ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOBR ZEEUWSCH-VLAANPEREN yDpigpJ No. 7896. Vrijdag 2 April 1926. 66e Jaargang. Bekendmaking. Geldleening ad f16.000. HET WOONHUIS. I Kapok, Bedden en SVSatrassen 36.000 Waalstraatklinkers ABONNE MENTSPR US ZEDHLK/BTSS IBXAID- Wegens het Paaschfeest zal 77. Maandag GEEN nummer van dit blad verschijnen, Burgemeester en Wethouders m Philippine, Gemeente Zaamslag. Nederlandsche opgravingen in Palestina. PBEDIKBKPBTEH, smeMki als room maken bekend dat deligger met kaart van wegen en voetpaden, zooals die op 22 Maart *1926, is opgemaakt van af Kapok per pond verkrijgbaar. Zondag 4 April 1926. Maandag 5 April (2e Paaschdag.) iiiwiMMi iwiii '"mi - «~g— ma wmmmrn NEUZENSCHE COURANT -iaiKMi - - am immiiiM inn inry^gtf,c»MjAjm,ii'W'" Burgemeester en Wethouders van HOEK, vragen prijsopgaaf voor de levering van (inplaats van 70.000) eenigszins getrokken en zwaav getrokken. Franco op den wal aan den meuwen westelijken kanaalarm te Ter Neuzen op aan te wgzen plaats. Aanbiedingen met monster van 4 steenen worden ingewacht ter secretarie voor 13 April I S. des voormiddags half tlon ure. De leveriDg moet geschieden voor 1 Juli a s. Betaling 1 September 1926. Hrek, 1 April 1926. Bnrgemeester en Wethouders van Hoek, A. WOLFERT, Burgemeester, J. DREGMANS, Secretaris. Gelet op art. 44 van het Reglrment op de wegen en voetpaden in Zeeland 2 April 1926 gedurende een maand ter Gemeente Secretarie ter inzage ligt. Philippine, 2 April 1926. Burgemeester en Wethouders van Philippine, P. A. RAMMELOO, Voorzitter. GE1RNAERDT, Secretaris. Burgemeester en Weihouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend, dat mgevolge leeningsbesldit, in obligation van 400, rentende maximum 5 °/0. de inschrijving is opeugesteld tot en met 12 April, des voormiddags ten 10 ure. De storting moet geschieden voor of op 15 Juli as., in den voormiddag bp den Gemeente-Ontv anger. Het leeningsbesluit ligt ter Gemeente Secretarie ter inzage Zaamslag, den 30 Maart 1926. Bu:gemeester en Wethouders voornoemd, JOB. DE FE1JTER Pz Voorzitter. J. STOLK Lzn Secretaris. Toor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1 80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post r'6,60 per Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bi) vooruitbe g. t ouneniana z,/v per uiaanucu - Dlt blad verschllnt lederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. De opgravingen in Palestina zijn buiten Jeruzalem nog van betrekkelijk jongen datum. Pas sedert 1890 werden, min ol meer systematisch, de puinhoopen der oude steden Lachis, Axeka, Gath, Megid- do, Jericho, Samaria en Beth-Semes on- derzocht. Prof. Sellin, de beroemde oud- testamentische geleerde, heeft zijn opgra vingen te Sichem in 1914, bij het uitbre- ken van den oorlog, moeten staken. Op het terrein van het oude Jeruzalem heb- ben zich verscheiden geleerden zeer ver- dienstelijk gemaakt. Geheime opgravin gen, door een zekeren Parker in 1911 op de plaats van den tempel in het werk ge- steH, hebben echter het wantrouwen der Moham-medanen gewekt, en trouwens slechts schaarsche resultaten opgeleverd. Het plan was anders aardig in elkaar gc- zet. Drie ,,onde.rzoekers" hadden van de Turksche regeering verlof gekregen om ten zuiden van den Tempelberg te graven, maar zij maakten van die permissie een schromelijk misbruik. De Zweedsche Dr. Juvelius had zich in het hoofd gezet, dat in dien Tempelberg. diep onder den grond, allerlei schatten verborgen waren, waaronder de ark van Mozes en verschillende andere wetens- waandigheden. Het was zuivere inbeel- ding, want over het verdwijnen van de arik is niets bekend. Vanaf het oogenblik. dat zij in den tempel van Salomo volgens I Kouingen 8 werd neergezet, vernemen wij er niets meer van. Natuurlijk ontston- den later allerlei legenden omtrent de ver- blijfplaats van dit beiligdom. En Dr. Ju velius meende in het boek Ezechiel aan- duidingen te vinden omtrent de plaats, waar zij te vinden was. Zoo kreeg hij dan met een paar andere geleerden, waar onder de reeds genoemde Engelschman Parker, de vergunning om te graven bi) de zoogenaamde Maria-foron ten Zuiden van den Tempelberg. Het o. lerzoek be- gon bij den door Koning Hizkia gegraven tunnel (II Kon. 20 20), waar men onder- iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. aan scherpe prijzen. Alleen le few. Java Kapok wordt gebruikt. Bljvullen en opmafeen van Bedden en Matrassen zoo noodig in ddn dag. gronds verder groef in de richting van den tempel. Toen deze onderzoekinqen tot geen resultaat leidden, besloot men brutaalweg het op den Tempelberg zell te gaan probeeren. De sjeich van den rotskoepel en eenige anderen werden in het geheim betrokken en door ruime fooien, waar bijna alle menschen in Pale stina zeer gevoelig voor zijn, werd hun de mond gestopt. Negen nachten werd er ijverig doorgegraven; zij drongen door naar de grot onder den Rotskoepel, waar- van de bodem en het daarin uitkomende kanaal werden onderzocht, maar er werd niets van beteekenis gevonden. Dat alles gebeurde onder politietoezicht; het is dus wel duidelijk, dat ook hoogere ambtena- ren waren omgekocht. Een beambte ech ter, die zich waarschijnlijk miskend achtte, bracht de zaak aan het licht, en de ,,on- derzoekers" moesten zich in allerijl uit de voeten maken. Onder de bevolking van Jeruzalem heerschte groote opgewonden- heid. De wonderlijkste en meest fantas- tische geruchten deden de rondte: de schatgravers zouden de Koninklijke Kroon van David, het zwaard van Salo mo, en de tafelen der wet hebben meege- nomen. Gelukkig heeft men de Turksche regee ring kunnen duidelijk maken, dat ernstige wetenschappelijke vereenigingen met dit schatgraversspel niets hadden uit te staan en is er dan ook daarna weer verlof ver- kregen om rondom den Tempelberg te gaan graven. Zoo is in November 1923 de bekende archaeoloog Macalister aan het graven getogen in het puin van den heuvel Ofei en meende hij het oude Millo uit het boek Samuel te hebben gevonden. Echter is de Tempelberg zelf voor de spade van het onderzoek gesloten. Gelukkig zijn mls- bruiken als het. daareven genoemde nu voortaan niet meer mogelijk, sedert de stichting van archaeologische combina- ties, waaraan de zorg voor ,,oud-Pales- tina" is opgedragen. Er is een ,,departe- ment of antiquities" gevormd en dit staat onder toezicht van de ..Brittish school of Archeology". Daarnaast bestaat een Ar chaeological Advisory Board", bestaande uit vertegenwoordigers der verschillende archaeologische corporaties. Zonder de toestemming van dien Board" mag nie- mand opgravingswerk verrichten. Oude monumenten worden nu tegen verwaar- 1 oozing en vernieling beschermd, en (wat vooral zoo'n verkwikkelijke aanblik is)... de verschillende godsdienstige gezindten werken hierbij eendrachtig samen. Zoo bestaat nu onder meer deze bepaling, dat de antiquiteiten en monumenten van Pa lestina behooren aan het land en voik. Eenige, nu reeds belangrijke, musea in Jeruzalem, Cesarea, Askelon en Akko zor- gen voor de conserveering der reeds ge vonden voorwerpen. Maar des te belangrijker is dan ook het feit, dat thans ook van Hollandsche zijde dit opgravingswerk is ter hand genomen, waarbij de keuze gevallen is op het ter rein van het oude Sichem, waar, zooals wij reeds berichtten, de geleerde Sellin bij het uitbreken van den oorlog het werk moest staken. Van dit Sichem wordt heel veel verwacht. Steeds meer blijkt, dat het heel belangrijke plaats is geweest. een Trouwens, reeds in 1886 heeft een zekere Eckstein in zijn proefschrift dit beweerd. Men was tot nu toe aan dit Sichem vrij- wel onnadenkend voorbijgegaan. Thans blijkt, dat het oude Sichem al in de dagen van Jerobeam I, dus in de negende eeuw voor het begin van onze jaartelling, ver- woest moet zijn. Sindsdien heeft de stad haar vroegere beteekenis verloren, at bleef zij tot in de Hellenistische periode bewoond en heeft zij juist toen, onder den invloed van de secte der Samaritanen, een laatsten opbloei beleefd. Sedert den bouw van Flavia Neapolis in het jaar 73 na Christus, bleef de puinhenvel van de ver- woeste oude stad onqerept, en dat is na tuurlijk juist van het archaeologisch on derzoek een groot voordeel. Plegen wij Jeruzalem te beschouwen als het middelpunt en de hoofdstad van Palestina, dan mag zeker wel eens met nadruk worden gezegd: wat ligging, kli- maat en natuurlijke gesteldheid betreFt. zijn weinig plaatsen in het Heilige Land daarvoor zoo weinig geschikt als juist Jeruzalem. Een Duitsche schrijver heeft beweerd (wij vertalen het hier gedeelte- lijk),,Niet aan de natuur dankt Jeruza lem zijn voorrang in het tegenwoordige Palestina; de geschiedenis heeft het van de natuur afgewonnen en afgedwongen dat Jeruzalem werd. wat het heden ten dage is." Alles wat Jeruzalem geworden is, heeft het dan ook feitelijk slechts aan een persoon te danken, namelijk aan koning David. De natiurlijke hoofdstad van dit land is (als m«.*! slechts van de zee en de verbindingen met de zee afziet) geen ander dan Sichem. Want Sichem is ,,de ongekroonde koningin", van Pa lestina. zooals de reeds genoemde Alt het uitdrukt, een stad, gelegen 66 K. M. ten Noorden van Jeruzalem, bijna nauwkeurlq in het midden van het Westjordaanland, omgeven en beschermd door bergen, bij den ingang van een ruime en vruchtbare vlakte en bovendien van een van de be- langrijkste bergpassen van het heele land, vanwaar de straatwegen en karavaan- wegen in de oudheid reeds evenals nu naar alle hemelstreken uitgaan. Sichem en Jeruzalem kaft men in zeke ren zin als mededingsters beschouwen. Het is eigenaardig, dat er zelfs tusschen i ^ijzonder de namen van deze plaatsen een geheim- zinnig verband bestaat, dat op diepere gronden schijnt te berusten dan enkel en alleen op een woordspeling. Salem moet de oude naam van de stad of het heiliadom te Sichem zijn geweest, en telkens opnieuw gaan er stemmen op, die niet alleen het offer van Abraham (in Genesis 22), maar ook het priesterlijke koningschap van Melchizedek van Salem, met zijn veree- ring van den Allerhoogsten God (El Eljoon) niet te Jeruzalem maar te Sichem willen plaatsen. Het is mogelijk, dat in beide gevallen oude tradities opzettelijk zijn omgewerkt om op Jeruzalem alien nadruk te doen vallen. Terwijl David Jeruzalem pas veroverde op de Jebusieten, woonden te Sichem reeds eeuwen vroeger Israelieten. Toch heeft Jeruzalem het ge- wonnen, en het zelfs zoo gewonnen, dat van het oude Sichem de nauwkeurige lig ging bijna vergeten werd. Nu deze echter hervonden is, zullen uit het puin de over- blijfselen van het oudste Israelietisc'ne leven en denken herrijzen. En datop Nederlandsch initiatief! Want Prof. Bohl uit Groningen. uit wiens interessante rectoraatsrede over ,.het Tijdperk der Aartsvaders" wij korten tijd geleden een en ander hebben oververteld, is nu op weg naar Palestina, en hoopt daar juist met Paschen 1926 aan te komen, om het opgravingswerk aldaar te hervat- ten en met kracht door te zetten. Sichem was een der belangrijkste ves- tingen in het oude Kanaan zooveel staat nu reeds vast. Reeds eeuwen vo6r den tijd van Jakob wordt het ..land van Sichem" in een Egyptisch grafschrift ver- meld als veroverd te zijn door Farao Sesostris III. En de stichting van het Israelietische heiligdom wordt in Gen. 12 6 al aan Abraham toegeschreven. De regeering aldaar moet een aristokratisc'ie zijn geweest, en het Egyptische opperbe- wind was slechts schijn. En zoo gaat door het heele Oude Testament de ge schiedenis voort, en telkens komt Sichem te voorschijn en ter sprake. In Augustus 1913 kreeg Sellin van de toenmalige Turksche regeering de con- cessie om zijn werk te beqinnen. Slechts 2 J/2 week kon men met 60 a 100 werklie- den graven. Toen moest het werk wegens den regentijd tot het volgend voorjaar worden uitgesteld. Intusschen waren de resultaten reeds hoogst belangwekkend. De sporen van twee geweldige ringmuren en van een stadspoort, die eertijds blijk- baar omgeven was door vier hooge torens, lieten aan de beteekenis van de plaats in de verre oudheid geen twijfel meer over. En in den bodem vond men onder elkan- der vier beddingen van cultuur: de Helle nistische. de laat-Israelietische, de oud- Israelietische, en de Kanaanistische. Tal- rijke voorwerpen werden opgegraven en naar Weenen gezonden. 26 Maart 1914 werd het werk hervat, nu tot begin Mei. met niet minder dan 150 werklieden. De stadspoort werd geheel blootgelegd, een tweede gracht werd ge graven. de fundamenten van een groot gebouw, wellicht 'n paleis of tempel wer den ontdekt, de loop van den stadsmuur werd verder nagegaan en talrijke kleinere vondsten werden gedaan. Toen kwam de wereldoorlog. en men begrijpt de rest. Thans is door de Palestijnsche regee ring concessie verleend en het pachtcon- tract is al geteekend. Een Nederlandsch comite heeft zich gevormd, en Nederland zal een belangrijk deel krijgen aan de lei- ding van het werk en de resultaten. Te zijner tijd hopen wij te vernemen, dat die hoop niet beschaamd is. TER NEUZEN, 2 April 1926. VEILING DOMEINGROND. Gisteren werd alhier in het Hotel des Pays-Bas" door den Ontvanger der Re- gistratie en Domeinen te Hulst, ten over- staan van den notaris Callenfels geveild 'n aantal kavels geslechte vestinggronden. Voor de kavels 1 tot en met 25 de gron den aan de Axelschestraat en de Tram- straat, bleef het aanvankelijk hoogste bod blij'kbaar ver beneden de schattinq, en werd althans de gunning aangehouden; voor verschillende perceelen is het aan- j vankelijk hoogste bod later verhoogd. De kavels 27, 28 en 29, gelegen aan de Burgemeester Geillstraat, ter gezamenlijke grootte van 6,06 are, werden voor zijn j lastgever toegewezen aan den heer L. A. i Hennink voor f 3710, en de kavels 30, 31 j en 32 gelegen aan de Nieuw.straat, groot 3,84 are, aan den heer I. P. Casteleijn voor 3160. i ZILVEREN JUBILe. IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN. R000E-SIEB De pauze van den voormiddagschooltija van school A kreeg j.l. Donderdag een en een feestelijk aanzien. In een der lokalen kwam n.l. het hoofd der school, de heer Kohler met het onderwij- zend personeel en belangstellende autori- teiten bijeen, om mevr. E. J. P. Eijke, die dezen dag haar 25jarige ambtsvervullinq herdacht in eene hartelijke toespraak te huldigen. Na deze huldiging werd de ju- bileerende onderwijzeres in waardeerende woorden toegesproken door den inspec- teur van het lager onderwijs, den heer A. Smit, en vervoigens door den burgemees- ster, den heer Huizinga, namens het ge- meentebestuur. Ten slotte verkreeg het woord de heer J. H. Kroon, die mevr. Eijke voor haren met toewijding verrichten ar~ beid hulde bracht namens de Oudercom- missie. Deze toespraken waren ook ver- gezeld van een bloemenhulde. Hierna kwam de beurt aan de leerlingen van de verschillende klassen der school, die in heel aardige en ongekunstelde felicitaties hunne geliefde onderwijzereseens met recht in de bloemetjes kwamen zetten. De jubilaresse was door een en ander zoo ge- roerd, dat het haar niet mogelijk was haar dank in woorden te uiten en het was haar broeder, de heer M. J. C. Eijke, die deze taak voor haar op zich nam. Voor de kin- deren werd het nu verder feestelijk, door het nuttigen van de versnaperingen, die hen werden toegediend. Het waren oogenblikken, die bij hen die dit mee be- leefden een onvergetelijken indruk zullen achterlaten. ORGELCONCERT., Zpoals uit de advertentie in ons blad is gebleken wordt hier op a.s. Woensdag, des avonds 7 uur in de Geref. kerk een orgelconcert geqeven door den heer Cor de Koning te Hillegom. De heer Cor de Koning is gediplom. musicus en heeft, met een zeer goede pers, reeds verschillende orgelconcerten gegeven. Zooals bekend, beschikt de heer De Koning hier over een in alle opzichten prachtig orgel, Het programma bevat een aantal zeer belan^- wekkende muziekstukken, zoodat den hoorders een kunstgenot wacht. dat hiei voor dezen nog niet te genieten was. Het is daarom te hopen, dat velen van deze gelegenheid zullen willen genieten. TECHNISCH AMBTENAAR. Geslaagd voor het examen ,,Technisch Ambtenaar van den Rijks Waterstaat". de heer 1. P. Overbeeke. alhier. DE ZOMERDAG. van den Ring ..Oostel. Zeeuwsch-Vlaar.- deren" van het Ned. Jongel, Verbond, zal dit jaar te Axel gehouden worden. op 25 Mei a.s. (3e Pinksterdag.) HOEK. Bij de door de vereeniging ..Doelmatige Samenwerking" te Hoek gehouden aan- besteding voor de levering van 71.120 K.G. Chili werd ingeschreven door J. F. de Moor-Vlaminck f 14.26 per 100 K.G. Voor de levering van 54 640 K.G. Chili door denzelfden f 14,27 per 100 K.G. Voor de levering van 500 K. G. mais door Th. Markusse f 8,95 per 100 K. G. thuis bezorgd. Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams. Dankzegging. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel 9 u., en 2 u., Ds. G A. Ruijsch van Dugteren. SasvanGent. 9f u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. Gereformeerde Kerlt- 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Chr, Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9£ u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. V looswfj kstraat) Ter Neuzen. 9J u., 2 u. en 5i u., Ds. Neerbos. Oad-Gerefornteerde Gemeente. (Vlooswijkgtraat), Ter Neuzen. 91 u., 2 u., en 5t u., leeskerk. Axel Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Eber.-Haezer". (Kerkhoflaen.) Ter Neuzen. u., Evangelisatie. K. K. Kerkdienaten te Ter Netzsen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8J en 10 uur Namiddags omhalf drie Lof. Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen. 9} u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9} u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 ii., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., Ds. Neerbos. IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN AXEL. Bij de door den architect L. de Bruijne, gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woning aan de Prins Hendrik- straat te Axel, voor den heer Iz. de Feijter- De Putter te Axel, werd ingeschreven als volgt: Voor het perceel metselwerk door; S. P. van der Hooft te Ter Neuzen f 2650; P. van Alten te Axel f 2450. Voor het perceel timmer-, ijzer- en lood- gieterswerk door: J. v. d. Bent te Ter Neuzen f 2495; W. Verlinde te Ter Neu zen f 2490; F. Haak te Axel f2442; A. J. Butler te Axel ,f 2438; H. van Luik te Axel f 2342; J. Wisse te Zaamslag f 2397 D. P. Bastinck te Zaamslag f 2236; C. Deij te Axel f 2035; W. Vercouteren te Axel f 2000. Voor het perceel glas- en verfwerk door: C. B. Antheunis te Axel f 5'2: H. J Hoebe te Axel f 410; Corn. Wisse te Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. Zaamslag f 398; D. R. Riemens te Zaam- I slag f 395; M. W. Visser te Axel f 365; I H. J. Harte te Axel f 333. 5 Voor de massa door: C. H. H. Wisse j te Zaamslag f 5687; W. Verlinde te Ter Neuzen f 5417; W. Vercouteren te Axel f 4575, gegund. PHILIPPINE. Bij de door het gemeentebestuur van Philippine gehouden aanbesteding van het vernieuwen van de keibestrating met trottoir en rioleering in de Weststraat te Philippine, werd ingeschreven als volgt door: P. J. en J. H. Rijnberg te Ter Neu zen f 10.950; A. van Sabben te Axel f 9980; M. Wandel te Oostburg f 9845; J. de Bree te Ter Neuzen voor f 9610; J. de Maagd te Hontenisse f 9600; J. P. de Vos te Ter Neuzen f 9500; Th. Cambier te Breskens f 9458; A. Wiskerke te Philip pine voor f 9444; R. Veeschelling te Ter Neuzen voor f 940C; P. A. Rammelo te Philippine f 9356: F. Cornelis te Hoofd- plaat f 9283; J. A. Meertens te Hoek f 9270; W. de Bokx te Hoek f 9240: D. A. Bommeleijn te Philippine f 9200: Th. van Cranenbroeck te Philippine f 9037.77: Joh. Bol te Clinge f 8700. KOEWACHT. Te Amsterdam is geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen, de heer J. E. A. M. Dierick, zoon van den heer burgemeester alhier. Dinsdag kwam de landbouwer Fr. Suij alhier, met een kar bespannen met twee paarden van zijn land. Bij het afrijden van j een dijk, ge'raakten de dieren op hoi. De landbouwer viel van de kar. Doordat het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1