TerNeozenscfce Courant Woensdag 17 Maart 1926. No. 7889. ij WMnaiJDJEi jbillAJD van]] GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 11 Maart 1926, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- r Tegenwoordig de leden: J. J- de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelboedt, R. Scheele, C. A. Verlinde, E. F re- riks, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. De VOORZITTER opent de vergadermg en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 28 Januari 1.1. worden met algemeene stemmen onVer- anderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 19 Januari 1926, waaibij daze berichten, in verband met de ingezor.den instructie voor den keuringsveearts, hoofd van dienst, geene beslissing te nemen op het raadsbesluit van 17 December 1925, in zake herziening -der jaarwedde van den keurings veearts. alvorens de verhooging van de tarie- ven der keurloonen, waarop door bet gemeente- bestuur wordt gedoeld, de vereischte goedkCu- rinp zal hebben verkregen. Een raadsbesluit van die strekking zien zij inmiddels tegemoet. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil, over 1925, waar- uit blijkt dat 12 vergaderimgen werden gehou- den en 2 huisbezoeken werden afgelegd. Er werden 4 personen opgeroepen om voor de commissie te verschijnen, waarvan slechts opkwam. De reden#van de verzuimen waren van verschillenden aard. Een geval was er, dat door de commissie als armoede werd aange- teekend. In 2 gevallen was de oorzaak veld- arbeid. Ook was er een geval, dat na gedaan onder- zoek bleek, dat de jongen niet meer leerplich- tig was. Aan de weinige verzuimen die dit jaar voorkwamen, blijkt zeer zeker, dat de ouders der schoolgaande kinderen zich geheel aangepast bebben aan de strenge leerplichtwet. De heeren Kielman en Risseeuw zijn in den loop van dit jaar afgetreden als lid der com missie. In hun plaats werden benoemd de hee ren Kaan en Van Doeselaar. Er heersclite ge- durende dit jaar zoowel onder de oude als on- der de nieuwe leden een aangename samen- werkintg. Aangenomen voor kennisgeving. c. E'en verklaring van G. F. P. van der Peijl, dat hij de vergunning voor bet leggen van 9 riolen in gemeentegrond, hem verleend bij raadsbesluit van 28 Januari 11., aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 28 Januari 1.1., tot het aangaan eener geldleening ad f 28.600, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 28 Januari 1.1., tot bet beleenen bij de Nederlandsche Bank van rentegevende stukken, tot een maximum be drag van f 8600, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 28 J.anuari 1.1.. be- treffende railing van grond met de Gebroeders Faas, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een mededeeling van gedeputeerde sta ten, d.d. 19 Febraari 1926, dat de gemeente- begrooting voor 1926 door hen is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het jaarversiag der plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs in de kom, over 1925, luidende als volgt: Voldoende aan het voorgeschrevene in alinea 3 van art. 184 der wet op het Lager Onderwijs 1920 hebben ondergeteekenden, voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie van toeaicht op het lager onderwijs in de kom uwer gemeente, de eer U een verslag aan te bieden van de werkzaamheden van genoemde commis sie gedurende het jaar 1925. Op 1 Januari 1925 bestond de commissie uit de heeren Le Mat, voorzitter, Lok, Spinhof, Muste en Kohler, secretaris. In de Maartver- gadering werden de heeren Le Mat en Kohler herbenoemd als voorzitter en secretaris. Als in vorige jaren werd elke school in de kom zooveel mog'elijk tweerriaal bezocht. In elke vergadering werd over het schoolbezoek verslag uitgebracht en naar aanleiding van dit verslag werden middelen beraamd, om verbete- ring te krijgen,, waar dit noodig was. Met voldoening konden de schoolbezoekende commissieleden constateeren, hoe de overplaat- sing van school A naar het nieuwe gebouw van de kopschool van groot belang voor die school is geweest. Het oude gebouw, dat on- danks de daarin aangebrachte verbeteringen zelfs niet aan matige eischen voldeed, gaf den leden vaak aanleiding tot klachten. Naar aan leiding van een kiacht door een der commissie leden over de minder doelmatige bedekking van het schoolplein bij de kopschool zijn door het betrokken hoofd pogingen aangewend daarin vertbetering te krijgen, tengevolge waarvan het plein zoo spoedig mogelijk met fijngrint bedekt zal worden. Ook meent de commissie er op te moeten wijzen, dat de onaangename lueht bij een bepaalde windrichting in de benedengang der kopschool hangt, h. i. alleen te voorkomen is door het aanbrengen van waterspoeling op de closets. Naar de meening der commissieleden, die bevoegd zijn tot schoolbezoek, vervult het on- derwijzend personeel over't algemeen zijn taak met lust en ijver. Te betreuren vinden zij het, dat op enkele scholen, door de vermindering van het aantal leerlingen en de voorschriften der wet op het L. 0. twee klassen gecombi- neerd moeten worden. Ze meenen daarbij op- gemerkt te hebben, dat de rooster van lesuren, vol gens welken in die klassen gewerkt moet worden, niet steeds doelmatig is ingericht. Het heeft bij de commissie een punt van overwe- ging uitgemaakt, of het niet op haar weg lag bij bet gemeentebestuur pogingen aan te wen- den, voor die scholen, waar een leerkracht voor twee klassen staat, een boventallige leerkracht aangesteld te krijgen. Om de financieele ge- volgen van een dergelijken rnaatregel is de commissie daarvan terugy chrikt, doeh ze meende niet te mogen nalaten Uw edelacht- baar college op het minder gewenschte van den bovenbedoelden toestand te wijzen. De commissie vergaderde in de i -aanden Febraari, Maart, April, Juni, September en December. Aangenomen voor kennisgeving. i. Van het Burgerlijk Armbestuur een wij- ziging dftr begrooting voor 1925, strekkende om af te schrijven van de posten: bestedings- kosten .f 1269,84, bedeeling in geld, brood enz. f 881,07 en kleeding met f 55,08, samen 2205,99, en dit over te schrijven op den post voor onvoorziene uitgaven, waaronder zieken- verpleging. Burgemeester en wethouders stelleii voor daaraan goedkeuring te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. j. De rekening en verantwoording der com missie tot wering van schoolverzuim te Sluis kil, over den dienst 1925. De ontvangsten be- dragen f 190,89%, de uitgaven f 82,70, het goed slot alzoo 108,19%. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 3. Contract met de N.V. P. Z. E. M. voor electrificatie van het rioolgemaal. Burgemeester en wethouders deelen omtrent de onderhandeiingen met de Naamlooze Ven- nootschap Provinciale Zeeuwsche Electric;- teitsmaatschappij over het sluiten van een con tract voor stroomlevering voor de rioolbema- ling nader het volgende mede: Bij ons schrijven van 21 Januari j.l. stelden wij U voor, het ontwerp-contract met de N.V. P. Z. E. M. inzake de levering van electrischen stroom voor het rioolgemaal vast te stellen, met inachtneming van een door ons voorge- stelde wijziging in artikel 1, zooals door ons in dat schrijven nader is gemotiveerd. Wij hebben terizake een onderhoud gehad met den heer Commissaris der Koningin en andere heeren betrokken bij de N. V. P. Z. E. M. Bij deze conferentie is in zooverre aan den wensch van het gemeentebestuur tegemoet- gekomen, dat slechts gedurende 10 jaren ge- eischt zal worden de garantie bedoeld in artikel 1, vijfde lid. Aangezien daardoor de grootste bezwaren der gemeente zijn ondervangen, stel len wij TJ voor het vijfde lid van artikel 1 als volgt te redigeeren. „De gemeente garandeert, zoolang de P. Z. E. M. de hoofdkom van de gemeente niet alge meen van stroom voorziet, doch uiterlijk ge durende 10 jaren, na den datum waarop de stroomlevering aanvangt en met inachtneming van het bepaalde in het hierna volgend lid, jaarlijks een stroomverbruik van 10 der aan- iegkosten van een kalie! van haar schakel- station aan de Axelschestraat naar de Midden- sluis, vermeerderd met 4 cent per K. W. U. bij een kolenprijs van tien gulden per ton vrij aan de centrale. Deze prijs verhoogt in de mate als in artikel 7 is aangegeven, wanneer de prijs der steenkolen boven tien gulden stijgt." In artikel 1 der overeenkomst wordt nu be- paald, dat de gemeente zoolang.de P. Z. E. M. de hoofdkom niet van stroom voorziet, doch uiterlijk gedurende 10 jEfren nadat deze stroom levering aanvangt, jaarlijks een stroomver bruik garandeert van 10 der aanlegkosten .van den kabel van haar sehakelstation aan de Axelschestraat naar de Middensluis, vermeer derd met 4 cent per K. W. U. bij een kolen prijs van f 10 per ton vrij aan de centrale. Die prijs verhoogt met 75 duizendste cent per kilowattuur voor elke stijging van 50 cent van den kolenprijs boven f 10. De huur der hoogspanningsinrichting, waar van de kosten op f 1500 zijn geraarnd, en die ook op 10 worden gesteld, biijft voortduren. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 4. Vaststelling voorschot der gemeentelijke vergoeding volgens art. 103 der Lager Onderwijswet. Burgemeester en wethouders stellen den raad dier gemeente voor het navolgende besluit te nemen: De gemeente raad van Ter Neuzen; gezien de ingekomen verzoeken der in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen', om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artikel 103, derde lid der Lager Onderwijswet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: Aan de navolgende schoolbesturen te ver- strekken de voorschotten achter ieders naarn vermeld: vereeniging voor Chr. Onderwijs, Jozina- straat L.' O. f 1420; idem aan de Grenulaan M. U. L. O. /1192; vereeniging voor Chr. Onderwijs te Driewegen .f 657; vereeniging voor Chr. Onderwijs te Sluiskil f 405; vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs, Schoolweg 1308; R. K. Kerkbestuur der Parochie v. d. H. Willibrordus L. O. fl022; alsvoren voor de U. L. 0. school f 1137; stichting R. K. Ver- pleging en. Opvoeding te Sluiskil f 969; en zulks onder voorwaarde, dat de betaalbaarstelling van het voorschot zal geschieden, voor zooveel noodig, in vder gelijke termijnen en wei op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 Decem ber 1926. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Aangaan geldleening ad f 107250. 6. Verstrekken van f 107250 aan de Am- bachtsschool voor conversie harer lee- ningen. Omtrent deze twee punten deelen burge meester en wethouders het volgende mede: Zooals Uw college bekend kan zijn, heeft de vereeniging „De Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken", alhier, eene geldleening loopende, nog groot 82000, rentende 5% per jaar, waarvan de gemeente de rente en aflos- sing heeft gewaarborgd, terwijl bovendien nog loopende is eene leening, per resto groot 25.000, rentende 6% per jaar, gesloten met de Haarlemsche Hypotheek Bank, en waarvoor op den grond en het gebouw een eerste hypotheek is verleend. Het zal wel geen betoog behoeven, dat het in het belang van de Ambachtsschool zou zijn, wanneer overgegaan kon worden tot rentever- laging, aangezien die hooge rente de exploita- tie in belangrijke mate drukt. Nu heeft het bestuur dier vereeniging zich tot ons college gewend met verzoek, die lee- ningen over te nemen, omdat toch de gemeente veel voordeeliger kan leenen, dan de Ambachts school, Pogingen om tot conversie te komen, zijn bij het bestuur steeds mislukt. Waar ver- laging der rente ook weer ten goede komt aan de financien der gemeente, immers de gemeen te betaalt 30 der exploitatiekosten, en waar de gemeente bovendien toch garant is voor de leening van 82000, daar bestaat bij ons geen bezwaar, om onze tussehenkomst te verleenen, ten einde tot renteverlaging te bomen. Wij zouden daarom willen jangaan eene leening van 107750 en wel S2000 plus jf 25000 plus 1 over f 25000 voor vervroegde aflossm; dezer leening, en deze gelden aan die vereeni ging ter leen te verstrekken, onder dezelfde voorwaarden, waarop de gemeente leent en onder beding, van eerste hypotheek op het ge bouw en grond dier vereeniging. (De hypo theek der Haarlemsche Bank hiervoren ge- noemd wordt alsdan geroyeerd). Wel is waar, is de hypotheek mogelijk te hoog in verband met de waarde van het ge bouw, maar daardoor houden wij toch tot het voile bedrag der waarde, het recht van voor- keur, en maken wij het aan andere schuld- eischers onmogelijk tegen de Ambachtsschool op te treden. Bovendien voor de leening van f 82000, wij zeiden het reeds boven, zijn wij toch aansprakelijk, zoodat onze financieele ver- antwoordelijkheid ten opzichte der Ambachts school niet grooter wordt. In verband met vorenstaande stellen wij U voor': a. eene geldleening aan te gaan van f 107250. b. deze gelden ahn de vereeniging „De Am bachtsschool voor Ter Neuzen en Omstre ken" ter leen te verstrekken, een en an- der zooals op bijgaande besluiten nader is omschreven. Wij teekenen ten slotte hierbij aan, dat ver- schiliende gemeenten op die manier dergelijke inrichtingen steunen. Mocht deze voordracht door Uw college wor den aangenomen, dan zal in de volgende raads- vergadering ook een der :elijk voorstel gedaan worden ten opzichte van eene leening der ver eeniging „Werkmansbeh'-'ig", aangegaan voor den bouw der middenstar dswoningen. Burgemeester en wethouders stellen mits- dien voor de volgende besluiten te nemen: 1°. De raaS der gemeente Ter Neuzen: overwegende, dat de vereeniging „De Am bachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken", alhier, bezwaard is met: a. eene geldleening, heden per resto groot 82000, aangegaan tegen eene rente van 5% per jaar, waarvan de rente en aflossing bij raadsbesluit van 15 Augustus 1918, goed gekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland, 2 Mei 1919, door deze gemeente gewaarborgd zijn, en b. eene geldleening, onder beding van hy potheek, heden per resto groot f 25000, ren tende 6% per jaar; dat blijkens de cont'-acten betreffende de vorengenoemde schulden deze ten alien tijde door die vereeniging kunnen worden afgelost, echter onder beding, dat, voor zooveel de schuld onder b betreft, bij vervroegde aflossing 1 over het aflossingsbedrag moet worden be- taald; dat die vereeniging de vorengenoemde lee- ningen wenscht te oonverteeren door het aan - gaan eener leening tegen eene rente van hoog- stens 5 per jaar, ten einde de exploitatie kosten te kunnen verminderen; dat de verlaging van deze exploitatiekosten ook ten goede komt der gemeente, daar toch 30 dier .kosten voor rekening der gemeente komen; dat die vereeniging echter niet in de gelegen- heid is, de daartoe benoodigde gelden tegen lagere rente te verkrijgen dat het voor tie gemeente geen financieel bezwaar kan zijn, wanneer deze de voor de con versie dier' leeningen bonoodigde gelden ver- strekt onder dezelfde voorwaarden, waaronder de gemeente de daartoe strekkende gelden leent; gehoord eer voorste1 van burgemeester en wethouders; besluit: aan de vereeniging „De Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken", alhier, ter leen te verstrekken een bedrag van honderd zeven duizend twee honderd vijftig gulden 107250), ten behoeve der algeheele aflossing der onder a en b in de overwegingen van dit besluit om schreven leeningen en zulks onder de navol gende voorwaarden: a. de vereeniging zal de gelden van de ge meente leenen onder dezelfde voorwaarden en bepalingen, als de gemeente het bedrag leent, en zal de aan de gemeente verschuldigde rente en aflossing ten kantore van den gemeente- ontvanger storten op denzelfden dag, dat de gemeente van de aah te gane geldleening rente en aflossing zal moeten betalen; de kosten op de leening vallende, komen ten laste der vereeniging; b. tot zekerhekl en waarborg voor de beta- ling van al wat de gemeente heeft en zal te voider en hebben, wordt door de vereeniging ten behoeve van de gemeente eerste hypotheek verleend op hare, na de aflossing der onder b omschreven leening, navolgende alsdan onbe- zwaarde goederen. Het erfpachtsrecht van den grond met den vollen eigendom van de gebouwen, zijnde: de Ambachtsschool met bergplaats, erven en grond te Ter Neuzen aan de Axelschestraat, plaatselijk gemerkt Axelschestraat No. 22, een en ander kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, deel uitmakende va.n sCctie C num- mer 4792, groot negentien aren en zeventig centiaren, en zulks onder de volgende voor waarden en bepalingen: 1. dat de vereeniging de te venbinden ge- bouwen tot aan de geheele voldoening der schuld moet doen verzekeren tegen brand- schade ten genoege v.an burgemeester en wet houders, terwijl de gemeente onverwijld in het bezit moet worden gesteld van den polis en in geval van brandschade de assurantiepenningen heeft te ontvangen en deze het recht heeft in de plaats der onderzetting te doen treden om te strekken ter voldoening zoo van de hoofd- som als van renten en kosten of wel in minde- ring daarvan, blijvende in het laatste geval voor het restant der hypothecate inschrijvng van kracht en waarde; 2. dat de vereeniging de te verbiixlen goe deren in goeden staat moet onderhouden en zij het niet van aard of bestemming mag veran- deren, noeh het buiten schriftelijke toestem- ming van burgemeester en wethouders met verdere verbanden of met zakelijke rechten be zwaren; noch voor langer dan het plaatselijk gebraik medebrengt, verhuren of in gebruik geven, noch huurpenningen bij vooraitbetaling ontvangen, alles op straffe van nietigheid; 3. dat bij vrijwillige verkooping van de te verbinden goederen geene zuivering van hy potheek mag plaats hebben; 4. dat bij niet-nakoming der door de ver eeniging op zich te nemen verplichtingen, bij hare verklaring in staat van faillissement, bij hare ontbinding en bij verkoop of inbeslagne- ming van de te verbinden goederen de schuld, dadelijk opvorderbaar is bij een eenvoudig be vel tot "betaling zonder ingebrekestelling of andere formaliteiten; 5. dat, onverminderd in het bepaalde van sub 4, als de vereeniging nalatig is, in het op tijd te betalen van rente en aflossing, zal door haar over het bedrag daarvan en over den tijd der nalatigheid aan de gemeente eene boete verschuldigd zijn, berekend tegen 6 ten honderd per jaar; 6. dat, bij gebreke van voldoening aan het bevel tot betaling de gemeente, of de verdere wettige houder der grosse der op te maken akte, onherroepelijk zal zijn gemachtig'd met de macht van substitutie om het te verbinden goed, hetzij in haar geheel, hetzij in zooveel perceelen, als zij zal wenschelijk achten, over- eenkomstig het bepaalde bij artikel 1223 van het Burgerlijk Wetboek in het openbaar te doen verkoopen, ten einde uit de opbrengst het verschuldigde te verhalen, en 7. dat, alle rechten en kosten op de verbin- tenis met alle hare gevolgen vallende, hoe ook genaamd en uit welke oorzaak ook, nu of in- dertijd, zijn ten laste van de vereeniging. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor het navolgende besluit te nemen. 2°. De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien zijn besluit van heden, waarbij is be sloten aan de vereeniging „De Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken" alhier een be drag var. /107250 ter leen te verstrekken, ten- eiiide deze vereeniging in staat te stellen, hare onder a en b in de overwegingen van dat be sluit omschreven leeningen te converteeren; overwegende, dat deze gelden niet uit de ge- wone middelen der gemeente kunnen gevonden worden en voor dit bedrag eene geldleening zal dienen te worden aangegaan; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: aan te gaan ten behoeve van het in de over wegingen van dit besluit vermelde doel eene geldleening groot honderd zeven duizend twee honderd vijftig gulden (f107250), tegen eene rente van hoogstens 5 per jaar, koers a pari, af te 1 ssen in hoogstens 30 jaren echter met het recht der gemeente om ten alien tijde tot vervroegde aflossing over te gaan; de gelden benoodigd voor rente en aflossing dezer leening te vinden uit de gewone middelen der gemeente, zoo noodig door verhooging der plaatselijke belastingen. De heer D. SCHEELE merkt op, dat bij de tot standkoming der Ambachtsschool door den gemeenteraad is besloten, dat de gemeente garant zou zijn voor een leening ad f 85.000 gesloten bij de Rijkspostspaarbank. Toen ech ter tijdens den bouw bleek, dat het bestuur ntog een 25.000 a f 30.000 meer noodig had, heeft het een leening tot zoodanig bedrag ge sloten bij de Haarlemsche hypotheekbank, doch voor die tweede leening den grond en het gebouw verpand, zoodat de gemeente, die de gevraagde garantie had verstrekt in het ver- trouwen dat ze, indien de zaak misliep toch te beschikken had over de eigendommen der ver eeniging, met hare vordering achteraan zou komen, daar dan de Haarlemsche hypotheek bank allereerst komt, en, als deze haar f 25.000 heeft, de gemeente kan grabbelen naar het restje. Spreker meent, dat men op deze wijze voor gevaarlijke zaken kan komen te staan en het voor de gemeente bij het verleenen van sub- sidie wei degelijk zaak is, om goed uit de oogien te zien en voorzorgen te nemen. Nu wordt echter aan de gemeente gevraagd de ge heele som te geven. Ijij erkent, dat door deze regeling een f 700 's jaars verdiend wordt, waarvan pl.m. f 200 ten voordeele der gemeen te komt, maar vraagt, kan de vereeniging niet beter zelf dat bedrag van een ander tegen voordeelige voorwaarden leenen. Tegenover die voordeelen staan ook nadeelen; er wordt nu ook reeds een. dergelijk, voorstel ten behoeve van de Woningbouwvereeniging aangekondigd. Spreker vreest, dat door die rechtstreeksche hulp van wege de gemeente het verantwoor- delijkheidsgevoel bij de vereenigingsbesturen op den achtergrond zal gedreven worden. De gemeente moet zich z.i. niet begeven op een terrein, dat het hare niet is, en zich bepalen tot het verleenen van garantie, niet tot het rechtstreekschleenen van het geld. Hij kan zich niet voorstellen, dat de vereeniging, onder borgstelling van de gemeente, ook niet goed- kooper aan geld zou kunuen komen. Hij kan, om verschillende redenen, aan dit voorstel zijn stem nog' niet geven. De heer COLSEN stemt er mede in, dat de gemeente wel voor de leening van f 82,000 ga rant is, doch niet voor de leening tegenover de Haarlemsche hypotheekbank, terwijl nu f 105.000 gevraagd wordt. Zeker, het zal voor deeliger uitkomen, doch was het dan niet beter, dat de vereeniging bij het Rijk aanklopte, daai die lagere rente toch voor het grootste deel ten goede zal komen aan het rijk. Hij kan aan het voorstel, zooals dit nu voor hem ligt niet zijn medewerking verleenen. Hij wil niet verder gaan dan de f 82.500 waarvoor de gemeente garant is. De heer VAN CADSAND kan er mede in- stemmen, dat de gemeente garant biijft voor f 82.500 zooals zij nu rechtens verplicht is, doch wenscht niet verder .te, gaan en vraagt of het misschien niet meer op den weg van de bestuursleden ligt om zich voor d-a+ bedrag borg te stellen. De heer GEELHOEDT gelooft, dat de heeren de zaak van een verkeerde zijde bezien. Het is juist, dat de eerste leening geplaatst is onder garantie van de gemeente en toen later bleek. dat het aanvankeiijk geraamde bedrag niet toe- reikend was en een tweede leening moest ge sloten worden, kon het bestuur die ten slotte niet anders krijgen dan van de Haarlemsche hypotheekbank onder een onderpand met over- waarde, zijnde het gebouw met den grond. D» heer D. Scheele verliest echter uit het oog, dat de vereeniging ook bezit den iuventaris van de mrichting, die, evenals het gebouw, steeds wordt vervolledigd en verbeterd. Maar indie': de gemeente door de wijze waarop de tweede leening gesloten is, in minder goede conditio zou gekomen zijn, dan wil spreker er op wii- zen dat ze door het thans gedaan voorstel waar m betere voorwaarden komt, daar ze dan te genover de leening waarvoor ze nu garant is een hypotheek op de eigendommen krijgt en dus alles aan ziich kan houden.. De heei D. Scheele behoeft ook volstrekt niet hang te zijn, dat door het verstrekken van dit geld voor het aflossen eener duurdere leening ■het 1 e:antwoordelijkheidsgevoel van het be stuur zal verflauwen. De onderhandeiingen die aan dit voorstel zijn voorafgegaan zijn juist een bewijs, dat het bestuur van de Ambachts school verantwoordelijkheidsgevoel bezit. Voor de vereeniging als zoodanig is dat besluit niet noodig, aangezien de subsidie toch wordt °-e- regeld in verband met het bedrag, dat opde begrooting voor rente en aflossing moet ge- bracht worden. Daalt het bedrag der rente, dan krijgt het bestuur alzoo ook minder subsi die. Men kan gerast zijn. Ieder dubbeltje wordt daar tweemaal omgedraaid eer het wordt uitgegeven en het is juist he1 verlangen ge weest om bezuiniging te verkrjjgen, dat het bestuur de medewerking van het gemeentebe stuur heeft doen vragen voor het verkrijgen van geld tegen lager rente, toen het bestuur dat zelf niet bleek te kunnen gedaan krijgen. De heer D. SCHEELE wil niet afdingen op de goede bedoeling die bij het bestuur in deze heeft voorgezeten, maar met de thans gesloten leeningen is het thans zoo, dat de Haarlem sche hypotheekbank eerst komt, en de ge meente met haar bordje achter aan mag komei als wellicht de pap al op is. Het doet bij hem de gedachte rijzen of er geen aanleiding zou zijrdat d.. gemeenteraad aan het bestuur eens rekenschap vroeg hoe het er toe gekomen is om die tweede leening aan te gaan tegen het ver- panden van de eigendommen, terwijl de ge meente zich reeds voor f 85.000 had garant ver- klaard. Het was een onvoorzdchtige daad van het bestuur en spreker noemt het ook niet fair; het staat hem niet aan, want als er een kink in den kabel kwam zou de gemeente in het zon- netje gezet worden. De VOORZITTER beschikt thans niet over de gegevens daaromtrent, maar het staat hern voor den geest, dat de raad ook wel degelijk gekend is in de kwestie van het sluiten der tweede leening onder hypothecair verband, en het bestuur niet buiten zijn boekje gegaan Is. Aanvankeiijk was er f 90.000 geraamd en ex bleek later nog 30.000 meer noodig. De heeren moeten echter niet uit het oog verliezen, dat er inmiddels al f 13.000 is afgelost; dit kon in de eerste jaren niet zoo sterk wegerxs het hooge bedrag aan rente, doch later neemt de aflossing toe, zoodat na 30 jaar alles betaald is, en tegen over de stijgende aflossing een steeds in waar de toenemend onderpand wordt verkregen. Het bestuur van de Ambachtsschool heeft reeds getracht goedkooper geld te leenen, aan gezien het er voor is zuinig en zoo goedkoop mogelijk te administrateeren. Er wordt boven dien door de regeering ook een strenge con- trole uitgeoefend. Dat het bestuur met deze vraag tot het gemeentebestuur is gekomen, vdndt daarin zijn oorsprong, dat aan het ge meentebestuur toevalliger wijze in een tijd dat vergaderd werd, ter oore kwam, dat door de provincie Zeeland geld kon geleend worden voor 4%'%. Men overwoog, dat er vermoede- lijk bij de daling der rente, ook wel goedkoo per dan tegen 5% en 6% geld zou kunben worden geleend en daardoor een besparing van ongeveer f 1000 's jaars zou zijn te verkrijgen. Later werd aan het bestuur van wege de re geering bij de goedkeuring der rekening ook in overwegdng gegeven pogingen aan te wenden voor het sluiten eener leening tegen lagere ren te. Men ziet dus, dat het bestuur werkzaam was in den geest der regeering. Bij de pogingen die daartoe werden aangewend bleek echter, dat dit voor de vereeniging nog niet zoo ge- makkelijk ging, waarom de hulp der gemeente is ingeroepen, die toch voor haar garant is. De zaak biijft daardoor feitelijk dezelfde. Het be stuur zorgt, dat het goed loopt en beheert de inirdchting voor de gemeente, terwijl er een duizend gulden bezuinigd wordt waarvan, overeenkomstig de voorwaarden der subsidie van het rijk 700 ten voordeele komt van het rijk en /300 voor de gemeente. Terechr is er door den heer Geelhoedt op ge- wezem, dat het bestuur door haar voorste1 uit- sluitend het belang van den Staat en de ge meente op het oog had. Als er geen vereeni ging was om deze inrichting te beheeren, zou de gemeente het moeten doen. In dezen yorm van beheer zitten verschillende voordeelen. Wat het een gemeentelijke instelling, dan zouden de kosten hooger komen. De raad doet z.i. g'oed, dit geld te geven. De gemeente krijgt dan voor dat bedrag hypothecair verband en is er dus mede vooruit. De inrichting is steeds in waarde vooruitgegaan. Er is sinds de stich ting vooi een waarde van ongeveer f 4000 bij- gebouwd, teneinde de inrichting goed te kun nen exploiteeren. Dat de stichtingskosten inder- tijd zijn tegengevallen is niet de schuld van hei bestuur, dat lag aan omstanidigheden buiten zijn wil of wensch. De heer D. SCHEELE vraagt, hoe de voor zitter denkt over het denkbeeld geopperd door den heer Van Cadsand, dat het bestuur een leening zou sluiten onder eigen persoonlijke garantie. De VUORZiTTER merkt op, dat men wel begrijpen kan, dat de bestuursleden daar aan geen oogenblik zullen denken. De heer VAN CADSAND ziet niet in waar om, dat komt toch wel in andere vereenigingen voor? De VOORZITTER erkent, dat dit b.v. bij cooperatieve vereenigingen wel eens voorkomt, doch nimmer bij vereenigingen van dezen aard. De heer DE JAGER wijst er ook op, dat men in aanmerking moet nemen, dat ieder jaar wordt afgelost. Sinds men begonnen is, is nu op 5 jaar tijd al f 15.000 afgelost. Na 30 jaar is het geheele bedrag afgelost en de risico is dus niet te groot. De VOORZITTER zal,'als zijnde dit van de verste strekking, eerst in stemming brengen het voorstel van burgemeester en wethouders. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren Van Aken, Geel hoedt, R. Scheele, Verlinde, Freriks, Hamelink, Van Driel, Van Dijke, Van R;et en De Jager; tegen stemmen de heeren D. Scheele, Van Cadsand en Colsen. 7. Wijziging der verordening op de heffing van loon voor het keuren van vee en vleesch. Burgemeester en wethouders deelen het vol gende mede: Gedeputeerde staten hebben teruggezonden de in Uwe vergadering van den 28 Januari j.l. vastgestelde wijziging der verordening tot hef fing van loon voor het keuren van vee en vleesch in deze gemeente, aangezien de Vete- rinaire Inspecteur van de Volksgezondheid te Breda daartegen eenige bedenkingen heeft ge- maakt. Waar de gemaakte opmerkingen van onder- geschikten aard zijn en deze inspecteur boven dien nog in overweging geeft eenige andere kleine wijzigingen aan te brengen, zoovvel in de heffings- als in de invorderingsverordening, stellen wij U voor in de eerstvolgende verga dering de navolgende besluiten te nemen: le. De gemeenteraad van Ter Neuzen. Gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit: In de verordening tot heffing van loon voor het keuren van vee en vleesch in de gemeente Ter Neuzen, vastgesteld in de raadsvergade- ring van den 9 December 1920 gewijzigd in de raadsvergadering van den 20 Januari 1921, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Maart 1921, No. 64, de volgende wijziging aan te brengen: Artikel 2. Het woord „keurmeesters" wordt vervangen door ..keuringsveeartsen". Artikel 3 wordt gelezen als volgt: Voor het keuren van vee door een keurings veearts of hulpkeurmeester moet het hierna genoemde loon "betaald worden. a. Voor een levend of geslaeht. niet afgehakt st.uk rundvee met een of meer-breede tanden f 2, b. Voor een leyend of geslaeht niet af gehakt stuk rundvee zonder breede tanden, met netto slachtgewicht boven de 100 K.G. 1.50 c. Voor een levend of geslaeht niet af gehakt stuk jong rundvee. geen tiuchtere kaWeren zijnde met netto slachtgewicht onder de 100 K.G. 1. d. Voor een nuehter kalf, onder 1 maand 0,50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5