiten zeg ik nog eens mean reoht te moeten zetten. Welk een groote rol bij dat alles het woordje konsekwentie heeft gespeeld zal dan duiaelijk zijn. De zaken, die ik naar voren breng passen geheel en al in mijn betoog en heb ik noodig teneinde duidelijk te kunnen aantoonen, dat mijn conclusie juist is. Ik ga even terug naar de raadszitting van 9 Maart 1922 waar eigenlijfc voor het eerst over een beslissing omtrent den een of anderen vorm van electriciteit wordt gesproken. Ter tafel komt een concept overeenkomst tusschen P. Z. E. M. en gemeente Axel, waarbij toelich- ting en een rapport van den directeur der ge- meentelijke gasfabriek. In de overeenkomst lezen wij onder art. 1 o.a.: ,,Be P. Z. E. M. ver- plicht- zich vender geen electriciteit aan derden in het gebied__der gemeente te leveren". Wat was het geval evenwel; toen de gemeente druk met de P. Z. E. M. in oniderhamdeling was over de levering van den strocm heeft deze zomder slag of stoot zonder toe&temming gevraagd te hebben maar ook zonder eenig protest van de zijde der gemeente de gebouwen van de Z. V. T. M. van stroom voorzien, waardoor zij tegen het artikel van de concept-overeenkomst, door de P. Z. E. M. opgemaakt op een zeer grove wijze zondigde. In de toelichtimg op biz. 7 van de notulen dozer vergadering las ik: ..Wat het verbruik voor licht betreft zijn de volgende cijfers waard om eens nader te worden bezien. Bij een electriciteitsprijis van f 0,55 per K.W.U. (zooals in onze exploitatierekening is aange nomen) komt het verbruik van een lamp van 50 kparseh cp 2.1 cent per uur bij een gasprijs van f 0,20 per M3. verbruikt een staande Auer- kous van ongeveer 50 kaarsen voor 2,32 cent gas per uur, bij een petnoleumprijs van f 0,20 per liter verbruikt een gewone brander met een lichtsterkre van slechts 12 tot 16 kaarsen per uur 1,4 cent aan petroleum (een eleetrische lamp van 16 kaarsen kost slechts 1,1 cent per uur) terwijl een lampe Beige met een licht- sterkte van 40 tot 50 kaarsen per uur voor 3,7 cent aan petroleum verbruikt. Afgezien van het groote gerief is dus electriciteit goedkoo- per dan gas en veel goedkooper dan petro leum". Deze zin zag ik met vetgedrukte let ters in de notulen der raadsvergadering van 9 Maart '22 en nu ben ik de meening toegedaan, dat op dit moment niet een der hier aanwezige leden van den raad nog geloofd, dat de elec- trisdhestroom goedkooper is dan gas, laat staan petroleum, afgezien dat electriciteit om andere redenen te prefereeren is. Reeds 7 Augustus '23 zag onze Burgemeester dat in en verklaar- de in de cp dezen datum gah.ouden vergadering, dat gas veel goedkooper is dan eleetrische stroom. Volgt een rapport van den directeur der gasfabriek, waarin deze o.a. zegt: vol gens de exploitatierekening (van Streefkerk) van Spui, Magrette en Schapenlbout moet d.e ge meente (biz. 8) jaarlijksCh een stroomprijs van 0,60 per K.W.U. 902,09 bijpassen. Indien Jiier ook het systeem „zelf bekostigen" wordt toegepast, zooals ook bij de gasverbruikers, dan moeten deze 124 verbruikers jaarlijks opbren- gen f 3722,09 of per K.W.U. 69 cent. De P. Z. E. M. begrijpende, dat dit voor de verbruikers niet te betalen is, heeft daarom de voorkeur er aan gegeven een tekort? van f 902,09 jaarlijks de gemeente te laten betalen en den stroomprijs op 60 cent per K. W. U. gebracht, voor kracht op 25 cent. Door den gasdirecteur wordt verder uiteen- gezet, dat de stroom (60 cent voor de buiten- wijken) 3 maal zoo duur is dan gas, met deze woorden: „Indien men de zaak in het juiste licht beziet, moet bij de gemeente de vraag op den voorgrond treden: Zal bet en voor de gemeente, en voor de verbruikers niet veel voordqfeliger zijn, indien iraplaats van electrici teit gas geleverd wordt. In de Iste plaats is de gemeente bij het gas een zelfproducent en pro- fiteert direct bij meer of overproductie, Elke M3. gas welke de gasfabriek bij haar tegen- woordige gasafname .meer produceert, komt haar op een zelfkostenden prijs van 2,6 cent. (Nu ongeveer 2 cent). Zooals reeds veripelcl is dit met zoo bij de electriciteit, (indien deze door de P. Z. E.M. wordt geleverd, daar hier de gemeente per K. W. SJ. koopt en verkoopt en bovendiien het verlies moet drag'en. HienbjJ komt nog, dat het verbruik van gas de huis- houuing voor meer doeieiniden diemstig is.'' Daarna bespreekt de gasdirecteur in 't kort de 3 afzondenlijke exploitatierekeningen van de kom Axel. De liste voor 150 aangesloten wo- ning-en 5 motoren en 50 straatlantaarns. Deze rekemng wijst een tekort aan van 1142,47. De 2de exploitatierekening voor 300 aangeslo ten woningen, 10 motoren. en 50 straatlantaarns wijst een tekort aan van f 99,85. De 3de exploi tatierekening met 450 aangesloten woningen, 15 motoren en 50 straatlantaarns wijst een winst aan van f 1040,30. Bij de Iste exploi tatierekening kost het kabelnet f 20.000, bij de 2de 25.000 en bij de 3e 30.000. De gemeen- telijke gasfabriek heeft ongeveer 300 aangeslo ten woningen voor gewoon gas (metergas), alle andere woningen hebben muntgas. Aange nomen, dat de electriciteit ons deze 300 ver bruikers afsnoept dan zou de gasprijs verhoogd moeten worden. De 300 gewone gasverbruikers hebben over 1921 verbruikt 126.047 M3. gas. Rekenen wij hiervan 1/3 voor lichtgas, dan is voor licht verbruikt 126.047 3 is 42016 M3. Onze 17 motoren waarvan 3 zuiggas, hebben over 1921 aan gas verbruikt 65319 M3. en brachten op 9115,25. Aan de hand van het concept-rapport werd in dit rapport een winstrekening gegeven, vol- gens welke in 1921 een winst is gamaakt van f 4159,66, terwijl deze zelfde rekening een ver lies zou aangeven van 10342,27, als de 300 gasaansluitingen de straatverliehting, en de 10 motoren dat jaar aan de electriciteit waren verbonden geweest. Nadat hij verder heeft opgemerkt: een vast- staand feit is, dat op de electriciteit zal moeten worden bijgepast door de gemeente, terwijl wanneer de toestand normaal is de gasfabriek winst zal afwerpen, Tot slot adviseert hij met het oog op het enorme verlies, dat de gasfa briek^ zal lijden, niet in te gaan op het verzoek der P. Z. E. M., doch de gasleidin.g door te leg- gen naar Spui, Schapenhout, Magrette en Sas- sing, wat ongeveer zou kosten 65.000, welke gedekt worden door de exploitatie, terwijl dan het buizennet meer uitgebreid zal zijn dan het eleetrische net. De voorzitter deelde dan mede, dat Burge meester en Wethouders niet voltallig waren en niet eenstemmig, zoodat er geen meerderheid was voor een voorstel. De heer Kruijsse (biz. 9) wilde ook wij- zen op den ongewenschten toestand, dat Bur gemeester en Wethouders in zoo'n belangrijke zaak geen leiding geven. Hij achtte de zaak niet met den noodigen ernst aangepakt, enz. Dus in 1922 reeds dezelfde klacht, dat de zaak niet met den noodigen ernst is aangepakt en geen leiding door Burgemeester en Wethou ders werd gegeven. Meerdere leden spraken toen in dien geest. lets verder op biz. 9 zegt de heer Kruijsse: „Ik wijs er voorts nog op, dat de provinciale centrale volgens het destijds aaugegeven .doel is opgeriCht om overal stroom te brengen voor licht en kracht, en vimd het van den vertegenwoordiger van dit algemeen pro- vinciaal liohaam den heer Streefkerk, wel een wat onvoorziohtige uitdrukking, dat de provin ciale centrale er niet toe zou overgaan om de buitenbuurten van Axel aan te sluiten, indien de gemeente niet besloot ook de kom aan te siliuiten en dat men er voor bedankte om de magere brokken te nemen, indien ze ooik de vette niet konden krijgen. Dat is ten slotte het uitoefenen van drang om de gemeente tot aan- sluiting te bewegen. Ik heb daarom den heer Streefkerk nog te kennen gegeven, dat de tijd misschien zou komen, dat deze zou komen smeeken om de buitenwijken te mogen aan- sluiten." Gij hebt u vergist mijnheer Kruijsse, de heer Streefkerk komt niet smeeken, hij is zoo bru- taal en komt ongevraagd de gemeente binnen aan de Drie Schouwen en nu weer aan de Axel- sche Vlakte en hij lacht Axel gewoonweg uit. De bedreiging van onizen burgemeester om op de palen door een deurwaarder beslag te laten leggen heeft hun wat vermaak bezorgd, zoo zelfs, dat men elkaar daar heeft af.ge- vraagxl: Wanneer komen ze nu om de palen in beslag te nemen Onbegrijpelijk echter, dat nu de heer Kruijsse blijkens zijn uitlatingen in de vorige vergadering geheel aan de zijde van den heer Streefkerk staat, W;aar hij reeds in 22 over het uitoefenen van onbillijken. dranig sprak. Op biz. 10 dezer notulen merkt de voor zitter op, dat, als het er om te doen is de ver- scMLlende buurtschappen van kunstlicht te voorzien, men dat ook kan bereiken door uit- breiding der gasfabriek en uitbreiding van het buizennet. De voorzitter spreekt thans een andere taal. Op dezelfde biz. 10 van de notulen van dien datum lezen wij dan. De heer Kruijsse: „Er wordt ook geraamd een verbruik van f 21, per aansluitng, waarbij dan nog komt de meter- huiur. Degelijke deskunidige voorlichting was zeer gewenscht enz." Duiidelijik bljjkt hieruit, dat de heer Kruijsse in 1922 het advies van den heer Streefkerk niet als degelijk deskundig beschouwde en is het mij een raadsel, waar wij den heer Streef kerk op dit gebded thans nog beter kem.en 4"- in '22, de heer Kruijsse nu wel de adviezen van den heer Streefkerk als degelijk deskundig beschouwd en van alle goede berekeningen van andere zijde niets wil weten. Op biz. 11 hooren wij uit den mond van den voorzitter, dat deze de meendnig is toegedaan, dat men niet van het beginsel zal kunnen uit- gaan, dat men er op wil toeleggen, Naar hij meent heeft de raad zich steeds op het stand punt geplaatst, dat de gasfabriek zichzelf zou bedruipen, dat men er zelfs wel eenige winst mee dacht te maken, en. als men nu de prij.s voor eleetrische stroom zoodanig stelde, dat er verlies was, zouden, de gasverbruikers met evenveel recht komen vragen, om ook aan hen beneden den kostenden prijs gas te leveren. Bij de garantiestelling hebben wij geen waar- sehuwinig in dezen geest van den voorzitter ge- hoord en toch moeten wij nu gelooven, dat hij niet onder dranig heeft gelhandeld uit Middel- burg. Op 7 Augustus 1923 vraagt de heer Van Dixhoorn bij de omvraag op biz. 5 der notulen hoe het nu staat met al of niet verkrijgen van electriciteit in deze gemeente. De voorzitter merkt op, dat het den heer Van Dixhoorn bekend is, dat cle raad er niet op in- gegaan is, omdat bet voor de gemeente veel te nadeelig uitkwam. De raad was daarvoor hui- verig. Ieder verlangt zeker naar de gelegenhedd voor het gebruiik van electrisohen stroom maar gezien de kosten is het voor de gemeente een groot bezwaar om er op in te gaan te meer waar men hier een gasfabriek bezit, die het licht veel goedkooper levert. Met de tegen- woordige prijzen kan electriciteit wat de prijs betreft niet naast gas staan. De heer Kruijsse wijst er op, dat de zaak hier grondiig is onderzocht en het resultaa.t was, dat er jaarlijksch f 6000 zou noodig zijn om het tekort te dekken. Daarop is het afgestuit. De zaak is hier zoo grondig onderzocht, dat de gemeente van de P. Z. E. M. nog altijd een vor- uermg m veroand met bat onaerzoeii loopenae heeft. Hij meent, dat de raad deze zaak zeer tagemoetiiomemd heeft bchancleld, Ais men een gaaiabnek oezit en men wil een concurrent als een eiectriciteitsbedrijf toelaten handelt men naar zijn meemiing al loyaal, maar het iste veel gevergd als men dan bij dien concurrent, die ten nadeele der gasfabriek is, nog bovendien een groot bedrag moet bijpassen. En de bere- kening van de kosten, der electriciteit zijn van wege de PZ. E. M. zelf verstrekt, die zullen dus wel niet te zwaar zijn voorgesteld. Wij zien dus anderimaai, mijne heeren, dat de beoordeeling van de electricitejts-kwestie voor de komst van Gedeputeerde Staten veel vrijer en veel onbevangener was, het tegem- overgestelde van nu. Toen beschouwde men een tekort van 6000 eeoi reuzensom. Momenteel spreekt men. van 17000, 20.000 en f 31.000 alsof het nik.s is. De heer Kruijsse sprak hier van een concurrent binneiihalen, en nog geld toegeven. Zoo is het inderdaad en daarom mo est de heer Kruijsse die in 1923 zoo sprak thans met hart en ziel voor zelf-exploitatie in verbinding met de gasfabriek zijn of tenminste er met alle kracht aan mee gewerkt hebben dat hiernaar een grondig onderzoek werd inge- steld. Zoo kwam ik bij bet nalezen der notulen tot 1924 en wel allereerst de vergadering met den heer Van der Hegge Zijnen op 11 Maart. Het volgende door genoemde heer in deze ver gadering gezegd verdient nog eens weer gere- leveerd te worden." Bij het beihandelen dezer zaak is het ook dienstig te weten wat de ge meente indien zij aan de P. Z. E. M. concessie verleent daarmede wegsdhenkt. Hij meent, dat er geen bezwaar zal beihoeven te zijn naast de gasfabriek een gemeentelijk eiectriciteitsbedrijf te gaan exploiteeren, wel bij het verleenen van concessie, de gevolgen kunnen dan wel onguin- stig zijn. De gasfabriek staat er goed voor. Een M3. steenkoolgas bevat 5000 a 5500 warm- te-eenlheden, terwijl 1 K. W. U. stroom die in den regel met 1 M3. gas wordt vergeleken, en slechts 861 bevat. De toestand der gasfabriek te Axel is blijkens de aan sipreker verstrekte gegevens bij zonder gunstig. Zijn cijfers wijken af van die welke destijds door de P. Z. E. M. ais raming zijn verstrekt, zoodat van die be- grooting weinig is te gebruikeat. Die berust z.i. op reine fantasie en zijn nergens op geba- seerd. Nu is de toestand van Axel bijzonder voordeelig daar de exploitatie terstond reeds een winst op!evert van f 2000 en na een jaar of 4, 5, 6 een winst belooft van 15 a 16000 gul den als men de stroomprijs aanlioudt van 45 cent per K. W. U. voor verlichting, die de P. Z. E. M. ook voornemens is te berekenen. Dat is dus een flinke winst. Dat betreft echter alleen de kom. Bij aansluiting van alleen de buitenwijken komt de deskundige op een ver lies van aanvankelijk 8000 later f 5000 per jaar, Bij een 3e berekening algeheele electrifi catie komt hij tot een winst aanvankelijk van f 3600, stijigende tot f 20.000." Tegen dit schitterend perspectief, dat ge- opend werd in adviseerden Burgemeester en Wetliouters de exploitatie niet voor rekening der gemeente te nemen doch aan de P. Z. E. M. concessie te verleenen. Zie wij leven wel zeer snel tegenwoordig, maar dit ligt toch nog zeer venseh in het ge- heugen. Op biz. 6 van de desbetreffende notulen lezen wij, dat door den heer J. de Feijter wordt ge zegd, dat deze vreest, dat de P. Z. E. M. zal zeggen: „Dat doe ik niet! Wordt de behoefte aan electrischen stroom in deze gemeente in derdaad gevoeld dan zou spreker yen knoop willen doorhakken en tot eigen exploitatie wil len besluiten. Of die befhoefte bestaat is ech ter de vraag. De vorSge week was een verga dering van belanghebbenden bij het verkrijgen van electrischen stroom in een deel der gemeen te opgeroepen. Er waren 25 mensehen uitge- noodiigd, doch ,er kwamen er maar 5. Dat be- wijst, niet een groote behoefte.' De voorzitter gelooft ook niet, dat drang naar electrischen stroom bestaat. Daarna kwam de heer Van der Hegge Zijnen aan het woord die allereerst zijn spijt betuigde tegenover mij een fout van f 1000 gemaakt te hebben, waardoor de winst f 1000 Meaner werd. Verder antwoordde hij den heer De Feijter, dat een leening noodig zou zijn van j 190.000 later nog f 10.000 en f 15.000. De heer Oggel maakte de opmerking, dat hij verwonderd was van de heer Van der Hegge Zijnen te hebben gehoord, dat deze vermoedt, de P. Z. E. M. niet genegen zal zijn de^thans door Burgemeester en Wethouders op zijn ad vies ter vaststelling aangeboden concessievoor- waarden te aanvaarden. Maar wanneer nu de berekening zuiver is moet toch ook de P. Z. E. M., dat inzien en dan moet zij toch ook die winst van f 16.000 willen binnenhalen. De heer Van der Hegge Zijnen was het daar volkomen mee eens en dat zou ook zoo zijn als er aan het hoofd van de P. Z. E. M. men sehen zaten die op normale wijze dachten. Ver der zei hij: Iaiidiien alleen de buitenwijken zou den bediend worden er zeker 10 tot 15 jaar verlies zal zijn, doch als de geheele gemeente wordt bediend, is er z.i. geen risico aan ver bonden, dan zal er behalve de overige exploita- tiekosten niet alleen voldoende ontvangen worden voor rente en aflossing der te sluiten leening maar ook nog een behoorlijke winst gemaakt worden. Er is dus geen risico. Nog gunstiger zou de toestand worden indien de gemeente zelf een centrale kon sticbten; want hij is van oordeel, dat de stroom nog voordee liger zelf kan worden opgewekt dan ze nu aan de P. Z. E. M. moet worden betaald. Maar of- schoon de heer Van der Hegge Zijnen zeide, dat dit niet meer kon, meen ik, dat het nog steeds onze plicht is naar de Kroon te gaan. De heer Van Dixhoorn had gehoord de be- sprekiniaren (zie biz. 11 van de notulen van 11 Maart '24) gaarne gezien, dat Burgemeester pn Wethouders tot andere gedachtep erekomen waren. Hij zinspeelt op den eed door alien hier af- gelegd en waarbij gezworen is cle belangen der gemeente voor te staan en hoog te houclen. Hij vraagt of het college van Burgemeester en Wethouders dien overeenkomstig zijn voorstel wil wijziigen en voor rekening der gemeente de electrificatie ter hand nemen. Thans wil ik den heer Van Dixhoorn ander- maal op dezen eed wijzen. Hij, destijds ge- steund door het advies van den heer Van der Hegge Zijnen, ik thans gesteund door dat van den deskundige Duetz en Dijker. Ook dezen noemen zelfopwekking goedkooper! Wij hebben den. eed afgelegd mijnheer Van Dixhoorn in het belang van de gemeente en niet van de PZ. E. M. Die in 1924 zoo spreekt kan, toch on- mogelijk geheel en al in 1926 voor de P. Z. E. M. zijn. De heer Koster sprak oo.k van de weimige behoefte, die er bestaat, gezien zijne oproeping voor een vergadering tot dat doel leidend, waarvoor de belangstelling nihil was. Hij had op Koewacht opgemerkt, dat mensehen, die electrisch lidht hadden hunne petroleumlamp gebruiktem, omdat zij het licht te duur vonrlen en daarom stemde hij tegen het voorstel van den heer Van Dixhoorn,, dat met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De vergadering van 17 September 1924 was aiieen beiegcl naar aanleiding van het verzoek van cie commissie der r\ m r,. ivi. om te oncier- iicmueien over het strooiruevei'imgscontr act. iircue aanwezitg was onzen teenniscnen auvi- seur, meergenoemd. lie heer Weijns begon met te wjjzen op den pennescryd m de nxelsche Lornant, waarui o.a. gesenreven was door de heer Augusteyn, dat het rapport van den heer Van der negge Zijnen niet geheel in orde zou zijn. Hij vroeg eene verklarmg. De heer Van der Heg;g-e Zijnen verdedigde zijn rapport zich op zijn 20jange ervanng beroepend. Door de heer Augusteyn zijn dingen uit sprekers rap port gehaald, die er heelemaal niet instaan. Op biz. 43 van dit rapport staat woordelijk: V oor de maaiderij stel ik 8 P. K. en 6 uren daags is 8 X 1800 is 14.400 P. K. U.. Daar elk P. K. U. volgens hetzelfde rapport 0,85 K. W. U. vergt, krygen wij 14.400 X 0,85 is 12.240 K. W. U. per jaar, dat is. in geld 12.240 X 20 cent is 2448. vVij weten, dat toen in de vergadering ge weest zijn de commissie van de P. Z. E. M. de heeren Mr. Dieleman en A. van der Weijde bene/vens den directeur de heer Streefkerk. Deze heeren traden zoo aanmatigend en sc'herp op, dat zij geen goeden indruk op den raad maakten. Zelfs werd de heer Streefkerk door den voorzitter op zijn plaats gezet en heb ik opgemerkt, dat de raad niet met het pistool op de bbrst moest worden gedwongen, zulks naar aanleiding van het optreden van Gedepu teerde Mr. P. Dieleman. Op 25 November gaan Burgemeester en Wethouders van voorstanders van concessie over naar eigen exploitatie en wel van die ge- deelten van de gemeente welke voldoende waar- borg geven van remtabiliteit. Door verschil lende raadsleden werd er op g-ewez-en, dat de P. Z. E. M. bij concessie hetzelfde zou doen. Ik moet er hierbij nog aan herinneren, dat i'k den adiviseur wees op de groote fouten in dlena rapport waardoor dit onbetrouwbaar w&rd, getuige verder de door den adviseur gedane mededeeldngen ook in den raad omtrent de ge meente Schoodhovem, Door mij is bewezen, dat door de gemeente Schoonhoven in 1923 (aan de hand van de versla.gen als gas, waterleiding en electriciteit) een schade is geleden van pl.m. 24.000. Buitenstaanders hebben zelfs deze fouten ontdekt en bewezen, maar Burgemeester en Wethouders hebben zich nooit uitgelaten van deze fouten overtuigd te zijn. In de geheele afwikkeling van deze zaak, tot dusver hebben Burgemeester en Wethouders zich terzijde ge- bouden, en geen rol van beteekenis gespeeld, allerminst hebben zij leiding gegeven, wat toch zoo noodig was. Zij hebben koelbloedig toege- zien, terwijl enkele raadsleden Mer met wan- hoop vochten. De meerderheid van den raad was en bleef blind en ging door dik en dun met den adviseur mede. Burgemeester en Wethou ders moesten eens bedenken, dat zwijgen ook misdadig kan zijn! Nooit en nimmer is nodh door een van de leden van het college noch van de wiillige raadsmeerderheicV er op gewezen, dat de geraamde aflevering van electrischen stroom in het rapport des heeren Van der Heg ge Zijnen veel en veel te hoog was opgevoerd. Nota bene 142.000 K. W. U. Dat wisten de heeren evenwel. Ja, mijnheer Oggel, maar nu van een andere zijde bij zelfopwekking van stroom 50.000 K. W. U. als af te leveren wordt aangenomen' nu schreeuwen de heeren van veel te veel. En ja, al is het verschil van 142.000 tot 50.000 K. W. U. dalende enorm ik wel zelfs ook nag aannemen, dat 50.000 K. W. U. nog veel is, vooral voor beginjaren. Maar ik moet hier nog eens vastnagelen, hoe frappeerend het is te moeten aanzien, dat rx>ch Burgemeester en Wethouders npch de willige raadsmeerderheid ooit heeft toegegeven, dat de grootste fouten zijn gemaakt, met dit rapport nJ., dat de K. W. U. te hoog zijn opgevoerd en dat de mededeelingen omtrent Schoonhoven (gas en electriciteit) onwaar zijn. Wij moeten daarom aannemen, dat ook nu nog de heeren deze fouten en onwaarheden niet begrijpen zelfs nog niet met voorlidhting, al zou men in de laatste raadsvergaiderdng het idee bijna gekregen hebben, dat wij hierin reusaehtig vooruit gaan. Niet alleen Burgemeester en Wethouders, doch ook raadsleden hebben berekeningen ge maakt waar deskundigen als de heeren Duetz. Dijker om over wiilen, de heer Van der Hegge Zijnen maar te zwijgen, een puntje aan konden zuigen! Maar ik wil tot het slot komen. Op 7 April van het vorig jaar 1925 ontvingen wij het be- ricbt, dat Gedeputeerde Staten ons stroomle- veringscontract hadden afgekeurd. De veront- waardiging was zoo groot, dat op voorstel van den iheer Van Dixlhoo'm besloten werd in be- roep te gaan bij de Kroon. Tegen stemden de heeren Dieleman, Kruijs se en Oggel. Kersversoh ligt in het gefheugen, dat op 7 November 1925 Burgemeester en Wethouders met hun bekend voorstel kwamen om in prin- cipe te besluiten tot het verleenen van conces sie aan de P. Z. E. M. voor levering van stroom in de gemeente. Weer draaiden Burgemeester en Wethouders hun rok. Nu weer eens con cessie. Niemand voelde Mer wat voor. De heer Van Dixhoorn bespreekt en verdedigt met warmte zelfopwekking. „Het zal wel niet zon der moeilijkheden gaan en Gedeputeerde Staten zouden wel trachten die pogingen te belemme- ren, doch dan gaan we maar weer naar de Kroon, de zaak is het wel waard eens goed te worden uibgevisoht. Wij hebben hier toch nog niet zulbe Russische toestanden, dat een, colle ge zeggen kan: Zoo zul je en zoo moet je. De gemeente moet vrij zijn haar hudshouden op de voordeeligste wijze in te richten. De hoog ere autoriteiten die voor onze belangen moeten waken mogen dit niet tegenibouden. Hij zal het Gedeputeerde Staten nooit kunnen vergeven in dien de gemeente gedwongen wordt een strop te moeten aanvaarden. Van de P. Z. E. M. heb ben we nog niet veel beleefdheid ondervonden. Hij dringt er nog eems op aan een eigen cen trale te exploiteeren in verbinding met de gas fabriek, waardoor zij ook geheel de baas bliift in eigen huis en de gemeenteraad toch sterk zou staan bij een eventueel beroep op de Kroon. D? gemeente behoort den voordeeligsten weg te bewandelen, met alle kracht van argumen- ton moet worden aangetoo-nd, dat. men op goe den grondslag staat. Dat was mannentaal van den heer Van Dix hoorn. maar waar was de flinkiheid van den heer Van Dixhoorn in de vergadering met het hoogste college dezer provincie op 16 Februari. De heer Van Dixhoorn retdreerde, sprak van de goede verstandhouding tusschen den raad en Gedeputeerde Staten en zeide deze niet te wil len verstoren. Daarom zou hij tegen het beroep op de Kroon stemmen. Voor deze conferenti-e op 16 Februari heb ik mijn ingewonnen adviezen hiervoor gelegd aan de heeren. De heer Weijns echter was zoo on- kieseh mij in de vorige vergadering te verwij ten voor de f 15.000 te hebben gestemd, mijn heer Weijns u moest het billijken, dat ik de moeite gedaan heb, ofschoon dit niet op mijn weg lag. Dit lag op den weg van Bungemees ter en Wethouders, die nog niet schijnen te be- seffen, dat men in dergelijke zaken, moeiliik te veel inge,licht kan' worden. Ik wil er op wijzen, dat indien Burgemeester en Wethouders met goede voorlichtingen waren gekomen en zij ons de door my ingewonnen inldehtingen hadden SlbS' Z°fU ik waarschijnlijk meerdere raaasleden nooit voor de 15.000 garantie <rP stemd hebben. Toen ik deze beide Een oorgelezen gaf de voorzitter by wijze van acntste wereulwonder te kennen, dat dit alles aan Burgemeester en Wethouders bekend wlT Geen redfiijk dSdg?nSS.Ufan l^f^j ffhtstS dgeLlLtr' otrdde0zreddiepUrg5 pende zaak moeten beslissen .zonder ZrY9~ gemeester en Wethouders volledi- L wotofn fton besprekingen ingelicht zijn ge- dat ufi h VSr Wsreld is h6t megelijk. houders over°d^m iT" B^emeester en Wet- kir"- -m cfr -e b6sPreking' van zelfopwek- vember 1925°Ci-m d6 Verg,a/lerin^ van 17 No- moer 1925 met geen enkel wcord is gerent 9 De heer Dijker had er nu toch reeds onmTrk zaam on gemaakt rioi- ,7 fv°Pmerj!;- deeligerU 2ijn W* T" haaklelijk ondervonden df+ R ier" We'thoiidp-rc iae7onaen' dat Burgemeester en wi?i J et m,eer vertellen dan ze kwiit willen zyn of denken, dat goed voor ons is nn Mer van^' f°k begriiPen. dat deze rna- nier van ,ooen mistrpuwen kweekt, niet alleen my, maar ook bij de burgerij. Wat verder ^r het raadsverslag van 16 Februari i! waar y ,k denraad heb gewaarschuwd voo'' een ondoordachte beslissing en heb ik verzocht dien dag geen beslissing te nemen. Do voor zitter echter achtte deze waarschuwing niet oodtg, aangeizien heden (dus op 16 Februari) toch mets zou worden beslist. Maar het kwam anders! Na de^conferen+io tofrdfnStoZdSSarit,der en Gedepu- -erde Staten is het voorstel van den heer ggel 10 X f 17.000 garanUe aangenomen Daarom werd het rapport van de heeren in de vonge vergadering terecht mosterd na dan maal tijd genoemd. De heer Oggel durfde in zyn betoog zelf nog komen met het rapp«»rt van leer V.„ der Hegge Z aLi a nl aa"ne'm6n' da-l een burger van Axel daar tegen kon zijn; want zoo betoogde hy toen de heer Van der Hegge Zijnen dest|d,s wioA -e ng 7aakte kwam hij ook tot een wmstcyfer van f 16.000. De heer Oggel had hier mee moeten deelen, dat deze adviseur re- hende met een verkoop van 142.000 K W U voor d6 kom Axel. En vooral daarom moest de heer Oggel dit hebben meegedeeld/omdat hij lets verder, zegt: „Dool- den heer Duetz is ge- u w XT6" 77°mafname "l de kom van 5000 K. W. U. a 45, doch dat cyfer moet te hoog worden geacht en dient blijkens ervarin- «'en "Laml'ere gemeenten, gesteld te worden op 22.500 K. W. U. Elk voelt hier de reusach- Lge inkonsekwentie van het betoog van den heer Oggel. Indien zooals de heer Oggel aan- geeft 22.500 K. W. U. venkocht zal worden, dan wordt ook maar ontvangen gemiddeld (zulks omdat voor licht 45 en voor kracht 22 cenj wordt gerakand) 22.500 X f M0 is 9000. De garantie was 17.000, de ontvangst f 9000. Tekort alzoo f 8000 per jaar. Dat is de inkon sekwentie van het betoog van den heer Oggel. Tot zoover wat aohter ons ligt, thans wat komen zal. Het nieuwste is, het is misschien voor alien hier geen Meuws meer, dat bij eenige ingezetenen het plan bestaat aan het gemeente- bestuur om concessie te vragen voor het leve ren van, electrischen stroom aan onze ingeee- tenen. Eersitdaags zal naar zij zich voorstellen een groote vergadering worden bijeengeroepen waarop getracht zal worden (althans een begin gemaakt) met het nemen van aandeelen, die niet zoo groot zullen worden, dat Met elk inge- zetene zelfs de arbeiders minstens even gemak- kelijk een aandeeltje zullen kunnen nemen, d'an dat zij jaarlijks een zeker garantieibedrag .moe ten daarstellen. Zeer zeker zal deze combinatie met een garantie van f 17.000 tevreden en wil zij teneinde concurrentie tusschen de gasfa briek en electriciteit te voorkomen de gasfa briek overnemem. De gemeente laat het geld hierop staan, terwijl de cooperatie zorgt voor rente, aflossing en onderhoud. Dit zijn zoowat de grondslagen. Voor het gemeentebestuur is het daarom zaak op haar hoede te zijn, en op te passen, dat de P. Z, E. M. niet buiten zijn be- voegdiheden gaat, waardoor groote verwikke- ling-en ontstaan zullen. Ik had verwacht hier het een of andere plan door Burgemeester en Wethouders te hooren ontwikkelen, nu dit niet het geval is en wij weer al een schrijven van de P. Z. E. M. ter tafel hebben, geef ik in overweging pogingen te doen tot het beleggen van een vergadering van een, gasfabriek-exploiteerende gemeenten in onze provincie, ,b.v. te Goes teneinde daar een bespreking te houden om tot het doel zelf- productie te komen op de basis gas-electrici- teit. Ik wil en de P. Z. E. M. en deze groep particulieren voor zijn omdat het m.i. dezen weg uit moet en de gemeenten het heft in ham den moeten houden. Verschillende deskundigen kunnen dan genoodigd worden en zal de waar- heid kunnen zegevieren. De kosten van een dergelijke conferentie zijn van geen beteekenis in verhouding van het groote belang waar het om gaat. Ik wou dit idee aan de heeren voor- leggen en ter overweging geven. De VOORZITTER merkt op, dat het heel moeilijk is, om zich op het oogen.blik omtrent de door den heer't Gilde ontwikikelde denfcbeel- den uit te spreken, van hetgeen deze als aan- staande plannen meedeelde is hem niets bekend. De heer 't GILDE meent, dat dit toch vol doende bekend kon zijn. De heeren OGGEL, VAN DIXHOORN^ en WEIJNS verklaren er ook ndets van te weten. De VOORZITTER: Maar, mijne heeren, het gaat thans over het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit. Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 10. Vaststelling kohier van de hondenbelas- ting. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kohier van de belasting op de honden vast te stellen op een bedrag van 619. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Verkoop van grond. Naar aanleiding van een verzoek van P. J. van Bendegem Pz., koopman wonende te Axe om hem te verkoopen een stuk bouwgrond, ter breedte van 7 M., zijnde perceel 24 van. het nieuwe uitbreddingsplan, stellen Burgemeester en Wethouders voor die grond onder de gewone voorwaarden aan adressant te verkoopen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 12. Concessie-aanvraag van de P. Z. E. M. De VOORZITTER deelt mede, dat nog een schrijven is ontvangen van den directeur der P. Z. E. M., waarin antwoord gevraagd wordt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6