a ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Uit het boons Noorden, GRIEP AbdusiroOP No 7904. Vrydag 23 April 1926 66e Jaargang. HIILEEWET. „Het Woonhuis". Tijdelijke aanbieding. B I N N E N L A N D> ABtJNNEHENTSPRIJS: HI ■HKEaBTHI BJjAJ3. cxxv. 1JSSEL. BUITENLAND. i^SB V'xjr Dinner Ter Neuzen f 1,40 pei 3 mahnden Vour ouiten Ter Neuzen It. per post f 1.80 per 3 rnaanden Bij vooruitbetaling fr. per post '0,00 per Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschljnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrljdagavond. Dezer dagen is te Amsterdam een groot wetenschappelijk congres gehouden, over de opvoeding van het jonge geslacht. Een paedagogiscb congres van meer dan bui- tengewone beteekenis, omdat dit zoo voortreffelij'k georganiseerd was, dat eenige honderden uit het gansche land daarvoor bijeen hadden willen komen, omdat niet minder dan circa vijftig ver- sohillende onderwerpen in verband met de opvoeding werden behandeld door daar voor bij uitstek deskundigen. Er is geen vak, dat dringender wetenschappelijke beoefening noodig heeft dan de paedago- gie of de kunst der opvoeding. Feitelijk moest ieder ouder zijn ingelicht over de beginselen. Maar waar ons land eenige tienduizenden onderwijzers en leeraars telt, is het dan toch zeker wel van het grootste belang, dat deze jeugd-opvoeders bdhoorlijk onderlegd worden in hetgeen van zoo groote beteekenis is: kennis van de kinderziel en van alles wat daarmede verband houdt. Ongetwijfeld is kennis .van een goede methode om een bepaald vak (bijv. rekenen of taal) te onderwijzen noodiig, maar veel noodig er is, dat ons corps opvoeders zoo toegerust is, dat de geestelijke en zedelijke vorming van het opgroeiend geslacht tot haar recht komt. Kaxakter is veelal meer dan kennis. Ook niet alle kinderen zijn normaal. Er zijn in tal van opzichten afwijkingen, die speciale kennis vragen. Vandaar dat er niets zoo noodig is dan dit, dat de overheid het mo- gelijk maakt, dat aan iedere inrichting, alwaar onderwijskrachten werden op- geleid de bekwaamste deskundigen leiding kunnen geven. Helaas er is geen enkel vak, dat officieel zoo aan de universiteit is verwaarloosd. Tot voor enkele jaren bezat ons land geen enkel hoogleeraar in paedagogiek. Vele jaren lang was er slechts een privaat docent te Utrecht, «n.l. dr. J. H. Gunning, die zijn rectoraat van het Zwolsche gym nasium neerlegde om geheel belangeloos eenigszins in de leemte te voorzien. Maar er is verschil tusschen den arbeid van een privaat docent, wiens lessen niet behoe- ven te worden gevolgd en den hooglee raar, wiens vak in de faculteit is inge- schakeld, zoodat de door hem onderwezen wetenschap deel uitmaakt van wat be- hoort tot de exameneischen. Nu nog is de toestand zoo, dat het mogelijk is, dat jonge mannen of vrouwen met een candidaats- bevoegdheid na een jaar of drie a vier studie in een vak als leeraar aan H. B. S. of gymnasium fungeeren en ineens op circa 23jarigen leeftijd voor de klasse ge- plaatst worden zonder, dat hij of zij ook maar iets afweet van paedagogiek. Het gevolg is dat, zooals prof. Kohlbrugge het onlangs eenigszins ruw zei, menig onder- wij;zer of leeraar slechts een pompmachine is, die in de hersens van zijn leerlingen een zekere dosis kennis tracht in te pompen. Maar nu eindelijk zijn wij zoover, dat aan ieder der vier universiteiten in pae dagogiek onderwezen wordt, eohter nog steeds niet: officieel, d.w.z. niet in het systeem ingeschakeld, en op een koopje. Groningen heeft het gebracht tot een pri vaat docent dr. Brugmans, Utrecht heeft in prof. Gunning een onbezoldigd profes sor, te Leiden doceert prof. Casimir, rec tor van het Haagsche Lyceum, daartoe door Hagenaars aangesteld en geeft daar- aan een deel van zijn tijd. En te Amster dam doet prof. Kohnstamm het er gratis bij. Over dezen laatsten merkwaardigen man. die blijkbaar beschikt over een reus- achtige werkkracht en wiens inzicht in wijsgeerige problemen eerbiedwaardiq groot is, een en ander. Hij is van T. g. T. studiegenoot, want hoewel van verschil- lende faculteit volgden wij gezamenlijk de colleges in wijsbegeerte en logica van prof. Bellaar Spruyt, die ruim een kwart eeuw geleden schitterde aan de Amsterdamsche universiteit en die door zijn klare uiteen- zetting zijn leerlingen wist te boeien. Philip Kohnstamm. neef'van den welbe- kenden bankier Mr. A. C. Wertiheim (philanthroop en lid der Eerste Kamer), was een bijzonder begaafd student in de natuurkunde. een der beste leerlingen van den beroemden prof, van der Waals, maar een student, die hoe ernstig en diepgaand INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Om meer bekeradheid te geven aan mijn rijk gesorteerde Stalencollecih Gordijnstoffen als: Landhuisstof, Serge, Laken, Pluche, Pluchette, Gordijnvoeringen, Gallons, Vitrages, enz. worden de GORDIJNEN GRATIS opgemeten, vakkundig gemaakt en ge- hangen. Beleefd aanbevelend. ook de studie door hem beoefend werd, steeds de tijd en gelegenheid wist te vin- den om mede te leven met wat in de maat- schappij omging en zich dan ook interes- seerde voor veel buiten het eigenlijke ter- rein van wetenschap. Israeliet van ge- boorte, vrijzinnig van staatkundige le- vensopvatting, dus van kindsbeen af sympathiseerend met de openbare school, komt in zijn studententijd, ongetwijfeld onder invloed van meerdere professoren, die zijn'leermeesters waren, ook tengevol- ge van zijn buitengewone belangstelling in wijsbegeerte, bij hem een ommekeer in zijn religieuze opvattingen tot stand. Hij wordt Christen, sluit zich aan bij de z.g.n. ethisch orbhodoxen (wier geestelijke Iei- ders toentertijd waren Chantepie de la Saussaye, Valeton, van Dijk) maar dan toch tegelijk zulk een milden geest ver- toonende, dat hij een gaarne gezien spre- kex is ook in moderne kringen. Nog in de afgeloopen week heeft hij een referaat gehouden in de vergadering van Moderne Theologen te Amsterdam om van zijn wijsgeerig standpunt uit bezien het vraag- stuk der ,,openbaring" te behandelen. Hij interesseert zich warm voor de zending in Ned.-Indie, wist te midden van zijn stu- dien steeds den tijd te vinden om aan zijn eigen kinderen bijbelsch onderricht te geven, zoodat hij een zeer lezenswaard boekje heeft geschreven over hoe men den Bijbel met kinderen moet behandelen. Zijn hoofdvak was natuurkunde, waar- over hij enkele studies heeft gepubliceerd, die alleen voor vakmenschen begrijpelij'k zijn, dus waarover ik zwijgen zal en al spoedig bleek hij hierin zoo eminent, dat men hem voor de universiteit wilde be- houden. Voor een onderdeel daarvan (leer van de warmte en koude) werd hij op een schijn-salaris benoemd tot buiten- gewoon hoogleeraar. Ondertusschen overleed prof. Spruyt. Men betreurde het, dat deze nooit was overgegaan tot publi- ceering van zijn Geschiedemis der Wijs begeerte. Toen werd Kohnstamm aange- zocht om met dr. Leignes Bakhoven uit de dictaten en aanteekeningen van den over- iedene het werk samen te stellen en te schrijven, terwijl ds. Honigh diens dicta- ten in Logica heeft bewerkt voor de uit- gave. Deze werkzaamheid ten bate van de nagedachtenis van een veelgeliefd leer- meester is zeker van groote beteekenis ge- weest om Kohnstamm hoe langer hoe meer te sturen in de richting van wijsgeerige studie, zoodat zijn naam meer dan eens is genoemd ter bezetting van een hoog- leeraarsstoel in wijsbegeerte. Het is een publiek geheim hier in het hooge Noor den, dat toen prof. De Sopper benoemd werd tot opvolger van prof. Bolland te Leiden, de Groningsche theologische fa culteit Kohnstamm heeft voorgedragen tot een benoeming voor ethiek en wijsbegeer te van den godsdienst, en dat de toen- malige minister iemand buiten de voor- dracht om heeft benoemd. Het is zeker zelden voorgekomen, dat iemand, die fei telijk geen theoloog van professie was, dus niiin of meer als dilettant mag worden besohouwd, zich zoo verdienstelijk maak- te, dat het oog op hem viel ter opleiding van theologen voor misschien wel het moeilijkste onderdeel dezer studie. Daarnaast staat Kohnstamm's veeljari- gen arbeid in de politiek. Thans neemt hij in den Vrijzinnig Democratischen Bond meer een toeziende plaats in, maar jaren- lang was hij een der meest op den voor- grond tredende figuren in die partij. O.a. was hij een hunner bekwaamste candida- ten bij de Tweede Kamerverkiezing van 1913 en dwong toen respect af door de zeer bijzondere humane wijze, waarop hij propageerde en debatteerde en toch tege- lijkertijd zijn eigen standpunt met kracht verdedigde. In 1913 werkten alle vrij- zinnigen samen. Het geschiedde toen in een district, dat de woordvoerder der Conservatieve Vrije Liberalen in de eer ste samenkomst van het verkiezingscomite zei, dat hij er zich onmiddellijk bij zou neerleggen, als men een vrijzinnig demo- cra:at stelde, mits dat Kohnstamm was, omdat hij in zijn eigen studententijd zoo- veel respect voor hem als man van karak- ter had gekregen, dat hij gaarne hem als volksvertegenwoordiger zou zien. Sinds eenige jaren is Kohnstamm geheel belangeloos erbij: hoogleeraar in paeda gogiek, daartoe benoemd door de Maat- schappij tot Nut van het Algemeen (wel- e vereeniging hij jaren lang had helpen besturen) en leider van het Nutssemina- rie in Paedagogiek, voorts een der redac- teurs van het Paedagogisch Tijdschrift, waarin hij menige lezenswaardige studie schreef o.a. over Parate Kennis". Hij is een der geesbdriftige verdedigers van de nieuwe Dalton-niethode van onderwijs. Zijn liefde gaat nog altijd uit naar het openbare onderwijs, maar daarbij moet hij niets hebben van de zoo zeer door voor- standers van het bijzondere veroordeelde strenge neutraliteit. Te dien aanzien ver- kondigt hij denkbeelden, waarin Gunning zijn geestverwant is, en die trouwens door zeer vele openbare onderwijzers wordt gedeeld, die verre uitgaan boven een eng opgevatte neutraliteit, waarbij de docent zichzelf zijn kan. W'ij laten die thans rus- ten, want ze uiteenzetten zou een tweede arbikel vereischen. Het doel van dit ar- tiket is bereikt, als het aan onze lezers, duidelijk is geworden, dat wij in Kohn stamm een leider van het geestelijk leven in ons land bezitten met zeldzaam voor- komende veelzijdigheid, deskundige op het gebied van natuurkunde, b'heologie, wijs begeerte, paedagogiek. T. g. T. Parlementair Dagboek van Insider. 20 April. Het was in deze eerste.,vergadering na het Paaschreces geen opwekkend begin. Aan de orde was de lndische begrooting, waaraan een communistische inteipeliatie over de vervolging van d.mmunisten in Indie en het onderdrukken van de vak- bewegit g aldaar was vasigeknoopt. De hetr De Yisser scheen den sociaal demo- craten deze inttrpellatie te hebben ,afge- snoept", althans hun woordvoerder, den heer Cramer, scbeeu het te verdrieteu, dat deze interpellate hem was ontfutseid. Daar een interpellate nitt aan tijd ge- bonden is, kon de heer De Visser bijna 3 uur praten, hoewel zijn fractie maar een man telt, terwpl de heer Cramer, d e een fractie van 24 leden vertegenwoordigt, was gerantsoeneerd op andt rhalf uur, omdat hij maar een gewone begrootingsspreker was. Het was duidelijk aan de redevoering van den heer Cramer te bemerken, dat hij van het bem dierbare onderwerp moeilijk schei- den kon; bijna zijn geheee begrootingsrede liep over de febandeling van de al daD niet communistische vakbeweging in Indie. De heer Cramer was intusscheD heel wat gematigder dan de afgezant van Rusland, die heftig fulmineerde tegen te string op- treden en spionnage door de politic, aan- tasting van het stakings- en vergaderrecht, e. d. Liaver hadden wij uit den mond van den heer De Visser eens vernomen, hoe het met dit alles in het door hem vertegen- woordigde Sovjet Rusland staat, bij welks genade hij tot Kamerlid gekoz» n is Het was een op'uehting, toen eindeijjk Minister Koningsberger aan het woord kwam. Al dadelijk, omdat deze zich een uitstekend spreker toonde met een ondubbsl zinnige woordenkeus De Minister maakt korte melten met de interpellate duidelijk deed hij uitkomen,. dat het lndische com munisme in hem een even onverzetteljjken vijand zal vinden als het in den Gouverneur Generaal Fock heeft gevonden. Minister Koningsberger, die zrch voorheen plaeht te bewegen op het gebied der natuurkennis, vergeleeb het communisme met de malaria evenals deze moeraskoorts wordt zij ver- oorzaakt door bepaalde muskieten, (de Rus- sische s^okebrandeD die de kiemen der ziekte overbrengen). Daarom moet de be- strijding op dezelfde wijze geschieden als bij de malariapreventief, door het uit- roeien van de muggenhaarden, en repressief door het do' dslaan van de muggen met zwiepende palmbladnerven. Maar de ge zonde lndische bewegirg, ook de vakver- eeniging, aldus de Minister, kan op mijn krachtigen steun rekenen. Het was een uitsLkend debuut van den Minister en er was geen woord Russisch bij 21 April. Het ging vandaag heel wat vlotter dan gister, toen twee sprekers den ganscben middag de Kamer niet op de meest aan gename wijze w:sten bezig te houden. De eerste spreker over de lndische Re- geering was thans de heer Van Vuuren. die niet kon verbergen. dat het een hard gelag voor de kaiholieken was, dat Minister Welter werd vervangen door Dr. Konings berger, geen man van rechts. Intusschen had de heer Van Vuuren geen reden om dezen Minister zijn steun te onthouden. Voorts bep'eitte de heer Van Vuuren missie vrijheid en kondigde opn;euw een initiatief voorstel aan om art. 123 van het Regee- ringsreglement in dien zin te wijzigen. Heel veel kans scbijnt dit voorstel niet te makenwaarschijnlijk gaan, evenals bij dien anderen lievelings *ensch der Katho- lieken, alleen de nog trouwe anti revolu- tionaire bondgenooien mee. De christelijk- historischen hebben er nimmer van willen weten, en hun woord'oerder gaf heden dan ook geen bo p. Vrijheid van gods iienet aldus de heer V an Boetz* laer van Dub- beldam daar zijn wjj natuurlijk voor, maarin een vrij land, niet in een kolonialen Staat. De heer Van Vuuren zet even de vrjjzinnig democraten in het zonnetje door de verwachting uit te spreken, dat deze althans zullen voorstemmen, omdat de heer Marchant tijdens de Kabiretscrisis in zijn „regeeringsprogram" schrapping van art. 123 had aangeboden maar hij weet wel teter: deze groep maakt er geen geheim van, dat zij tegen zulke voorsiellen zal stem men zoolang de katholieken niet met haar willen samengaan. Een politiek, die velen afkeerwekkend vinden, maar waarmee nu eenmaal rekeuing valt te houden. De heer Joekes, de vrijzinnig-democra- tische spreker, zweeg er intusschen wijselijk orer. en scheen te beseffen, dat hjj 3ndevs gevaar liep zjjn goedgebcuwde rede te ont- sieren. De heer Joekes achtte den econo mischen toestand in Indie gunstig weliswaar schijnt voor de suikercultuur cen ODgun- stiger p riode, van lage piijzen, aan te breke maar de rubbercultuur, die reeds in het vorige jaar enorme winsten maakte, biedt een schitterend peispecrief. Een te groot contrast daarmede achtte de heer Joekes den toestand der inlandsche bevol- king. Lijnrecht tegenovf r df n heer Joekes stond de heer Scheurer, die het fioaneieel beleid der Regeering prees en nog steeds groote voorzichtigheid geboden achtte. In den laten namiddag kwam de heer Van Rgckevorsel aandringen op voorziening in den nood der Irdische marine. Zooals men weet heeft Minister van Royen deze zaak nog in studie en werd daarom de begrooting met ruim een millioen gulden vermicderd. Met meer dan gewone belang stelling meg de beslissing der Regeering in deze tegemoet gezien worden. MINISTER VAN ROYEN HEEFT ONTSLAG GENOMEN. Het Nederlandscbe correspondenriebureau in Den Haag meldt Daar bij den Minister van Oorlog, Mi nister van Marine ad interim, bezwaren zijn gerezen terzake van de voorbereiding van de instelling van een depart' ment van landsverdediging, heeft deze bewindsman gemeend, zijn on'slagaanvrage te moeten indienen bij de Koningin. H. M. heeft dit ontsisg aanvaard en tot Minister van Oorlog benoemd de heer J. M. J. H. Lambooy, oud Minister van Oorlog. ANTI-FASCISTISCHE DEMON STRATE. Hit Brussel wordt gemeld Bij een be- tooging der arbeiders te La Louviere welke door verschillende afgevaardigden en sena- toren werd bijgewoond is eeD pop //Musso lini" voorstellende, gekleed als zwavthemd, verbrard. De Belgische minister van binnenland- sche zaken heeft t rstond een onderzoek gelast en de dfsbetnffer de overheidsper- sonen ter veraDtwoordiDg geroepen. De Belgische regeeripg heeft den Itali- aanschen gezant haar leedwezen over deze betooging, die vclgens haar door jonge- lieden op touw is gezet, betuigd. TER NEUZEN, 23 April 1926. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Bij de vaststelling der begrooting voor 1926 besloot de gemeenteraad de steun- regeling voor uitgetrokken werkloozen te verlengen tot 1 Mei a.s. en werd daar voor een post van f 10.000 uitgetrokken. Door Ged. Staten, die de werkloosheid alhier niet meer als crisiswerkloosaeid beschouwen, al staat vast, dat de oorlog en de als een gevolg daarvan ontstane toestanden oorzaak zijn, dat het haven- bedriif alhier zich nog niet heeft kunnen herstellen, is aanvankelijk tegen dien post bezwaar gemaakt. omdat zij van oordeel zijn, dat aan deze manier van ondersteu- nen een eind behoort te komen, doch heb ben zich ten slotte daarmede vereenigd. Om die uitkeering tot 1 Mei te kunnen voortzetten is echter nog een bedrag van f 1800 noodig. Burg, en Weth. gaven te kennen daarvoor geen vooretel te zullen doen. De raad geeft tegen advies van hun INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Nu moet iedereen een flesch in huis hebben. Vannacht nog kunt gij dat beroemde huismiddel noodig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen. college die regeling bestendigd en be- iroorde er volgens hen nu ook verder voor te zorgen. Die stelling werd krachtig be- streden door den heer Hamelink, die er op wees, dat zij ten deze alleen een raadsbe- sluit uit te voeren hebben en daarvoor het noodige behooren te doen en dat zij in vele andere gevallen tocih niet zoo huive- rig zijn de posten der begrooting te over- schrijden, getuige de gedurige suppletoire begrootingen of wijziging der begrooting. Hij zou nu doen wat des colleges was en stelde voor den post met f 1800 te verhoo- gen. Dit voorstel werd met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Van Driel, Van Dijk e. Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde, Col; in en Hame- liruk; tegen de heeren Van Rret, De Jager, Van Aken, D. Scheele, en Van Cadsand. Een verzoek van de betrokken organi- saties, gesteund door den heer Hamelink. om de steunregelina op den bestaanden voet te bestendigen en daarvoor opnieuw f 10.000 op de begrooting te brengen, werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen, die der heeren Hamelink en Van Driel. Een voorstel van den heer Geelhoedt, dat ook gesteund werd door de heeren Van Dijke en Colsen, om Burg, en Weth. uit te noodigen ten spoedigste eene nieuwe steunregeling te ontwerpen ten bate van hen die in 1914 als transportarbeider kon- den worden aangemerkt, omdat alleen deze als crisiswerkloozen zijn te beschou wen, werd aangenomen met alleen de stem van den heer D. Scheele tegen. Deze wenscht voor steun aan hen die het be- hoeven den weg langs diaconie en Bur- gerlijk Armbestuur aan te wijzen. In verband met de bedragen noodig voor steunuitkeering en stijging der be dragen voor het armbestuur, tegenover een groote daling van het gezamenlijk in- komen der ingezetenen werd op voorstel van Burg, en Wetih. besloten het verme- nigvuldigingscijfer der inkomstenbelas- ting, dat thans 1 bedraagt, te verhooqen tot 1,65. Burg, en Weth. deelden mede, dat de kosten der verbetering van de rioleering aanvankelijk geraamd op f 42000 door de deskundigen thans begroot worden op j 54.000, zoodat men wel op eene ronde som van f 60.000 kan gaan rekenen. Daar bij worden de kosten voor electrische be- maling volgens het voorstel van de P. Z. E. M. geraamd op 6000 per jaar. Op grond van den financieelen toestand stel len zij voor, voorloopig niet tot de uitvoe- ring van dat werk over te gaan en uit ie zien of wellicht op andere wijze een voor- loopige voorziening ware te treifen. Dit voorstel is aangenomen. Tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs is benoemd de heer H. A. Pabbruwe, directeur van het post- en telegraafkantoor. Besloten werd tot het aangaan eener kasgeldleening groot f 40.000 op loopen- de rekening, en afgewezen een verzoek van mej. A. C. Goet'nals te Driewegen tot wijziging van art. 78 sub d der Algemeene Politieverordening in verband met de z.g. kermis te Driewegen met de Pinkster- dagen. Bij de omvraag bracht de heer Van Driel een klacht over van bewoners der Van Steenbergenlaan over vuilstorten en verbranden in de droge vest voor hun wo- ningen en vroeg de heer Van Riet een of meer banker, voor het publiek op de Soheldekade bij het kantoor van de Zer uv. sch-Vlaantsche tram, terwijl de heer Colsen weer de kwestie van de sloot te Sluiskil ter sprake bracht en het gemeen- tebestuur beschuldigde zijn plicht te heb ben verwaarloosd voor wat het onderhoxid der sloot betreft. De voorzitter verdediode Burg, en Weth. door er op te wijzen, dat de sloot nog steeds in goeden staat is on- derhouden, doch de heer Colsen in ver band met veranderde toestanden een 60 c.M. diepen sloot wil. Afgezien van de omstandiglheid, dat de kosten veel hooger zijn dan de heeren Colsen en Van Cad sand zeggen, willen Burg, en Wbfh. tot Hie vertering voor de aangrenzende lan- derijen wel meewerken, doch dan zal het polderbestuur, dat dit aangaat met een verzoek bij bet gemeentebestuur moeten komen en kan er eens gepraat worden. NSCHE COURANT mRsszs&mt.. tittgamtsmaamMmmmasmia Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat liet verzoek van de N.Y. Ter Nenzensche Seheepsbouw Maatsohappij te Ter Neuzen, ora op liet perceel, kadastiaal bekend in seetie K no. 281, een scheepstiminervverf te mogen oprichten door hen is TOEGESTAAN, Ter Neuzen, den 20 April 19.6. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. li. I. ZONNEVIJLLE, Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1