tl GEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN sm&akt j iiy2en goedgekeurd een wijziging der fceg rooting van het Burgerlijk Arm bestuur door overschrijving van 2205,99 van verschillende posten op onvoorziene uitgaven, waaronder ziekenverpleging. Ooedgekeurd werd een contract met de P. Z. E. M. voor electrische bemaling van het riool bij de Miadensiuis; na conteren- tie met den Commissaris der Koningin en andere bestuurders der P. Z. E. M. zijn enkele door den raad gewenschte wijzi- gingen in het concept-contract aange- bracht, terwijl op een ander punt niet kon worden toegegeven. Besloten werd tot het aangaan eener geldieening ad f 107.250. met de stemmen der heeren D. Scheele, Van Cadsand en Colsen tegen, om deze onder hypothecair verband te verstrekken aan de vereeni ging de Ambachtsschool, tot het conver- teeren van dure leeningen. Aan den kring Axel der Zeeuwsche Lanctoouwmaatschappij werd als blijk van belangstelling in de dit jaar te Axel te houden iandDouwtentoonstel'ling een sub- sidie toegezegd van f 50, benevens een zilveren medailie. Een verzoek van de Maatschappij Zee- land te Vlissingen om subsidie voor het uitgeven van een gids voor Zeeland werd afgewezen. In het begin van het vorig jaar besloot de raad voorwaarden vast te stellen voor het als vergaderlokaal in gebruik geven van een buiten gebruik gesteld lokaal van school D te Sluiskil. Dit schiep de gele genheid voor de afdeeling der S. D. A. P. alhier, die tot nu -toe te Sluiskil voor het houden van openbare vergaderingen geen lokaal kon krijgen. daarover te beschikken en er werd onlangs gebruik van gemaakt om het lid der Tweede Kamer, de heer Drop die op verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen optrad, op een Zondag voormiddag daar te laten optre- den. Dit optreden en op dat tijdstip heeft nog al wat stof opgeworpen, bij de bevol- king en er werd ook in de pers uiting aan gegeven per ingezonden stuk, waarin de meeming werd uitgesproken dat het laten optreden van den Christen-socialist, zoo als deze was aangekondigd, in een lokaal der openbare school, door de gemeente- lijke autoriteiten had moeten worden be- let. Nader werd uiteengezet, dat men hier niet te doen had met een lokaal eener openbare school, doch met een gemeente- lijk vergaderlokaal zonder meer en dat Burg, en Weth. dit moeilijk aan den een konden geven en aan de ander weigeren. Dit heeft den heer Van Cadsand aan- leiding gegeven om voor te stellen de voorwaarden voor in gebruikgeving zoo- danig te wijzigen, dat het lokaal alleen op werkdagen beschikbaar zou zijn, en Burg, en Weth. namen dit voorstel over. Het voorstel gaf aanleiding tot een breedvoerige discussie. De heeren Colsen en Frexiks verklaarden er zich niet mee te kunnen vereenigen. Eerstgenoemde wenschte dan een concessie te doen, door te bepalen, dat het gebruik niet onder kerktijd mocht vallen. De heer D. Scheele steunde het voorstel van den heer Van Cadsand en meende, dat de gemeente zich er van moet onthouden om op Zondag gemeente eigendommen voor het publiek ten gebruik beschikbaar te stellen. De neer Hamelink besprak de kwestie los van het gebeurde met zijn fractie en noemde het voorstel een uiting van kleinzieligheid, gedaan om een bepaalde fractie te belem- meren om zich te uiten. Indien het werd aangenomen zou dit een gebruik maken zijn van een toevallige meerderheid om te heerschen zonder rekening te houden met de meening van anderen, hetgeen hij een gevaar achtte voor den voorsteller, daar het toch ook zou kunnen voorkomen, dat een linksche meerderheid dan later, minder dan tot nu toe rekening zou hou den met de begrippen van andersdenken- den, terwijl deze tot nu toe toch ook steeds gezorgd hebben voor een onge- stoord laten der godsdienstoefeningen. Hij is geen voorstander van zulke weer- wraakmiddelen, maar hij wijst alleen op mogelijke gevolgen. Ook stipte hij aan, dat aanneming, van het voorstel tenge- volge zou kunnen hebben, dat men ten slotte toch een cafe als vergaderlokaal moest zoeken, waardoor zou bewerkt worden wat de heeren van rechts anders altijd willen tegengaan. De Voorzitter stipte aan, dat tot het doen van het voorstel besloten is in een vergadering die door hem niet werd bij- gewoond en besprak de principieele zijde, door er op te wijzen, dat de beginselen van den heer Van Cadsand als Staatkun- dig Gereformeerde en ook die der Chris- teiijk-Historischen er toe leiden, dat zij wenschen, dat de overheid ook zal ingrij- pen in de daden der burgers op politiek en godsdienstig terrein, doch dat het anti- revolutionair beginsel daarin alien, die zich binnen de burgerlijke rechtsorde houde vrijlaat. De heer Van Driel stipte nog aan, dat de heer Drop ook een Christen is; hij zag er volstrekt geen onderscheid in, waarom de heer Drop op Zondag geen rede zou mogen houden op de wijze zooals hij het Christendom beziet, evengoed als de voorgangers van de kerken der Staatkun- dig Gereformeerden, daar die domine s op dat terrein toch eigenlijk ook maar als kwakzalvers kunnen beschouwd worden, daar deze zich toch evenals de heer Drop, ook maar zelf gevormd hebben en het Evangelie verkondigen zooals zij dat uit den biibel hebben geleerd. De heer D. Scheele achtte hierin wel eenig verschil. De heer Drop is niet te beschouwen als een volgeling van den Christus, want deze predikte geen klassenstrijd, hetgeen de heer Drop wel doet. Het voorstel is ten slotte verworpen met 7 tegen 6 stemmen; voor stemden de antirev., de christ-historische leden en de Staatk. Gereformeerde, terwijl de Vrij- heidsbonders, Roomsch-Katholieken en S. D. A. P.'ers tegen stemden. Aan J. Wieles werd vergunning ver- leend voor het leggen van een riool in ge- meentegrond, terwijl aan J. van Wijck afwijking werd toegestaan van art. 10 der Bouwverordening, terwijl aan G. Ver- poorten werd vergund een erker aan te brengen boven gemeentegrond. Een verdere verlenging van den termijn waarvoor de onderneming Concert- en Bioscoopgebouw alhier het houten ge- bouw aan de Burgemeester Geillstraat mag in stand houden, en die met Juli a.s. afloopt, werd geweigerd. zoodat uitvoe- ring zal moeten worden gegeven aan het voornemen om dit door een in steen ge- bouwde inrichting te vervangen. Goedgekeurd werd eene wijziging van de begrooting voor 1925. Bij de omvraag deelde de heer Van Driel mede, dat hem is verklaard, dat de geneesheer belast met de armenpractijk in een geval heeft te kennen gegeven niet vrij te zijn in het voorschrijven der ge- neesmiddelen die zijn diagnose hem aan- geeft voor de patienten van het armbe- stuur. Een patient die vroeger zelf betalen kon, kon, nu hij aan lager wal geraakt voor rekening van het armbestuur behan- deld wordt, dezelfde geneesmiddelen niet meer krijgen, omdat die te duur waren, doch ze werden thans in vloeibaren vorm voorgeschreven. De Voorzitter kon mede- deelen, dat noch uit de instruotie van den geneesheer, noch uit de overeenkomst met de apothekers die de medicijnen leveren, van eenige beperking blijkt. De heer Van Driel werd den raad gegeven nader bij het armbestuur die zaak te bespreken, terwijl Burg, en Weth. als het noodig mocht blijken zullen ingrijpen. De heer Van Cadsand bracht verbete- ring van afwatering bij de begraafplaats te Sluiskil ter sprake en vroeg van ge- meentewege een klein werk, het schoon- maken en een weinig uitgraven van een sloot te willen laten uitvoeren. De heer Colsen steunde dit verzoek, doch de Voorzitter gaf te kennen, dat er wel be- zwaren tegen zijn. Hij meende, dat de minder goede toestand een gevolg is van de omstandigheid, dat een particulier ei- genaar zijn plicht niet vervult en dat de gemeente daarvoor nu niet moet op- draaien. De heer Colsen keerde de zaak om. Er wordt hier altijd gezegd, dat de polders moeten zorgen voor goed onder- houd der wegen, in deze moet de gemeen te de aan haar behoorende sloot onder- houden. De Voorzitter heeft wegens die sloot al minder goede ervaringen en voelt er blijkbaar niet veel voor weer de han- dpn te branden; hij zal eerst nog wel eens een degelijk onderzoek laten instellen, doch is overigens wel bereid mede te wer- ken tot het verkrijgen van een goeden toestand. De heer Verlinde maakte bezwaar, dat de aangestelde straatmaker nu niet voor reparatie doch voor nieuw werk wordt gebruikt en de heer Van Driel wees er op, dat door hem genoemde palen in de Nieuwediepwen nog niet van lampen zijn voorzien. Ook daar tegen bleken bezwa- ren, er werd gezegd, dat die lampen vroe ger herhaaldelijk zijn stuk gegooid. hetzij door de jeugd rut baldadigheid of door personen die de kat liever in het donker knepen, waartegen de heer Van Driel er op wees, dat een geheel onbeschermde lamp in die buurt toch ongemoeid blijft. Burg, en Weth. zullen er nu weer eens aandacht aan wijden. De heer Colsen vroe" naar het sinds lang in uitzicht gesteld aanbrengen van wegwiizers te Sluiskil, terwijl de heer Fre- riks informeerde of er nog geen voorstel is ingekomen om hen die overlast hebben van duiven daartegen te beschermen. De Voorzitter deelde mede. dat sedert de in- trekking der door Burg, en Weth. voor- gestelde bepaling nog geen voorstel is in gekomen, dat ieder lid daartoe het recht heeft en dat, indien zoodanig voorstel in- komt dit in behandeling kan komen. De duivenhouders kunnen er zich dus aan verhouden, dat ze zich in de toekomst wel eenige beperking zullen hebben op te leg- gen. de CHR. WINTERLEZING. Gisteravond had alhier in de Geref. Kerk de laatste winterlezing in dit seizoen plaats. De opkomst was weder goed. Na het zingen van Psalm 36 3 en voorlezing van Luc. 17 2037, ging de heer J. Christiaanse voor in gebed, waarna hij een woord van welkom tot den spreker en de opgekomenen richtte, terwijl hij van deze gelegenheid gebruik maakte om al ien, die de Vereeniging in het afgeloopen seizoen hadden gesteund, in het bijzonder den kerkeraad der Geref. Kerk, zoowel als de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk, daarvoor dank te betuigen. Alsnu verkreeg Ds. M. Gravendijk van Dordrecht het woord, die in eene indruk- wekkende rede, behandelde ,,De onder- gang der eerste wereld". Schoon was de schildering van het dieren- en plantenrijk, en de menschen vanaf de Schepping tot aan den onder- gang der eerste wereld: De zondvloed. Bij alle mogelijke volken vindt men daar- aan in een of anderen vorm herinneringen terug, waarin spreker ziet een heerlijk bewijs van de waarheid der Heilige Schrift en tegen de leugen van het Darwi- nisme. Hij beschreef het leven zoowel der Ka'i- nieten als dat der Sethieten, de eerste als menschen van kracht en verstandelijke ontwikkeling, de laatste meer als beeld- dragers Gods. Betrekkelijk spoedig lag echter op het geheele geslacht een Kai- nitisch stempel: dat der zonde in zijn ver- schrikkelijkste gedaante. De zonde der eerste wereld was volgens spreker geen bijgeloof, maar ongeloof, en zij is het type van den tijd der wederkomst van den Zoon, dan echter nog in ergeren zin. In plaats van ongodisme vindt men daarin de zucht naar zelfvergoding. De mensch van dezen tijd is echter evenmin als die uit de dagen van den zondvloed ongewaarschuwd. Doch even als in die dagen gelooft men het niet, het geen zoo zal doorgaan tot de ongerech- tigheid haar hoogtepunt heeft bereikt en alle gezechtigden zullen behouden zijn. De twee elementen, water en vuur, die bij den zondvloed samenwerkten om de eerste wereld te verderven, zullen ook dari elkander vinden, met dien verstande, dat alleen een wisseling der elementen plaats heeft. Ook dan geldt, evenals bij den zondvloed: God laat zich niet bespotten. Met het zingen van Ps. 98 4 en dank- gebed werd de bijeenkomst gesloten. EEN WINDHOOS OVER LOOS- DUINEN. Woensdagmiddag te ongeveer kwart- voor-vijf trok een windhoos over Loos- duinen, die belangrijke schade heeft aan- gericht bij verschillende kweekers. De windhoos kwam plotseling, zonder merkbare voorteekenen, opzetten en ging gepaard met zwaren hagelslag. Met ze- kerheid kan gezegd worden, dat niet de hagel, doch de wind de groote schade aan- gericht heeft. Vooral de tuinen van den heer W. Storm en de Wed. v. d. Haag hebben ernstig te iijden gehad. In beid'e werden ongeveer 1000 ramen van kassen vernield. Geringer, maar toch nog ern stig, was de schade, aangericht bij de firma's Drijver, Van Bremer, Jeursen en v. d. Lans, die elk ongeveer 1000 hunner ruiten vernield zagen. De totale schade aan de ruiten bedraagt reeds ruim 7000. welke schade niet door verzekering wordt gedekt, daar de meeste kweekers wel tegen hagel, maar niet tegen storm ver- zekerd zijn. In het bijzonder voor de kleine kweekers beteekent dit dus een geducht verlies. De directe schade aan de gewassen is niet zoo groot, ook omdat het meeste nog niet boven den grond staat. Mogelijk is het echter, dat vele gewassen, o.a. toma- ten en bloemkool, zullen mislukken, daar zij ontijdig aan de buitenlucht zijn bloot- gesteld. Behalve de genoemde kweekers hebben nog anderen zeer geringe schade ondervonden, vooral door z.g.n. ,,plat"- slag. LEVEND BEGRAVEN. Woensdagmiddag geraakte aan de af- zanderij op Crailoo, waar ten behoeve van de nieuwe ringlijn om Amsterdam zand wordt afgegraven, twee arbeiders onder het zand bedolven. Nadat men ze in allerijl uitgegraven had. bleken zij be- wuSteloos geraakt te zijn en werden per extra trein naar Hilversum vervoerd, waar de politie ze verder per brancard naar de ziekenverpleging transporteerde. BRANDEND DE STRAAT OP. Dinsdagavond is de 4jarige Jaantje Polak te Haarlem, toen de moeder even een boodschap was gaan doen, tegen een kachel gevallen. 't Kind liep brandend de straat op en werd door voorbijgangers geholpen. Het was echter reeds te laat; tijdens het vervoer naar het gasthuis is de kleine overleden. EEN MOTORBOOT GEZONKEN OP DE FLUSEN. Dinsdagmiddag is de motorboot Geer- truida, van W. de Jong te Koudum, op de Flusen, ter hoogte van het Heiden- schap, tengevolge van een hevigen ruk- wind gekanteld en gezonken. De opva- renden werden gered door de bemanning van een achterop varende motorboot. De lading bestond uit kunstmest, meel, enz. Zes koeien en vele biggen zijn verdron- ken. De boot kwam van de Sneeker markt. NOODLOTTIGE TWIST TE HEERLERHEIDE. Evenals verleden week Zondagavond ontstond Dinsdagavond weer een vecht- partij te Heerlerheide, tusschen twee bree ders uit Kerkrade en een man en diens zoon uit Heerlerheide. De messen wer den getrokken met het gevolg, dat van de twee laatsten de vader een steek in den rug en de zoon een steek in een der lon- gen kreeg. De zoon is in zorgwekkenden toestand opgenomen in het ziekenhuis. De twee anderen zijn gearresteerd. Een dezer had nog n steek in een der beenen. GEVAARLIJK KINDERSPEL. Een vijfjarig knaapje in de Haarlem- j mermeer, dat op een wagen was geklom- i men, viel eraf, toen de paarden op hoi sloegen en werd tegen een langs den weg staanden telefoonpaal geslingerd. In het Academisch Ziekenhhis te Leiden is het jongetje aan de gevolgen overleden. 'doodelijk' AUTO-ONGELUK. Bij het plotseling oversteken van den weg werd Dinsdagmiddag op den Zee- weg onder Velsen een vijfjarig knaapje, G. Massink geheeten en wonende te Am sterdam, dat bij zijn grootouders te Drie- huis-Velsen logeerde, door een auto aan- geraden. In hoogst ernstigen toestand werd het ventje naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar het later aan de bekomen verwondingen overleed. ZUIDERZEE-VISSCHERS GEDUPEERD Voor de ongeveer 120 visschers uit de onderscbeid-ne ZuiderzeeplaHsen zullen de stormdagen van de vorige week lang in het g>heugen blijveD. Bjjna al deze vissehers t isschen Enkhuiz^n en Stavoren, waar bij N. W. stormen als de vor'ge week, een zeer sterke strnom gaat Het visschen ge- scbiedt met staande netten, die met ankers op den bodem worden vastgehouden en van boven van karken zjjn voorzien. Ten ge- volge van den sterken stroom en de Hng- durige sforraan war^n de meeste netten thans van de ackers g-sHg n. Het ov--r- sehot, dat aan wal werd gebracht of in den ma?t werd gehescben, verloonde een trooste- looz n amblik. De schade worlt op dui- zenden guldens geschat. Enkele kleine visscbers hebben zelfs voor een bedrag van 500 verloren. STORM. Men meldt aan de Maasb. uit Alrnelo, dat de storm van Z mdagoacht daar het karakter van een cyeloon heeft gedragen. Een reus^clitige g<ijze wolk, werd in wen- telende bewegiog met groote snelheid voor- gejaagd in Noord-Oostelijke richting door de buurt-chappen Kremmendyk en Achter- hoek, onder geweldig rumoer en vergezeld van een kort, maar hevig on weer. D^kke hagelsteenen vielen uit de lucht. In den Krommendijk werd van e n boerderg de steenen gevel omvergeworpen ea op d i- hoo'zolder gesmakt. Enkele boo nen knap- ten aan den groad af In den Achterhoek werden enkele scburen omvergeworpen en tal van boerenwoningen deerlijk geteisterd. Enkele boomgaarden werden gehael ver nield. A'les speelde zich in 1 a 2 minu- ten af. De bewoners van de huizen in de geteis'erde streek, vluchtten in nachtgs- waad naar buiten. DE TREINROOF. De brutale treinroovers, die, zooals wjj geme'd hebben. Vrjjiagavond den sneltrein Parjjs Belfo-1 tot stils'aan hebben gebracht en daaru t ongeveer 700,000 frank hebben gesiolen, zijn niet alleen nog niet gepak', maar eigenlgk heeft men ook nog niet eenig spoor van hen kunnen ontdekken. Wel blijkt men uit de wijze, waarop de roovers zjjn tewerk gegaan, de meening toegadaan, dat de roof gepleegd moetzijodoormenschen, die van het spoorwegbadrjjf op de hoogte moeten zijn. Ook schjjnt er eenige be- teekenis gehecht te worden aan de ver- scbijning van een groote grjjse auto, die op den a7ond van de i roof, bij versch'Uende overwegen van de lijn ParijsBelfort, in de buurt van de plaats, waar da misdaad is gepleegd, is gezien. AANNEMEN! Zoo ongeveer vijf en twdntig jaar ge- leden verzond een kellner te Bordeaux, Noel Soulan, cognac ter waarde van 5000 francs naar zijn dorstigen broer in de pampas van Brazilie. Er zaten heel wat zuur-verdiende fooien in dit bedrag, maar de broer, die opdracht had gegeven tot de zending, vond het zelfs niet noodig een bedankje terug te sturen, laat staan het geld. Al die jaren liet hij niets meer van zich hooren. Maar hij boerde best daar ginds. Dit bleek dezer dagen, toen Noel even bij de politie mocht komen om te verne- men, dat de reeds veel malen verwenschte toch niet zoo ondankbaar was geweest. De broer was overleden en liet hem zijn gansche vermogen na, wel geteld 27 millioen francs. Wat moest de kellner doen? Aannemen, natuurlijk. Hij heeft dit met groote gela- tenheid gedaan. Den journalisten, die hun nieuwsgierigheid aan hem botvierden, kon hij nog niets vertellen van zijn plan- nen; maar bij zou zeker blijven werken. Af en toe moesten de reporters hem excuseeren. Als hij zijn klanten bedienen moest. ,,Kom direct bij u, meneer." ,,Een cafe-creme, twee bock!" ..Dank u meneer." Of: ..Dank u vriendelijk, meneer." Want de brave bezoekers. zeer onbe- wust van alles, bedachten den multi- millionnair met hun routine-footjes, en met dezelfde argelooze routine streek hij ze op. VRIENDELIJKE ECHTSCHEIDING. Kapitein Howard Parker te Saint Louis voerde reeds lang een echtscheidingspro- ces, lezen wij in de Amerikaansche bladen. omdat hij meende gelukkiger te worden met zijn secretaresse dan hij was met zijn vrouw. Deze laatste weigerde echter zich van hem te laten scheiden, zoodat Parker's gelukskansen er slecht voorstonden. Op een goeden dag reed Parker met zijn secretaresse schaats, toevallig is ook zijn vrouw op dezelfde ijsvlakte. Plotseling een oploop van menschen en angstge- schrei, een vrouw was door het ijs gezakt. Het was de vrouw van Parker. De zee- bonk bedacht zich geen oogenblik, dook onder het ijs en haalde zijn reeds bewus- telooze vrouw naar boven. Van de eerste schrik bekomen schreef mevrouw Parker haar man een brief, waarin zij verklaarde hem voor zijn verdere leven gelukkig te willen maken en in de echtscheiding toe te stemmen. Deze was nu spoedig een feit, doch voor de rechtbank beloofden de voormalige echtgenoofen elkaar nog eeuwige vriendschap. DE TWEEHONDERD PONDERS VAN PARIJS zijn, zooals men weet, in een vereeniging aeorganiseerd, die een bloeiend bestaan heeft en telkens feesten geeft. Een dezer dagen zijn zij weer met hun zestigen bijeen geweest en men constateerde met vreug- de, dat het jongste lid, amper 16 jaar, 110 K.G. woog en dat de voorzitter het had weten te brengen tot 180 K.G. Aan het nieuwste feestmaa! werd stevig ge- geten. De voorzitter verhief zich van zijn zetel en zeide: ,.Laat men ons asjeblieft niet als slachtoffers van onze dikte be schouwen. Wij maken het best! Vooruit, dansen!" Al de tweehonderd ponders rezen op en dansten met de bevalligheid. eigen aan hun gewicht. Op het program- ma voor dezen zomer staan: gemoedelijk voetballen en beraadslagen over kalme wandeltochten. Want, hoe vroolijk ze ook zijn ze mogen geen pond van hun gewicht verliezen. HOE CARUSO ZIJN PARTIJEN STUDEERDE. In een interview, dat de weduwe van den grooten zanger Caruso met een En- gelsch journalist had, vertelde zij, dat zij eigenlijk nooit goed begrepen heeft hoe Caruso zijn partijen leerde. Plotseling be- gon hij meestal zijn studie voor een nieu we zangpartij. Nadat hij eerst een minuut s of tein met zoutwater of andere prepara- ten gegorgeld had, ging hij baden. Zijn bediende zette in de badkamer een lagen lessenaar neer met zijn partij er op, zoodat Caruso die gemakkelijk lezen kon en dan begon de studie. De begeleider van den grooten zanger speelde in een kamer er naast de partituur en Caruso zong zijn partij dan zachtjes mee. Zijn ontbijt, dat altijd bestond uit een kop zwarte koffie en een broodje, had de meester al op bed genuttigd, waar hij ook de post doorlceek. Na het bad las hij vluchtig de ochtend- bladen. Dan begon pas de eigenlijke stu die. Hoefde hij zich niet voor een avond- voorstelling voor te bereiden, dan waren de oefeningen maar kort. Had zijn naam echter voor dien avond op de theater- biljetten gestaan, dan werd de geheele partituur duchtig noot voor noot doorge- nomen en wel zoo, serieus alsof het de eerste keer was, dat de zanger een partij zag. Hij vond het ook niet genoeg alleen zijn eigen partij te kunnen zingen, maar wilde ook de partijen van alle in het werk voorkomende rollen kennen. Zijn stem die even groot van omvang als buigzaam was, stelde hem in de gelegenheid al de zang- partijen uit een opera te kunnen zingen. BIJGELEGD. Te Boussu, een gemeente in de Borina- ge, kwam het, drie weken geleden, om een nietigheid tot een geschil tusschen twee inwoners, die elkaar onaangename dingeai verweten. met het gevolg', dat de zaak voor en door den vrederechter zou wor den beslecht. Toen deze een paar dagen geleden de zaak opriep, bleek, dat zoowel de twee belanghehbenden als hun beide getuigen en een door den klager aange- steld advocaat inmiddels gestorven waren en naast elkaar op dezelfde begraafplaats te ruste waren gelegd. EEN VREESELIJK DRAMA. In den nacht van Zaterdag op Zondag had in een bemeubelde kamer der Donny- straat, in de Brusselsche voorstad Ander- lecht, een ijselijk drama plaats. Een onder- officier der grenadiers doodde er met re- volverschoten zijn vriendin en zijn kind en pleegde vervolgens zelfmoord. De mis daad werd ontdekt Zondagochtend, om- streeks halftien, door de hoofdhuurstex, mevrouw Deman. Zaterdag was de onderofficier met zijn vriendin naar een andere woonplaats gaan zoeken. Omstreeks 9 uur 's avonds kwa- men zij thuis. Wat er toen gebeurde weet men niet juist. Men zag een grooten bloedplas en waarschuwde de politie, die in de kamer drong en den sergeant achter de deur met doorgeschoten hoofd aantrof. De dood had reeds zijn werk verricht. Naast het lijk lag een revolver. In het bed vonden de agenten twee andere lijken, die van het meisje en het kind. Zijn vriendin, mej. Debruyn, had een schotwonde aan het hoofd; het wicht was in den linker- slaap getroffen. Uit het onderzoek blijkt, dat de ser geant zelfmoord heeft gepleegd na zijn vriendin en het kind te hebben vermoord. TWAALF JAAR ONSCHULDIG IN HET TUCHTHUIS. Einde Dec. 1909 werd bij Miinsterberg de 21jarige arbeidster Emma .Sander ver moord. Als verdacht van den moord werd later de eveneens 21jarige slager Eduard Trautmann gearresteerd en door de recht bank te Glatz veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis, niettegenstaande hij hardnek- kia zijn onschuld volhield ook later. In Dec. '24 pleegde de massamoorde- naar Denke te Miinsterberg zelfmoord. In zijn woning werd een lijst gevonden met de nameii van zijn slachtoffers, die hij in zijn huis had gelokt en vermoord. Op die lijst stond de aanteekening: ,,21 December 1909 Emma". Men herinnerde zich, dat de plaats, waar het verminkte lijk van de vermoorde Emma Sander was gevonden, gelegen was vlak aan den weg nabij Denke's woning. Verder klopten de data en bleken 30 opgaven van de lijst juist te zijn. Niettegenstaande de ontdekking van dit novum kostte het Trautmann heel wat moeite herziening te verkrijgen, waartegen het O. M. te Glatz zich hardnekkig ver- zette, o.a. met de bewering, dat het ach- tergelaten dokument van Denke geen be- wijskracht had. Tenslotte wist het ,,Ober- landesgericht" te Breslau het verzet van het O. M. te breken. Trautmann is thans vrijgesproken, na twaalf jaar van het beste deel van zijn leven in het tuchthuis te hebben doorge- bracht. De staat moet hem z.g. de schade vergoeden. Hetgeen natuurlijk niet mo gelijk is HET GENAAIDE HART. Genezing van hartkwetsuren, door een steek of een schot toegebracht, behoorden vroeger nagenoeg tot de onmogelijk- heden. De meeste patienten moesten het leven er bij inschieten, omdat geen chi- rurg het waagde, tot het hart door te drin- gen, en omdat zij veelal te laat onder me- dische behandeling kwamen. In een der zittingen van de Weensche doktorenver- eeniging, demonstreerde echter onlangs Dr. Nather, assistent aan de eerste chi- rurgische kliniek te Weenen, een 25jarige vrouw, die door een beschonken man met een mes in het hart getroffen was. De vrouw was bewusteloos neergevallen, maar het geluk was haar in zooverre dienstig geweest, dat zij twintig minuten na het ongeluk reeds in het ziekenhuis was gebracht en nog tien minuten later op de operatietafel was gebracht. Van pols- slag was toen niets te bespeuren. Men zaagde een rib van het slachtoffer door en iegde het hart bloot, waarbij men be- vond, dat dit uit twee steekwonden bloed- de. Onmiddellijk werden in het hart zelf en in de hartzak de noodige hechten ge legd, waarna de bloedtransfusie werd toe- gepast en gedurende de volgende dagen meermalen de 'infusie van een zoutoplos- sing werd gedaan, om de gevolgen vait het zeer sterke bloedverlies te ondervan- qen. De genezing van de dub'bele hart- kwetsuur verlieo voorspoediq en thans is de vrouw geheel hersteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6