e. Voor een levend of geslacht, niet af- gehakt schaap, geit en veulen 0,50 f. Voor een l-evendof geslacht, niet afgehakt varken 0,75 g. Voor een levemd of geslacht paard 2, Bij afkeuring is geen keurgeld verschuldigd; en zal het bedrag dat reeds betaald mocht zijn worden teruggegeven. Artikel 4. Aan het slot van dit artikel wordt de volgende alinea toegevoegd: „Tenzij het vleesch wordt ingevoerd als ge slacht geheel of half dier of als vierendeel, in welk geval het in artikel 3 aangegeven bedrag of het evenredig deel daarvan geheven zal worden". Artikel 6. Het woord keurmeesters wordt vervangen door „keuringsveeartsen". 2e. De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, b e s 1 u i t In de verordening op de invordering van loon voor het keuren van vee en vleesch in de gemeente Ter Neuzen, vastgesteld in de raads- vergadering van den 20 Januari 1921 de vol gende wijzigingen aan te brengen: In de artt. 1, 2, 3 en 4 worden de woorden keurmeester(s) vervangen door de woorden „keuringsveearts(en) Deze wijzigingen treden in werking, met in- gang van den dag, volgende op dien waarop de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen. De VOORZITTER, het voorstel nader toe- lichtende, deelt mede dat burgemeester en wet houders geen bezwaar hadden vette kalveren te schrappen, aangezien een kalf, dat wegens zijn zwaarte niet onder c valt onder rubriek b wordt gebracht. Ook is er geen bezwaar tegen dat van afgekeurd vee keurloon wordt terug gegeven, aangezien ook thans practisch voor afgekeurd vee geen keurloon wordt betaald. Evenmin bestaat er bezwaar om in plaats van keurmeester te schrijven „keurings-veearts''. Tegen de slotbepaling van artikel 4 hadden burgemeester en wethouders ook geen bezwaar. al heeft dit geen practisch effect, aangezien vleesch, dat van elders wordt ingevoerd, en reeds gekeurd is, in deze gemeente niet meer gekeurd wordt. De heer COLSEN zou wenschen, dat een tijd- stip en plaats werd bepaald waarop van elders ingevoerd vleesch ter keuring kan worden aan- geboden. Hij heeft vemomen, dat er hier ook nog ongekeurd vleesch wordt ingevoerd. De menschen weten ook niet, waar ze er mee naar toe moeten. Er wordt echter niet naar geke- ken en ze zeggen: in Ter Neuzen zijn we in dit opzicht vriigevochten. De VOORZITTER dankt voor die mededee- ling en zal maatregelen overwegen om hderin verbetering te brengen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 8. Subsidie voor eene te houden Landbouw- tentoonstelling. Ingekomen is een adres van het bestuur van den kring Axel der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij, waarin wordt te kennen gegeven het voornemen tot het houden eener landbouwten- toonstalling te Axel in het jaar 1926. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in samenwerking met de gewestelijke afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel van den CShristelijken Boeren- en Tuindersbond en' zal gehoudep worden op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juni e.k. Het doel dezer tentoonstelling is een beeld te geven van de ontwikkeling van den land- bouw in den meest uitgebreiden zin. De ten toonstelling zal bestaan uit de volgende afdee- 1 in gen: 1. Paarden. 2. Hoefbeslag. 3. Rundvee. 4. Varkens. 5. Schapen. 6. Geiten. 7. Pluimvee en konijnen 8. Bijenteelt. 9. Zuivelbereiding. 10. Akkerbouw en gewassenkeuring. 11. Tuin- bouw. 12 Landbouwindustrie en -werktuigen (waaronder electriciteit). 13. Landbouw- wetenschap. 14. Landbouwhuishoudkunde. 15. V ereenigingswezen. Het behoeft wel geen nader betoog van welk een groot nut een dergelijke tentoonstelling kan zijn, niet alleen voor den landbouw als den meest nabijibetrokkene, doch ook voor de be- trokken streek in het algemeen. Zoo'n ten toonstelling toch laat zien, wat de landbouw in al zijn geledingen in onze streek vermag en is een uitstekende reclame voor den afzet van zijn producten. Waar deze gemeente zoo nauw bij den land bouw in ons gewest betrokken is, en haar wel en wee ten nauwste met dat van den landbouw samenhangt, vertrouwen adressanten, dat de gemeenteraad zich wel voor deze tentoonstel ling zal interesseeren. Het bestuur zou het dan ook ten zeerste op prijs stellen, indien de raad van z;jn mede- leven met den landbouw blijk zou willen geven door het beschikbaar stellen van eenige sub sidie, .'t zij in den vorm van geld of van me- dailles. Burgemeester en wethouders, overwegende dat onze gemeente nauw bij den landbouw is betrokken en dat het slagen van deze tentoon stelling als een algemeen belang moet worden beschouwd stellen voor eene subsidie te ver- leenen van f 25. De heer D. SCHEELE wijst er op, dat er voor het organiseeren van een dergelijke ten toonstelling veel geld noodig is. Men moet uitgaven doen voor reclame, voor inrichting van terrein en vele andere doeleinden en een tentoonstelling als deze is niet alleen voor Axel van foeteekenis, doch ook voor de geheele omgeving, en spreker zou daarom gaame heb- ben gezien, dat burgemeester en wethouders, die het belang dat deze tentoonstelling ook voor ons heeft erkennen, in hun voorstel iets milder waren geweest. Het is een belangrijke zaak. Er komen daar koopers uit verre oor- den en het is van groote beteekenis voor ons gewest, Zeeuwsch-Vlaanderen op zijn best te doen uitkomen, opdat het ook buiten Neder- land goed bekend wordt om hetgeen hier te krijgen is. Hij zou daarom gaarne zien, dat de subsidie verhoogd werd tot f 50. Hij heeft gezien, dat gemeenten als Koewacht en Zuid- dorpe 25 geven. Hoe durft men dan. voor Ter Neuzen daarmede af komen? Hij acht het voorstel wat te eng. De heer COLSEN zou nog verder willen gaan en voorstellen 100 te geven, evenwel onder een zekere voorwaarde, dat ze een vol gende maal ook eens naar Ter Neuzen komen. Dat behoeft nu toch niet altijid in Hulst of Axel te zijn? Als het nu over een jaar of 3 weer is zooals hij meent dat het geval izoi< hij ook Ter Neuzen wel eens willen zien aan- gewezen. Er zijn hier toch ook terreinen ge- noeg' waar het kan plaats hebben. Hij acht het voorgestelde bedrag te laag. Men zie maar eens dat Boschkapelle f 50 geeft. De heer D. SCHEELE wijst er voor wat de plaats der tentoonstelling op, dat men uit Axei 500 en het terrein presenteerde en dat de vereeniging daarmede natuurlijk rekening houdt. De heer VAN CAD SAND kan wel meegaan met het voorstel van den heer D. Scheele. doch heeft bezwaar tegen het door den heer Col sen voorgestelde viervoud van het door burgemees ter en wethouders voorgestelde bedrag, in ver- band met onze berooide gemeentekas. Men moge dan in Axel ook royaal geweest zijn, daar Staat de kas er misschien beter voor dan hier. Hij acht f 50 voldoende. De heer HAMELINK wijst op een blijkbaar veranderd standpunt van burgemeester en wethouders. Toen het vorig jaar te Driewegen een fokdag werd gehouden en om eene subsidie werd gevraagd stelden burgemeester en wet houders voor dat verzoek af te wijzen, omdat daarbij geen gemeentebelang betrokken was en de geheele raad, uitgezonderd de heer Colsen, heeft zich daarmede vereenigd. Is deze ten toonstelling, die in Axel gehouden wordt, vooi onze gemeente ineens zooveel belangrijker in de oogen van burgemeester en wethouders Hij ducht in dit opzicht in de toekomst moel- lijkheden. Het is mogelijk, dat deze tentoon stelling een streekbelang is, doch hij meent, dat dan een fokdag toch ook van belang moet genoemd worden, aangezien daar toch ook koo pers en verkoopers samen komen. In verband met hetgeen zij daaromtrent destijds als be zwaar hebben aangevoerd, zullen burgemeester en wethouders de gronden voor hun veranderde houding moeten aantoonen, want die van thans verschilt hemelsforeed met de vroegere. De heer VAN CADSAND geeft te kennen, dat een tentoonstelling ook dag en nacht ver schilt met een fokdag, die in een bepaalde streek of buurt wordt gehouden. Bij de laat- ste bepaalt het bezoek zich hoogstens tot per- sonen uit omliggende gemeenten, maar bij een tentoonstelling komt men van verre, zelfs uit het buitenland, waardoor men. ook in het bul- tenland ingelicht wordt omtrent het materiaal dat hier aanwezig is, hetgeen van groot be lang is. De heer DE JAGER deelt, mede, dat de voor- zitter afwezig was in de vergadering van bur gemeester en wethouders, toen dit verzoek aan de orde kwam; ware die tegenwoordig geweest, mogelijk ware dan een ander bedrag voorge- steld. Burgemeester en wethouders hebben overwogen, dat het comite vroeg eene subsidie of eene medaille. In verband met de mede- deelingen in de vorige raadsvergadering, waar- uit bleek, dat we financieel een beetje in de misere zitten, hebben burgemeester en wethou ders zich niet kunnen onttrekken aan het ge- voel, dat ze moeten beginnen met op de klein- tjes te passen en hebben daarom gezegd: laat ons 25 voorstellen. Een fokdag heeft niet het belang eener ten toonstelling, daar zij een geheel andere be teekenis hebben en ook slechts eene buurt be- strijken. Na Driewegen kan men ook wel fok- dagen instellen te Sluiskil en op 't Zwaantje. Men zou die toch niet alle kunnen gaan steu- nen, dat zou geen raison hebben. Het is op grond daarvan dat burgemeester en wethou ders op grond van een voorzichtig beleid voor stellen f 25 te geven. De heer VAN CADSAND zou na deze toe- licfhting zijn principe willen wijzigen. Het co mite vraagt eene subsidie of een medaille. Hij meent, dat men dan met f 25 kan. volstaan aangezien men daarvoor wel een medaille kan koopen. De heer D. SCHEELE: Ook een gouden De VOORZITTER: Ze vragen subsidie of medailles! De heer VAN CADSAND komt tot zijn con- clusie op grond der motieven van de zijde van burgemeester en wethouders aangevoerd, dan krijgen ze meer dan ze vragen. De heer D. SCHEELE wil dan zijn voorstel wijzigen en stelt voor te geven 50 subsidie en een zilveren medaille. De heer COLSEN zou het f 100 willen laten en dan moeite willen doen om het een volgen de maal ook eens in Ter Neuzen te krijgen. Hij kan in verband met belang dat de ge meente er bij heeft gerust gelooven, dat Axel 500 heeft durven geven. In verband met de besprekingen merkt hij nog op, dat verschillen- de leden ook niet op de hoogte zijn van den fokdag te Driewegen. Men had eens moeten zien hoeveel vee daar aangevoerd was. Hij vertrouwt dat, indien daar weer eens een fok dag gegeven wordt, men er anders over zal denken. De VOORZITTER vraagt of het voorstel- Golsen wordt gesteund. Dit blijkt niet het geval, zoodat dit geen "punt van beraadslaging kan uitmaken. De VOORZITTER vraagt, of het voorstel- D. Scheele wordt gesteund. De heer COLSEN verklaart dit te steunen, doch had verwacht, dat de heer D. Scheele het zijne wel zou hebben gesteund. Deze erkent, flat hij dat wel had kunnen doen, doch hij meende, dat het toch geen kwes- tie moet worden van opbieden en dat wellicht zijn voorstel meer kans van slagen heeft dan dat van den heer Colsen. In stemming gebracht wordt het aangeno men met 7 tegen. 6 stemmen. Voor stemmen de heeren D. Scheele, Verlin- de, Freriks, Colsen, Hamelink, Van Driel en Van Riet; tegen stemmen de heeren Van Aken, Van Cadsand, Geelhoedt, R. Scheele, Van Dijke en De Jager. 9. Vaststelling rooilijn. Burgemeester en wethouders, overwegende dat het wenschelijk is een rooilijn vast te stel len aan den weg loopende van Driewegen langs den weg van den Hoogen Dijk, tot de Oud-Zevenaarpolderstraat II en verder langs bedoelde straat over de voile lengte, stellen voor de rooilijn vast te stellen zooals op de bij dit voorstel behoorende teekening in rood is aangegeven. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 10. Verzoek van de stoomvaartmaatachappr) Zeeland te Vlissingen om subsidie vooi uitgave van een gids voor Zeeland. Ingekomen is een adres van de Stoomvaart- maatschappij „Zeeland" te Vlissingen, die daarin te kennen geeft, dat, ter bevordering van het vreemdelingenverkeer naar de pro- vincie Zeeland door haar in samenwerking met de Algemeene Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Den Haag uitgeven een boekje over de provincie Zeeland. De verspreiding daarvan zal zoo nauwkeurig mogelijk worden geregeld en gratis geschieden. Aan dit boekje hebben alle bestaande afdee- lingen der bovengenoemde vereeniging in Zee- land kunnen medewerken. Getracht wordt een zeer fraai ge'illustreerd boekje in handig formaat uit te geven. Het wordt intusschen veel grooter dan oorspronke- lijk gedacht is, waardoor de kosten belangrijk zijn gestegen. Zij hoopt biermede echter ook te bereiken, dat de effectiviteit te grooter zal zijn. Zij hebben de eer den raad uit te noodi- gen deze uitgave te willen steunen met een flinke subsidie. Verschillende der in het boekje speciaal genoemde plaatsen in Zeeland zijn reeds voorgegaan om een subsidie toe te ken nen voor dit doel. Zij hoopt, dat de uitgifte van dit boekje aan de geheele provincie en ook aan deze gemeente ten goede zal komen. Hiertoe worden gedrukt 50.000 exemplai'en In de Engelsohe taal en 10.000 in het Neder- landsch plus Fransch. Van de uitgifte ook in de Duitsche taal zal vermoedelijk wegens te hooge kosten dit jaar moeten worden afgezien. Zij zal echter ook ^e dien opzichte diligent blijven. Zoodra zij proefdrukken van het boek je heeft, zal zij een exemplaar doen toekomen. Zij is met erkend goede schrijvers in onder- handeling om uit de door haar in overleg met de genoemde afdeelingen geleverde bij- zonderheden een gemakkelijk leesbare beschrij- ving te doen samenstellen. Burgemeester en wethouders stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Wijziging voorwaarden voor gebruik van eeh lokaal van school D. Van den heer VAN CADSAND is een schrij ven ingekomen, waarin deze naar aanleiding van het raadslbesluit van 27 Maart 1924, in welk besluit is bepaald, dat de gemeente be schikbaar stelt een leegstaand lokaal van school D te Sluiskil, voor het houden van ver- gaderingen. en het geven van uitvoeringen, te kennen geeft, dat, aangezien in genoemd be sluit geen dagen of uren zijn bepaald voor het houden der vergaderingen of het geven van uitvoeringen, hij voorstelt, gezien voomoemd raadsbesluit, dat te herzien en te bepalen, dai burgemeester en wethouders op alle werkdagen daarvoor vergunning kunnen verleenen. Burgemeester en wethouders stellen naar aanleiding daarvan voor het volgende besluit te nemen De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien het op 10 Februari 1926 ingekomen voorstel van den heer P. van Cadsand, tot wij ziging van het raadsbesluit d.d. 27 Maart 1924, No. 659, houdende vaststelling van de voor waarden waaronder een der l^egstaande loka- ien van school D te Sluiskil kan worden inge-^ bruik genomen en wel in dien zin, dat daarin wordt opgenomen, dat burgemeester en wet houders op alle werkdagen daarvoor vergun ning kunnen verleenen, overwegende, dat het wenschelijk is deze bepaling op te nemen, gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit: Artikel 1 van het raadsbeshiit van 27 Maart 1924, no. 659 te wijzigen als volgt: „De gemeente stelt het. lokaal op alle werk dagen, zoo noodig verlicht en verwarmd, ter ,,'oeschikking van de vereenigingen en corpo- „raties, die zulks verzoeken, voor het houden „van vergaderingen en het geven van uitvoe ringen." De heer COLSEN geeft te kennen, dat hij zich met het voorstel zooals het daar ligt niet kan vereenigen. Het zou dan absoluut onrno- gelijk zijn om daar op Zondag vergaderingen te houden. Np moge dit bij de anti-revolutio- nairen wel geen gewoonte zijn, maar wij, ka- tholieken zegt spreker houden zelfs onze kiesvergaderingen bij voorkeur op Zondag. Hij zou wel een voorstel 'kunnen steunen waarin dan bepaald wordt, dat de lokaliteit niet mag beschikbaar gesteld worden voor na kerktijd, nl. des numiddags half dcie uur. De heer HAMELINK wil, als de voorsteller zelf er niets over te zeggen heeft, wel een en ander opmerken. Toen hij dit voorstel las, heeft hij terstond begrepen, dat het de bedoe- ling was een zekere beweging te treffen.. Hij vindt het kleinzielig, dat een lid van den raad tracht eene partij met wier beginsel hij niet instemt op zoodanige wijze te bemoeilijken, teneinde haar te beletten haar beginselen ter plaatse te uiten. Hij wil het feit, dat tot dit voorstel aanleiding gaf buiten bespreking laten, want hij ziet in dit voorstel een uiting van veel verdere strekking, en wel deze, dat het er om gaat of ook op Zondag gebruik kan worden gemaakt van openbare instellingen die er zijn ten dienste van het publiek en dat eene fractie gebruik makende van eene toevallige meerderheid het anders denkend deel van de bevolking op Zondag, dat gebruik wil ontzeg- gen, omdat haar dat gebruik niet welgeval- lig is. Hij wil er echter op wijzen, dat zulks voor die fractie ook een tweesnijdend zwaard zou kunnen worden. De meerderheid kan om de 4 jaar wisselen. Er is tot nu toe, toen de vrij- zinnigen in de meerderheid waren, wel dege- lijk rekening gehouden met de begrippen en opvattingen der kerkelijke fracties en er werd gezorgd, dat de kerkelijke samenkomsten op Zondag niet door muziek als anderzins werden gehinderd, er mocht bij de kerken niet worden gespeeld. Hjj meent,. dat dit ten voile kan worden gewaardeerd, en het bewijst, dat men ook rekening hield met andersdenkenden. Als nu echter de tegenwoordige meerderheid blijk zou geven alles precies naar hare hand te wil len zetten, zonder rekening te houden met de opvattingen der minderheid, en wel een sterke minderheid, dan ontstaat toch de mbgelijkheid, dat, indien de kaart weer eens gekeerd is, die houding ook anders zal worden. Spreker zou dat wel niet goedvinden en daar in het alge meen geen medewerking aan willen verleenen, maar hij kan zich toch indenken, dat men nan allicht ook eens zou willen laten gevoelen hoe het gaat indien een meerderheid haar gang gaat zonder rekening te houden met anderer meening. Men heeft hier een gemengde bevolkmg en spreker is van oordeel, dat men de verschillen de richtingen in de gelegenheid moet stellen zich uit te leven, voor zoover ze dat doen zon der publieke stoornis te verwekken. De heer Van Cadsand denkt er echter anders over en zegt: u zult des Zondags doen en leven zooals wij dat wenschen, en hetgeen niet in onzen geest is zullen wij beletten. Dat is niet verdraagzaam tegen anders denkenden. Spreker zou de laatste zijn anders denkenden td bemoeilijken, maar ziet er toch in, dat dergelijke uitingen aanleiding zouden kunnen geven tot exeessen van andere zijde. Het is toch ook niet denkbeeldig, dat de vrij- zinnigpn het noodig zouden kunnen aehten hier of daar op open terrein van hun opvattingen te doen blijken, en daarvoor gebruik zonder moeten maken van gemeenteterrein. Thans wordt voorgesteld te bepalen, ctet burgemees ter en wethouders zelfs het vroegere school- lokaal van school D op Zondag zullen moeten weigeren, omdat het gebruik daarvan niet naar den zin is van den voorsteller. Het voorbehoud dat de heer Colsen daarvoor maakt stelt de zaak ook niet zuiver. Spreker meent, dat er geen onderscheid behoort te wor den gemaakt of men al of niet gedurende kerktijd vergadert. Bovendien, met het denk- beeld van den heer Colsen komt men er niet. Te half drie uur in den namiddag is de kerk- tiiid voor de Roomsch-Katholieken wel voorbij doch niet voor andere gezindten. - De heer COLSEN: Voor de Protestanten toch ook De heer HAMELINK: Niet op Sluiskil; ik kan er ook nog op wijzen, dat er b.v. in de Vlooswijkstraat en in de Kerkhoflaan ook nog des avonds godsdienstoefening gehouden wordt. Ik acht het heel gevaarlijk om een zoodanige regeling te maken. Het behoort te gaan over het principe, of gemeenteeigendommen, die voor zeker doel zijn beschikbaar gesteld, ook des Zondags disponibel zullen zijn voor hen die er dan gebruik van. willen maken. Men be hoort de zaak te houden in d^ groote lijnen; het geldt hier een voorstei waarbij beperkende maatregelen worden voorgesteld om tegen- standers te belemmeren in hunne uitingen. Ik acht het zeer verkeerd, dat eene toevallige meerderheid zulke maatregelen doorvoert ter belemmering van een in elk geval sterke min derheid. De heer D. SCHEELE meent, dat men den heer Van Cadsand in deze niet mag beschuldi- gen gebruik te willen maken van zijn macht, teneinde anderen in hun uitingen te belemme ren. Men moet aannemen, dat zijn beginsel er zich tegen verzet, dat van het vergaderlokaal een zoo onfoelemmerd gebruik wordt gemaakt, dat daar ook tijdens kerktijd vergaderingen gehouden worden en men moet dat beginsel respecteei en. Hij acht heelemaal geen aanlei ding om daartegenover te stellen, dat de andere partijen, wanneer ze daarvoor weer in de ge legenheid kwamen, met dezelfde munt zouden betalen. Het betreft hier een openbaar gebouw en waar de heer Hamelink er op wijst, dat men misschien ook wel eens gebruik zou willen maken van openbaar terrein, spreekt hij de ver- wachting uit, dat burgemeester en wethouders dat niet zouden toestaan. De kerkeraden den ken er toch ook niet over om b.v. op de Markt. te gaan vergaderen? Die bijeenkomsten be- hooren in een kerk te worden gehouden. Ook de andere partijen kunnen zich uitleven, doch zegt spreker blijft dan ook van het open baar terrein af. De overheid is z.i. verplicht van openbaar terrein te weren hetgeen anderen aanstoot kan geven. Voorts hebben burge meester en wethouders ook rekening te houden met de Zondagswet. En wanneer spreker en zijn medestanders streven naar Zondagsrust en Zondagsheiliging op openbaar terrein, gelooft hij niet, dat daardoor eenigen druk wordt ge- legd op andersdenkenden. De heer VAN CADSAND wenscht, al is het dan. misschien te elfder uur, ook nog iets te zeggen over zijn voorstel. Hij spreekt in de eer- ste plaats zijn dank uit tegenover burgemeester en wethouders, die zijn voorstel hebben over- gen omen. Dat het bestrijding zou hebben on- dervonc in van den heer Hamelink, had hij wel verwacht. Spreker is bij het doen van zijn voorbtel uitgegaan van tie overweging, dat de algemeene geest der bevolking er niet voor is, dat het vergaderlokaal op Zondag beschikbaar wordt gesteld, en als men. nagaat, dat men op zoo'n vergadering maar 10 bezoekers krijgt, blijkt ook wel, dat de algemeene.geest er niet voor is. Dat de heer Colsen niet voor dit voorstel Is, is best mogelijk, hoewel toch verschillende van diens partijgenooten hun afkeuring over het gebeurde te kennen gaven, en niet alleen in die kringen, maar in atle kringen vond het afkeu ring, ook in de vergadering van Volksonder- wije. Dat heeft spreker alles versterkt in zijn voornemen dit voorstel in te dienen. En of de heer Hamelink dit nu kleinzielig- heid of kleingeestigheid noemt, daarop zal hij niet verder ingaan, maar wil er wel op wijzen, dat hij dit voorstel geheel zelfstandig en in voi le vrijmoedigheid heeft ingediend, al is het ook c'.at het vermoeden werd liitgesproken, dat dit voorstel afkomstig znu zijn van den gemeente- secretaris, omdat spreker dat zelf niet zou kun nen, aangezien hij geen schriftelijk voorstel zou kunnen doen. De heer VAN DRIEL: Daarvan heb ik bij de besprekingen niets gehoord! De heer VAN CADSAND kan den gemeente- secretaris tot getuige roepen, dat het gezegd is. De heer VAN DRIEL: Geen mensch heeft er hier iets van gezegd. De heer VAN CADSAND: Men kan ook vrafe-en-der wijze iets te kennen geven. Ik meen de dit ook nog even in het midden te moeten brengen, Ik heb het voorstel gedaan uit prin cipe en in de wetenschap, daarmede te hanue- len in den geest van het overgroote deel der buurtschap Sluiskil en ik hoop, dat op grond daarvan zelfs ook de heeren Hamelink en Col sen zullen kunnen voorstemmen. De heer FRERIKS geeft te kennen, dat hij het voorstel zelf niet kan goedkeuren. Nu is het wel mogelijk, dat de heer Van Cadsand blijkens zijn mededeeling van zooeven zelf met zijn redactie zeer ingenomen is, doch voor spre ker is de bedoeling niet geheel duidelijk. Hoe moet het begrepen worden, dat het lokaal alle werkdagen beschikbaar moet worden gesteld Hoe was de vroegere regeling Spreker meent, dat dit toch thans ook reeds alle werkdagen beschikbaar is. Als het de bedoeling was ge weest om het uitsluitend op werkdagen be schikbaar te stellen, ware toch duidelijker ge weest am te bepalen, dat het op Zondag niet in gebruik mocht gegeven worden, dat ware dan duidelijker geweest. De heer COLSEN verklaart er zich niet mede te kunnen vereenigen, dat het lokaal den ge- heelen Zondag aan het gebruik zou worden onttrokken. Men moet in aanmerking nemen, dat de toestand te Sluiskil heel anders is dan in Ter Neuzen. Ook spreker heeft het ten strengste afgekeurd, dat daar des voormiddags half 11 een yergadering werd aangekondigd, waarin als spreker zou optreden de heer Drop, christen-socialist. Ja, zoo werd de spreker in een strooibiljet aangekondigd. De Katholieken kunnen dan althans 's morgens nog naar de kerk gaan. Hij wenschte er daarom aan tege- moet te komen, door te bepalen dat het gebruik van af half 3 's namiddags mag plaats hebben. De heer VAN DRIEL had liever gezien, dat er voor hem geen aanleiding was geweest in deze iets te zeggen. De heer Van Cadsand heeft die echter uitgelokt, door iets in het debat te brengen, waarvan hier niets te hooren was, omdat het ook niet gezegd is. Dat kwam hier niet te pas, met hetgeen misschien buiten de vergadering gezegd is, hebben we hier niets te maken. De heer Hamelink heeft het optre den van partijgenoot Drop er liever maar bui ten gehouden, doch spreker wil daarvan wel iets zeggen en er den heer Van Cadsand op wijzen, dat er naar zijn meening geen enkele gegronde reden kan worden aangevoerd, waar- om de heer Drop niet in de gelegenheid zou worden gesteld de beginselen van zijn Christendom ook op Zondag in eene openbare bijeenkomst uiteen te zetten, ook al gesehiedi dit zelfs op een tijdstip dat andere voorgangers hun leer van het Christendom prediken. De heer Drop is iemand van christelijke levensop- vattingen, waaromtrent men .in zijn, vroegere woonplaats, Vlaardingen, kan informeeren, en wiens geheele leven daarvan ook getuigenis af- legt. Spreker meent, dat juist de Zondag dp geeigende dag is, om voor die beginselen pro paganda te maken, en hij ziet er geen verschil in of dit geschiedt door iemand als de heei Drop of door de voorgangers in de gemeenten waartoe de heer Van Cadsand behoort, want die zijn als predikant toch ook maar te beschouwer als kwakzalvers, aangezien zij daarvoor niet zijn opgekweekt, doch zichzelf hebben gevormd volgens de bijbelleer, evenals dit ook met den heer Drop het geval is, al is het dat deze daai>- door gekomen is tot zijn socialistische stellin- gen. De heer HAMELINK verklaart met voor- dracht die vergadering er buiten te hebben ge houden, omdat hij gaarne wenscht beslist te zien over het algemeene vraagstuk of het recht is dat een meerderheid aan een sterke minder heid zonder meer een verbod kan opleggen zich uit te leven. De heer Van Cadsand kan dat een breed standpunt noemen, maar spreker noemt het kleinzielig, indien deze beletten wil, dat des Zondags een spreker voor een gehoor een onderwerp wil behandelen., dht hem niet kan ambieeren. Hij betoogt, dat dit niet was in den geest der bevolking van Sluiskil en dat er maar een klein aantal ter vergadering was. Zeker, sprekers partij had daar geen vergadering van een 300 menschen verwacht De heer VAN CADSAND Er waren er maar 10! De heer HAMELINK: Dat doet er niet toe; ik herhaal, wij hadden geen groote opkomst verwacht, omdat wij wel weten, dat in plaatsen zooals Sluiskil, personen die op klaar licht dag een vergadering van de S. D. A. P. bezoekt daar op maatschappelijk gebied wel eens last van zou kunnen hebben. De heer COLSEN: Dat is niet waar! De heer HAMELINK: Ja, dat is wel waar, ik zou u daaromtrent kunnen inlichten! Het was voor een vergadering niet het juiste uur. In de eerste plaats, konden geen vrouwen ver wacht worden, aangezien die juist op dat tijd stip voor den middagpot moesten zorgen. Wij hadden er echter toch idee voor, om ook in Sluiskil eens een vergadering te willen hebben en konden den spreker, die hier in Zeeuwsch- Vlaanderen verschillende vergaderingen zou leiden, op geen ander tijdstip ter beschikking krijgen; hij was alleen op Zondagmorgen dis ponibel. Nu wenschte ik gaarne in groote lijnen uit- gemaakt te zien, of nu een toevallige meerder heid haar tegenstanders mag beletten voor haar uitleven gebruik te maken van de open- bare instellingen, die daarvoor zijn aangewe- zen.. Hij acht dat standpunt klein en allermfrrst getuigende van verdraagzaamheid. Zooals ik al gezegd heb, ik zou geen voor- stander zijn van represaillemaatregelen en men mag die ook niet verwachten, omdat de vrijzin- nigen, indien die aan het roer zijn, blijk geven van veel grooter verdraagzaamheid. Ik wil echter ook nog op een ander gevaar wijzen, dat men bij aanneming van dit voorstel bereiken zou, dat men n.l. de vergaderingen dreef naar een cafe, hetgeen men juist altijd zoo verderfelijk vindt en dat ook wel aanleiding was om een lokaal van school D aan de be stem ming te onttrekken en beschikbaar te stellen voor vergaderlokaal. De wenschelijkheid zou zich kunnen voor- doen, dat er geregeld vergaderingen zouden moeten worden gehouden omdat het in de groo te steden ook reeds meer en meer blijkt, dat er onder de arbeiders religieuze stroomingen leven en aan den stroom leiding wordt gegeven. Nu kan het wel zijn, dat de.kerkelijke menschen daarin afbreuk zien voor hunne kerk. Doch, mag de overheid zich daarmede bemoeien? In dien het aanhangig voorstel wordt aangeno men, zal het eenige zijn, dat op Zondag geen gebruik kan worden gemaakt, van dat school- lokaal. Ik voor ziet echter, dat ook te Sluiskil de tijd wel komt, dat de S. D. A. P. kan be schikken over een cafe lokaal, om haar woord te doen hooren. En als men dan op Zondag ge bruik moet maken van een herberg, spreekt het van zelf, dat men dat lokaal ook gebruikt voor de op werkdagen te houden vergaderingen. Men tracht door het voorstel de S. D. A. P. neer te sabelen, doch dit zal niet gelukken en er zal uit voortvloeien een bevordering van het her- bergbezoek, omdat men daarheen gedreven wordt. Ik had dat alles buiten beschouwing willen laten en mij liever bepalen tot de hoofd- vraag of ook wij de vrijheid zullen blijven ge- nieten om op Zondag te getuigen van de le- vensopvatting die de onze is, evengoed als an deren, dat ongestoord kunnen doen. De heer Van Cadsand is er voor opgekomen dat het .voorstel zou zijn van zijn eig-en redaeti» hy is daar blijkibaar mede ingenomen. Ik wys er echter op, dat de heer Freriks die toch niet zoo duidelijk vindt. Ik heb het daarover echter niet willen hebben. Voor mij is de hoofdzaak of wij moeten leven zooals jullie je voorstellen, dat de Zondag gevierd moet worden, dan wel of ei voor andersdenkenden ook gelegenheid zal openbljjven om zich op openbaar terrein ook te doen hooren. De heer D. SCHEELE herinnert, dat vroeger gestreden is voor het verkrijgen van een vrijen Zaterdagmiddag, onder aanvoering van het mo- tief, dat men dan- gelegenheid had om te ver gaderen en het vergaderen op Zondag kon ver- vallen, en deze als rustdag voor lichaam en geest kon worden gebruikt, waamaar men ook verlangde, daar die dan in het midden van het gezin kon worden doorgebracht. Nu heeft men echter de vrije Zaterdagmiddag, doch moet er de Zondag nog bij hebben. Spreker wil niet afdingen op den heer Drop als christen. Het is zeer goed mogelijk, dat deze een zeer religieus standpunt inneemt, maar er is toch verschil en er zal op den duur toch weJ strijd komen tusschen het religieuse en het socialis tische standpunt, aangezien dit laatste den klassestrijd predikt, en dit niet het standpunt was van den Christus. Hij verdedigt den heer Van Cadsand nog- maals tegen de beschuldigingen van den heer Hamelink, als zou hij door zijn voorstel macht willen uitoefenen tegenover andersdenkenden, want hij is overtuigd dat de heer Van Cadsand, ook al zou hij geen kans gezien hebben voor dit voorstel hier een meerderheid te verwerven, hij dit dan uit kracht van zijn beginsel toch zou hebben gedaan. Het is bij hem een levens- kwestie. En indien er onder de arbeidersklasse een groote stmoming komt, die religieus onder- richt wil ontvangen, zooals dat bij de kerkelijke richtingen 'niet tot uiting komt, laat dan de S. D. A. P. doen zooals de kerkelijke richtingen en in een eigen gebouw samenkomen, doch er geen openbaar terrein voor gebruiken. lede'' mag zich vrijelijk uitleven, doch doe dit °P eigen terrein doch op Zondag geven wij onze gemeentelijke terreinen en pleinen daarvoor niet vrij, behoudens in zeer bijzondere gevailen. Dat is sprekers opvatting en hij kan dan ook zeer goed het voorstel steunen. De heer VAN CADSAND geeft te kennen. dat hij hier de redactie van zijn voorstel heeft ter sprake gebracht, omdat het hem bekend is, dat te kennen gegeven is, dat betwijfeld werd of dit sprekers eigen werk zou zijn. Er werd gezegd: dat is zeker het werk Van den secre- taris, of: wie zou het dan, gedaan hebben. Hij meent, dat zulke opmerkingen achterwege X>e- hoorden te blijven. Hij is yroeger lid geweest van een college waarbij van een lid ook wel eens brief jes binnen kwamen die minder in den vorm waren, doch daarvan lekte nimmer iets uit naar buiten. De VOORZITTER meent, dat, nu de leden zich ruimschoots hebben kunnen uitspreken het gepast is, dat hij een slotwoord spreekt. In de eerste plaats bespreekt hij de opmerkmg van den heer Van Cadsand, met betrekking tot de redactie van het voorstel. Het schrijven van den heer Van Cadsand is bij burgemeester en wethouders ingekomen en het spreekt van ze'f, dat dit, aangezien deze niet beschikte over de noodige gegevens, d.w.z. de bestaande voor waarden, die wijziging niet geheel in den vorm kon aangeven. Hij omschreef echter zijn be doeling, en dan is het de taak van den ge- meente-secretaris of laat spreker liever zeg gen: de taak van het personnel ter secretary de zaken geheel in den noodigen. vorm voor te bereiden. De heer HAMELINK Maar ik heb daarvan •niets gezegd! (Zie verder het Eerste Blad.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6