Gras- en Klaverzaden Landbouwzaden Zaaigranen Suikerbietenzaad „Reuzen-Victrix" Kerkboeken en Bijbels HUISMOEDERS De Lente komt en de Schoonmaak. F. MALJERS Zn„ Vlissingsche straat 58, Middelburg. Zaadteelt - Zaadhandel uw hulp zijn in de komende Schoonmaak dag en Zeelandia Zeeppoeder heeft het hoogste vetgehalte. Zeelandia Soda is veel sterker dan gewone Soda Vraagt ze Uwen winkelier en U wilt nooit geen andere meer. BURGERLIJKEN STAND. Uitsluitend voor winkeliers bij Aft Firma P. J. VAN DE SANDE IsT.*V. „S^3STIT^S" Als we ons beperken tot het vraagstuk der rentelooze Staatsleeningen, dan zijn er twee rnethodes om de Nederlandsche soaatsschuld om te zetten van een rente- gevende in een rentelooze. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. PETROLEUM ONTDEKT IN HET CORDERILLA-GEBERGTE. In den OosteJijken uitlooper van het Corderillagebergte hebben, naar de Berl. Ztg. meldt, Duitschers, die zich te Pasco iiebben gevestigd, belangrijke petroleum- beddingen ontdekt. Het gelukte een jon- gen Duitscher een petroleumstroom te vinden en tot de bronnen daarvan, die ongeveer op een hoogte van 1000 M. lagen, door te dringen Monsters van de o>3ie, die naar Berlijn zijn gezonden en daar in een laboratorium werden onder- zocht, hebben getoond, dat de olie van goede hoedanigheid is. Een Amerikaan- sche maatschappij heeft de concessie- rechten reeds verworven en is voorne- nuens een pijpleiding ter lengte van 500 K.M. over het Andesgebergte naar Tuma- co aan de kust van de Stille Zuidzee aan te leggen. RENTELOOZE LEENINGEN. RHtMtnp a De uittocht van vermogende Neder- laaders naar Zwitserland, Frankrijk en andere landen. Kapitaal en arbeid worden nog steeds door velen als twee groote concurrenten beschouwd. En deze vijandschap heeft zich overgeplant op het inkomen, dat uit deze beide productiefactoren wordt ge- noten, n.m.l. kapitaalrente en arbeidsloon. En het kan dan ook geen verwondering wekken. dat er herhaaldelijk aanslagen worden gepleegd op het bestaan van de kapitaalrente vanuit het kamp, dat van meening is, dat de afschaffing van de kapitaalrente een verhooging van het ar beidsloon tengevolge zou kunnen hebben. Voortdurend kunnen we uitingen lezen tegen het arbeidlooze inkomen en plei- dooden voor de rentelooze staatsleeningen en het is te begrijpen, dat bij velen de vraag opkornt: .Waarom moet een groot deel der be- voiking hard werkend, drukkende belas- tingen opbrengen, waarmee de rente wordt betaald op de Staatsleeningen, welk inkomen anderen in staat stelt, zon- der nuttigen arbeid. in weelde te leven." Ziehier de kwestie in haar meest scherpen vorm. En inderdaad opper- vlakkig beschouwd, zit hier een groote onbillijkheid in, maar als we dieper op de zaak ingaan, komen we, al redeneerende, to. een juister inzicht en andere gedachten. In de eerste plaats is het althans theoretisch denkbaar, dat de wetgever de rentevoet der staatsleeningen gaat af- schaffen met ingang van een bepaalden datum, hetgeen dus ook geldt voor de kjopende leeningen. Het spreekt vanzelf, dat deze handel- wijze fnuikend zou zijn voor ons staats- crediet, speciaal in het buitenland, aan- gezien een groot deel onzer nationale obligaties in buitenlandsche brandkasten -ijn opgeborgen; maar ook zou zij schan- delijk onbillijk zijn tegenover hen, die dergelijke schuldbrieven te goeder trouw hebben genomen en zich nu van hun in komen daaruit beroofd zien, terwijl ande ren, die de Staat niet aan het benoodigde geld hebben geholpen, maar hun contan- ten in andere effecten hebben belegd, geenerlei nadeel ondervinden. Aangenomen mag dan ook worden, dat deze methode niet zal worden gevolgd, maar dat de overheid geleidelijk de rente- gevende leeningen zal aflossen met geld, dat het renteloos zal hebben geleend. Tegen versterkt aflossen der rente- gevende leeningen bestaat geen enkel be- zwaar, indien men althans de hand houdt aan de data, welke in verschillende lee- ningwetten zijn vastgelegd en wat 't rente looze leenen betreft, iedereen begrijpt, dat er niet veel Nederlanders zullen zijn, die vrijwiil'lig hun geld renteloos zul len uitleenen, zoodat we thans tot de kern der zaak zijn gekomen, n..l, dat de staat een aantal menschen zal dwingen hun geld aan hem af te staan. Wat zijn van dit optreden de voordee- len en wat de nadeelen? Het voordeel kan kort worden samen- gevat als volgt: De staat behoeft geen groot bedrag aan rente te betalen en kan dus zijn belastingen met een zelfde be drag verlagen. Een belastingverlaging is dus het voor deel, waartegenover een indirecte belas- tingverhoooing staat voor hen, die ver- plicht worden renteloos geld te leenen aan den staat. Hiertegenover staan als nadeelen, dat het buiten'landsch kapitaal zich zal terug- trekken en weinig lust zal gevoelen, rente- looze obligaties te koopen. Bovendien zal ook het vertrouwen in ons land een flinke knauw krijgen en onze positie op de inter- nationale geldmarkt, die hoe langer hoe rneer van groot belang wordt, zal daarvan uiteraard den terugslag ondervinden. Doordat het buitenland wordt uitge- j schakeld dat kan immers niet gedwon- gen worden tot het nemen van rentelooze schuldbrieven moet het renteloos te leenen bedrag geheel door Nederland worden opgebracht. Zij die hiervoor in de termen vallen, zullen qus kapitaal moeten vrijmaken, door het bijv. te onttrekken aan het be- drijfsleven, dat toch al met een aanmerke- lijk kapitaalgebrek heeft te kampen. Daar komt nog bij, dat als de staat be- sluit geen rente betalen aan hen, die hem aan geld hebben geholpen, toen hij dit noodig had in t groot, hij ook geen rente zal moeten betalen aan zijn andere credi- teuren. En dan denken wij allereerst aan de bonders der postspaarbankboekjes, die toch ook hun bespaarde geld tegen rente aan Vadertje Staat leenen. Nu is het natuurli'ik niet de bedoeling, dat de staat ook de rentebetaling -staakt op de spaar- gelden van zijn postspaarbankklantjes, maar vragen wij ons af, waarom dan wel die strenge maatregelen tegen hen, die een deel van hun vermogen aan den staat leenden. Nu lezen wij weliswaar in een artikel in de „Tijd" van den geestelijken vader der rentelooze staatsleeningen, prof. dr. J. A. Veraart: ,,Het is thans toch een lang niet zeldzaam voorkomend verschijnsel, dat iemand vorstelijk leeft jaar in, jaar uit, door het eenvoudige feit, dat de staat in tijden van de grootste crisis van het volks- bestaan ten behoeve van dit volksbestaan schulden heeft moeten maken." Maar dan zouden wij toch in alle bescheidenheid will en opmerken, dat toch ieder Neder- lander in die benarde tijden met vreugde en danlcbaaxheid in zijn krant las, dat het beroep van den staat op het kapitaal van zijn burgers niet tevergeefsch was ge- weest en dat duizenden weer bereid waren geweest tegen den algemeen-gelden- den rentevoet den staat hun spaargelden te leenen. Wij zouden nog verder willen gaan en den wensch uitspreken. dat ons land nog veel meer inwoners had, die vorstelijk konden leven van hun effecten, want nog nooit is een kapitaalkrachtige bevolking tot nadeel geweest van een land. Dit besef mag nog wel eens met na- druk worden gezegd, want uitingen, als die van prof. Veraart, zijn daarom zoo buitengewoon gevaarlijk, omdat zij in de hand werken het proces, dat reeds jaren bezig is zich te voltrekken: De uittocht van vermogende Nederlanders naar Zwit- serland, Frankrijk en andere landen, waar dergelijke melkkoetjes met open armen ontvangen worden, niet zoozeer om hun persoon, dan wel om hun kapitaal. Laten wij dit proces niet in de hand werken en daarom niet meedoen aan het gevaarlijke plannetje der rentelooze staats leeningen. Kort en goed komt dit immers hierop neer, dat een aantal vermogende Neder landers een nieuwe zware belasting wordt opgelegd, waardoor de bestaande belas tingen iets kunnen worden verlaagd. En gesteld al, dat werkelijk een ver- plaatsing van den belastingdruk zou moe ten geschieden in de richting van verzwa- ring van dien driuk op de groote vermo- gens, dan lijkt het ons nog beter om deze maatregelen rechtstreeks en openlijk door te voeren, dan langs den omweg der ren telooze leeningen. Een goede financieele reputatie van Nederland in den vreemde is ook wat waard. BOSCHKAPELLE. riuwelijks-voltrekkingeK. 8 Eebr. Emilius j Maria van Hijfte (van Hengstdijk), outl 25 j., jm. en Maria Angela Pharailda van Damme, i oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Helena Uosalia, d. van Edmond Stroo'band en van Maria Seivatia Kox. 3 Febr. Maria Louisa, d. van Camilius van der Meijden en van Maria Herman. 21 j Febr. Alibertus Jacobus, z. van Pieter Andreas S van Leuven en van Cornelia Rosalia van der j Meijden. Overlijden. 28 Febr. Cornelia Ottjes, oud 89 j., wed. van Pieter Johannes de Bakker. HONTENISSE. Buwelijks-voltrekkingen. 6 Febr. Cyrillus l Picavet, oud 23 j., jm. en Martha Maria van iverkhoven, oud 17 j., jd. Josephug Adrianus j Crombeen, oud 27 j., jm. en Rosalia Peersman, oud 26 j., jd. 9 Fetor. Johannes Jacobus van Waterschoot, oud 45 j., jm. en Alberta Philo- j mena de Jonghe, oud 36 j., jd. 13 Febr. Jo- hannes Augnstinus van Driessche, oud 30 j., jm. en Louisa Maria Bioekaert, oud 28 j., jd. Geboorten. 5 Febr. Theodoor, z. van P. C. Jonkheij.m en'van M. van Troost. Jaeomina, d. j van Fr. Dekker en van N. Dieleman. 6 Febr. i Theresia Johanna, d. van A. L. Stallaert en van j C. Elias, Petrus Jacobus, z. van J. Vercaute- j ren en van H. Crombeen. 7 Febr. Albertus j Ludovicus, z. van J. F. de Waal eruvan J. Seij. j Abraham Leendert, z. van W. J. de Zwart en 1 van J. E. van Dixhoorn. 8 Febr. Josephus, z. van A. L. van Driessche en van Ph. Plat- jouw. 12 Febr. Estella Sophia Maria, d. van F. Voet en van E. J. M. Reiser. 16 Febr. SAS VAN GENT. Huwel ijks-voltrekki ng en. 3 Febr. Comelis v. d. Ent, oud 25 j., jm. en Johanna Harmina Pieters, oud 26 j., jo. 4 Febr. Henri Cijrille Fan Hoecke, oud 24 j., jm. en Ida Apolonia de Cooker, oud 20 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Desire Florence Marie, d. v. Bemardus M. Meuleman en v. Wilhelmina D. G. van de Winckel. 12 Febr. Marie Louise Gil'berte, d. van Josephine 0. Lammens. 19 Febr. Mariette Louisa Theresia, d. van Ange- lus L. de Pauw en van Marie Tieleman. 21 Febr. Rene Petrus, z. van Arthur M. van Acker en van Rosalia De Meulenaere. 23 Febr. Pha railda Rosalia Maria, d. van Josephus A. Raes en van Elisabeth A. Asselman. 26 Febr. Maria Cornelia, d. van Jan Witte en van Christina C. Stofberg. Overlijden. 15 Febr. Marinus Viergever, oud 50 j., echtg. van Ida Heijligers. STOPPELDIJK. H uwelij ks-vol tr ekkingen10 Febr. F. C.J. M. du Puij, oud 24 j., jm. en M. L. C. Fassaert, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Theo C. M., z. van Th. A. Cornelissens en van E. J. C. de Nijs. Overlijden. 15 Febr. H. L. M. Kerckhaert, oud 6 j., z. van H. C. F. Kerckhaert en van M. C. A. Serrarens. 22 Febr. P. J. Kindt, oud 7 m., z. van G. E. Kindt en van A. E. de Smet. 24 Febr. A. Hermans, oud 43 j., echtg. van B. C. de Roover, P. Petrus Alphonsus, z. van A. J. de Nijs en van M. A. Kuijpers. 20 Febr. Cornelia Louisa, d. van L. C. Serrarens eh van L. C. Sarneel. 24 Febr. Louisa Maria, d. van G. Hillaert en van M. S. Vernimmen. 25 Febr. Johannes Francis- cus, z. van J. F. de Kever en van M. A. Goos- sen. Overlijden. 1 Febr. Elsa van Kerkhoven, oud 7 j., d. van J. van Kerkhoven en van A. M. de Rijcke. 3 Febr. Josephus Bogaert, oud 50 j., echtg. van R. Hemelaar. Theodoras Alouisius Hiel, oud 6 m., z. van J. Hiel en van M. L. M. van der Veeken. 13 Febr. Maria Anna Lemsen, oud 84 j., wed. van P. Buijs- rogge. 16 Febr. Apolonia Maria Rottier, oud 54 j., echtg. van J. Everaard. 25 Febr. Petrus Polfliet, oud 84 j., weduwn. van J. Kouwijzer. GRAAUW. Geboorten. 3 Febr. Godeliva Angela Moni ca, d. van Augustus Borm en van Emilie Maria Bruggeman. 16 Febr. Helena Maria, d. van Josephus Leeraert en van Maria Johanna van Passel. 21 Febr. Irena Anna Maria, d. van Gilles Verschuren en van Mathilda Philippina Verschelden. 22 Febr. Johanna Cornelia, d. van Judocus van Denderen en van Anna Ca~ tharina de Rooij. Gerard, z. van Petrus Mat- theijssen en van Sophia Mangnus. 25 Febr. Ernest Joseph, z. van Prudent Franciscus Bruggeman en van Martha Maria Buijsse. CR. P. SERRARENS SINT JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 1 Febr. Prosper Deo- nies Speelman, oud 38 j., gesch. v. echt len Anna Johanna der Weduwe, oud 21 j., jd. 5 Febr. Alfons Jozef Thuij, oud 22 j., jm. en Emelie Maria van den Berghe, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Gustaaf Prudent Marie IJsebaert, oud 24 j., jm. en Leontina Philomina Maria Nachtegael, oud 20 j., jd. 16 Febr. Alphonsus Eugenius Weemaes, oud 26 j., jm. en Maria Louisa Verstraeten, oud 23 j., jd. Prosper Deonies Speelman, oud 38 j-, gesch. v. echt en Anna Johanna der Weduwe, oud 21 j., jd. 19 Febr. Alfons Jozef Thuij, oud 22 j., jm. en Emilie Maria van den Berghe, oud 22 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Leon Johannes Euge nius, z. van Eugenius Heij.mans en van Anna Maria van Dorsselaer. 7 Febr. Ivonne Jo- sephina, d. van Johannes Maas en van Emma Mathilda de Kraker. 8 Febr. Robert Ludovi cus, z. van Adolf Boon en van Augusta Maria van Acker. 14 Febr. Achilles Alphonsus Ca- tharina, z. van Anthonius Pollet en van Alberta Melania van Dorsselaer. 26 Febr. Suzanna Ursula, d. van Rene Schelfhout en van Leonia Maria van Dorsselaer. 27 Febr. George Johan nes, z. van Johannes Eugenius van Dorsselaer en van Mathilda Maria -de Backer. Andreas Josephus Alphonsus, z. van Petrus Johannes Sturtewagen en van Eulalie van Goeije. 28 Febr. Lucien Emmanuel, z. van Alphonsius van Aveimaete en van Philomena Francisca Pie ters. Overlijden. 13 Febr. Ivonne Josephina Maas, oud 6 d., d. van Johannes en van Emma Mathilda de Kraker. 15 Febr. Achille Pollet, oud 1 j., z. van Anthonius en van Alberta Me lania van Dorsselaer. 16 Febr. Johanna Pie- ternella Cockheijt, oud 18 j., d. van Cornelis Johannes en Van Alberta van Avermaete. 17 Febr. Virginia van Gassen, oud 79 j., wed. van Emanuel Ludovicus d'Herdt. 18 Feibr. Albert Francois De Belie, oud 8 j., z. van Franciscus Josephus en van Amelia Francisca De Geest. Joseph de Blok, oud 1 m., z. van Anna Maria de Block. 22 Febr. Mathilde Rottier, oud 15 j., d. van Petius en van Elisabeth Audenaert. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 27 Febr. Cyrille Petrus de Wolf, oud 27 j., jm. en Maria Anna Virginie Coone (van Elberfeld), oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Carolus Laurentius van de Bilt (van Eindhoven), oud 25 j., jm. en Elvire Marie Boddaert, oud 28 j., jd. Petrus Jacobus Michielsens, oud 50 j., jm. en Bertha Herman, oud 37 j., jd. Arthur de Smet, oud 32 j., jm. en Coleta de Coninck, oud 25 j., jd. Theophiel de Vos, oud 28 j., jm. en Leontina Maria Fermont, oud 34 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Jose Mathilde Maria, d. van Henricus van de Vijver en van Rosalia van Daele. 14 Febr. Laura Anna, d. van August Joseph Elegeest en van Marie Mathilde Beaurain. Emilius Aloysius Maria, z. van Pru dent Clement Gijsel en van Mathilde Martens. 17 Febr. August Maurice Helene, z. van Emi lius Alphonse Aper en van Antoinetta Marie Rombaut. 18 Febr. Gabriella Amelia Augusta, VOOR UW TIJD OUD Ontwaakt gij 's morgens met pjjn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zoo kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak ver- oorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de ver- giften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de ge- wrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aangetast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aan- vallen van duizeligheid, hoof dp ijn en hinder- lijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarsehuwingen niet ver- waarloozen. Als gij weder gezond wilt wor den, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale niergeneesmiddel heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. 30 d. van Leonai'dus Leopoldus Coone en van Jo sephina Maria van Brussel. 19 Febr. Rafael Julien, z. van Henricus Baert en van Leonia van Hove. Overlijden. 3 Febr. Eduardus de Vleeschou- wer, oud 83 j., weduwn. van Stephanie van Vooren. Maria Josephina Theresia Waumam, oud 8 m., d. van Cijrillus Hubertus en van Romanie Marie Steenaert. 6 Febr. Emma Maria De Bruijne, oud 3 m., d. van Engelber. tus en van Leonia Engels. 21 Febr. George Arthur Gijsel, oud 6 m., z. van Joseph en van Paulina Mathilda Danckaert. WESTDORPE. Geboorten. 1 Febr. Gustaaf Edmond, z. van 1 etrus Versluijs en van Emelie Maria van Dam. Bernardus Florimondus Polydorus, z. van Rudolphus de Vos en van Madelena Ame lia van Hulle. 9 Febr. Julia Irena, d. van Arthur Eduard van de Velde en van Lisa Ema Kaas. 14 Febr. Gerardus Petrus, z. van Cirile Theodoras de Vrieze en van Mathilda Christina de Rijk. 24 Febr. Armand Aime, z. van Dominicus Franciscus Thomas en van Maria Alina Kamoen. 25 Febr. Rene, z. van Alfred Eduardus de Vos en van Bertha Maria Rottier. Overlijden 2 Febr. Clementina Hileyn, oud 74 j., d. van Pieter Francies en van Maria IJsebaert. 13 Febr. Joannes Baptiste Coone, oud 85 j., weduwn. (overleden te Assenede, Belgie). 15 Febr. Livinus van Graefschepe, oud 76 j., weduwn. van Amelia D'haene (over leden te Lovendeghem, Belgie). 20 Febr. Ade- lai'da Mechelink, oud 86 j., echtg. van Jan Ber nard Soethaert. August Verbragge, oud 8 w., z. van Irena Melanie Verbragge. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 11 Febr. Abraham Riemens (van Hoek), oud 24 j., jm. en Thona de Koeijer, oud 24 j., jd. 18 Febr. Adriaan Herrebout, oud 41 j., jm. en Maria Janna van de Velde, oud 39 j., wed. Cornelis Jozua Wil- lem Hartmans (van Haarlem), oud 31 j., jm. en Carolina Antonetta Theodora Knijff, oud 41 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Febr. Jan Pieter van Fraeijenhove, oud 22 j., jm. en Margaretha Mechielsen, oud 19 j., jd. 25 Febr. Abraham Riemens (van Hoek), oud 24 j., jm. en Thona de Koeijer, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Elisabeth, d. van Mels Deij en van Maatje Catharina de Koeijer. 4 Febr. Frangois Cornelis Pieter, z. van David Bakker en van Janna Jacoba de Jonge. 8 Febr. Adriaan, z. van Krijn Hamelink en van Cor nelia Bakker. 10 Febr. Mels, z. van Willem Adriaan Scheele en van Sara Willemsen. 16 Febr. Sara Catharina, d. van Jozias Abraham Dees en van Jaeomina Dieleman. 20 Febr. Helena, d. van Jozias den Beer en van Lervina Wilhelmina Witte. 25 Febr. Cornelia Johanna, d. van Jacobus Bakker en van Helena Witte. 26 Febr. Sara Tanneke, d. van Andries Come- lissen en van Janna Catharina van Langevelde. Jan Adriaan, z. van Mattheus de Putter en vap Frangoise de Putter. Overlijden. 22 Febr. Jacobus Hamelink, oud 28 j., z. van Jacobus en van Helena van de Voorde. - TER NEUZEN- TE VLIS8I1VGENST. JACOB8TRAAT I. Alle Spuilen van Glas en Gumml. Gummiwaren en speciale Geneestniddelen. Spetontabletten, het beste beschermingsmiddel. Haarverfkammen in alle kleuren. Buikbanden, Breukbanden en Elastieke Kousen, alles naar Maat prima kwaliteit, lage prijzen. BriefadresW. V1JFWINKEL. LAAT ZEELANDIA ZEEPPOEDER, ZEEP EF S01A - i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 7