ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. mberf No 7883. Woeosdag 3 Maart 1928. 66f Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Her plaatsing. B1NNEHLAND. WEA3 r FKU1LLKT0N. r Blauw...50 ct: Vood....40 ct. Groen...35 ct. Geel30 ct. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat gelegenheid tot kostelooze inenting en berinenting zal worden gegeven op MAANDAG 8 MAART 1926, (inplaats van op Woensdag 10 Maart) tusschen des namiddags 66n en tv.ee ure voor hen die wonen in de kom, Hasjesstraat, het Mauritsfort en omstreken. DINSDAG 9 MAART 1926, (inplaats van op Donderdag 11 Maart) op denzelfden tijd voor hen, die wonen in het Paradijs, het Boeregat, de Knol en omstreken beide dagen in het voormalig distributiebureau. Hoek, 2 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. DREGMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. Na een vacantie van 2^ maand kwam gisteren de Tweede Kamer bijeen, ter be- handeling van het voorstel der S. D. A. P. fractie om overeenkomstig art. 120 der Grondwet aan H. M. de Koningin te ver- zoeken ontbinding der Tweede Kamer te willen overwegen. Zoowel in als buiten het Kamergebouw was de belangstelling groot. De tribunes en loges waren nagenoeg bezet. De Voorzitter der Kamer, Thr. Mr. Ch. M. Ruys de Beerenbrouck hield bij den aanvang der zitting de volgende rede: H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden vierden den 7 Fe- bruari j.l. in huiselijken kning hoogstder- zelver 25-jarig huwelijksfeest. Het spreekt van zelf, dat ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal behoefte wordt ge- voeld uiting te geven aan den harte- wemsch, dat onder God's milden zegen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden nog jaren mogen ge- apaard blijven voor het Vaderland en het Koninklijke Huis. Waar toch ons Volk zich zoo nauw verbonden gevoelt aan het Vorstenhuis, werden in alle deelen des Rijks tallooze wenschen gevormd en gebeden uitgespro- ken voor het welzijn van het Vorstelijk Echtpaar. En hoe zou het anders kun nen Leeft immers het Koninklijke Huis niet in lief en leed met ons volk mede Indien dit te bewijzen noodig ware, zouden de droeve gebeurtenissen van het begin van dit jaar zulks overtuigend aan- toonen. Toen heeft een ramp, welke in menig opzicht ons volk erger heeft getrof- fen dan de waterrampen van 1S801916 rijke streken van het Vaderland geteis- terd. Onze rivieren, anders de trots en de vruchtbaarheid van onzen nationalen bodem, stroomden door de gebarsten of weggeslagen dijken, de polders en laag gelegen achterlanden, ja onze dorpen en steden in. Ik weet, dat ik mij tot tolk maak van een gevoelen, dat de Kamer met de ge- heele natie deelt, indien ik ons aller deel- neming uitspreek jegens de slachtoffers van de ramp, wier welvaart en huiselijk Uit het Amerikaansch door E. J. RATH. 5) Vervolg.) Kwaadaardig maakte hij den motor aan den gang. Sally stapte uit en hield haar hart vast, toen ze hem zag keeren. Het lukte hem ten slotte, nadat hij een ver- woeden aanval had gedaan op een paar struiken, die tegen den grond knakten als prikkeldraadverspefring onder een tank. ,.Stap in," commandeerde hij. Met horten en stooten reden ze terug. Gedurende tien stormachtige minuten daalden ze de helling af, terwijl Black Top zijn lange schaduw voor hen uitwierp. „Kijk nou uit je oogen naar dien zij- weg," waarschuwde het Wrak. toen ze een klein, groen dal doorhobbelden langs een zacht murmelend stroompje. ,,Ik kijk uit," zie Sally. Ze keek zelfs heel goed uit. Ze wist naar welken kant ze moest kijken en ver- knoeide dus geen tijd met naar beide zijden te zien. Maar hoe aandachtig ze ook tuurde, ze zag niets. Een half uur was verloopen, toen hij plotseling stopte. „En?" Het was duidelijk, dat hij onge- duldig werd. ,,Het moet hier ergens zijn," zei Sally en ging staan om beter uit te kunnen kijken. ,,We zijn er toch niet voorbij?" „0, neen. Vast niet." „Goed." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ^Tabletfea groote doos 65 cis. leven door de wateren werd gestoord, wier vee verdronk, wier oogst bedierf of met hun huisraad werd weggespoeid, wier landerijen en bedrijven voor langen tijd een onberekenbare schade beliepen en die zelf de angsten en persoonlijke ge- varen van het door de elementen bedreigd leven hebben verduurd. Intusschen: Ernstig moge het lijden geweest zijn, maar onvergetelijk het voor- deel van samenlijden der geheele natie. Ook thans blijkt het lijden nog meer dan de vreugde de natie te vereenen, en werd het bewaarheid, dat bij het lijden van een lid het geheele lichaam lijdt. Op- nieuw heeft ons land de woorden van er- barmen gehoord: ,,Oorloof mijn arme schapen, die zijn in grooten nood". Die woorden van Koninklijk mededoo- gen heeft ons geheele volk koninklijk ver- staan en beoefend. Zoo moge dan ook uit deze vergadering de dank der natie worden uitgesproken jegens alien, van hooa tot laag, die in de moeilijke en bange uren, die achter ons liggen, voorbeelden hebben gegeven en overleveringen nage- leefd, van plichtsbesef, naastenliefde en hartelijke edelmoedigheid, die de groote schatten van een klein volk uitmaken. In die erkentelijkheid betrekken wij ook, ging spreker voort, den rijkelijken steun en de welgemeende deelneming. welke ons land in het buitenland mocht ontvangen. Zij zijn ons in donkere dagen een bemoediging geweest en ook voor de toekomst het bewijs, dat wij ten alien tijde op de welgezindheid mogen rekenen, welke ons in de internationale samen- levirg der volkeren wordt toegedragen. Moge ons volk onder den zegen van Hem, die slaat en heelt, moedig en met ongebroken kracht de worsteling hervat- ten tegen onzen eeuwenouden vriend en vijand: Het Water, opdat weer vrucht- baar ontbloeie, wat verwoest werd, opdat van de ramp, die ons land trof, spoeddg niets anders overblijve, dan de herinne- ring aan de prachtige nationale saamhoo- righeid, waarvan nog het verre nageslacht gewagen zal. Deze rede werd door de leden der Ka mer staande aangehoord en aan het slot klonk applaus. Tijdens het uitspreken had alleen de communist, de heer De Vis- ser zich verwijderd. De heer Lovink vraagt een interpellate aan betreffende den invoer van bollen en planten in Amerika. De heer De Visser (comm.) vraagt een interpellate aan betreffende maatregelen der Indische regeering tegen de commu- nisten en het verblijf van Koert Vogel hier te lande. In een volgende vergadering zal hier- over worden beslist. De nieuwe afdeelingen kozen tot voor- zitters de heeren Schaper, Van Sasse van IJsselt, Dr. De Visser, Nolens en Sannes. Besloten wordt in de afdeelingen te on- derzoeken het wijziginqs-ontwerp Reken- Kamer en de naturalisatie-ontwerpen. Ze plofte plotseling neer, doordat de auto weer vooruitging. Pardon," zei hij kortaf en schonk toen alle aandacht aan het rijden. Weer hobbelden ze voort, steeds op den uitkijk. Daarna stak Sally een hand op en stopten ze. Dit keer ging ze boven op de bank staan en keek geruimen tijd rond. ,,Het is gek, maar ik kan dien weg maar niet vinden," bekende ze. Het Wrak klom naast haar en keek scheel door zijn hoornen bril. ,,Ja, zie je, hij moet dien kant uitgaan," legde ze uit, met een gebaar in de richting. „Hij kan nergens anders zijn. Er is een soort vallei daar ergens. Dat is de eenige weg, waarlangs een wagen Black Top kan passeeren, tenminste aan dezen kant. Ja, ik weet zeker, dat het daar moet zijn. Verder gaat hij natuurlijk naar het noor- den, in de richting van den spoorweg." ,,De weg gaat dus door die vallei, he ,,Dat moet wel." ,,Goed. Waar begin! hij Sally keek op hem neer met gefronste wenkbrauwen. ,,Dat is het juist. Ik kan het begin niet vinden," zei ze. ,,Ik heb nog nooit een weg gezien, die nergens begon", merkte hij op. ,,Hij begint natuurlijk wel ergens. Maar ,,Het doet er niet toe. Ga zitten." Ternauwernood was ze naaT beneden geklommen, of de auto zette zich weer in beweging, ging plotseling linksaf, verliet het pad en begon een lang grasveld over te steken. Een halve minuut lang was Sally te verbaasd om te spreken. Toen sprak ze ir:;~end: ,,Waar waar ga je nu heen „Den weg zoeken," antwoordde bet Aan de orde is het voorstel-Albarda c.s. om de Koningin Kamer-ontbinding te ver zoeken in verband met de crisis. De heer Albarda betoogt, dat artikel 120 der Grondwet de Kamer tot dit ver- zoek het recht geeft. Bovendien zijn er precedenten. In dezen tijd waarin de positie van het Parlement wordt aangetast, is het de plicht der Kamer 1 n het desbetreffende recht gebruik te ma,ven. Spreker ontkent dat ontbinding alleen is toe te passen bij een conflict tusschen regeering en voiks- vertegenwoordiging. Spreker betoogt dat de Kamer den vol- ke een beeld geeft van onwil en onmacht. De pogingen tot kabinetsformatie zijn afgestuit op de onverdraanzaamheid der rechterzijde. De verdere pogingen tot kabinetsfor matie hebben tot niets geleid. De uiterste noodzaak der Katholieken was alleen be- doeld als een bedreiging voor de Christe- lijk-Historischen. De behoudzucht bij de Katholieke fractie zegevierde, doch de meerderheid van het volk wil het kabinet- Golijn niet terug. Door haar innerlijke verschilpunten is de coalitie vernietigd. Als de opzet aanwezig is, om Colijn te laten terugkeeren en dan te laten vallen, dan acht spreker dit onwaardig, boven dien gevaarlijk voor de democratische ge- dachte en tiidroovend, omdat we al vier maanden geen regeering hebben. Dan is er de vraag: Wde zal een ont- bindingsbesluit contrasigneeren Als de Kamer het besluit neemt, dan moet de heer Colijn dat doen. Weigert hij. dan heeft hij onmiddellijk te vertrek- ken en plaarts te maken voor een ander, die wel dat contraseign zal geven. Spre ker zou nog wel eens willen zien, dat de heer Colijn, na het weigeren van zijn handteekening, daar in dien stoel en ach ter die tafel terugkeert Spreker zegt tenslotte, dat hij genood- zaakt is geweest een volledige uiteenzet- ting te geven en hij drukt zijn teleurstel- ling uit over de bejegening door de leden der Kamer (er wer' nogal veel gepraat onder door van zijn redevoering) De Voorzitter vgrzoekt spreker geen critiek op zijn beleid uit te oefenen. De heer Albarda mag niet te hooge eischen stellen. De heer Albarda: Hooge eischen stel ik niet. De heer Albarda heeft zijn rede be- eindigd. Op de vraag van den Voorzitter wie het woord verlangt komt geen ant- woord. Bij herhaling van de vraag even- min. (Groote opschudding bij de sociaal- democraten) Stemming. Als stilte is verkregen, heeft de stem ming over het voorstel plaats. Dit wordt met 70 tegen 24 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de S. D. A. P. en de communist De Visser. De Voorzitter sluit te 3.35 de vergade- ring. (Een stem op de publieke tribune: De algemeene werkstaking?) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Wrak, met opeengeklemde tanden. ,,Maar we zijn heelemaal van den weg af „Nou, wat zou dat Toen we er op bleven, kwamen we ook nergens. Je zegt, dat daar ergens een weg is. Als dat waar is, zal ik hem vinden Het grasveld ging langzamerhand over in een lange helling, die er glad uitzag, maar overal verraderlijke bobbels ver- borg tusschen het gras. Hij gaf vol gas en schoot naar beneden. Tot twee keer toe was er licht tusschen Sally en haar zitplaats, maar beide keeren kwam ze weer binnen boord terecht. Het concen- tratievermogen van het Wrak was wer- kelijk subliem: hij was er om te rijden en niet om het natuurschoon te bewonderen. Ze kwamen onder aan de helling aan en beklommen de volgende. Daarna kwam een reeks glad-afgeronde land-golven, op en neer, o^ en neer. Maar het wrak zag slechts ergons in de verte een weg voor zijn geestesoog. De ooiven werden hobbelig en hoekig; er waren er, die hij niet op kon komen, die dwongen hem om te rijden, iets wat hem uitermate ergerde. Sally was half versuft. Als iemand gezegd had, dat cjit mogelijk was, dan had ze eerst het bewijs willen zien. Nu had ze het bewijs. Een autotje kon werkelijk overal doorheen, net als een paard alleen veel grieze- liger. Zie doken een valleitje in. volgden het tot aan het eind en merkten toen, dat ze er niet uit konden. Het wrak keerde meesterlijk, gedeeltelijk op twee wielen en shelde met koortsachtige haast terug. Sally zweefde tusschen een noodkreet en een lachbui. Het was te mal om v/aar te zijn; het was een bespottelijke droom. een samenraapsel van allerlei onmogelijk- MR, LIMBURG BEDANKT ALS LID VAN DE V. D. B. Mr. J. Limburg heeft aan Rrof. Mr. R. Kranenburg, voorzitter van den Vrijzin- niq Democratischen Bond, geschreven: ,,Naar aanleiding van de door den lei- der der partij Mr. Marchant, tegen mij gerichte persoonlijke aanvallen, waarop ik mij niet zal verwaardigen te antwoor- den, heb ik de eer u mode te deelen, dat ik bedank als lid van den Vrijzinnig- Democratischen Bond- Ik zal dus dezer danen mijn ontslag nemen als lid der Prov. Staten van Zuid- Holland, waardoor ik tevens ophoud lid van Gedeputeerde Staten te zijn." DE KABIMETSCKISIS. De Koningin heeft in audientie ontvangen de ministers van staat A. W. F. Idenburg en Mr. P. W. A. Cort van der Linden. De „Tijd" schrijft Zooals bekend is, heeft m. Limburg steeds voor oogen grkad de formatie van een extra parlementair kaninet, bestaande uit vier rechtsche (waarvan twee katholieke) en vier linksche leden en den heer Van Karnebeek als negende lid. De formateur nam in zijn program op de integrale hand- having van het gezantschap bij den H. Stoel. Op grond hier van werd van katholieke zijde volledige medewerking verleend. Dat staat absoluut vast. Hierin ligt dan ook de bevestiging van ons bericbt van j.l. Donderdagavond, waarin wij zeiden „aan de Katho'ieken zal de eventueele mislukking van Mr. Limburg niet kunnen geweten wordeu". Men mag zelfs verder gaan en zeggen, dat de redelijke kans ran slagen, waarvan het Ned. Correspondentiefcureau Vrijdagochtend nog gewaagde, mede te danken was aan de zeer loyale medewerking, die den heer Limburg van katholieke zijde werd geboden. Waar men ook de //duistere" of verlichte machten wil zoeken, welke deze mislukking hebben veroorzaakt de katholieken, die den formateur ook in zijn program volgden en bereid bleken geschikte personen te leveren, gaan in dezen absoluut vrij uit Maar voor de gezonde ontwikkeling der staatkundige verhouding is het niet vol- doende, dat ons blad dit alles met zeker- heid bericbt; de ware toedracht der zaak moet komen vast te staan door officieele gegevens, die de kabinetsformateurs be- h'ooren te verstrekken. De „Tijd" wijst er op dat van katholieke zijde aan Mr. L'mburg volledige mede werking werd verleend. De katholieken, die den formateur ook in zijn program volgden en bereid bleken geschikte p--rsonen te leveren, gaan in dezen absoluut vrij uit. Het blad waarschuwt vooralconcludeert niet tot terugkeer van het zittend kabinet, tenzij aan ieder de redelijke overtuiging kan worden bijgebracht, dat er werkelijk geen andere uitkomst is. Het „0entrum" schrijft; Mr. Limburg moge te elfder ure zijn pogingen hebben zien mislukken door mo ilijkheden, welke uit het nader detailleeren van de gedragslijn ten aanzien van d t gezantschap ro >rtv'oeien, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en ook Dr. De Visser moge voor deze belangrijke zaak niet een alien bevredigende regeling hebben kunnen vinden, vast staat, dat politieke oogmerktn, welke tot den gezantschapspost shchts in evn zeer ver wijderd verband stonden, en staan, tot het conflict hebben geleid en de oplossing eivan vertraagd. Men zal nu opnieuwu knnen beginnen met pogingen door een man van rechts, of van links, tot vorming van een parlementair of niet parlementair kabinet. Maar de verwachtirgen op het resultant dier pogi: g< n zullen wel niet hoog meer gespannen zijn. De tfStandaard" vindt het vreemd dat, terwijl Mr. Limburg zijn mannen bijeen had, alles reeds misliep, toen zij voor de eerste maal bijeenkwamen, en met name ten aanzien van de gedragslijn in zahehet gezantschap bij het Vaticasn. Had men niet mogen verwachten, dat althans omtrent dit punt de volledige helder- heid reeds had moeten gelden bij de be- spreking met de enkele personen en dat aller bereid zijn tot de formatie toe te treden, rp die volledige helderheid strunde, althans daarmede vergez-ld ging Over deze omstandigheid zal het licht moeten opgaan, willen wij het gebeurde goed ver- staan. De anti-rev „Rotterdammer" schrijft Wat Mr. Marchant Diet kon, wat Dr. De Visser niet vermocht, was ook voor Mr. Limburg te zwaar. Het verwond rt ons niet en het bedroeft ons riet al te zeer. Een kabinet Limburg zou ons niet sym- patbieker geweest zjjn dan de eenige op lossing, die ru nog overblijft. Die oplossing ishet aanblijven van het kabinet-ColijD. Fraai is de solutie niet.Het mooie is veelzins van bet kabinet Colijn af, maar iets evengo d of beter is, ken- nen wij niet. heden. Toch wist ze, dat ze wakker was; ze reden dwars door de prairie, hoe on- waarschijnlijk dit ook was. Ze keek om, er kwamen rimpels in haar voorhoofd, ze beet zich op de lippen en keek snel alle richtingen uit, terwiil ze zich krampachtig vastklemde aan de zit ting. Ergens achter de golvende prairie lag Black To^ verscholen. Ze probeerde de richting te bepalen uit den stand van de zon en bemerkte tot haar schrik, dat de gele schijf de aarde naderde. ..Stop beval ze. Hij gehoorzaamde met ontstellende promptheid, zooals gewoonlijk Sally wierp een blik op haar horloge-armband en hield verschrikt den adem in. ,,Weet je, dat het over zessen is riep ze uit. Hij boog zich over het horloge en haal- de toen het zijne te voorschijn, dat hij in den zak droeg. ,,Tien minuten over zes," bevestigde hij. ,,Ik geloof, dat we allebei een paar minuten voor zijn." ,,En weet je, dat we dien trein van 7 uur moesten halen Sally's stem klonk benauwd. ..Houd je maar kalm", ried hij haar. „We halen hem wel." Hij schoot weer vooruit, maar ze hield hem tegen. „We gaan precies den verkeerden kant op.. We gaan naar het Zuiden en we moeten naar het Noorden." ,,We moeten naar het Zuiden rijden om uit dit dit ding te komen." antwoord de het Wrak. .Ik kan hier niet keeren". ..Maar maar Sally dacht aan den sneltrein naar Chi cago. Ze wist' het niet zeker, maar ze had een flauw vermoeden, dat de spoor- weg nog een heel eind weg was. I Ze waren sedert twaalf uur op weg en ze had geen flauw benul, hoeveel mijlen ze voor niet nereden hadden maar toch zeker een heeleboel. ,,Maar wat vroeq het V/rak onqe- duldig. ..We halen dien trein vast niet." ..Waarom niet Wie zegt dat We halen hem natuurlijk. Als er een spoor weg is met een trein er op, dan halen we dien. Zoodra we dien weg vinden, waar je het over had 1 ,,Maar waar is de weg Het Wrak liet het stuur los, vouwde de handen in den schoot en keek haar aan. „Je zei, dat hij hier ergens was, dacht ik." .Ik ik weet het niet zeker. Ik zei, dat hij in een zekere richting liep ergens vandaan. Maar ik geloof niet. dat we die richting gehouden hebben. Tenminste niet aldoor." ,.We zijn zooveel mogelijk in een rich ting gegaan," zei hij koel. „Het is mijn schuld niet, dat het land wel hutspot lijkt. Je hoeft geen ooqenblik te denken, dat ik i het olezierig vind." .,Ik zeg niet, dat het jouw schuld is. Maar we hadden nooit van het pad moe ten afgaan." ,,Dat is dus wel mijn schuld," zei het Wrak. ,,Hoe hadden we dan den weg moeten vinden ..We hadden natuurlijk moeten zoe ken," zei Sally, ,,naar het punt, waar de wegen samenkomem." ,,Ook goed. Als je zeker weet, dat de weg niet hier is, dan zullen we terug- gaan. (Wordt vervolgd.- ®nflSE2SS53ECES s&paw# l-,5 Sa N.V. Douve Egberts Tabaksfasrme* f( MURE - UTRECHT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1