ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. JAV2V-REEP maPoddi No. 7891. M a an dag 22 Maart 1926. 66e Jaargang, H. H. Kantcorhcuders 'M W SA S 1 ABUNHEMEIiTSPRtJS: BINNEHLAMD. FK5JILLKT0H. I'SEi ct Beter dan Goed: DE BEST E AJ.P's BUITENLAND 3^4,. tsfcv/sessf^aaa jmsssm. sggg<MMii»Km'saw&a^'-iawwip-j6tf3^.d»4»:/^:4<a^s®sw^stt«aswa*«aasB^sis^"a«Bis»«sa«aidMi Hi 'MffxS r< Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /'6,60 per jau, Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt tederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. worden verzocht het ahonnements- geid over het le kwartaal 1926 van de Ter Neuzensche Courant, vdor 1 April in te zenden, Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk detoezending van het blad zullen staken. DE UITOEEFSTER. Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor 1 April a.s. in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen worden slechts aan- ger.omen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. Het Nationaal Comite van Actie tot Vtyziging van het verdrag met Belgie. Ifceeft een brochure uitgegeven, getiteld: ..Kantteekeningen op het verdrag met Belgie", door Mr. E. Fokker, oud-griffier v«n de Staten onzer Provincie, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer. De schrijver oefent uit volkenrechtelijk e« uit financieel oogpunt en verder op ju- rktische gronden critiek uit op het Schel- cJe-ibeheer, alsmede op een aantal passages Van de bij het verdrag behoorende toe- fcchtende memorie. Hij behandelt voorts speciaal de Wie- bagen-kwestie. Hij is van meening, dat de Nederlandsche regeering, toen van Belgische zijde blijk werd gegeven van een verlangen de besprekingen over een verdrag weder op te nemen en de Wielin- Qen-kwestie te laten rusten, als voorwaar- 3e voor hervatting der bespreking had te Snellen: of de Wielingen-kwestie moet vooraf opgelost zijn', de snoods door arbi trage, of de Wielingen-kwestie moet mede in de regeling begrepen zijn. En te eer had die houding dienen te zijn aange- noinen, omdat het nu gcSloten, doch ge- Ittkkig nog niet door de Staten-Generaal joedgekeurd tractaat, de Wielingenvraag aomit maakt. Volgens schrijver immers, wordt het, a£s de Wielingen-kwestie onopgelost Wij ft, onzeker, of de Commissie van Be- freer de Wielingen in verband met hare frevoegdheid zal beschouwen als Neder- landsch dan wel als Belgisch gebied, en wordt voorts twijfelacbtig, wie der twee land en de kosten heeft te dragen van het onderhoud en de bediening der Wielin gen en hoe het gaan zal met de vaart ter j»laatse van Belgische oorlogsschepen in vredestijd. Fedtelijk wordt aldus de heer Fokker - het watergebied van de Wielingen, wat verlioh'ting en loodsdienst betreft, aan mmmmhtmammmamaa^mmacaatmmmmiattsBamKBammmmait Uit het Amerikaansch door E. J. RATH. 13} (Vervolg.) Hij was in een zeldzaam goede stem ming voor iemand met een misdaad op zifn geweten. „Ik wou je vragen, wat je denkt van rijden er al een paar mijlen lanigs. Wat be- deze ijzerdraadomheining," zei hij. ,,We »eekent het?" Sally beschouwde de afzetting, die den weg volgde. ,,Hij hoort natuurlijk aan den een of aoder," antwoordde ze. „Het beteekent cfat er hder ergens een hoeve is. „Ontbijten ze daar?" ,,Dat zou ik meenen!" „Ik ook," zei hij. ,,Waar zou dat ding ergens zijn, of kan je dat niet bepalen zon- der behulp van bergen of andere zicbtbare weawijzers?" Dit bracht een glimlach op haar lippen. Het Wrak was blijkbaar best te spreken vanochtend. Hij was zelfs dartel. ..Ik zou zeggen, dat zij aan denzelfden kant van den weg moet zijn als de omhei- »ing," antwoordde Sally. „En als we nog fteen hek voorbij zijn, moeten we door- rijden tot we ex een vinden. Er moet ejtioens een irraanq zijn." Het Wrale kuchte en reed voort, terwijl Sally maar alle kanten rondkeek. Er wa- ren geen bergen, maar toch was het land INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. de Belgen overgelaten. En indien na eenige jaren indien onverhoopt het verdrag ongewijzigd ten slotte tot stand mocht komen van Belgische zijde daar- uit munt zou worden geslagen voor een oplossing der Wielingen-kwestie onder alsdan voor Belgie gunstige Internationale verhoudingen, zouden wij dit aan onze slappe en buitensporig-tegemoetkomende houding van thans te wijten hebben. Ik meen dan ook, dat voor Nederland aller- minst reden is, zich erover te verheugen (zooals de regeering verklaart in par. 3 van hare memorie van toelichting) ,,dat Belgie zich bereid heeft verklaard deze kwestie, (die van de Wielingen) welke in het verleden tot geen practische moeilijk- heden heeft aanleiding gegeven, te laten in statu quo, gelijk reeds dezerzijds in overweging was gegeven". De brochure is gratis verkrijgbaar bij den uitgever. HET VERDRAG MET BELGIe. Hoe een Franschxnan de kwestie ziet. Jules Sauerwein publiceert in de .Ma tin" het volgende artikel over het Neder- landsch-Belgische verdraq, dat als onder- titel heeft: ,,Het schijnt, dat Nederland voorzorgsmaatregelen heeft willen nemen teqen de Belgische instabiliteit." ,,Toen, na drie maanden crisis, de heer De Geer er in geslaagd was, in Nederland een ministerie te vormen, bleek, dat de heer Van Karnebeek, reeds Minister van Buitenlandsche Zaken sedert 1918, zijn portefeuille behield. Ik heb hooren vertel- len, dat hij wenschte rust te nemen, doch men zeide mij: ,,Hij blijft om zijn tractaat met Belgie te verdedigen. Hij is namelijk de eenige, die in staat is, dit te doen aan- nemen," Wat is dit tractaat Ik heb er kennis van genomen en hoe meer ik er de bepa- lingen van bestudeerde, des te meer werd ik er van overtuigd, dat het een stuk ar- beid van de Nederlandsche diplomatic is, dat van een ver-zienden blik getuigt en aandacht vendient. Het verdrag geeft een ontzaglijk voor- deel aan Belgie, Nederland aanvaardt de constructie, voor de helft op zijn kosten, van een prachtig uitgerust kanaal van meer dan 100 M. breedte, dat de Moer- dijk met Antwerpen verbindt, d. w. z, den mond van den Rijn met de groote Belgi sche haven. De andere bepalingen zijn van minder beteekenis en betreffen de verbetering van bepaalde kanalen, die het gebied van Luik met den Rijn in gemeen- schap brengen. Voorts: door middel van een gemengde, met ruime bevoegdheden uitqeruste commissie. het onderhoud van den doorgang der Wielingen te oxgani- seeren, die den toegang tot Antwerpen vormen, en ten slotte aan die haven te ver- oorloven, onnieuw een militaire haven te worden, aanoezien Belgie niet meer neu- traal is. „Nederland geeft het groote geschenk". Alles bij elkaar is het Nederland. dat het groote geschenk geeft, en de heeren van Rotterdam, die zich daar niet in ver- gissen. slaken luide kreten. beslist heuvelachtig en ze zag met een oogopslag, dat ze een heel eind van de Morganhoeve verwijderd waren. In de buurt van hun hoeve zag het land er ner- gens zoo uit. Gedeeltelijk was het bedekt met bosch, maar er waren ook ustgestrek- te open vlakten en twee keer zag ze even water. Ze maakte uit alles op, dat ze ge- heel oostelijk van Black Top waren, hoe- wiel ze geen idee had, in welke rich ting het Wrak gedurende den nacht gereden had. Na eenigen tijd keerden haar gedach- ten terug naar de groote auto en den eige- naar daarvan en ze betrapte er zich op, dat ze achter zich keek den langen weg af, zich afvragend wat er van hen gevonden was. ,.Hier is een hek," zei het Wrak. Er was zelfs meer dan een hek. Er lien een duidelijk zichtbare weg door naar de heuvels in de verte. Zonder verder te overleggen, stapte hij uit, ooende het hek en reed het autotje binnen. Hij wilde met- een doorrijden, maar Sally liet hem stop- pen. ..Sluit altijd de hekken achter je in dit land," zei ze en sprong op den qrond. ,.Ze hebben een reden van bestaan." ,,Ik heb ook zob'n zin in mijn ontbijt." leade hij uit. De particuliere weg was lang, wat Sally al voorzien had: ze kende de afmetingeh van zulke ranches. Als je als vreemde- ling de groote weoen volmrde, kreeq je nooit een denkbeeld van de uitqesfrekt- heid. Een kwartier lang zagen ze niets d^- en dalen. Toch kwam^n d" qebouwen olotsUinrt in het zicht. Sally bekeek ze met kenners- Waarom heeft de heer Van Karnebeek zich toch dusdanig edelmoedig betoond, dat hij een zeer levendige oppo-sitie uitge- lokt heeft? Laat ons hier de diplomatieke gedachte nagaan, die het verdrag inspi- reert. Toen de oorlog geeindigd was, for- muleerde, zooals men zich herinneren zal, Belgie zijn eischen. De onenbare meening vroeg bij onzen geallieerde het bezit van den doorgang der Wielingen, met de kust van Nederlandsc-h Iteeuwsch-Vlaanderen. Bovendien vroegen de Belgen, die voor de toekomst bevreesd zijn voor een Duit- schen aanval door Limburg, de omgeving van Maastricht of althans een specialen toestand, welke hun in de gelegenheid stelt, dit gedeeke van de grens in hun militaire verdedigingsplannen te betrek- ken. Zij herinnerden aan het feit, dat de chef van den Duitschen generalen staf, Von Schliffen, vroeger eens een aanvals- plan dwars door deze Nederlandsche en clave beraamd had. Nederland, dat zich tegenover een qe- weldige coalitie gesteld zag, handhaafde al zijn posities en gaf in geen enkel gebied een duimbreed toe. Dit zette in Belgie eenigszins kwaad bloed. Het scheen wel politiek gezien om thans aan een aangren- zend land, dat door de eeuwen der histo- rie heen nauw met Nederland verbonden geweest is, eenige concessies te doen. Dit is evenwel niet alles. Ik heb in Ne derland de veel-verspreide meening van de Belgische onevenwichtigheid ontmoet. Ik beweer niet, dat deze juist zou zijn, maar zij bestaat in elk geval, en de algemeene politiek van Van Karnebeek wordt er door beinvloed. De twisten tusschen Wa- len en Vlamingen worden zeer tragisch opgenomen. De naar Nederland uitgewe- ken Belgische refugies, waaronder schrij- vers van naam, schilderden in sommige Nederlandsche bladen deze twisten als zeer ernstig af. Voor het oogenblik schijnt het, dat de Belgische regeering een ver- zoenings-regeering is, maar de strijd kan opnieuw losbreken. Indien op zekeren dag Belgie door een burgeroorlog verscheurd mocht worden, wat zal dan de posijie van Nederland zijn? Nederland veriangt geenszins vier mil- lioen Katholieke Vlamingen te annexee- ren. die aevoegd bij de twee millioen Ne derlandsche Katholieken 't protestantsch karakter van het land zouden te niet doen,. De Nederlandsche staatslieden meenen, dat deze Vlamingen zich in het geval van een splitsing onvermijdelijk naar Duitsch- land zouden wenden, op gevaar van een Europeesch conflict af. terwijl het Walen- land zich natiturlijkerwijs bij Frankrijk zou aansluiten. Nederland tusschen strijdenden. Aldus zouden de twee groote mogend- heden zich aan de grenzen van Nederland tegenover elkander gesteld zien, welk land door het gevaar bedreigd zou wor den in een doodelijken strijd befrokken te worden. Deze gebeurtenissen schijnen onwaar- schijnlijk, maar weet men ooit wat gebeu- ren kan? En voorts: Gouverner e'est pre- voir en Nederland heeft in de laatste vier eeuwen bewijzen gegeven van zijn ver- "iendheid. Zal de heer Van Karnebeek deze zaken zoo ooenliik uiteenzetten? Zal hij zegnen. dat Nederland door voordeelen aan Bel gie te geven en door verdragen te teeke- nen, die schijnbaar weinig voord-eeliq zijn, in werkelijkheid wijs en in zijn eigen be- lang handelt? Nederland bevestigt niet alleen de be- oog. De hoeve, de stallen, de schuren, alles nam ze snel op, ,,Dat is een groot huis,' verklaarde ze. ,,Ziet er nog nieuw uit. Goede ligging. Kijk maar eens naar die heuvels achter het huis. Mooi, he?" ,,Ik kan alleen maar spek en eieren zien," zei-het Wrak. ,,Op hoop van zecjen." ,,En als ik met Sally legde hem het zwijgen op. ,,Luister eens, Henry Williams," zei ze, ,,houdt jij je er nu eens van buiten van ochtend. Jij heht voorloopig genoeg ge- daan, Zeg zoo weinig mogelijk en wees beleefd. je bent nog altijd in Montana." ,,Ik zal mijn fatsoen houden, als jij me niet uit mijn humeur brengt," beloofde hij, ,,Maar ik moet eten hebben." ,,En als ze wat vragen, dan zijn we toe- risten. Vergeet dat niet" zei Sally veelbe- teekenend. Het karretje stopte voor de deur, op hetzelfde oogenblik dat een man naar buiten kwam. Hij was lang en mager, met n borstelige snor, en keek hen eenige oogepblikken met ongeveinsde verbazing aan, voordat hij op hen toetrad. ,,Goeden morgen, riep Sally. Morgen, mevrouw." Terwijl hij naar de auto liep, keek hij hen onderzoekend aan, met een paar hel- dere blauwe oogen. ,.Ben.t u de eigenaar?" vroeg Sally. Ze wist beter, maar ze trachtte haar rol zoo goed mogelijk te spelen. .Jk ben de opzichter." ,.0. dan bent u juist degeen dien we noodiq hebben. Kuirnen we hier ontbij - ten?" 1 trekkingen van goede nabuurschap. maar eveneens de Belgische eenheid. Het be- wijs hiervan is, dat dit verdrag, dat door Rotterdam aangevallen wordt, ook bestre- den wordt door de Belgische extremisten, die vijanden van de eenheid des land zijn, terwijl de meerderheid der publieke opinie er door bevestigd is en de territoriale wij- zigingen, waarvan men na den oorloq droomde, vaarwel gezead heeft. (Tel.) HET GEZANTSCHAP BIT HET VATICAAN VERWORPEN. De Tweede Kamer heeft met 48 tegen 41 stemmen verworpen den post op de begrooting Buitenl. Zaken over het ge- zantschap bij den Paus. AUTO-ONGEVAL. Het Kamerlid, de heer Boon, is Vrijdag tusschen Leeuwarden en Dokkum een auto-ongeval overkomen, doordat de auto door de brugleuning in het water ^eed. De heer B., die onder de auto was terecht ge- komen, wist zich er onderuit te werken en met den chauffeur den wal te bereiken. Zij zijn toen in een boerenwoning, na van den schrik bek.omen te zijn, van droge kleeren voorzien. EEN MINISTERIEEL BEZOEK PER FIETS. Eerder dan iemand had kunnen ver- wachten, heeft de nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. B. Kan, zich ter plaatse op de hoogte gesteld van het Haarlemsche annexatieplan. In tegenstelling met vele zijner voor- gangers is Minister Kan de opinie toe- gedaan, dat men zulke bezoeken incogni to moet brengen. Eenige dagen geleden trok hij dus naar Haarlem, klom op zijn fiets en ging alle oude en nieuw gepro- jecteerde grenzen op zijn eentje af. Toen later te Den Haag iemand hem vroeg, of hij niet eens naar Haarlem kwam, ant woordde hij, dat hij de heele situatie in details kende en vertelde van zijn merk- waardigen fietstocht. Op de vraag of hij niemand was teqengekomen, die hem her- kende, antwoordde de Minister: ,,Geluk- kig niet". (Stand.) STEMPLICHT EN GEMOEDS- BEZWAREN. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Duymaer van Twist be- treffende het optreden van overheidswege tegen vrouwen, die wegens gemoedsbe- zwaren haar kiesrecht niet hebben uitge- oefend, hebben de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: Den 13den October j.l., is een vrouw ui't de gemeente Poortvliet naar Breda overgebracht tot het ondergaan van een subsidiaire hechtenisstraf van drie dagen, haar opgelegd bij Vonnis van den kanton- rechter te Tholen van 24 Augustus 192.5, ter zake van het niet nakomen van de bij art. 72 der kieswet omschreven verplich- ting. Waar deze vrouw de eenige was van de 387 in het kanton Tholen vervolg- de vrouwen, ten aanzien van wie door volgehouden weigering tot betaling der boete tot executie moest worden overge- gaan 342 voorkwamen door schikkirq op den voet van art. 74 van het wetboek van strafrecht verdere vervolging, 34 be- taalden na veroordeeling, terwijl voor 10 de zaak door indiening van een request tot gratie werd opgeschort is met deze executie de zaak voor het tegenwoordige afgedaan. Het komt den ondergeteekenden voor. De opzichter streek zich over de kin en nam haar nog eens op. ,,Dat hangt er van af". zei hij. ,,Kunt u koken?" ,,Ja!" ldonk het in koor van uit het autotje. Eenige oogenblikken vestigde de op zichter den blik op het Wrak, die plotse- ling zijn belangstelling scheen op te wek- ken. ,,Het ongeluk wil, dat we zonder kok zitten. We hadden een Chinees en een Chineesche hulp. Maar die hebben giste- ren de plaat gepoetst. Maar er isvoer ge noeg en als jullie het zelf wilt klaar ma- ken. gaat dan je gang." Hij maakte een gebaar in de richting van de keuken. Het karretje werd haastig verfaten. De opzichter volgde hen. ,,Ik zal jullie alles wijzen," zei hij. Om de waarheid te zeggen heb ik zelf ook trek. De jongens hebben hun eigen ont bijt van ochtend klaar gemaakt en ze heb ben er niet veel van terecht gebracht. Ik heb het geproefd en weet dus, wat ik zeg. Als u dus toch kookt, wilt u misschien wel zoo vriendelijk zijn, een beetje flinke por- ties te maken. Ik heet Charlev McSween." Hij keek vragend naar het Wrak. ,,Mijn naam is W^illiams, zed het Wrak. De opzichter gaf hem n hand en wderp een vragenden blik in de richting van Sally, die al bezig was het fornuis op te ruimen. ,,Mijn vrouw," zei het Wrak. Aangenaam, mevrouw. Sally keerde zich met een risk om en bloosde. Ze keek Henry Williams ver- baasd aan, die haar op zijn beurt waar- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. dat in gevallen als deze de tenudtvoerleg- ging bij voorkeur moet geschieden door verhaal van de opgelegde boete op de goederen en inkomsten op den voet van de wet van 29 Juni 1925 (Staatsblad no. 314); de ambtsvoorganger van den on- dergeteekende heeft zulks bereids bij cir- culaare van 27 November j.l. uitdrukkelijk onder de aandacht van de parketten ge bracht. De Ministers teekenen hierbij aan, dat naar hun indruk de bezwaren bij de toe- passing van den stemplicht, waarop de vragen betrekking hebben, mede hun oor- zaak vinden daarin dat, wellicht ten ge- volge van een misvatting omtrent de be teekenis van de verwerping van het vorig jaar met betrekking tot de gewetensbe- zwaren aanhangig geweest zijnde o.nt- werp, de meening schijnt te heerschen, dat gewetensbezwaren zonder meer als gel- dige reden van verhindering in den zin van art. 72 der kieswet zijn ter zijde te stellen. KOUDE EN SNEEDW. De laatste dag van der officieelen winter heeft zich in Engeland en a: n de kust van het Kanaal geducht doen gevrelen. Te Londen viel om 3 uur een fiksche sneeuwbui en bijra overal woei er een ijzigkoude Oostenwind, In Stihotland heeft het op verschillende plaa'sen in de dalen gevroren, en men verwacht, dat de koude nog eenige dagen zal aanhonden. GROOTE BRAND IN TOKIO. Het R. C. bureau meldt uit Tokio, dat daar Vrijdagochtend om twee uur brand was uitgebioken in de voorstad Stegamo, we ke 600 woningen vernielde eo 4000 per-onen dakloos maakte. Tegen vier uur 's ochtends vlorg een vuurwerkfabriek in de lucht, waarna nog eenige kbit ere ont- plofiBngen volgden, die de verwarring en schrik onder de vluchtelingen vermeerderden. De onvoldoende watervoorraad was ocr- zaak, dat het noodig werd een groot deel der stadswijk omver te halen. hetgeen het aantal dakloozen nog deed toenemen. Het is sinds de groote aardbevn g al de tweede maal, dat deze stadswijk vernield wordt. Verleden jaar gingen er 700 huiz^n te loor. Een later bericht van B-lga gee'ft als lezing van het gebenrde, da' de brand was ontstaan tengevolge van een ontpl fling in de vuurwerk fahriek. Volgens dit- zelfde bericht bedroeg het aantal '.ernblde huizen 800. ENGELAND. De schulden aan Amerika. In het Lsgerbuis merd meegedeeld, dat de schuld van Engeland a&n de Ver. Staten aanzag. Charley McS •ween schuwend lachte. „I'k heb wel meer huwelijksreispaar'jes gezien zei hij. „lk ben zelf ook ae- trouwd geweest. Ik vindt er niets in."" Sally opende de lippen om iets te zeg gen, lachte toen en ging weer verder bij het fornuis. Het ontbijt was, zooals het slechts heel, heel zelden is wanneer je bereid bent het Slechtste te eten en het allerbeste je voor- gezet wordt. Het Wrak at met ontstellen- den eetlust. Zelfs de opzichter, die veel geyrend was, sloeg hem met bewondering gade. Sally en het^ Wrak aten nog steeds, toen Charley McSween den stoel achter- uit schoof. „Dat was nog eens een ontbijt!" ver klaarde hij. terwijl hij zich den mond af- veegde. ..Mevrouw kan tenminste spek bakken. Ik houd er van om mijn eieren aan twee kanten te bakken, maar dat kan zij niet weten. Koffie was puik. Ik eet ge- woonlijk geen toast, maar zoo af en toe heb ik er geen bezwaar teqen. Kunt u be- schuit bakken, mevrouw?" „Natuurlijk," zei Sally. ,,Maar daar had ik vanochtend geen tijd voor." ,,Ik dacht wel, dat u het zoudt kunnen: kunt u ook vleesch klaar maken? Ik be- doel niet alleen gewoon braden, maar alle mogelijke verschillende manieren?" ,.Een heeleboel manieren," zeide ze lachend. ,.Ik wed, dat u ook met eieren kunt om- gaan en omelette kunt maken en roer- eieren en zoo." ,.Zeker," bekende ze. W o rd t verv ol g d hwbmbm—b—w—a—a«—mwwwww awiimimfT ''"rri'iraaaMBH——waBaaBMWBMdgfc—ega &UOCXiflG A.J&OL&n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1