Tsrleiisensche Couxaat Woensdag 14 April 1926. Ho. 1900. rWHEEDH BXa-A»X5 gemeenteraad van zaamslag. VAU Vergadering van Vrijdag 9 April 1926, des niamiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge meester. r, Tegenwoordig de heeren A. de Feijter, G. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, W. van PeLegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak en A. Dees, later ook de heer t>. van Hoeve, ben evens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER ue vuuiiin iii.iv opent de vergadenng door het uitspreken van het gebedsformuher. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 8 F ebr. 1.1. worden met algemeene stemmen onverandeid vastgesteld. 3. Mededeelingen. a. Dat op 22 Maart 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger en dat het totaal der ontvangsten op dien datum was f 117.322,41% en dat der uitgaven 107.041,13, en dus in kas moest zijn f 10.881,28% overeenkomende met de vertoon- de gelden. Aangenomen voor kennisgeving. b. D&t eveneens op dien datum zijn opge nomen boeken en kas van den administrateur van het gemeentelijk electrisch bedrijf en het bed raff der ontvangsten op dien datum was f 16 150,19%, en dat der uitgaven 15.412,72, er dus in kas moest zijn 737,47%, overeen komende met de vertoonde gelden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de navolgende stukken: a. Eerae verklaring van H. M. de Regt en C A Wisse, houdende aanvaardmg van de voorwaarden gesteld in het raadsbesluit van 8 Februari tot den aanieg van een stratenplan. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene kennisgeving van H. M. de Ko- nimrin en Z. K. H. de Prims der Nederlanden, houdende dankbetuiging voor ontvangen ge- lukwenschen ter gelegenheid van de herden- king van Hoogstderzelver 25jarig huwelijk. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het besluit van den Raad van 8 Februari 1.1. tot wijziging der begrooting dienst 19_o voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Eene kennisgeving van J. Hamelink houdende dankbetuiging voor toegekende jaar- weddeverhooging. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het verslag van den Correspondent van de Arbeidsbemiddeling over 1925. Ligt ter secretarie ter inzage. f. Een schrijven van C. van Fraeijenhove en 11 anderen luidende als volgt: Getven met verschuldigden eerbied te kennen, Oornelis van Fraeijenhove, slager te Zaamislag en 11 anderen, dat groote hoeveelheden vuii water worden afgevoerd naar een sloot gelegen achter den tuin van eerstgenoemde; dat die sloot in gewone omstandigheden in den regel vol staat; dat in regentijden en hoogen waterstand zoo als in afgeloopen winter, de aangrenzende tui- nen, benevens de weide van den heer P. de Vos gedeeltelijk blank staan, wat tevens elk ua- jaar het geval is; dat er voor het vuii water geen andere uit- weg is, dan naar bovengenoemde sloot; dat deze toestand voornamelijk in regen tijden een onhoudbare is; dat ook de gemeente zoo bereidwillig is ge- weest te zorgen inzake den Valput, nemen on- dergeteekenden de vrijheid zich tot Uw Edel- achtbaren te wenden, met beleefd verzoek Uw aandacht eens te willen wijden a.an deze *aak, om indien eenigszins mogelijk, in dezen slech- ten toestand verbetering te brengen. Dit adres stellen Burgemeester en Wethou- ders voor, nader in hunne handen te stellen ten einde te dienen van advies. Met algemeene stemmen wordt aldus be- slotean. g. Een schrijven van A. Dekker Fzn., lui dende als volgt: Ondergeteekende Antheunis Dekker Fzn., landbouwer, wonende te Zaamslag, verzoekt Uwe vergadering recht van uitweg te willen verleenen over den gemeentelijken uitweg Sectie F 2682 en 2752, ten behoeve van zijn peroeel bouwland Sectie F 2692. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het gevraagde recht te verleenen tegen betaling van een bedrag van f 268,80, zijnde dit berekend als volgt: oppervlakte uitweg 48 X 1 336 M2. ad 80 cent per M2. f 268,80, en orsder voorwaarde, dat kosten der op te maken akte voor zijne rekening komen, Ter nadere toelichting wordt medegedeeld, dat de raad bij zijn besluit van 2 November 1923 aan Wed. J. Bruijnzeel een soortgelijk reebt van uitweg verieende onder dezelfde voorwaarde als thans voorgesteld. De heer C. A. WISSE merkt op, dat dit be- treft een toegang langs den weg tusschen de huizen van de woning'bouwvereeniging. Hij acht dit niet te vergelijken met den uitweg verleend aan de wed. Bruijnzeel, aangezien dit een smal pad betrof, waarover weinig zal te doen zijn, doch aangezien het hier een uitweg betreft voor het vervoeren van landbouwpro ducten van het achtergelegen bouwland, zal aan dezer weg nog al wat onderhoud komen. Neemt adressant die kosten voor zijn reke ning? De VOORZITTER: Neen, maar daarom wordt ook voorgesteld, dat hij voor het recht van uitweg betaalt. Overigens meent hij, dat men ook niemand kan verbieden op een open- baren weg te komen. De heer C. A. WTSSE zou dit toegeven, in dien er voor dat bouwland geen uitweg Was, doch daarvoor zijn reeds twee uitwegen. De VOORZITTER erkent dit, doch merkt op, dat het meer voorkomt, dat men va,n af een stuk bouwland nog een dam maakt om er langs een anderen weg af te kunnen komen. Vroeger, toen bijna uitsluitend graan geteeld word, krwain het er zoo niet op aan, al moest men over bebouwd land rijden, maar nu, met aardappelen en suikerbieten gaat dat niet zoo gemakkelijk. De heer C. A. WISSE wijst er op, dat door een uitweg het land in waarde stijgit en acht het daarom biilijk, dat adressant lets meer be taalt dan de wed. Bruijnzeel. Het ondenhoud zal ieder jaar heel wat kosten. De VOORZITTER acht dat niet zeker; dat hangt er veel vah af welk eer men tiidens het vervoer heeft. Hij acht het gevordard be drag ook nog niet zoo klein. De heer VAN PETEGEM is van meaning, dat, als de weg niet verhard wordt, deze cj korten tijd stuk zal zijn gereden en vraagt daarom of die niet met elders uitkomende keien zou kunnen worden bestraat, dan zal er weinig onderhoud meer zijn. De VOORZITTER geeft te kennen dat, in dien bleek dat de weg in zijn tegenwoordigen vorm niet te houden was er op die wijze in zou moeten voorzien worden. De heer VAN PETEGEM acht straatkeien veel beter dam steenslag en sluit zich aan bij het betoog van den heer C. A. Wisse, dat het geiboden bedrag niet is in evemredigheid van de te verwaohten onderhoudskosten De heer D. DEES is eenigszins huiverig om over dit onderwerp bet woord te voeren, aan gezien hij als pachter van daar liggende gron- den belanghebbende is. Hij vraagt evenwel hoever dat eventueel met het recht van uitweg zou gaan. Adressant vraagt dat rechi ten be hoeve van het kadastraal perceel I 2692. Maar hoever strekt dat Terecht is opge- merkt, dat er voor het land reeds twee uit wegen zijn, een ten Noorden en een ten Zuidcn. ALs men dit verzoek inwilligt, hoe zal clan ech- ter worden uitgemaakt of er ook geen iand- bouwproducten uit achterliggende_ landerijen over vervoerd worden Wie zal uitmaken of die wel op het perceel 2692 geteeld zijn? Kun nen daar voor de gemeente geen moeilijkheden uit ontstaan? De VOORZITTER oordeelt, dat de uitweg alleen zou dienen voor het land dat de betrok- ken eigenaar er achter liggen heeft, maar niet voor anderen. De oppervlakte van het perceel is naar hij meent 4.76 H.A. Er zou dan mis- schien ook een bestaande uitweg kunnen ver- vallen. De heer D. DEES is van meening dat, zoo- iang de tegenwoordige uitwegen blijven be~ staan, de thans gevraagde weinig zal gebruikt worden. Hij had ebhter het oog op het gebruik van den uitweg door anderen, daar Meruit mo- gelijker wijze moeilijkheden zouden kunnen ontstaan. De VOORZITTER wijst er op, dat door de andere uitwegen den middenweg zal yntlast blijven en dus het onderhoud ook niet zoo zwaar. Hij acht het gevraagde bedrag biilijk. De heer C. A. WISSE merkt op, dat, als de weg wordt stuk gereden men daaraan. al gauw een 50 onkosten zal hebben en zou het daar om noodig achten, dat 500 of 600 gulden be- taald wend; men heeft dan een 25 a 30 gulden rente 's jaars als vergoeding en dat begint er dan wat op te trekken. De heer KOOPMAN geeft te kennen, dat het eene net zoo min als het andere hem bevalt. Hij kent de gevolgen en ongemakken van slech- te wegen. Als over dien weg de opbrengst van 7 of 8 gemeten bouwland meet worden ver voerd is de weg kapot, en worden de kosten ontzettend. En hij weet wel, dan wordt dat wel gemaakt, maar dan zitten de menschen in de omgeving een heelen tijd met den troep, want dan acht men het de tijd niet __om den weg te herstellem en zoo gaat er een tijd over- heen eer het weer in orde is. Hij you daarom liever zien, dat eens een calculatie wercl g~e- maakt van wat een goede verharding van dat wegje moet kositen. Met macadam is dat niet te houden. Weet men wat het kost, dan kan men tot adressant zeggen zooveei kost het laat'Schappij hetweik door ondergeteeken- u<?a wordt vertegenwoordigd in 1926 ee: iandbouwtentoonstelling te Axei te houden. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in samenwerking met de gewestelijke afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond en zal gehouden worden op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juni e.k. Het doel dezer tentoonstelling is een beeld te geven van de ontwikkeling van den land- bouw in ons gewest in den meest uitgebreiden zin. De tentoonstelling zal bestaan uit de vol- gende afdeelingen: 1. Paarden. 2. Hoefbeslag. 3. Rundyee. 4. Varkens. 5. Schapen. 6. Geiten. 7. Pluimvee en konijnen 8. Bij.enteelt. 9. Zuivelbereiding. 10. Akkerbouw en gewassenkeuring. 11. Tuin- bouw. 12 Landbouwindustrie en -werktuigen (waaronder electriciteit)13. Landbouw- wetenschap. 14. Lar.dbouwhuishoudkunde. 15. Vereenigingswezen. Het behoeft wel geen nader betoog van welk een groot nut een dergelijke tentoonstelling kan zijn, niet alleen voor den landbouw als den meest nabijbetrokkene, doch ook voor de be- trokken streek in het algemeen. Zoo'n ten toonstelling toch laat zien, wat de landbouw in al zijn geledingen in onze streek vermag en is een uitstekende reclame voor den afzet van zijn producten. Waar deze gemeente zoo nauw bij den land bouw in ons gewest betrokken is, en haai wel en wee ten nauwste met, dat van den landbouw samenhangt, vertrouwen adressanten, dat de gemeenteraad zich wel voor deze tentoonstel ling zal interesseeren. Het bestuur zou het dan ook ten zeerste op prijs stellen, indien de raad van zijn mede- Ieven met den landbouw blijk zou willen geven door het beschikbaar stellen van eemge sub- sidie, 't zij in den vorm van geld of van me- Waar Burgemeester en Wethouders zich al- leszins met het door adressanten ontwikkelde denkbeeld kunnen vereenigen, stellen zij voor eene subsidie te verleenen van f 50. De heer HAAK betuigt zijn spijt, dat Burge meester en Wethouders met hun voorstel tot het toekennen eener subsidie niet hooger zijn gegaan. Bijna de geheele gemeente leeft van den landbouw en als men nagaat, dat in 1921. voor de jaarmarkt werd uitgegeven f 221,19, in 1922 '220,69, in 1923 234,19 is f 50 voor de tentoonstelling een karig bedrag. Hij zou dit bedrag gaarne zien verlhoogd tot f 100. De heer C. H. H. WISSE wil er op wijzen, dat een jaarmarkt alhier of een tentoonstelling te Axel uit oogpunt van gemeentebelang toch wel eenig verschil maakt. De jaarmarkt was plaatselijk en b.racht aan de gemeenhenaren direct voordeel. Hij acht het voorstel van Bui- i gemeester en Wethouders biilijk en kan zich daarmede zeer goed vereenigen. i De heer HAAK wijst er op, dat er een ten- toonstelling gehouden wordt van paarden, run- ders, schapen, varkens, enz., en dat er, naar te verwachten is, uit deze gemeente yeel meer in- j zendingen zullen zijn dan op de jaarmarkt. I De heer KOOPMAN merkt op, dat het da- gelijksch bestuur bestaat uit 3 landbouwers, mernschen dius van de practijk, die in deze wel 1 zullen weten hoe het moet. De jaarmarkt is afgeschiaft omdat deze op hot laatst goheel ver- gemeente Axel f 1000 geeft. Niet alle gemeen- ten kunnen voor de tentoonstelling in aanmer- king komen. De heer HAAK steit voor de subsidie te ver- hoogen tot f 100. De VOORZITTER brengt eerst in omvraag het voorstel van Burgemeester en Wethouders, wat wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Koeijer, an Hoeve, C. H. H. Wisse, Van Petegem, C. A. Wisse, A. Dees, D. Dees, Koopman en D.e Feij ter; tegen stemmen de heeren Haak en Dekker. i. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Slagersbond te Ter Neuzen, luidende als volgt: Hierbij habben wij de eer U beleefd te doen toekomen eene verklaring geteekend door alle slagers Uwer gemeente, waarmede deze zich verplichten hun slagerij zoodanig in te zullen richten, dat deze zal voldoen aan de eischen gesteld in de wet de z.g.n Slachtwet 1927. In verband met de aanstaande bespreking bij de begrooting Uwer gemeente inzake het bouwen van een centrale slachtplaats door de gemeente, verz'oeken wij U beleefd van boven- staande verplichting wel nota te willen nemen en het daarheen te willen leiden, dat in Uwe gemeente niet tot het bouwen van een centrale sladhtplaats zal worden overgegaan. De yer- plichting der slagers is slechts gegeven met dien verstande, dat de gemeente aan hun ver zoek zal voldoen of wel, dat de gemeente er van af zal zien binnen de eerst volgende 10 jaren een centrale slachtplaats te zullen bou wen. Dat de slagers gekant zijn tegen het op- richten van een centrale slachtplaats, vindt zijn oorzaak in het felt, dat dergelijke ge- meente-bedrijven veel te duur zijn, getuige de plaatsen ofisteden waar reeds centrale slacht- plaatsen zijn tn gezien de op her. genomen verolichting der slagers, kan deze inderclaad in Uwe gemeente worden gemist. Burgemeester en Wethouders stellen voor hieroj) nader terug te komen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. j. Een schrijven van Gedeputeerde Staten houdende toezending van een afdruk van het Koninklijk besluit van 15 Maart, nummer 13, waarbij het bei'oep der gemeente Zaamslag in- gesteld tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, van 30 October 1925, nummer 175/1, 3de afdeeling, betreffende onthouding van goedkeuring aan het besluit van den raad van 23 October 1925, nummer 4, tot afscheiding van deze gemeente van den keuringsdiemst Axel en tot vorming van een afzonderlijken vleesch- keuringsdienist ongegrond is verklaard. Aangenomen voor kennisgeving. k. Het besluit van als voren van 26 Maart 1926, houdende verdaging hunner beslissing omtrent de begrooting, dienst 1926. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van J. Kaijser en 4 anderen houdende verzoek om verbetering te brengen aan den put, gelegen op het land van J. de Mul Azn. om water te soheppen en zooals is voor gesteld in den raad in 1925. De VOORZITTER herinnert, dat eene beslis sing op het vroeger ter zake ingediend verzoek is aangehouden, met het oog op de mogelijke komst der waterleiding. Nu daarvan voor deze De hear VAN HOEVE acht dit laatste te recht opgemerkt. Het Is een put op particu- lier terrein. Burgemeester en Wethouders kun nen met den eigenaar in overleg treden, om de kwestie misschien in dien geest op te lessen. De bedoeling is om een gelegenheid te maken .voor het scheppen van water zonder dat ge- stadig de kanten worden afgetrapt. De hear C. H. H. WISSE acht een welput de beste oplossing. De heer VAN PETEGEM vraagt of daar niet reeds een welput staat. De VOORZITTER aretwoordt ontkenmend; el staat er wel een op de Kwakkel, een kwartiel daar van daan. De heer VAN PETEGEM dacht dat het ddchter bij was. De VOORZITTER vraagt of de raad een crediet van f 40 wil toestaan en aan Burge meester en Wethouders opdragen op de beste wijze aan het verzoek van belanghebbenden tegemoet te komen. De heer KOOPMAN achit het noemen van een bedrag niet nooddg; de raad mag vertrou wen, dat Burgemeester en Wethouders het op de aanvoudigste wijze zullen doen. Met algemeene stemmen wordt aan Burge meester en Wethouders opgedragen de noodlge voorzieming te treffen en daarvoor een bianco crediet toegestaan. 5. Vaststelling dienst 1926. kohier houdenbelasting, acooord, dan is alles opgelost. De heer C. H. H. WISSE zou er iets onbil- lijks in viniden, als Dekker ook maar iets voor een uitweg moest betalen, of bijdragen aan. bet oniderhooid. Anderen komen toch ook met hun landbouwproducten op de wegen en betalen toch ook Met. Hij wijst op de heeren De Moor en Piet de Vos. Hij zou bet voldoerM npOfe nen, dat met f 50 de eer va.n Zaamslag is gered vindt spreker het goed. De heer HAAK kan nog iets meedeelen, dat wellicht van mvloed kan zijn. Hijz'a.gen dit graag spoeddg uitgevoerd, aangezien comnnssie voor den njtoen Aanvankdvjk g d)aar al zonder water zitten. Er was *1 LS meer, om dit met de j.l., belanghebbenden bij hem met de vraag of 5 van gemeentewege de put, zooals vroeger be- sproken was, in orde kon gebracht worden. Ze en lag bet in de bedoeling aan het gemeente' beiscuur te' verzoeken hel- hoofdbestuur te ont Burgemeester en Wethouders leggen ter vaststelling over het kohier hondenbelasting, dienst 1926 ten bedrage van f 593. Dit wordt met algemeene stemmen aldus vastgesteld. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling percentage als be- doeld in het tweede lid van art. 3 der verordening op de heffing van eene plaatselijke inkomstenbelasting. Burgemeester ,en Wethouders leggen over ter vaststelling het navolgende concept-beslnit: De raad der gemeente Zaamslag, overwegende, dat het percentage voor het belastingjaar 1925-1926 was bepaald op 1 en blijkens verstrekte inlichtingen de betreffende kohieren een bedrag aanwijzen van 38026,67; dat bij de begrooting dienst 1926 voor op brengst belasting naar het inkomen is geraamd f 28.590,—; besluit: het percentage, bedoeld in het 2e lid van ar- tikel 3 der verordening op de heffing van eene plaatselijke inkomstenbelasting in deze ge meente voor het belastingjaar 19261927 te bepalen op 0.9. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders nog overwogen hebben of het niet mogelijk zou zijn om nog Q,1 pro- cent lager te gaan, doch aangezien gebleken is, dat de opbrengst over 1925 niet zal mee- vallen, daar het voor den landbouw een kwaad jaar was, en men door thans zoo laag te gaan gevaar loopt later weer te moeten verhoogen, hebben zij het beter geacht het bedrag voor te stellen op 0,9. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging begrooting dienst 1925. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting dienst 1925 te wijzigen als vo'gt. onder de ontvangsten te vermeerderen de volgende posten: uitkeering van gemeenten ingevolge art. 86 lost achten door het aanbrengen eener goede van.gen. Daarop zouden begrijpelijk onkosten nrlnn^o* i T-io,KV»r»r» T^iiTO'PVl'rvPPiS- verharding. De VOORZITTER wijst op de schuur van Van Arenthals; om daarbij te komen moet men over een straat van den heer Wisse. gekome-n zijn en mogelijk hebben Burgemees ter en Wethouders in het vooruitzicht dier kos-' ten slechts f 50 subsidie voorgesteld. Zooals de heeren, althans de Voorzitter, weten, is dat wethouders te bespreken. Spreker wenschte evenwel de menschen ter wille te zijn en heeft f ^eT Lager Onderwijswet 1920 f 360; uitkeering door den gemeentearcliitect een plannetje met j van andere gemeenten in de aan schoolbestu- begrooting voor een aan te brengen trap laten ren te betalen vergoeding, bedoeld in art. 20b maken. Van af die trap kan dan gemakkelijk j cjer Lager-Onderwijswet 1920 f 600belasting water geschept worden. Dit plan is van mor- naar het jnLomen: a. betreffende het in het De heer VAN PETEGEM acht toch wel lan yeTanderd, zoodat het geen bezwaar be- 1 n n M M i r, r»4- J n o V I -l - - r, 1-, /\.rt.Ai(AVA eenig verschil aanrwezig. Die straat is daar alleen gelegd vQor het gemak van acliteruit- weg der daar staande woningen van de wo- ningbouwvereeniging enz. Indien aan dezen weg nu in de toekomst kosten gemaakt moe- hoeft te zijn voor het verleenen eener hoogere subsodlie. De heer D. DEES kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders goed ver eenigen; Ter Neuzen geeft ook maar f 50 em gem aan de Wethouders ter inzage gezonden. Spreker weet niet, of de wethouders en de raad dit verzoek thans nog willen behandelen, doch hij heeft gemeend het ter tafel te moeten brengen. De heer C. A. WISSE vraagt, of dat nu zoo'n zaak van dringenden aard is. De VOORZITTER: Och er is reeds water- ten worden, zal dat alleen zijm ten behoeve van -■ men moet 0p de kieintjes passen. den heer Dekker. De heer HAAK meent, dat men in deze Ter De heer C. A. WISSE vraagt, of Burgemees- Neuzen niet als voorbeeld kan nemen; dat is j gcbrek en er verloopt weer eemgem tijd eer de ter en Wethouders de zaak nog niet eens,met wel em gemeente met een grootere bevolking, r,aad opmeuw by^nkom adressant zouden willen bespreken. dlooh deze bestaat niet uitsluitend van den land- De beer DE FEIJTER heeft bezwaai tegen De VOORZITTER: Dat was missohien niet "bouw- hij wijst op Zuiddorpe, dat veel kjedner dadelijke behandeling; hij heeft pas van mid- kwaad. hil,; 7 a am slag en ook f 50 geeft. 1 dag het plan kunnen iimen en heeft zich om- De heer VAN HOEVE acht dat niet noodig; De heer A. DEES acht 50 ook voldoende. trent de oplossmg nog geen denkbeeld kumren nieuwe gezichtspunten zullen zich niet voor- De VOORZITTER wil, waar de heer C. H. doen en er is een afgerond voorstel van Burge- 1 j-t. Wisse de jaarmarkt naar voren bracht er op mieester en Wethouders. De heeren kunnen dit j wijzen, dat Burgemeester en Wethouders over- aantnemen of verwerpen en het ook amendee- tuigd zijn, dat een tentoonstelling van veel ren. Hij geeft als zijn oordeel te kennen, dat grooter belamg is, aangezien deze een beeld het een openbare weg betreft en men de men- mo6t geven van heel de omgeving, en aangezien j sdhien daarvan niet weren kan. Toen Burge- alien claa.rin uitkomen een goede gelegenheid j meester en Wethouders hun voorstel bespraken j }s om te laten zien wat onze nijvere streek kan voortbrengen. Er is ook gesproken over het. kleine bedrag. dat Burgemeester en Wethou ders als subsidie voorstellen. Dat college ver- keert. echter in dit opzicht in geen gemakkeliike positie, aangezien twee harer leden tevens deel- maken van het tentoonstellingscomite. Zij heb ben dus wel te letten op de belangen der ten i vorimen. De begrooting voor de trap beloopt een dikke .f 40 en daarom is het voor spreker de vraag of men da,n niet beter doet er een pomp te plaatsen, iets hetgeen de gsmeente- architect ook opmerkt, er aan toevoegcnde^at de kostem daarvoor weinig uiteen zullen loopen. Waar het evenveel kost, heeft spreker nog derwiiswet 11 1or.^. TT-nllrA I J dienstjaar eindigende belastingjaar f 628,61; totale vermeerdering der ontvangsten 1588,61; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: schrijf- en bureaubehoeften, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven f 59 onkosten voor nacht en stille wachten f 7,80; onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting .fl,65; kosten van den Keurlngs- dienst ingevolge de Vleeschkeuringswet 5; brandwaarborg f 0,15aanschaffen en onder- houden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften .f8,35; uitkeering aan gemeen ten ingevolge art. 86 der Lager Onderwijswet 1920 f 181,15; uitkeering aan andere gemeen ten in de aan schoolbesturen te betalen ver goeding, bedoeld in art. 205 der Lager Onder wijswet 1920 f 388,81; tegemoetkoming in of ergoeding van de kosten van onderwijs, als bedoeld in artikel hebben ze .niet overwogen of de weg veel of weinig gdbruikt zou worden, doch hebben zij gemeend aan adressant te moeten erleenen hetgeen ook aan de wed. Bruijnzeel is toege staan. Nu is er veel gesproken over verhar ding, maar daar gaat het eigenlijk niet over, dach wel over de vraag of al of niet uitweg zal verleend worden, al mag er ook wel over verharding gesproken worden, in verband met de gevolgen der vergunninig. De heer A. DEES stelt voor het bedrag te verhoogen tot f 500, zooals door den heer C. A. Wisse is gezegd. De heer C. A. WISSE vestigt er nog de aan dacht op, dat gezegd wordt, dat mien ieder op dem openbaren weg moet toelaten. De onder- havige weg is echter volgens hem niet als pu- blieke weg te besohouwen, zij is alleen aange- legd voor de woningbouw, maar niet met het oog op vervoer van landbouwproducten van het aangrenzende land. Hij acht het vanzelf spre- kend dat, als iemand er met het oog daarop uitweg over vraagt, deze de gemeente schade- loos stelt voor de meerdere onkosten die daar- geen beslissing kunnen nemen, aan welke op- lossing bij de voorkeur moet geven. Hij wil ook graag de menschen helpen, maar stelt er prijs op, dat dit op de beste manier arme gebeurt. Er is nu weer water gevallen, zoodat het wel zoo geen bezwaai* zal zijn, het nog eens tot de volgende vergadering aan te houden. Of misschien wil de raad het noodige bedrag toonstelling maar tevens ook op die der ge- j besclhikhaar stellen en het aan Burgemeester uoansL ig, - -■ Xen Wethouders overlaten naar beste weten te 1920 13, eerste lid der Lager On- f 48,95; bijdragen aan :e- meente-financien. Indien spreker vrij man was, zooals de heer Haak, dan zou hij ook we' een ander bedrag genoemd hebben. Het M nu 1 geleden van 1910, dat men hier de tentoonstel ling heeft gehad. De kosten zijn sinds onnoe- melijk gestegen, alles wat e:r voor noodug host veel meer geld dan vroeger. Er komt nu van allerlei op de tentoonstelling, van zaken waar men toen nog niets van wist. Het is waar, dat een deel der bevolking van Ter Neuzen niet behoort tot den landbouwemden stand, en Koewacht en Zuidldorpe geven ook f 50 subsi die. Overigens is 'het ook juist wat de heer Haak aanstipte, dat er nog andere plannen be- stondlen, die voor de gemeente uitgaven zouden hebben tengevolge gehad, doch die vervallen meenten in de kosten van scholen voor het Lager Nijverheidgonderwijs 962.20; kosten j van overbrenging, plaatsing en verpleging van krankzinnigen f 7,50: totale vermeerde- der uitgaven f 1670,56; j onder de uitgaven te verminderen de 17o?- j gende posten: I druk- en^indwerlc 59: bewaring van ge- i arresteerden f 9,45: bijdrage (aan de centrale gemeentein de kosten van den keuringsdienst ingevolge de Warenwyt f 5: onderhoud van wegen en voetpaden .f 0,15; kosten van ouder- commissies f 8,35; totale vermindering der uit gaven 81,95; blijft meer f 1588,61. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. van het gevolg kunnen zijn, want die moeten zijn. Spreker voor zich zou dar.kbaar ziin, ir .1 4 a n 1a ,,,'4 a! ,1.4a 11 J A A Tl A 1AA A. A 11A A A 1.4 111 AH 1 1 A,1a 1 a d AAA LI 1 11 AAW AlA a! AV Atl f1 *1 11/1 4^ "V* C; 1 dan toch uitsluitend voor hem gemaakt wor den en de waarde i"an h,et bouwland verhoogt er door. Het voorstel van Burgemeester em Wethou ders wordt verworpen met 4 tegen 5 stemmen; voor stemmen de heeren De Koeijer, Van Hoeve, C. H. H. Wisse en Haak; tegen stem- men de heerem Van Petegem, C. A. Wisse, A. Dees, Koopman en Dekker. De heeren D. Dees en De Feijter onthouden zich van Stemmen. Daarop komt in stemming het voorstel van de heeren C. A. Wisse en A. Dees om de ge vraagde vei'gurminig te verleenen mits betaling van /500. Dit voorstel wordt eveneens verwor pen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Petegem, C. A. Wisse, A. Dees en Dekker; tegen stemmen de heeren De Koeijer, Van Hoeve, C. H. H. Wisse, Koopman en Haak; de heeren D. Dees en De Feijter houden zicih buiten stemming. De heer HAAK vraagt, of Burgemeester en Wethouders nu een nieuw onderzoek zullen in- stellen. De VOORZITTER meent, dat, aangezien nu de voorstellen tot inwilliging van het verzoek verworpen zijn, het de taak van adressant zal zijn, rekening houdende met de besprekingen in den raad, met een nieuw verzoek te komen. h. Een schrijven luidende als volgt: Zooals wellicht Uwen raad reeds beker.d za! zijn, ligt het in het voornemen van het Beytuur van detj Kring Axel der Zeeuwsche Landbouw- dien de leden Burgemeester en Wethouders in (teze zouden willen voorbijstreven, hij zou zich met ©en hoogere subsidie kunnen vereenigen. De tentoonstelling is voor de landbouwers van groote betee.kenis, aangezien zij door a'les wat er wordt aangevoerd, ook veel kunnen leeren en aanschouwen, dfet hun later groote voordeelen kan afwerpen. De heer DEKKER verklaart, dat hij ook gaarne de subsidie van f 50 tot f 100 zag ver- hoo.gd. Er wordt door deze gemeente op land- bouwgebied veel gepresteerd en de tentoonstpl- linig brengt verschillende zaken waar d.e land bouwers, als va.kmannen, veel voordeel van kunnen hebben. De beer C. H. H. WISSE merkt on. dat 'de heer Haak doet uitkomen, dat Zaamslag zoo bij uit-stek een landbouwende bevolking Vormt. en dit is oolc juist. Doch, zou de tentoonstel ling dan ook. niet hier kunnen gehouden ziin Dan zou hij er ook wel meer voor over hebben.. De heer HAAK: Dat gaat zoo gemakkei'iik niet, men moet daarvoor een flink en geschikt terrein hebben. De heer C. H. H. WISSE: Er zijn hier nabij de kom ook groote weiden genoeg. De VOORZITTER wijst er op, dat ook in den gemeenteraad van Ter Neuzen een der"-e- liike discu#sie plaats had. maar dat de omsban- divheid, dat de vereeuiging va.n Zeeuwsche Flickers vr.ti hpt zwrtg v benevens een bijdrage van f 500 beschikbaar stelde gewicht in de sohaal wierp, terwijl de maken. Da heer C. A. WISSE kan zich daarmede vol kom en vereenigen en wil het best aan Bur gemeester en Wethouders overlaten. De heer VAN PETEGEM weet niet, of het wel voorzichtig zou zijn een pomp te plaatsen. Die zou daar geheel onbeheerd staan, en de er- varingen met zulke pompen zijn niet van de foost/G De VOORZITTER herinnert, dat het vorig jaar de zaak breedvoerig besproken is en toen werd het 't best geacht een stelling te maken waar de menschen op kor.den staan om water te scheppen. De menschen zijn nu gekomen, om te vragen of dat zou mogen gemaakt wor den. De gemeente-arcli'tect heeft nu een trap j merking gemaakt, dat Burgemeester en Wet- vorpen, waarvan de kosten f 35 a f 40 zul- houders bij de ingezetenen met te hooge tarie- 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders osn niet over te gaan tot het instel- len van een machinale beerruiming. Werd in een der vorige vergaderingen in vei-band met het minder gunstig resultaat tot deelname aan de machinale beerruiminsr de co- ontwoirpen, den bedragen, doch spreker meent. dat het veel eenvoudiiger kan gemaakt wo'nden. Hij zou ech- ter thans graag een beslissing zien genomen want er gaat allioht een paar maanden dver- heen eer de raad weer bijeen komt en dan zit men misschien in een droge periode. De heer VAN PETEGEM dacM. dat het water in die put zoo perfect was, hij heeft er nooit van gehoord, dat dit verontreinigd werd. Hij acht het 't beste, die open te laten liggen, zoodat ieder er naar toe kan gaan om water te scheppen; hij ontraad plaatsen eener pomp, wartt die zal niet lang duren. De heer VAN HOEVE deelt mede, dat hij pas van mongen om 10 uur van deze zaak ken- nis kreeg en er dus weinig tijd was tot beraad. Hij is het eens met den heer Van Petegem: esn pomp valt in het gebruik en onderhoud nooit mee. Indian de raad eer Manco crediet verleent kan de zaak zonder vert raging tot een goed eind worden gebracht, dat komt hem voor 't ooigenblik 't meest practdsch voor. De heer HAAK kan daarmede ook instem- men. De heer C. H. H. WISSE merkt op, dat men met het maken eener stelling ook niet veel on- sohiet, daar zal ook vlug iets aan haperen. Hij meent, dat men beter zou doen er sen wel te plaatsen. Dan kan men wel met 3 virgin vol- staip.n, de kosten rijn ongeveer f 25 a f 30 en de menschen kunnen er altijd ge*** rkkeliik tij komen. Hij weet daarom1 niet of dit maig. ven waren gekomen, een herhaald ingesteld on derzoek met een eenigszins goedkooper tarief bracht geen bevredigender resultaat op, slechts 94 van de 350 in de kom der gemeente wonen de gezinshoofden verklaarden met eene in te voeren machinale beerruiming in te stemmen. De .jaarlijksche kosten worden geraamd op: 10 voor aflos, rente, onderhoud beermachine /250; 10 voor aflos, rente, onderhoud ge- bouwtje voor berging machine f 100; vracht voor tanks en huur 270; arheidsloon /400; onvoorzien .f 80totaal fllOO; terwijl zal kun nen worden geind: aan de hand van de ver strekte gegevens 100 M3. a f 4,f400: zoodat een. jaarlijks tekort zou zijn van f 700. Als nagegaan wordt, dat gegadigden zijn over het algemeen diegenen die wel in staat zijn den kostenden prijs te betalen, zijn Bur gemeester en Wethouders van meening, niet te kunnen adviseeren tot het instellen eener ma chinale beerruiming. De heer HAAK verklaart, dat hem dit voor stel ontzettend spijt. Hoe komt het, dat Bur gemeester en Wethouders <dit moeten doen Is er geen deelname genoeg? De VOORZITTER zest, dat dit de kwc die is. Burgemeester en Wethouders hebben nog ecu - opMeuw bij de keimbewou?) s een onderzoek ingesteld en daarbij is gebleken dat er van de ongeveer 365 hoofden van gezinnen slechts door 93 geteekend is, zij e* vi zouden wenschen te maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5